Haberler

6 Temmuz 2007, Cuma

Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007’de Son Başvuru Tarihi YaklaşıyorKendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007’de Son Başvuru Tarihi YaklaşıyorMimarlık yayıncılığına ilgi mi duyuyorsunuz? Fakat çalışma şartlarınız nedeniyle buna zaman ayıramıyor musunuz? Bunun için Arkitera Mimarlık Merkezi’nin bir projesi var: Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat. Bağımsız editörlerini belirlemek amacıyla Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat projesinin ilkini geçtiğimiz sene düzenleyen Arkitera Mimarlık Merkezi bu arayışını bu sene de sürdüyor. Merkez’in bağımsız editörlerden biri olmak için 9 Temmuz Pazartesi gününe kadar başvurmanız yeterli. Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat’a başvurmak için İstanbul’da oturma zorunluluğu bulunmuyor. İstanbul dışındaki şehirlerden ve Türkiye dışındaki ülkelerden de başvuru yapılabiliyor. Haberin Devamı
THBB Çevre Çalışmalarını ve 3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü Alan Tesisleri TanıttıTHBB Çevre Çalışmalarını ve 3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü Alan Tesisleri TanıttıTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) hazır beton sektöründe doğa ve kentsel çevreye uyum için yapılan çevre uygulamaları hakkında bilgi vermek ve bu konularda üreticilerin teşviki için düzenlediği 3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’nı kazanan ve ülkemizi yurt dışında temsil ederek Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından ödüllendirilen 3 hazır beton kuruluşunu kamuoyuna takdim etmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.
Üniversiteli temizlikçilerÜniversiteli temizlikçilerTemizlik ve Servis Hizmetleri İşadamları Derneği’nin (TESİHAD) uzun zamandır hayata geçirmeyi planladığı “Çevre Temizlik Hizmetleri Programı”, Kocaeli Üniversitesi’nin iş birliği ile Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü’nde faaliyete geçiyor.
Yağmur Suyu BahçesiYağmur Suyu BahçesiYağmur suyu bir su bahçesinde ideal bir mikro-iklim yaratma amacıyla boşa harcanmadan kullanılıyor. Aqva Bahçesi; Ecologic Studio (Claudio Pasquero ve Marco Coletto) ile iki genç tasarımcı (Francesco Brenta ve Marco Poletto) tarafından bu yılın Milan Mobilya Fuarı için tasarlandı.
Başkan’ın sakız timiBaşkan’ın sakız timiEskişehir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, cadde ve sokaklarda yere atılan ve herkesin ayağına yapışan sakızlara ’özel bir tim’ kurarak savaş açtı. İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı’nda asfalt üzerinde yapışmış olan sakız atıkları, belediye ekipleri tarafından kazınarak çıkartılıyor.
Bakan Koç’tan kazıya destekBakan Koç’tan kazıya destekKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Aydın’da kazı sezonu açılan Tralles kentini ziyaret etti.
Belek ormanları yok oluyorBelek ormanları yok oluyorAntalya Belek bölgesinde golf sahası açmak için kesilen ağaçların yarattığı tartışma sürüyor. Çevre dernekleri bölgede tam 500 bin ağacın yok olduğunu söylerken, oteller golf sahası inşaatına devam ediyor.
Geçilmez denilen bariyer geçildiGeçilmez denilen bariyer geçildiBüyükşehir Belediyesi’nin aracın takla atmasını, yolun karşısına geçmesini engeller dediği New Jersey bariyerleri, Ankaralı sürücüye fayda etmedi.
Zorlu Center Yarışması''nda Ön Eleme Sonuçları AçıklandıZorlu Center Yarışması''nda Ön Eleme Sonuçları AçıklandıZorlu Holding AŞ’nin 15 Haziran 2007 tarihinde açtığı, Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması Yeterlilik sonuçları belli oldu. Zorlu Yapı’nın ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arsası üzerinde, kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek olan Zorlu Center’ın Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’na toplam 152 adet ulusal ve uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım bürosu yeterlilik amacıyla başvurdu. Başvuru yapan firmalardan 117’si belirlenen son tarihe kadar portfolyolarını sundu.
Uzanlar''ın yalısı TMSF''nin olduUzanlar''ın yalısı TMSF''nin olduTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu''na ait Sarıyer''deki Ahmet Afif Paşa Yalısı''nın sahibi oldu. Yalının satışı yönünde Uzan Grubu''nun yaptığı üç başvuruyu Sarıyer ve Şişli mahkemelerinin reddetmesinin ardından Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onayladı.
Kültür mirasına yeni üyelerKültür mirasına yeni üyelerAvustralya’nın Sydney kentindeki Opera Binası ve Hindistan’daki Kızıl Kale, Unesco’nun dünya kültür mirası listesine eklediği yeni eserler arasında yer alıyor.
Türbeleri bile rant kapısı yaptılarTürbeleri bile rant kapısı yaptılarTürbeleri Koruma ve Yaşatma Derneği, türbelerin ihtiyacını karşılamak amacıyla 1979 yılında kuruldu. İki yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı adına derneği denetleyen ve kısa süre Teftiş Kurulu Başkanlığı yapan Ramazan Yağız, emekli olduktan sonra da denetlediği derneğe başkan oldu.
Küresel Şehirler SergisiKüresel Şehirler Sergisi20 Haziran’da Tate Modern’de başlayan, Türk sanatçılardan Osman Bozkurt ve Hüseyin Alptekin’in işlerinin de yer aldığı “Global Cities” sergisi 27 Ağustos 2007 tarihine kadar sürecek. Sergide 20’den fazla sanatçı dünyanın gelişen yüzü Kahire, İstanbul, Johannesburg, Londra, Los Angeles, Mexico City, Bombay, Sao Paulo, Şangay ve Tokyo gibi şehirleri üzerinden “Boyut, Gelişim Hızı, Biçim, Yoğunluk, Çeşitlilik” olmak üzere beş ana başlık altında inceleniyor.
İngilizler KKTC''de inşaatı patlattıİngilizler KKTC''de inşaatı patlattıİngilizlerin gözdesi Kuzey Kıbrıs, gayrimenkulde hız kesmiyor. Konut arzının tavan yaptığı KKTC''de yan sektörleriyle birlikte inşaat işi yapan firma sayısı 3 yılda 14 katına çıktı, 1 yılda 10 bin konut inşa edildi.
30 Milyon Yolcu, 23.000 Metre Kare Mağaza... ve Sadece 700 Oturma Yeri30 Milyon Yolcu, 23.000 Metre Kare Mağaza... ve Sadece 700 Oturma YeriYeni Heathrow Terminal 5 Havaalanı’ndan yolculuğa çıkıyordunuz ki uçağınız uzun bir rötar mı yaptı? Endişeye gerek yok. Oturacak bir yer bulun ve cam duvarların ardındaki heyecan verici manzarayı seyretmeye koyulun: Bir tarafta Windsor Kalesi; Wembley Kemeri; London Eye ve diğer tarafta ufukta Gherkin.
Mühendislerden küresel ısınmaya ''ev'' çözümüMühendislerden küresel ısınmaya ''ev'' çözümüSon yıllarda dünyanın bir numaralı sorunu haline gelen küresel ısınmayla ilgili olarak Makine Mühendisleri Odası, konutlarda tasarrufu sağlamak için tüketiciye bir el kitabı hazırladı.
Belek''te içinden çınar geçen otelBelek''te içinden çınar geçen otelAköz Grubu, Antalya Belek''te yeni bir otel açıyor. Ancak bu otel bilinen beş yıldızlı otel konseptinin dışında özelliklere sahip. 5 yıldızlı otellerde kriter olarak 2 müşteriye bir personel düşerken burada her bir müşteri başına bir personel olacak.
Uluslararası Archiprix 2007 SonuçlandıUluslararası Archiprix 2007 SonuçlandıArchiprix 2007’ye 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 200 proje teslim edildi. Kazananların açıklandığı, çeşitli sergilerin yer aldığı genel program Tongii Üniversitesi’nin desteğiyle geçtiğimi aylarda Şangay’da gerçekleşti.
Afet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde KonutAfet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde KonutKocaeli Deprem Sempozyumu 2007 kapsamında, "Afet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde Konut" başlığı ile 18 - 22 Ekim 2007 tarihlerinde gerçekleşecek olan atölye çalışması afet sonrası geçici konut tasarımının olasılıkları ve potansiyeline odaklanacak.
Taşkışla Sapasağlam AyaktaTaşkışla Sapasağlam AyaktaBir süredir Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında gerçekleştirdiği yol yapım ve tünel çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. Yapılan tünel çalışmalarının bir ayağı da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin uzun yıllardır Mimarlık Fakültesi’ni barındıran tarihi Taşkışla binasının oldukça yakınından geçiyor. Bu çalışmaların meydana geldiği dönemde tarihi Taşkışla binasında çeşitli çatlaklar meydana gelmesi ise endişe yarattı. Karayolları’nın tünel çalışmaları sonrasında Taşkışla Binası’nda meydana genel hasar, binanın tehlike altında olup olmadığı ve gerçekleşen süreçle ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Sinan Mert Şener’in görüşlerine başvurduk.
“Anadolu” Adının Doğduğu Taşlıca Köyü Özgün Dokusuna Kavuşuyor“Anadolu” Adının Doğduğu Taşlıca Köyü Özgün Dokusuna KavuşuyorKızılcahamam’ın, efsaneleri ve kayalarıyla ünlü Taşlıca Köyü, Kızılcahamam Kaymakamlığı, Kızılcahamam Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Taşlıca Köyü Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği’nin işbirliğiyle özgün dokusuna kavuşuyor.
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama MerkeziODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama MerkeziOrtadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, bugüne kadar farklı adlar taşıyan çeşitli oluşumlar dahilinde gerçekleştirmekte oldukları farklı çalışmaları çatısı altında toplayacak tek bir merkez oluşturuldu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama Merkezi’nin öncelikli amacı, fakülte çatısı altındaki farklı disiplinlere ait bu araştırmaların ve farklı alanların hem birbirileri hem de fakülte dışındaki değişik disiplin ve ortamlarla ilişkileri üzerine yapılan çalışmaların biraraya getirilmesi ve Mimarlık Fakültesi’nin dışarıya dönük, kamusal yüzünün oluşturulması.
Yütaş’ın “İstanbul 13” Adlı Showroom Binası AçıldıYütaş’ın “İstanbul 13” Adlı Showroom Binası AçıldıYütaş AŞ''nin çok katlı showroom binası İSTAN|3UL (istanbulonüç) Mecidiyeköy’de açıldı. Binanın üç salonu Amerikan Kohler firmasının özel tasarımı olan lavabo, klozet, armatür, duş sistemleri, aksesuar ve eviyeleri için ayrıldı.
Farklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiFarklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiTürkiye’nin ilk Mimarlık, Tasarım, Sanat öğrencileri buluşması 26-30 Haziran tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Türkiye ve KKTC’den gelen mimarlık, tasarım ve sanat öğrencilerinin buluştuğu etkinlikte, farklı disiplinlerden öğrenciler 14 farklı atölyede ortak çalışmalara imza attılar. Bu 14 ayrı atölyeden farklı olarak, herkese açık olan iki ayrı sanat atölyesi de gün boyunca, öğrencilerin buluşma noktası oldu.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
RIBA’nın Yeni Yerleşim StandartlarıEleştirmenler tartışmaya açık ‘Noddy Boxes’ standartlarını ortadan kaldırmaya yönelik RIBA’nın önerdiği yeni standartların geçersiz olduğunu ileri sürüyor...
WWF - Türkiye, Seçim Bildirgelerinde Küresel Isınmaya Bakışı DeğerlendirdiWWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak siyasi partilerin seçim bildirgelerini inceleyerek, küresel iklim değişikliğine bakışlarını değerlendirdi.
Su sorunu için sempozyumBaşkent’teki 60’a yakın sivil toplum örgütünün gönüllü katılımcısı olduğu Ankaram Platformu su sorunuyla ilgili geniş çaplı bir sempozyum yapacak.
Yunanistan’ın en lüks konut projesi Aşçıoğlu''nunAşçıoğlu İnşaat, Yunanistan’ın en lüks konut projesini yapmak için harekete geçti. Firma, Atina’da uygun araziyi bulursa 150 residence ile Selenium markasını taşıyarak, komşudaki ilk Türk inşaat firması olmayı planlıyor.
"İzmir Kuşcenneti seçim rüşveti mi?"238 kuş türünü barındıran ve kamuoyu tarafından İzmir Kuşcenneti olarak bilinen Homa Dalyanı Yaban Hayatı Koruma Sahası''nın koruma alanı statüsünün, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve iki bürokratının imzası ile kaldırıldığını açıklayan Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Sıkı, Kuşcenneti''nin geleceğini teminat altına alan hiçbir açıklama yapılmamasına da dikkat çekti.
Yeni Maltepe Pazarı açılıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü’nce EGO Genel Müdürlüğü’nden kiralanan eski havagazı fabrikası alanında yapılan yeni Maltepe Pazarı, 8 Temmuz Pazar günü açılıyor.
Gayrimenkul piyasasında fiyat dalgalanmalarıGenellikle gayrimenkul piyasalarındaki fiyat dalgalanmaları her şey olup bittikten sonra gecikmeli olarak algılanır. Tüm tarihi veriler bir düşüşün yaşandığını gösterse de çoğu spekülatör kumar oynamayı bırakmayacaktır.
546 yıllık Kapalıçarşı 2010’da yeni çehreye kavuşuyorKapalıçarşı 2010’a hazırlanıyor. Geçtiğimiz aralık ayında Tuluyhan Uğurlu’nun konseriyle "değişim" işaretleri veren 546 yıllık Kapalıçarşı nihayet "kapalı kutu" olmaktan çıkıyor.
Ülkenin 3. büyük spor salonu ve bilgi merkezi Eylül ayında hizmete girecekSüleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Türkiye''nin 3. büyük spor salonu ve bilgi merkezini eylül ayında hizmete sokacak. Makamında basın toplantısı düzenleyen Rektör Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, tesislerden biri olan bilgi merkezinin 4 katlı olduğunu ve öğrencilerin 24 saat hizmet alabileceğini kaydetti.
Uysal: Çevre tahrip edildiÇevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Burçak Karaman Uysal, AKP iktidarı döneminde uygulanan politikaların çevrenin tahrip edilmesine yol açtığını söyledi. Uysal, "22 Temmuz seçimi aynı zamanda çevrenin de seçimi olacaktır" dedi. Uysal, "Türkiye''de 1980 yılından itibaren izlenen neoliberal politikalar, AKP döneminde daha da derinleşmiş, çeşitli alanlarda yarattığı tahribat ile kendisini göstermiştir. Sağlık, eğitim ve çevre bu noktada en ağır tahribatın yaşandığı alanlar olmuştur. Yine bu dönem, yeniden yapılanma adı altında devletin küçültülmesi, özelleştirme ve yabancılaştırmaya dayanan Dünya Bankası ve IMF programları ile ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel alanda son derece karamsar bir tablo oluşturulmuştur" diye konuştu. Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Uysal, çevreye yönelik bazı hareketleri şöyle sıraladı: "Çamlıhemşin''de santral uğruna doğanın tahribi, Çanakkale Çan''da yaşanan çevresel kabus, Bursa''daki Cargill olayı, mobil santraller, Kahramanmaraş''da, Sinop''da, Uşak Eşme''de, Trakya Ergene''de gündeme gelen enerji santralları."
Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Latif Bilgiler
Zeugma Müzesi yerine alışveriş merkeziGeçenlerde DHA Gaziantep temsilcisi Ahmet Kaya telefon etti. "Seçim nabzı için buraya geliyorsunuz haber vermiyorsunuz" diye sitem etti. Yerel bir gazete, şehre geldiğimi, seçimlerle ilgili insanlarla konuştuğumu ancak henüz yazımın çıkmadığını iddia etmiş.
Gelibolu''ya anıtmezarİstanbul''daki İtilaf Devletleri kuvvetlerince Gelibolu Yarımadası''na yerleştirilen ancak yardım beklerken ölen Beyaz Ordu askerlerinin anısına yapılacak anıtmezarın kasımda açılması planlanıyor.
Mevlânâ Müzesi''nin sıvaları bakımsızlıktan dökülüyorBirleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından ilan edilen "2007 Mevlânâ Yılı" etkinlikleri dünyanın değişik ülkelerinde devam ediyor. Turistler de Mevlânâ''nın fikirlerini ve adına yapılan müzeyi daha yakından tanımak için Konya''ya akın ediyor. Ancak müzeyi gören turistler ilgisizlik ve bakımsızlık sonucu oluşan manzara karşısında hayal kırıklığına uğruyor. Tahrip olan çiniler, müze avlusunda yerinden çıkan mermerler, bozulan bilgisayar sistemi, sık sık arızalanan turnikeler, akmaya başlayan kubbe ziyaretçilerin dikkatinden kaçmıyor. Konya Valisi Osman Aydın, müzenin restorasyon programına alındığını açıklarken, dökülen sıvaların ve sökülen mermerlerin yenileneceğini söyledi.
Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Yedi yeni harika yarın açıklanıyorDünyanın "yeni 7 harikası"nı seçmek için son gün bugün. İnternette "new7wonders.com" adlı sitede yapılan ankete göre dünyanın 7 yeni harikalar, yarın, yani 7 Temmuz 2007 tarihinde belirlenecek. 21 aday arasında Ayasofya Camii’nin yanı sıra Eyfel Kulesi, Çin Seddi, Rio’daki Hz. İsa heykeli, New York’taki Özgürlük heykeli gibi eserler bulunuyor. Bugüne kadar 70 milyon oy kullanılan anketin sonuçları yarın Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirilecek olan organizasyonda açıklanacak. Kültür araştırmacılarından Nicole Bolomey, yeni 7 harikanın belirlenmesi projesinin bilimsel ya da politik bir organizasyon olmadığını, dünyanın sayılı olarak bulunan güzellikleri korumayı ve daha iyi tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. Dünyanın günümüzde sahip olduğu görkemli yapıların korunması için başlatılan proje, son gününde bütün herkesin oylarını bekliyor.
Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
Mamak Çöplüğü Yüzleri Güldürüyor…Ankara’nın günlük 4 bin tonun üzerindeki çöpünü işlendiği Mamak Çöplüğü’nde gerçekleştirilen rehabilitasyon çalışmalarının olumlu sonuçları yüzleri güldürüyor.
Narlıdere ve Güzelbahçe''ye Müjdeİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’de yapacağı anfitiyatro ile Narbel konut yolunun yapım çalışmalarına 6 Temmuz 2007 Cuma günü başlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’ye kazandırmak için geçtiğimiz Nisan ayında yapım ihalesine çıktığı anfitiyatronun temeli 6 Temmuz 2007 Cuma gerçekleştirilecek olan törenle atılacak.
Ege’de su kuyuları kuruduAşırı sıcak Ege bölgesinde su kuyularını kuruttu. İçme suyu da dahil su ihtiyaçlarını kuyulardan karşılayan Denizli’nin Kumkısık köylüleri, kuraklık nedeniyle susuz kaldı. Tankerlerle su taşımaya başlayan köylüler, acil çözüm bekliyor. Ege bölgesinde etkili olan aşırı sıcak, nehirlerden sonra içme ve kullanma suyu için kullanılan kuyuları da kurutmaya başladı. Sıcaktan olumsuz etkilenen yerlerden biri de Denizli merkeze bağlı Kumkısık Köyü. 500 nüfuslu köyde artık musluklardan su akmıyor. Karcı dağından gelen kar suyu ve kuyulardan ihtiyaçlarını karşılayan köy, kuyuların kuruması üzerine susuz kaldı. Köylüler, içme suyu ihtiyacını tankerlerle karşılıyor. Kumkısık köyü, sıcaklardan kuruyan kuyuları için çare arıyor.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Ulucanlar Cezaevi''ni 15 bin kişi ziyaret etti18 - 30 Haziran arasında gerçekleştirilen "Ulucanlar Halka Açılıyor" etkinliği çerçevesinde, Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi''ni binlerce kişi ziyaret etti.
Kültürpark otopark girişimi durdurulduİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin İzmir''in tarihi dokusunu bozacak ve kentin ortasında kalan oksijen kaynağı bir yeşil alan adasını yok edecek olan İzmir Kültürpark''a ''yeraltı otoparkı'' yapma ısrarı sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı şimdi de i. İdare Mahkemesi''nin verdiği ''yürütmeyi durdurma'' kararına, Bölge İdare Mahkemesi''nde itiraz etti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası da, dün belediyenin başvurusunun reddedilmesi için aynı mahkemeye başvurdu. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası''nı temsi-len Av. Arif Ali Cangı''nın İzmir Bölge İdare Mahkemesi''ne yaptığı başvuruya göre "mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırılması için İzmir Büyükşehir Belediye Mecli-si''nden alelacele bu karar alınmıştır. Oysa yukarıda da belirtildiği gibi dava konusu işlemin hukuka aykırılıkları yalnızca "bölgesel otopark" olarak kullanılacak olması değil. 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Yasası''nın 27. maddesindeki her iki koşulun gerçekleştiği ortadadır. Davalı idarelerin itirazİarının reddine karar verilmesi. Bu da kamunun zararına yol açacaktır. Hukuka aykırı bu durumdan bir an önce dönülmesi" isteniyor.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Tarih artık "mail-i inhidam" değilKültür varlığı yapıların yaşatılmasında "yıkarak yenileme" nin yerine "yıkmadan onarma" nın önemini yıllardır anlatamadık. Tarihin derinliklerinden gelen becerileri, sözde "aslı gibi (!) taklit" etmenin, "aklın yaratıcılığı" na saygısızlık olduğunu da.
Çöplüğe pikniğe çağırdıAnkara Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Fatih Hatipoğlu, Mamak Çöplüğü’nün insan, toplum ve çevre sağlığı açısından tehdit edici hiçbir unsuru olmadığını savundu. Hatipoğlu, tüm Ankaralıların Mamak Çöplüğü’nde piknik yapabileceklerini belirtti.
Levha savaşları yargıya taşındıAnkara genelinde toplam 1925 cadde, 420 mahalle ve 24 bin 644 sokağın numaralarının değişmesiyle ilgili olarak vatandaştan ilk kanuni tepki geldi. Değişecek olan 75 bin levhayla ilgili olarak Mahir Akkar yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
Suda tasarruf rekorunu Başkent kırdıKüresel ısınmayla birlikte büyükşehirlerde yaz aylarında su sorunu bir numaralı gündem maddesi olurken, belediyeler de tasarruf yarışına girdiler. İzmir Büyükşehir Belediyesi iki ayda 2.2 milyon metreküp su tasarrufuyla rekor kırdığını açıklarken, tasarruf rekorunun Başkent Ankara’da olduğu ortaya çıktı. Ankaralılar, günlük 100 bin metreküp su tasarrufunda bulundu. Belediye de günlük 150 bin metreküp tasarrufta bulununca Ankara’nın haziran ayı su tasarrufu toplam 7.5 milyon metreküp oldu. Konuyla ilgili Ankara Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Melih Gökçek, şunları söyledi: "İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iddia ettiğinin aksine Ankara daha fazla tasarruf yapmıştır. Belediye olarak yeşil alan sulamasında su ihtiyacını kuyulardan ve içilemeyecek su ihtiva eden barajlardan sağladık. Böylece biz de günlük 150 bin metreküp su tasarrufu yapmış olduk. Ankaralı vatandaşımız da çağrılara kulak vererek günlük 100 bin metreküp tasarruf yaptı. Böylece aylık 7.5 milyon metreküp su tasarrufunda bulunduk."
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Eray Görgülü
Türkiye''nin en lüks otelini yaptı havuzun zeminini beyaz altın döşediAntalya''nın ve Türkiye''nin en lüks otelini ağustos ayında açmaya hazırlanan Aköz Grubu, hiçbir masraftan kaçmadı. Otelin havuzunu beyaz altınla kaplayan kuruluş, üç ağacı kesmemek için ekstra 130 bin dolar harcadı.
Dr. Gürbüz Çapan: CHP’yi destekliyoruzEsenyurt beldesinin kurucu belediye başkanı Dr. Gürbüz Çapan bir basın toplantısı yaparak 15 yıllık çalışma arkadaşlarıyla birlikte seçimlerde CHP’ye oy vereceklerini açıkladı. "Arkadaşlarımızla tartıştık. Partimiz SHP seçime giremedi. Ben bağımsız aday olmak istedim, olamadım. Ancak bu seçimde tavırsız kalmak istemiyoruz. CHP-DSP ittifakını destekliyoruz. Bugün gonk günüdür" dedi. Baykal’a kırgın olduğunu, herşeye rağmen CHP’nin 1. parti çıkması için ellerinden geleceğini yapacaklarını söyledi. Liberal sağ partilerin para çaldığını, AKP’nin ise hem para ve hem de Türkiye’nin geleceğini çaldığını söyleyen Çapan şöyle konuştu: "Esenyurt’ta tam bir talan var. Aşkla geldik diyenlerin İstanbul’un hiç bir sorununu çözemedikleri gibi ’inşaat emsallerini 5 kata çıkardıklarını, 5 katlı yere 25 kat emsal verdiler. İstanbul’da yaşayanlar, İstanbul’un bu kadar beceriksiz yönetildiğini ilk defa görüyorlar." Çapan’ın CHP’ye destek verecek arkadaşları arasında CHP örgütünün yakından tanıdığı Fuat Keskin, Cuma Ali Akdağ, Yadigar Eldivan, Erdal Dönmez gibi isimler de bulunuyor.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Fas Kapısı''nda inşayı İsrailliler durdurduİsrail, İslam dünyasını kızdıran ancak Türkiye ve UNESCO''nun ''yeşil ışık'' yaktığı Harem üş-Şerif''teki Fas Kapısı''na çıkan yeni köprü planını kendi arkeologlarının itirazı üzerine durdurdu.
Bodrum''a yeni alışveriş merkeziAşçıoğlu İnşaat, Bodrum Havaalanı''na bir kilometre uzaklıkta yer alan Güllük mevkiinde, 2 milyon dolarlık yatırımla bir alışveriş merkezi inşa edecek. İzmir - Bodrum karayolu üzerinde, Aşçıoğlu Akaryakıt''ın yanındaki 20 dönüm arsa üzerine inşa edilecek 7 bin 800 metrekarelik alışveriş merkezi, 2008 yılı ortasında tamamlanacak. Aşçıoğlu Alışveriş Merkezi''nde süpermarket, yiyecek - içecek bölümü, giyim mağazaları, kitap ve hediyelik eşya dükkânları, eczane, çocuk oyun alanları yer alacak. Aşçıoğlu İnşaat yetkilileri, alışveriş merkezinin daha projelendirme aşamasında İngiliz firmaların dikkatini çektiğini belirterek adını açıklamadıkları bir İngiliz firmayla satış ya da ortaklık görüşmelerinin devam ettiğini belirttiler.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
TRT 2 Arkitera Mimarlık Merkezi’ni AğırlıyorArkitera Mimarlık Merkezi yöneticilerinden Ömer Yılmaz 6 Temmuz Cuma günü TRT 2’de saat 20:00’da yayınlanan Rengahenk programına konuk olacak. İlker Gültekin ve Aslı Tohumcu’nun sunduğu programda Yılmaz, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin projelerinden söz edecek.
Tarih: 5 Temmuz 2007
Merkez''de 200 bin YTL''ye daireİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kiptaş''ın bu yıl itibariyle başlayacağı ve devam edeceği konut sayısının 20 bin adet olduğunu bildirdi.
Büyükşehir, AKP seçim ve para...- Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Köprüsü’nü yaya geçişene açıyormuş.- İyi olur; orada seyyar satıcılara da izin verilir! Simit, mısır yiyerek, çekirdek çitleyerek, dondurma yalayarak Boğaz’ın keyfini çıkartır İstanbullular... Sigara izmaritini de alttan geçen geminin üzerine atarız... Sonra da ışıklandırılmış köprüye AKP bayrakları asarız.
Torunlar, alışverişi sevdiBursa''daki Zafer Plaza ve Korumax ile Antalya''daki Deepo Outlet alışveriş merkezlerinin sahibi olan, Ankara''daki Ankamall alışveriş merkezinin de ortakları arasında yer alan Torunlar Grubu, yılın ikinci yarısında üç yeni alışveriş merkezi inşaatına birden başlayacak.
Bursa''nın su sorununu, yapımı süren Nilüfer Barajı çözecekAK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Bursa''nın su sorununun, yapımı devam eden Nilüfer Barajı ile biteceğini açıkladı. Türk milletinin çok vefalı olduğunu, kendisine hizmet edenleri asla unutmayacağını kaydeden Çelik, vatandaşların 22 Temmuz seçiminde AK Parti''yi büyük bir oy çoğunluğuyla birinci parti yapacağını söyledi.
Şiir ve şehirKlasik şairin şehri, hayatın son derece yavaş bir ritimle yaşandığı, tabiatla ilişkisini henüz koparmamış emniyetli bir sığınaktı. Modern şairin şehri, yani metropolis ise daha dünyevî, zamanı ve kendi geçmişini hızla tüketen, tabiatla bağlarını büyük ölçüde koparmıştı.
"Türkiye''nin ambarı Konya çöle dönüşüyor"Konya bölgesindeki aşırı kuraklık Avrupa basının dikkatini çekti. Fransız Le Monde gazetesi, Konya''daki kuraklığa dikkat çekerken, "Türkiye''nin ambarı çöle dönüşüyor" yorumunu yaptı. Gazete, "Konya ovasındaki buğdaylar, 20 santimetreyi zar zor buldu. Bu yaz orta Anadolu''daki bazı çiftçiler, onları toplama zahmetine bile katlanmak istemiyor" diye yazdı. Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Hüseyin Motuk''un "Buğday hasadı en az yüzde 40 azalacak" sözlerine de yer veren gazete, "Bu yıl ambar boş" ifadesini kullandı. Bölgedeki yağmurların 2000 yılından beri azaldığını belirten gazete, Tuz Gölü''nün de tehdit altında bulunduğunu yazdı. Le Monde, Konya Ovası''nda çiftçilerin tüm umutlarını, bu yaz aylarında Göksu Nehri sularını Konya Ovası''na akıtacak ''Mavi Tünel'' olarak adlandırılan kanalın devreye girmesine bağladıklarını belirtti.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Dünya yedi yeni harikasını arıyorDünya, yeni yedi harikasını seçiyor. 21 adayın yer aldığı listede Türkiye''den Ayasofya Müzesi de bulunuyor. Halkın oylarıyla belirlenecek olan dünyanın yedi yeni harikası 7 Temmuz''da açıklanacak.
Sapanca''ya "Wellness" üssü2006 yılında 1 milyar dolara yakın ciro yapan Gürallar grubu, Sapanca''ya 17 milyon dolar yatırımla Türkiye''nin ilk wellness otelini inşa ediyor.
Adalet sisteminin bir fotoğrafıMarmara Depremi’nde Düzce’de yıkılan bir apartmanda 15 kişi ölmüştü. Yıkılan apartmanın altında kalarak 25 yaşında ölen Doktor Nesrin Delibaş’ın babası, binanın yapımıyla ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Çölleşen Konya Ovası Le Monde''a haber olduKonya bölgesindeki aşırı kuraklık Avrupa basının dikkatini çekti. Fransız Le Monde gazetesi, Konya bölgesinin çöle dönüştüğünü belirtirken "Bu yıl ambar boş" ifadesini kullandı.
İngiliz şirket: 220 bin ağacı kesmek için görüşüyoruzManisa’da bulunan Bosphorus Nickel Madencilik A.Ş., orman içinde fabrika kurmak için 220 bin ağacı kesmek istediklerini doğrulayarak, bakanlıktan henüz bir izin verilmediğini ancak görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Şirketin yetkilisi Halis Okur, yerel basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını savunarak, şunları söyledi: "Biz projelerimizi yöre insanına anlatma istedik. Bunun için bir toplantı düzenledik. Ancak toplantıda iddia edildiği gibi ’izin aldık 220 bin ağacı keseceğiz’ demedik. 7 ay önce Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Bizim projemizin iki önemli unsuru var; bunlardan bir tanesi madencilik diğeri fabrika. Ormanın içinde fabrika kurmak istiyoruz. Makinalarımız hazır bekliyor. Fabrikanın kurulacağı alanda 220 bin ağacı kesmek istiyoruz. Bunun için bakanlığa başvurduk. Türkiye’de daha öncede yapılmış bir uygulama. Bakanlığa yaptığımız başvuru reddedildi. Ancak heyetimizle bakanlığın görüşmeleri 7 aydır devam ediyor. İzin almak istiyoruz."
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Çilem Kaya
Belek’i kelekleştiren bakanlar istifa etsinAntalya’nın Belek ormanlarında golf sahası yapımı için ’ağaç katliamı’ gerçekleştirildiğini savunan Antalya’daki sivil toplum kuruluşları ve bazı partilerin temsilcileri, Antalya Adliyesi bahçesinde basın açıklaması yaptı.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.