Haberler

7 Nisan 2011, Perşembe

“Uygulanabilir Fikirler” Yarışması“Uygulanabilir Fikirler” YarışmasıYTONG tarafından Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile düzenlenen "Çatılar ve Sürdürülebilirlik" konulu ulusal mimari tasarım yarışmasının kolokyumu jüri üyeleri ve ödül alan proje sahiplerinin katılımıyla 6 Nisan Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi''nde gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Prof.Dr. Deniz İncedayı söz alarak, yarışmanın amacından ve temasından bahsetti. Haberin Devamı
''Ucube'' parça parça kaldırılacak''Ucube'' parça parça kaldırılacakBaşbakan Erdoğan''ın ''ucube'' olarak nitelendirdiği Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın yıkımı için yapılan ihale sonuçlandı. Heykelin yıkımına 15 gün içinde başlanacak ve parça parça kesilerek kaldırılacak.
Town binasından kuşbakışı SydneyTown binasından kuşbakışı SydneySydney''in en yüksek binalarından biri olan ve tepesine asansörle çıkıldığında, tüm Sydney''i görebileceğiniz ''Tower'' Paris''in Eiffel''i, New York''un Empire State''i gibi...
TOKİ''den yurt atağı TOKİ''den yurt atağı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) ile protokol imzaladı.
ThyssenKrupp Elevator Madrid''de Yeni Bir Asansör Fabrikası Açıyor ThyssenKrupp Elevator Madrid''de Yeni Bir Asansör Fabrikası Açıyor Türkiye''de de başarıyla faaliyet gösteren ThyssenKrupp Elevator, üretim tesislerinden birini İspanya''nın başkenti Madrid''de açtı.
Tepeüstü Kavşağı''nda trafik kesintisiz akacak Tepeüstü Kavşağı''nda trafik kesintisiz akacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ümraniye''de inşa edilecek Ümraniye Tepeüstü Köprülü Kavşağı''nın temeli atılıyor.
Almanya "temiz enerji" arayışındaAlmanya "temiz enerji" arayışındaHannover Sanayi Fuarı''nda alternatif enerji kaynakları alanındaki yenilikler ön plana çıkıyor. Fuar katılımcıları, nasıl ve hangi şartlarda "temiz" enerji üretebileceğine dair projelerini tanıtıyor.
Avrupa Günü Sinop''ta kutlanacak Avrupa Günü Sinop''ta kutlanacak Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu''nun önerisiyle bu yıl Türkiye''deki Avrupa Günü kutlamaları için Sinop seçildi.
Konteynır Deposu Ofis Binasına DönüşüyorKonteynır Deposu Ofis Binasına DönüşüyorThames Nehri kenarındaki 14 katlı yapı lüks bir otele dönüşebilirdi.
İzmir''in Stratejik Planı, Akdeniz kentlerine örnek olacak İzmir''in Stratejik Planı, Akdeniz kentlerine örnek olacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Kentler Birliği (MEDCITIES) ağında bulunan ancak kent yönetiminde stratejik planlama konusunda yeterince deneyime sahip olmayan kentlere ışık tutacak.
"Bekar olmaktan daha tehlikeli""Bekar olmaktan daha tehlikeli"Greenpeace Akdeniz, Japonya''daki felaketin boyutlarına dikkat çekiyor...
Lâhit Vinçle Kaldırılıp Arkeoloji Müzesine Taşındı Lâhit Vinçle Kaldırılıp Arkeoloji Müzesine Taşındı Afyonkarahisar''ın Şuhut ilçesinde geçtiğimiz yıl Nisan ayında bir vatandaşın arsasında yaptığı temel kazısı sırasında bulunan antik lahit, Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi''ne taşındı.
Kuzey Ege''nin güzel kızı buluşmak için sizi bekliyorKuzey Ege''nin güzel kızı buluşmak için sizi bekliyorKörpe bir güzel gibi mahçup ancak güzelliğini kendisini fark edebilenlerle paylaşacak kadar cesur Bergama. Bu mahçup güzel, şimdi içinde barındırdığı hazineyi onu görebilenlerle paylaşmak için can atıyor.
İnsanlık Anıtı''nı boyadılarİnsanlık Anıtı''nı boyadılarBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ''ucube'' diye nitelendirdiği ve kaldırılmasına karar verilen Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın zemin duvarı rengarenk boyandı.
İDO Özelleştirme İhalesi Nihai Pazarlık Aşamasında İDO Özelleştirme İhalesi Nihai Pazarlık Aşamasında İDO özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi, 8 Nisan 2011 Cuma günü Saat: 10.00''da Haliç Kongre Merkezi''nde yapılacak.
Rize''de HES''lere karşı önemli başarı kazanıldıRize''de HES''lere karşı önemli başarı kazanıldıRize''nin Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi''nin, 1. derece doğal sit alanı özelliğinden çıkarılması amacıyla Danıştay''a açılan dava reddedildi.
Hasankeyf''te her yer tapulu!Hasankeyf''te her yer tapulu!Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazıları Başkanı Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam, baraj suları altında kalacak Hasankeyf''te kamuya ait arazilerde kazıların tamamlandığını söyledi.
Gökyüzündeki BahçeGökyüzündeki BahçeBüyük şehirlerdeki parklar genellikle bir kaçış noktası, beton ve demir yığınları arasında yeşil birer sığınak olarak düşünülür. Ama her zaman değil. Manhattan''ın aşağı batı bölgesindeki Chelsea semtinde bulunan High Line''a yaklaştığınızda dikkatinizi çeken ilk şey, bu parkın yapıldığı malzeme oluyor. Bir zamanlar yük vagonlarının fabrika ve depolara ulaşmasına olanak veren yükseltilmiş bir ray sistemini ayakta tutan ve en azından uzaktan bakıldığında bir şehir vahasından çok, bir harabeye benzeyen sert, ağır, siyah çelik bir yapı...
Fukuşima''ya Azot Enjekte Ediliyor Fukuşima''ya Azot Enjekte Ediliyor Japonya''nın kuzeydoğusunda, 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketlerinin ardından zarar gören Fukuşima nükleer santralinde, yeni bir patlamayı önlemek amacıyla, santralin 1 numaralı reaktörüne azot enjekte edilmeye başlandığı bildirildi
Filip Dujardin''den Çılgın YapılarFilip Dujardin''den Çılgın YapılarBelçikalı fotoğraf sanatçısı Filip Dujardin gerçekte var olmayan yapıların fotoğraflarından oluşan bir dizi yarattı. Gerçek ile fantazi arasında bir yerde kaybolmuş gibi gözüken fotoğraflar, Dujardi''in kopyala-yapıştır yeteneğinin ürünleri. Fotoğraflar o kadar gerçekçi ki böyle bir mimari gerçekten var mı diye insan kendine sormadan geçemiyor.
Güneş Çıksa da Serinlesek Biraz...Güneş Çıksa da Serinlesek Biraz...Türkiye''nin birçok bölgesi güneş enerjisi potansiyeli bakımından oldukça şanslı.
Geleceğin gökdelenleri yarıştıGeleceğin gökdelenleri yarıştıABD''li mimarlık yayını Evolo, geleceğin gökdelenleri arasında bir yarışma düzenledi. Tamamı taslak halinde olan projelerden finale kalanlar ise oldukça dikkat çekiciydi. Paris''te kaktüs şeklinde Eyfel''e komşu olan The Porifera Kulesi''nin yanı sra Brezilya''da Amazon ormanlarının ortasında hayali bir gökdelen ile nerede yapılacağına henüz karar verilmeyen ve taslak aşamasında olan dikey çiftlik bunlar arasında geldi. Projeler arasında en mütevazi olanları ise Paris''te Eyfel''e komşu yapılan gökdelen ile Hamburg''da yapılan üçüz gökdelen oluşturdu.
Mobilya Fuarı MODEKO 2011 Açıldı Mobilya Fuarı MODEKO 2011 Açıldı Türk mobilya sektörünün önde gelen üretici firmalarını aynı çatı altında toplayan Mobilya Dekorasyon Ev ve Büro Mobilyaları Fuarı (MODEKO 2011) açıldı.
Yalıda yangın!Yalıda yangın!Sarıyer''de üç katlı tarihi yalı yandı...
Başkan Topbaş Bab-ı Ali''de İstanbul''u anlattı Başkan Topbaş Bab-ı Ali''de İstanbul''u anlattı Bab-ı Ali toplantılarına konuşmacı olarak katılan Başkan Kadir Topbaş, 7 yılda İstanbul''a yaptıkları yatırımları anlattı.
İzmir yine bir adım önde İzmir yine bir adım önde Türkiye''de ilk kez bir belediye, doğal afet anında tüm haberleşme hatları çökse bile iletişimi sağlayabilecek "Sayısal Trunk Telsiz Sistemi" oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 bin kilometrekare alan içinde kurulan 11 telsiz istasyonu arasında güneş enerjisi ile çalışanlar bile var.
Süleymaniye Doğumevi kütüphane oluyorSüleymaniye Doğumevi kütüphane oluyorİstanbul''un tarihî Süleymaniye semtinde bugünlerde sessiz sedasız bir değişim yaşanıyor. Süleymaniye Camii''nin restorasyonundan sonra şimdi de tarihî Süleymaniye Doğumevi ile Darü''ş-Şifa binası restore ediliyor.
Side Antik Kent ikinci Efes olma yolundaSide Antik Kent ikinci Efes olma yolundaAnadolu Üniversitesi''nin kazı çalışmalarıyla birlikte 5 yıl içinde Side''nin ikinci Efes olacağını belirten Akıl, İtalya Roma''da bulunmayan Roma eserlerinin çoğunun antik şehirde bulunduğunu ifade etti.
Nükleerde 3''üncü Santral İğneada''ya Yapılacak Nükleerde 3''üncü Santral İğneada''ya Yapılacak Akkuyu ve Sinop''un ardından üçüncü nükleer santral için Trakya''da İğneada öne çıkıyor.
"Anadolu Yürüyüşü" Rize''de "Anadolu Yürüyüşü" Rize''de Doğaya ve canlı yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması amacıyla çeşitli illerden yürüyerek Ankara''da buluşacak grupların ''''Büyük Anadolu Yürüyüşü'''' için Artvin''den yola çıkan grup, Rize''ye ulaştı.
Arkalar boş, ilerleyelimArkalar boş, ilerleyelimNalan Yırtmaç, çağdaş sanatın çok sık dokunmadığı kentsel dönüşüm mevzuuna el atmış. ''Lütfen Arkaya Doğru İlerleyiniz'' adlı sergisinde ''Yeni İstanbul'' kendisine fantastik pozlar veriyor.
Ölüdeniz Avrupa''nın en iyi 5''inci plajı Ölüdeniz Avrupa''nın en iyi 5''inci plajı Guardian Gazetesi''nin haberine göre seyahat sitesi TripAdvisor''ı ziyaret edenlerin belirlediği Avrupa''nın en iyi 10 plajı arasında Ölüdeniz 5''inci sırada.
3. köprüden tren geçecek3. köprüden tren geçecekUlaştırma Bakanlığı, 3. Boğaz köprüsüyle ilgili tartışmaları bitirdi. Köprü iki katlı olacak, alt katından tren geçecek.
Gecekondusu yıkılana 50 bin Euro tazminatGecekondusu yıkılana 50 bin Euro tazminatAİHM, yasa dışı olduğu ve kamu sağlığına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle evi yıkılan Türk vatandaşına 50 bin Euro''luk maddi tazminatın ödenmesine karar verdi.
"İhracatın Yıldızları Ödülü" KALE Kilit''in Oldu"İhracatın Yıldızları Ödülü" KALE Kilit''in OlduKale Kilit, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri''nin (İMMİB) gerçekleştirdiği 2010 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni''nde, "Metal Eşya" kategorisinde en fazla ihracat gerçekleştiren kurum olarak üst üste beşinci kez birinciliği elde etti. Kale Kilit, bu ödüle 2010 yılında yaptığı 62 Milyon USD''lık ihracat tutarı ile ulaştı.
Bir Kent Plancısı Gözüyle Japonya''daki FelaketBir Kent Plancısı Gözüyle Japonya''daki FelaketToronto Üniversitesi''nde kent coğrafyacısı olan Profesör André Sorensen''in 1990''larda akademik kariyeri için Japonya kent planlamasını seçmesinin nedeni en azından İngilizce literatürde yeni keşfedilen bir konu olmasındandı. Doktorasında Tokyo''nun sorunlu yayılışını inceleyen ve 2004 yılında "The Making of Urban Japan" isimli kitabını tamamlayan Sorensen şunları söylüyor: "Japonya Dünya''daki ikinci büyük ekonomiye sahipti ve bu konuda yazılmış neredeyse hiçbir şey yoktu."
"İzmir''i Baştan Yaratacağız""İzmir''i Baştan Yaratacağız"Görevde yedi yılını değerlendiren Kocaoğlu, 12 yıldır çözülemeyen Basmane Çukuru için yapılan son öneriden de sonuç çıkmazsa radikal bir karar alabileceğini açıkladı, B.İskender''in Gordion''da yaptığı gibi "keser giderim" dedi.
İNTES, çalışanları belgelendiriyorİNTES, çalışanları belgelendiriyorTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, sektördeki çalışanlar için AB projesini hayata geçirdi.
Eseri uzaydan görülen Rogers''ın heykelleri yıkıldı Eseri uzaydan görülen Rogers''ın heykelleri yıkıldı Eserleri "Google Earth"ten görülebilen Avustralyalı ünlü heykeltıraş Andrew Rogers''ın, Kapadokya''da oluşturduğu "Zaman ve Mekan" adlı Heykel Parkındaki onlarca heykelden ikisi yıkıldı.
Dünyanın en büyük gecekondusuDünyanın en büyük gecekondusu911 Prestes Maia binası terkedildikten sonra 2006 yılında 468 aileye ev sahipliği yapmaya başladı.
Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Birçok New Yorklu, Belediye Başkanlığı Binası''nın hemen güneyinde yer alan 8 Spruce Street adresinde yükselen yeni konut binasına heyacan ve korku ile yaklaşıyor.
Çin''in Kabile Binaları Çekiciliğini YitirdiÇin''in Kabile Binaları Çekiciliğini YitirdiÇin''in devasa kabile binaları ülkenin simgesi haline geldi ve hatta posta pullarını bile süslüyor. En bilinen kabile binası türü, yuvarlak ve uzaktan tarlaların ortasına inmiş bir UFO''yu andırıyor. Ancak kırsal Fuijan eyaletinde yaşayan Hakka ve Minnan etnik gruplarına mensup köylüler tarafından inşa edilen binlerce toprak bina aslında Çin''de kabilelerin hâlâ var olduğunu gösteren mimari bir simge.
Çağlayan Vadisi SİT Alanından Çıkarılsın İstemi Çağlayan Vadisi SİT Alanından Çıkarılsın İstemi Rize''nin Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi''nin, 1. derece doğal sit alanı özelliğinden çıkarılması amacıyla Danıştaya açılan davanın reddedildiği bildirildi.
Bursa''ya ''2011 Süreklilik Ödülü''Bursa''ya ''2011 Süreklilik Ödülü''TKB, 2011 Süreklilik Büyük Ödülü''ne Bursa Büyükşehir Belediyesi''ni layık gördü. TKB''den yapılan açıklamada; Bursa''da, tarihi mirası korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya dönük çalışmaların yıldan yıla artan bir heyecana dönüştüğü ve bu alanda örnek bir örgütlenmeye ulaşıldığına dikkat çekildi.
Onlar Hazırdı, Peki Biz Depreme Hazır mıyız?Onlar Hazırdı, Peki Biz Depreme Hazır mıyız?11 Mart 2011''de Japonya''da 9.0 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Ne depremin, ne de binaların öldürdüğü doğal afette binlerce kişinin kaybolmasına, yaralanmasına, hatta hayatını kaybetmesine yol açan şey tsunami oldu. Japonya yıllar boyunca başına gelenlere alışmakla kalmamış, aynı zamanda dersine iyi çalışmıştı. Hem depreme hem de tsunamiye karşı hazır olmasına karşın, kara ve demiryolları hasar gördü, yangınlar çıktı ve bir baraj yıkılarak etrafında su baskınına neden oldu, elektrik ve su kesintileri gerçekleşti. Japonya daha önce 1923 ve 1995''te diğerlerine oranla çok daha zarar veren depremler ve atom bombalarını atlatmış, kendi derdine derman bulmayı becermiş bir ülke. Önümüzdeki yıllar içinde gerçekleşeceği uzmanlar tarafından saptanmış İstanbul depremi için Japonlar''ın 88 yıl içinde geliştirdikleri mücadeleler örnek alınmalı.
SERSA''da Hakan Çanakcı DönemiSERSA''da Hakan Çanakcı DönemiTürkiye Seramik Federasyonunda 25 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen SERSA (Seramik Sağlık Gereçleri Üreticileri Derneği) Olağan Genel Kurul toplantısında Çanakcılar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çanakcı, SERSAYönetim Kurulu Başkanı seçildi.
Kadıoğlu: Esas seyrelme Güney Kutbu''ndaProf. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Ozon tabakasındaki seyrelmenin yüzde 40''ı bulmasına dikkat çekerken esas sorunun Güney Kutbu''nda olduğunu belirtti.
Kanuni''nin cephede vefatı, oğlu Selim''in göreve çağrılışı, Selimiye''nin inşasıSoru: Kanuni Sultan Süleyman''ın, oğlu Selim için tahta çıkarılması vasiyetinde bulunduğu doğru mu? Doğruysa böyle bir vasiyet geçerli sayılır mı?
Antartika yeşilleniyorİklim değişikliği yüzünden buzla kaplı Antartika''nın vadileri giderek yeşilleniyor.
Isı yalıtımıyla enerjiden tasarruf edebilirsiniz!İnsan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan "enerji"; dünya siyasetine yön veren, savaşlara yol açan, sınırların çizilmesini sağlayan, ülkelerin ekonomik gelişme göstergesi olan en temel unsur...
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.