Haberler

6 Haziran 2008, Cuma

Gayrimenkul Sektörünün Sorunları ve Çözümleri Zirveye TaşındıGayrimenkul Sektörünün Sorunları ve Çözümleri Zirveye TaşındıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından ilki 2000 yılında düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’nin sekizincisi 4-5 Haziran 2008 tarihlerinde İş GYO, EURO Hypo ve REDEVCO’nun ana sponsorluğu ile İstanbul’da gerçekleştirildi. İki gün süren zirve GYODER Başkanı Bekir Cumurcu, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve SPK Başkanı Doç. Dr. Turan Erol’un açılış konuşmaları ile başladı. Gayrimenkul Zirvesi’nde başta proje geliştirici, finansör ve yatırımcılar olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri, sektör liderleri ve uzmanlar sektörün durumunu ve ortak sorunlarını ele alıp, çözüm önerilerini değerlendirdiler. Haberin Devamı
Büyükşehir Belediyesi, Kentteki Koltuk Sayısını 3''e KatlıyorBüyükşehir Belediyesi, Kentteki Koltuk Sayısını 3''e Katlıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin dört bir köşesinde başlattığı yeni kültür-sanat yatırımları sayesinde koltuk kapasitesini 5 bin 90’dan 15 bin 795’e çıkarıyor.
Nuxx 1. Yaşını Akaretler Sıraevler’deki Mağazasında KutladıNuxx 1. Yaşını Akaretler Sıraevler’deki Mağazasında KutladıBir yıldan beri, bir araya getirdiği dünyaca ünlü markaların ürünleriyle müşterilerine yaşam tarzı önerileri sunan Nuxx, 1. yaşını yeni açtığı Akaretler Sıraevler’indeki mağazasında keyifli bir partiyle kutladı.
‘Meydan’ yurtdışına çıkacak‘Meydan’ yurtdışına çıkacakMetro Group, yüzde 100 açık havada hizmet veren ve çevreci bir alışveriş merkezi olarak bilinen İstanbul’daki Meydan Alışveriş Merkezi (AVM) konseptini örnek bir proje olarak dünya çapında yaygınlaştırmayı planlıyor.
Türkiye Kyoto Protokolü''ne KatılıyorTürkiye Kyoto Protokolü''ne KatılıyorTürkiye''nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya''nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi''nin Kyoto Protokolü''ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı''na sunuldu.
Gürsu''nun çehresi değişiyorGürsu''nun çehresi değişiyor"Köyden kente dönüşüm" sloganıyla çalışmalarını yürüten Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, 17 bin 400 konuttan oluşan sosyal bir kompleksi hayata geçiriyor.
Tarihi yarımadada ‘iddialı’ projelerin tümüne dur emriTarihi yarımadada ‘iddialı’ projelerin tümüne dur emriDanıştay’ın kararından, aralarında Four Seasons Oteli’nin ek bina inşaatı, Haliç köprülü geçişi ve İMÇ’ye yapılacak lüks konut projelerinin de olduğu birçok proje etkilenecek.
Kalekim’den İnşaat Sektörüne DestekKalekim’den İnşaat Sektörüne Destekİçinde bulunduğu sektöre verdiği desteği sürdüren Kalekim, son olarak da AB Komisyonu tarafından fonlanan EUbuild Projesi Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı’na destekçi olarak katkı koyuyor.
Dubaililer, Türkiye’yi 50 milyon dolara sattı!Dubaililer, Türkiye’yi 50 milyon dolara sattı!Denizi doldurarak 300 adadan oluşan yapay bir dünya yaratan Dubaili Nakheel şirketi, Türkiye adasının satışı için 50 milyon dolara anlaştı.
Allianoi’nin kurtulması için son keşifAllianoi’nin kurtulması için son keşifİzmir’de Yortanlı Barajı’nın suları altında kalması planlanan Bergama yakınlarındaki 1800 yıllık Allianoi Antik Kenti için hukuk mücadelesi sürüyor. Bölgede İzmir 4. İdare Mahkemesi heyeti ve üç bilirkişi ile keşif yapıldı.
TOKİ müteahhitlerini ve faizsiz bankaları kurtarma operasyonuTOKİ müteahhitlerini ve faizsiz bankaları kurtarma operasyonuMüteahhitler, “TOKİ 100 bin konut sattı ama henüz yapım aşamasında. Tamamlanmazsa herkes sıkıntıya girer” dedi. Hükümet ağırlıklı olarak TOKİ’ye iş yapan müteahhitlere ek ödeme yapılmasını sağlayacak kararname için Meclis’ten yetki almaya hazırlanıyor.
Türkiye Kyoto’yu imzalıyor ve artık her şey değişiyor!Türkiye Kyoto’yu imzalıyor ve artık her şey değişiyor!Türkiye hükümetleri Kyoto’yu imzalamamak için yıllarca kendilerini ve halkı kandırdılar; anlaşılan protokolü uygulamamak için bahane üretmeyi sürdürecekler.
Konutta alıcılar beklemeye geçtiKonutta alıcılar beklemeye geçtiGYODER Başkanı Cumurcu, faiz hadlerinin yükseldiği ve inşaat maliyetlerinin artmakta olduğu konut sektöründe, beklentilerin bozulduğu ve buna bağlı potansiyel alıcıların kararlarını erteleme eğilimine girdiklerinin gözlemlendiğini bildirdi.
Türkiye''nin dördüncü büyük havalimanı Kütahya''ya yapılıyorTürkiye''nin dördüncü büyük havalimanı Kütahya''ya yapılıyorAfyon, Uşak ve Eskişehir''deki hava trafiğini tek bir merkezde toplamayı amaçlayan Kütahya Zafer Havalimanı''nın proje ihalesi, önümüzdeki eylül ayında gerçekleştirilecek.
Bir Ürünü “Çevre Dostu” Yapan Nedir?Bir Ürünü “Çevre Dostu” Yapan Nedir?Dünya hızla değişti ve değişmeye devam ediyor. 18. yy’ın ikinci yarısında gerçekleşen Endüstri Devrimi sonrasında hızla gelişen sanayileşme olgusu, doğanın dengesinin bozulmasının ve çevre kirliliğinin başlangıç noktası oldu. Yaşam standartlarını yükseltmek adına enerji kaynaklarının ve doğanın bilinçsizce kullanımı, dünyanın doğal dengesini geri dönüşüme el vermeyecek kadar yıkıcı bir şekilde bozuyor. 1972 yılında Stockholm’de bu duruma karşı gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı’nda alınan kararla, 5 Haziran günü, Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.
Ürünleri "Yeşil" Göstermenin 6 Yolu!Ürünleri "Yeşil" Göstermenin 6 Yolu!"Çevre dostu" olduğu söylenen ürünler hakkında şüphe duyar mısınız? Yanıtınız evetse, şüphe duymakta haksız da sayılmazsınız. Yapılan araştırmalar, artan ilgiye bağlı olarak bugün bu duyarlılığın bir pazarlama aracına dönüştüğünü ve bu tip ürün ve hizmetler için ciddi bir güvenilirlik sorunu olduğunu ortaya koyuyor.
Dubai Home-Tech Fuarı’nda Sektörle BuluştuDubai Home-Tech Fuarı’nda Sektörle BuluştuTermikel, İstanbul Villa Decor Fuarı ve Köln Domotechnica’dan sonra Orta Doğu’nun en önemli fuarları arasında yer alan Home-Tech Fuarı ile bölge tüketicileriyle buluştu.
Malzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol CepheleriMalzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol CepheleriBugün, giydirme cephe dendiğinde sokaktaki vatandaştan, işverenlere, firma sahiplerinden mimarlara herkesin aklında farklı şeyler canlanıyor. 20. yüzyılın başından itibaren Bauhaus’ta ilk örnekleri ortaya çıkan giydirme cepheler, zaman içinde hem teknik olarak hem de kullanımında birçok değişikliğe uğramış görünüyor.
Kalekim, Ustaları Eğitmek için Türkiye’yi GeziyorKalekim, Ustaları Eğitmek için Türkiye’yi GeziyorYapı kimyasalları sektörünün önde gelen firmalarından Kalekim AŞ, “Usta Kulübü” kapsamında tüm Türkiye’de düzenlediği seminerlerle ustalarına ürün eğitimleri veriyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Duble yollar bütçeyi delecekHükümetin hızlandırmayı planladığı duble yol ve diğer karayolu projelerini özelleştirmeler, arsa satışları ve bütçe kaynakları finanse edecek.
Kuraklık alarmı veren İzmir acil eylem planı hazırladıİzmir''in yüzde 40''lık bölümünün su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı''nda 160 günlük su kalınca, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediye başkanları ve vatandaşları su tasarrufuna yöneltmek için yeni bir kampanya başlattı.
Hızlı trene para yetişmedi, ilk etapta bile maliyet iki katına çıktıHızlı trende bu yıl tamamlanması gereken ilk etap için öngörülen 437 milyon euroluk başlangıç maliyetine 381 milyon euroluk ek maliyet çıktı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ''Yapılması gerekeni yaptık. Bunun da bir bedeli var'' dedi.
Meydan Alışveriş Merkezi''ne ULI Avrupa''dan iki çevre ödülüTürkiye''nin yüzde 100 açık havada hizmet veren ilk alışveriş merkezi Meydan, sıradışı mimarisi ve kullandığı enerji kaynakları ile ödülleri topladı.
Mezbelelikten kurtarılan tabya, cazibe merkezi haline geldiÇanakkale Zaferi''nin kazanılmasında kilit rol oynayan Namazgâh Tabyası, 1,2 milyon ziyaretçi ağırladı.
Yeni Kent Hali açılışa gün sayıyor Büyükşehir Belediyesi tarafından Görükle''de inşa edilen Kent Hali 9 Haziran Pazartesi günü faaliyete geçiyor. 1,5 yıl önce inşaatına başlanan hal binası, şehir içinde kalan eski halin yol açtığı aksamaları ortadan kaldıracak. Görükle''ye yapılan Kent Hali''nin Türkiye''nin en büyük, en modern ve en hijyen hali olduğunu açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "9 Haziran Pazartesi gününden itibaren esnaf yeni haldeki yerlerini alacak." dedi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Bozüyük''ün caddeleri desenli asfalt ve ışıklarla süsleniyorBilecik''in Bozüyük ilçesinde ilk defa renkli asfalt döşeniyor. Belediyenin Dr. İsmailbey Caddesi''nde uygulamaya başladığı renkli asfalt, güneş ışınlarını emerek çevreye sıcak hava yayan siyah asfalt gibi yakıcı özellik taşımıyor.
Belediyeler restorasyon paralarının üzerine yatıyor2010 Kültür Başkenti İstanbul''da ilçe belediyeleri, kültür varlıklarının korunması için vatandaştan topladığı paraları İl Özel İdaresi''ne ödemiyor.
Antalya''ya 230 milyon Dolar''lık yatırım yaptıkAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 4 yılık icraatlarını anlattı. Taahütlerini yüzde 120 oranında gerçekleştirdiklerin belirten Türel, görev süreleri içinde 230 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade etti.
Süleymaniye''de dönüşüm 200 restorasyonla başlıyorİstanbul''un Dünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkma tehlikesi ile gündeme gelen restorasyon çalışmaları Süleymaniye''de başlıyor.
‘TOKİ haksız rekabet yaratıyor’TOKİ’nin sosyal konut yerine lüks konut üreterek piyasa koşullarına müdahale ettiği ve haksız rekabete girdiği ileri sürülen ANASİAD açıklamasında, ‘Bursa’da yapılan 10 bin 784 konutun sadece 885’i sosyal konut statüsünde’ tespitine yer verildi.
Eminönü''nün geleceği, panelle masaya yatırılıyorEminönü Belediyesi''nin düzenlediği ''Uluslararası Eminönü Sempozyumu''nun üçüncüsü, bu yıl Eminönü ve Fatih ilçelerinin birleşmesinden dolayı "Tarihi Yarımada Sempozyumu" olarak düzenlenecek.
Tarihi Kayseri Evleri yeniden hayat buluyorTavukçu Mahallesi''nde 100 yıllık evlerden 7 tanesi daha yıl sonuna kadar restore edilerek kültür merkezine dönüştürülüp kiraya verilecek. Kayseri''nin geçmişi burada canlandıracaklarını belirten Başkan Özhaseki, 7 ev için 3 milyon üzerinde bütçe ayırdıklarını söyledi.
Galata Kulesi’nde tasarım festivaliTürkiye’nin en önemli tasarım sanatçılarının katılımıyla Galata Kulesi Meydanı’nda düzenlenen 1. Galata Tasarım Festivali başladı.
Şansı olan depreme Köprü''de yakalanır!Günde 200 bin aracın geçtiği Boğaziçi Köprüsü ile Ortaköy Viyadükleri, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 7.7 şiddetindeki depreme dayanıklı hale getirme çalışmaları sonlanmak üzere.
Siirt''in altyapısı yenileniyorBelediye Başkanı Mervan Gül, 4 yılda yaptığı icraatları anlattı. Cumhuriyet''ten bu yana yapılmayan çalışmaları hepsini görev süreleri içinde yaptıkların belirten Gül, şehrin alt yapısını baştan aşağı değiştirmek için büyük çaba sarfettiklerini söyledi.
İzmir, Çevre Yatırımları Konusunda, Türkiye''nin Örnek Kenti Oldu5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in çevre konusundaki uygulamalarının AB standartlarına uyum sürecinde olan Türkiye’nin pek çok kenti için ideal bir model oluşturacağını belirtti.
Metrobüs sefer aralığı kısaltılıyorİETT, metrobüs hattında çalıştırılmak üzere Hollanda''dan getirilecek lastik tekerlekli araçların ilk etapta 5''ini kullanıma sokmayı, sefer aralığını da otuz saniyeye çekmeyi hedefliyor. İETT''den yapılan yazılı açıklamada, her biri 1.2 milyon avroya mal olan Hollanda''dan getirilecek Phileas marka araçların, işletme maliyetlerini üçte bir düşürerek, diğer araçlara göre çok daha kısa sürede amorti edeceği kaydedildi. Avcılar-Topkapı metrobüs hattında yolcu taşıyan Mercedes Capacity marka otobüslerin de Ağustos sonuna kadar sayıları 50''yi bulacak Phileas''larla birlikte hizmete devam edeceği belirtildi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Iglesias’ın ev baktığı Bosphorus City’de yalılar 1 haftada tükendiSinpaş GYO’nun Halkalı’da başlattığı ve İspanyol şarkıcı Julio Iglesias ile tanıtımını yaptığı ’İkinci Boğaz’ konseptli Bosphorus City projesinde 1 haftada 550 ev satıldı. Projede 2 milyon 350 bin YTL’lik müstakil yalılar ise şimdiden tükendi.
Türkiye Sonunda Kyoto Protokolü''ne Taraf Olacak mı?Bazı gazetelerde de Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalamakta olduğu ve çevre için büyük bir adım atılmış olduğu belirtiliyordu.
Ulucanlar Cezaevi’nde proje tartışmasıMimarlar Odası, Altındağ Belediyesi’nin Ulucanlar Cezaevinin kültür merkezine dönüştürülmesi protokolüne aykırı hareket ettiğini açıkladı.
Semt pazarlarında değişim rüzgârıAfet Merkezi, Kurban Satış ve Kesim Merkezi, Otopark, Pazar Merkezi ve yeşil alan olmak üzere beş ayrı fonksiyonu içinde barındırması sebebiyle “Beş’i Bir Yerde” olarak isimlendirilen tesis, toplam 57 bin metrekare alandan oluşuyor.
Kanada’da eski arabanı getir, bisiklet götürKanada hükümeti, atmosferi daha fazla kirleten eski araçlarını hurdaya çıkaran vatandaşlarına, bisiklet, toplu taşıma kartı ya da para öneriyor.
Torba Kavşağı’na acil düzenleme yapılacakMuğla Valisi Ahmet Altıparmak, sık sık kazaların meydana geldiği, pop müzik sanatçısı Barış Akarsu’nun yaşamını kaybettiği Torba Kavşağı’nda gerekli düzenlemelerin bir an evvel yapılması gerektiğini söyledi.
"Kentsel Gelişim Üzerinde Durulmalı"Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER), "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri" raporunda, Türkiye''nin daha çok kentsel gelişim üzerinde durması gerektiğine dikkat çekiliyor.
Gökçek insanlık suçu işliyorEleştirilere yanıt veren TÜDEF Başkanı Ali Çetin, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik sert açıklamalar yaptı. Ali Çetin, "İnsanlığa karşı suç işlemiştir ve suçunu itiraf etmiştir. Artık görev savcılarındır" dedi.
Gökçek şimdi de gözünü Eymir''e diktiAKP''li Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi, Mogan Gölü''nün ardından gözünü şimdi de Eymir Gölü''ne dikti. Gökçek, göle Kızılırmak''tan gelen suyu verebileceklerini, ancak gölün halkın kullanımına açılmasını isterken, ODTÜ yönetimi "Eymir Mogan olur" gerekçesiyle teklife sıcak bakmıyor.
Türk mimar da sıtma kurbanıİstanbul Altın Rafinerisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Halaç’ın (38) Orta Afrika Cumhuriyeti’nde sıtmadan ölmesinden üç hafta sonra, proje yöneticisi olarak Nijerya’da bulunan Mimar Buğra Kural da (58) sıtmadan hayatını kaybetti.
Gökçek''in ithal ağaçları kuruduAnakent Belediyesi''nin, binlerce YTL ödeyerek yurtdışından getirdiği ve kentin çeşitli noktalarına diktiği ithal ağaçların birçoğu kurudu.
80 milyon dolara Babil’in Asma Bahçeleri’ni Şişli’ye taşıyorOfton İnşaatın Şişli Bomanti’de akıllı ev teknolojisiyle uygulamaya koyduğu Elysium Fantastic projesi, Babil’in Asma Bahçeleri’ni andıran mimarisiyle dikkat çekiyor.
Kutlama değil mücadele günü5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yurt genelinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliklerde, küresel ısınma felaketine, nükleer santral tehdidine ve tehlikeli atık sorunlarına dikkat çekildi.
İnönü yıkılamıyorBeşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, İnönü Stadı’nın yerine yapılacak yeni stat projesiyle ilgili yasal prosedür ve izinlerin alınma sürecinin sürmesi nedeniyle ve taraftarların isteği üzerine, yeni sezon kombine kart satışlarına, BJK İnönü Stadı üzerinden başlanmasını ve gerekli izinler alındıktan sonra maçların Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmasını kararlaştırdı. Yönetim kurulunun dünkü toplantısının ardından yapılan açıklamada, yeni statla ilgili prosedür ve gerekli izinlerin alınma sürecinin sürdüğü ve taraftarların da ısrarlı kombine kart istekleri bulunduğu belirtilerek, “Yönetim kurulumuz, bu doğrultuda, 2008-09 sezonu maçları kombine kart satışlarına BJK İnönü Stadı üzerinden başlamayı, gerekli izinler tamamlandığı gün itibariyle de maçlarımızı Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynamayı kararlaştırmış bulunmaktadır. Buna göre, kombine kart satışlarına 12 Haziran Perşembe günü başlanacaktır” denildi. Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba, İnönü Stadı’nın asla yıkılamayacağını belirterek, “İnönü Stadı Beşiktaş’ın futbol evidir. Yenilenir, modernleştirilir, büyütülür ama asla yıkılıp başka bir yerdeki stat karşılığında devredilemez” dedi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Çizgi film kafasıHepinizin Kyoto’su hayırlı olsun sevgili doğa dostu Radikal okurları. Türkiye, artık hükümlerinin bir anlamı kalmasa da Kyoto’yu imzaladı.
Gayrimenkulcüler TOKİ’ye ’konuttan elini çek’ dediAmerikalı Affordable Housing Institute gayrimenkul sektörüne ilişkin hazırladığı raporda, Türkiye’de konut sisteminin gelişebilmesi için TOKİ’nin konut üretiminden çekilerek finansmana yönelmesi ve arsa üretmesi gerektiğini vurguladı.
Ah o eski İstanbul...İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan ‘Uzun Öyküler: Melling ve Dunn Panoramaları’nda İstanbul’ sergisi, izleyiciyi 18 ve 19’uncu yüzyılın İstanbul’una götürüyor. Küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını M. Baha Tanman’ın üstlendiği, kentin tarihsel topografyasına odaklanan bir mikro tarih çalışması niteliğindeki sergide iki orijinal panorama ve bu panoramaların büyütülerek mimari okumaları yapılmış versiyonları yer alıyor. Sergiyi oluşturan Antoine-Ignace Melling ve Montagu B. Dunn’ın İstanbul ponoramaları, kentin modernleşme tarihine de ışık tutuyor. Melling, Aydınlanma Çağı’nın ideallerine bağlılığını, 18. yüzyıl sonu İstanbul’unun panoramik tarihsel topografyasındaki gerçekçi yaklaşımıyla kanıtlarken Dunn, Kırım Savaşı sırasında geldiği İstanbul’u Tanzimat sonrası yeni çehresiyle yansıtıyor. Sergi, 3 Ağustos’a kadar açık. İnternet: www.iae.org.tr
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Kyoto Yasası TBMM’ye geldiTürkiye, 11 yıldır imzalamamakta direndiği ‘Kyoto Protokolü’nü dün TBMM’ye getirdi. Gerekçede ‘ulusal güvenliğe’ vurgu yapıldı.
Afrodisias’ı gidin, görünNe biçim bir ülke burası diye şaşmaktan kendini alamıyor insan... Bir gün bulutların üzerinde uçuyorum, ertesi gün dipsiz kuyuların en dibine yuvarlanıyorum. Kimi kez aynı gün, aynı zaman dilimi içinde ikisi arasında gidip geliyorum...
Su yok, ama İstanbul’u hala imara açıyorlarİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın danışmanı İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde, Küresel İklim Değişikliği ve Su Sorunu konulu konferans verdi. Göçün önüne geçilemediği takdirde İstanbul’daki su sorununun çözülemeyeceğini belirten Prof. Şen, şunları söyledi: "Bir belediye başkanı çıkıp ’Su sorununu çözeceğim’ derse bu mümkün değil. İstanbul’da 3-4 baraj var, başka su kaynağı yok. TOKİ, İstanbul’da gökdelenler yapacağına, gitsin krediyle Kayseri’ye, başka yerlere yapsın. İstanbul’da su yok, hala imara açıyorlar."
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Durmuş Sevindik
Okul inşaatıOkullar bir yandan şeriatçıların türban kuşatması altında inliyor bir yandan da bazı okullar dini imanı para olanların ağzının suyunu akıtıyor.
Topbaş gitmeli mi, yoksa yine aday olmalı mı?Belediye başkanları kadar -haklı haksız- gaddarca eleştirilen, seçimle iş başına getirdiğimiz başkaca bir yönetici tanımıyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar mutlaka yerden yere vurulurlar.
Eminönü için durdurma kararıDanıştay 6. Dairesi, “Tarihi Yarımada-Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın Süleymaniye, Sultanahmet, Barbaros Evleri Turizm Merkezleri kapsamında kalan ve 6 ayrı madde olarak belirtilen kullanım kararları ile 30 ayrı madde olarak sayılan plan uygulama hükümlerinin” yürütmesini durdurdu. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nce, söz konusu plan uygulama hükümlerinin, “şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı” olduğu belirtilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açılmıştı. Davayı görüşen Danıştay 6. Dairesi, “Tarihi Yarımada-Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın Süleymaniye, Sultanahmet, Barbaros Evleri turizm merkezleri kapsamında kalan ve 6 ayrı madde olarak belirtilen kullanım kararları ile 30 ayrı madde olarak sayılan plan uygulama hükümlerinin” yürütmesini oybirliğiyle durdurdu. Dairenin kararında, 2634 sayılı yasanın 7. maddesi hükmü uyarınca “Bakanlığın, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Turizm Merkezleri’nde plan yapmaya, yaptırmaya, resen onaylamaya yetkili olduğu”, ancak “Turizm merkezi olmayan veya turizm merkezi olmaktan çıkarılan bir alanda artık bakanlığın onay yetkisinin bulunmadığı” kaydedildi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Soyak Mavişehir’de hedef sürdürülebilir kalkınmaBu yıl 3’üncüsü düzenlenen İş dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi’nde bir konuşma yapan Soyak Ar-Ge Yöneticisi Aysel Tantuğ, "İklim değişikliği çağımızın en büyük tehditlerinden biridir.
80 milyon dolara Babil’in Asma Bahçeleri’ni Şişli’ye taşıyorOfton İnşaatın Şişli Bomanti’de akıllı ev teknolojisiyle uygulamaya koyduğu Elysium Fantastic projesi, Babil’in Asma Bahçeleri’ni andıran mimarisiyle dikkat çekiyor.
Meksika’nın TOKİ’si 35 bin YTL’lik ucuz konut için Türkiye’ye gelecekMeksika’nın Toplu Konut İdaresi, ucuz konut projeleri gerçekleştirmek amacıyla Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor.
Şehir Plancıları yargıya gidiyorGeçenlerde, Nilüfer''in 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi tarafından yargıya götürülmeye hazırlandığından bahsetmiştik.
Galata Kulesi’nde tasarım festivaliTürkiye’nin en önemli tasarım sanatçılarının katılımıyla Galata Kulesi Meydanı’nda düzenlenen 1. Galata Tasarım Festivali başladı.
Turizm kâbusuGeçenlerde bizim gazetede bir haber çıktı; daha doğrusu benim gözümden kaçmış, sevgili arkadaşım Altan (Yağcı) dikkatimi çekti.
"Van Gölü bozulmadan harekete geçmeliyiz"Türkiye''nin en büyük gölü olan ve hızla kirlenen Van Gölü''nün kıyıları yosunlaşmaya başladı. Yosunlaşmanın kirlilik belirtisi olduğuna dikkat çeken uzmanlar uyardı: "Van Gölü bozulmadan harekete geçmeliyiz"
Gayrimenkul ve turizm ön plana çıkacakCitigroup Türkiye Araştırma Bölüm Başkanı Akın Tüzün, bundan sonra gayrimenkul ve turizm sektörlerinin ön plana çıkması gerekeceğini, söz konusu sektörlere gelecek yatırımların, cari açığın finansmanında önemli olacağını söyledi.
Sömürgeciliğe direniş günüBugün ve hafta boyunca “Dünya Çevre Günü” kutlanacak. Sayısız etkinlikte ve medyada “çevrenin korunması” sözleri, kim bilir kaç bininci kez verilecek.
Su tasarruflu projeMilpa’nın İstanbul Esenyurt’ta yapımına başlanan 1.196 konutluk projesi Milpark Konutları’nda “EKOSAN - Ekolojik Evsel Atıksu Yönetimi” yaklaşımı uygulanarak projede büyük oranda su tasarrufu sağlanacak. Arıtarak yeniden kullanım olanağı sunan EKOSAN yaklaşımı ile Milpark’ta günde 250 bin ton su arıtılarak daire başına yıllık su tüketiminde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanması hedefleniyor.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Binalara renk geliyorSistem Metal tarafından üretilen alüminyum kompozit panel markası Albond, binalara istenilen rengi veriyor. Albond, binaların iç ve dış yüzeylerinde kullanılabilir olması özelliğiyle, modern mimaride -ağırlıklı cephe kaplaması olarak- tercih ediliyor. Her renkte ve her ebatta bulunabilen Albond kompozit paneller, kolay işlenebilir, hafif malzeme olması nedeniyle mimari çalışmalarda çözümler sunarken 20 yıl boya garantisiyle satılıyor.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Zamanımız daraldıİnşaat sektörünü ameliyat masasındaki hastaya benzeten İNTES Başkanı Koçoğlu, “Sektör ya can verecek ya da nefes almaya devam edecek. Bu hükümetin demir-çeliğe gelen zammı, fiyat farkı ile kamuya iş yapanlara ödemesine bağlı” dedi.
Yenişehir''e kurulacak çimento fabrikasına başkan da sahip çıktıBursa''nın Yenişehir ilçesine bağlı Burcun köyüne 200 milyon dolarlık yatırımla kurulacak çimento fabrikasına 9 köyün muhtarının yanı sıra Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil de destek verdi.
İstanbul’da denize girmeyinİstanbul Boğazı ve Marmara Denizi kıyıları sanayi ve turizm tesisi atıkları, deniz kazaları, ağır metaller ve yoğun şehirleşme nedeniyle yüksek kanser riski taşıyor.
Küresel ısınmanın hem kurbanı hem nedeni turizmBirleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) “Turizm ve İklim Değişikliği” raporu verilerine göre turizm, küresel ısınmanın hem kurbanı hem nedeni.
Türk arkeolojisi dünyada ön plandaGünümüzde arkeoloji uygarlığın ve bunu oluşturan insanın gelişim sürecini, içinde bulunduğu doğal çevre ortamıyla birlikte ele alarak bir zaman ölçeğinde neden, nasıl, ne zaman gibi sorulara somut verilerle yanıt arayan bir bilim dalı haline geldi.
Türkiye’nin Venedik’i Alaçatı’ya inşa ediliyorAnt Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, dünyaca ünlü sörf merkezi Alaçatı’da, Venedik tarzında bir site inşa ettiklerini söyledi.
Başkan''dan Küçük Menderes Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediyesi, K.Menderes nehrinin kirlenmesini önleyecek üç arıtma tesisinden ilkinin temelini Ayrancılar’da attı. Başkan Kocaoğlu, arıtmalarla birlikte, İzmir kaynaklı deniz kirliliğinin de önüne geçmiş olacaklarını belirtti.
Bitmek üzereyken imar planı iptal edildiAkfen’in yabancı ortağı Accor ile yaptığı şehir otellerinden ikisinin yükseldiği Kayseri’de imar plan değişikliği engeli çıktı.
Yapı-Yol Sen: Köprüden geçiş ücretsiz olsunKESK’e bağlı Yapı-Yol Sen, otoyol ve köprülerden geçişlerin ücretsiz olmasını ve buralarda çalışan personelin fiili hizmetten yararlandırılmasını istedi.
Çevrecilik Ölecek; Dünya Çevre GünüDoğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken''in kaleminden 5 Haziran Dünya Çevre Günü: 2030 yılına kadar dünyanın modern toplumlarındaki "çevre" algısında devrim yaşanacak.
TOKİ: Konut fiyatları patlayacakKonut piyasasında şu anda yatırım için stok alım yapanların kar edeceğini belirten TOKİ Başkanı Bayraktar, “Konut fiyatlarında ileriye yönelik bir artış kaçınılmaz” dedi.
Paşabahçe kirlilikten kurtaracakBeykoz sahillerini atıksu kirliliğinden kurtaracak Paşabahçe Çevre Koruma Projesi hızla hayata geçiriliyor. Projenin en önemli halkası olan Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi 2008 yılı sonunda hizmete alınıyor. Toplam maliyeti 150 milyon YTL olan Paşabahçe Çevre Koruma Projesi kapsamında inşa edilen Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi günlük 575 bin m3 atıksuyu arıtacak kapasitede inşa ediliyor. 27 milyon YTL''ye mal olacak tesisle Beykoz İlçesi''nin tamamının atıksuları arıtıldıktan sonra derin deşarj yöntemiyle Boğaz''ın dip akıntısına verilecek.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Dünyada ''otoparklı'' mekanBüyük metropoller başta olmak üzere, gelişen, gelişmeye devam eden ve pek çok yatırımın yapıldığı kentlerimizde; "gayrimenkul" ve "gayrimenkul yatırımı" denince akla gelen ve çözülmesi gereken sorunlardan biri "otopark alanı" olarak karşımıza çıkıyor.
''Sektörün gelişme potansiteli var''İnşaat Sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB''ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) liderliğinde yürütülen EUbuild projesi için güçbirliği yaptı. AB''li ortaklarının yanı sıra Türkiye''den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yanında ilgili sektör örgütleri projeye destek olmak, sinerji yaratmak amacıyla proje çatısı altında bir araya geldi. İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, artık daha rekabetçi ve markalaşan bir sektörleri olduğunu söyledi.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Atatürk Havalimanı''nda 4. pist için kollar sıvandıAtatürk Havalimanı''nda artan hava trafiğini karşılamak için mevcut üç piste ek olarak bir pist daha yapılması planı hayata geçti. Halen üç pistle hizmet veren Atatürk Havalimanı''nda bütün yükün 18 -36 olarak bilinen uzun pistte olması yeni pist ihtiyacını gündeme getirmişti. Uzun pistin paralelinde bulunan ''sol paralel pist'' olarak adlandırılan pistin, paralel pist koşullarına uymaması ve aynı anda hizmet verememesi, 2 bin 300 metre uzunluğundaki Florya-Ataköy yönünde uzanan kısa pistin sürekli kazalara sahne olması yeni pist düşüncesini ortaya çıkartarak, yetkilileri harekete geçirdi. Yapılması düşünülen yeni pist 2 bin 500 metre uzunluğunda olacak. İki pist arasındaki mesafe 100 metre olacak.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yasin Yılmaz
120 metrede ofise dönüşen evler 120 bin dolara satılıyor118 home-ofis daireden meydana gelen Skyport Residence, Beylikdüzü''nde inşa ediliyor. Projede fiyatlar 120 bin dolardan başlıyor. Kulenin yüksekliği 120 metre.
Motif zengini tarihî cami ilgi bekliyorErzurum’un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde ahşap süslemeleriyle dikkati çeken tarihî Başyurt Camii restore edilmeyi bekliyor.
"Metro ve ''su'' fiyaskodur!.."AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin başladığı bir çok projenin plansızlık ve fizibilitesiz çalışma nedeniyle çıkmaza girdiğini belirterek, "Büyükşehir Belediyesi''nin önemli projelere plansız ve fizibilitesiz başlaması nedeniyle çalışmalar çıkmaza girdi...
Toscana Vadisi''ndeki apart daireler satışa çıktıEmaar''ın Türkiye''deki ilk projesi olan Büyükçekmece''deki Toscana Vadisi''nde apart daireler ve townhouse''lar satışta.
Azmak''ta doğayı katletmek serbestMuğla Gökova Körfezi''ne açılan Akyaka''daki Azmak Deresi, kenarındaki restoran işletmecilerinin daha fazla masa koyabilmek amacıyla beton dökerek teraslarını genişletmeleri nedeniyle tahrip ediliyor.
Konferans listesi tartışma yarattıİzmir''in önümüzdeki 20 yıllık hedeflerini belirlemek üzere bu haftasonu Çeşme''de düzenlenecek olan arama konferansının katılım listesi, krize yol açtı.
Bazıları doğayla "iç içe" yaşamayı severKendini doğanın kollarına bırakmak isteyenler ağaç evleri tercih ediyor. İster konut, ister otel olarak inşa edilsin, bu yapı tarzında tasarım, tamamen içerisinde yaşayacak olan insanların hayal gücüne göre şekilleniyor. Ancak yangına karşı özel bir sıva veya boya kullanmayı unutmamak gerekiyor.
Simav’da 6 bin konuta jeotermalHalen 6 bin dolayında konut ve işyerinin jeotermal enerjiyle ısındığı Kütahya’nın Simav İlçesi’nde, sistemden yararlanan konut sayısının artırılması için belediye tarafından başlatılan çalışmalar hızlandırıldı. Önümüzdeki günlerde 6 bin konuta daha jeotermal enerji verileceğinin müjdesini veren Simav Belediye Başkanı Rıza Özdemir, 101 Evler, Değirmenciler, Karakür, Hisarardı ve Fatih Mahallesi’nde bulunan konutların bir kısmının yakında jeotermal enerjiyle tanışacağını ve beklentilerinin sona ereceğini açıkladı. Özdemir, 2 bin 400 metrekarelik alan üzerine, bölgedeki 6 bin konutun ısınmasını sağlayacak dev bir hizmet eşanşör binası yapılacağını bildirdi. Özdemir, "Bu işler için belediye bütçemizden yaklaşık 4 milyon YTL harcama planlıyoruz. 6 bin konutla birlikte jeotermal enerjiyle ısınan konut sayısı 12 bini bulacak" diye konuştu.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Yenen
Alt geçit korku tüneli gibi olduİzmir Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin en önemli duraklarından olan Yenişehir semtindeki, yapımı devam eden istasyonun kullanıma açılan alt geçidi, hırsız ve magandaların hedefi haline geldi.
AVM''de kiralanabilir alanların büyüklüğü yüzde 20 artacakCushman&Wakefield''ın araştırmasına göre 34 ülke içinde 6''ncı sıraya yükselen Türkiye''de bu yıl ve önümüzdeki yıllarda yaklaşık 1.5 milyon metrekare yeni alışveriş merkezinin açılması bekleniyor.
TSKB''nin 60 milyon dolarlık ''alışveriş'' yatırımı Pendik''eTürkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) GYO''nun 60 milyon dolarlık bir yatırımla Pendik''te inşa edeceği Pendorya AVM, 2009''da açılacak. Alışveriş merkezinde yaklaşık 130 mağaza yer alacak.
Aliağa’da santral savaşları büyüyorEnka’nın Aliağa’nın deniz kenarındaki Çakmaklı Köyü sınırları içerisinde kurmayı düşündüğü 800 megavat gücünde ihtal kömüre dayalı termik santral için düzenlenen bilgilendirme toplantısı, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Çocukların gözünden kültür başkentiİlköğretim öğrencileri 2010’da kültür başkenti olacak İstanbul için projeler üretti. Şişli Terakki İlköğretim Okulu İstanbul’un çeşmelerini anlattığı web sitesiyle birinci oldu. Bu yıl 45. yılını kutlayan Sezin Okulları’nın düzenlediği ‘Kültürler Başkenti’ yarışmasının sonuçları Ayasofya Müzesi’nin bahçesindeki törende açıklandı. Okullar, Beylerbeyi Sarayı, Büyükada, Heybeliada, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı gibi kentin doğal ve kültürel güzellikleriyle ilgili internet siteleri hazırlamışlardı. Çocuklar web tasarımlarını kendileri yaptı. Seçtikleri kültür varlıklarına geziler düzenledi, video ve fotoğraf çekimleri yaptı. Esnafla, tarihçilerle söyleşiler gerçekleştirdi. Yarışmanın birincisi İstanbul’un çeşmeleriyle ilgili web sitesiyle Şişli Terakki İlköğretim Okulu oldu. Çeşme örnekleri ve çeşme türlerine kadar bilgilerin yer aldığı sitede, Fatih’teki Cumhuriyet Cumhuriyet Çeşmesi de özel olarak ele alındı. Altı ve yedinci sınıf öğrencilerinden oluşan ekip, çeşmenin restorasyonu için 11 bin YTL’lik bir bütçe gerektiğini de tespit ederek, Yüksek Anıtlar Kurulu’ndan da restorasyon için izin istedi. İzni bekleyen öğrenciler sponsor bulup tarihi eserin yenilenmesi için ellerinden geleni yapacak.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Ofiste boşluk oranı azaldı fiyatlar bir yılda %46 arttıDTZ Pamir&Soyuer tarafından yapılan araştırmaya göre İstanbul''da bulunan ofislerde doluluk oranları düşüş gösterirken fiyatlar, Avrupa ve Anadolu yakalarında ortalama yüzde 46 civarında arttı.
Koçoğlu: İnşaat sektörü ameliyat masasında her an can verebilirİnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Şükrü Koçoğlu, "İnşaat sektörü ameliyat masasında. Ya can verecek, ya da nefes almaya devam edecek."
Bilkent atık sistemiyle yılda 2 milyon YTL tasarruf sağladıKampüste atık sistemine geçen Bilkent Üniversitesi, yılda 2 milyon YTL tasarruf sağladı. Rektör yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Aydoğan, sistemin devreye girmesiyle kış aylarında hava kalitesinin de arttığını söyledi.
Şirketlerin yeni evi AltunizadeFiyatların düşüklüğü nedeniyle ofisleri için Altunizade''yi seçmeye başlayan şirketler, doluluk oranlarını da arttırdı.
Vali gece ulaşımı için ’kaynak israfı’ dediGece yarısından sonra yapılacak toplu taşımanın kaynak israfı olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, Vali Kemal Önal’dan da onay geldi.
Gayrimenkulde yabancı ilgisini Ortadoğu ve Rusya’ya kaptırdıkKüresel finansal dalgalanmalar, Türkiye’nin iç siyasi istikrarındaki sorunlar ve makro ekonomik risklerin artması, yabancı sermayenin Türkiye’de gayrimenkul yatırım isteğini kaçırdı.
Oyak: Bahşişle hediyeyle işimiz olmaz, Batılı şirketlere bakarızTürkiye çimento pazarında, yüzde 17 pay ile en büyüğü oyuncu olan Oyak Grubu, Mardin Çimento’nun ikinci üretim hattını da devreye soktu.
Atakule''nin yüzde 51''i Manag''a satıldıVakıfbank''a ait sandık ve vakıflar, Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın yüzde 51 hissesinin 95 milyon YTL''ye Manag Gayrimenkul Yatırım''a satılması amacıyla hisse devir sözleşmesi imzaladı. Atakule tarafından dün yapılan açıklamaya göre, alıcılar 2 milyon YTL teminat yatırdı. Satışa konu hisselerin25.2 milyon YTL nominal değerli kısı A, 6 milyon 930 bin YTL nominal değerli kısmı B grubu hisselerden oluşuyor. A Grubu hisseler için hisse başına 3.33 YTL, B Grubu hisseler için ise 1.60 ödenecek. Manag, borsada işlem gören B grubu hisselere çağrı yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu''na başvuracak. İsmail Tarman borsadaki alımlarla Atakule''nin yüzde 21,38''ine sahip bulunuyor. Satışta Atakule için toplam 144.4 milyon YTL piyasa değeri belirlendi. Net aktif değeri 165.4 milyon YTL olan Atakule, geçen yılı 22.2 milyon YTL net kârla tamamlamıştı.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Türkiye emlakta yabancı yatırımcıyı Rusya ve Ortadoğu''ya kaptırdıTürkiye''nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi çalkantı yabancı yatırımcıları, Türkiye rotasından çıkardı. Türkiye''de dev gayrimenkul projelerine imza atmayı düşünen yabancı yatırımcılar "güvenimiz zedelendi" diyerek yönünü yeni Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere, Ortadoğu ve Rusya''ya pazarına çevirdi.
Müteahhide fiyat farkı için yasal düzenleme gündemdeİstihdam paketine eklenen bir maddeyle döviz bazında kamuya iş yapan müteahhitlere fiyat farkı verilmesinin önü açılırken, YTL ile çalışan müteahhitler için de yasal düzenleme gündeme geldi.
Bosphorus City ''kriz'' dinlemedi!1095 günde tasarlanan ve fiyatları 153 bin YTL ile 2 milyon 350 bin YTL arasında değişen Bosphorus City’de 1 hafta içerisinde 500 ev satıldı.
Yeni Bir Şehir''de örnek daire hazırIspartakule Yeni Bir Şehir projesinin örnek dairesi hazırlandı.
İş GYO karını yüzde 80 artırdıİstanbul Menkul Kıymetler Borsası''nda (İMKB) işlem gören şirketlerden 8''si daha ilk çeyrek mali tablosunu gönderdi. Söz konusu şirketlerden yarısı ''kar'', yarısı ''zarar'' yazdı.
SPK Başkanı: Altyapı yatırımlarında model çalışmamız varSPK Başkanı Erol, gayrimenkul yatırım ortaklığı modeli ile ilgili bilgi verdi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, gayrimenkul yatırım ortaklığı modelinin benzer modelini altyapı yatırımları için de düşündüklerini kaydetti.
GYODER Başkanı: Potansiyel alıcılar kararlarını erteliyorGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen 8. Gayrimenkul Zirvesi’nde konuşan GYODER Başkanı Bekir Cumurcu, konut sektöründe faiz hadlerinin yükseldiği, inşaat maliyetlerinin arttığı ve beklentilerin bozulduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.