Haberler

6 Mayıs 2008, Salı

Tarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarTarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarBir kentin merkezi sayılan meydanlar, diğer kentsel mekan elemanları olan cadde ve sokak ağlarına göre, sosyal yaşamın daha fazla yansıtıldığı alanlar olma özelliğini taşıyor. Kullanıcının duygusal deneyim yaşadığı fiziksel ve psikolojik fonksiyonu olan bu alanlar, kullanıcıyı cadde ve sokaklardaki akıştan uzaklaştırıp koruma sağlayarak bir nevi özgürlük olanağı yaratıyor ki dünyadaki pek çok meydan Özgürlük Meydanı olarak anılıyor. Haberin Devamı
Vitra’nın Yapı 2008 Fuarı’ndaki Standında, “Metro İstasyonu” Var!Vitra’nın Yapı 2008 Fuarı’ndaki Standında, “Metro İstasyonu” Var!VitrA Karo, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 30 Nisan - 4 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenen Yapı 2008 Fuarı’nda, 150 m²’lik standıyla yer aldı.
Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda Seranit İmzasıUluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda Seranit İmzasıYapı sektörünün en önemli fuarları arasında yer alan, yerli yabancı firmaların yeni ürünlerini, yeni teknolojilerini ve hizmetlerini bir arada sunan Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda kurulduğu günden itibaren katılan Seranit, 2008 yılında da Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi 7. Salon’da bulunan özel tasarım standı ile iç ve dış mekânlara yönelik ürün gamında bulunan tüm ürünlerini sergiledi.
Bu koltuğun adı ''İstanbul''Bu koltuğun adı ''İstanbul''Carla Bruni, Kevin McCabe, Gulu Lalvani, Costa Curta gibi sanat, spor ve iş dünyasının ünlü isimlerinin tercihi olan İtalyan el yapımı mobilya markası Cantori artık Türkiye''de...
İzmir’in logosunu İzmirliler seçecekİzmir’in logosunu İzmirliler seçecekİzmir Ticaret Odası, kentin kurumsal kimliğini sembolize etmek için belirlediği 10 logo ve sloganı oylamaya sundu. Başkan Demirtaş, “Gelin, hep birlikte karar verelim” dedi.
Yürütmesi durdu, ancak inşaat sürüyorYürütmesi durdu, ancak inşaat sürüyorİstanbul''da tarihi yarımada üzerindeki inşaat projelerinin yürütmesi durduruldu. Yargı freninin etkilediği inşaatların başında Four Seasons Oteli''nin Bizans Sarayı üzerinde yükselen ek binası geliyor.
Banyolarda yeni trend çanak lavabolarBanyolarda yeni trend çanak lavabolarSon zamanlarda, banyolarda estetik anlayışı oldukça değişti. İlginç formlu çanak lavabo tasarımları, değişen estetik anlayışının en güzel örneklerinden.
Gaziantep''e dev müzeGaziantep''e dev müzeTürkiye''nin en büyük müzesi Gaziantep''e yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak müzenin 45 bin metrekare alan üzerine kurulacağı bildirildi.
Gözü yaşlı tarihGözü yaşlı tarihSuriye’deki Süleymaniye Camii ve Külliyesi eski ihtişamına kavuşturuluyor. Hicaz Demiryolu tamir ediliyor. Ancak hâlâ birçok ülkede binlerce eser kurtarılmayı bekliyor.
Evini kurtarmak istiyor ama onu duyan yok...Evini kurtarmak istiyor ama onu duyan yok...Kentsel dönüşüm projesi nedeniyle yıkım tehdidi altındaki Sulukule''de koruma altında olması gereken ''tescilli'' tarihi evler de aynı riskle karşı karşıya.
Selçuklu Belediyesi''nin tarihe vefası sürüyorSelçuklu Belediyesi''nin tarihe vefası sürüyorSelçuklu Belediyesi tarafından 2001 yılında hazırlatılan Sille Koruma Amaçlı İmar Planı 323 bin 700 metrekarelik kentsel sit alanı, 586 bin 400 metrekarelik koruma amaçlı imar planı olarak hazırlandı.
Trafik canavarı artık kırmızı ışıkta geçemeyecekTrafik canavarı artık kırmızı ışıkta geçemeyecekTrafik ışıklarının özellikle büyükşehirlerde trafik akışını düzenlemedeki rolü büyük. Fakat zaman zaman bu ışıkların sürücüler tarafından algılanması zor olabiliyor, veya, trafik ışıklarını kimi sürücüler bir yere yetişme telaşıyla görmezden gelebiliyor.
Türkiye tarihî eser şantiyesi olduTürkiye tarihî eser şantiyesi olduÜlkemizde vakıflara kayıtlı 19 bin 500’ün üzerinde tarihi eser var. Ancak 2003’e kadar çoğu harabe durumdaydı. Hatta Atatürk’ün 1931’de Başbakan İsmet İnönü’ye verdiği bazı restorasyan talimatları bile bugüne kadar yapılmamıştı. 2003’ten beri 2 bin 650 eser restore ettiklerini söyleyen Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, yıllar sonra bu talimatı yerine getirdiklerini ve 2009 sonuna kadar harabe hiçbir eserin kalmayacağını söylüyor.
Çayın demlenmesini bekleyen penguenÇayın demlenmesini bekleyen penguenUzmanlar kahvaltının en önemli öğün olduğunu söylüyor. Ama sabah erken kalkıp işe yetişmek isteyen birçok kişinin kahvaltı yapmaya ayıracak zamanları yok.
Tarihi konak kültür evi olacakTarihi konak kültür evi olacakBelediye Başkanı Davut Çuhadar, projenin hazırlandığını, çok uzun çalışmalar neticesinde Anıtlar Kurulu''ndan onayın çıktığını ve şimdi ihaleye çıkılacağını ifade etti.
Estetiğin mutfaktaki haliEstetiğin mutfaktaki haliÜnlü İtalyan tarasımcı Lucci Orlandini, Milano''da yapılan Uluslararası Mobilya ve Mutfak Fuarı''na ''Kube'' adlı mutfak tasarımıyla katıldı. Fuarda büyük ilgi gören Orlandini, "Fonksiyonellik çok önemli ama insanları sadece bununla tatmin edemezsiniz," diyor.
500 milyon dolarlık otel yaptı ismini Laleli esnafına kaptırdı500 milyon dolarlık otel yaptı ismini Laleli esnafına kaptırdıTelman İsmailov, Antalya''da yaptırdığı 500 milyon dolarlık otelin isim haklarını ve internet adreslerini Laleli''de ayakkabı üreten Arbat''a kaptırdı.
Kültürel Mirasın Koruyucusu Eğitimdir Diyen Küçük Büyük Gönüllü Yürekler Bir Arada...Kültürel Mirasın Koruyucusu Eğitimdir Diyen Küçük Büyük Gönüllü Yürekler Bir Arada...Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel mirasın umarsızca yok edildiği bir dönemde mimarlar, öğretmenler, farklı kuruluşlar ve mimarlık öğrencilerinin doğa ve kültür varlıklarının araştırılması, korunması, bilginin genç kuşaklara aktarılması, çocuklarda kentlilik bilincinin oluşturulmasına yönelik çalışmaları ve çabaları küçük bütçeler ama gönüllü yürekler ile devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını’nı geride bıraktığımız bu günlerde, İTÜ Mimarlık Fakültesi “Çocuk ve Tarihi Çevre Çalışmaları” konulu bir toplantıya ev sahipliği yaptı.
Otobanda lale devriOtobanda lale devriPeyzaj Mimarları Odası Başkanı Dinç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin lale politakasını eleştirdi: “Laleler için her yıl 3.5 milyon YTL harcanıyor. Zaten ömürleri kısa olan çiçekler, parklar, kasırlar yerine, refüjlere, mezarlıklara dikiliyor.”
Başkan 10 gün süre istediBaşkan 10 gün süre istediEminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Four Seasons Otel’deki inşaatın mühürlenmesi için UNESCO’nun 10 Mayıs’ta yapacağı incelemeyi beklediklerini söyledi ve “Bir haftada inşaat bitmez” dedi.
Efsane mimara saygı duruşuEfsane mimara saygı duruşu0smanlı Bankası Müzesi, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının belki de en önemli ismi Sedad Hakkı Eldem''i doğumunun 100. yılında iki sergi ve iki kitapla anıyor.
En pahalı evEn pahalı evDünyanın en zenginleri listesinde 5. sırada bulunan Ambani’nin benzersiz evi, ABD’li mimarlık şirketi Perkins Will and Hirsch Bedner Associates tarafından tasarlandı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
2500 yıllık antik kente taş ocağı izniİzmir''de bir maden firmasının girişimleri tepkiyle karşılandı. İzin için hiçbir bakanlıkta engelle karşılaşmayan maden firması, bölgenin minik beldesi Özdere’nin belediye başkanından izin alamayınca idare mahkemesine gitti.
İnşaatçılar önlem için toplanıyorZorda olanların durumunu kısa yoldan anlatmak için ''bir dokun bin ah işit'' denir ya! İşte bu söz şu sıralarda inşaat sektörü içinde kim varsa hepsi için aynen geçerli. Dün sektör içinde kiminle konuştuysam hep ''bin ah'' işittim.
Tuvalet kağıdında gökkuşağı modasıTasarımın hayatımızda girmediği yer herhalde yok denecek kadar az. Son kalan yerler de bir bir işgal ediliyor. Cin fikirli tasarımcılar şimdi de tuvalet kağıtlarına el attılar. Alışveriş yaptığınız markette yüzlerce çeşit, on beş katlı, en dayanıklı, en yumuşak dokulu tuvalet kağıdı var. Ama kabul edin, hepsi çok sıkıcı! Renova''nın renkli tuvalet kağıdı tasarımları sizin de kafanızdaki tuvalet kağıdı tanımını değiştirecek. Karizmatik siyah, ateşli kırmızı, enerjik turuncu, yenilikçi yeşil, heyecanlı mavi ve kışkırtıcı fuşya renkleriyle Renova tuvalet kağıtları -özellikle siyah ve kırmızısı- Avrupa''nın seçkin restoran ve kulüplerinin vazgeçilmez bir ayrıntısı olmuş. Portekiz''de üretilen bu tuvalet kağıtları, internet üzerinden siparişle tüm dünyaya gönderiliyor. Şık ve yaratıcı tuvalet deneyimleri için hemen klavye başına: www.renovaonline.net (Arena dergisi)
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
OSB’de arıtma tesisi çalıştırılmıyor iddiasıTEMA ve Çevre Gönüllüleri Derneği Uşak Şube Başkanı Hasan Yüksel, Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSB) üç aydır arıtma tesisinin çalıştırılmadığını öne sürdü.
Belediye, Bostanlı Pazarı’nı yenilediİzmir’in en tanınmış semt pazarlarından, halk arasında ‘Bospa’ adıyla bir anlamda markalaşan Bostanlı Pazarı, yeni çehreye büründü. Karşıyaka Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonucu; altyapısı yenilendi, üzeri kapatıldı. Pazaryerlerini, sokak aralarından kurtarmayı amaçladıklarını belirten Başkan Cevat Durak, şöyle konuştu: “Hepsi çağdaş, altyapısı eksiksiz, tuvaletleri, kafeteryası, hatta pazarcıların duş alabileceği tesisleri bulunan yerler olacak. Sırada Şemikler Pazarı var. Projesi hazırlandı, ihalesi önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.”
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Aliağa’da TOKİ protestosuBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Aliağa’da yürüttüğü proje, müteahhit firmayla TOKİ arasındaki anlaşmazlık nedeniyle tamamlanamadı.
4. Levent-Maslak-TEM güzerahındaki trafik kavşaklarla rahatladıBüyükdere Caddesi- Maslak-Sarıyer güzergahında tamamlanan Ayazağa, Seyrantepe, Harp Akademileri, İstinye ve Hacıosman Kavşakları bölge trafiğini ciddi ölçüde rahatlattı.
Büyükşehir''e dev bir kaynak dahaİstanbul''un iş merkezi Maslak''ın en önemli trafik sorunu Seyrantepe - TEM Otoyolu- Maslak bağlantısını sağlayacak Akademi Kavşağı inşaatının tamamlanmasıyla çözdüklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray''ın Seyrantepe Stadı karşısındaki metro trasfer alanının 50 bin metrekarelik üst kullanımını satarak belediyeye önemli bir gelir de kazandıracaklarını söyledi. Projenin 135 milyon YTL''ye mal olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Buradan çok ciddi bir para bekliyoruz. Büyük yatırımcı ve iş adamlarımızdan bu kadar kıymetli bir yerde altından metro olacak bu yerden büyük bir teklif vermelerini bekliyoruz. Kendi kaynağımızı kendimiz üretmek zorundayız.”
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Homeros''un Adına Yakıştıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Homeros Vadisi, İzmirliler’i adeta büyüledi. Oluşturulan piknik alanları, göletler ve yemyeşil doğasıyla kentlileri kucaklayan yeni dinlenme alanı, daha ilk günden binlerce ziyaretçiyi ağırladı.
Sigara yasağına iki hafta kaldıSigara içenleri 19 Mayıs’tan itibaren zorlu günler bekliyor. Pek çok kapalı alanda sigara kullanımı kesin olarak yasaklanıyor, buna ulaşım araçları da dahil... İşte yasağın ayrıntıları...
Şişli Belediyesi de Hilton''u Rafa KaldırdıDoğan’ın satın aldığı Hilton arazisine rezidans yapma isteği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Şişli Belediyesi’ne de takıldı. Aydın Doğan’la birlikte imar planına itiraz eden 125 kişinin dosyaları için Anıtlar Kurulu’nun görüşü alınacak.
Deniztemiz yağ toplayacakKıyı ve deniz temizliği için yıllardır çok sayıda etkili çalışmaya imza atan TURMEPA Deniztemiz Derneği, yaz mevsimi öncesi yine kolları sıvadı.
Tasarım ve kentGeçtiğimiz günlerde İstanbul Modern''de tasarım kültürünün 150 yıllık geçmişine tarihsel bir bakış sunan bir sergi açıldı.
Mobilya ve dekorasyon fuarı Bursa Tüyap''taBursa Mobilya ve Dekorasyon Fuarı ile Bursa Gelin Damat 2008 Fuarı 7-11 Mayıs tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi''nde eş zamanlı olarak düzenlenecek.
Stada ulaşım için 3 tünel yapılacakHarp Akademileri, Seyrantepe ve Ayazağa Kavşakları’nı hizmete açan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Seyrantepe’de Galatasaray için yapılan stada ulaşım için metro istasyonu ile stad arasındaki TEM otoyolu altına 6,5 metre genişliğinde ve 150 metre uzunluğunda 3 tünel yol yapılacağını belirterek, “Yolcular, yürüyen bantlar aracılığıyla yürüyerek istasyona ulaşacaklar. Bütün hesaplar stadın yoğunluğunun bir an önce boşaltılması üzerine yapıldı” dedi. Yeni kavşaklar sayesinde Seyrantepe, TEM Otoyolu, Maslak bağlantısı alt-üst geçit kavşakla araçlar hiçbir yerde kesişmeden istedikleri yöne geçebiliyorlar.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
15 yıl atıl kalan havaalanı arazisine İspanya''dan yatırımİspanyol endüstriyel mutfak üreticisi Fagor firması, Kütahya''da havaalanı yapmak için tahsis edilen ancak 15 yıldır boş bekleyen arazide yatırım kararı aldı. Yatırım 3 bin kişiye iş sağlayacak.
16 köy Bergama’yı bırakmak istiyorKozak Yaylası’ndaki altın arama çalışmalarını durdurmak için mücadele veren 16 köy, kendilerine destek vermedikleri gerekçesiyle Bergama’dan ayrılıp Ayvalık’a bağlanmak istiyor.
Sinpaş Ümraniye''deki projede inşaat ruhsatlarını aldıSinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul Ümraniye''deki 56 bin 209 metrekare büyüklüğünde bir arsa üzerinde gerçekleştirilmekte olan konut projesinde inşa edilecek bin 120 adet bağımsız bölümün yapı ruhsatlarını aldı. Sinpaş tarafından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası''na dün yapılan açıklamaya göre, toplam 4 etap halinde geliştirilmesi planlanan projenin ilk etabının ön satışlarına Eylül 2008''de başlanması planlanıyor. Projenin tamamında, inşaat ve satış giderlerinin 135 milyon YTL olması öngörülüyor. İnşa edilecek olan bağımsız bölümlerin yüzde 35''i arsa sahiplerine verilecek ve kalan yüzde 65''lik bölümün satışından yaklaşık 195 milyon YTL satış geliri elde edilmesi bekleniyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Kazıda toplu mezarEdirne''de, Ticaret Borsası''nın eski binasına ait bahçe ile buraya 500 metre uzaklıktaki eski Ayvazoğlu Sineması''nın bulunduğu alanda yapılan kazılarda tarihi kale surlarının yanı sıra, toplu mezarlar ve iskeletler ortaya çıkarıldı. Toplam 23 iskeletin, yaklaşık bin yıl önce yaşanan bir savaşta ölen Bizans askerlerine ait olduğu ve şehri savunurken ölen askerlerin kalenin önüne gömüldüğü sanılıyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Murat Savaş
Dünyanın gözü Dubai’de, yeni projeler RAK’taBirleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı 7 emirlikten biri olan Ras Al Khaimah’taki (RAK) Serbest Ticaret Bölgesi’ne Avrupa ve ABD’li şirketlerin yanı sıra Türkler de yoğun ilgi gösteriyor.
Sulukule ve dezenformasyonNeslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesi, medyamızda çoğunlukla projeye muhalefet eden küçük bir grubun kamuoyunu yanlış bilgilendiren yorumlarıyla gündeme geliyor. Fatih Belediyesi olarak, bu eleştirilere, üniversitelerde, sivil toplumca düzenlenen organizasyonlarda ve görüşümüze başvuran medya mensuplarıyla yaptığımız röportajlarda, projemizi paylaşarak yanıt verdik. Ancak "soylulaştırma", "rant projesi" gibi sözcüklerle başlayan etik dışı ithamların dozajı artırılarak, "ayrımcılık", "asimilasyon" iddialarına ulaşınca, bu bilgilendirmeyi yapma gereği duyduk.
Okul ve spor alanı kamuya değil, Trump''a ''yâr'' olduDoğan, Taşyapı ve Yeşil''in inşa ettiği Trump Towers''ın temeli kamu kurumlarının olumsuz görüşlerine rağmen atıldı. 2005''teki tarihi plan değişikliği sayesinde okul ve spor tesisi alanına bugün 35 katlı ikiz kuleler dikiliyor.
Eczacıbaşı, ‘çevre’ye 25 milyon dolar yatırdıEczacıbaşı şirketlerinden Askaynak’ın Gebze’deki fabrikası 25 milyon dolara mal oldu. Genel Müdür Bayram, ‘Çevre dostu tekniklerle yılda 400 bin dolar tasarruf edeceğiz’ dedi.
İstanbul Kayabaşı''nda 4 milyar dolarlık yeni şehir kurulacakTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul''daki Atatürk Olimpiyat Stadı yakınlarındaki Kayabaşı adlı bölgede 4 milyar dolara mal olacak, 60 bin konutluk yeni bir şehir kurulacağını açıkladı.
Dinçbaş: Alışveriş merkezleri zincirleme kriz yaratabilirErnst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, “Yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısı 100’ü geçecek. Şu anda Batı’da olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız” dedi.
Küresel ısınma duyarlılığı kurultaydaTürkiye Gazeteciler Cemiyeti''nin (TGC), çevre sorunlarının yarattığı olumsuzlukların kamuoyuna aktarılması hedefiyle düzenlendiği Küresel Isınma Kurultayı yarın TGC''nin Cağaloğlu merkezindeki Burhan Felek Konferans Salonu''nda yapılacak. Hükümet, kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilcilerin katılımıyla sürecek kurultayın bitiminde, kamuoyuna bir de sonuç bildirgesi açıklanacak. Saat 10.00''da başlayıp tam gün sürecek kurultayın açılış konuşmasını Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu yapacak. İlk konuşmacının Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan olacağı panel bölümünde ise "Medyanın Küresel Isınmaya Yaklaşımı" konusu ele alınacak.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Yalova Tersanesi planı iptalDanıştay 6. Dairesi, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından onaylanan Yalova Tersanesi İmar Planı''nı iptal etti. Altınova İlçesi Hersek Köyü Kumluk Mevkii''ne yapılmak istenen tersane, Ali Osman Seslikaya''nın açtığı dava nedeniyle Danıştay''a gelmişti. Danıştay 6. Dairesi, tersaneyle ilgili imar planını ''usule uygun yapılmadığı'' için iptal etti. Kararda tersane için Altınova ve Subaşı belediyelerinden de ''uygundur'' görüşü alınması gerektiği belirtilmedi. Bu belediyelerden tersanenin üzerine yapılacağı dolgu alanı imar planı Bakanlık''ta onaylandıktan sonra onay alındığı vurgulandı. Denizcilik Müsteşarlığı, "Tuzla tersanesi ihtiyaca yanıt vermiyor" deyince ve AB beş yıl içinde limanlarına 15 yaşından büyük gemi ve yatların girmesini yasaklama kararı alınca, İzmit Körfezi''nde yeni tersane yeri arayışına girilmişti. En uygun yer olarak da Yalova Hersek''te Darülaceze''ye ait 1600 dekarlık arazi belirlenmişti.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
Danıştay: Karayolları arazisinin satışında kamu yararı gözetilmemişDanıştay 6. Dairesi, Zorlu Gayrimenkul''un 800 milyon dolarla en yüksek teklifi verdiği Beşiktaş Ortaköy''deki Karayolları arazisinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Kaçak dolgu devlete kaldıBodrum Güllük Körfezi''nde 49 yıllığına kiraladığı ormanlık kıyıda denizi ''kafasına göre'' dolduran firmaya verilen süre, dün sona erdi. 1200 yataklı tesisin inşaatından çıkan molozları denize boca eden firma, dolgu için izin alamadı. MNG Holding''e bağlı Günal Turizm ve İnşaat Limited Şirketi, Pina Yarımadası ve Çomça Koyu''ndaki tüm işçilerini ve makinelerini çekti. İnşaat durdu. Ama kaçak dolguyu kaldırmak için de bir hareket olmadı.
İzmir geçmişe böyle sahip çıkıyorİzmir binlerce yıllık geçmişi ile övünüyor. Ancak tarihine nedense sahip çıkmıyor. Yıkılmaya yüz tutan evler bunun örneği. Alsancak ve çevresi ile Halil Rıfat Paşa’da harap durumda çok sayıda tarihi bina var. Kordonboyu’ndakileri her gün görüyorum, içler acısı durumdalar. Kaderine terk edilen, yok olup gitmesi beklenen güzelim yapılar, kimileri tarafından çöplük ve tuvalet olarak kullanılıyor. Halil Rıfat Paşa’dan arayan okuyucumuz Ali Becer, 304 Sokak’ta oturduğunu belirterek, "Yıkık dökük eski evlerin virane haline geldiği bu sokakta her önüne gelen çöp ve kullanmadığı hurda eşyaları atıyor. Burası çöp deposu haline gledi. Gurur duyduğumuz geçmişimize böyle mi sahip çıkıyoruz? Yetkililer, burayı hiç mi görmüyor?" diye soruyor. Becer, ayrıca yıllar önce Halil Rıfat Paşa’ya asansör yapıldığını da hatırlatarak, "Hatay semtine merdivenle çıkılan iki ayrı bölgeye yürüyen merdiven yapıla bilir. Betonyol’dan Karataş Lisesi’ne uzanan bölgede böyle bir çalışma yapılması çok uygun olacaktır. Çünkü Hatay’da oturan pekçok kişi özellikle de yaşlılar bu merdivenleri tırmanırkan çok zorlanıyor. Yaşlılarımız bu merdivenli yoldan evlerine iki basamak çıktıktan sonra tıkanıyor. Böyle bir hizmetin getirilmesi semtimizi büyük ölçüde rahatlatacaktır" diyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Türk firmaları İran''da otel alacakİran hükümeti, devlete bağlı oteller zincirini turizm altyapısına canlılık kazandırmak için özelleştirmeye hazırlanıyor. Kültür Mirası, El Sanatları ve Turizm Kurumu yetkilisi Mehdi Cihangiri, otelleri ihale düzenleyerek özel şirketlere devredeceklerini söyledi. İhalenin yabancı şirketlere de açık olacağını ifade eden Cihangiri, Türkiye ve Fransa''dan bazı girişimcilerin İran''da turizme yatırım yapmaya hazırlandığını söyledi.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
''Doğtaş Mobilya Festival''i başladıDoğtaş Mobilya tarafından düzenlenen ''1. Doğtaş Mobilya Festivali'' Çanakkale''nin Biga ilçesinde başladı.
Alışveriş merkezi krizi çıkabilirErnst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, İstanbul’da yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısının 100’ün üzerine çıkacağını belirterek, "Şu anda Batı dünyasında olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız" dedi.
Ceyhan''da inşa edilecek tersane 3 bin kişiyi iş sahibi yapacakİşadamı İhsan Kalkavan, ilçeye 3 bin kişinin istihdam edileceği bir tersane kuracaklarını açıkladı. Beşiktaş Denizcilik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kalkavan, bir grup işadamı ile Ceyhan''a geldi.
Kuveyt yabancı yatırımcı için kanun değiştirdi, Türk işadamlarını bekliyorYüksek petrol fiyatları Körfez ülkelerinde önemli miktarda sermaye oluşturdu. Bu sermayeyi yatırıma dönüştürmek isteyen ülkelerin başında Kuveyt geliyor. 1990''daki Irak savaşından sonra bölgedeki liderliğini Dubai''ye kaptıran ülke yeniden atağa kalktı.
Elinden alınacak arsaları satışa çıkardıKadıköy''ün CHP''li Belediye Başkanı Selami Öztürk, son 5 ayda 7 arsanın satışı için encümenden yetki aldı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Ataşehir ilçesi sınırlarına dahil olacak arsaları bir bir satmaya başladı. Biri 230 dönümlük, 7 ayrı arsanın satışı için onay alan Öztürk''ün ''yargından mal kaçırır gibi davrandığı'' iddia ediliyor.
Marmaray’dan tarihi eser fışkırıyorMarmaray ve İstanbul Metrosu projeleri kapsamında Yenikapı’da yürütülen arkeolojik çalışmalarda bulunan, MS 4-11. yüzyıllara ait Bizans gemilerinin sayısı 32’ye çıktı.
Yağmurlar aldatmasın barajlar en alt seviyedeİstanbul barajlarının doluluk oranı, son 10 yılın en düşük seviyesinde. Geçtiğimiz yılın 5 Mayıs’ında yüzde 49.17 olan doluluk oranı, son iki gündür süren yağışa rağmen dün yüzde 42.39 olarak ölçüldü. Yağmur, günlük su miktarını da artırmadı. Yağışa rağmen barajların doluluk oranı yüzde 42.44’ten yüzde 42.39’a geriledi. İstanbul’da en düşük doluluk oranı, 10 Ekim 1994’te yüzde 7.23 olmuştu. Henüz kavurucu yaz sıcakları gelmedi ama geçtiğimiz yıl kemerin altındaki çatlamış toprak görüntüleriyle kuraklığın simgesi olan Alibey Barajı’nda sadece yeşil bitki örtüsü var. Büyükçekmece’de geçen yıl karpuz ekilip tarla olan alanlar, artık sular altında. İSKİ verilerine göre günde yaklaşık 2 milyon metreküp su verilen kentin barajlarında, şu anda 368 milyon metreküp su var. Bu rakam kentin 6 aylık su ihtiyacını karşılıyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Madımak’ın müze olması için gerekli parayı CHP bulacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın önce müze olmasını savunduğu daha sonra da "Bütçem yetersiz, kamulaştıramıyoruz" diyerek geri adım attığı Madımak Oteli müze projesine ilişkin CHP devreye girdi. CHP, Alevi dernekleriyle birlikte müzeye gerekli parayı toplamak için çalışmalara hız verdi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Sivas olaylarının yaşandığı ve 35 aydının can verdiği Madımak Oteli’nin müze yapılması için gerekli parayı CHP’nin bulacağını söyledi. Bu konuda çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade eden Sevigen, "Önümüzdeki günlerde çeşitli derneklerle bir araya geleceğiz. Onların adına bir hesap açtıracağız. O hesaba da ilk parayı ben yatıracağım. Devletin yapamadığını biz millet olarak yapacağız" dedi.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Çöplükten arkeolojik parkaFour Seasons Oteli''nin (eski Sultanahmet Cezaevi) Sultanahmet''te 1997''de başladığı tartışmalı ek tesis projesinde sona yaklaşılırken Arkeoloji Müzesi''nce yürütülen kazı da İstanbul''un altında yatan gizli tarihi değerlerinden birini daha gün ışığına çıkardı.
Nükleer için Bankalar YarıştaMersin Akkuyu’da kurulacak nükleer santral için yerli ve yabancı bankalar Enerji Bakanlığı ile temasa geçti. ABD, İngiltere ve İsrail’den finans kuruluşları Bakanlık’tan ihale ile ilgili bilgi alırken, Halkbank ve Vakıfbank’a kredi taleplerinin geldiği öğrenildi.
Tarihini yok eden kentBBC’de haberleri izliyorum. Birden kadın sunucu “İstanbul” ile ilgili bir haber vereceklerini söyledi. Dikkat kesildim. Yoksa doğum büyüdüğüm kentimde benden habersiz bir şey mi olmuştu?
Gürsel’in ‘en iyi’ mimar torunuSınavda sıfır küsur puan az alınca mimar oldu; hayata geçmeyen bir projeyle eşiyle tanışıp işini kurdu; hayata geçmeyen başka bir projenin ‘bebeği’yle en iyiler arasına girdi...
Gazlı FikirlerSanki haberleşmişler gibi, son 2 haftada elimi attığım her dergide aynı konu kapağa taşınmıştı: ‘Going Green’, yani ‘Yeşile Dönüş’.
Erzurum, tarihi dört kapıdan üçüncüsünü de kaybetmek üzereErzurum''un tarihi kapılarından Ardahankapı (Kavakkapı)''nın bakımsızlık ve ilgisizlikten kısmen yıkılması Erzurumluları üzüyor.
"SİT bölgelerine devasa binaların yapılması uygun değil"Antakya Belediyesi 1.5 yıl önce başlattığı ve Anakent Planlama firması tarafından yürütülen “Koruma Amaçlı Yeni İmar Planı Revizyonu” ile ilgili bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi.
Tarihi kabirler çöp yığınlarına terk edildiErzurum''un Pasinler İlçesi''nde tarihi mezarlar çöp yığınları arasında terk edilmiş durumda. Korunmayan kabirlerin bulunduğu alanla ne kaymakamlık ne de belediye ilgileniyor.
Tarihi eserler otlara yenik düştüİnsan topluluklarının ilk kez yerleşik düzene geçtiği yer olduğu iddia edilen ve Diyarbakır''ın Ergani İlçesinde bulunan Çayönü''ndeki tarihi eserler otlara yenik düştü.
Demirde Çin-Dubai oyunuAnadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı İsmail Babacan, demirdeki fiyat artışına Çin ve Dubai’nin sebep olduğunu söyledi.
Başkentin Kavşakları ve Alışveriş MerkezleriYıllardır bilim insanları raylı sistemlerin geliştirilmesi gerektiğini savunuyor ama bu tarihe kadar kimse otoyollarla hızlı trenlerin karşılıklı pazarlığına şahit olmamıştı.
Yalova''da sahil dolgusuna iptalDanıştay 6. Dairesi, Yalova Atınova''daki tersane alanı için dolgu yapımını onaylayan imar planını iptal etti. Yalova, Altınova Hersek Köyü, Kumluk mevkinde tersane alanına ilişkin Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca 28 Nisan 2005''te onaylanan 1/1000 ölçekli dolgu alanı imar planının, “usulüne uygun yapılmadığı, kamu yararının gözetilmediği, bölgenin tarımsal niteliği, özel iklim koşulları, çevresel doğal yapının dikkate alınmadan onandığı” iddialarıyla Danıştay''da iptal davası açıldı. Danıştay 6. Dairesi, 4,5 kilometrelik sahil şeridinde yaklaşık 80 tersane kurulamasını amaçlayan söz konusu dolgu alanı imar planını oy çokluğuyla iptal etti. Dairenin kararında, Kıyı Kanunu''na göre, dolgu alanında plan yapılabilmesi için belediyenin planı hazırlaması ve bu yolda valiliğe teklifte bulunması veya uygun görüşünün olması gerektiği hatırlatılarak “Planın bakanlıkça onaylanması planın usul yönünden iptalini gerektirmektedir” denildi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Çimento ihracatı yüzde 17,4 arttıTürkiye''nin 2007 yılı çimento üretim ve ihracatı, önceki yıla göre artış gösterdi. Türkiye''nin 2007 yılı çimento, klinker üretimi ve ihracat rakamları Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından açıklandı.
''İma'' PlanıPlanlama, öğretildiği şekliyle, rasyonel bir iştir. Kıt kaynakların rasyonel bir şekilde dağıtılması gibi klişe tanımları içerir. Peki bu rasyonellik (günümüzde) ne menem bir şeydir?
Milliyetçiler''in Bursa planı...Cumartesi günü BUTTİM Konferans Salonu''nda gerçekleştirilen İl Divan Toplantısı''nda açıklanan "2023 Yeşil Metropol Bursa Hareket Planı"yla MHP, yeni hedefler koyuyor önüne...
İnşaat sektörü alarm veriyor!İnşaat hem ekonominin hem de istihdamın lokomotif sektörü sayılır. Bu sektördeki hareketlilik, çimentodan demire, fayanstan cama, ahşaptan vanaya kadar çok sayıda iş koluna canlılık kazandırır, aynı zamanda istihdama da çok önemli bir katkı sağlar.
Ağaoğlu: Konuttaki ‘bekle-gör’ psikolojisi geçici, fiyatlar artacakGlobal kriz ve Türkiye’deki siyasi tartışmaların konut sektöründe ’bekle-gör’ psikolojisi yarattığını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “2008 iyi olacak dedik ama hiç yapılmaması gereken şey oldu.
Dört yıl sonra deniz Yeni Camii’ye gelecek!Doktor Murat Filinte, Grönland’daki buzul araştırmalarına Türkiye’den katılan ilk iklim bilimci... Yapılan araştırmaların sonuçlarını “Yaklaşan Küresel İklim Krizi” isimli kitabında topladı.
Zorlu, Karayolları Arazisi''ne sembol dikmekte kararlıDanıştay 6. Dairesi"nin Ortaköy''deki arazinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurmasının ardından bir açıklama yapan şirket, “İstanbul"a bir sembol daha kazandırmakta” ısrarcı olduklarını bildirdi.
İtfaiyede gökdelen alarmıİzmir''deki çok katlı binaların artan sayısı, Büyükşehir Belediyesi''ni harekete geçirdi. Belediye, olası bir yangında gökdelenlere müdahale edebilmek için kendisine bağlı İzmir İtfaiyesi''nin araçlarını yenilemek ve güçlendirmek üzere yoğun bir çalışma başlattı.
İzmir İnciraltı’nda tarım arazisi kalmadıİzmir İnciraltı semtindeki tarım arazileri, mahkeme kararıyla tarımsal alan olmaktan çıkarıldı. Mahkemenin bu kararı ziraatçileri ikiye böldü.
İzmir’de nükleer söyleşisi"Ben nükleer enerji üretimine karşı değilim, ya neye karşıyım? Nükleer holiganlığa, ''arabesk'' nükleer takılanlara, nükleer maceraya, çocuksu nükleer heveslere..."
İSTON 2010 Kent Mobilyaları Yapı Fuarı’ndaİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan İSTON, 30 Nisan – 04 Mayıs 2008 tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yapı 2008 Fuarı’na katılıyor.
‘Tünel Yol’ Sarıyer’in de trafik sorununu çözecek…İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer’in trafik sorununu çözecek 4 bin 560 metre uzunluğunda ve 4 araç geçişli Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu inşaatında incelemelerde bulundu.
Pekin, yeni terminalini olimpiyata yetiştirdiYaz Olimpiyatlarına hazırlanan Pekin, havaalanının üçüncü terminalini rekor sürede bitirerek Olimpiyatlara yetiştirmeyi başardı. Yılda 50 milyon kişilik kapasitesi olan bu terminal 3.8 milyar dolara mal oldu. Dünyanın en gelişmiş havaalanı binası olarak anılan terminal, 4 yıldan kısa sürede tamamlandı. İngiltere''de Heathrow Havaalanında açılan terminal ise 6 yılda tamamlanmış ve açılır açılmaz bavulların kaybedilmesi gibi büyük sorunların yaşanmasına yol açmıştı. Çin, Olimpiyatlardan önce CCTV kanalının yeni binasını tamamlamak için de hazırlıklarını son hız sürdürüyor. ''Z'' şeklinde uzayan iki kuleden oluşan bu kompleksin dünyanın en büyük medya binası olacağına da dikkat çekiliyor
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Modelinden sıkılmazsanız 10 sene kullanabilirsinizAyna parçalarından, bambu ağacından, ipekten, deriden duvar kaplamaları, yaşadığımız mekanlarda yeni bir eğilim. Rutubete dayanıklı, silinebilir modeller banyo ve mutfaklarda kullanılıyor.
Merzifon Havaalanı sivil uçuşlara açılmak için gün sayıyorAmasya''nın Merzifon ilçesindeki Merzifon 5. Ana Jet Üssü''nde yer alan ve sivil havacılığa açılması için çalışmalar sürdürülen havaalanı ve tesislerle ilgili son durumun değerlendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.
“Kol kola giremeyeceğim birinin mekanını tasarlayamam”Aralarında Laila, Buz, Sortie ve It’s A Joke’un da bulunduğu pek çok eğlence mekanını tasarlayan mimar Mahmut Anlar: "Anlaşamadığım, kol kola giremeyeceğim birinin mekanını tasarlayamam"
Cumalıkızık, restorasyona hazırlanıyorSon zamanlarda sıkça dizi filmlerine mekân olmasının ardından ziyaretçi akınına uğrayan Bursa''nın Cumalıkızık köyü, restorasyondan geçirilecek.
Çevre cinayetine bakan son versinMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası''nda denize kaçak dolgu yapan MNG Holding''e bağlı Günal İnşaat Turizm''e İl Özel İdaresi 25 bin YTL daha ceza keserken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, olayı incelemesi için bölgeye davet edildi.
İstanbul''a daha çook marina lazımİstanbul, deniz şehirlerinin kraliçesi dedik. Boğaz''ı, Marmara''sı, Karadeniz''i ile, Venedik''in, Cenova''nın tarihlerine kardeş tarihi ile, lüferi, çinakopu, kırlangıçı ile tüm deniz şehirlerinin piridir dedik.
Devlet tasarruf için evdeki lambayı ücretsiz değiştirecekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerji Verimliliği Projesi kapsamında tüm Türkiye''deki evlerde verimsiz çalışan akkor lambaların, verimli lambalarla gönüllü olarak değiştireceklerini söyledi. Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) tarafından düzenlenen ''Enerji Verimliliği ve Tasarrufu'' paneline katılan Güler, gelişen Türkiye''de enerji tüketiminin her yıl arttığını, Türkiye''nin elektrik ve doğal gaz tüketim artışının dünyada Çin''den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
İngiltere''de konut düştüİngiltere''de konut fiyatlarının bu yıl yüzde 4.2 oranında düştüğü belirtildi. İngiltere''nin, en büyük mortgage kredisi sağlayıcı kuruluşu Halifax, nisan ayında, konut fiyatlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 oranında düşüş gösterdiğini kaydetti. Bu arada, mortgage kredisi onaylarının, martta, son 15 yılın en düşük düzeyine ulaştığı bildirildi. Ayrıca İngiltere''de bankalar, ABD''deki konut kredisi sektöründeki krizler nedeniyle, kredi koşullarını sıkılaştırdı.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
Tasarım mutfağı da fethettiMarka ve tasarım değeri, tüketicilerin satın alma alışkanlıkları içinde hızla yukarı tırmanıyor. Özellikle moda ve dekorasyon alanında ünlü tasarımcıların yeni koleksiyonlarının izini sürenler, bedenlerini ve evlerini sıradışı seçimlerle giydirme kaygısındalar.
TAV''a Abu Dabi''den ikinci davetTAV Havalimanları Holding, Abu Dabi Havalimanı projesinde ikinci teklifi vermeye davet edildi. TAV Havalimanları Holding''den açıklama yapıldı.
Ege’nin peri bacaları Kapadokya’ya rakipKula’da, 22 bin yıllık ayak izlerinin yanı sıra Kapadokya’daki gibi volkanik kayalıklar var. Turizme kazandırılması için proje başlatıldı. Çalışmalar, AB’nin hibe kredilerinden yararlanılarak yapılacak.
''O raylar Kütahya-Eskişehir arasında''Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 1987 yılında Güney Afrika''dan ithal edilen ''sorunlu'' rayların nerede kullanıldığını açıkladı: "Ağırlıklı olarak Kütahya-Eskişehir arasında."
Toprak altındakiler korunsun ama toprak üstündekileri koruyor muyuz?Bugün profesör olan bir öğrencisi "Kimse bilemez onun kadar İstanbul''u" demişti. Sanat tarihinin 85 yaşındaki anıt ismi Prof. Dr. Semavi Eyice (85), kendisini "sanat tarihinin arkeoloğu" olarak tanımlıyor.
Tünel depremi!İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafiği rahatlatmak amacıyla yürüttüğü tünel çalışmaları, güzergâh üzerindeki birçok binada hasara yol açtı...
Zeybekci: ''Devlet de gecekondu yapıyor''Pamukkale Üniversitesi''nde düzenlenen Denizli Kent Sempozyumu''na katılan Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, gecekondu ve kaçak inşaat yapan vatandaşların tepesine bindiklerini, devletin normal vatandaşa karşı tüm kuralları detaylarına kadar uyguladığını belirtti.
Tasarım kenti İstanbulFarklı yaşam tarzlarıyla, tarih ve kültür birikimiyle, dinamizmiyle İstanbul ne zamandır dünyanın konuştuğu bir şehir. Her an sürpriz bir patlamaya hazır gibi.
Lüks mobilyacı Frau F1 pilotuyla Etiler’deBeyaz Saray ve Avrupa Parlamentosu’nun mobilyacısı olarak tanınan İtalyan mobilya firması Poltrona Frau, Türkiye’de hedef büyüttü.
"Seyrantepe''de sorun yok Talu''yu istemeyenler uyduruyor"Eren Talu''nun kazandığı Seyrantepe ihalesinin iptaline yönelik söylentilere TOKİ Başkanı yanıt verdi: Bunlar Talu''yu istemeyenlerin uydurması.
''Transparanlığa gidiş var''İstanbul''un en yüksek binası (Sapphire), ilk üstü açık alışveriş merkezi (Kanyon) ve ilk modern sanat müzesinde (İstanbul Modern) onun imzası var. Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi''yle The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi''nin ''40 yaşın altında gelecek vaat eden 40 mimar''dan biri seçtiği Melkan Gürsel Tabanlıoğlu bu unvanı özelde İstanbul Modern, Ankara Doğan Medya Center ve Levent Loft için gerçekleştirdiği proje ve genel mimari profiliyle aldı.
Vakıflara yeni hizmet binasıBalıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Hisariçi Mahallesi’ndeki Yıldırım Camii’nin yanında yapılan yeni binasına taşındı. Müdürlüğün beş katlı yeni hizmet binası Vali Selahattin Hatipoğlu, Belediye Başkanı Sabri Uğur, Vakıflar Bölge Müdürü İslam Emiroğlu ve İl Müftüsü Necdet Çetin’in de katıldığı törenle açıldı. Vali Hatipoğlu, Balıkesir ve ilçelerindeki birçok tarihi binayı restore eden Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yeni binasında çalışma koşullarının da daha iyi olacağını söyledi. Bölge Müdürü İslam Emiroğlu, Vakıflar’a ait 247 metrekare arsaya yapılan beş katlı binanın 700 bin YTL’ye mal olduğunu bildirdi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Coşkun Yaman
Ege’nin peri bacaları Kapadokya’nın rakibiManisa’nın Kula İlçesi’nde volkanik arazide oluşan peri bacalarını, Kapadokya’ya rakip yapacak proje için çalışma başlatıldı.
''Proje değişince eski satışlardan zarar ettik, % 50 zam yapıyoruz''Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Selenium Twins''teki iç projeyi değiştirdiklerini belirterek, fiyatlara yüzde 50 zam yapacaklarını söyledi.
Kaçak yapılara ceza yağıyorMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde kaçak 1325 yapı saptandı, 5-45 bin YTL arasında para cezaları uygulanmaya başlandı.
Selçuk’ta altyapı tamamİzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devir için gün sayan Selçuk Belediyesi yoğun günler geçiriyor. Başkan Vefa Ülgür, devir sonrası su, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesinin bakım, yapım ve işletmesini Büyükşehir’e bırakacaklarını hatırlattı. Ülgür, dokuz yıllık görev süresince ilçeyi yeraltından bir ağ gibi donattıklarını ve Büyükşehir’e altyapı sorunları çözülmüş bir Selçuk devredeceklerini söyledi. Başkan Ülgür, “Çok değil, daha dokuz yıl önce kent her yağışta tanınmaz hale geliyordu. Yarılan yollar, oluşan göller, yaşanan su baskınları Selçuk’a hiç yakışmıyordu. Bunları maziye gömdük” dedi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
''Ekonomi yerinde sayacak, temkinli olma dönemindeyiz''Varyap''ın patronu Süleyman Varlıbaş, piyasadaki daralmanın zaman kaybına neden olmasından endişelendiğini söylüyor. Ekonomide bir tedirginlik varsa, reel ekonomide ilk tepkiyi emlak verirmiş. Nitekim öyle oldu.
AVM’lerin büyüklüğü huzursuz edici noktadaAlışveriş merkezlerinin büyüklük unsuru üzerine kurulduğunu, ancak büyüklüğün bıçak sırtı bir kavram olduğunu ifade eden Minasera Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin sahipleri Murat Sonbay ve Üner Karabıyık, "Büyüklük, dengeyi kaçırdığınız zaman insanı huzursuz eden bir özellik. Mekanı dolaşıyorsunuz ve günün sonunda kilometrelerce mesafe yürümüş oluyorsunuz" dediler.
Cazibe merkezi önerisiBü­yük­şe­hir Be­le­di­ye Baş­ka­nı Aziz Ko­ca­oğ­lu, “İz­mir’i sağ­lı­ğın baş­ken­ti yap­mak is­ti­yor­sak, bu he­de­fe uy­gun te­sis­ler­le İn­ci­ral­tı’ nda ca­zi­be­yi ya­rat­mak zo­run­da­yız” de­di.
Bornova Metrosu’nda yarım kalma ihtimaliEvka-3 İstasyonu’yla Bornova Merkez arası 800 metrelik tünel kazısı, zeminin zayıflığı nedeniyle durdurulmuştu. Uzmanlar, “100 bina için yıkılma riski var” dedi. Kararı, Başkan Kocaoğlu verecek.
Yargı ne diyorsa o!İstanbul Mimarlar Odası Başkanı, Four Seasons Otel için verilen yürütmeyi durdurma kararının uygulanmamasıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
Başkan Topbaş''ın Ferrari''si!Metrobüs işi çıktığından beri ''Bu iş çok yanlış'' diye yazıp duruyorum. Sonunda Başkan Topbaş''a hitaben bir yazı yazıp "Eğer şahsi aile bütçeniz yılda 40 milyar açık veriyor olsaydı, banka kredisi ile Ferrari alır mıydınız?" diye sormuştum. Bunun üzerine davet etti, görüştük, sualler sordum. Bu işi iyi bilen biri olarak yazılı ve sözlü tavsiyelerde bulundum, ayrıca ''spor'' adına destek istemiştim, tenimiz tutmadı! Bir daha ne aradı ne sordu, ne de suallere cevap verdi. Basın Müşaviri Ahmet Faruk Bey, başkan adına olduğunu söylediği bazı dedikodular yaptı, hepsi bu.
Sörf cennetine kum tehdidi!Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Sorumlusu Prof.Dr. Şükrü Ersoy, Alaçatı limanı ve ona bağlı mendireğin, Alaçatı Koyu ağzındaki kum birikmesini hızlandırdığını, bir süre sonra koyun güneyindeki ağzın kapanacağını ve Alaçatı’nın göl haline geleceğini söyledi.
Aliağa-Menderes rüyası ertelendiBüyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak projesi, Aliağa-Menderes Raylı Sistemi, Karşıyaka tünel inşaatındaki sorunlar ve bazı müteahhit firmalarla problemlerin yarattığı zaman kaybı nedeniyle gecikecek. Belediye, TCDD’den, 87 kilometrelik hattın tamamını teslim etmek için aralarındaki protokol gereği Mart 2007’de dolan sürenin Ocak 2009’a kadar uzatılmasını istedi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Nobelli profesör dünyaya, İzmir’den çevre uyarısı yaptıİklim değişikliklerinin küreselleşme ve ticaret üzerindeki etkileriyle ilgili bir sunum yapan Markandya: "Sıcaklıkta 2 derecelik bir artış, dünyayı farklı hale getirecek."
Türk şirketten 55 milyon euroluk inşaatErku İnşaat, Türkmenistan Sağlık Bakanlığının açtığı ihaleyi kazanan şirket oldu. Türkmenistan''da inşaat sektöründe faaliyet gösteren Erku Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri İnşaat Turizm Limited Şirketi, 55 milyon euroya hastane kompleksi kuracak. Türkmenistan Sağlık Bakanlığının açtığı ihaleyi kazanan Türk şirketi, ülkenin önemli sağlık merkezlerinden Mollagara sanatoryumunda 500 yataklık hastane binası inşa edecek. Proje kapsamında mevcut hastane binaları da restore edilecek. İki katlı otel binasının da yer alacağı komplekste, sağlık çalışanları için pansiyonlar inşa edilecek. Romatizma başta olmak üzere deri hastalıklarınında tedavi edildiği tuzlu Mollagara gölü kenarında 300 kişi kapasiteli tedavi merkezi de yapılması planlanıyor. Projenin Mayıs 2010''da teslim edilmesi hedefleniyor.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya
Akfen, Abu Dabi ihalesinde ilk üç arasındaAkfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Abu Dabi Hava Alanı inşaatı ihalesinde ilk üç firma arasına girdiklerini belirtti.
Sabiha Gökçen''de yeni terminalin temeli atıldı2001 yılında hizmete açılan Sabiha Gökçen Havalimanı''nı, açıldığı yıl sadece 47 bin yolcunun kullandığını ve zarar edildiğini anlatan Erdoğan, şimdi ise bu hava alanının, Türkiye''nin en işlek ve en hareketli hava alanlarından biri olma özelliğine kavuştuğunu söyledi.
İstanbul''da imar oyunlarıSon 4 yılda 4 bine yakın ''plan değişikliği'' yapıldı; yoğunluk arttıkça kent içindeki yeşil daha da azaldı. İstanbul''da mahalle aralarında bile gökdelenler yükseliyor.
İTÜ Atatürk Anıtı ve Atatürk Meydanı açıldıİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesi''nde Atatürk Meydanı ve Atatürk Anıtı törenle açıldı. Törende, "Kurtuluş Savaşı, Eğitim ve Bilim" temalarını içeren 16 tonluk mermer yontu kabartmaların önünde bulunan 3.5 metre yüksekliğinde, yaklaşık 1 ton ağırlığındaki bronz Atatürk Anıtı''nın heykeltıraşı, İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürü Prof. Dr. Ferit Özşen ile 1600 metrekarelik Atatürk Meydanı''nın çevre düzenlemesini gerçekleştiren İTÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı ''ya teşekkür plaketleri sunuldu. Prof. Ferit Özşen, tasarladığı Atatürk Anıtı için "Mermer yontu bloklarının önünde yer alan, kurtuluşumuzu, çağdaş düşünce ve yaşam biçimimizi bize armağan eden Atatürk figürü ''Cumhuriyeti biz kurduk, yaşatacak sizlersiniz'' dercesine kendinden emin, dimdik durur biçimde anlatılmıştır" dedi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Geçmişten geleceğe İstanbul2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projelerinden biri olan "Bir Bilişim İmecesi: Geçmişten Geleceğe İstanbul'''' için İstanbul''daki mimari ve tarihi eserlerin mevcut durumları, sorunları, çözümleri gibi konularda projeler üretilmesi bekleniyor.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.