Haberler

7 Nisan 2006, Cuma

Hadid ve Fuksas’ın MetaforlarıHadid ve Fuksas’ın MetaforlarıZaha Hadid’in ortaya koyduğu tasarım bir kurgu bilim çizgi romanını andırıyor. Hatta andırmak ne kelime? Önce ona, sonra mimarlığa yüklenen inşa etmek, kullanmak, hatta ticari değer taşımak gibi ikincil anlamlara gönderme yapıyor. Bu nedenle bu tür tasarımlar inşa etme terimleri ile değil, kanımca ancak edebi terimlerle ifade edilebilir. Haberin Devamı
Öncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi’ne Ödül VerildiÖncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi’ne Ödül VerildiÖncüoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi binası, 31 Mart 2006 tarihinde St. Petersburg Etnografya müzesinde yapılan tören ile “Commercial Real Estate” dergisi jürisi tarafından 2006 yılında St. Petersburg’da yapılan en iyi Alışveriş Merkezi ödülünü kazandı.
Frank Gehry’den Dinamik ve Orjinal Takı KolleksiyonuFrank Gehry’den Dinamik ve Orjinal Takı KolleksiyonuGehry Takı Kolleksiyonu, Gehry’nin hayatı boyunca saplantısı olmuş sanatının ürünü. Sayısız derin ve göz alıcı mimari projelerindekine benzeyen, insan vücuduna uygun boyutlardaki kışkırtıcı tasarımları, takı kolleksiyonunu oluşturdu.
2006 Yılı Serpentine Galerisi Pavyonu’nu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond Tasarlayacak2006 Yılı Serpentine Galerisi Pavyonu’nu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond Tasarlayacak2006 yılı Serpentine Galeri Pavyonu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond tarafından tasarlanacak. Günümüzün en etkili mimarları arasından yer alan Koolhaas, binaları ile olduğu kadar yazıları ile de tanınıyor.
Çebi Uluslararası Tasarım Yarışması SonuçlandıÇebi Uluslararası Tasarım Yarışması SonuçlandıÇebi firması tarafından kullanılmak üzere, çağdaş tasarım standartlarına uygun, yaratıcı yeni ürünlerin ortaya konması amacıyla açılan uluslararası tasarım yarışması sonuçlandı.
Tasarım Dergisi’nin 160. sayısında Kisho Kurokawa , “Metabolismos Akımı” ve “Symbiosis Felsefesi”Tasarım Dergisi’nin 160. sayısında Kisho Kurokawa , “Metabolismos Akımı” ve “Symbiosis Felsefesi”Tasarım Dergisi 160. sayısı, kendi felsefesi ile akımını yaratmış özel bir mimara yer veriyor. Kisho Kurokawa henüz 26 yaşında iken “Metabolismos” akımını yaratmış ve mimarlığa bakışını anlatan ve özünü yaşamdan alan “symbiosis” felsefesini oluşturmuş bir mimar, kent plancı ve filozof.
İstanbul’un Yeni Yüzünü Zaha Hadid ve Ken Yeang Şekillendirecekİstanbul’un Yeni Yüzünü Zaha Hadid ve Ken Yeang ŞekillendirecekUzun süredir İstanbul gündemini meşgul eden, yeni kent odakları yaratılması ve kentsel rehabilitasyon konuları ile ilgili dünyaca ünlü mimarlara götürülen teklifler sonucu geliştirilen projeler, 05 Nisan Çarşamba günü Tepebaşı''nda yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Kartal ve Küçükçekmece Belediye Başkanları’nın hazır bulunduğu basın toplantısında bu tarz bir uygulamaya neden ihtiyaç duyulduğu açıklandı.
Modern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern “sadelik” konulu “Honey, I’m Home” Sergisi, 2 Haziran 2006 tarihine kadar Danimarka Tasarım Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak.
Massimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineMassimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineDomus Dergisi, Maksimilliano Fuksas ile tasarımcısının ismini alan, Torino’daki PalaFuksas hakkında konuştu.
Meksika’da 1500 yıllık piramitMeksika’nın başkenti Mexico City’de, 1500 yıllık büyük bir piramit bulundu.
Vaillant, Akıllı Ev Çözümlerini SergilediVaillant, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 6-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşen “Tasarruf 2006” (1. Tasarruflu Ürünler, Verimli Hizmetler ve Yeni Teknolojiler Fuarı) fuarında yer aldı. Geleceğin teknolojisinin nasıl olacağının gösterildiği “Akılı Ev”de Vaillant’ın akıllı ürünleri sergilendi.
Ruslar''ın santrali Zorlu''ya emanetKojukova''nın proje sahasına ilk taş, Moskova Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Yuriy Vitalieviç Rosliak ile Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu tarafından konuldu.
Gökçek''e imarda Bakan yetkisiAnkara''da kurulacak yeni mini kent için Büyükşehir Belediye Başkanı''na, kanunla süper yetkiler tanındı.
İnşaat maliyetleri 2005''te yüzde 10.2 arttı2005 yılında 2004 yılına göre belediyeler tarafından Yapı Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 42,6, Yapı Kullanma İzin Belgesi verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 56,1 oranında artış hesaplandı. Arsa payı hariç inşaat metrekare maliyetleri ise geçen yıl, 2004 yılına göre yüzde 10,2 oranında arttı.
Torun Şirketler Grubu''ndan Bursa''da bin 300 konutluk projeZafer Plaza ile Bursa''da adını duyuran Torun Şirketler Grubu, Mudanya Yolu üzerinde yapacağı bin 300 konutluk Korupark Projesi''nin tanıtımını yaptı. Torun Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye''nin gayrimenkul açısından dünyanın bir numaralı gözdesi olduğunu hatırlatarak, arsa değeriyle 200 milyon dolarlık içinde alışveriş ve eğlence merkezi de bulunan Korupark Projesi''nin 2 yılda tamamlanacağını söyledi.
Çimentoda grev 1 Mayıs''ta başlıyorGeçtiğimiz ay grev kararı alan Türkiye Çimento Seramik Toprak ve Cam Sanayi İşçileri Sendikası, yüzde 5''lik zam önerisini kabul edilmez bularak iş bırakmaya karar verdi. Alınan karar uyarınca, 43 fabrikadan 23 tanesinde 1 Mayıs''ta, geri kalanlarda ise 8 Mayıs''ta greve başlanacak. İşveren tarafı ise 5 bin 5 çimento işçisinin grev kararını uygulayacağı tüm fabrikalarda lokavt kararı almaya hazırlanıyor.
İkinci Ikea İzmir''de açıldıDünyanın önde gelen mobilya ve ev eşyası satış mağazaları zinciri IKEA, İstanbul''un ardından Türkiye''deki ikinci mağazasını İzmir''de açtı. Ikea İzmir, Ege Üniversitesi arazisi üzerinde kurulan Forum Bornova içinde yer alan ilk alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyor. Inter IKEA Başkanı Hans Skalin , ''''İzmir''de açtığımız mağaza, şu ana kadarki IKEA mağazaları içindeki en iyi mağazamız'''' dedi. 23 bin metrekare alan üzerine kurulu mağazada, 6 bin 500 ürün çeşidi, 53 örnek yaşam alanı ve 3 model ev bulunuyor.
Tarih: 7 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Plansız projesiz yürütülen tartışmaKuşadası''nda Ofer-Kutman ortaklığının işletmeciliğini aldığı eski Fransız Tatil Köyü''yle ilgili projeler, muammaya dönüştü.
Konut fiyatı düşmezHedeflerinin 2007 yılı sonuna kadar 250 bin konutu aşmak ve bunun 150 binini teslim etmek olduğunu söyleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, özel sektöre rakip olmadıklarını, sadece örnekleme yapmak, fiyatları aşağıya çekmek, kaliteyi yakalamak, düzgün şeyler oluşturmak için bu konut ihtiyacının yüzde 5 ile 10 kadarını ürettiklerini kaydetti. Her ne adla olursa olsun imar affına karşı olduğunu belirten Bayraktar, 2007''den itibaren imarlı arsa sunumuna da başlayacaklarını söyledi. Bayraktar, "70 belediye ile gecekondu dönüşüm anlaşmaları yaptık. Yoksul kesime 50 bin konut üretiyoruz" dedi.
Bu kemer çok su kaldırırMimar Sinan''ın 500 yıl önce yaptığı Avasköy Su Kemeri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın temelini attığı toplu konut blokları arasında kaybolmak üzere.
''Sorun makyajla çözülmez''Kentin dönüşümünü hedef alan ''Üç İstanbul'' projesi, mimarlar ve şehir plancıları tarafından ''planlamadan yoksun'', ''göz boyamacılık'', ''kapalı pazarlama herekâtı'' ve ''şov'' diye değerlendirildi.
“Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri” için Başvurular BaşlıyorBilindiği gibi, Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki yapı ve çevrelerinin tanıtılması, bu yapı ve çevrelere ait özgün mekansal niteliklerin korunması, tarihsel mirasın belgelenerek, geleceğe aktarılması, bu aktarım sürecinde onarım ve iyileştirmeleri yapan kişi ve kurumların belirlenmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri” yarışması ile bu alanda duyarlı İzmirliler, ödüllendiriliyor. Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri Yarışması’nın önemi ve anlamı, metropol alan sınırlarının genişlemesiyle daha da arttı.
Gayrimenkulde yeni model: Önce otur, bir yıl sonra ödeAvrupa Konutları''nda ilk kez ''Önce otur, sonra öde'' modeli uygulanacak. Daireyi Nisan ayında yüzde 15 peşin ile alıp, kredi ödemesini 1 yıl sonra başlatmak mümkün olacak.
MODEKO 2006 Mobilya Fuarı AçıldıEfor Fuarcılık tarafından düzenlenen “MODEKO 2006, İzmir Mobilya Fuarı”, 17. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. İzmir Fuar Alanı’nda 2, 3 ve 4 Nolu sergi salonlarında düzenlenen fuar, 10 Nisan’a kadar açık kalacak. İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden 146 firmanın katıldığı fuarda ev-ofis mobilyaları, mutfak ve bahçe mobilyaları, genç odaları, masa-sandalye grupları, dekorasyon ürünleri ile yan sanayi ürünleri sergileniyor.
1.3 milyon konut satıldı 511 bini için izin alındıGeçtiğimiz yıl inşaat sektörü 19.7 büyüme oranıyla rekor kırarken, satılan konut sayısı 1.3 milyon, yapı ruhsatı alan konut sayısı 511 bin oldu. Yapı ruhsatı alan daire sayısı bir önceki yıla göre yüzde 55 arttı.
30 bin Türk mimar özür bekliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''ın, proje yarışmasına Türk mimarların çağrılmama nedenini "Herkes ipek kumaş dikemez" diye açıklamasına meslektaşları tepki gösterdi: Bu mesleğe hakaret.
Dünya Harikaları TehlikedeABD’nin ünlü dergisi Newsweek, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan dünyanın 7 harikasını mercek altına aldı.
Mimar Kadir Topbaş meslektaşlarını kızdırdıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kartal Sanayi Bölgesi merkezi iş alanları ve Küçükçekmece sahilinde iç-dış kumsal rekreasyon alanlarının planlanması için açılan yarışmaya Türk mimarların davet edilmemesini, "İpek kumaşı herkes dikemez. Dikebilecek kişilerle temasa geçtik" diyerek açıkladı.
Selinus Antik Kenti''nde bahar kazısıAntalya''nın Gazipaşa ilçesindeki Selinus Antik Kenti''nde 2006 bahar dönemi kazısı başladı.
UNESCO''dan İstanbul''a incelemeUNESCO heyeti İstanbul''u teftiş için bugün Türkiye''ye geliyor. Heyet, restorasyonları, projeleri, tarihi dokunun ne kadar korunabildiğini inceleyecek.
E-5 12 şeride çıkarılacak, otobüs ve minibüsler yan yoldan gidecekİstanbul’da ‘ulaşımın aort damarı’ olarak tanımlanan E-5 Karayolu, Topkapı’dan Küçükçekmece’ye kadar genişletiliyor.
İnşaat işine de giren Torunlar’dan 1.300 evTorunlar Şirketler Grubu, Torun Yapı Şirketiyle Bursa’ya ‘Koru Park’ adlı bir projeyle bin 300 konut yaptırıyor.
Dünya Mirası İstanbul''a Ismarlanan ProjelerTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul''un plansız büyümesinin önüne geçilmesi ve İstanbul''un yeni imar ve ulaşım master planlarının oluşturulması amacıyla bir basın toplantısı yaptı.
Mimar Kadir Topbaş meslektaşlarını kızdırdıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kartal Sanayi Bölgesi merkezi iş alanları ve Küçükçekmece sahilinde iç-dış kumsal rekreasyon alanlarının planlanması için açılan yarışmaya Türk mimarların davet edilmemesini, "İpek kumaşı herkes dikemez. Dikebilecek kişilerle temasa geçtik" diyerek açıkladı. Mimar başkanın açıklamasına meslektaşlarından tepki geldi. Mimarlar Odası (MO) Başkanı Oktay Ekinci, yarışmayı "duygu yoksunu" olarak yorumladı.
Büyük deprem projesiHükümet, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların güvenli bölgelere taşınması için yasa tasarısı hazırladı.
Kutman - Ofer ikilisi gökdelenden vazgeçtiSami Ofer, Mehmet Kutman ortaklığındaki Kuşadadası Turizm A.Ş, ihaleyle işletmeciliğini devraldığı eski Fransız Tatil Köyü''ne yapmayı düşündüğü gökdelenlerden vazgeçtiğini açıkladı.
Yedi harikanın sonu mu?Peru''nun en popüler turistik merkezi olan Machu Picchu, giderek yayılan şöhretinin kurbanı oldu. Ziyaretçi bolluğu, küresel ısınma ya da doğal afetler yüzünden yedi dünya harikası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Çoğu ülkenin bu hazineleri koruyacak bir planı ya da bütçesi yok...
''Önce otur, sonra öde'' sistemi geldiÖzsaya Turizm ve Gün - Er İnşaat ortak girişiminin Halkalı''da yaptığı Avrupa Konutları ağustos ayında oturuma açılıyor. Yapımcı şirket Avrupa Konutları''nda ilk defa ''Önce otur, sonra öde'' sistemi ile konut sattı. Bu sistem, projeden konut alanın kredi maliyetini ortadan kaldırıyor. Alıcı, beğendiği dairenin satış bedelinin yüzde 15''ini peşin verirken, kredisinin geri ödemesine satın aldığı tarihten 1 yıl sonra başlayacak. Bu arada başka hiçbir ödeme yapma zorunluluğu da olmayacak. Evine 30 Ağustos 2006''dan sonra taşınabilecek. İsteyen, bir yıl sonra ödemeye başlamak üzere 48 ay vadeyle aynı bankadan dekorasyon kredisi de kullanabilecek. Ödemeye başladığı süre içerisinde alıcı işsiz kalıp ödeme güçlüğüne düşerse, iş bulana kadar altı ay süreyle yeni bir ödemesiz devre talep edebilecek.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Milliyet
Ofer gökdelenden vazgeçtiGalataport ihalesiyle adı gündeme gelen Sami Ofer ve Mehmet Kutman, Kuşadaşı''ndaki eski Fransız Tatil Köyü''ne yapmayı düşündükleri gökdelenden vazgeçti. Sami Ofer ve Mehmet Kutman ortaklığındaki Kuşadası Turizm''den yapılan açıklamada, geri çekilen gökdelen projesi yerine yeni proje hazırlandığını, bu projenin otel kısmındaki bölümlerin altışar kattan oluşacağı kaydedildi.
Mimarlardan faydalanmayı öğrenecekler inşallahİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi yarımadadan başlayıp Maslak''a uzanan bölgenin İstanbul''un tek merkezi halinde olduğunu, dolayısıyla bu alandaki her yeni yatırımın İstanbul''un sorununa sorun kattığını anlattı dün. Çözüm yolu olarak da İstanbul''u üç merkezde toplamak üzere yeni proje geliştiriliyor. Marmara''nın iki ucu Kartal-Pendik ve Küçükçekmece-Avcılar ile iki yeni merkez daha kurulması öngörülüyor.
İstanbul mimarını seçtiDünyaca ünlü altı mimarın projelerini değerlendiren jüri, Kartal için Zaha Hadid, Küçükçekmece içinse Ken Yeang dedi. İki projenin 15 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor
İnsanı ve İnsanını TanımakNe mimarlık, ne de kent planlaması birbirinden ''tümüyle'' ayrılabilir. Birinde sanatçı, diğerinde plancı (hesap adamı) niteliği; birinde duygular, birinde mantık biraz daha ağır bassa da her ikisi de insana yaşanabilir ve ''güzel'' bir yaşama ortamı sağlamayı hedeflemiyor mu?
İstanbul ''müze kent'' tartışmasıSon zamanlarda, İstanbul ''un tarihsel dokusuna duyarlı mimarlar arasında önemli bir tartışma yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi''nin Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''ndeki (İMP) ''Tarihi Yarımada'' grubunca üretilen ''Koruma Amaçlı Kentsel Tasarım Projeleri'' ne ve özellikle de ''Müze Kent'' kavramına eleştiriler var.
Deprem Bölgeleri BoşaltılıyorÜlkemizin deprem tehlikesi olan bölgeleri boşaltılacak. Deprem tehlikesi altında olan yapılar, güvenli yerlere taşınacak.
Fulya Projesi''ne belediyeden onayBeşiktaş Süleyman Seba Fulya Projesi''nin Avan projesi 29 Mart 2006 tarihinde Beşiktaş Belediye Başkanlığı''nca onaylandı. Projeyle ilgili ilk çalışmalara 21 Temmuz 2005 tarihinde yapılan ihale sonucu kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile başlayan Aşçıoğlu İnşaat, Avan proje onayı ile birlikte çalışmalarına büyük bir hız vererek devam edecek. Projeyle ilgili ilk sözleşmeden 2 gün sonra arsa üzerindeki stat ve tesislerin yıkımına başlayan Aşçıoğlu İnşaat, 21 Kasım 2005 tarihinde Beşiktaş Belediyesi''nden alınan iksa ve hafriyat ruhsatı ile iksa ve hafriyat işlerine başlandı. Bugün itibarıyla harfiyatın ve iksa işlerinin yüzde 70''i tamamlanan projenin, yapılacak olan blokların temel altyapısı olan topraklama, gro beton ve izolasyon işlerine başlandı ve temel beton hazırlıkları için beton santralı kuruldu.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
İpragaz''dan uydudan faturaİpragaz, LPG alanında gerçekleştirdiği ilklerin son örneğini, Türkiye''de hafif çelik yapı sistemi ile inşa edilen ilk projeye taşıdı. Saros İnşaat tarafından Kumburgaz''da dördüncü etabının satışına başlanan olan Zeytinsuyu Tepesi Villaları''nın sakinleri, Türkiye''nin uydudan faturalandırılan ilk bireysel LPG aboneleri arasında yer alacaklar. İpragaz''ın abone odaklı satış takip uygulaması olan ''''network sistemi'''', Zeytinsuyu Tepesi Villaları''nda, özel izolasyon yöntemiyle sağlanan enerji tasarrufunu, bireysel tüketime dayalı ödeme modeli sayesinde tam bir maliyet avantajına dönüştürüyor. Network sisteminde, projede yer alan merkezi LPG tankından çekilen tesisat ile ısınma, pişirme, sıcak su gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayan abonelerin, enerji tüketimleri tesisatlarına bağlı özel sayaçlarla İpragaz tarafından takip ediliyor.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Ertelemeli konut kredisiBankEuropa, AB ülkelerinde yaygın olarak kullanılan anapara ertelemeli konut kredisi uygulaması başlattı. Buna göre, anapara ertelemeli konut kredisi kullanan müşterilerin, kendi tercihleri doğrultusunda 1 yıldan 5 yıla kadar anapara ödemelerini erteleyerek erteledikleri dönem süresince taksit tutarlarını düşük tutma imkânı bulacaklar. Müşteriler, diğer konut kredilerinde olduğu gibi istedikleri zaman ara ödeme yapabilecekleri veya kalan borçlarını kapatabilecekleri gibi, kredi YTL veya dövize endeksli olarak ya da birden fazla para birimi cinsinden sepet yapılarak kullanılabilecek.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Boğaz Köprüsü 32 yıl sonra ışıl ışıl olacakİstanbul turizm platformunun önemle üzerinde durduğu Boğaziçi Köprüsü''nün aydınlatılması işi için Karayolları Genel Müdürlüğü iki yıldır çalışmalarını sürdürüyor.
Kiptaş evlerine yoğun ilgiBugüne kadar 27 bin aileyi ev sahibi yapan Kiptaş''ın 2 bin 440 daireden oluşan kampanyasına 8 bin 687 başvuru oldu. Tuzla, Mimar Sinan ve Esenyurt Evleri''ni, evi olmayanlara yüzde 0.67 kredi oranı ile 120 ay vade 300 YTL''den başlayan taksitlerle İstanbulluların beğenisine sunan KİPTAŞ''ın kampanyasına yoğun başvuru olunca kuralar çekildi.
Satışlarda bahar canlılığıMortgage sisteminin devreye girecek olmasının yanı sıra bankaların verdiği konut faizlerinin daha da düşeceği beklentisiyle, yaklaşık 5 aydır durgunluk yaşanan konut piyasasında ''''bahar'''' aylarıyla satışlarda yüzde 20 oranında artış gözlendi.
Ofer, Kuşadası’nda geri adım attıGlobal-Ofer ortaklığının hazırladığı Kuşadası tatil köyü projesi tepkiler üzerine geri çekildi. Kuşadası Belediyesi’ne, en yükseği 6 katlı otel ile çoğunluğu 1-2 katlı, ağaç boyunu geçmeyen yapılardan oluşan yeni proje sunulacak.
Topbaş''a ''istifa'' çağrısıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nce (İMP), Kartal ve Küçükçekmece için dünyaca ünlü 6 mimara davet usulüyle hazırlatılan projelerin sonuçları açıklandı. Uluslararası Değerlendirme Kurulu, Kartal için Zaha Hadid , Küçükçekmece için de Ken Yeang ''ın projelerini uygulanabilir buldu.
Depreme ''taşıma'' önlemiOlası depremlere karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması için yeni önlemler geliyor. Deprem bakımından yapı yasaklı alanlardaki yerleşimlerin güvenilir alanlara taşınmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM''ye sunuldu.
Ankara’ya Yeni Bir Alışveriş MerkeziAnkara’nın tek çatı altındaki en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyacak olan CEPA Alışveriş Merkezi’nin, 2007 yılında hizmete gireceği bildirildi. CEPA’nın tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Ankara’yı batıya bağlayan Eskişehir yolu üzerinde yer alan ve 120 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek olan CEPA Alışveriş Merkezi’nde yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor. Celebcioğlu Şirketler Grubu tarafından 160 bin metre karelik bir alana inşa edilmeye başlanan alışveriş merkezinin bünyesinde 14 bin 162 metre karelik alanla Ankara’nın en büyük ve Türkiye’nin ilk iki katlı Carrefour’u, 14 bin 591 metre karelik alanla Ankara’nın ilk Bauhaus’u da yer alacak. Gün ışığı aydınlatma sistemi uygulanan alışveriş merkezi, Türkiye’nin ilk renkli spektrumlu dış cephesine de sahip bulunuyor.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
Yeni rant projeleriTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu , ''''Kentsel dönüşüm projeleri ile dünya mirası İstanbul, yeni bir kaosa sürükleniyor'''' dedi. Muhçu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce (İBB) Kartal ve Küçükçekmece''nin yenilenmesi için dünyaca ünlü 6 mimara proje hazırlatılmasının ''''hukuk dışı olduğunu'''' belirterek, bu projelerin hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadan reddedilmesi gerektiğini bildirdi.
Mimarlar, dünyanın 2 yeni harikasını İstanbul’a tasarladıDünyaca ünlü mimarlara İstanbul için proje hazırlatan Büyükşehir Belediyesi, Irak asıllı İngiliz Zaha Hadid ile Malezyalı mimar Kean Yeang’ın projelerini birinci seçti.
''Riskli kıyılar'' haritasıİstanbul kıyıları için olası bir depremde tsunami haritası hazırlanmaya başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce (İBB) Japon firması OYO International Corporation''a ihale edilen ve 18 milyon YTL''ye malolacak çalışma kapsamında kentin tamamını kapsayan deprem tehlikesi haritası ile Marmara Denizi''nin ve İstanbul Boğazı''nın tüm kıyılarını kapsayan tsunami tehlike haritası yapılacak.
Kartal''a Hadid, K.Çekmece''ye Ken Yeang İmzasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nce (İMP), Kartal ve Küçükçekmece''deki alanların planlanması için 6 mimara hazırlatılan projelerin sonuçları belli oldu. Kartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları Planlaması ile Küçükçekmece İç ve Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması için dünyaca ünlü 6 mimarın hazırladığı projelerin sonuçları İMP''de düzenlenen toplantıda açıklandı.
Reina''da Büyük YıkımReina''nın kaçak tadilat yapılan duvarının, İrfan ve Neslihan Arvasi ile 6 yaşındaki çocukları İbrahim''in yaşadığı gecekondunun üzerine yıkılarak aileyi yok etmesinin ardından, belediye ekipleri ünlü eğlence merkezinde yıkım yaptı. Eğlence merkezinin aslında iki dönümlük arazi üzerine 1.5 katlık izni olduğunu belirten yetkililer, ''İşletme sahipleri alanı paravanlar ekleyerek 300 metre genişletmiş. Şu an söz konusu bölüm de yıkılıyor'' dedi. Yapının bir bölümünün kaçak olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, ''Olaydaki tüm sorumluluk işletme sahiplerine aittir'' derken, Reina''nın avukatı Mehmet Işık, kaçak yapı iddialarını reddetti.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Akşam
Konut Edindirme’de ilk ödeme 2007’deToplu Konut İdaresi''nin, Konut Edindirme Yardımı hesaplarının tasfiyesi için 1 yıl önce hazırlayıp Başbakanlık''a gönderdiği kanun taslağı, yapılan düzenlemenin ardından, Bakanlar Kurulu''nun imzasına açıldı. 6 milyon kişiyi ilgilendirdiği tahmin edilen hesapların tasfiyesini öngören kanun taslağı bu yıl kanunlaşırsa, ödemelere 2007''nin ikinci çeyreğinde başlanabilecek. Tasarı, hak sahiplerinin belirlenmesi için, ilgili kuruluşlara kaynak sağlanması imkanı getiriyor.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Zaman
19 Yıllık Konut Edindirme Yardımı Paraları ÖdeniyorHükümet, 6 milyon çalışanı ilgilendiren 19 yıllık Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabını kapatıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, 1987 ile 1995 yılları arasında çalışanlardan kesilen Konut Edindirme Yardımlarının hak sahiplerine ödeneceğini açıkladı.
RAF Ürün Dergisi’nin İlk Sayısı Çıktıİki ayda bir yayınan RAF, seçkin bir ürün dergisi olacak şekilde tasarlandı. Mimarlık ofislerinde projelerde kullanılmak üzere yeni ve seçkin ürünlere ve malzemelere, kısa zamanda ulaşılmasını hedefleyen bu yayın, profesyonel tanıtımlar içeriyor. 5 yıldır yayında olan Arkitera.com’un en yoğun takip edilen bölümü haline gelen Ürün Tanıtımı Bölümü’nün başarısından ve deneyimlerinden yola çıkılarak ve çok sayıda mimarlık ofisinin görüşleri alınarak hazırlanan dergi, mimarlık ofislerine, müteahhitlik firmalarının ve büyük yatırımcıların satınalma pozisyonundaki kişilerin adreslerine ücretsiz olarak gönderildi. Kasım ayı sayısı 6.000 kişiye ulaşmış olan RAF Ürün Dergisi’nin abone sayısı 7.000’e ulaştı.
Kisho Kurokawa ve DeğişimKisho Kurokawa, 29 Mart akşamında, Nurus-Tasarım Yayın Grubu’nun davetlisi olarak Harbiye Askeri Müze’nin oditoryumundaydı. Metabolismus & Symbiosis, Son Çalışmalar ve Projeler başlığı ile duyurulan konuşmasına Kurokawa kariyerinin başlangıcından ve retoriğine biçim veren dinamiklerden bahsederek başladı.
İzmir Kemeraltı Girişimiİzmir SMD-Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Kenti’ni ilgilendiren yeni bir Sivil Girişim’in öncülüğünü yapıyor.
3. Ulusal Çatı ve Cephe Kaplamalarında Çağdaş Malzeme ve Teknolojiler Sempozyumu Ekim Ayında GerçekleştirilecekÇatı ve cephe sistemlerinin araştırma, geliştirme, tasarım, yapım, kullanım ve dönüştürme süreçlerinde söz konusu olan konsept, malzeme ve teknoloji alanlarında bugüne kadar yapılmış çalışmaların sonuçlarını ilgili kesimlere aktarmayı amaçlıyor.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.