Haberler

6 Haziran 2007, Çarşamba

Siyasi Partilerin Kentsel PolitikalarıSiyasi Partilerin Kentsel PolitikalarıRadikal gazetesinin 22 Mayıs’ta yayınlanan “Bakırköy'de seçim telaşı almış yürümüş” başlıklı haberinden esinlenerek, seçim öncesi parti programlarında mimarlık ve kent kavramının ne kadar yer tuttuğunu, mimari ve kentsel politikalarının nasıl olduğunu gözlemlemek üzere Ankara’da parti genel merkezlerini ziyaret ettik. Haberin Devamı
'7 Tepeye 7 Tünel'in ucunda ışık belirdi'7 Tepeye 7 Tünel'in ucunda ışık belirdiİstanbul trafiğine tünellerle neşter vurmak için başlatılan "7 Tepeye 7 Tünel" projesi büyük bir hızla ilerliyor. 7 tünelin ihalesi yapılan ilk ikisinde ışığın görünmesine çok az bir zaman kaldı.
"Mera Yasası imar affı getirecek""Mera Yasası imar affı getirecek"Meclis'in son çalışma gününde kabul edilen Mera Yasası tartışmaları da beraberinde getirdi. Mera ve yaylalar üzerindeki 300 bin kaçak konuta af getiren yasaya, toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler var.
'İMÇ yıkılacak' iddiası tedirgin etti'İMÇ yıkılacak' iddiası tedirgin ettiİstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nın (İMÇ) yıkılıp yerine konut yapılacağı söylentileri esnafı tedirgin ediyor. Çalışanı ve müşterisi ile bir ilçe nüfusuna sahip çarşının geleceğinin ne olacağı sorusuna cevap aranıyor.
Uçmaya Hazır Bir EvUçmaya Hazır Bir EvMimar Wallace Cunningham, “kavram aklıma Pascal’in ‘uçan halım’ dediği helikopteriyle uçarken geldi” diyor. “Fikir önceleri hava akımlarını görsel olarak kaydetmekti. Helikopterin pervanesi yavaşladıkça parlak bir ışık tavanın v şeklindeki kesimine yansıyordu. Marifet en basit elemanları kullanarak bir karmaşa yanılsamasını oluşturmayı başarma ve hem alttan hem üstten bakınca güzel görünen bir ev yaratmadaydı”.
Dünyanın İlk Işıklı BordürleriDünyanın İlk Işıklı BordürleriDünya'da ilk ışıklı bordürleri ve ışıklı havuz tutamaklarını tasarlayıp üreten Showlights, lüks projeler için çok amaçlı,dekoratif, ışıklı bordürler ile ışıklı aynalar, pencere kenarları, banyo dolap kapakları, sürürgelik tasarlıyor.
Roland Rainer Ödülü Sahiplerini BulduRoland Rainer Ödülü Sahiplerini BulduViyana Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın Roland Rainer Yarışması 2007 başlığı altında düzenledikleri yarışmanın konusu, Yoğunlukların ölçekleri / Özel hayatın formları / Geleceğe uygun bahçeşehir tasarımlarıydı. 2001 yılından bu yana düzenlenen yarışmanın bu sene üçüncüsü düzenlendi.
İzmir Kuş Cenneti'nin statüsü kaldırıldıİzmir Kuş Cenneti'nin statüsü kaldırıldıDünyadaki en önemli sulak alanlardan birisi olan ve 238 kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nin, 1994 yılından bu yana sahip olduğu "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsü kaldırıldı.
Hanlar Bölgesi GezisiHanlar Bölgesi GezisiHanlar Bölgesi Gezisi, üç farklı üniversiteden öğrencilerin katılımıyla, Beykent Üniversitesi akademisyenlerinden Yılmaz Kuyumcu’nun önderliğinde gerçekleştirildi. Hanlar Bölgesi Gezisi’nin buluşma noktası Çemberlitaş’tı. Orada Atik Ali Paşa Camisi’nin planı hakkında bilgi edinildi.
İzmir Büyük Efes Oteli Yenileme Projesiİzmir Büyük Efes Oteli Yenileme ProjesiEmekli Sandığı mülkiyetindeki otellerden, “İzmir Büyük Efes Oteli”, Özelleştirme İdaresi tarafından düzenlenen ihale kapsamındaki yenileme projesi ile, “Swissotel Grand Efes, İzmir” adıyla İzmir’in simgesi olmaya devam edecek.
En sıcak konu: BuzEn sıcak konu: BuzDünya Çevre Günü bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. BM, 2007 Çevre Günü'nün temasını "Eriyen buz: Sıcak bir konu" olarak belirledi. TÜSİAD'ın raporunda da tehlikeye dikkat çekildi.
"Karaburun'a Zarar Vereceğini Düşünseydim, Bu İşe Girmezdim""Karaburun'a Zarar Vereceğini Düşünseydim, Bu İşe Girmezdim"Karaburun Sahili’nde 2006 yılı Eylül ayından itibaren Çavuşoğlu İnşaat’ın yürüttüğü sahil düzenleme çalışmaları sürdürülüyor. Kumsalıyla ünlü Karaburun Plajı’nda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yalçın Yüksel’le görüşmüş ve bir haber hazırlamıştık. 18 Mayıs Cuma günü yayınladığımız haberin ardından Çavuşoğlu İnşaat’la iletişim kurduk ve yönlendirmeleri doğrultusunda Karaburun Sahili Projesini hazırlayan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sedat Kabdaşlı’ya ulaştık.
VitrA, Tasarımcılarla İşbirliğine Bir Yenisini Daha Ekledi: Aziz Sarıyerİletişim stratejisini, “banyo alanında tüketici algısını değiştiren ve bu farklılaşmayı tasarımla sağlayan global bir marka olmak” şeklinde belirleyen VitrA, Defne Koz, İnci Mutlu gibi Türk tasarımcıların yanı sıra Ross Lovegrove, Matteo Thun, NOA Design ve Pilots Design’la yaptığı işbirliklerine Türkiye’nin ünlü isimlerinden Aziz Sarıyer ile devam ediyor.
Topbaş formül arıyorİETT arazisinin bedelini ödemeyen El Maktum’un verdiği 26 milyon 588 bin YTL’lik teminatın yanmaması için çıkış yolu arıyor.
'Cenneti yok ediş kararı!Dünyadaki en önemli sulak alanlardan birisi olan ve 238 kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nin, 1994 yılından bu yana sahip olduğu "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsü kaldırıldı.
Kızılırmak’ta kirlilikKızılırmak nehrinin Nevşehir’in Avanos ilçesinden geçen bölümünde, kirlilik yaşanıyor. Bu bölgede nehrin üzerini köpük tabakası kapladı. Yetkililer, inceleme yapmak üzere sudan örnek aldı. Kızılırmak nehrindeki kirliliğe, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika atıklarının yol açmış olabileceği öne sürülüyor. Ancak kirliliğin kesin nedeni henüz tespit edilmedi. Tarım İl Müdürlüğü ve Çevre Orman Müdürlüğü yetkilileri, kirliliğin nedenini belirlemek için nehirden örnek aldı. Kirlilik nedeniyle bölgede balık ölümleri yaşanmasından endişe ediliyor.
Tarih: 6 Haziran 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Şengör: Deprem tehlikesi gizleniyorProf. Dr. Celal Şengör, İstanbul’un sanılandan daha büyük bir deprem tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Şengör, “İstanbul’u yöneten sivil yönetimler, bunu halktan gizlemeye çalışıyor” dedi.
Oteli döndürdü, Korelileri Antalya'ya çektiÇok sayıda projeye imza atan mühendis Oğuz Gürsel tarafından tasarlanan dünyanın ilk döner oteli, yabancıların ilgi odağı oldu. Avrupalı ve ABD'li turistler The Marmara Antalya'da kalabilmek için sıraya giriyor.
Sapanca Gölü'nden Yuvacık'a su götürülmesi çalışmaları başladıKocaeli'nin su sıkıntısının giderilmesi amacıyla Sapanca Gölü'nden Yuvacık Barajı'na su götürülmesi çalışmalarına başlandığı bildirildi.
Mahalleler Konuşuyor 'Rantsal Dönüşüme Hayır!'Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde İstanbul'da yıkımla karşı karşıya olan çeşitli mahallelerin güzelleştirme ve yardımlaşma dernekleri, pazar günü Kadıköy Caferağa Spor Salonu'nda bir araya gelerek "Mahalleler Konuşuyor, Kentsel/Rantsal Dönüşüme Hayır!" başlıklı bir sempozyum gerçekleştirdi.
Deprem, müzelerde eser bırakmayacak!Türkiye'deki müzelerin muhtemel bir depremde görecekleri zarar, İstanbul'da düzenlenen uluslararası bir konferansta tartışıldı.
Mortgage 'herkes için' başladıİpotekli konut finansmanı sistemi (mortgage), 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girdiyse de sisteme dahil olmak istemeyenler için 5 Haziran'a kadar süre tanınmıştı.
Başkent bu yıl yemyeşil bahçelere hasret kalacakAnkara, Büyükşehir Belediyesi'nin şebeke suyuyla sulama yasağından sonra hızla sarardı. Tankerle satılan sulama suyunun ücretiyse tepki yarattı.
"Kyoto"nun sadece iması varCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolasıyıyla yayımladıkları mesajlarında 'Kyoto Protokolü'nün adını ağızlarına hiç almadan çevre sorunlarıyla uluslararası mücadele gerekliliğini vurguladı.
"Çevre felaketlerinin sorumlusu ABD"Küba Çevre Ajansı Başkanı Dr. Gisela Alonso, Çevre Mühendisleri Odası'nın davetlisi olarak geldiği Türkiye'de, dünyanın geleceğine ilişkin öngörülerini sıraladı.
Emaar: Projelere devam Erdoğan 5 yıl daha kalırAtasay Kuyumculuk ile İstanbul Büyükçekmece'de ortaklaşa villa projesiyle Türkiye pazarına giren Ortadoğu'nun gayrimenkul geliştirme devlerinden Dubai merkezli Emaar'ın yükselen siyasi tansiyon nedeniyle gelecekteki yatırım planlarında herhangi bir değişiklik yapmadığı bildirildi.
'Tutsat'ta tercih için son saatler/ Dahil olmak istemeyenlerin, mesai saati bitene kadar dilekçe vermesi gerekiyorBankalardan 6 Mart 2007'den önce konut kredisi kullananların, "Konut Finansmanı Kanunu'na" tabi olmak isteyip istememeleri konusunda, bugün akşam saatlerine kadar tercih yapmaları gerekiyor.
Meclis'ten son kıyak kaçak villalara afOrman arazilerine, su kaynaklarına, yeşil alanalara bina yapanlar yine amaçlarına ulaştı. "Nasıl olsa bir gün af çıkar" diye doğayı kadedenler kuş seslerinin arasında göl ve su havzasının kenarında yasa ve kural tanımaksızın yaptırdığı kaçak binada keyif içinde oturacak.
Bu Projede Hayat Var“Sürdürülebilir Turizm” projesi kapsamında Bornova ve Karşıyaka belediyelerinin davetlisi olarak İzmir’e gelen İsveç heyeti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarete Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katıldı.
Çevre Haftası'na Anlamlı StartDünya Çevre Haftası, “Atık Pil Toplama Kampanyası” ile başladı. 3 gün sürecek kampanya için Büyükşehir Belediyesi önünde stand açıldı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası Yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni ile başladı.
Tarihî eser ve mekanlar tehlikede01-02 Haziran 2007 günlerinde Haliç üzerinde kurulan, bir hava-yer parkurunda, 12 pilot uçakları ile yarıştı. Formula-1 gibi kara yarışlarında bile hemen her seferinde nice büyük kazalar yaşandığı, otomobillerin parçalanıp ölümler olduğu herkesçe bilinmektedir.
Plastik ve naylon afiş kullanımı yasakSiyasi partiler ve milletvekili adayları, seçim propagandası döneminde kullanacakları afiş, poster ve benzeri materyalleri, kâğıt, bez gibi geri dönüşümlü maddelerden yaptıracak. Söz konusu materyalleri, plastik ya da naylondan yaptıranlara, Çevre ve Orman Bakanlığı'nca ceza verilecek.
Marmaray'ın son etabı ihaleye çıkıyorAsya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi'nin son etabı da ihaleye çıkarılıyor. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Demiryollar, Limanlar, Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) yürüttüğü projenin...
Müzeler depreme hazır değil!Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzecilik Yüksek Lisans Programı araştırma görevlisi Nevra Ertürk, “İstanbul’daki müzeler, muhtemel İstanbul depremine hazır değil. ‘Depolardaki eserler korunamıyor’ deniyor ama bir deprem olunca hiçbiri kalmayacak” dedi. Pera Müzesi’nde düzenlenen “İstanbul 2007: Müzelerin Depremden Korunması Uluslararası Konferansı”nda konuşan Ertürk, İstanbul müzelerine ilişkin, depreme karşı risklerin azaltılması konusunda gerçekleştirdikleri pilot proje hakkında bilgi vererek, proje çerçevesinde aralarında Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Sadberk Hanım Müzesi’nin de yer aldığı 14 müzede çalışma yaptıklarını anlattı. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik de, İstanbul’da yıkıcı bir deprem beklendiğini söyleyerek, yaklaşık 50 müzeyi bünyesinde barındıran İstanbul’da, depremin büyük bir tahribata yol açabileceğini kaydetti. 1999 Marmara depreminde birçok müze binasının ve sanatsal objelerin hasar gördüğünü hatırlatan Prof. Dr. Erdik, Topkapı Sarayı içindeki Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi’nin bir bölümü ve Aya İrini Kilisesi’nce çalışmalara başlandığını kaydetti.
Tarih: 6 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Turizmci isimlerde değişiklik istemiyorBMM Türkçe Araştırma Komisyonu'nun Efes, Kapadokya gibi tarihi yerlerin Türkçe isimlerinin kullanılması önerisine turizmciler karşı çıktı.
Konya'da gömülü variller zehirlediKonya'nın Karatay ilçesindeki çöplük alanda hafriyat çalışması yapan 5 işçi, gömülü halde buldukları varilden yayılan kokudan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.
İkinci el oto galerileri taşınıyorİkinci el otomobil satışlarının yapıldığı galeriler, yerleşim yerleri dışına çıkarılıyor. İçişleri Bakanı Osman Güneş imzasıyla yayınlanan genelgede, ikinci el oto alım satımının yaygınlaşmasıyla birlikte...
İstanbul'u satıp Anadolu'yu kurutmakNüfusu 12 milyonu geçen İstanbul'un bu nüfusuna her yıl 350 bin kişi katılıyor. Bu, her gün İstanbul'a 958 kişinin daha katılması, her saatte de İstanbul nüfusunun 40 kişi çoğalması demek. Bu nüfus artış hızıyla, gelecekte yıllık artışlar önce 400 binler, sonra 450-500 binlerle ifade edilecek.
Nuh'un kaçak gemisine yıkımBakanlık izni olmaksızın Greenpeace tarafından milli parka inşa edilen Nuh'un Gemisi'nin yıkılması gerektiği açıklandı!
Meclis'ten son kıyak kaçak villalara afOrman arazilerine, su kaynaklarına, yeşil alanalara bina yapanlar yine amaçlarına ulaştı. "Nasıl olsa bir gün af çıkar" diye doğayı kadedenler kuş seslerinin arasında göl ve su havzasının kenarında yasa ve kural tanımaksızın yaptırdığı kaçak binada keyif içinde oturacak.
Yabancıya ev satışında İspanya rekabete dayanamadı, fiyatları yarıya indirdiAkdeniz havzasında yabancılara yönelik ev satışlarında lider konumda olan İspanya, diğer ülkelerle rekabete dayanamayarak fiyatlarını yarı yarıya düşürdü. Ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde bir müteahhit kuruluşu tarafından yayımlanan raporda, yabancılara yönelik ikinci konut satışlarında başta Fas, Hırvatistan, Bulgaristan ve Brezilya olmak üzere birçok ülkeyle rekabet etmekte zorlanan İspanya'nın ev fiyatlarını yüzde 50'ye kadar düşürdüğü belirtildi. Bu arada, 2002-2005 yılları arasında yabancıların İspanya'da ikinci konut satın almak için 500 milyon euro'dan fazla yatırım yaptıkları belirlendi. Her yıl yabancılardan 400 bin civarında ikinci konut talebi olmasına karşın 700 binden fazla konut inşa edildiği belirtiliyor.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
Topbaş: KİPTAŞ yapacağı konutların çatılarını bahçe yapacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un sera etkisinden kurtulması için KİPTAŞ'ın bundan sonra yapacağı konutların çatılarını bahçe yapması için talimat verdiğini bildirdi.
Yatırımlarda aslan payı İstanbul'aKamu yatırımlarında bu yıl aslan payı İstanbul ile Ankara'ya gidecek. Bu yıl muhtelif iller dışında il bazında yapılacak kamu yatırımlarının büyüklüğü 12.6 milyar YTL'yi bulurken, bunun 2.9 milyar YTL'sini İstanbul, 1 milyar YTL'sini ise Ankara alacak. İzmir'e ayırılan ödenek yüzde 11.8 oranında azalarak 429 milyon YTL'ye geriledi. Devlet Planlama Teşkilatı verilerine göre, 2007 yılında il bazında 12.6 milyar YTL, muhtelif iller (yatırım birden fazla ili kapsadığı için il ayrımı yapılmıyor) bazında 8.9 milyar YTL olmak üzere, toplam 21.5 milyar YTL kamu yatırımı yapılacak. Yatırım ödeneği en fazla artan il yüzde 171.4 ile Bayburt oldu. Buna göre, 2006'da 2 milyon 146 bin YTL ödenek ayırılan Bayburt'a, bu yıl 5 milyon 653 bin YTL ayırıldı.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Isı paylaşımı içermeyen proje belediyeden dönecekEnerji Verimliliği Kanunu ile, merkezi sistemle ısınan binalarda enerji bedelinin kullanım miktarına göre paylaşımı modeli zorunlu hale gelirken, gözler kanunun nasıl uygulanacağına çevrildi.
Avrupa’daki OsmanlıBalkanlar’daki Osmanlı yadigarı eserler İbrahim Dıvarcı başkanlığındaki bir ekipce tek tek fotoğraflandı. Fotoğraf sanatçısı İbrahim Dıvarcı, Balkanlardaki Osmanlı İzleri adını taşıyan projeyi, Feyzi Şimşek, Ahmet Kuş, Umut Yavuz ve Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Karpuz ile birlikte gerçekleştirdiklerini belirtti.
AK Parti bugün yeni binasındaAK Parti, Söğütözü’nde yaptırdığı yeni genel merkez binasına bugün taşınıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak yeni genel merkez binası, Selçuklu mimarisinden esinlenerek beyaz renkte inşa edildi. 14 katlı binanın 3 katı ‘genel başkanlık’ makamı olacak. Parti kurmaylarına süit odaların tahsis edileceği genel merkez, ‘akıllı bina’ şeklinde yapıldı. AK Parti, yeni binasıyla CHP’ye ve Ankara’nın ünlü eğlence merkezi Laila’ya da komşu olacak. AK Parti’nin Balgat’taki binası da partinin ‘Siyaset Enstitüsü’ olarak hizmet verecek.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Meraları işgal eden 300 bin kaçak yapıya af geliyorAK Parti hükümetinin Meclis'in son günü sürpriz bir şekilde çıkardığı Mera Kanunu 300 bin konuta af getiriyor. Yasayla birlikte Hazine'nin açtığı 20 bin dava ise geçersiz hale gelirken Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulan yasa onaylanırsa CHP Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.
Küresel ısınmadan 2.5 milyar insan olumsuz etkilenecekBM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, 2007 çevre gününün temasının "Eriyen buz: Sıcak bir konu" olarak belirlendiğini duyurdu.
KİPTAŞ çatıları bahçe yapacak…Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un sera etkisinden kurtulması için KİPTAŞ'ın bundan sonra yapacağı konutların çatılarını bahçe yapması için talimat verdiğini açıkladı.
İstanbul ve Köln’den dostluğu pekiştirecek anlaşma…İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma, iki şehrin kültürel etkinliklerine katkıda bulunma, Kentler Kardeşliği Derneği kurma ve Avrupa Büyükşehir Belediyeleri projesine üçüncü bir belediyeyi katma yönünde anlaşmaya vardı.
Çat Projesi ile çevre bilincinin geliştirilmesi hedefleniyorAdıyaman Yüksek Öğrenim Derneği Kurucu Başkanı Murat Koca, proje ile hedeflerinin sağlığı olumsuz yönde etkileyen yerlere çöp atma, ağaçlara zarar verme ve tükürük üçlüsüne karşı çevre bilincini geliştirmek olduğunu söyledi.
Kompresörlü restorasyon!Antalya'daki Yivli Minare Camii'nin duvarlarındaki Bizans resimleri ve 600 yıllık kaligrafik süslemeler, Antalya Koruma Kurulu'nun izniyle yapılan restorasyon esnasında kompresörle kazındı...
Türkiye’nin geleceği bu binalar mı?Bir keresinde Türkiye’nin önde gelen dekoratörlerinden birinin kataloğunu inceliyordum kendisiyle beraber. Başkaları için hazırlanmış evlerin resimlerine bakmak bir tür oyundu. Sahiplerini bilmiyordum, ama her sayfa çevrildiğinde yorum yapıyordum.
Trakya Cam'dan Ankara'ya yatırımTrakya Cam Sanayi AŞ, iştiraki aracılığıyla Ankara'da düzcam fabrikası yatırımı yapacak. Borsa'ya yapılan açıklamaya göre, şirket yönetim kurulu, şirket iştiraki olan ayrı bir tüzel kişilik tarafından Ankara, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi'nde yıllık 230 bin ton kapasiteli düzcam fabrikası yatırımı yapılmasını ve konu ile ilgili çalışmalara başlanılmasını kararlaştırdı.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Mimarinin kapalı çarşısıAbitare, İtalya'nın hem mimari hem farklı sanat dallarında yayın yapan en prestijli dergilerinden biri. Dergi, İstanbul için hazırladığı özel sayısında, kenti farklı başlıklar altında inceledi.
Metropolde susuzluğa çare: Bahçeli çatılarİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, uydulardan ve radar görüntülerinden yağmur bulutlarının İstanbul'a geldiğini tespit ettiklerini, ancak sera etkisi nedeniyle bu bulutların yağmur bırakmadan gittiklerini anlatarak "Havadaki karbondioksit sera etkisi yapıyor.
Yabancıya ev satışlarında fiyatlar düştüAkdeniz havzasında yabancılara yönelik ev satışlarında lider konumda olan İspanya, diğer ülkelerle rekabete dayanamayarak fiyatlarını yarı yarıya düşürdü.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.