Haberler

6 Nisan 2008, Pazar

Corbu''yu YorumlamakCorbu''yu YorumlamakDünya üzerindeki son 85 yıllık mimari pratik ve teorinin ilham kaynağı veya kimilerinin de söylediği gibi "uğrak noktası" olan Le Corbusier’nin "Vers une architecture" eseri, Getty Araştırma Enstitüsü (Getty Research Institute) Metin ve Belge dizisinin, sayısı şimdilik 18 olan, İngilizce’ye çevrilmiş önemli mimari metinlerinin sonuncusu. Fransızca orijinali 1923’te, Paris’te yayımlanan "Vers une architecture", ilk defa birebir çeviriyle, John Goodman tarafından, "Toward an Architecture" adıyla İngilizce’ye çevrildi. Haberin Devamı
Yanlış uygulamalar trafik karmaşasını artırıyorYanlış uygulamalar trafik karmaşasını artırıyorBüyükşehir Belediyesi eski Ulaşım Daire Başkanı Dr. İsmail Hakkı Acar, trafik çilesini bitirmek için yapılan yol ve kavşakların, trafiği daha da karmaşık hale getirdiğini söylüyor.
“Türk Markaları Dünyaya Kopya ile Değil Özgün Stratejiyle Açılabilir”“Türk Markaları Dünyaya Kopya ile Değil Özgün Stratejiyle Açılabilir”Türkiye’nin önemli ekonomik bileşenleri olan yatılım ve inşaat sektörlerinin penceresinden Türk ekonomisine ışık tutmayı amaçlayan ODE Düşünce Toplantıları’nın beşincisi gerçekleştirildi.
Kayseri''de Raylı Sistem Ağı GenişleyecekKayseri''de Raylı Sistem Ağı GenişleyecekKayseri''de toplu taşımada kolaylık sağlayacak olan Raylı Sistem ağı yeni yapılacak uzantılarla genişliyor. Temmuz ayında deneme seferlerin yapılacağı raylı sistemin, yeni güzergahları için proje çalışmaları belediye tarafından tamamlandı.
Kartal''daki Araziler Hadid''le ŞahlandıKartal''daki Araziler Hadid''le ŞahlandıDünya çapında bir mimar olan Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid''in Kartal Kentsel Dönüşüm projesi yurt dışındaki yatırımcıların İstanbul''a olan ilgisini arttırdı.
İstanbul’un yeni "İlçe" haritası çizildiİstanbul’un yeni "İlçe" haritası çizildiİstanbul’da 41 olan ilk kademe belediyelerinden 37''sinin tüzel kişiliği sona erdilerek 8 ilçe belediyesi oluşturuldu. 32 olan ilçe sayısı da Eminönü’nün kaldırılması ve 8 yeni ilçeyle birlikte 39 oldu.
Filli Boya’ya “CE” BelgesiFilli Boya’ya “CE” BelgesiFilli Boya, Gebze’deki teknolojik tam donanımlı yeni tesislerinde ürettiği Beton Kimyasal Katkıları ürünleri için “CE” işaretleme uygunluk onayı aldı.
Bebek’te yer bulabilen mekan açıyorBebek’te yer bulabilen mekan açıyorBoğaz’ın en güzel semtlerinden biri olan Bebek bu sezon büyüyor, yenileniyor. The House Cafe, Midpoint, Stabella ve Roomy gibi dört yeni mekan birden açıldı.
Gayrimenkul Sektörüne Farklı Bir Bakış Açısı “Arkiparc.com.tr”Gayrimenkul Sektörüne Farklı Bir Bakış Açısı “Arkiparc.com.tr”Arkitera Mimarlık Merkezi, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip olan gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı hedefleyen yeni yayını “Arkiparc.com.tr” ile geniş bir iletişim platformu yaratıyor. 3 Nisan 2008’de yayın hayatına başlayan www.arkiparc.com.tr hızla gelişen sektörün nabzını tutarak kısa zamanda etkin bir buluşma noktası olacak.
Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Chelsea’de 23. Cadde üzerinde yer alan HL23, Neil Denari’nin çalışma hayatı boyunca gerçekleştirmeyi arzuladığı işlerinden bir tanesi. Los Angeleslı mimar, uzun yıllardır bu mesleğe emek veriyor olmasına rağmen, ideallerini gerçek dünyada test etme şansını, New York’taki son dönemin markalı konut trendi sayesinde yakaladı. Son beş yıl içinde bir düzineden fazlasının yapımı tamamlanan, birçoğunun temelinin de bu yıl içinde atılması beklenen bu lüks konutların arasında, Jean Nouvel ve Frank Gehry gibi uluslararası mimarlar tarafından tasarlanmış yüksekten uçan gösterişli binalar da var, Denari gibi daha az bilinen, yetenekli mimarlara ait, daha küçük ama aynı tutkulu mimari duruşa sahip olanlar da.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
2008 Serbest Mimarlar Dernekleri Eğitim ve Kültür Yapıları SergisiTürk Serbest Mimarlar Derneği “Eğitim ve Kültür Yapıları” başlıklı bir sergi düzenlemeye hazırlanıyor.
Rüzgara 5 Milyon Euro YatırdılarUlustrans Genel Müdürü Olgun Hacıalioğlu, EPDK''ya yenilenebilir enerji kaynakları için birçok başvuru yapıldığını belirterek, ''rüzgar enerji santrallerinin, tüm dünyanın Türkiye''de yatırım yapabileceği bir konu haline geldiğini söyledi. Sadece rüzgar enerjisi için EPDK''ya 287 yerli ve yabancı başvuru yaptığını kaydeden Hacıalioğlu, "Dünyada rüzgar enerji santrali ile ilgili olarak bu büyüklükte bir başvuru ile karşılaşılmamıştır. Talebin sebebi devletin rüzgardan üretilen enerjiye alım garantisi vermesi ve bir avantajı da başvuru yapan yatırımcıların lisanslarını başka şirketlere devredebiliyor olabileceği. Böylece Türkiye''de bir nevi enerji ticareti başlamış olacak" dedi. Enerji tesislerinin ekipmanlarının taşınması işini yapan şirket olarak hareketlenecek pazara hazırlık yaptıklarını söyledi.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Süreyya Operası paylaşılamıyorKadıköy Belediyesi tarafından 14 Aralık’ta CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da katılımıyla törenle açılan Süreyya Operası paylaşılamıyor.
Emirin gözü Bodrum''daTatil için Bodrum''a gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah''ın, Yalıkavak''ta satın almak için arsa aradığı öğrenildi. İstanbul''dan Airbus 747 tipi özel uçağıyla dün öğle saatlerinde Milas-Bodrum Havalimanı''na gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah, yoğun güvenlik önlemleri altında karşılandı. Alışıldık yerel kıyafetlerinin aksine uçaktan spor şapkası ve spor kahverengi ceketiyle inen El Sabah''ı Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ömer Mimiroğlu ve Muğla İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Körpe karşıladı. Yalıkavak''ta bulunan ve İkideniz isimli turizm şirketine ait olan lüks villaya doğru yola çıkan El Sabah''ın Bodrum, Yalıkavak Küdür Mahallesi''nden küçük bir otel ve arsa satın aldığı, Yalıkavak''ta ayrıca arsa aradığı öğrenildi.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Nurperi Değirmenci
Maslak Kültür ve Kongre Merkezi İhaleye ÇıkarıldıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, içinde korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk ve Süvari Alayı bulunan İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezi''ni yeniden ihaleye çıkardıklarını söyledi. İstanbul''un AB tarafından 2010 Yılı Kültür Başkenti olarak seçildiğini anımsatan Bakan Günay, İstanbul''un kültürel faaliyetlerine yönelik mekan ihtiyacının artacağını kaydetti. Günay, İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezi''nin kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere işlevlendirilerek, kentin kültürel ve sanatsal mekanlarına bir yenisini kazandıracaklarını bildirdi. 2000 yılı ekonomik krizinden bu yana atıl vaziyette kalan Ayazağa Kongre ve Kültür Merkezi Projesini hayata geçirmeyi düşündüklerini belirten Günay, kaba inşaatının yüzde 85''i tamamlanan merkezde, korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk (Av Köşkü) ve Süvari Alayının bulunduğunu ifade etti.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kartal''da 5 yıldızlı kaçak otelCHP''li Kartal Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Doğan , ilçede bazı yapıların keyfi olarak yasaya aykırı inşa edildiğini, ardından da özel muameleyle yasallaştırıldığını belirterek bu duruma örnek olarak, E-5 karayolu üzerinde inşaatı devam eden 5 yıldızlı "Titanic" adlı oteli gösterdi. Doğan, bu konuda ilgili kurumların yasal işlem yapması gerektiğini söyledi.
Samsun''a ''Disneyland'' ProjesiSamsun Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü çalışma ile Batı Park''ta bin 500 metrekarelik bir alana çizgi film ve masal kahramanlarının heykelleri yerleştirildi. Çocuk Eğlenme Merkezi adıyla oluşturulan alana Şirinler''den Gargamel''e, Red Kit''den Pamuk Prense''se çizgi film ve masal kahramanlarının heykelleri yerleştirilirken, çocuklar için oyun alanları da oluşturuldu.
RANTALYA: Sporda rantın adresiAntalya Meltem Mahallesi’nde, çeşitli branşlarda amatör sporcu ve spor kulüplerine yıllardır ev sahipliği yapan 100. yıl spor tesisleri yıkılacak.
Başkan Kocaoğlu: Yol haritamız belliİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi’ne konuk oldu. Kocaoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce düzenlenen “Turizm, bölgesel gelişme ve halk politikaları” konulu uluslararası toplantıda konuştu.
Başkan Topbaş; “AB ile entegrasyonda yerel yönetimler çok önemli!...”AB Bölgeler Komitesi toplantısında konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un küresel yatırımcılar için ideal bir adres haline geldiğini ve 2010 Kültür Başkentliği’nin AB ile ilişkilere ivme kazandırdığını söyledi.
Milano’da emlak fiyatları arttıİtalya''nın sanayi, ticaret ve moda merkezi Milano, İzmir’e karşı verdiği EXPO 2015 yarışından galip ayrılır ayrılmaz emlak fiyatları artmaya başladı. Milano Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, kent genelinde evlerin fiyatları yüzde 7 artarak, toplam 11 milyar Euro’luk rant sağlandı. Bu artışla evlerin metrekaresi 9 bin Euro’dan satılmaya başlandı. Böylece EXPO 2015, yapılmadan 7 yıl önce Milanolular’a para kazandırmaya başladı.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Eda Berkbayrak
Danıştay’ın Kazdağı kararı emsal olacakDanıştay’ın siyanürle altın aranmasına izin veren yerel mahkemenin kararını bozması diğer bölgelerdeki altın arama faaliyetleri için de emsal niteliği taşıyacak.
Parayı veren ağacı keser!TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, ormanların her türlü turistik tesis için tahsis edilmesinin yolunu açan tasarıda tartışmalı bir değişiklik yaptı. Komisyon, “Turizmcilerin, tahsis öncesi kesecekleri her ağaç için aynı alana 2 ağaç, alan dışına ise 4 ağaç dikmesi ve tahsis süresi boyunca bu ağaçların bakımını yapması” koşulunu kaldırdı. Bunun yerine, ağaç kesilmesi durumunda, tahsis edilecek alanın 5 katı kadar bir alanda ağaçlandırma için gerekli bedel ile 3 yıllık bakım giderinin peşin ödenmesi koşulu getirildi.
Çimentoda balayı havası bitti, kâr marjları daralıyorÇimento sektörü 2006''da iç talep ve ihracat artışıyla yaşadığı sarhoşluktan uyanıyor. Yükselen satışlara paralel olarak kapasite artıran çimento sektörü, 2007''de maliyet artışını fiyatlara yansıtamadı ve kâr marjları düştü.
‘Heliport’ başvurusunda rekor: 4 ayda 25 başvuruUlaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün geçen kasım ayında valiliklere gönderdiği yazıyla başlattığı "Her ile Bir Heliport" projesi kapsamında, 8 heliport için yapım izni verildi ve 7 heliporta yapım izni vermek için ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş bekleniyor.
Bir İmzayla 2 Milyon İnsan Yer DeğiştirdiCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da 8 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı kanunu onayladı. Böylece, kentte yaşayan toplam 2 milyon 38 bin 712 kişinin ilçesi değişti.
Mimarinin çevreyle sınavıDünyanın sıfırdan tasarlanmış ilk ekolojik yerleşkesi Dongtan Eko Kent için yoğun emek sarf eden mimar David Height, bir konferansla bu yeni mimari kavramı anlatmak için İstanbul''da...
Fatih Belediye Başkanlığı''ndan açıklama...Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bugün bir gazetede yayımlanan ve yayalaştırılan bir sokakla ilgili haberde Fatih Belediyesi’ne ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a haksızlık yapıldığını açıkladı.
Emlak sektörünü tek çatı altında buluşturan ''hurriyetemlak.com'', 2''nci yaşını kutluyor5 Nisan 2006 yılında tüketiciyle buluşan hurriyetemlak.com, 2''nci yılında iddialı bir reklam kampanyası hazırladı. Stratejik altyapı çalışmaları ve senaryosu Gram Reklam tarafından hazırlanan reklam filminin yapımında, Nadir Bekar ve "Mutluluk" filmi ile Yeşilçam ödüllerinde "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülünü kazanan Mirsad Heroviç görev aldı. Kampanyanın reklam filmlerinde ve radyo spotunda kullanılan müziğini ise Rebel Moves grubunun kurucusu Ömer Ahunbay tarafından hazırlandı. 35 mm. film ile profesyonel sinema teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen reklam filminde ev aramak için kebapçıya giden, ancak sonuca ulaşamayan bir gencin hikayesi konu alınıyor.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Dünya
İnönü''ye dokunmayın!Beşiktaş yönetimi 19 Mayıs günü İnönü''ye kazma vuracakmış. Ben buna asla inanmıyorum. O gün stadın yıkımına başlanırsa elimde kazma-kürek bir amele gibi çalışırım. Ama konu bu değil ki. Beşiktaş hangi maçta stadını ful dolduruyor? Önemli olan İnönü''yü dolduracak olan kaliteli oyuncuları almaktır. Bu konuda en mükemmel yorumu Kanal 24''te Bilgin Gökberk yaptı: "Dünyanın en güzel stadına dokunmayın, onu bozmayın. Sadece restore edin." Harika bir çözüm bu. İnönü''yü yıkmayın, güzelleştirin.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Kazım Kanat
İstanbul''da köprüleri atmak!Türkiye''nin ve bu Türkiye''nin ufak bir numunesi olarak İstanbul''un; Boğaz''a 3. Köprünün yapılması karşısında takınacağı tavır; demokratik sivil toplum düşüncesine ne kadar yakın olduğumuzu belirleyecektir.
Eda Hanım, yeniden iskelesine kavuşuyorBodrum’un Göltürkbükü Beldesi’nde, belediye tarafından 3 ay önce başlatılan sahil düzenlemesi, gerekli izinler alınmadan yapıldığı gerekçesiyle Kaymakamlık tarafından durduruldu, 20 bin YTL de para cezası kesildi.
Borsa binasının iki katı yıkılıyorHanlar Bölgesi''ni özgün kimliğine kavuşturmak için çalışmalarını sürdüren Osmangazi Belediyesi, Ticaret Borsası Binası''nın sağlıklaştırılarak orjinal hale getirilmesi amacıyla protokol imzaladı.
EXPO hüsranı herkesi üzdüİzmir’in EXPO 2015’e ev sahipliği yapamaması, iş çevrelerinin yanısıra her kesimi üzdü. İşçi, emekli, kadın ve memur temsilcileri, "EXPO olsaydı İzmir’e farklı vizyon gelirdi.
TOKİ, 700 milyar dolarlık yatırım deviyle stratejik ortak oluyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), 700 milyar dolarlık bir fonu yönettiği tahmin edilen Kuveyt Yatırım İdaresi (Kuwait Investment Authority- KIA) ''stratejik ortak'' oluyor.
Kentsel dönüşüm ama nasıl?24 yıldır yürürlükte bulunan İmar Affı Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı ile yürürlükten kaldırılıyor. Bu imar affını siyasal rant olarak kullanma dönemini bitirmesi açısından doğru bir girişim.
Bu araziyi geri alınMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası ile Çomça Koyu''nda bir ay denizi kaçak dolduran MNG Holding''e tepkiler boyutlandı.
Evler açık renklere boyanıyor sektör 1.2 milyar dolara koşuyorSu bazlı boyaların ve açık renklerin ağırlığının arttığı 1.2 milyar dolarlık boya sektöründe, bu yıl yüzde 10’luk büyüme bekleniyor.
EMFED ''2008 Gayrimenkul Zirvesi'' yarın gerçekleştirilecekEmlak Müşavirleri Federasyon''u tarafından yarın (4 Nisan 2008)tarihinde İstanbul Dedeman Otel''de gerçekleştirilecek olan "Ekonomik durgunlukta Emlakçılık ve Sorunları" panelinde emlak dünyasının 2008 yılı değerlendirmesi yapılacak.
TOKİ 15 bin konut yaparak Güngören''in çehresini değiştirecekBüyükşehirlerde yaşanan plansız kentleşmenin önüne geçmek ve çağdaş yerleşim alanları oluşturmak amacıyla üretilen kentsel dönüşüm projeleri bir bir hayata geçiriliyor.
1 milyon dolara tamirhaneLevent Oto Sanayi Sitesi ile Maslak’taki Atatürk Sanayi sitesi, Karayolları’na ait Zincirlikuyu’daki 96 bin 505 metrekarelik arazinin 800 milyon dolara Zorlu Grubu’na satılmasının ardından İstanbul’daki en değerli araziler konumuna geldi.
fW mahallesiDüne kadar sönük bir yokuş olan Akaretler bir süredir geceleri ışıl ışıl. Çünkü Akaretler projesi bitmiş ve iç kısımları yenilenen sıra sıra tarihi evler ışıklandırılmış.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.