Haberler

6 Ağustos 2009, Perşembe

Arkitera.com YenileniyorArkitera.com Yenileniyor9 Ekim 2000''de internet üzerinden yayına başlayan Arkitera.com, kısa süre içinde mimarların ve mimarlık öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği güncel yayınlardan biri olmayı başardı. 2010 yılında yepyeni bir tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıkacak olan Arkitera.com, bunun için görüş ve önerilerinizi bekliyor. Sizin katkılarınızla şekillenecek yeni arayüz sayesinde, Arkitera.com tarafından sunulan bilgilere ulaşımın kolaylaşması hedefleniyor. Haberin Devamı
50.Yıl Parkı...50.Yıl Parkı...Başkent’in “Şehir Terası” Hizmete Hazır -Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’e Kazandırdığı Yeni Rekreasyon Alanlarının Yanı Sıra Mevcut Parkları Da Yeniden Düzenleyerek, Vatandaşların Hizmetine Sunuyor
Dünyanın en eski haritası bulundu Dünyanın en eski haritası bulundu İspanya''nın kuzeyindeki Navarra bölgesinde, yaklaşık 14 bin yıl önce yapıldığı tahmin edilen bir harita bulundu.
Metro, güneş enerjili Meydan''ı açtıMetro, güneş enerjili Meydan''ı açtıAlman perakende şirketlerinden Metro Group, güneş enerjisi sisteminin kullanıldığı M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi''ni (AVM) hizmete açtı.
Adalar Müzesi AçılıyorAdalar Müzesi Açılıyorİstanbul, nihayet bir kent müzesine kavuşuyor. Adalar Müzesi, Adaların tüm tarihini, yakın geçmişini, bugününü belgeleyip aktarmayı amaçlıyor.
İstiklal caddesine Şanzelize modeliİstiklal caddesine Şanzelize modeli20 yıl önce araç trafiğine kapatılan caddenin etrafındaki 43 nokta daha, Paris''in ünlü Şanzelize bulvarında olduğu gibi tamamen yayaların kullanımına açılacak.
Haliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde depreme karşı güçlendirme çalışması 25 Temmuz Cumartesi günü başlayacak.
Edirne Sarayı''nın restorasyonu başladıEdirne Sarayı''nın restorasyonu başladıTopkapı Sarayı''ndan sonra Osmanlı''nın en büyük sarayı olan Edirne Sarayı''nın restorasyonuna başlandı. Tunca Nehri kenarındaki saray, 1878 Osmanlı-Rus Savaşı''nda cephanelik olarak kullanılmış. Saray, Rusların eline geçmesin diye dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa tarafından havaya uçurulmuş.
Ayasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaAyasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaEn son Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati''nin gördüğü, üzerleri sıva ve metal maskeyle kapatılan 700 yaşında olduğu tahmin edilen altı kanatlı melek figüründen birinin yüzü açıldı.
TOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''le, onun ölümünden sonra da mirasçılarıyla16 yıl süren tahliye davası sonucunda devraldığı C Motelleri arazisinin 153 dönümlük bölümünü 517 milyon liraya satışa çıkardıİdare, aynı yerdeki 60 dönümlük bir parseli de yıllık 6 milyon lira bedelle kiraya verecek.
64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ın64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ınAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yenilenme ihalesini Kars Havalimanı, Harran Sulama, Hatay Yayladağ İçme Suyu gibi projeleri yapan, daha çok kamu işleriyle gündeme gelen Özsoy İnşaat Turizm Ticaret A.Ş. kazandı.
Seyrantepe''ye teklif ''aşırı düşük'' dendi, yeni ihale 21 Ağustos''taSeyrantepe Spor Kompleksi için yapılan üçüncü ihale de iptal edildi. TOKİ ihale komisyonu, Siyah Kalem İnşaat''ın verdiği teklifi aşırı düşük bularak ihaleyi iptal etti. Daha uygun koşullarda bir teklif için 21 Ağustos''ta yeniden ihaleye çıkılacak.
Kocaoğlu: Metroyu ya biz yapacağız ya da yeniden ihaleye çıkacağızİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol- Üçkuyular metro hattını belediye olarak kendilerinin yapabileceğini söyledi.
Alman Metro, 10''uncu alışveriş merkezini Merter''de açtıDünyada yaşanan ekonomik kriz, yurtdışındaki birçok şirkete kepenk kapattırırken Türkiye yatırımlar için yeni bir umut oldu.
İstanbul Boğazı''na alternatif proje yine gündemde Sakarya Nehri ile Karadeniz İzmit Körfezi''ne bağlanarak İstanbul Boğazı''na alternatif bir su yolu projesi olan Sakarya Nehri Ulaşım Projesi, İl Genel Meclisi toplantısında yeniden gündeme geldi.
Tarihi İshakpaşa Sarayı, cam örtüyle kapatılıyor Ağrı''nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshakpaşa Sarayı''nı kar ve yağmur suları ile zararlı güneş ışınlarından koruyacak olan cam örtünün monte çalışmaları başladı.
Kandilli Rasathanesi Müdürü değiştiProf. Dr. Gülay Altay''ın yerine Prof. Dr. Mustafa Erdik getirildi.
Çöpler ''yetti gari'' dedi patladıBodrum çöplüğünde yaşayan ailelerin çocukları "hijyen ortamında değiller" diye okullara kayıt yaptıramıyor. Çöplüğün kurulduğu yer tarihi Karya kentinin tam üzeri Bodrum''u hep makyajlı yüzüyle gördük biz.
Bodrum sportif turizm köyüne kavuşacakAB Invest & Broadway Malyan, 140 milyon dolar yatırımla Bodrum Akyarlar''da turizm merkezi, Bayrampaşa''da 2 bin yataklı otel yapacak.
AB deyince engelli hatırlandı havaalanları elden geçecekUlaştırma Bakanlığı, 11 milyon engelliye kolaylık için havaalanları nı yeniden tasarlayacak.
Seyrantepe sil baştan 4. ihale 21 Ağustos''taTOKİ, Seyrantepe ihalesinde Siyah Kalem''in teklifini "aşırı düşük" bularak iptal etti. Yeniden yapılacak ihalede şartnamenin değişmesi bekleniyor.
Has Mimarlık yeşil bina değerlendirme lisansı aldıHas Mimarlık,Temmuz 2009''dan itibaren, Avrupa''nın en yaygın yeşil bina belgesi BREEAM''in lisanslı değerlendirme kurumu oldu. 2000 yılından beri "ekolojik binalar" konulu araştırmasını sürdüren Has Mimarlık, bu araştırmaların uygulamasını İTÜ Maslak''ta ekolojik araştırmalar için EKOyapı projesiyle gerçekleştiriyor. Bu proje "sıfır enerji" olarak bilinen ısıtma ve soğutma için gerekli enerjiyi, binanın kendisi yenilenebilir enerji kaynakları ile üretiyor. Ayrıca bina LEED hem de BREEAM''e göre tasarlanıyor.
Tarih: 6 Ağustos 2009 Kaynak: Sabah
Pera''da AKM''nin akıbeti tartışılacak‘Yıkılacak mı? Yapılacak mı?'' tartışmalarıyla son beş yıla damgasını vuran İs tanbul''daki Atatürk Kültür Merkezi''nin mimari yapısının korunması için çalışan mimarlar inisiyatifi bugün ‘AKM nasıl, kimin için ve hangi yöntemlerle korunmalı?'' isimli bir panel düzenliyor. Pera Müzesi''de AKM''nin korunma ve yenilenme sürecine dair gelişmelerin değerlendirilmesi ve bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması amacıyla saat 17.00''de yapılacak panele Mete Tapan, Doğan Tekeli, Tansel Korkmaz, Serhan Ada, AKM''nin renovasyon projesini hazırlayan mimar Murat Tabanlıoğlu''nun yanı sıra İstanbul 2010 Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de katılacak. Toplantıda projenin uygulamasının profesyonel ortamlara nasıl açılacağı, AKM programının geliştirilmesi için açık bir kamusallık fikrinin hangi yöntemlerle desteklenebileceği ve sürdürülebilir bir uygulamanın nasıl yapılacağı tartışılacak.
Tarih: 5 Ağustos 2009 Kaynak: Radikal
O villalara 62 bin lira ceza kesildi...Bodrum''da fosseptik sularını mavi bayraklı koya akıtan iki lüks tatil sitesine toplam 62 bin 124 lira para cezası kesildi.
İstanbul''un köprüleri depremde yaylanacak!Megakentte 2006''da 15 köprünün depreme karşı güçlendirilmesiyle başlayan çalışmalar, Haliç Köprüsü ve Mecidiyeköy Viyadüğü ile sona yaklaştı.
12 katlı dev merkezKongre Vadisi''nde tüm yapıların inşaatları tamamlandı. Sadece iç düzenlemeleri kalan vadiyi 6-7 Ekim''de yapılacak IMF toplantısına hazır hale getirmek için 3 bin kişi gece güdüz çalışıyor.
Belen Kanuni Sultan Süleyman Külliyesi''nin restorasyonu tamamlandıHatay''ın Belen ilçesinde bulunan tarihi Kanuni Sultan Süleyman Külliyesi''nin restorasyon çalışmaları tamamlandı.
Umarım artık AKM sorunu biterDün e-postayla şöyle bir çağrı aldım. "Bugün İstanbul''un en önemli ve popüler kültür-sanat merkezlerinden biri olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), sizlerin de bildiği gibi şehrin sembolleri arasında yer alma niteliğini de taşımaktadır..."
İnşaat Mühendisleri''nden uyarıİnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Nevzat Ersan, "Ankara''da metro inşaatları hızla tamamlanmalı, bunun ardından ise çağdaş kent yapısına uymayan katlı kavşaklar kapatılmalıdır" dedi.
Yeşilköy Parkı otopark olmayacakMahalle sakinleri tarafından tepkiyle karşılanan Yeşilköy Olimpiyat Parkı''na yapılması planlanan zemin altı otopark projesi iptal oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu raporunda, "Bakırköy ilçesi, şevketiye mahallesi Nazım İmar Planı kararlarının iptal edilerek parselin yeşil alan olarak korunması komisyonumuzca uygun görülmüştür" denildi. Meclis''te okunan komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi, projenin Merter''de başka bir yere kaydırılmasına karar verildi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Orman yangınları hakkında...Dünya''daki ve ülkemizdeki orman yangınlarının % 80''inden fazlası yaz mevsiminde meydana geliyor. Yazın rehaveti, yangına elverişli koşullar ve benzeri nedenlerle orman yangınlarının her yıl yeniden yaz aylarında gündeme gelmesi neredeyse olağan bir durum olarak algılanıyor.
İptal ettirenin alnından öperimBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Akay Kavşağı, Çankaya Belediyesi''yle ilişkiler ve belediyenin kent uygulamaları konusunda Ankara Hürriyet''e günlerce konuşulacak açıklamlarda bulundu.
Türkiye güneş enerjisi yasasını neden ağırdan alıyor?Enerjide büyük oranda doğalgaza ve dolayısıyla dışarıya bağımlı olan Türkiye, doğanın bu bedava nimetinden eninde sonunda yararlanmak zorunda.
Terim, kışın hareket olsun diye Bodrum''a 5 stadyum önerdiGeçen cumartesi akşamı The Marmara Bodrum''dan ilçe merkezindeki trafik tıkanıklığını izlerken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon''a işaret ettim.
Neden İTÜ''den değil de Berlin Üniversitesi''nden görüş alındıİETT''nin metrobüs hattında kullanılmak üzere Almanya''dan tanesini 450 bin Euro''ya satın aldığı 250 Mercedes Capacity araçla ilgili dava dün Beyoğlu 5''inci Asliye Ceza Mahkemesi''nde başladı.
TOKİ taksitlerine zamTOKİ, yılın ikinci yarısında, taksitlere yüzde 4 artış uyguladı. Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) edinilen bilgiye göre, bu yılın ikinci yarısında, kredi ve konut taksitlerinin geri ödenmesinde uygulanacak artış oranı belli oldu.
Metrobüs, İETT müdürünü koltuğundan ettiTanesi 2.4 milyona alınan metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda adı geçen İETT Genel Müdürü görevden alındı. Hollanda’dan tanesi 2.4 milyon liraya satın alınan ve bir kısmı garajda bekletilen Phileas marka metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda ismi sık sık gündeme gelen İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, görevden alındı. Öztürk’ün görevden alınğını yaptığı açıklamayla duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, boşalan genel müdürlük koltuğuna Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hayri Baraçlı’nın atandığını kaydetti. Topbaş, “Mehmet Öztürk’ün, Baraçlı’ya yardımcı olacağına, destek vereceğine inanıyorum. Herkesin katkısının olmasını arzu ediyorum. Başarıya birlikte imza atmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Stadyumda killi zemin kazığı mı?Bugünlerde Atatürk Stadı''nın yenilenmesi kentin en önemli sorunu olarak gündeme oturdu. İş güç bırakıldı, memleket memleket en iyi stat projesi araştırmasına çıkıldı.
Gayrimenkul kriz dinlemediEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ahmet Gür, ekonomik krize rağmen haziran ayında gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı şehrin Bursa olduğunu söyledi.
Hasankeyf SİT alanı olsunHasankeyf''i Yaşatma Girişimi, 1985 yılından bu yana sürdürülen Hasankeyf kazılarının amacı ve Hasankeyf''te bundan böyle yapılacak olan kazı ve kurtarma çalışmalarına ilişkin öneri ve taleplerini basın toplantısı ile duyurdu.
Aphrodisias''ın görkemine yaraşır bir kitapAphrodisias''ın, Erken ve Orta Roma dönemlerinde (M.S. birinci ve ikinci yüzyıl), sahip olduğu refah düzeyi, kentin mimari ve heykel sanatında benzersiz bir konuma gelmesini sağlamıştı.
Trump Towers''ta 71 daire şimdiden satıldıTrump Towers''ın örnek daireleri tanıtıldı. Trump Towers İstanbul - Şişli''de dairelerin metrekaresi ortalama 6 bin 200 dolardan satılacak.
İstanbul''u boşaltacaklar Bulgaristan''a mı gideceğizİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin sanayiyi şehir dışına taşıma planı sanayicilerden büyük tepki aldı. Projenin uygulanamayacağını savunan İSTOÇ Başkanı Nahit Kemalbey "Bizi İstanbul''dan çıkarırlarsa sanırım Bulgaristan''a kadar gideriz" dedi.
En büyük şemsiye sigaracılara armağan!Konya Seydişehir İlçesi''nde işadamı Hüseyin Ulaşan 150 metrekareyi kapatabilecek büyüklükte bir şemsiye yaptı.
Apartman ve sitelere 50 milyon TL EKOkrediŞekerbank, ekonomik kriz ortamında apartman ve site yönetimlerine, enerji tasarrufu sağlayacak ''EKOkredi Yalıtım'' kredisi veriyor. İlk etapta 50 milyon TL kaynak ayrılacak.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.