Haberler

6 Ağustos 2007, Pazartesi

Affan Yatman''ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüAffan Yatman''ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüBütün çocukluğum ve gençliğim, hasılı hayatım Ankara’da geçti. Çocukluğumda, Atatürk Bulvarı, dört katlı binaların çevrelediği, geniş tretuvarları olan alışveriş imkanları son derece kısıtlı, (çarşı Ulus’ta idi) araç trafiğinin seyrek bir şekilde seyrettiği, sakin bir bölgeydi. Özen ve Pekpak pastanelerini, Milli Piyango’nun zemin kattaki geniş satış yerini hatırlamamak mümkün değil... Tabi Büyük Sinema ile Ankara ve Ulus Sinemaları’nı da... Çevrede ise genellikle bahçe içinde iki katlı evlerden oluşan biz bütün çocukların oyun alanı olan mahalleler vardı. Sıhhiye’de, Orduevi’nin hemen yanı ve karşısındaki yeşil alan ile (Zafer Meydanı) Kızılay’a ait park ve devamındaki Güven Parkı son derece geniş ve yeşil bir tretuvarla birbirine bağlıydı. Kızılay binası ve parkı hem bir geliş geçiş, hem de bir dinlenme alanıydı. Haberin Devamı
"Restore edeceğim" dedi, beton dikti!"Restore edeceğim" dedi, beton dikti!İstanbul Şişli''de, Anıtlar Kurulu''na kayıtlı bir binanın başına gelenler, tarihî eserlerin nasıl ranta kurban edildiğini gözler önüne seriyor. İnşaat şirketi sahibi Coşkun Bayram, Şişli''de bina yaparken bitişiğinde bulunan tarihî eseri yıktı. Şişli''deki 3 katlı ahşap bina 2001 yılında inşaat yapımı sırasında çöktü. Yerine 7 katlı betonarme bina dikildi.
Köprüyü kimyasal maddeler mi çökertti?Köprüyü kimyasal maddeler mi çökertti?ABD''nin Minneapolis kentinde, 4 kişinin öldüğü, 30 kişinin kaybolduğu köprü faciasının nedeni açıklığa kavuşmadı.
Yalnızlığa terk edilen tarihî köşk restorasyonla yeniden canlanacakYalnızlığa terk edilen tarihî köşk restorasyonla yeniden canlanacakBursa''da, son dönem sivil Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan; ancak bakımsızlık nedeniyle viraneye dönen bir yapı daha kültür hayatına kazandırılıyor. 1850''lerde inşa edildiği tahmin edilen Çukurköşk''ün, aslına uygun olarak onarıldıktan sonra turizme kazandırılması hedefleniyor.
İstanbul''a 20 adet ışık kulesi satın alınacakİstanbul''a 20 adet ışık kulesi satın alınacakİstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, 20 adet ışık kulesi almak üzere firmaları teklif vermeye davet etti. Konuya ilişkin duyuru Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlandı.
Bu ihale tartışılırBu ihale tartışılırKarayolları Genel Müdürlüğü''nün, 50 milyon dolara ihale ettiği 19 kilometrelik Hopa Kemalpaşa-Sarp geçişi, 6 yıl sonra 122 milyon dolara yani otoban fiyatına tamamlandı.
Hermes heykeli restore ediliyorHermes heykeli restore ediliyorRoma Hamamı''nda bulunan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi''nde sergilenecek Hermes Heykeli''nin restorasyon ve konservasyon çalışmalarına başlandı.
İşte İstanbul''un 2011 hedefleriİşte İstanbul''un 2011 hedefleriİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin "2007-2011 Stratejik Planı"na göre, kamu arazileri üzerindeki gecekonduların yüzde 10''u, 2011 yılına kadar tasfiye edilecek ve buralarda yaşayanlar çağdaş konutlara taşınacak.
İstanbul''un altından çıkan hazinelerİstanbul''un altından çıkan hazinelerGündüz bile yolundan kuş uçmayan, kervan geçmeyen ''İstanbul Arkeoloji Müzeleri'' şimdilerde Marmaray Projesi kapsamında gerçekleşen kazı çalışmalarından çıkan eserlere ev sahipliği yapıyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri''nde açılan ''Gün Işığında. İstanbul''un 8000 Yılı. Marmaray, Metro, Sultanahmet Kazıları'' adlı sergi 31 Aralık''a kadar görülebilir.
Amerika''da çöken köprü gözleri Galata''ya çevirdiAmerika''da çöken köprü gözleri Galata''ya çevirdiABD''deki köprü felaketi, beş yıl önce Galata Köprüsü için verilen "çökebilir" raporunu gündeme taşıdı. Rapora göre, köprü açılıp kapanırken titreşimden kaynaklanan gerilim ciddi risk yaratıyor.
Eskişehir''in adı tescillendi, tarihi taş devrine uzanıyorEskişehir''in adı tescillendi, tarihi taş devrine uzanıyorSeyitgazi ilçesinin Yenikent köyü yakınlarındaki Küllüoba höyüğünde yapılan kazılarda, Eskişehir''in taş devrinde kurulduğu ve milattan önce 5000 yıllarında önemli bir ticaret merkezi olduğu saptandı. Kazı çalışmalarında elde edilen bulgular, kentin Hitit uygarlığının temeli olduğunu ortaya koydu.
Karayolları iddialı: İstanbul yerle bir olsa bile, köprüler kullanılırKarayolları iddialı: İstanbul yerle bir olsa bile, köprüler kullanılırABD''nin Misisipi Nehri üzerindeki asma köprünün yıkılmasından sonra dikkatler Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü''ne çevrilmişti. Köprülerden sorumlu Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, "İstanbul yerle bir olsa bile, köprülerimiz kullanılır" dedi.
Bismil, Tarihi Eser DeposuBismil, Tarihi Eser DeposuYapımına başlanan Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Hasankeyf ve Bismil''de başlatılan kazılar sürüyor.
''Beşiktaş Dükkânları'' çevre düzenlemesi gerekçesiyle yıkıldı''Beşiktaş Dükkânları'' çevre düzenlemesi gerekçesiyle yıkıldıİstanbul Beşiktaş Meydanı''nda bulunan ve Beşiktaş Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılacağı gerekçesiyle yıkım kararı alınan 40 dükkân, dün sabah yıkıldı. Beşiktaş Belediyesi''ne bağlı zabıta ekipleri ve iş makinelerinin saat 03.00 sıralarında geldiği Cumhuriyet ve Demokrasi Anıtı''nın çevresindeki yıkım alanında yaklaşık 200 çevik kuvvet polisi de güvenlik önlemi aldı.
Emlakçının Yeni Gözdesi Basın Expres YoluEmlakçının Yeni Gözdesi Basın Expres Yoluİstanbul''un emlak sektöründe yeni gözdesi, İkitelli Basın Expres Yolu oldu. Emlak fiyatları, birkaç yıl içinde 10 kat arttı. Yabancı yatırımcının gözü de bu caddede.
Sivil toplum kuruluşları ''Alanya il olmaya hazır'' adlı bir kitap bastırdıSivil toplum kuruluşları ''Alanya il olmaya hazır'' adlı bir kitap bastırdıAntalya''nın Alanya ilçesinde sivil toplum kuruluşları tarafından ''Alanya İl Olmaya Hazır'' adlı bir kitap bastırıldı. Alanya''nın il yapılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan kitapta, ilçenin nüfusu, ekonomik potansiyeli ve diğer özellikleri detaylarıyla anlatıldı. Alanya İl Yaptırma ve Yaşatma Derneği bir süre önce de ''Alanya İl Haritası'' hazırlatmıştı.
Trafiği bitirecek tünel eylüle tamamTrafiği bitirecek tünel eylüle tamamİstanbul trafiğini rahatlatması düşünülen karayolu tünellerinden ilki Kâğıthane-Piyalepaşa, Dolmabahçe-Bomonti tünelinin eylül ayında hizmete girmesi planlanıyor.
Tasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım dergisi özgün projeleri, farklı tasarım sayfaları ve dolu dolu içeriğiyle sizlerle buluşuyor. Ağustos sayısı olarak hazırlanan ve yepyeni mimari anlayışları ve kavramları beraberinde getiren otel mimarisinin konsept olarak ele alındığı Tasarım''ın 173. sayısında, butik otelden tatil köyüne, temalı mimariden dönem mimarisine genişleyen çerçevede oteller farklı özellikleriyle incelendi.
55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli Plaza55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli PlazaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Uzan Grubu''nun borçları nedeniyle devraldığı Basın Ekspres Yolu üzerindeki Rumeli Plaza''yı 26 Eylül tarihinde 55 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkaracak.
Ya bakımda olmasaydı!Ya bakımda olmasaydı!ABD''nin Minnesota eyaletinde, Mississippi Nehri üzerinde bulunan ve Minneapolis ile St Paul kentlerini birbirine bağlayan 20 metre yüksekliğinde, 580 metre uzunluğundaki I-35W köprüsünün önceki gün henüz bilinmeyen bir nedenle çökmesi sonucu 4 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.
20 günlük su için yuvasını yıkmayın20 günlük su için yuvasını yıkmayınİSKİ’nin Türkiye ile Bulgaristan arasında sınırı oluşturan Rezve Deresi’ni kullanarak İstanbul’un su ihtiyacını karşılama projesi, aralarında Bern Sözleşmesi’yle koruma altında olan dev susamurunun da bulunduğu (Lutra lutra) bir çok hayvanın yaşam alanı olan Longoz su basar ormanını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiBaşakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiTürkiye’de açılan iki kademeli ilk yarışma olma özelliği taşıyan “Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması"nın sonuçları 01 Ağustos 2007 tarihinde açıklandı. İlk aşamayı geçen sekiz projenin derecelendirildiği yarışmanın 03 Ağustos 2007 tarihinde kollokyumu gerçekleştirildi.
İşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıİşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıBaşkent Ankara, bugüne kadar üzerine 6 baraj kurulu olan ve 2 yeni hidroelektrik santrali kurulması çalışması yürütülen Kızılırmak’tan getirilmesi planlanan suyu bekliyor. Adını suyunun renginden alan, antik çağda ise tuzlu akarsu anlamına gelen "Halys" adıyla anılan Kızılırmak, Kızıldağ’ın güney yamaçlarından doğuyor.
İstanbul, konaklama geliri artışında ikinciİstanbul, konaklama geliri artışında ikinciDanışmanlık şirketi Deloitte, dünyadaki otellerin oda başına sağladıkları geliri araştırdı. Buna göre İstanbul, Avrupa''nın en çok gelir artışı sağlayan ikinci şehri. 2007''nin ilk altı ayında şehirdeki otellerin oda başına sağladıkları gelir yüzde 26 arttı.
Deprem müzesi kümes olduDeprem müzesi kümes olduProf. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın ‘yaşananlar unutulmasın’ önerisi ile girişine “Deprem Müzesi” levhası asılan yapı, 6 yıl sonra bakımsızlık ve ilgisizlik kurbanı oldu.
Onur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıOnur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıCHP’li Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen, Kazakistan merkezli Capital Partners’ın ortağı olarak Milas/Bozbük’te 1.5 milyar dolarlık turizm projesiyle iş dünyası sahnesine çıktı.
Beyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü''nün ilçeye kıyısı bulunan bölümünde başlatılan Doğal Sit alanı kıyı düzenleme projesinde çalışmalar sürüyor. Beyşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje hayata geçtiğinde Beyşehir''in çehresi değişecek.
Kuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıKuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıİstanbul''da barajlardaki suların çekilmesi çevre felaketini gözler önüne serdi. Sadece Elmalı, Ömerli ve Alibeyköy''den 200 ton çöp çıkarıldı. Lastikten koltuğa kadar birçok eşyanın bulunduğu çöpün kaynağı ise içme suyu havzasında piknik yapan vatandaşlar.
Uçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduUçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduAlmanya''nın doğusundaki bir köyde bulunan uçak hangarı beş yıldızlı tatil köyüne çevrildi.
Vincent Guallart Expo 2012’ye Aday Wroclaw Şehri için Bir İkon TasarlıyorVincent Guallart Expo 2012’ye Aday Wroclaw Şehri için Bir İkon Tasarlıyor2012 Expo adayı Polonya’daki Wroclaw şehri için tasarlanacak bina için Vincent Guallart seçildi. Uluslararası bir yarışmayla belirlenen master plan ve bina projesi Polonyalı otoriteler tarafından, 2007’nin sonuna kadar Expo 2012’den sorumlu Bureau International des Expositions Komitesi’ne açıklandı.
Berlin Yarışması Tartışmalarına Dair Farklı SeslerBerlin Yarışması Tartışmalarına Dair Farklı SeslerTC Berlin Büyükelçiliği Kançılarya Binası Uluslararası Mimari Proje Yarışması’nın açıklanmasından itibaren yarışmayla ilgili birçok tartışma yapıldı. Hem yarışmanın düzenleniş şekli, hem yarışma şartnamesi birçok etik ve hukuki tartışmayı beraberinde getirdi. Yarışmanın sonuçlarının açıklanması da bu tartışmaları dindirmedi, hatta yeni tartışmalar başlattı. Biz de TC Berlin Büyükelçiliği Kançılarya Binası Uluslararası Mimari Proje Yarışması jüri başkanı Yavuz Selim Sepin’den ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)‘nden konuyla ilgili görüşlerini aldık.
Söyleşi MaratonuSöyleşi Maratonu5 Ağustos 2007 Pazar günü saat 13:00 – 21:00 arasında gerçekleşecek mini maraton, Serpentine Gallery Pavyonu komisyonundan Shumon Basar’ın sunuşu ile başlayacak. Serpentine Gallery Müdürü Julia Peyton-Jones tarafından yaratılan ve yakın zamanda 8. yaşını kutlayan komisyon, uluslararası platformda öne çıkan mimar ve bireylerin tasarladığı bir geçici strüktürler programı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Yeni bir Ağrı Dağı oluşabilir!5 bin 165 metrelik Ağrı Dağı''na her yıl yerli-yabancı 6-7 bin dağcı tırmanıyor. TDF üyelerinin yaptığı hesaba göre, bu dağcılardan sadece 2 bini geride 1 kiloluk çöp bıraksa, Ağrı''da ikinci bir Ağrı dağı oluşabilir! Dağcıların Ağrı Dağı zirvesi yoluna bıraktıkları çöplere karşı internette kampanya başlatıldı.
İstanbul''un göbeğinde havuz manzaralı susuz sokakDereiçi Sokak, imar planlarında yol olarak görünüyor ve yıkılması planlanıyor. Gecekonduları villalarıdan yüksek bir duvar ayırıyor.
Vekillerin eski lojmanlarına nostaljik koruma kararı çıktı3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, Mimar Behruz Çinici’nin başvurusu üzerine, toki’nin idare ofisi olarak ayırdığı üç lojmanın korunmasına karar verdi.
Tünel çalışması evleri çatlattıKâğıthane''de çökme tehlikesi bulunan üç bina mühürlendi. Mahalleli çatlakların, Alibeyköy''le Dolmabahçe arasında yapılması planlanan tüneli inşaatı yüzünden olduğunu öne sürdü. Talatpaşa Mahallesi Keskingil Caddesi Savaş Sokak''ta yer alan ve bir süredir çatlaklar oluşmaya başlayan yaklaşık 10 binada oturan vatandaşlar durumu ilgililere bildirdi. İncelemede, kolonlarıyla duvarlarında ciddi çatlaklar oluştuğu belirlenen ve içinde Talatpaşa Spor Kulübü Lokali de olan beş katlı bir binayla Savaş Sokak''taki beş ve iki katlı evlerede oturanlar tahliye edildi. Çökme riski yüzünden yapılan tahliye sonrasında üç bina mühürlendi. Talatpaşa Spor Kulübü Lokali''nin işletmecisi Ergün Ateş, çatlakların mahallenin altından geçen tünelin inşaatı nedeniyle oluştuğunu öne sürdü. Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı''ysa, tünel yol çalışmasının bu yıl başladığını ve eski evlerin bundan etkilenebildiğini söyledi. Talatpaşa Mahallesi''nde geçen mayıs ayında da bir binada çatlak oluşmuş ve burada yaşayanlar tahliye edilmişti.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Topbaş geleceğin İstanbul''unu anlattıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geleceğin İstanbul''unu tasarladıklarını, kentte bir yandan çağdaş yeni merkezler oluştururken, diğer yandan da kenti yenileme sürecini tamamlayacaklarını dile getirerek, “İstanbul''u daha çok nitelikli iş gücünün bulunduğu, yönetim, finans, fuar ve kongre merkezi haline getirme noktasında adımlar atıyoruz” dedi.
İstanbul''a Yeni MerkezlerBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u tek merkezli olmaktan çıkarıp çok merkezli hale getireceklerini açıkladı. Başakşehir Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nın ödül törenine katılan Başkan Topbaş, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un yeni yerleşim alanlarını belirlediklerini belirterek, “Şimdilik 12 noktada karar kıldık.
KİPTAŞ, Yalova’ya 154 Konut Yapıyorİstanbul’un konut meselesini büyük ölçüde çözen KİPTAŞ, bu şehir dışındaki ilk konutlarını Yalova’da yapmaya başladı. Konut hamlesini 12 yılda 39 bin konuta kadar çıkardıklarını belirten KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, “Yalova eskiden ilçemizdi. Şimdi il oldu. Biz de komşuluk hakkı münasebetiyle ilk defa İstanbul ili dışında konut yapmaya başladık. Emekli olmuş İstanbulluları Yalova’ya davet ediyorum” dedi. Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde yapılacak olan 4 katlı 154 konut için 2 seçenekli bir ödeme planı hazırlayan KİPTAŞ, 95 metrekarelik daireler için 138 aya varan vade ve 670 YTL ve bin 10 YTL arasında değişen taksit imkanı sunuyor. 125 metrekarelik dairelere ise yine aynı vadelerle ve 880 YTL ile bin 321 YTL arasında değişen taksitlerle sahip olunabilecek. KİPTAŞ, daireleri 24 ayda tamamlayarak sahiplerine sunacak.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Saim Çotuk
Bahçeşehir’e varoş yasağıİstanbul’da lüks ve pahalı evlerin bulunduğu Bahçeşehir’deki gölet, varoşların piknik alanı olunca huzursuzluk çıktı. Bahçeşehir sakinleri “Kızlara laf atıyorlar, kazları avlıyorlar” diye şikayet etti. Belediye de göleti, çevre mahallelerden gelenlere yasaklama kararı aldı.
İnşaatçılara İnat Lüks Konut YaptılarSancak ailesinin ikinci kuşak temsilcileri İzmir’in en lüks konut projesini hayata geçiriyor. Folkart adıyla kurdukları şirketle inşaat sektörüne giren Sancak ailesinin ikinci kuşak temsilcilerinden Folkart Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Sancak, temelini attıkları İzmir Narlıdere’de metrekaresi 4 bin 500 YTL’ye lüks konut yapımına başladıklarını söyledi.
Derince Limanı''na yoğun ilgiDerince Limanı''nın 36 yıl süreyle işletme hakkının devri için yapılacak ihale sürecinde geri sayım başladı. Sektördeki oyuncular ihale ile yoğun şekilde ilgileniyor.
Folkart, ''İzmir''in mimarisini değiştirecek'' projeyi satışa sunduSaya Grup iştiraklerinden Folkart Yapı Sanayi Ticaret AŞ, projesi ödüllü Mimar Emre Arolat''a ait ''Folkart Narlıdere Evleri''ni satışa sundu.
Narlıdere''de konut fiyatı Büyükdere''ye meydan okuyorFolkart Yapı''nın İzmir''deki projesinde evlerin ortalama metrekare fiyatı 4 bin 500 YTL. Bu rakam, Türkiye''nin en pahalı lokasyonu Büyükdere Caddesi ile başa baş.
Kentsel Dönüşüm ile ırksal rant arasında yaşam savaşıÜzeri muşambayla örtülmüş bir kulübe önünde hararetle anlatıyor Çeribaşı Cemil Atmaca, bir anda hayatlarının nasıl belediye arabalarının altında kaldığını.
Aşırı sıcaklar rekreasyon alanlarını etkilediAşırı sıcakların buharlaşmayı hızlandırması, Mavi Göl, Gökkuşağı ve Mogan Parkı rekreasyon alanlarının çevrelediği göl ve baraj göletlerinde de su seviyelerinin düşmesine neden oldu.
Homeros Bozcaada''daAnayurdu Bozcaada''nın altında olduğu söylenen Poseidon''un oğullarından Kyknos''u, annesi doğurduktan sonra deniz kıyısına bırakır. Bir kuğu tarafından büyütülen Kyknos, Bozcaada''nın karşısındaki Klonai kentinin kralı olur.
TAV''ın 4 milyar dolarlık inşaatını yönetiyor, ''kadın rakibim yok'' diyorYapımını üstlendiği havalimanlarıyla Türkiye''nin yanı sıra uluslararası projelerde kendini gösteren TAV İnşaat, hızlı yükselişiyle dikkat çekiyor.
Amerikalı Coldwell''den 3 Gayrimenkul ProjesiDünya çapında 41 ülkede 4 bine yakın ofisi ve 140 bin danışmanı bulunan Coldwell Banker, İstanbul''un üç semtinde iki konut bir alışveriş merkezi yapacak.
Azteklerin gizemi mezarda saklıMeksikalı arkeologlar, Aztek imparatoru Ahuizotl''a ait olduğunu düşündükleri mezarın girişini tespit etti. Tahminler doğru çıkarsa burası bulunan ilk Aztek mezarı olacak.
Melih Gökçek efsanesinin çöküşü1987 yılının mart başı İstanbul''a insan boyu kar yağmıştı. Sabah uyandığımızda şaşkınlıkla yolların kardan kapandığını gördük.
14 ayda yapılan barajın inşaatı bittiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, susuzluk ve söylediği sözlerle gündem yaratırken, Kavşakkaya Barajı''nın inşaatı tamamlandı. Çubuk İlçesi Özlüce Köyü Mevkii''nde 1 Nisan 2005''de inşaatına başlanan Kavşakkaya Barajı, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi''nin (ASKİ) kendi kaynaklarıyla 14 ayda yapıldı. ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan, 58 milyon metre küp su tutma kapasitesine sahip Kavşakkaya Barajı''nın Başkentin içme suyuna "büyük destek sağlayacağını" kaydetti. Kavşakkaya Barajı''ndaki suyun çelik boruyla 23 kilometre uzağındaki Kurtboğazı Barajı gölüne boşaltılacağını, böylece Kavşakkaya''nın Kurtboğazı Barajı''nı besleyen "depo baraj" olacağını belirten Fincan, aktarım noktasında da ASKİ''nin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 6 megavat gücünde Hidroelektrik Santralı yapılmasını planladıklarını bildirdi.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sosyal tesis ve bina, suyu geçti susuzluk göstere göstere geldiBelediyeler, müteahhitlere yaptırdıkları hizmetler karşılığı geçen yıl 6 milyar YTL, bu yılın ilk çeyreğinde de 1.2 milyar YTL ödeme yaptı. Bu ödemelerin 2.8 milyar YTL''si yola, 1.3 milyar YTL''si kanalizasyona, 941.2 milyon YTL''si de sosyal tesislere, hizmet binası ve hizmet tesisi yapımına gitti. 15 ayda içme suyu yatırımları için de 927.2 milyon YTL harcandı.
Küçüksu''ya mersiyeİstanbul''u tanımlarken akla ilk ne gelir? Camiler, Boğaz, tepeler (7 Tepe?). Bazıları son 20-30 yılın gökdelenlerini, Kız Kulesi''ni, Galata Köprüsü''nü ekliyor. Ekleyebilir.
İstanbul yerle bir olsa bile köprüler kullanılırABD''nin Minneapolis kentinde, Mississippi Nehri üzerindeki köprünün metal yorgunluğu nedeniyle yıkılmasından sonra, dikkatler Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerine çevrildi. Karayolları 17. Bölge Müdür Yardımcısı Asım Öztürk, dün Boğaziçi Köprüsü İşletme Müdürlüğü''nde düzenlediği basın toplantısında "İstanbul yerle bir olsa bile köprülerimiz kullanılır. Günde 180 bin aracın geçtiği 33 yaşındaki Boğaziçi Köprüsü ve çoğunluğu ağır tonajlı araçlar olmak üzere günde 230 bin aracın geçtiği 20 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü depreme dayanıklıdır" dedi. Viyadükler hakkında da bilgi veren Öztürk, şunları söyledi: "Marmara depreminde karayolunda sadece Arifiye ve Adapazarı köprülerinde problem oldu. Çalışmalar sürdürülüyor."

Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Asım Güneş
Bizim evde su sıkıntımız yokBaşbakan Tayyip Erdoğan, Ankara ve İstanbul''daki su sıkıntısının abartıldığını savunurken, "Bizim evde su sıkıntımız yok" dedi.
Bu gölet depremde yıkılırHürriyet''in, "Ağustosböceği ile karınca" manşeti üzerine Eskişehir''deki arkadaşlarını aradığını belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "O göletin gövdesinin oturduğu dağ kenarı, en ufak bir depremde çok rahatlıkla kayabilir ve 3 milyon metreküp su aşağıda bulunan sanayi sitesini sular altında bırakır" dedi.
Boztepe''de yapılacak turistik tesise Mimarlar Odası itiraz ettiOrdu''nun sembollerinden biri olan ve Karadeniz''de denize sıfır noktasından başlayıp 500 metreye çıkan tek dağ olan Boztepe''de imar alanı dışında yapımı ön görülen turistik tesis için Ordu Mimarlar Odası, uygulamanın yasal olmadığı gerekçesiyle itiraz etti.
Tarihi Kentler Birliği Elazığ''da buluştuTarihi kentlerin akıbeti Elazığ''da düzenlenen toplantı ile ele alınıyor. Tarihi Kentler Birliği (TKB) Seminerleri Elazığ''da başladı.
İnşaat durgun değil ağlamayı seviyorlarİzmirli Saya Grup''a ait Folkart Yapı, 5 yıl içinde İzmir''e 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.
Urartu Kalesi kazı onarım çalışmasının ilk yarısı bittiErzincan''ın Üzümlü ilçesindeki Urartu dönemine ait Altıntepe''deki kazı çalışmalarının 5 yılı sona erdi. 2003 yılında kazı çalışmalarına başladıklarını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, 5+5 yıllık projenin ilk beş yılını bitirdiklerini, yapılan kazılarda Urartu dönemine ait ilk ve tek örnek mimarî buluntu olarak lavabo, alaturka tuvalet, banyo ve çağ taşı bulunduğunu vurguladı.
Danıştay, Levent''teki karayolları arazisi kararını reddettiDanıştay 13. Dairesi, İstanbul Levent''teki 96 bin 505 metre karelik Karayolları Genel Müdürlüğü arazisinin Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş''ye satışına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.
Mimar Ölçek''in cenazesi toprağa verildiKuşadası''nda önceki gün kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitiren mimar iş adamı Tevfik Ölçek''in (53), cenazesi toprağa verildi.
Kızılırmak uyarısıSivil toplum örgütleri ve akademisyenler, Ankara''nın içme suyu ihtiyacını karşılamak için başlatılan Kızılırmak''tan su taşıma projesiyle, nehrin geçtiği bölgelerde ve özellikle Bafra Ovası''ndaki ekolojik dengenin bozulacağı uyarısında bulundular.
İstanbul''da tren seferleri 2 ay yapılamayacakİstanbul''da, Marmaray Projesi kapsamında, mevcut demiryollarında yapılacak olan zemin etüt çalışması nedeniyle tren seferleri iki ay süreyle durdurulacak.
Cizre Surları İlgi BekliyorŞırnak''ın Cizre ilçesinde bulunan ve Gudi İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilen tarihi Cizre Surları ilgi bekliyor. M.Ö. 4000 yılında Gudi İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilen Cizre Kalesi ve surları, Nuh tufanının Cizre''de noktalandığını ve Hz. Nuh''un kabrinin ilçede olduğunu ispat etmek için gemi şeklinde inşa edildi. Sur''un Deşt ve Tur kapıları da geminin küreklerini simgeliyor. Vatandaşlar, Kültür Bakanlığı Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı''nca tescil edilen surların değerinin yeterince anlaşılamadığını belirterek, tarihi yapının restore edilerek eski görünümüne kazandırılmasını istedi.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
SPK: Mortgage''ta hiçbir problem yokSermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) Turan Erol, Türkiye''de mortgage piyasasında hiçbir problem bulunmadığını belirterek, "Ancak yurtdışında yaşanan gelişmeler hem kredi kurumları hem de düzenleyici otoriteler tarafından yakından takip edilerek bu gelişmelerden gerekli dersler çıkarılmalı" dedi. Türkiye''de konut kredisi faiz oranlarının mevcut durumdaki seviyesi düşünüldüğünde, konut kredisi alan tüketicilerin dar gelirli tüketiciler olmadığı sonucuna ulaşıldığını belirten Erol, ayrıca bankaların müşteriler için ayrı faiz oranları belirlemediklerini söyledi. Erol, "Dolayısıyla, ülkemizde bir subprime (yüksek riskli) mortgage piyasası bulunmamaktadır" dedi. Erol, BDDK verilerine göre Türkiye''de konut kredilerinin geri ödemelerinde herhangi bir sorun yaşanmadığını, böyle bir sorun yaşansa bile bunun tüm bankacılık sektörü genelinde önemli olumsuz sonuçlar doğurmayacağını kaydetti.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Danıştay''dan Zorlu''ya iyi haberDanıştay 13. Daire, İstanbul Levent''teki 96 bin 505 metrekarelik Karayolları Genel Müdürlüğü arazisinin Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş.''ye satışına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.
Ya biz ne yaptık?..Şeytan, dünyanın işlerini karıştırmaya başlamış, meleklerin uğraşları boşa gitmiş, işler zıvanadan çıkmak üzere, hemen Allah''a koşmuşlar anlatmışlar.
Hasarlı evlerde tespit çalışmasıİstanbul Kağıthane''deki "tünel kazıları" nedeniyle, bazı evlerde hasar oluştu. Mühendisler evlerde hasar tespit çalışması yaptı. Bazı binalarda, ufak ve büyük çaplarda hasar oluşması üzerine İGDAŞ bu evlerin doğalgazını, TEDAŞ da elektriğini kesti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden bir grup mühendis tedbir için mühürlenen evlerde hasar tespitinde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, binalar hakkındaki son kararını mühendislerin raporlarını inceledikten sonra verecek. Belediye ekipleri ayrıca gerekli gördükleri binalarda kolon güçlendirme çalışmaları yaptı.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: CNN Türk
Almanya ile arkeolojik krizKültür ve Turizm Bakanlığı, Almanlar tarafından Türkiye''ye iade edilmeyen ve Berlin''de sergilenen "Hitit Sfenksleri" geri verilinceye kadar 30 Alman arkeoloğa kazı izni vermedi. Ancak Alman Büyükelçiliği''nin devreye girmesiyle 28 arkeoloğa izin çıktığı açıklandı.
Mut''ta kazı çalışmalarına hız verildiKazılar İngiltere Cambridge Üniversitesi Astroloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. John Nicholos Postgate başkanlığında yürütülürken, Newcastle Üniversitesinde Bizans Dönemi uzmanı olarak görev yapan Dr. Mark Jackson ve Konya Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi erken Tunç Çağı dönemi uzmanı Prof. Dr. Hasan Bahar da yardım ediyor.
Karayolları: Bizde köprüler sağlamABD''nin Minneapolis kentinde yaşanan köprü faciasının ardından basın toplantısı düzenleyen Karayolları 17. Bölge Müdür Yardımcısı Asım Öztürk, İstanbul''da çok büyük bir deprem olsa bile köprülerin yıkılmayacağını belirterek, "Yapılarımızda herhangi bir problem yok" dedi.
Kemeraltı''nın tarihi dokusu yenilenecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, bir zamanlar Ege Bölgesi''nde alışverişin kalbi olan Kemeraltı Çarşısı''nı eski canlı günlerine döndürmek amacıyla "Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi" hazırladı.
Kocaoğlu: İzmir su rezervi bakımından İstanbul ve Ankara''dan çok daha iyi durumdaİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir''in su sıkıntısı konusunda Ankara ve İstanbul ile kıyaslandığında, bugün için daha iyi durumda olduğunu, ancak yeterli yağış alınamaması durumunda gelecek yıl aynı güçlüklerin İzmir''de de yaşanacağını açıkladı.
Ağustosböceği ve karıncaBiri, belki de dünyanın tek susuz başkenti olan Ankara''nın Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek. Diğeri, susuzluktan kavrulan Türkiye''de sıkıntının ''s''sini yaşamayan Eskişehir''in Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen.
KİPTAŞ, Yalova''ya da konutlar yapacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Konut İmar Planlama AŞ (KİPTAŞ), İstanbul dışındaki ilk konutlarını Yalova''da yapmaya başladı.
Paralar sosyal tesise gittiMaliye Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı verilerine göre, belediyelerin şu anda yokluğu çekilen içme suyu için yaptıkları harcamalar sosyal tesis ve bina harcamalarının gerisinde kaldı.
''Sabaha kadar ağlıyorum''The Green Park Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ, bürokrasinin kendilerini bezdirdiğini, Pendik''te iki yıl önce başladıkları İstanbul''un en büyük oteli ve en büyük kongre merkezi olacak otelin bürokratik engeller yüzünden yapılamadığını söyledi.
Tünel çalışmalarında çatlak oluşan 4 bina tahliye edildiKağıthane Talatpaşa Mahallesi''nde yürütülen tünel çalışmaları sırasında hasar gören 4 bina boşaltıldı. Binaların bulunduğu sokaklar trafiğe kapatılırken, itfaiye ve zabıta ekipleri güvenlik amacıyla binaların bulunduğu alanda hazır bekletildi.
ABD''de, 70 bin köprü çökme tehlikesi yaşıyorABD''nin Minneapolis kentinde 4 kişinin ölümüne, onlarca kişinin de yaralanmasına yol açan köprü faciasının ardından, ülkede 70 binden fazla köprünün yapısal olarak zayıf olduğu bildirildi. Mississippi Nehri''ndeki köprüde yaşanan çökmede birçok araç, suya düşmüştü.
Konyaaltı 6 Kat BüyüdüAntalya Konyaaltı’nda 1999 yılında toplam 7 bin 484 olan konut sayısı, 2007’de 45 bin 850’ye çıktı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 8 yıllık süre içinde konut sayısındaki altı kat artışın beldenin artan cazibesinden kaynaklandığını belirtti.
Konutta Narlıdere ile Büyükdere yarışıFolkart Yapı tarafından İzmir''de inşa edilen Narlıdere Evleri''nde dairelerin metrekare fiyatı ortalama 4 bin 500 YTL olarak açıklandı.
Yurtdışı hizmetler konseyi kurulduYurt Dışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Konseyi kuruldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) cuma günü yapılan açıklamada, kamu kurumları ve ilgili kuruluşlarla birlikle Odalar Birliğinin de üye olduğu Konseyin, yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörünün uluslararası hizmet ticaretinin gereklerine uygun olarak Türkiye ekonomisi yararına düzenlenmesi, desteklenmesi ve geliştirilmesini sağlamayı amaçladığı kaydedildi. Açıklamada, konseyin sektöre ilişkin kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planlar ile yıllık programları belirlemesi ve bu kapsamda gerçekleştirilecek düzenleme ve uygulamalar hakkında önerilerde bulunmasının öngörüldüğü belirtildi.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Referans
Metrobüs Eylülde Kalkıyorİstanbul’un trafik sorununu hafifletmesi beklenen metrobüs hattının yapım çalışmaları tamamlanmak üzere. Mecidiyeköy-Topkapı-Avcılar arasında hizmet verecek metrobüs için D-100 Karayolu’ndaki şerit sayısını 9’dan 12’ye çıkaran Büyükşehir Belediyesi, inşaat için 150 milyon YTL harcadı.
Elçilik Binamız ''Ben Türk''üm'' DemeliBerlin''de yapılacak olan büyükelçilik binasının inşaatına seneye başlanacakmış. Proje yarışmasını kazanan Alman firmasından bizi, dünyaya anlatması bekleniyor.
Merrill Lynch ilk projesine Pendik’te başlıyorEskişehir’de alışveriş merkezi satın alan Merrill Lynch, İstanbul’daki ilk projesine ise Pendik’te start verecek. Yatırım bankası, 60 milyon dolara dev alışveriş merkezi inşa edecek.
Gerçek bir entelektüeli yitirdikTürkiye''de sanat dünyasının önemli kişiliklerinden çevirmen, denemeci, fotoğrafçı, mimar Samih Rifat, dün yaşamını yitirdi. 62 yaşında ölen Rifat Rene Char, Prevet ve Kavafis''i Türkçeye çevirmişti.
Getty Müzesi antik eserleri iade ediyorLos Angeles''taki Getty Müzesi, İtalya''dan çalındığı iddia edilen antik eserleri geri vermeyi kabul etti. Müze, 46 eserin kendilerine verilmesini teklif eden İtalya''ya, ilk görüşmelerde sadece 26 parçayı iade etmeyi kabul etmişti. Ancak Roma''nın müzeyi yağmacılıkla suçlaması ve ilişkileri kesme tehditleri sonucunda, aralarında tanrıça Afrodit heykelinin de bulunduğu 40 eser 2010 yılına kadar İtalya''ya iade edilmiş olacak. Afrodit heykelini müze, 20 yıl önce 18 milyon dolara almıştı.
Tarih: 4 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Kuraklık resmileştiMeteoroloji: Gelecek aylardaki yağışlar, kuraklığın etkisini gideremez. Türkiye, daha uzun süre susuz! Meteoroloji''ye göre, normal yağsa bile sonbahar yağışlarının kuraklığı giderme olasılığı düşük. Türkiye, deprem gibi, kuraklık riskiyle de yaşamasını öğrenmeli...
Antalya’da 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planı TartışmalarıKent konseyinde düzenlenen 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’yla ilgili bilgilendirme toplantısına Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Öztürk damgasını vurdu. Öztürk; Mimarlar Odası Başkanı Aydın’a “duygusal davranıyor”, DP’li Meclis Üyesi Av. Gököz’e ise “kentin geleceğini tıkıyorsunuz” dedi.
Muhafazakârlık Sorunu ve Sinan Meselesi*İki gündür Sinan yine gündemde. Uzaktan izleyen birisine “pes doğrusu” dedirtecek yorumlar yapılıyor arka arkaya uzmanlar tarafından... Uğur Tanyeli “Sinan muhayyeldi” demiş bir röportajında1. Böyle diyerek kutsal alana girerken ayakkabılarını çıkarmayı unutmuş bir Müslüman gibi tepkiler alıyor başka sanat / mimarlık tarihçilerinden.
Seyrantepe’de Yeni İhale 25 Ağustos’taToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) iptal ettiği Seyrantepe ihalesi 25 Ağustos’ta yeniden yapılacak. TOKİ önümüzdeki hafta şartnameyi yenileyerek, ihale ilanına çıkacak. Yeni ihalede Galatasaray’ın hazırladığı proje üzerinden teklifler alınacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Galatasaray Seyrantepe spor kompleksinin yeni ihalesi için önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkacak. 25 Ağustos’a kadar teklifler alınacak. 5 gün içinde değerlendirme yapılarak, eylül başında ihaleyi kazanan firma belirlenmiş olacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci-Harem Ekim’den itibaren 8 dakika…İstanbul Büyükşehir Belediyesi İDO’nun Tuzla’da inşa ettirdiği 4 yeni nesil arabalı vapurdan ilki olan “Suhulet” törenle denize indirildi. Ekim ayında hizmete girecek arabalı vapur, Sirkeci-Harem arasını 25 dakikadan 8 dakikaya indirecek.
İzmir''e Yeni Yol HaritasıSağlıklı Kentler Platformu çatısı altında toplanan 72 kurum ve kuruluş, kentleşmeden çevre ve sağlığa kadar 6 farklı çalışma grubu oluşturarak yeni projeler için kolları sıvadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğündeki 72 kurum ve kuruluşun katılımıyla oluşturulan “Sağlıklı Kentler Platformu”, çalışma gruplarını belirleyerek yeni projelerin üretimi için harekete geçti.
AKM''yi yıkmayalım da ne yapalım diyenlereMimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM''yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı''na ve İstanbul''a kazanılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.
Küresel ısınma medyasal cehaletHürriyet’in çarşamba günkü sürmanşeti, bu yılın kurak geçmesini her fırsatta küresel ısınmaya yoran ve zekai yorumlar yapan hurafeci köşe yazarlarına bir tokat gibiydi.
İtalyan heyet Hasankeyf’i ziyaret ettiİtalya’da çeşitli kitle örgütlerine üye 10 kişiden oluşan heyet, Ilısu Barajı’nın tehdit ettiği Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’i gezdi.
İstanbul’da trenler 9 hafta çalışmayacakHalkalı-Gebze arasında trenler 9 hafta çalışmayacak. Bu nedenle trafiğe 130 bin yeni yolcu eklenecek Marmaray inşaatı nedeniyle Halkalı-Gebze arasında 9 hafta tren çalışmayacak.
''Böyle olsun istemedik''İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2004''te Eminönü''nün tarihi dokusunu bozduğu gerekçesiyle kaldırılan balık ekmek tekneleri, yeniden işbaşı yaptı. Ancak bunların çevreye ve denize verdiği kirlilik ne yazık ki unutuldu. İBB Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu tekrar sahilde çalışmaya başlayan balıkçı teknelerinin çevresindeki denizin yüzeyi pet şişeler, yiyecek atıkları ve benzeri birçok atıkla doldu.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ali Cemal Karabudak
Mevla ve Melih GökçekMelih Gökçek, tıpkı Mustafa Sarıgül, Kadir Topbaş ve bazı emekli paşalarımız gibi klonlandığını düşündüğüm şahsiyetlerden.
7 bin yıllık ticaret merkeziİstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Ön Asya Arkeoloji Anabilim Dalı tarafından Küllüoba Höyüğü''nde yapılan kazılarda Eskişehir''in MÖ 5000 yıllarında da önemli bir ticaret merkezi olduğu ortaya çıktı.
''Türkiye''nin her yerinde tehlikeli atık varilleri var''Sanayicilere ''tehlikeli atıkları'' ne yaptıklarını sorduk. İşte bazı yanıtlar: Her yerde gömülü variller vardır... Herkes atığını saklıyor, ama nerede belli değil.
Ankara Susuzluk Afetinin NedeniKent, gökdelen apartmanlar, dağ başlarına kadar tırmanmış siteler, çok katlı gecekondularla beton ormanına dönüşmüş.
Sanat.. Teknoloji.. Yaratıcılık!..McLaren Teknoloji Center''in muhteşem orman ve bahçesini geçip, göletin yanından kıvrılarak bir mimari baş yapıtı binasına girince, kendinizi bir sanat galerisinin içinde buluyorsunuz.
AKP''nin büyükşehir politikaları"Büyük kentlerimizdeki susuzluk, sadece kuraklıktan değil, yanlış kentleşme politikalarından ve popülist belediye yasalarından kaynaklanıyor..."
Belediye ''yanlışlıkla'' park satmışİstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) geçen yıl sattığı Cihangir''deki bir parkı şimdi kamulaştırarak geri almaya çalışıyor. Belediyeye kaynak yaratmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, Cihangir Sıraselviler Caddesi ile Bakraç Sokak''ın köşesinde bulunan yaklaşık 200 metrekarelik park, 25 Temmuz 2006''da 620 bin YTL''lik muayyen bedel üzerinden ihaleye çıktı. Park ihale sonucunda, bitişikteki Namşan Otopark ''a satıldı. Söz konusu yerin planlarda ticari alan gözükmesi ve satılacak yerin iyi incelenmemesi nedeniyle bir yanlışlık sonucu satıldığı belirtiliyor. Cihangirliler satıştan, parkın üzerindeki ağaç ve banklar sökülünce haberdar oldu. Cihangir''in son derece sınırlı olan yeşil alanlarından birini daha kaybetmek istemeyen çevre sakinleri durumu İBB''ye iletti. Cihangirlilerden gelen tepkiler üzerine park kamulaştırılarak geri alınmaya çalışılıyor. Parkı satın alan Namşan Otopark yeri geri vermek istemediği için İBB Meclisi''ne geçen ay verilen önerge ile arazinin fonksiyonu ticari alandan yeşil alana çevrildi. Karar geçen ay meclisten çıktı ve İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''na gönderildi. Plan değişikliğini Koruma Kurulu uygun görürse Cihangirliler parklarına kavuşacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kartal’a Büyük Rolİstanbul Kartal’da 555 hektar alan için hazırlanmış dünyanın bugüne kadar gelmiş geçmiş "en büyük şehir dönüşüm planı" 2008 başında uygulamaya giriyor.
Bandırma Limanı özelleştirilecekDanıştay 13. Dairesi, Devlet Demiryolları''na ait bazı limanların özelleştirme programına alınmasına ve özelleştirme yönteminin belirlenmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının Bandırma Limanı''na ilişkin kısmının iptal istemini reddeden yerel mahkeme kararını onadı. Liman-İş Sendikası, ÖYK''nın Bandırma Limanı''na ilişkin kararının iptali istemiyle Bursa 3. İdare Mahkemesi''nde dava açmıştı.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Ankaralı tatile çıksınAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’daki su sıkıntısını gidermek için ’tatil’ önerdi. Düzenlediği basın toplantısında ve katıldığı bir TV programında su sıkıntısı ile ilgili soruları yanıtlayan Gökçek, "Belediye personelini iki aylık izne göndermeyi planlıyorum, bir kasaba nüfusu kadar insan Ankara’dan ayrılır. Vatandaşlarımız tatile çıksın. Bir 50 bin, 60 bin kişi Ankara’dan ayrılsa biraz rahatlarız. Annelerini babalarını ziyaret etseler fena mı olur" dedi. Gerede Projesi’ni Japonların finanse etmesi halinde 450-500 milyon dolarlık bir maliyet çıkacağını savunan Gökçek, kendilerinin projeyi daha fizibl şartlarda yapabileceğini düşünerek teklifi kabul etmediklerini söyledi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci - Harem arası 8 dakikaya iniyorİDO tarafından Tuzla''daki Çeksan Tersanesi''nde yaptırılan 600 yolcu, 80 araç taşıma kapasiteli yeni nesil arabalı vapurlardan ilki dün törenle denize indirildi. 1872 yılında hizmete konulan ilk arabalı vapur olan "Suhulet"in (kolaylık) adı verilen geminin hizmete girmesiyle Sirkeci-Harem hattı 8 dakikaya inecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz ulaşımının toplu ulaşım içindeki payını yüzde 3''ten yüzde 10''a çıkardıklarını, günlük 250 bin olan yolcu sayısını da 430 bine çıkardıklarını kaydetti. Boyu 73.20 metre, genişliği 18.40 metre olan dört arabalı vapurun toplam maliyetinin 42.7 milyon dolar olacağı belirtildi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: M. Akif Erdem
İstanbul''un projeleri geciktiİstanbul''a su sağlayacak projeler, susuzluk "yağmur duası"na çıkılacak seviyeye geldikten sonra hız kazanmaya başladı.
Milas''a 1.5 milyar dolara ''tatil kenti'' kuruluyorTürk-Kazak ortaklığıyla kurulan Capital Partners, Milas''ın Bozbük köyüne 1.5 milyar dolar yatırımla 1000 odalı 5 otel, 2 bin 58 konut, 3 adet alışveriş merkezi kuracak.
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.