Haberler

6 Ağustos 2008, Çarşamba

Haydarpaşa’nın Geleceği AranıyorHaydarpaşa’nın Geleceği Aranıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 – 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yıldız Parkı, Malta Köşkü’nde Haydarpaşa konulu bir arama konferansı düzenledi. Haydarpaşa hakkında söz sahibi olan bütün kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve konu hakkında katkısı beklenen kişiler bu konferansa davet edilerek, görüşleri alınmak üzere bir araya toplandı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Arama Yönetim Danışmanlığı Kurucu Direktörü Oğuz Babüroğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen toplantı, 30 Temmuz Çarşamba sabahı yoğun bir katılımla başladı. Haberin Devamı
 Boğaz''ın altından araç geçişinde en iyi teklif rakibe 11.5 yıl fark attı Boğaz''ın altından araç geçişinde en iyi teklif rakibe 11.5 yıl fark attı6 kez ertelenen Boğaz tüp geçişi ihalesinde en iyi teklifi, 19 yıl sözleşme süresi ile Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransız Vinci ortak girişimi verdi.
 Boğaza çift katlı tünel Boğaza çift katlı tünelİstanbul''un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesine en iyi teklifi Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa''dan Vinci''den oluşan ortak girişim verdi.
100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyor100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyorPendik’te 100 milyon Euro yatırımla hayata geçen ve 250 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ’outlet’i olan Viaport, Dubai modeli ile yılda 1 milyonluk ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.
Meksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''nın orta kesimlerindeki Tula kentinde arkeologlar, MS 900 ile 1150 yılları arasındaki döneme ait bir çocuk mezarı ortaya çıkardı.
ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?Gündemi oluşturan konu ve konukları ile renkli bir içeriğe sahip Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete”nin ilk sayısı çıktı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan ArkiPARC Gazete üç ayda bir yayımlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak.
Bir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBatı Japonya’nın Çugoku Bölgesi''ndeki, hafızalara “ilk atom bombası” saldırısıyla kazınan Hiroşima, felaketin üstünden geçen 63 yılda “Su Şehri” ünvanına yakışır bir yeniden yapılanma öyküsüne imza attı. Dönemin en güçlü derebeylerinden Mori Terumoto’nun Ota Nehri ağzında kendisine bir kale inşa ettirmeye karar vermesiyle (1589) şehirleşme yolunda ilk adımın atıldığı Hiroşima’ya içinden geçen altı nehir nedeniyle “Su Şehri” ve “100 Köprülü Şehir” de deniyor.
Doğu-batı terminalinin imar planları tamam; şehir içi trafik rahatlayacakSincan ve Etimesgut''u birbirinden ayıran otobanın Elvan bölgesine Batı Garajı, Mamak''ın da Doğu Kent bölgesinde bulunan transit yola Doğu Garajı kurulması için imar planları tamamlandı.
Konut fiyatını düşük gösteren müteahhidi bankalar ele verecekTapu ve bankalardaki kayıtlar sayesinde konutta vergi kaybının önüne geçilecek. Konut alışverişlerinde yaşanan yüksek vergi kaybı Maliye Bakanlığı''nı harekete geçirdi.
TOKİ, Mardin''i aslına dönüştürecekMardin Valiliği ve Belediyesi''nin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile imzaladığı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tarihi kentin dokusunu bozan betonarme binalar tek tek yıkılacak.
2 ABD''li arkeologun Bismil merakıDiyarbakır''ın Bismil ilçesinde ABD''li 2 arkeolog, su boylarındaki yerleşimlerin özellikleri ve insanların çevresel değişimleri nasıl karşıladıkları konusunda yüzey araştırması yürütüyor.
İstanbul dergisinden veda sayısıTarih Vakfı tarafından 16 yıldır yayımlanan İstanbul dergisi, mali nedenlerden dolayı 64. sayısıyla okurlarına veda ediyor. Söyleşiden araştırmaya, İstanbul’u farklı renkleriyle işleyen bir veda sayısı niteliğindeki dergi, son sayıda İstanbul dergisiyle bir şekilde ilişkide bulunmuş kişilerin kısa gözlemlerine de yer veriyor. Murat Belge ise dergi için yaptığı son gezisini, 1968’in 40. yılına selam niyetine dönemin İstanbul Hukuk öğrencisi Mehmet Tansuğ’la Beyazıt ve İstanbul Üniversitesi’ne yapıyor. Dergi son dokuz sayıda olduğu gibi İstanbul’un köklü liselerine konuk olmayı da ihmal etmiyor ve bu kez Vefa Lisesi’ne uğruyor. Söyleşi ağırlıklı son sayıda yer alan söyleşilerden biri de Mayıs ayında Türkiye’ye gelen Leiden Üniversitesi’ne bağlı Modern Dünyada İslam Araştırmaları Enstitüsü akademik müdürlük görevini yürüten Asaf Bayat ile kent, modernite ve yoksulluk üzerine yapılmış. Ayrıca, ‘kentsel dönüşüm’ süreci de unutulmayarak Başıbüyük Mahallesi’ne konuk olunuyor. İstanbul dergisinin son sayısı, birkaç merkezi gazete bayisi (Beşiktaş, Karaköy, Kadıköy, Üsküdar iskele bölgesi bayileri) ve kitabevlerinden temin edilebilir.
Tarih: 6 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Emlak piyasası gözaltına alınıyorGayrimenkul sektöründe vergi incelemesi başlatılıyor. Bu sayede kredi kullanılan bir emlakta, alınan krediyle beyan edilen satış tutarının uyumuna bakılacak. Satış beyanlarının doğru olup olmadığı incelenecek.
Tarihe de göz diktilerÖren yerleri ile arkeolojik taşınmaz kültür varlıklarının da özelleştirilmesinin yolu açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bundan böyle ören yerleri ve buralarda bulunan arkeolojik taşınmaz kültür varlıklarını tüzelkişilere kullandırabilecek.
İstanbul''a ikinci tüp geçiş, 1.5 milyar dolara otolar için geliyorDenizin altından iki kıtayı birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların kullanımına sunulacak olan tüp tünelin yapım ihalesine en iyi teklifi Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa''dan Vinci''den oluşan ortak girişim verdi. 1.5 milyar dolara mal olacak 5.4 kilometrelik tünelin inşaatı 3 yılda tamamlanacak.
Rüzgar santrali için imar izniElektrik enerjisi üretimi konusunda, rüzgar potansiyeliyle son yıllarda Türkiye''nin parlayan yıldızı haline gelen Manisa''nın Soma ve Kırkağaç ilçelerinde yeni kurulacak enerji santrallerinin üretime geçmesi için son aşamaya gelindi.
Yazıkışla Tapınağı ilgi ve restorasyon bekliyorGazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hakkı Acun, Hitit ve Roma dönemlerinde yerleşim yeri olan, Yozgat''ın Boğazlıyan ilçesindeki Yazıkışla Tapınağı''nın restore edilip tanıtılması gerektiğini söyledi.
Maltepe’ye 7 bin konut yapıyoruzMaltepe Belediye Başkanı Fikri Köse KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’la birlikte bu yıl yapımı tamamlanan Türkiye’nin en kapsamlı rehabilitasyon merkezi olan Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Köse, burada yaklaşık 500 engelli vatandaşa gerekli tedavi ve eğitimin verileceğini söyledi. Maltepe’de başlattıkları 7 bin konutluk projenin birinci ve ikinci etap kayıtlarını tamamladıklarını belirten İsmet Yıldırım ise, Maltepe’nin Başkan Fikri Köse yönetiminde çok geliştiğini ifade etti.
Tarih: 6 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul’un iki yakasını bir araya getireceklerTürkiye için büyük önem taşıyan ve batırılacak tünellerin derinliği itibariyle dünyada ilk olacak tüp tünel ihalesine en iyi teklifi, Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa’dan Vinci’den oluşan ortak girişim verdi.
Konut kredileri talebinde daralma sürüyorMerkez Bankasının Banka Kredileri Eğilim Anketi''ne göre bankalar, 2008 yılı üçüncü çeyreğinde, konut kredileri talebinin aynı hızla daralacağını, taşıt kredileri talebindeki daralmanın yavaşlayacağını ve diğer bireysel kredilerde talep artış hızının duracağını öngördü.
Muğla''ya Paris''tekinden büyük Disneyland projesiParis''teki Disneyland ile Almanya''daki Heidi Park örneklerinden yola çıkılarak, Muğla''da 13 bin dönüm alanda yapımı planlanan Akdeniz Entegre Eğlence Merkezi için düğmeye basıldı.
Kavga bitmemiş…Ülkemizde var olan planlama yetkilerinde yaşanan karmaşa ve kurumların sektörel planlama yetkisi arzuları, Kent Yazıları’nda en çok ele alınan konulardan biri olagelmiştir.
Müteahhitler maliyetli buldu, Gebze-İzmir arasına demiryolu yapılmayacakUlaştırma Bakanlığı, 5 milyar dolarlık İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu Projesi''nde değişikliğe gidiyor. Projeden, karayolunun her iki yanına yapılması düşünülen demiryolu hattı çıkarılacak.
Ulucanlar Kültür Merkezi için ihaleye çıkılıyorAltındağ Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü, Ulucanlar Cezaevi Kültür Merkezi''nin çevre düzenleme ve restorasyon uygulama işini (1. etap) ihaleye çıkardı. Yer tesliminden itibaren 100 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesi, 29 Ağustos 2008 tarihinde saat 10.00''da Altındağ Belediyesi''nde yapılacak. Sadece yerli isteklilerin katılabileceği ihalede şartname, Altındağ Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü''nden görülebileceği gibi aynı yerden bedeli karşılığı satın alınabilecek. ihalede katılımcılar teklif ettikleri bedelin yüzde 3''ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Doğanbey Kentsel Dönüşümü''nde 5 metrekare arsası olan bile hakkını alacakBursa''nın merkez Osmangazi ilçesi Doğanbey bölgesinde ''Kentsel Dönüşüm Projesi''nin 2. etap çalışmaları törenle başlatıldı.
Metro kazısında çoğu gitti, azı kaldıİstanbul''un altında, yer üstündekilerin farkında olmadığı hummalı kazılar yapılıyor. Yüzlerce işçi, toprağın altında Kadıköy''ü Kartal''a bağlayacak metro tüneli inşaatını 2010 yılına kadar tamamlamak için gece gündüz çalışıyor.
Sümer arazileri yeniden satışa çıkarılıyorKayseri''de Sümer arazisi olarak bilinen ticaret ve konut alanı arsaları, 6 Ağustos''ta düzenlenecek ihalelerle yeniden satışa çıkarılacak. Yapılacak iki ayrı ihaleyle, önce 14 parsel konut alanı arsasının, ardından da tek parseldeki 10 bin metrekarelik ticaret alanı arsasının satışı gerçekleştirilecek. Yarın saat 14.30''da başlayacak açık teklif ihale ile Sümer Mahallesi 354 pafta, 4 bin 860 adada toplam 14 parça taşınmazın ayrı ayrı satışı yapılacak. Her biri 800 metrekare büyüklüğündeki arsaların satışı 280 bin YTL muhammen bedelden başlayacak. Aynı gün yapılacak diğer ihale ile de Sümer Mahallesi 115 pafta, bin 591 ada bin 983 parseldeki 10 bin metrekare ticaret alanı arsasının satışı gerçekleştirilecek. 3 milyon 500 bin YTL muhammen bedelli ihale saat 15.00''de başlayacak.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Eşref Akgün
Enerjisa santral için Yüksel İnşaat’ı seçtiSabancı Holding ile Avusturyalı Verbund’un ortaklığı olan Enerjisa, Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecek yaklaşık 452 megawatt (MW) kurulu gücündeki Enerjisa Kandil Grubu olarak adlandırılan üç hidroelektrik santralının inşaat hizmetleri için Yüksel İnşaat’ı tercih etti. Enerjisa’nın açıklamasına göre, anlaşma Türkiye’nin enerji üretimi açısından en önemli havzalarından Ceyhan nehri havzası üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santralları’nın anahtar teslim hidromekanik donanımı ile inşaat hizmetlerini kapsıyor. 142 MW kurulu gücündeki Hacınınoğlu regülatörü ve hidroelektrik santralının 2010’da faaliyete geçecek. Sarıgüzel barajı ve HES’i 2011 yılında, Kandil Barajı ve HES’i ise 2012’de işletmeye alınacak.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Antalya’daki yangının reçetesi var, ilacı yokBeş günden beri tüten Antalya ve diğer yangınlar Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü. Başbakan bugün bölgeye gidiyor. Antalya’nın ciğerini yakan orman yangınları, beşinci gününde Bakanlar Kurulu’nun gündemine girdi.
TOKİ, dar gelirliyi güneş piliyle aydınlatacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, imzalama hazırlığı içerisinde olduğu yeni bir protokolle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) binalarına güneş pili koymaya hazırlanırken, bu kapsamda dar ve sabit gelirli vatandaşa bedava elektrik kullandırmak hedefleniyor.
Ortak Girişim Grubu Tema Park yatırımını askıya aldıAnkara''da "Disneyland" benzeri tema parkı kurmak için 3 yıldır çalışmaları sürdüren Tema Parkı Ortak Girişim Grubu, yatırımını askıya aldı.
Gaziantep''e ''Kültür Yolu Projesi'' ödülüBirliğe üye şehirler yaptıkları çalışmalarla çeşitli ödüller alırken, Gaziantep Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi de ''Kültür Yolu Projesi'' ile Dr. Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü''ne layık görüldü.
Başkent''in Disneyland macerası sürpriz bir kararla askıya alındıAnkara''da uzun zamandır ilk önce ''Disneyland'', ardından ''Disneyland benzeri tema parkı'' adı ile tartışılan dev proje için üç yıldır çalışma yürüten Ortak Girişim Grubu, yatırımını askıya alma kararı verdi.
Bayrampaşa Cezaevi Müze olacakTemeli 1956’da atıldıktan sonra 1968’de hizmet vermeye başlayan ve Türk cezaevi tarihinin sembollerinden biri olan Bayrampaşa Cezaevi geçtiğimiz günlerde kapatıldı. Kapısına kilit vurularak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen cezaevinin şimdi arazisi konuşuluyor. Üniversiteden toplu konuta, kültür merkezlerinden lüks konutlara kadar bir çok projenin dillendirildiği cezaevi alanı için henüz karar verilmiş değil. Fakat ev sahibi olarak Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’nin gönlünde anıların canlandırılacağı bir bir müze yatıyor.
Tarihi kentlere ‘Tarihi Koruma’ ödülü verildiİstanbul’un da üye olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “2007 Yılı Koruma Ödülleri” sahiplerini buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de “Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Restorasyonu” ile ödül aldığı törende konuşan Bakan Günay, “Toprağımızın neresini kazırsanız altından inanılmaz bir değer çıkıyor” dedi.
Mevlana Müzesi, su sızıntılarına karşı restore edilecekTopkapı Sarayı''ndan sonra Türkiye''de en çok ziyaret edilen mekân konumundaki Mevlana Müzesi, su sızıntıları ve tavanlarının bazı bölümlerinde meydana gelen kabarmalar nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.
''20 konut satar, projeyi bitiririm'' diyen müteahhidin nefesi kaba inşaata yetiyorEkonomik durgunluk ve siyasi gelişmeler sebebiyle durma noktasına gelen konut satışları inşaat firmalarını zor durumda bıraktı. Büyük şehirlerde temeli atılan ya da kabası bitirildiği halde tamamlamayan inşaat sayısında dikkat çekici bir artış var.
New York’u biçimlendiren tasarımların sergisiABD’nin New York kentinin en ünlü müzelerinden Modern Sanat Müzesi (MoMA), 1970’lerin önde gelen mimarlarının, kentin mimarisini biçimlendiren tasarımlarını konu alan bir sergiye evsahipliği yapıyor.
Öğrenci yurdu çöktü: 13 ölü 22 yaralıKonya''nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, üç katlı bir öğrenci yurdu çöktü. Çöken kız yurdunun enkazından 13 ölü 22 yaralı çıkarıldı.
Akıllı evler, akıllı önerilerEvler, binalar toplam enerji tüketiminde yaklaşık %40’lık bir paya sahip. Bazı enerji tasarruf ve enerji verimlilik özellikleri yeni ev yapımında, CO2 emisyonu azaltmak için çevreci malzeme ve yaklaşımlar kullanılmaya başlandı.
Metrobüsle Avcılar-Mecidiyeköy arası 45 dakikaİstanbul’da metrobüs projesinin ikinci etabı olan Topkapı-Zincirlikuyu hattının açılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni eğitim dönemine yetiştirilmeye çalışılan hat, 10 buçuk kilometre uzunluğunda ve 10 duraktan oluşacak.
AOÇ arazisi 49 yıllığına GSGM’ninAtatürk Orman Çiftliğinin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
Türkiye bunu da gördü...Türkiye’de ilk defa yapılan uygulama ile Kralkızı Barajı’nda enerji amaçlı kullanılan 17 milyon 500 bin metreküp su Dicle Barajı’na, oradan da sulama için Devegeçidi Barajı’na aktarıldı. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen tüm bu operasyonun tek bir hedefi vardı. Diyarbakır’da ekili alanları kurutmamak. Devegeçidi Barajı’nda doluluk oranı yüzde 22’e kadar düşmüştü. Hem enerji hem de sulama amaçlı kullanılan Batman Barajı’nında da doluluk oranını bu yıl yüzde 5.5’e düşünce elektrik üretimi durdu.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’u finans merkezi yapma projesi masadaEkonomi dünyası İstanbul’u finans merkezi yapma projesini ilk kez geniş katılımlı toplantıyla ele aldı. Nazım Ekren, ‘ABD’deki mortgage krizinden sonra bu proje son derece doğru’ dedi.
ODTÜ’deki Kaçak YapılarAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Evde ortalama 10 bin dolara elektrik üretip, fazlasını devlete satabilirsinizDünyada enerji talebi hızla artarken, sınırsız enerji kaynağı güneş de yeni alternatifler arasında dikkat çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle evde küçük çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim yapmak da mümkün.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.