Haberler

6 Mayıs 2009, Çarşamba

Paris Nasıl "Temizlendi"?Paris Nasıl "Temizlendi"?Paris, 19. yüzyılda "modern kent" konseptine uygun olarak yeniden inşa edildi. Süreç boyunca, Baron Eugène Haussmann ve III. Napoléon, sosyal ve ekonomik yaşamı doğrudan devletin yönettiği otoriter bir yaklaşım çerçevesinde birlikte çalıştı. Zeynep Çelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı''nın konuğu oldu ve kentleşme tarihinde önemli bir yeri olan Paris''in yeniden inşa edilmesini, değişime zemin hazırlayan koşullarla ve sebeplerle birlikte, 19. yüzyıl ekseninde ele aldı. Haberin Devamı
İstanbul İçin Kuş Evleri ve Yemlikleriİstanbul İçin Kuş Evleri ve YemlikleriSergi 12-27 Mayıs 2009 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Acıbadem Kampüsü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü katında yer alacak.
GAP''ta arazi fiyatları Kaliforniya''yı geçtiGAP''ta arazi fiyatları Kaliforniya''yı geçtiSon yıllarda yıldızı parlayan GAP''ta kiralar ABD''nin birçok bölgesine göre iki katı yüksek, arsa fiyatları ise 4 kat daha pahalı.
Tasarımcılar MutfaktaTasarımcılar MutfaktaTasarım dünyasının yeni buluşması, MUDER''in bu yıl sekizincisi düzenlenen Mutfak Banyo ve Ankastre Cihaz Fuarı''nda gerçekleşecek.
AIA En Çevreci On Projeyi BelirlediAIA En Çevreci On Projeyi BelirlediThe American Institute of Architects (AIA, Amerika Mimarlık Enstitüsü) ve Committe on the Environment (COTE, Çevre Komitesi) sürdürülebilir mimari ve çevreyi koruyan, güzelleştiren tasarım anlayışı kapsamında en iyi on proje örneğini seçti. Ödüller San Fransisco''da düzenlenecek olan AIA 2009 National Convention and Design Exposition''da (AIA 2009 Ulusal Kongre ve Tasarım Fuarı) sahiplerini bulacak.
ARKİV Açıldı, İndirimli Üyelik Kampanyası Devam Ediyor!ARKİV Açıldı, İndirimli Üyelik Kampanyası Devam Ediyor!2009 yılı başından beri geçici olarak güncellemesi ve yayını durdurulan Türkiye''nin en büyük mimarlık arşivi ARKİV, bu geçen süre içinde üye 120 kişiye açıldı. Bilindiği gibi 1 Mayıs 2009 tarihine dek Arkitera Üyeliği''ne indirimli kayıt kampanyası düzenlendi ve bu süre içinde 120 üye kayıt oldu.
Çeşme, iki yeni otele kavuşuyorTürkiye''nin en güzel tatil beldelerinden olan ve her yıl yeni tesislerle büyüyen Çeşme, bu sezona da 2 yeni otel ile giriyor.
Bayraklı''ya logo aranıyorBayraklı Belediyesi, çalışmalarında kullanacağı logoyu yarışmayla seçecek. Sadece İzmir''den katılıma açık olan yarışma sonucunda seçilen logo, Bayraklı Belediyesi''nin her türlü baskılı malzemesinde, ilçenin tanıtımına yönelik etkinliklerde, fuar ve toplantılarda, web sayfası, tanıtım filmi gibi hareketli alanlarda ve bu doğrultudaki tüm çalışmalarda kullanılacak. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bu yarışmayla sadece belediyenin kullanacağı logoyu değil, İzmir''in merkezi olmaya aday Bayraklı''nın sembolünü yaratmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Tarih: 6 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Asır
Yoksula 100 lira taksitle konutların kura çekimi 7 Mayıs''taProje çerçevesinde 16 ilde yapılacak 9 bine yakın konut için ilk kura Antalya''da yapılacak.
Rum Kale turizme kazandırılacakGaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Salih Efiloğlu, Zeugma''dan sonra önemli bir merkez konumunda bulunan Rum Kale''de kazı çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Nükleer enerjiye karşı dahili ve harici ittifakNükleer enerjiye 1956''dan bu yana geçmeye çalışan Türkiye, düzenlediği 3. ihaleyi de sonuçlandıramadı.
Konut fiyatları yarı yarıya düştüHükümetin açıkladığı ekonomik tedbir paketinin gayrimenkul sektöründe son yıllarda yaşanan durgunluğa "çare" olmadığı belirtildi.
Melen suyu hattında heyelan tehlikesiİstanbul''un su ihtiyacının bir kısmını karşılamak üzere yapılan Melen Suyu Projesi''nde istinat duvarı yapılmadığı için toprak kayması meydana geliyor.
3 milyon tavuk dışkısı, 10 bin evi aydınlatıyorÇin''in başkenti Pekin''in elektrik ihtiyacına, tavuk dışkısından üretilen enerjiyle katkı sağlanmaya başlandı. Pekin yakınlarındaki bir yumurta üretim tesisinde kurulan santralda tavuk dışkısından elde edilen metan gazıyla elektrik üretiliyor. Santralda, üç milyon tavuğun bir yılda ürettiği 80 bin ton dışkıyla 14.6 bin megavat elektrik üretilerek 10 bin dairenin ihtiyacı karşılanıyor.
Tarih: 6 Mayıs 2009 Kaynak: Akşam
KONE''den YeniliklerKONE, her tür asansörü yenilemek, güvenliklerini artırmak ve teknolojilerini günümüze uyarlamak için Renova 2012 Konvansiyonel Asansör Yenileme Programı''nı başlattı.
Ankara Trafiğinin Yeni Nefes BorularıDikmen ve Balgat trafiğini rahatlatmak için bir dizi çalışma başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir bulvar ve 3 alt geçitten oluşan ulaşım kompleksini tamamladı.
Çiçekler "3 fidan" için...Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin ‘Kentsel Dönüşüm Alanı'' olarak konut yapmak istediği 30 bin metrekarelik alan, alanın asıl sahibi olan Batıkent''te bulunan kooperatiflerin girişimiyle Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan anısına çiçeklendirilecek.
Oyak Çimento Grubu''ndan dev satın alma operasyonuOyak Çimento Grubu, dünyanın en büyük çimento üreticilerinden Fransız Lafarge''nin Türkiye''deki iştiraklerinden Lafarge Aslan Çimento''nun yüzde 97.3''ünü, Lafarge Ereğli Çimento''nun yüzde 50''sini ve Lafarge Beton''un yüzde 24.24''ünü toplam 130.6 milyon euroya satın aldı.
Yakında hat sahibi olacaklarAkbil üretimi durdurulunca İETT''de para üstü almayan var mı" dönemi başladı. Bazı şoförlerin geliri maaşlarını üçe katladı.
Kentleşme ihtiyacı acilen kurumsallaşmak zorundaKentleşme Şûrâsı''nın açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir "Sürdürülebilir kentleşme ve planlama politikası hazırlama ve kurumsallaştırma çalışmaları hız kazanmak zorundadır" dedi.
ABD''lilerle ortak oldu İngilizlere daire satıyorİTO seçimlerinde sürpriz bir şekilde Başkan Murat Yalçıntaş''a karşı başkanlık yarışına giren işadamı İbrahim Çağlar''ın, Beylikdüzü''nde yapımı süren EVVİVA projesini Amerikalı ortağı ile İngiliz yatırımcılara sattığı öğrenildi.
GAP''ta arazi fiyatları Kaliforniya''yı geçtiSon yıllarda yıldızı parlayan GAP''ta kiralar ABD''nin birçok bölgesine göre iki katı yüksek, arsa fiyatları ise 4 kat daha pahalı.
Bursa''nın ulaşımı raylı sistemle çözülürBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa''daki şehir içi ulaşım probleminin toplu taşıma raylı sistemle çözüleceğini söyledi. BursaRay projesinin maliyetini azaltmaya çalıştıklarını vurgulayan Altepe, "Bursa''nın kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalıyız." dedi.
Karşıyaka sorunlara teslimYeni taşeronun kadrosunu kuramaması, eski işçilerin temizlik araçlarını bırakmaması şehirde çöp dağları oluşturdu. Bayraklı ile anlaşmazlık da aşılamadı.
"2011 yılında 500 bin konut hedefine ulaşacağız"TOKİ''nin eleştirileceği en önemli konunun standartlaşma ve tekdüze yapılar olduğunu kaydeden Bayraktar, mimariye düzen getirmek, çevre dostu projelere ağırlık vermek gibi çalışmaları bulunduğunu ve yöresel mimariye kayıtsız kalmadıklarını vurguladı.
Yolcu sayısı artıyor, yeni terminali 1 yıl erken açacağızİstanbul Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı''nın 20 yıllık işletmesini alan Limak Holding ve ortakları 336 milyon Euro yatırımla yeni dış hatlar terminali yapıyor. İnşaat bittiğinde kıtalararası sefer yapan büyük uçaklar da havaalanına inebilecek.
TOKİ’den Selçuklu mimarisi Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, en önemli eksiklerinin ‘tekdüze’ mimari olduğunu söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) düzenlenen Yapısal Sektör Zirvesi’nde bir konuşma yapan Bayraktar, “Yoğun bir şekilde kentsel dönüşüme ve az gelirlilere konut yapımına odaklandık. Maliyet sebebiyle farklı mimaride ev yapamadık. Önümüzdeki dönemde bu eksiğimizi gidereceğiz. Evlerde Selçuklu, Osmanlı mimarisine de yer vereceğiz. Ayrıca yörelerin özelliklerini de dikkate alacağız” diye konuştu. Bayraktar, ayrıca konutlarda güneş enerjisinden ve yağmur sularından faydalanarak yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını teşvik edeceklerini ifade etti.
Tarih: 5 Mayıs 2009 Kaynak: Türkiye
Üsküdar''a Yeni nikâh sarayıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi''nin açılışında yaptığı konuşmada, Üsküdar''da ikamet ediyor olması sebebiyle üzerine daha fazla sorumluluk düştüğünü, Üsküdar''a ayrı bir önem verdiğini, ilçenin daha modern, gelişmiş bir nikâh salonuna kavuşması sebebiyle ayrı bir mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi. Ayrıca salonun yapımında emeği geçen Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, 5''nci Dönem Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, Tokyo camii ve pek çok önemli projeye imza atan Mimar Hilmi Şenalp ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Sabiha Gökçen''de yeni dış hatları 29 Ekim''e yetiştirme seferberliğiİstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı''nda terminal-otopark-kargo-yer hizmetleri-yakıt ikmal ile CIP hizmetlerinin ihalesini 1 milyar 932 milyon Euro bedelle kazanan İSG Uluslararası Havalimanı Yatırım A.Ş., havalimanını devralışının ilk yılında yolcu sayısının 3 milyon 948 binden, 4 milyon 728 bine çıktığını bildirdi.
Bodrum kıyıları halka açılıyorBodrum’un Torba sahilinde, beş yıldızlı Clup Voyage Tatil Köyü’nün birkaç ay önce koyun en güzel kumsalının ve yürüyüş yolunun bulunduğu halka açık plajın tam ortasına inşa ettiği kaçak iskele, jandarma ekiplerince yıkıldı. Bodrum Belediye Başkanı DP’li Mehmet Kocadon, “Kimse kanunların üzerinde değil. İki yıl önce de aynı iskeleler hakkında zabıt tutulup, mahkemeye verilmiş ve dava sürüyor. Amacımız Bodrum sahillerini tamamen kamuoyuna açıp AB standartlarında mavi bayraklı plajlar koylar yaratmak. Her isteyen kafasına göre proje yaparsa sahillerdeki karmaşa sona ermez” diye konuştu. Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği üyelerinden Hakkı Alper ise, “Torba’nın üç kilometrelik sahil şeridinde 20 yıldır düzenleme yapılmadığı için sahilin yüzde 80’i otel, motel ve restoranların işgali altında kaldı. Halkın denize gireceği plaj kalmadı. Durumu on yıldır kaymakamlık, belediye, valiliğe yüzlerce dilekçe ile şikâyet ederken, mahkemelik olan tatil köyü yöneticileri cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle hukuk tanımazlığı sürdürüyor” dedi.
Tarih: 5 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yaşar Anter
Avrupa''nın en kirli ve pahalı kenti Londraİngiltere''nin başkenti Londra, Avrupa''nın en kirli ve en pahalı şehri seçildi.
Gül yapılaşmayı eleştirdiCumhurbaşkanı Abdullah Gül, kentleşmeye bağlı sorunları sert bir dille eleştirdi; yeni yapılan kamu binaları için "övüneceğimiz yapılar değil" dedi.
2B Mağdurlarının Gözü Meclis''te2B kapsamındaki arazilerdeki sorunu çözecek yasa ile ilgili, CHP milletvekillerinin bazı maddelerin iptali yönündeki başvurusu, mağdurların hak arama yolundaki çabalarını zor bir dönemece soktu.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.