Haberler

6 Nisan 2011, Çarşamba

Bir Kent Plancısı Gözüyle Japonya''daki FelaketBir Kent Plancısı Gözüyle Japonya''daki FelaketToronto Üniversitesi''nde kent coğrafyacısı olan Profesör André Sorensen''in 1990''larda akademik kariyeri için Japonya kent planlamasını seçmesinin nedeni en azından İngilizce literatürde yeni keşfedilen bir konu olmasındandı. Doktorasında Tokyo''nun sorunlu yayılışını inceleyen ve 2004 yılında "The Making of Urban Japan" isimli kitabını tamamlayan Sorensen şunları söylüyor: "Japonya Dünya''daki ikinci büyük ekonomiye sahipti ve bu konuda yazılmış neredeyse hiçbir şey yoktu." Haberin Devamı
Yalıda yangın!Yalıda yangın!Sarıyer''de üç katlı tarihi yalı yandı...
Başkan Topbaş Bab-ı Ali''de İstanbul''u anlattı Başkan Topbaş Bab-ı Ali''de İstanbul''u anlattı Bab-ı Ali toplantılarına konuşmacı olarak katılan Başkan Kadir Topbaş, 7 yılda İstanbul''a yaptıkları yatırımları anlattı.
İzmir yine bir adım önde İzmir yine bir adım önde Türkiye''de ilk kez bir belediye, doğal afet anında tüm haberleşme hatları çökse bile iletişimi sağlayabilecek "Sayısal Trunk Telsiz Sistemi" oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 bin kilometrekare alan içinde kurulan 11 telsiz istasyonu arasında güneş enerjisi ile çalışanlar bile var.
Süleymaniye Doğumevi kütüphane oluyorSüleymaniye Doğumevi kütüphane oluyorİstanbul''un tarihî Süleymaniye semtinde bugünlerde sessiz sedasız bir değişim yaşanıyor. Süleymaniye Camii''nin restorasyonundan sonra şimdi de tarihî Süleymaniye Doğumevi ile Darü''ş-Şifa binası restore ediliyor.
Side Antik Kent ikinci Efes olma yolundaSide Antik Kent ikinci Efes olma yolundaAnadolu Üniversitesi''nin kazı çalışmalarıyla birlikte 5 yıl içinde Side''nin ikinci Efes olacağını belirten Akıl, İtalya Roma''da bulunmayan Roma eserlerinin çoğunun antik şehirde bulunduğunu ifade etti.
Nükleerde 3''üncü Santral İğneada''ya Yapılacak Nükleerde 3''üncü Santral İğneada''ya Yapılacak Akkuyu ve Sinop''un ardından üçüncü nükleer santral için Trakya''da İğneada öne çıkıyor.
"Anadolu Yürüyüşü" Rize''de "Anadolu Yürüyüşü" Rize''de Doğaya ve canlı yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması amacıyla çeşitli illerden yürüyerek Ankara''da buluşacak grupların ''''Büyük Anadolu Yürüyüşü'''' için Artvin''den yola çıkan grup, Rize''ye ulaştı.
Arkalar boş, ilerleyelimArkalar boş, ilerleyelimNalan Yırtmaç, çağdaş sanatın çok sık dokunmadığı kentsel dönüşüm mevzuuna el atmış. ''Lütfen Arkaya Doğru İlerleyiniz'' adlı sergisinde ''Yeni İstanbul'' kendisine fantastik pozlar veriyor.
Ölüdeniz Avrupa''nın en iyi 5''inci plajı Ölüdeniz Avrupa''nın en iyi 5''inci plajı Guardian Gazetesi''nin haberine göre seyahat sitesi TripAdvisor''ı ziyaret edenlerin belirlediği Avrupa''nın en iyi 10 plajı arasında Ölüdeniz 5''inci sırada.
3. köprüden tren geçecek3. köprüden tren geçecekUlaştırma Bakanlığı, 3. Boğaz köprüsüyle ilgili tartışmaları bitirdi. Köprü iki katlı olacak, alt katından tren geçecek.
Gecekondusu yıkılana 50 bin Euro tazminatGecekondusu yıkılana 50 bin Euro tazminatAİHM, yasa dışı olduğu ve kamu sağlığına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle evi yıkılan Türk vatandaşına 50 bin Euro''luk maddi tazminatın ödenmesine karar verdi.
"İhracatın Yıldızları Ödülü" KALE Kilit''in Oldu"İhracatın Yıldızları Ödülü" KALE Kilit''in OlduKale Kilit, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri''nin (İMMİB) gerçekleştirdiği 2010 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni''nde, "Metal Eşya" kategorisinde en fazla ihracat gerçekleştiren kurum olarak üst üste beşinci kez birinciliği elde etti. Kale Kilit, bu ödüle 2010 yılında yaptığı 62 Milyon USD''lık ihracat tutarı ile ulaştı.
"İzmir''i Baştan Yaratacağız""İzmir''i Baştan Yaratacağız"Görevde yedi yılını değerlendiren Kocaoğlu, 12 yıldır çözülemeyen Basmane Çukuru için yapılan son öneriden de sonuç çıkmazsa radikal bir karar alabileceğini açıkladı, B.İskender''in Gordion''da yaptığı gibi "keser giderim" dedi.
İNTES, çalışanları belgelendiriyorİNTES, çalışanları belgelendiriyorTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, sektördeki çalışanlar için AB projesini hayata geçirdi.
Eseri uzaydan görülen Rogers''ın heykelleri yıkıldı Eseri uzaydan görülen Rogers''ın heykelleri yıkıldı Eserleri "Google Earth"ten görülebilen Avustralyalı ünlü heykeltıraş Andrew Rogers''ın, Kapadokya''da oluşturduğu "Zaman ve Mekan" adlı Heykel Parkındaki onlarca heykelden ikisi yıkıldı.
Dünyanın en büyük gecekondusuDünyanın en büyük gecekondusu911 Prestes Maia binası terkedildikten sonra 2006 yılında 468 aileye ev sahipliği yapmaya başladı.
Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Birçok New Yorklu, Belediye Başkanlığı Binası''nın hemen güneyinde yer alan 8 Spruce Street adresinde yükselen yeni konut binasına heyacan ve korku ile yaklaşıyor.
Çin''in Kabile Binaları Çekiciliğini YitirdiÇin''in Kabile Binaları Çekiciliğini YitirdiÇin''in devasa kabile binaları ülkenin simgesi haline geldi ve hatta posta pullarını bile süslüyor. En bilinen kabile binası türü, yuvarlak ve uzaktan tarlaların ortasına inmiş bir UFO''yu andırıyor. Ancak kırsal Fuijan eyaletinde yaşayan Hakka ve Minnan etnik gruplarına mensup köylüler tarafından inşa edilen binlerce toprak bina aslında Çin''de kabilelerin hâlâ var olduğunu gösteren mimari bir simge.
Çağlayan Vadisi SİT Alanından Çıkarılsın İstemi Çağlayan Vadisi SİT Alanından Çıkarılsın İstemi Rize''nin Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi''nin, 1. derece doğal sit alanı özelliğinden çıkarılması amacıyla Danıştaya açılan davanın reddedildiği bildirildi.
Bursa''ya ''2011 Süreklilik Ödülü''Bursa''ya ''2011 Süreklilik Ödülü''TKB, 2011 Süreklilik Büyük Ödülü''ne Bursa Büyükşehir Belediyesi''ni layık gördü. TKB''den yapılan açıklamada; Bursa''da, tarihi mirası korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya dönük çalışmaların yıldan yıla artan bir heyecana dönüştüğü ve bu alanda örnek bir örgütlenmeye ulaşıldığına dikkat çekildi.
Yeşil enerji yatırımları 2010''da yüzde 30 arttıYeşil enerji yatırımları 2010''da yüzde 30 arttıYeşil enerji projelerine küresel düzeyde yatırımlar geçen yıl yüzde 30 artışla 243 milyar dolara ulaştı.
Uluslararası Bergama Sempozyumu başlıyorUluslararası Bergama Sempozyumu başlıyorEge Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Ege Üniversitesi ve Bergama Belediyesince düzenlenen ''''Uluslararası Bergama Sempozyumu''''nun, ilçenin UNESCO Kültürel Miras Listesi''ne girme çabalarına katkı sağlayacağını belirtti.
İzmir''e 50 bin kapasitelik stat sözüİzmir''e 50 bin kapasitelik stat sözüBelediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Örnekköy''e yapılacak yeni stat için vakit kaybetmek istemediklerini söyledi. Fedearasyon Başkanı Özgener ise Türkiye''nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası''nın evsahipliğini kazanması halinde Atatürk Stadı yıkılarak 40-50 bin kapasiteli yeni bir stat yapılacağını açıkladı.
Periler Vadisi''ne korumaPeriler Vadisi''ne korumaKütahya''nın Simav ilçesinde, Nevşehir''in Kapadokya bölgesini andıran peri bacası oluşumlarıyla dikkati çeken alan, birinci derecede korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı niteliğiyle korumaya alındı.
2 bin 250 yıllık mermer kantar topuzu2 bin 250 yıllık mermer kantar topuzuDenizli''deki antik Laodikya kenti kazılarında 2 bin 250 yıl öncesine ait mermerden kantar topuzları ile tartı aletlerine ait parçalar bulundu.
İzmir Belediye Başkanı''na soruşturma izniİzmir Belediye Başkanı''na soruşturma izniİçişleri Bakanlığı, imar planında "çok işlevli belediye hizmet" alanı olarak görünen araziye "konut" izni vermediği bildirilen Aziz Kocaoğlu, Abdül Batur ve belediye meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verdi.
Kıyıya paralel boğaz seferlerine yeni tarifeKıyıya paralel boğaz seferlerine yeni tarifeİstanbul''da Boğaz''a paralel sahil yolu trafiğinin hafifletilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları tarafından başlatılan kıyıya paralel Boğaz sefer saatlerinde değişikliğe gidiliyor. Yeni düzenleme ile seferlere yeni duraklar da ekleniyor.
Onlar Hazırdı, Peki Biz Depreme Hazır mıyız?Onlar Hazırdı, Peki Biz Depreme Hazır mıyız?11 Mart 2011''de Japonya''da 9.0 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Ne depremin, ne de binaların öldürdüğü doğal afette binlerce kişinin kaybolmasına, yaralanmasına, hatta hayatını kaybetmesine yol açan şey tsunami oldu. Japonya yıllar boyunca başına gelenlere alışmakla kalmamış, aynı zamanda dersine iyi çalışmıştı. Hem depreme hem de tsunamiye karşı hazır olmasına karşın, kara ve demiryolları hasar gördü, yangınlar çıktı ve bir baraj yıkılarak etrafında su baskınına neden oldu, elektrik ve su kesintileri gerçekleşti. Japonya daha önce 1923 ve 1995''te diğerlerine oranla çok daha zarar veren depremler ve atom bombalarını atlatmış, kendi derdine derman bulmayı becermiş bir ülke. Önümüzdeki yıllar içinde gerçekleşeceği uzmanlar tarafından saptanmış İstanbul depremi için Japonlar''ın 88 yıl içinde geliştirdikleri mücadeleler örnek alınmalı.
Laodikeus''un heykel başı bulunduLaodikeus''un heykel başı bulunduDenizli''nin antik Laodikya kentinde yürütülen kazı çalışmalarında kentin kurucu tanrısı Zeus Laodikeus''un heykel başı bulundu.
SERSA''da Hakan Çanakcı DönemiSERSA''da Hakan Çanakcı DönemiTürkiye Seramik Federasyonunda 25 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen SERSA (Seramik Sağlık Gereçleri Üreticileri Derneği) Olağan Genel Kurul toplantısında Çanakcılar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çanakcı, SERSAYönetim Kurulu Başkanı seçildi.
Ağcagüney beldesi hergün biraz daha çöküyor!Ağcagüney beldesi hergün biraz daha çöküyor!Samsun''un Çarşamba ilçesine bağlı Ağcagüney beldesinde meydana gelen ani toprak çöküntülerinden evler yıkılmaya başladı. Ani çöküntülerin sebebi bulanamazken, araştırılmalar hızlandırıldı.
İstasyonu kuran, denetim yapamayacakİstasyonu kuran, denetim yapamayacakBaz istasyonu kurulumuna ilişkin yönetmelik değişiyor.
Basra petrolü Türkiye''den akacakBasra petrolü Türkiye''den akacakTahrip olan petrol boru hattının yeniden yapımı için Türkiye''den yardım isteyen Irak, Zaho''ya kadar üç petrol boru hattı yapmayı ve Basra petrolünü Türkiye üzerinden taşımayı planlıyor.
Başkan Topbaş Asya Belediyeler Birliği başkanlığını da devralıyorBaşkan Topbaş Asya Belediyeler Birliği başkanlığını da devralıyor"2. Asya Belediye Başkanları Forumu" katılımcıları onuruna yemek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TBB ve UCLG''den sonra Asya Belediyeler Birliği''nin başkanlığını da devralacak.
Arsa balonu patladıArsa balonu patladı5 yılda arsa fiyatının 50 kat artış gösterdiği Diyarbakır''da araziye olan talep, yüksek fiyat artışının "spekülatif" olduğuna ilişkin açıklamaların ardından son bulurken, artışın süreceğini umarak yüksek fiyata arazi satın alanlar büyük zarar etti.
Ali Paşa Sarayı İstanbul''a Tekrar Kazandırılacak!Ali Paşa Sarayı İstanbul''a Tekrar Kazandırılacak!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir yangınla yok olan ve şu an yerinde otopark olan Ali Paşa Sarayı''nı tekrar İstanbul''a kazandırmak için kolları sıvadı.
Soyak, ArkiPARC''ta "Sürdürülebilir Gayrimenkul" Uygulamalarını Masaya YatırdıSoyak, ArkiPARC''ta "Sürdürülebilir Gayrimenkul" Uygulamalarını Masaya YatırdıGayrimenkul sektörü, "Kentsel Kalite için Diyalog" temasıyla 30-31 Mart tarihlerinde düzenlenen ArkiPARC 2011''de buluştu. Etkinlikte "Sürdürülebilir Gayrimenkul" oturumunu yöneten Soyak Holding CEO''su Emre Çamlıbel, "Sektörde sürdürülebilirliğin stratejik çözümü, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği''nin mevcut binalar için de uygulanmasından geçiyor" dedi.
Yönetilemeyeni YönetmekYönetilemeyeni Yönetmekİstanbul''un kentsel yayılımını kim yönetiyor? Kentin kuzey gelişmelerinin arkasındaki güçler neler?
"Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor""Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor"Mimarlar Odası''nın Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verdiği en büyük ödül olan Mimar Sinan Ödülü''ne 2010 yılında Mehmet Konuralp layık görüldü. Bu kapsamda 2010-2012 döneminde, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi gerçekleştiriliyor ve bunları kapsayan bir kitap da basılacak. 2 Nisan 2011 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda düzenlenen panelin ardından, Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi sergi salonunda Mehmet Konuralp Mimarlığı sergisi açılışı da gerçekleştirildi.
Mies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego OluyorMies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego OluyorAlman modernist mimar Ludwig Mies van der Rohe''nun başyapıtı Farnsworth House Lego oyuncağı ile özlümsüzleştirildi.
Tasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini TartışıyorTasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini TartışıyorMenlo Park endüstri alanında bulunan Yeni Facebook Yerleşkesi''nin çevresiyle entegre edilmesi konusundaki geniş kapsamlı tasarım atölyesinin tohumları atıldı.
Kanuni''nin cephede vefatı, oğlu Selim''in göreve çağrılışı, Selimiye''nin inşasıSoru: Kanuni Sultan Süleyman''ın, oğlu Selim için tahta çıkarılması vasiyetinde bulunduğu doğru mu? Doğruysa böyle bir vasiyet geçerli sayılır mı?
Antartika yeşilleniyorİklim değişikliği yüzünden buzla kaplı Antartika''nın vadileri giderek yeşilleniyor.
Isı yalıtımıyla enerjiden tasarruf edebilirsiniz!İnsan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan "enerji"; dünya siyasetine yön veren, savaşlara yol açan, sınırların çizilmesini sağlayan, ülkelerin ekonomik gelişme göstergesi olan en temel unsur...
Esenboğa yolu yeşillendirilecekAnkara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa Yolu kenarına, 800 leylandi ve arizona serviyle 400 lale ağacı dikecek ve refüjleri çiçeklendirilecek.
İstanbul ve İzmir deprem listesindeAlman Die Welt gazetesi, Japon depreminden sonra dünyada nüfusu milyonlara ulaşan birçok megakentin deprem korkusu yaşadığını yazdı. Listede İstanbul ve İzmir''e de yer verdi.
''Toki Türkleri'' (Kim bunlar?)Geçenlerde Başakşehir''e konuşma yapmaya gittim. Tam bir "Türk usulü bir alt-kent" olduğu apaçık görülüyordu. Burada ''alt-kent'' kelimesini, İngilizcedeki ''suburb'' karşılığı kullanıyorum. ABD''de ''suburb'' dendi mi akla önünde ve arkasında bir miktar bahçesi olan, iki katlı, hemen yanında garaj bulunan villa tipi evler gelir.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.