Haberler

7 Nisan 2010, Çarşamba

Katılım Maksimum, Kolokyum''da Sorular MinimumKatılım Maksimum, Kolokyum''da Sorular MinimumCami Mimarisi Üzerine Fikir Yarışması Kolokyum ve Ödül Töreni 6 Nisan 2010 Salı günü Kayseri''de Kadir Has Kongre ve Spor Merkesi''nde gerçekleşti. Fikir yarışması için 285 tane şartname alınmış, 250 tane proje teslim edildi. Beklenenden fazla sayıda katılımın gerçekleştiği yarışmada sadece iki proje (birinde isim yazıldığı, diğerinde ise el yazısı kullanıldığı için) diskalifiye edildi. Değerlendirmeye alınan 248 proje içinden 6 tanesi eş değer ödüle hak kazandı. Haberin Devamı
Trabzon''da yaya kaldırımları genişletiliyorTrabzon''da yaya kaldırımları genişletiliyorTrabzon Belediyesi Kahramanmaraş Caddesi''nin güney kısmında bulanan yaya kaldırımlarını genişletiyor. Uygulamaya konulan "Kent İçi Trafik Sisteminin" ardından vatandaşların daha rahat yürümelerini sağlamak amacıyla başlatılan kaldırım genişletme çalışmalarının gelecek hafta sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
7 bin km''lik hızlı tren hattı!7 bin km''lik hızlı tren hattı!Ulaştırma Bakanlığı yeni hatlar için harekete geçti. Ankara-Eskişehir arasında yılda 1 milyon 250 bin yolcu hızlı trenle seyahat etti. İlginin yüksek olması üzerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yeni hatlar için harekete geçti.
Kayseri Mimar Sinan ile yarışacakKayseri Mimar Sinan ile yarışacakBelediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Mimar Sinan''ı sergilerle anmanın doğru olmadığını söyledi. Özhaseki, "Sinan ile yarışmak onu anmanın en güzel yoludur." dedi.
Asya ve Pasifik mimarlarından yeni eğilimler Asya ve Pasifik mimarlarından yeni eğilimler Milli Reasürans Sanat Galerisi''nde açılan "Avrupa ve Asya Pasifik''te Yeni Mimarlık Trendleri" sergisini görmek için son dört gün. Küratörlüğünü Sir Peter Cook ve Toyo Ito''nun yaptığı sergide Asya-Pasifik ülkelerinden yedi, Avrupa''dan sekiz mimarlık ofisinin işleri bir arada sergileniyor.
"Nükleer santral istemiyoruz""Nükleer santral istemiyoruz"Akkuyu ve Fındıklı''da kurulması planlanan nükleer santrallere karşı çıkan bir grup, TBMM önünde eylem yaparak, Akkuyu''da yetişen çağlaları kaldırıma saçtı.
Yapay resif Karadeniz''i kurtaracakYapay resif Karadeniz''i kurtaracakDüzce İl Genel Meclisi üyesi Bilgin, su canlılarının deniz altında barınabilecekleri toplu alanlar olarak bilinen ''Yapay Resif'' projesinin, Karadeniz için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. ibrahim Bilgin: "Karadeniz''in geleceği için güzel bir yatırım olacak" dedi.
Şangay 2010 Expo Pavyonları TamamlanıyorŞangay 2010 Expo Pavyonları TamamlanıyorŞangay 2010 Expo için yapılan etkileyici pavyonlar şekillenmeye başladı. İngiltere için Thomas Heatherwick''in tasarımı olan pavyon da bunlardan biri. Peki bu pavyonun vermek istediği mesaj ne?
Kruvaziyer turizmi ilçeye can verecekKruvaziyer turizmi ilçeye can verecekSektör temsilcileriyle bir araya gelen Ulusoy, ilk ‘yüzen saray''ın 2013''te geleceğini müjdeledi, "Çeşme''nin çehresi değişecek" dedi. Geceye, aktör Kadir İnanır da katıldı.
Ermeni kilisesi kültür evi olacakErmeni kilisesi kültür evi olacakEskişehir''in Sivrihisar ilçesinde 1881 yılında yapılan ve Anadolu''daki en büyük Ermeni kiliselerinden biri olan Surp Yerortutyun kilisesi restore edilecek.
Kastamonu havaalanı yıl sonuna açılıyorKastamonu havaalanı yıl sonuna açılıyorKastamonu Valisi Mustafa Kara şehre havaalanı açmanın bundan sonraki en önemli görevi olduğunu belirtti. Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Uzunyazı Havaalanı''nı kasımda ulaşıma açmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.
Bu Projelerde "Hayat" VarBu Projelerde "Hayat" VarKentsel dönüşüm uygulamalarını Kadifekale''den sonra Cennetçeşme ve Ege Mahallesi''nde sürdürmeye hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam 1 milyon 240 bin metrekarelik alanı yeniden düzenleyecek.
Bakırköy''de plastik poşet yasaklandıBakırköy''de plastik poşet yasaklandıBakırköy Belediye Meclisi, ilçede plastik poşet kullanımını yasaklandı.
Bağdat''a "İstanbul modeli" restorasyon Bağdat''a "İstanbul modeli" restorasyon ''Bağdat gibi diyar...'' deyimi Türk ustaların elinde yeniden canlanacak. Tarihî şehirde harap olan eserleri onarmak isteyen Iraklı yetkililer, restorasyonda ''İstanbul'' modelini benimsedi. Önümüzdeki ay Türkiye''yi ziyaret edecek Iraklı belediye başkanları ve akademisyenler, taş ve ahşap işçilerinin İstanbul''da eğitilmesini istiyor.
2 Milyar Euro''luk Üretim Gücü UNICERA Fuarı''nda Buluşuyor2 Milyar Euro''luk Üretim Gücü UNICERA Fuarı''nda BuluşuyorModern teknoloji yatırımları ve yüksek kalitedeki hammadde rezervleri ile 2 milyar Euro''ya ulaşan üretim kapasitesine sahip olan seramik sektörünün en büyük buluşması UNICERA Fuarı, 7 Nisan 2010 tarihinde TÜYAP''ta kapılarını açıyor.
Trend mimarlar Milli Reasürans''taTrend mimarlar Milli Reasürans''taArkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen İstanbul 2010''un ilk mimarlık sergisi, mimarlıkta yeni trendlerin izini sürüyor.
Gültepe ve Torbalı''ya "Kültür Müzesi" MüjdesiGültepe ve Torbalı''ya "Kültür Müzesi" Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılı son ayında Bornova, 2009 yılı Temmuz ayında da Çiğli Kültür Merkezi''ni tamamlayarak hizmete açmıştı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılı Temmuz ayında da Çiğli Kültür Merkezi''ni tamamlayarak hizmete açmıştı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılı son ayında Bornova Kültür Merkezi''ni tamamlayarak hizmete açmıştı.
"Su" nöbeti"Su" nöbetiKöyceğiz Yuvarlakçay''da köylüler "su" için nöbet tutuyor... Doğa bilimci Sema Atay''ın kaleminden Yuvarlakçay günleri...
Seferihisar''a "Büyük" DestekSeferihisar''a "Büyük" Destekİzmir Büyükşehir Belediyesi, Dünya Yavaş Kentler Birliği''nin Türkiye''deki tek üyesi olan Seferihisar''a son 6 yıl içinde 23.5 milyon TL''lik destek sağladı.
Santral kıskacında AmasraSantral kıskacında AmasraBartın-Amasra''da yapılacak termik santral nedeniyle doğal yaşam alanları, kültür ve tarih varlıkları tehdit altında.
Türk Piramitleri tarihi değiştirebilirTürk Piramitleri tarihi değiştirebilirÇin''in orta kesiminde bulunan ve "Türk piramidi" olarak bilinen piramitlerin içine giren ilk Türk araştırmacı yazar Oktan Keleş buradaki materyaller için, "Bütün ezberleri bozabilir" dedi.
Opera Binası İzmir''e Çok YakışacakOpera Binası İzmir''e Çok Yakışacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, uluslararası nitelikteki bir opera binası için düzenlenen "Ulusal Mimari Proje Yarışması"nda startı verdi. Karşıyaka''daki toplam 25 bin metrekarelik alan üzerinde kurulması planlanan İzmir opera binasında, 1200 kişilik opera ve bale salonu ile 400 kişilik ikinci bir salon daha bulunacak.
Dünya Nüfusunun Yarısı Şehirlerde YaşıyorDünya Nüfusunun Yarısı Şehirlerde YaşıyorWHO ‘1.000 şehir/1.000 yaşam'' başlığı altında başlattığı kampanya ile belediye ve dernek yöneticileri ile toplum temsilcilerini teşvik etmeyi düşünüyor.
''Dünya Mirası''nı kurtarmak haftalar alabilir''Dünya Mirası''nı kurtarmak haftalar alabilirAvustralya kıyılarında karaya oturan Çin bandıralı bir geminin yakıt sızıntısı tehdidi altındaki Büyük Mercan Resifini kurtarma çalışmaları haftalarca sürebileği ifade edildi.
Üniversiteler İstanbul''un Merdivenli Sokakları için Yarışıyor Üniversiteler İstanbul''un Merdivenli Sokakları için Yarışıyor Seranit AŞ.''nin düzenlediği İstanbul''un merdivenli sokaklarının tasarım yarışması için başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Duyurusu 25 Şubat tarihinde yapılan yarışmaya bugüne kadar 52 üniversiteden 270 öğrenci başvurdu. Başvurular 30 Nisan''a kadar devam edecek. Yarışma sonucunda her bir merdivenli sokak için birinci seçilen tasarıma 5.000 TL ödül verilecek.
İşte Türkiye''nin 30. marinasıİşte Türkiye''nin 30. marinasıProjesi 1990''lı yıllarda hazırlanan ve 2 yıl önce yapılan ihale ile özelleştirilen, Dinek Mahallesi Akhan mevkisinde inşa edilen Alanya Marina''daki çalışmalar tamamlandı.
Küresel KentlerKüresel KentlerKüresel şehirleri diğer büyük şehirlerden ayıran en önemli özellik, dünya ekonomisinin ayrılmaz parçalarından biri olması olarak tanımlanır. "Küresel kent" (Global City) kavramı ilk kez Anthony King''in bütün bölüm başlıklarında "dünya kentleri"ni kullandığı, 1990''da yayımlanan "Global Cities" adlı kitabında kullanıldı. Ancak ilk olarak ünlü sosyolog Saskia Sassen, küreselleşmeyle ortaya çıkan yeni kent olgusunu "dünya kentleri"nden ayırmak için "küresel kent" kavramını kullanmıştı.
İstanbul’un 7 noktası satılıkİstanbul’un 7 noktası satılıkBüyükşehir Belediyesi, İstanbul''un beş ilçesinde yedi arsayı satma kararı aldı. Arsalar Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Fatih ve Kağıthane''de bulunuyor. Kağıthane''deki 80 metrekarelik hariç tüm arsalar için ihale 7 Nisan 2010''da yapılacak. Arsaların tümünün konut imarlı olduğu dikkat çekerken, üçünde işgal olduğu da dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Beyoğlu''ndaki 297 metrekarelik arsa ise hem konumu hem de büyüklüğüyle ihaleye çıkarılanlar arasında özel bir yere sahip. İhalelerin tamamı Büyükşehir Belediyesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 6 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Hüseyin Belibağlı
Avrupa''nın iklimle mücadelesiAvrupa''nın iklimle mücadelesiAvrupa Komisyonu, 1 Nisan''da yaptığı açıklamayla AB çapında sanayi tesislerinin CO2 salınımının 2009 yılında % 11 düzeyinde azaldığını bildirdi.
Dünyanın en büyük dördüncü gölü haritadan silinmek üzere Dünyanın en büyük dördüncü gölü haritadan silinmek üzere Orta Asya''da bulunan dünyanın en büyük dördüncü gölü Aral, son 50 yılda kuruyarak yüzde 90 oranında küçüldü. Özbekistan ile Kazakistan sınırındaki göl, Sovyetlerin bölgedeki pamuk üretimini artırmak için gölü besleyen nehirlerin yönünü değiştirmesi üzerine 1960''lardan itibaren kurumaya başladı.
Fay hattındaki termik santral"Fay hattındaki termik santral"Yalova''da termik santral yapabilmek için "deprem haritaları"nın değiştirildiği iddia ediliyor...
Toyo Ito''nun Dinlenme Parkı İnşaatı DurdurulduToyo Ito''nun Dinlenme Parkı İnşaatı DurdurulduToyo Ito tarafından tasarlanan İspanya''nın kuzeyinde, Torrevieja''da bulunan "dinlenme parkı", kıyı kanunlarından dolayı yapımı askıya alındığından dolayı, yarım bırakılmış hissini veriyor.
9. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri Tamamlandı9. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri TamamlandıTMMOB Peyzaj Mimarları Odası 2010-2012 çalışma döneminde görev alacak Yönetim, Denetleme, Onur Kurulları, TMMOB 41. Dönem Yönetim Kurulu, TMMOB Yüksek Onur ve Denetleme Kurulu ile TMMOB Delegasyonu adaylarının belirlendiği 9. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri 27-28 Mart 2010 tarihlerinde Ankara''da tamamlandı.
OMA''dan Quebec Güzel Sanatlar MüzesiOMA''dan Quebec Güzel Sanatlar MüzesiOMA (Metropolitan Mimarlık Ofisi), Quebec''deki güzel sanatlar müzesine büyük bir ek yapılması için açılan yarışmayı kazandı. 12.000 metrekarelik yeni bina, Quebec tarihi kent merkezinde, 3 kattan oluşan basamak görünümündeki kutu formu ile dikkat çekiyor. Ayrıca, bu bina, OMA''nın Kanada''da yapacağı ilk bina olacak.
ARKIMEET''in 2010''daki Dördüncü Konuğu Rusya''dan Yury Grigoryan OlacakARKIMEET''in 2010''daki Dördüncü Konuğu Rusya''dan Yury Grigoryan Olacak2003 yılından beri Arkitera Mimarlık Merkezi''nin dünya çapında ünlü 25''ten fazla mimarı İstanbul''a davet ederek mimarlıkla ilgili mesleki görüşlerini ve projelerini İstanbullu meslektaşlarına aktardığı ARKIMEET konferansları 2010 itibari ile yeni bir ivme kazandı. Konferans kapsamında sırayla Hırvatistan, İran ve Mısır''dan gelen mimarlar İstanbul''da meslektaşları ile buluştular. Bu serinin son konferanası Rusya''nın önemli mimarlık ofislerinden biri olan Project Meganom''un kurucusu Yury Grigoryan''ın katılımı ile gerçekleşecek.
Konutlarda Alüminyum Yeniden GözdeKonutlarda Alüminyum Yeniden GözdeAlüminyum, toplu konutlar başta olmak üzere günümüzde prestijli bir çok projede artarak kullanılmaya devam ediyor. Alüminyum kapı ve pencere sistemleri başta olmak üzere bir çok ürünün konutlarda yeniden tercih edilmeye başlandığını belirten Çuhadaroğlu Holding CEO''su Nejat Çuhadaroğlu, hem çevreci hem de ısı kayıplarını minimize edecek farklı malzemelerle birlikte kullanılması sayesinde sürekli geliştirilen, kendini yenileyen bir ürün olduğunu belirtti.
Mağaranın İçinde İnşa Edilen Muhteşem Bir Modern EvMağaranın İçinde İnşa Edilen Muhteşem Bir Modern EvModern yaşam, Festus Missouri''de mağaraların içideki bu muhteşem binayla birlikte, yeraltının ihtişamı ile tanışıyor. Curt ve Deborah Sleeper tarafından tasarlanan binada, modern iç mekanlar, bitmemiş, işlenmemiş kaya duvarlarla bütünleşiyor ve böylece enerjiyi verimli kullanan bir mimarlık anlayışı ortaya çıkıyor.
David Adjaye''den Afrika FotoğraflarıDavid Adjaye''nin, Afrika şehirlerinde çektiği fotoğraflar, kıtayı farklı bir açıdan gösteriyor.
Anayasa ‘Usul''süz...Kanal B''deki "İmar Dosyası"nda önceki haftanın konukları Av. Ertuğrul Yalçınbayır ile Av. Ali Arabacı''ydı... Bursa''daki "imar kayırmaları"na karşı sivil toplumun "hukuk mücadelesi" emektarlarıyla "anayasa ve kent" üzerine konuştuk.
Hayallerdeki Bodrum''u yeniden inşa edeceğimGüneş deniz, eğlence ve kültür turizminin başkenti Bodrum''da yıl boyunca insan yaşadığını belirten Başkan Mehmet Kocadon, "İlçemde turizmin de 12 ay yaşamasını istiyorum" dedi.
Trakya, sit alanı ilan edilmeliBeş gün içinde aynı hat üzerinde Silivri, Çorlu ve Lüleburgaz hattına yolumuz düştü. Hem E5 hem de TEM yolundan çevreye dikkatli gözlerle bakınca Trakya''nın tarım topraklarında yağmalamanın ne kadar hızlı sürdüğünü gözlemledik.
Bayındırlık Bakanlığı''na Yazılan Mektup HakkındaMimarlar Odası Denizli Delegesi Süleyman Boz, Mimarlar Odası MYK''sının Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir''e yazdığı mektupla ilgili şu şekilde bir değerlendirmede bulundu...
Mimarlar Odası''ndan Bayındırlık Bakanlığı''na MektupTMMOB Mimarlar Odası Genel Kurulu''na sayılı günler kala, mevcut MYK gelecek dönemin en önemli konusu olan mimarlık hakkındaki kanun ile ilgili Bayındırlık Bakanlığı''na mektup yazdı. Mektup şu şekilde...
Yönetmeliğe karşı ortak mücadele ÇEVRE Mühendisleri Odası (ÇMO) Bilim Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Beyza Üstün, "Çevre Denetim Yönetmeliği" ile çevre felaketlerinin önünün açıldığını belirterek, bu yönetmeliğe karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Mazereti olmayan kentBu hafta sonu İzmir, Manisa ve Aydın, kelimenin tam anlamıyla Ankara çıkarmasına sahne oldu. Bakanların yanı sıra, cumartesi ve pazar günlerini dolu dolu İzmir ve Manisa''da geçiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çok önemli mesajlar verdi. Yoğun programı arasında, gazetelerin yöneticileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, devletin en üst makamlarınca İzmir''in bundan sonra daha yakından ilgi göreceğini anlattı.
Hizmet değil bu, eziyet!Metro, İzmir''in en çok tartışılan projesi... Doğal, çünkü bittiği anda kent ulaşımda oldukça rahatlayacak, çağdaş bir kent kimliği kazanacak. Şehrin kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna, en hızlı şekilde ulaşmak da mümkün olacak.
Fabrika atıklarıyla dereleri kirletenler için süre daralıyor Bursa''da başta dereler olmak üzere çevreyi kirleten sanayicilere müsamaha gösterilmeyecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe''nin arıtma yapmadan atıklarını derelere ve yer altı sularına bırakan sanayicilere arıtma sistemlerini kurmaları için verdiği 6 aylık süre geriye doğru işlemeye başladı.
Stat yeri değişince maliyet azaldı Turkcell Süper Lig''de şampiyonluk mücadelesi veren Bursaspor, bir yandan hafta sonunda deplasmandaki Gençlerbirliği maçını düşünürken diğer taraftan Yeşil-Beyazlı camia yeni stadın yerini tartışıyor.
XII. 2010 Ulusal Mimarlık Ödülleri Ödül Adayları BelirlendiMimarlar Odası''nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XII. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri''nde Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.