Haberler

6 Temmuz 2006, Perşembe

Sonradan Yetişmenin PsikolojisiSonradan Yetişmenin PsikolojisiMimarlık söylemleri içinde 80’ler dünyada, postmodernizmin söndüğü ve eleştirilerinin başladığı bir süreçti. Ancak bu dönem, toplumlar için bir çok patlamaları da beraberinde getirdi. Dünya güçlerinin çift merkezden teke inmesi, serbest piyasanın hararetlenmesi, erişimin, açılmaların ve yayılımın büyümesi toplumlar üzerinde bir takım kırılmalar meydana getirdi. Modernizmin üretken ve “taraf” olan insanlarının hayat tarzlarında meydana gelen odak kaymaları, üzerlerinde geçici, değişken, zemini kaygan ve ayrışmaya yatkın profiller çizdi. Haberin Devamı
Ata''nın hediyesi ''zarar ediyor'' diye satılamazAta''nın hediyesi ''zarar ediyor'' diye satılamazBursa 2. İdare Mahkemesi, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü''nün (TİGEM) Yalova''daki Atatürk Tarım İşletmesi''nin tasfiye edilmesi ve Hazine adına tescili yapılarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü''ne devrini öngören Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararının yürütmesini durdurdu.
Mardin, kent müzesine kavuşuyorMardin, kent müzesine kavuşuyorHacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA), Mardin eski Vergi Dairesi Binası’nı, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’ne dönüştürüyor.
Konut satışlarına yüksek faiz freniKonut satışlarına yüksek faiz freniFaiz oranının yüzde 1,07’den 2,35’e fırlaması konut satışlarını bıçak gibi kesti. Ev fiyatlarında yüzde 15’e varan düşüş var.
İstanbul’un kentsel dönüşümüne AB desteği geliyor…İstanbul’un kentsel dönüşümüne AB desteği geliyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Venedik Belediyesi’nin eş liderliğini yürüttüğü “Kentsel Yenilenme ve Sürdürülebilirliği Geliştiren Yenilikçi Akdeniz Ekonomik Kalkınmasına Yardımcı Eylemler” (ARCHIMEDES) proje teklifi Brüksel’e teslim edildi.
UNESCO''da İstanbul için toplantıUNESCO''da İstanbul için toplantıUNESCO Dünya Mirasını Koruma Komitesi, İstanbul''un ''Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılıp ''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verecek. Litvanya''nın başkenti Vilnius''da düzenlenecek toplantı, 8-16 temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.
Türkiye’deki toplu taşımacılık İstanbul’da masaya yatırıldıTürkiye’deki toplu taşımacılık İstanbul’da masaya yatırıldıBüyükşehir Belediyesi İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) ile birlikte düzenlediği “Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı”, yerli ve yabancı 200’ün üzerinde ulaşım ve toplu taşıma uzmanının katılımıyla gerçekleştirildi.
Mimarlık ve Kentsel Planlama Arasındaki Alan: Kees Christiaanse SöyleşisiMimarlık ve Kentsel Planlama Arasındaki Alan: Kees Christiaanse SöyleşisiKentsel planlama, 20.yy başından beri kendine içine girebileceği kalıplar arayan ve bir değer biçmeye çalışan bir disiplin. Aktörlerinin kim olacağı, bir ideolojiye sığınıp sığınamayacağı, halihazırdaki çevreyle nasıl ilişki kuracağı kentsel planlamayı neredeyse bir asırdır konuşulan bir konu haline getirdi. Üstelik insan faktörü ile çok yakından ilişkili olması da insana atfedilen erdem ve insanın yüceltilmesi durumu karşısında kenti ve kentin nasıl planlanacağını felsefik ve ideolojik boyuta da taşıdı.
Boğaz Köprüsü üç gün onarımdaBoğaz Köprüsü üç gün onarımdaBoğaziçi Köprüsü''nde yarından itibaren Asya-Avrupa yönünde ''asfalt onarımı'' yapılacak. Çalışmanın üç günde tamamlanması bekleniyor. Onarım çalışması, trafiğin en düşük yoğunlukta olduğu gece 01:00 ile sabah 06:06 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
Dolmabahçe Sarayı''na kutlamaDolmabahçe Sarayı''na kutlamaDolmabahçe Sarayı''nın 150''nci açılış yıldönümü 7 temmuz gecesi kutlanacak. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, sarayın yıldönümü için Dolmabahçe Sarayı Has Bahçe''de program düzenleneceğini açıkladı. Dönemin padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saray, 1856 yılında kullanıma açılmıştı.
Eski Denizli Evleri Bir Bir Yok OluyorEski Denizli Evleri Bir Bir Yok OluyorDenizli’de, koruma altına alınan 16 binadan 10’u yanarak ya da bakımsızlık nedeniyle yıkılarak yok oldu.Anıtlar Yüksek Kurulunun 1984 yılında yaptığı çalışma sonucunda Denizli’nin geçmişinden bugüne örnekler taşıyan 16 ahşap yapının koruma altına alınmasına karar verildi. Ancak, koruma altında olmasına karşın bakımsızlıktan harabeye dönen binalar, sokaklarda yaşayanlarla alkol ve uyuşturucu bağımlılarının barınağı haline
Tarih: 5 Temmuz 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Küresel Isınmaya Ampul ÖnlemiKüresel Isınmaya Ampul ÖnlemiBasit değişikliklerle herkesin küresel ısınmayla mücadeleye katkısı olabilir. Uluslararası Enerji Kurumu’na göre, düşük enerjili tasarruf ampulü kullanımı, küresel ısınmayı önlemede oldukça etkili.
Türkiye AB’ye “çatı”dan girecek…Türkiye AB’ye “çatı”dan girecek…Büyükşehir Belediyesi’nin konutlarda enerji tasarrufu sağlamak için Avrupalı yerel yönetimlerle birlikte hazırladığı “SuRe-Fit Projesi” AB Komisyonu’nca kabul edildi. 1 milyon 682 bin euroluk proje kapsamında, Türkiye’deki çatıların AB standartlarına çıkartılması için bilgi ve deneyim aktarımı yapılacak.
Beton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakBeton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakYapay binaların arasında yapay hayatlar yaşıyoruz. Farklı seyahat tercihlerimiz, yemek alışkanlıklarımızla yaşadığımız çeşitli binalarda farklı işlerle uğraşıyoruz. Kentsel popülasyonun hızla arttığı bir çağda bizlere düşen faturanın ne kadar olduğu ve kırsal yaşamda bu faturanın ne kadar farklılık gösterdiğini soruşturmalıyız. Birey, kırsal çevreden kente hareket ettiğinde daha mı az yoksa daha mı fazla karbondioksit tüketiyor? Eğer cevap, “az” ise nasıl oluyor da kent sisi oluşumuna yardımcı oluyoruz? Sokaklarımızın köşelerinde bulunan çöp yığınları tarım arazilerinde kullanan gübrelerden daha mı yararlı?
Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera Mimarlık Merkezi’nin resmi yayını olan Arkitera.com’da bizimle çalışmak isteyecek tam zamanlı çalışma arkadaşları arıyoruz.
Kentleri Çalışır Hale GetirmekKentleri Çalışır Hale GetirmekGelecek 50 yılda, insan nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Mimarlık eleştirmeni Deyan Sudjic, kentleri daha temiz ve yaşanır hale getirebilmek adına Meksiko City, Moskova ve Şangay gibi kentlerin bugün içinde bulundukları koşulları ve ulaşım ve yerleşimler için önerilen çözümleri inceledi. Yaklaşık 20 milyon kişinin hava kirliliği, trafik sıkışıklığı, su kaynaklarının tükenmesi, artan suç oranı ve başka sosyal problemlerle boğuştuğu Meksika’nın mega-kenti hakkındaki tüm klişeler doğru.
Mavişehir''de Trafiği Rahatlatacak Düzenlemeİzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Mavişehir ve çevresinde trafiği rahatlatacak yeni bir düzenleme çalışmasının yapımına başladı. Uygulaması başlayan proje ile özellikle Ege Park çevresinde oluşan trafik karmaşası ortadan kaldırılacak.
Dilovası''nda kara bulutlarAğır sanayinin yer aldığı Gebze''nin Dilovası beldesinde yaşayan yurttaşlar başta kanser olmak üzere, solunum yolu ve cilt hastalıkları ile karşı karşıya. Mahalle muhtarları ve bölge sakinleri yetkililerin bugüne değin kirlilik sorununun çözümü için adım atmamasını eleştirerek bölgede artık sanayi tesisi istemediklerini belirttiler.
İşe yaramaz atıklar Kuşadası''naKuşadası Limanı''nı ziyaret eden kruvaziyer gemileri, Türkiye''yi çöplük olarak kullanmayı sürdürüyor. Geri dönüşümlü atıklarını depolayan gemiler, işe yaramaz yemek ve mutfak atıklarını Türkiye''ye bırakıyor.
Validebağ Öğretmenevi Korusu''nun DüşündürdükleriCumhuriyet''e, laik demokratik yönetime eğitim alanında alın terleriyle emek veren öğretmenlere Mustafa Kemal ''in armağanı olan ''''Koşuyolu-Validebağ Öğretmenler Korusu'''' siyasi baskılarla ellerinden alınmak isteniyor.
''Bin Pınarlı İda'' bildirgesiÖylesine etkileyici bir ''''dağ'''' ki, Hera, Afrodit ve Athena ''nın katıldıkları güzellik yarışmasına bile ilham kaynağı olmuş... Öylesine kutsal ki, Zeus bile burada doğmuş... Öylesine yüce ki, tanrılar Truva Savaşı''nı buradan izlemişler...
Konutta yıl sonunu bekleyinİNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut fiyatlarının artan inşaat maliyetleriyle yükseldiğini belirterek, "Bu tabloda konut almak akıllıca iş değil. Çünkü, yıl sonuna kadar fiyatlar düşecek" dedi.
İnşaat İşi Bir Yıldan Uzun SürerseGayrimenkulde son yıllarda yaşanan talep artışı inşaat sektörünün ve beraberinde bir çok sektörün de canlanmasına neden oldu.
Kira artışı enflasyonu ikiye katladıSon bir yılda Tüketici Fiyatları Endeksi yüzde 10.12 artarken, konut kiralarındaki artış yüzde 21.23 oldu. Kiralara yılın en yüksek üçüncü zammı haziranda geldi.
TOKİ''den müteahhide ''resmen'' kolaylıkToplu Konut İdaresi (TOKİ), inşaat maliyetlerindeki artışlar nedeniyle zor duruma düşen müteahhitleri rahatlatmak için, hak edişlerden yapılan yüzde 5 kesintiler ödeme kolaylığı getirdi. Toplu Konut Kanunu Kapsamında Yapılacak Sözleşmelerde Uygulanacak Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar, Bakanlar Kurulu Kararı olarak Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, 50 seviyesinde tamamlanmış işler için kesintilerin yüzde 3''ü, yüzde 70 seviyesinde tamamlanmış işler için ise kesintilerin kalan yüzde 2''si, karşılığında teminat mektubu alınmak kaydıyla yükleniciye ödenebilecek.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
İstanbul’un en eski yapısı İmrahor Camii onarılarak hizmete açılacakİstanbul’un en eski yapılarından biri olan 1543 yıllık İmrahor Camii müştemilatının (Studios Manastırı ve Ioannes Prodromos-Vaftizci Yahya Bazilikası) restore edileceği bildirildi.
Eskişehir Gayret Etmeyince Fırsatlar KaçıyorEskişehirlilerin gayret göstermemesi nedeniyle asırlık TÜLOMSAŞ hiçe sayılarak hızlı tren fabrikasının Adapazarı''na kurulmasına karar verildi. Bölgesel havaalanı ise Kütahya''ya gitti.
Mardinli Tarihine Sahip ÇıkıyorAçık hava müzesi görümündeki 7 bin yıllık tarihi dokusuyla dünyada Kudüs ve Venedik şehirlerinden sonra 3. tarihi ve mimari sit kenti olma yolunda ilerleyen Mardin’de, tarihi mekanların restorasyonu devam ediyor.
Arkeolojik Zenginliğimiz Almanya’da SergilenecekAnadolu’nun çeşitli bölgelerinde yerli ve yabancı arkeologlar tarafından yürütülen kazı çalışmaları sonucu, gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerin bir bölümünün, Almanya’da önümüzdeki yıl açılması planlanan arkeolojik sergide, sanatseverlerin beğenisine sunulacağı bildirildi. Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde (DAI) görevli arkeolog ve Göbeklitepe Kazıları Çalışmaları Bilimsel Başkanı Doç. Dr. Klaus Schmidt, DAI’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle “Anadolu’da 10 Bin Yıl” adlı arkeolojik bir sergi açmayı düşündüğünü belirtti. Almanya’nın Karsluhe kentinde, 2007 yılının Ocak ayında gerçekleştirilmesi planlanan sergide, Şanlıurfa’ya bağlı Örencik köyü yakınlarındaki Göbeklitepe’de ve Anadolu’nun diğer bazı kentlerinde yürütülen kazı çalışmaları sonucu elde edilen eserler sergilenecek.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
‘Şimdi konut almak akıllıca değil fiyatlar düşecek’Konuttaki durgunluk ev hayali kuranların da kafasını karıştırıyor. Pek çok kişi en uygun zamanlama hakkında uzmanlardan yardım almaya çalışırken, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, önemli mesajlar verdi.
Müteahhide Hakediş KolaylığıToplu Konut İdaresi (TOKİ), inşaat maliyetlerindeki artışlar nedeniyle zor duruma düşen müteahhitleri rahatlatmak için, hak edişlerden yapılan yüzde 5 kesintileri ödeme kolaylığı getirdi. Bakanlar Kurulu kararına göre, yapım işlerinde hak edişlerin yüzde 95’inin ödenmesi, her hak edişten yüzde 5 düzeyinde yapılan kesinti tutarlarının ise iş sözleşmesine uygun olarak tamamlandıktan sonra geçici kabul onay tarihinden itibaren 15 gün içinde yükleniciye ödenmesi uygulaması devam edecek. Ancak, 50 seviyesinde tamamlanmış işler için kesintilerin yüzde 3’ü, yüzde 70 seviyesinde tamamlanmış işler için ise kesintilerin kalan yüzde 2’si, karşılığında teminat mektubu alınmak kaydıyla yükleniciye ödenebilecek. Bu teminat mektupları, iş sözleşmesine uygun olarak tamamlandıktan sonra, geçici onay kabul tarihinden itibaren 15 gün içinde yükleniciye iade edilecek.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Yıl Sonunda Evler UcuzlarBüyük talep nedeniyle artan konut fiyatlarının yıl sonuna kadar düşeceği belirtildi. Geçtiğimiz yılın ortalarında başlayan ve yüzde 1’in altına düşen konut kredisi faizleriyle hızla büyüyen konut talebi, döviz kurundaki yükselme ve inşaat malzemesi fiyatlarındaki artış nedeniyle durdu.
Çelik Palas İhalesi İptal EdildiÖzelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Emekli Sandığı''na ait olan Çelik Palas Oteli ihalesini iptal etti. Yaklaşık 2 hafta önce ihalesi yapılan ve Torunlar Gıda''ya ait Toray İnşaat''ın 31.6 milyon dolarlık teklif verdiği Çelik Palas ihalesinin, ulaşılan rakam yetersiz bulunduğu için iptal edildiği öğrenildi. ÖYK ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''na (TCDD) ait Samsun Limanı''nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için açılan özelleştirme ihalesini de iptal etti. İhaleye Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş. ile Yıldırım Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş. yazılı tekliflerini sunmuştu. Bu ihalenin de yetersiz teklif nedeniyle iptal edildiği bildirildi. Çelik Palas ihalesine, "kara para aklama" nedeniyle bir süre önce tutuklanan Erol Evcil''in de teklif vermek istediği ancak bunun komisyon tarafından önlendiği ileri sürülmüştü.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Hızlı trenle Konya’ya 75 dakikada gidilecekKonya-Ankara arasını 1 saat 15 dakikaya indirecek hızlı tren projesi temel atma töreni 8 Temmuz Cumartesi günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile yapılacak.
Yargıtay, müteahhitlere verilen cezayı az bulduYargıtay, 17 Ağustos depreminde Adapazarı’nda yıkılan apartmanın müteahhidi ile belediye çalışanlarına verilen cezayı az bularak, davanın yeniden görülmesine karar verdi.
1543 Yıllık Kilise Restore Ediliyor5’inci yüzyılda Doğu Konsülü Studios tarafından Vaftizci Yahya adına inşa ettirilen kilise, İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrildi. Defalarca hasar gören eserin zaman içinde çatısı da çöktü. Anıtın bağlı bulunduğu Ayasofya Müzesi Müdürü Jale Dedeoğlu, kilisenin bugün sadece duvarları ve sütunlarının ayakla kaldığını belirterek, duvarların kurtarılacağını, eksik sütunların tamamlanacağını söyledi.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Akşam
Bodrumdan Gün IşığınaDolmabahçe Sarayı’nın bodrum katında çürümeye terk edilen eserler gün ışığına çıktı. 11 bin 944 parça eser, 600 bin YTL harcanarak restore edilen daha önce sarayın mutfağı olarak kullanılan Matbahı Amire bölümünde oluşturulan depo müzede sergilenecek.
Yabancı Ağaç Türlerinin Başkent KuşatmasıÖnce İstanbul ve Ankara Büyükşehir sınırlarINda baş gösteren kavak düşmanlığı Anadolu kasabalarına kadar uzandı. Gerekçe olarak kavak polenlerinin insanlarda alerjik rahatsızlıklara, hatta astım krizlerine yol açtığı öne sürüldü.
T0Kİ, Müteahhitlerine Erken Ödeme YapacakToplu Konut Kanunu Kapsamında Yapılacak Sözleşmelerde Uygulanacak Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar, Bakanlar Kurulu Kararı olarak dün yürürlüğe girdi.
İstanbul Gürbüz Pasaklı Bir Çocuktur. Onu Temiz İyi Aile Çocuğu YapamazsınızGünümüzde mimarlık tarihi denince ilk akla gelen isimlerin başında Profesör Dr. Uğur Tanyeli gelir. Onun işi Mimarlık eğitimi olsa da bina yapmak değil, mimarlık tarihini incelemek. Hatta eğitime başlarken sanat tarihi mi, mimarlık mı, tarih mi diye uzun süre düşünmüş.
Lüks Konutların Kente Düşey YayılımıTürkiye''nin 1980''li yıllarla birlikte, yeniden yapılanan dünya ekonomisiyle organik bağlar kurabilmek için uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar, kentler ve metropoliten alanlarda önemli bir dizi dönüşüm ve oluşumu beraberinde getirmiş, kent mekanındaki ayrışmaları daha da derinleştirmiştir.
Tüketemediklerinden misiniz?Küresel düzeydeki adaletsizliğin alanı genişledikçe, mikro düzeydeki toplumsal ve mekansal parçalanmalar da artıyor.
Bahçe Sahipleri GöreveDoğa uzmanları, küresel ısınmanın tehdit ettiği özel canlı türlerini korumak için bahçe sahiplerini göreve çağırıyor... Küresel ısınma yüzünden 1 milyon canlı türü yok olma tehlikesi altında.
Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Kanun Tasarısı İle İlgili GörüşlerÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın değişiklik teklifi ile gündeme getirdiği, sonra Başbakanlık müdahalesi ile son şeklinin verildiği “Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” TMMOB ve diğer meslek odalarından tepki gördü.
Unakıtan''a ''Mimari ÇED''Maliye Bakanı Kemal Unakıtan , İstanbul''un gözbebeği ''''Çamlıca sit alanı'''' ndaki ruhsatsız villasını ''''kendisi'''' yıkarken özetle şunu anımsatmıştık: ''''Örnek bir belde sakini olabilmek için önemli olan, yıkılanın yerine daha büyük binalar yapmamak; ''ayrıcalıklı yeni imar hakkı'' yla dokuya aykırı yoğun yapılaşma peşinde koşmamak gerekir.''''
İmzalar Adalar içinAdalar''da 2005 yılının sonbahar aylarından beri sürdürülen altyapı çalışmalarının çevrede yarattığı ağır tahribata karşı başlattığı imza kampanyası sürüyor. SİT alanı olan bölgenin yasaların gerektirdiği şekilde korunması için sorumluları göreve çağıran Adalar halkı hazırladıkları bildiride, yaşadıkları sıkıntıları ve meydana gelen tahribatı anlattılar.
İnşaat Sektöründe Batan Firmaların Yüzde 3''ü Geçmeyeceğini Belirten TOKİ Başkanı: Ölen Ölür Kalanlar SavaşırToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, zor günler yaşayan inşaat sektörüyle ilgili olarak "Ölen ölür, kalanlar savaşır" değerlendirmesinde bulundu. Altyapısı olmayan firmaların batacağını söyleyen Bayraktar, "Batanlar yüzde 3''ü geçmez" dedi. Maliyet artışlarının inşaatların kalitesini düşüreceğine yönelik uyarılara katıldığını belirten TOKİ Başkanı, denetimlerin sıkılaştırılması önerisinde bulundu.
Özel Minibüsler Hizmete Alındı; Onlar İçin Artık Engel KalmadıKentte yaşayan engelli vatandaşları koruyucu şemsiyesi altına alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Engelli Yaşamı Destekleme Projesi kapsamında önemli bir hizmeti daha başlattı. Evinden çıkamayan ve yardım desteği alarak yaşamlarını sürdüren engelli yurttaşlarımızın acil ulaşımını sağlayacak 2 minibüs törenle hizmete alındı.
Kocaoğlu: Tek Kuruş Borç Yapmadık Borç Ödüyoruz ve İş Yapıyoruzİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinden bugüne değin tek kuruş iç ve dış borç almadıklarını, tam aksine bu dönemde 131 trilyon lira borç ödediklerini söyledi.
İlk ''feng shui'' temalı otel İstanbul''daTürkiye''nin ilk ''feng shui'' temalı oteli Hotel Les Ottomans dün yapılan törenle açıldı. Dünyaca ünlü feng shui uzmanlarından biri olan Yap Cheng Hai ve Les Ottomans Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Kerimoğlu''nun katılımıyla gerçekleştirilen törende, bir ritüel uygulandı ve otelin feng shui sertifikası Hai tarafından takdim edildi. İstanbul Kuruçeşme''de yer alan ve 1800''lü yıllarda yanan tarihi Muhsinzade Yalısı''nın Osmanlı''nın dekorasyonu ve feng shui yaşam felsefesi ile yeniden restore edilmesi yoluyla yapılan otel 7 yılda bitirildi. Kerimoğlu, Türkiye''deki bu örneğin dünyadaki en lüks feng shui temalı otel olduğunu söyledi.
Tarih: 5 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
İnşaat Yavaşlasa da Lokomotif Sektör Olmaya Devam EdecekÖzellikle son iki yıldır önemli bir büyüme gösteren inşaat sektörü, piyasalardaki son dalgalanmanın ardından faiz oranlarındaki yükselişle birlikte yavaşlama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Ayvalık’ta 150 Hektarlık Orman Kül OlduBalıkesir''in Ayvalık ilçesinde yaşlı bir kadının yaktığı ateşten çıkan ve 150 hektar alanın zarar gördüğü orman yangını ucuz atlatıldı.
Çimentoda kılıçlar çekildiMaliyetlerin artmasıyla zorlanan TOKİ''nin Başkanı Bayraktar çimentocuları suçladı: Ürün vermiyorsunuz, zamlar enflasyonun üzerinde. Piyasalardaki dalgalanma nedeniyle maliyetleri bir anda fırlayan müteahhitlerin sıkıntıya düşmesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile çimentocuları karşı karşıya getirdi.
Konya Müzesi''ndeki bir koli eser kayıpUşak Arkeoloji Müzesi''ndeki Kanatlı Denizatı Broşu ve Kahramanmaraş Müzesi''ndeki Zeugma sikkelerinin sahteleriyle değiştirildiğinin ortaya çıkmasından sonra bir ''kayıp eser'' haberi de Konya Arkeoloji Müzesi''nden geldi.
Şeytan Sofrası alev alevAyvalık''ta poyraz ve sıçrayan kozalaklarla yayılan yangın, turistik ''Şeytan Sofrası''nı kül etti. Ayvalıklılar ''Biz bu yarayı sararız'' diyor. Ayvalık ilçesinde önceki gece başlayan yangın, 150 hektar kızılçam ormanını kül etti.
Zengin Yaşlılar için HuzurkentTürk yatırımcı Ayşe Tuştaş, Alanya’nın Mahmutlar Beldesi Karahasanlı mevkiindeki, deniz ve Alanya Kalesi manzaralı 90 dönümlük arazisine “Senyor Residans’’ adı altında 2 bin konutluk Huzurkent kurmayı hedeflediğini belirtti.
İç Mimarların “Yaza Merhaba” Gecesiİç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin yılda 2 kez düzenlediği “Geleneksel Yemeği”nin ikinci adımı olan “Yaza Merhaba” etkinliği, 29 Haziran’da gerçekleşti.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.