Haberler

6 Temmuz 2009, Pazartesi

Dubai''nin YokoluşuDubai''nin YokoluşuVegas şehiri ile Mississauga şehirinin bileşimi olan Dubai yıkıntılar şehiri olma tehlikesi ile karşı karşıya. Eğer Dubai bir şeyhin çılgın bir metropol hayali değil de gerçek bir şehir ise o zaman gerçek bir şehir gibi davranmalı. Sonsuz gibi görülen maddi güç ve refaha rağmen, Dubai''yi yaşanılır kılan aslında şehiri planlayanların hiç ummadıkları başka unsurlar oldu. Petrolden gelen ihtişam ve kibire rağmen buradaki hayat da bir gün son bulacak. Haberin Devamı
Mahalle dayanışması parkı kurtardıMahalle dayanışması parkı kurtardıYeşilköylülerin otopark için verdikleri mücadele sonuç getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çınar Otel karşındaki Olimpiyat Parkı''na otopark yapmak fikrinden vazgeçti.
İstanbul nasıl kurtulur: Koru, sev ve çok çalışİstanbul nasıl kurtulur: Koru, sev ve çok çalışUNESCO, İstanbul''un kültür mirasının korunmadığını belirterek kentin Dünya Mirası Listesi''nden çıkarılmaması için yöneticilere bir yıl ek süre tanıdı Uzmanlar ise "İstanbul''un kurtulması zor" diyor ancak umutsuz değiller. Acil eylem planı, kurumların eşgüdümü ve çalışmanın önemine dikkat çekiliyor.
İlyada''daki hendeğin izi sürülecekİlyada''daki hendeğin izi sürülecek''İlyada Destanı hayal ürünü değil'' diyen Troya kazı ekibi, bu yıl Homeros''un anlattığı savunma hendeğinin nereye çıktığını bulacak.
Tramvaylar için düğmeye basıldıTramvaylar için düğmeye basıldıTramvay hatlarının kent merkezindekitrafik yoğunluğunu azaltması hedefleniyor.
Times Meydanı’na çim kaplı şezlong koyan TürkTimes Meydanı’na çim kaplı şezlong koyan TürkDeğer Cengiz, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu bir endüstri tasarımcısı. Son 10 yıldır New York''ta yaşıyor. 5 yıldır kendi tasarım stüdyosunda, masadan çiçek sulama aracına, sandalyeden taşınabilir odaya kadar her şeyi tasarlıyor. Bizim ruhumuz duymuyor ama işleri New York''ta çok ses getiriyor.
Seyrantepe memleket meselesidir, yeni ihalede şartlar yeniden oluşurSeyrantepe memleket meselesidir, yeni ihalede şartlar yeniden oluşurTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Seyrantepe projesi Türkiye''nin, Türk spor camiasının, Başbakan''ın ve TOKİ''nin meselesidir. En hızlı şekilde tamamlanacak" dedi. Yeni ihalede yeni şartların oluşacağını söyleyen Bayraktar, Eren Talu ve ortakları için de "Sözleşme çerçevesinde hakları korunacak. Ancak açgözlülük yapılmaya kalkışılırsa devlet de en katı şekilde haklarını koruyacak" diye konuştu.
Mühendis tasarımı pilav arabaları zinciriMühendis tasarımı pilav arabaları zinciriTürkiye''nin geleneksel lezzetleri ‘Pilav Arabası'' yatırım konusu oldu. Pilav, nohut ve ayrandan oluşan geleneksel lezzete yatırım yapan iki girişimci, yeni bir konsept yaratma peşinde.
Üsküdar''a bir adım kaldıÜsküdar''a bir adım kaldı2004''te başlandığında 2009''da bitirilecek denilen; kazı alanlarında ortaya çıkan tarihî eserler nedeniyle yavaşlayan Marmaray Projesi''nde ilk ışık göründü. Avrupa ile Asya''yı birbirine bağlayacak Marmaray''ın Üsküdar''a ulaşmasına neredeyse bir adımlık mesafe kaldı.
Birinci Kordon''u Avrupa tanıyacakBirinci Kordon''u Avrupa tanıyacakİzmir, Birinci Kordon sayesinde bir kez daha dünyaya açılma şansı yakalayacak. Bir kuruş harcamadan yapılacak bu büyük çaplı tanıtımın, normalde milyonlarca euroya mal olabileceği belirtildi.
Köprüye otoyol takviyesiKöprüye otoyol takviyesiİstanbul Boğazı''na yapılacak 3. Köprü için 350 kilometrelik otoyol projesi hazırlandı. 5 milyar dolarlık Kuzey Anadolu Otoyolu ihalesinin yıl sonuna kadar yapılması bekleniyor.
Mimarlardan bakanlığa davaMimarlardan bakanlığa davaKültür ve Turizm Bakanlığı''nın, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki termal alanla ilgili yaptığı "Güney Ege Termal Projesi İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Tevsii, Balçova Kaplıcaları Kesimi 1/25 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı" mahkemelik oldu.
Dalan''ın hastane savaşıDalan''ın hastane savaşıBeşiktaş Belediyesi, Dalan''a ait Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi''ni ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkma kararı aldı. Üniversite de İstanbul 1. İdare Mahkemesi''nden yürütmeyi durdurma kararı çıkardı.
Hasankeyf''te 15 bin yıl heyecanıHasankeyf''te 15 bin yıl heyecanıBugüne dek 3 bin yıl öncesine ait mağaraları bilinen Hasankeyf''te bir höyükte 15 bin yıllık kalıntılar gün ışığına çıktı. Dicle Nehri kıyısında sürdürülen kazının, ünlü Hasankeyf''in tarihini değiştirmesi bekleniyor.
Kurşunlu Han''a hayatKurşunlu Han''a hayatAvrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında İstanbul''da tarihi mekânların restorasyonuna hız veren Vakıflar Genel Müdürlüğü ve 2010 Ajansı, bir mezbele durumundaki Kurşunlu Han''ı kurtaracak.
Çok Özel ZiyaretçiÇok Özel Ziyaretçiİncelemeler için Türkiye''ye gelen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Komiseri Thomas Hammerberg, uçaktan iner inmez önce Sulukule''ye giderek Romanların sıkıntılarını kendi ağızlarından dinledi.
Yüzen şehirYüzen şehirÇin''in güneybatısında ve merkezinde çarşamba gününden beri devam eden aşırı yağış sellere neden oldu. Liuju kenti 2.5 metre yükselen sular nedeniyle yüzen şehir haline geldi.
BETONART’ın Yaz 2009 Sayısında Sıradışı Ölçeklerde Beton Kullanımı Ele AlınıyorBETONART’ın Yaz 2009 Sayısında Sıradışı Ölçeklerde Beton Kullanımı Ele AlınıyorBETONART''ın Yaz 2009 sayısı beton malzemenin alışılmadık kullanım alanlarını gündeme taşıyor. "Mimarlığın temel malzemesi olan beton, yenilikçi fikirlerin peşinde, alışılmadık bir ölçeğe, endüstri ürünlerine inerse ne olur?" sorusundan yola çıkılarak, betonun farklı ölçek ve işlevlerdeki kullanımlarına dair özgün örneklere yer veriliyor.
Berlin''de duvarsız 20. yılBerlin''de duvarsız 20. yılGünümüzde tüm dünyanın göz bebeği konumunda. Öyle ki artık sanat faaliyetleri için Londra''ya, gece hayatı için Ibiza''ya, alışveriş içinse sadece Milano''ya gitmeye gerek yok.
Tamince''den Kazakistan''a yüzde 100 Türk işi stadyumTamince''den Kazakistan''a yüzde 100 Türk işi stadyumRixos Oteller Grubu''nun sahibi Fettah Tamince''ye ait uluslararası inşaat şirketi Sembol İnşaat''ın Kazakistan''da inşa ettiği Astana Arena Stadyumu, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev''in de katılımıyla hizmete açtı.
Seyrantepe''de hayal kırıklığı yaşandı, biz Astana''yı bitirdikSeyrantepe''de hayal kırıklığı yaşandı, biz Astana''yı bitirdikAvrupa''da ilk 10''a girmesi beklenen Astana Arena Stadyumu''nu tasarlayan firmanın ortağı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "İstanbul''da Galatasaray''ın Seyrantepe Stadı projesinde hayal kırıklığı yaşanırken kendilerinin Astana Arena''yı gerçekleştirdiklerine" dikkat çekti.
Tek üzüntüm Antalya''nın kaybetmesiTek üzüntüm Antalya''nın kaybetmesiBaşbakan''ın bile sonuçları "Çok anormal," diyerek karşıladığı Antalya''daki yerel seçimlerde, başkanlık koltuğunu kaybeden Türel: "Halk pişman. Anketler, yarın seçim olsa yüzde 50 oy oranıyla kazanacağımı söylüyor.
Aslantepe''de Talu''yla yollar ayrıldı TOKİ yeniden ihaleye çıkacakAslantepe''de Talu''yla yollar ayrıldı TOKİ yeniden ihaleye çıkacakTOKİ Galatasaray''ın stat inşaatında ihtarnameyle verilen sürenin sona ermesi nedeniyle sözleşmeyi feshetti.
Gebze-İzmir''i 3.5 saate indirecek 6 milyar dolarlık otoyola onay çıktıGebze-İzmir''i 3.5 saate indirecek 6 milyar dolarlık otoyola onay çıktıProje tamamlandığında, İzmit körfezine yapılacak 3 kilometre uzunluğundaki asma köprü, dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak.
Mülkiyeliler Birliği Yarışması''nın ArdındanMülkiyeliler Birliği Yarışması''nın Ardından2008 yılında "Mülkiyeliler Birliği Derneği"nin Konur Sokak''taki mevcut tesislerinin yerine yaptırılacak yapılar konusunda "Sınırlı Mimari Proje Yarışması" düzenlenmiş ve Ziya Tanalı, Abdi Güzer, ve Yakup Hazan''dan oluşan jüri Semra ve Özcan Uygur tarafından tasarlanan projeyi birinci seçmişti.
Türkiye Noterler Birliği Binası Kullanıma AçıldıTürkiye Noterler Birliği Binası Kullanıma AçıldıTürkiye Noterler Birliği (TNB) tarafından 8 Mart 2003 tarihinde Ankara-Eskişehir Yolu Söğütözü’ndeki arsasında merkez binası, kültürel ve sosyal tesislerinin elde edilmesi için bir mimari proje yarışması açılmıştı. Yarışmaya 134 proje katılmıştı. Katılan projeler arasından Selim Velioğlu, Umut İyigün, Orkun Özüer, Murat Aksu tarafından hazırlanan proje birinci seçilmişti. Yarışma sonucu ön projesi elde edilen Türkiye Noterler Birliği Hizmet Binası uygulama projelerinin hazırlanması sonrasında Ekim 2007–Nisan 2009 arasında yapımı tamamlanarak 5 Mayıs 2009 tarihinde kullanıma açıldı.
Bazı koylarda yüzmek dahi yasakBazı koylarda yüzmek dahi yasakÇevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığınca hazırlanan, "Göcek Koyları Koruma, Kullanma Esasları" başlıklı çalışma çerçevesinde, Göcek ve Dalaman arasındaki 36 koyun kullanımına ilişkin yeni düzenlemeler getirildi.
Çevre dostu yeşil havaalanı dönemi başlıyorÇevre dostu yeşil havaalanı dönemi başlıyorSivil Havacılık Genel Müdürlüğü, çevreci havaalanları için kolları sıvadı. Yeşil havaalanlarına hizmet tarifelerinde indirimlerle teşvikler sağlanacak.
İstanbul''da "en yüksek kim" yarışı kızışıyorİstanbul''da "en yüksek kim" yarışı kızışıyorMaslak Levent hattında yoğunlaşan gökdelenler artık İstanbul''un her yerinde. Bir yandan yeni gökdelen projeleri devam ederken ''en yüksek kim'' yarışı kızışıyor.
Fotoğraftaki baz istasyonunu bulFotoğraftaki baz istasyonunu bulDört ay önce Muğla Atatürk Stadyumu''nun arkasına dikilen ve üzerinde ''Spor dostluktur, spor sağlıktır'' yazan yaklaşık 35 metrelik reklam panosunun asıl işlevinin mahalleye kurulan baz istasyonunu gizlemek olduğu anlaşıldı. Kandırıldıklarını düşünen mahalle sakinleri öfkeli. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Nihat Ekinciler, stadyumun arkasında bir baz istasyonu bulunduğunu doğruladı, istasyondan yıllık 16 bin lira kira bedeli aldıklarını söyledi. Ekinciler “Teklif GSM şirketinden geldi. GSM firmasından ve Mali Çevre Kurulu’ndan alınan raporlar doğrultusunda baz istasyonunun insan sağlığına etkisi olmadığı tespit edildi” dedi.
Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Michael Jackson''ın "Kayıp Ülke"siMichael Jackson''ın "Kayıp Ülke"siÖldüğü açıklandıktan sonra borçlarından kurtulmak için kayıplara karıştığı söylenen ve özel hayatı türlü gereksiz detaylarla günlerdir basına yansımaya devam eden Popun Kralı Michael Jackson, ardında mimari tuhaflık Neverland''i de bıraktı. Jackson''ın ölümünün ardından, mimarlar ve terkedilmiş kentsel alanlar ile mimarlığa ilgi duyanlar Neverland''e önem vermeye başladı. Sanatçının cenazesi bugün, yani 2 Temmuz''da Neverland''e getirilerek önce hayranlarının onu ziyaret etmesine imkan verilecek. Cenazesi cam bir tabutta sergilenecek.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2009 Yılı Mezunlarını VerdiİYTE Mimarlık Fakültesi 2009 Yılı Mezunlarını Verdiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi, 26 Haziran 2009''da gerçekleştirilen mezuniyet töreniyle, 2009 yılı mezunlarını verdi.
Görüntüye aldanmayınİstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş''ın 2006 yılında, 300 bin TL harcanarak ıslah ettirip açılışını yaptığı Küçüksu Plajı zehir saçarken durumun, denize girmek için gelen insanlara bildirilmemesi tepki çekti.
Demek ki olabiliyormuşYıllar önce Eskişehirlilere verilen "Porsuk Çayı Venedik olacak" sözü bugün Kadıköylülere de veriliyor. Eskişehirli "kokmayan çay" üzerinde gondol sefası yapadursun, Kadıköylüler hâlâ derenin burun düşüren kokusunu soluyor.
Acil durumda itinizMetrobüs talimatnamesinde "Metrobüs yolda kalırsa, hemen yolcuların itmesi sağlansın" deniyor.
Belediye bütçesi dikiş tutmuyorHarcamaları IMF''nin bile dikkatini çeken mahalli idarelerin geliri 38.8 milyar lira, harcaması ise 45.9 milyar liraya ulaştı. 7.1 milyar lira olan açığın yüzde 63''ü İstanbul ve Ankara''dan kaynaklandı.
Gayrimenkul yatırımcısı tam siperKüresel kriz nedeniyle yaklaşık 1.7 milyar dolar yatırım bedeline sahip gayrimenkul projesi iptal edildi. Durdurulan veya bekletilen projelerin toplam değeri ise 1.5 milyar doları geçti.
Bu açık bir imar affıdırGazeteciliğe yeni başladığımız 80''li yılların sonunda, Bursa yerel meclislerinde o tarihin en büyük rant içerikli plan değişikliğinin gerçekleştirileceği belediye meclis toplantılarını merakla izliyoruz.
Athena Tapınağı''ndaki bloklara andezit taşBu yılki kazı çalışmaları kapsamında, Athena Tapınağı''ndaki beton blokların yerine andezit taştan yapılmış bloklar konulacak.
Emel Kayın''ın öykü mimarlığı ve ‘Mekân Hikâyeleri''Mimarlık mesleğini yaşama/yazma biçimine dönüştüren Emel Kayın; kitabının girişinde, mimarlığı, dünyayı daha keskin algılamak için sürdürülen imkansız bir çaba ve yeryüzünde bir konum arayışı olarak gördüğünü ifade ediyor.
Bursa trafiğindeki keşmekeş çözülemiyorİnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin: "Şehrin sistemi olmayan bir ulaşım sistemi var. Türkiye''deki en karmaşık ulaşım sistemi Bursa''da."
TOKİ modeli neden çökecek?Zorla Tahliyeler Konusunda Danışmanlar Grubu (AGFE), İstanbul''un kentsel dönüşüm mağduru mahallelerini hayretler içinde gezdi. Raporu yazıp tartışmaya sunmadan önce heyetin başkanı Prof. Yves Cabannes''ten taze izlenimlerini, zihin açıcı önerilerini aldık.
Keşke Eren''e yardımcı olunsaydıGalatasaray''ın stadı için konuşan Fettah Tamince, ''Keşke, Eren Talu''ya yardımcı olunsaydı. Dünya değişti, GM batmış, bankalar para vermeyi kesmiş, Eren ne yapabilir ki?'' dedi.
Aslantepe''de durmak yok, TOKİ ayın 17''sinde talipleri inceleyecekGalatasaray''ın stadının inşaatı için ayın 17''sinde ihaleyle ilgilenenlerin dosyalarını alacaklarını ve yeterliliklere bakacaklarını dile getiren TOKİ Başkanı, mevcut şartlarda en uygun teklifi verene ihale yapacaklarını bildirdi.
İnşaatta tarihi daralmaİnşaat sektörü yüzde 18.9''luk küçülmeyle en çok daralan sektörlerden biri oldu. İnşaat, istihdam yaratan ve piyasayı hareketlendiren, ekonominin sürükleyici sektörüdür.
Türkiye iklim değişikliğine karşı ulusal eylem planı hazırlıyorKyoto Protokolü''ne taraf olarak iklim değişikliğiyle mücadelede etkin olacağını ilan eden Türkiye, İngiltere''nin desteğiyle ulusal eylem planı hazırlıyor.
Mimarlar çalıştay için Beypazarı''nda buluştuTMMOB Mimarlar Odası''nın, "Mimar(lık) Korumanın neresinde?" konulu çalıştayı Beypazarı''nda yapıldı.
İstanbul''u arkadan vurmak.İstanbul Boğazı''na üçüncü köprü projesi beni özellikle çok yakından ilgilendiriyor. Bir "Tarabya sakini" olduğum için. Zira, üçüncü köprü için ağır basan güzergahın Tarabya-Beykoz arası olacağı açıklandı.
Xanthos''un rölevesi çıkarılıyorAntalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesi yakınlarındaki Xanthos Antik Kenti’nin üç boyutlu rölevesi çıkartılıyor. 1950 yılından bu yana Fransa’nın Bordeaux Üniversitesi ve Fransız Yüksek Arkeoloji Akademisi tarafından yürütülen kazıların bu yılki ürünü olarak yürütülen röleve projesi için Bordeaux Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jacques Des Courtils başkanlığında 32 kişi çalışıyor. Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından bu yıl ‘Fransa Devlet Nişanı’ ile ödüllendirilen Des Courtils kazıların kentin doğu kısmında Yukarı Agora’da başladığını ve resmi binalarla Roma dönemine ait kalıntıların ortaya açıkmasını beklediklerini söylüyor. Antalya - Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın suladığı ovanın tepesinde bulunan kent, MÖ 2’nci Yüzyılda Likya Uygarlığı’na başkentlik etmiş, Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olmuştur.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Tatarlı''da tarih gün ışığına çıkıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen ‘Tatarlı Höyük Kazıları’, Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Tatarlı köyünde başladı. ÇÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkan Yardımcı Doç. Dr. Serdar Girginer, 8 bin yıllık geçmişi bulunan Tatarlı Höyüğü’ndeki kazıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu kazıyla elde edeceğimiz özellikle geç tunç çağı verileriyle belli bir boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz. Dolayısıyla geçen sene büyük bir kısmını açtığımız geç tunç çağı tapınağının bu sene kazısını tamamlamayı planlıyoruz. Bunun dışında da yeni açmalarla yerleşim tarihi açısından önemli sonuçların çıkacağını ümit ediyoruz. Burası bölgenin dört büyük höyüğünün en büyüğü. Her dönemde kronolojik sorunlar vardı. Taş Devri’nde de Eski Tunç Çağı’nda da. Bütün bu kronolojik sorunları çözecek önemli yerleşmeler lazım bize. Biz de bu yerleşmelerin en büyüğünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyada ve Türkiye’de herkes bu kazıdan elde edilecek verileri bekliyor. Kazıların 60 ile 100 yıl arasında tamamlanmasının bekliyoruz.”
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Arkeologların İzmit mesaisi başlıyorEski adı ‘Nikomedya’ olan ve Nikomedya ve Bithinya krallıklarına da başkentlik yapan İzmit’in mevcut yerleşim biriminin altında birkaç medeniyetin izleri bulunuyor. Hemen her inşaat ve benzeri kazılarda Halinistik ve Roma döneminden kalma eserler çıkan, tarih boyunca geçirdiği birçok depremle de altüst olduğu anlaşılan İzmit’in Çukurbağ Mahallesi’nde son olarak Etnografya Müzesi ekiplerinin yaptığı kazıda, 2’nci yüzyıldan kalma Roma dönemine ait Herkül heykeli gövdesi ve Athena’nın heykel başı, üzerinde asker figürleri olan 2 mermer kabartma ile bir sütun bulundu. Yapılan incelemelerde, bunların ancak devlet binası veya tapınakta olabileceği düşünülerek kazı yapılması kararlaştırıldı. Çekül Vakfı Kocaeli Temsilcisi ve Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Üyesi Numan Gülşah, Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nün kazı için hazırlık yaptığını, bazı binaları boşalttığını belirtirken, bu yerin altında Roma İmparatorluğu’nun idare binası ile tapınak olduğuna inandıklarını, bugüne kadar çıkan eserlerin bunu kanıtladığını belirtti.İzmit Etrografya Müzesi yetkilileri de önümüzdeki hafta kazılara başlanabileceğini belirtti.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
İnşaatta kadın işçi dönemiKriz döneminde iş alanlarında cinssiyet ayrımcılığı tedavülden kalkıyor. Özellikle erkeklere yönelik iş olarak bilinen inşaat işçiliği bile artık kadınlar tarafından tercih edilebilir meslekler arasına giriyor.
Göcek için vali sözüMuğla Valisi Ahmet Altıparmak, Göcek’te teknelerin koyları kirletmesinin önüne geçilmesi konusunda güvence verdi. Vali, “Mavi kart uygulamasıyla 30 atık alma noktasına gelerek atıklarını beyan edecekler” dedi.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Philips, Boğaziçi Köprüsü için 3 milyon Euro harcadıParis''teki Eyfel Kulesi''nden Mısır piramitlerine kadar''a pek çok önemli yapıyı aydınlatan Philips, 3 bin 250 adet "LED sistemi"yle, Boğaziçi Köprüsü''nü yeniden ışıklandırdı.
MÜSİAD''dan inşaat sektörünü harekete geçirecek reçeteMÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, inşaat sektörünün canlandırılması için bir dizi öneride bulundu.
Kültür varlıkları yok oluyorSamsun''un her noktasında görülen ve kentin tarihi dokusunu yaşatan tarihi binalar kaderine terk edilmiş halde restore edilmeyi bekliyor.
Hasankeyf sevdasıFatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki ‘güçlendirme çalışmaları'' nedeniyle İstanbullular yaz sıcağında saatlerce çile çekerken, hükümet tam sırasıdır diye, ‘üçüncü köprü'' güzergâhını tartışmaya açtı.
Design Weekend 70 noktaya yayıldı sergilenen 350 ürünü 100 bin kişi gördüBu sene 18-21 Haziran arasında düzenlenen İstanbul Design Weekend organizasyonu ile tasarım sokaklara taşındı. Etkinliği gezen katılımcı sayısı 100 bini aştı. Uluslararası tasarım dünyasının en iyi isimleriyle genç tasarımcılar bir arada ürünlerini sergiledi. Organizasyonun temel taşlarından biri DDF (Dream Design Factory). Esra Ekmekçi ve Arhan Kayar tarafından yönetilen şirket, tanıtım ve tasarım adına pek çok iş yapıyor. Kayar ile Design Weekend''i konuştuk.
''Ayarlanabilir kulak tıkacı''na ödülAvustralya''daki Monash Üniversitesi''nde endüstriyel tasarım üzerine eğitim alan Kanuni Kuralkan (22) adlı Türk üniversite öğrencisi, annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak geliştirdiği Otifleks adlı ''''ayarlanabilir kulak tıkacı'''' ile Almanya''nın en önemli tasarım ödüllerinden ''''Red-dot Design Award''''a layık görüldü.
Erzincan''a 2 Milyon Kapasiteli TerminalDevlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile Sera Yapı Endüstrisi arasındaki sözleşmeye göre Erzincan Havaalanı''nın yeni terminali 43 milyon 430 bin liraya mal olacak. Yüksek Mimar Yakup Hazan''ın çizdiği son derece modern tasarıma sahip terminalin inşaat süresi 600 gün. Hedef bu süreyi 6 ay öncesine çekerek 2010 sonunda bitirmek.
Karkamış Antik Kenti''nin mayınları ''elle'' temizlenecekMayınlı arazi içinde kalan Gaziantep-Karkamış Antik Kenti mayınlardan temizleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, antik kentin mayınlardan arındırılarak eserlerin gün yüzüne çıkarılması ve kentin turizme açılması için bu ayın sonunda mayınları temizlemeyi üstlenecek şirketi seçecek.
Büyükşehir bütçede kemeri gevşettiTürkiye genelinde yerel yönetimler 2008 yılında 38,8 milyar lira gelire karşın, 45,9 milyar lira harcamada bulundu. Buna göre mahalli idarelerin bütçe açığı bir önceki yılı ikiye katlayarak 7,1 milyar liraya ulaştı.
İstanbul''un ilk kent müzesi açılıyorBüyükada''ya bir kent müzesi geliyor. Yitip gitmek üzereyken ele geçirilebilen her nesneyi, sesi ve görüntüyü, daha doğrusu adaların belleğini koruma altına alacak müze, İstanbul için de bir ilk olacak.
Sirkeci Garı’nın yanından tarih çıktıMarmaray Projesi kapsamında sürdürülen arkeolojik kazılarda binlerce yıl öncesine ait buluntular bir bir ortaya çıkıyor. Yenikapı’daki kazıların yanı sıra, tüp tünelin kuzey girişi olacak Sirkeci Tren Garı’nın arkasındaki bir dönümlük alanda bir yıl içinde yapılan çalışmalarda Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait binlerce esere rastlandı. Sirkeci’de 17 Temmuz’da başlayan kazıların üst tabakası 1453’ten günümüze Osmanlı yerleşimine ait sivil mimari yapıları daha altı ise Orta Bizans dönemine ait eserleri barındırıyor. Alanın 6. yüzyıla kadar deniz olduğu, daha sonra doldurulduğu, Bahçekapı ve Galata’nın karşısına düşen alanda ise iki antik limanın olduğu sanılıyor. 3 bini aşkın kâse, bardaklar, seramik tabaklar, lüleler, amforaların oluşturduğu objelerden 1000’i tek tek temizlenip, korunması gerekenler envantere geçirildi.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma Tesisi''nin temeli atıldıBakan Yıldırım, Avşa beldesinde, belediye tarafından yaptırılacak "Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma Tesisi"nin temel atma törenine katıldı.
"Kaçak yapılaşmaya izin vermem"Turizm Bakanı Günay, turizmde çarpık yapılaşma, betonlaşma ve doğa kirliliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Eski araba lastikleri yol olacakAkdeniz Üniversitesi''ce hazırlanan proje çerçevesinde atık araba lastikleri, beton yol yapımında kullanılacak. Böylece, hem atık lastikler doğaya zarar vermeden ortadan kalkacak, hem de maliyeti yüksek olan yol yapımı ucuzlayacak.
"3. köprü kentin ölüm fermanı olur"Başbakanlık eski Başdanışmanı, Mimar-Kentbilimci, Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Boğaziçi''nin kuzeyine yapılacak 3''üncü köprünün, kentin ölüm fermanını hazırlamak anlamına geleceğini söyledi.
Kızılay''dan jet yanıtKızılay: Metrekare ne kadar artarsa bizim de gelirimiz o oranda artacak. Kızılay, Akmerkez''in karşısındaki arsasını 25 yıllığına kiralayan Elumatec''in inşaat metrekaresini artırmak için İBB''ye başvurmasıyla ilgili olarak "Kiralanabilir alan artarsa kira gelirimiz aynı oranda artacak.
Mardan Palace''ın makyajı 2D''denDünyanın en pahalı oteli Mardan Palace, dış cephe tasarımı ile de dikkat çekiyor. 2D Collection, 5.5 trilyon liralık maliyetle dünyanın en pahalı oteli Mardan Palace projesinde yerini aldı.
Tarihi Şahbenderler konağı restore edilecekŞahbenderler konağı restore ediliyor. 134 yıllık konak 4,4 metrelik kat yüksekliği ile bu zamana kadar ayakta kaldı. Konağın yüzde 90 hissesine sahip Cahit Başaran, Turizm Bakanlığı''ndan aldığı 40 bin TL hibe kredisi ile konağı restore ettirecek.
Tarihi köşk gün ışığına çıkacakRomalılara karşı 3 tane önemli kurtuluş savaşı veren, bu zamana kadar sikkeler hariç hiçbir arkeolojik bulgusu bulunamayan VI MİTRİDATES''in köşkü Oluz Höyük''te gün ışığına çıkacak.
Ilısu ‘aslanlar gibi'' yapılacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu: "Bu barajı yapacağız... Yapacak gücümüz de var, paramız da var, imkânımız da var. Aslan gibi benim çok değerli teşkilatım da var"
Küçüksu da ‘imdat'' diyorTaraf''ın Kurbağalıdere''yi temizletme kampanyası ses getirince Küçüksu sakinleri "Gelin burayı da temizletin" diye sıraya girdi.
Yeşil bir ev nasıl kurulur, izleyinYeşil Mimari (Building Green) çevreciliğin rengi yeşili evinize taşıyacak. 13 bölümden oluşan belgesel, çevreye duyarlı bir yaşam için ufak değişikliklerin yarattığı büyük farkları keşfetme olanağı sunacak.
''Pastane değil hastane istiyoruz''Fatih Sultan Mehmet Bulvarı''nda hastane alanı olarak ayrılan arazinin TOKİ''ye devredilmesine yönelik tepkiler sürüyor.
Akaretler''e büyük ödülŞehircilik ve mimari alanda dağıtılan, dünyanın en prestijli ödüllerinden ULI Global Awards for Excellence''ı bu yıl bir Türk projesi kazandı.
Köy Enstitüleri’nin binaları yenileniyorFaaliyette bulunduğu 1940-1954 yılları arasında köylerdeki öğretmen açığını kapatan, 17 bin 341 köy öğretmeni, 7 bin 300 sağlık memuru ve 8 bin 756 eğitmen yetiştiren Köy Enstitüleri binaları yenileniyor.
Mimarlardan 10 bin konut projesine tepkiTOKİ''nin Bursa için düşündüğü 10 bine yakın konut projesini eleştiren Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek, TOKİ''nin kuruluş amacı doğrultusunda hareket ederek sosyal projeler üretmesi gerektiğini söyledi. TOKİ''nin başta Bursa olmak üzere Türkiye''nin birçok bölgesinde gerçekleştirdiği projelerin büyük bir bölümünde kuruluş amacından saptığını söyleyen Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek, TOKİ''nin özel müteşebbisin rakibi konumunda hareket edip inşaat ve yapı sektörünü baltaladığını savundu. TOKİ''nin uygulamalarına karşı Mimarlar Odası Bursa Şubesi olarak mücadele verdiklerini hatırlatan Şimşek, “Mücadelemizin nedeni TOKİ''nin bölgeye özgü tasarımlar yapmamasıdır. Ayrıca tip projelerle bu işi çözmeye çalışması, yerelin denetimi ve verilerini dikkate almaması. Yerel kaynakları ve iş gücünü kullanmaması kalitesiz sağlıksız konut alanı oluşturmasıdır. Kar amacı güden bir amaçla toplu konut ve konut dışı diğer uygulamalara el atması bizim ciddi çekincelerimiz arasındadır” dedi. TOKİ''yi amacına uygun olarak gerçekten sosyal amaçlı projeler üretmesi halinde destekleyeceklerinin altını çizen Şimşek, “TOKİ eğer gerçekten barınma ihtiyacı olan kitlelere sağlıklı ve satın alınabilir konutlar üretecekse, kent yararına kentsel dönüşüm projelerine el atacaksa, kaçak, çarpık kentleşmiş bölgelerin ıslah edilmesi ve sağlıklaştırılmasında rol oynayacaksa sonuna kadar destekleriz” diye konuştu.
Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Olay
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir Barcelona’ya projelerini anlattıİspanya Ankara Büyükelçisi Joan Clos ve Barcelona Belediye Başkan Yardımcısı Jordi William Carnes ile önemli işadamlarının bulunduğu Barselona Heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet ile İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi''nde bir araya geldi.
''Uludağ''ı Davos yapacağız''Bursa''da temaslarda bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Erdoğan''ın Uludağ''ı Davos yapmaları için kendilerine talimat verdiğini söyledi.
52 bin kişi girecek 8 dakikada boşalacakCim Bom''un stadı İngiliz modeli olarak ifade edilen tribünlerin sahaya en yakın olduğu model.
Müteahhitlere teminat müjdesiİnşaat sektörü temsilcileri, sektörün işgücü maliyetleri ve bankalardan teminat mektubu temin etme sorunlarından dolayı rekabet güçlerinin kırıldığı serzenişinde bulundu.
Dubleks ''gemi'' romörkör gelince KKTC''ye çekilecek10 yıldır Göcek''te demirli duran yüzme havuzlu, saunalı, spor salonlu, helikopter pistli dubleks ‘gemi'', uygun bir romörkör bulununca, çeke çeke altı günde KKTC''ye götürülecek.
TOKİ, Seyrantepe''de yeni ihale için vakit kaybetmediSeyrantepe Stadı inşaatı ihalesini dün sabah resmen iptal eden TOKİ vakit kaybetmeden yeni ihale sürecini başlattı. Teklifler 17 Temmuz''a kadar alınacak.
BTM En Büyük 500 Firma İçindeYalıtım sektörünün öncü kuruluşu BTM AŞ, ekonomi dergisi Fortune''un yapmış olduğu araştırma sonucunda, Türkiye''nin en büyük 500 şirketi içinde yerini aldı.
Denizli Hükümet Konağı Yarışması''nda Valilik ve Mimarlar Odası Karşı Karşıya GeldiMimarlar Odası Denizli Şube Başkanı İbrahim Şenel, bir basın bildirisi yayınlayarak Denizli Hükümet Konağı Mimari Projesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Yarışması Danışman Jüri Üyeliği''nden çekildiğini açıkladı.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.