Haberler

7 Mayıs 2008, Çarşamba

Meslek Odalarından Karayolları Arazisi''ne İlişkin Ortak BildiriMeslek Odalarından Karayolları Arazisi''ne İlişkin Ortak BildiriTMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin, 06 Haziran 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca onaylanan 1/5000 ölçekli planın iptali ve öncelikle yürütmesinin durdurulması talebi ile açtığı davanın sonuçlanmasının ardından ortak bir bildiri yayınladı. Haberin Devamı
Panelsan Yola Çıktı!Panelsan Yola Çıktı!Panelsan’ın, yalıtım konusunda insanları bilinçlendirmek ve ürünlerini tanıtmak için hazırladığı “roadshow” aracı, 2008 Yapı Fuarı’ndaydı. Fuarda ilgiyle karşılanan “roadshow”, beş gün boyunca birçok kişiye ev sahipliği yaptı.
Kocaeli Büyükşehir''den rekor fiyata arsa satışıKocaeli Büyükşehir''den rekor fiyata arsa satışıKarayolları Bölge Müdürlüğü''nden devralınan Perşembe Pazarı bitişiğindeki 27 bin 634 metrekarelik araziyi ihaleye çıkaran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu satıştan rekor kıracak bir gelir elde etti.
Antik Tiyatro, İzmir Turizmine Taze Kan OlacakAntik Tiyatro, İzmir Turizmine Taze Kan OlacakKadifekale’deki gecekondular sıkışıp kalan Antik Roma Tiyatrosu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı plan ile yeniden hayat bulacak. 8500 yıllık tarihi ile önemli medeniyetlere evsahipliği yapan İzmir’de, antik mirasın gün yüzüne çıkarılması için yapılan çalışmalarda büyük bir adım daha atıldı.
‘Bazen insanları rahatsız etmek heyecanlandırıyor’‘Bazen insanları rahatsız etmek heyecanlandırıyor’“Tasarımcı olmasaydım politikada iki aşırı ucun olduğu bir partim olurdu” diyen tasarımcı Erdem Akan, bazen insanları rahatsız etmekten, tekrar düşünmelerini sağlamaktan heyecan duyuyor.
Maktum 4 milyar yatırdı, 11 milyar gelir hedefliyorMaktum 4 milyar yatırdı, 11 milyar gelir hedefliyorDubai Emiri Şeyh Maktum ailesine ait olan Emaar emlak ve inşaat şirketinin Birleşik Arap Emirlikleri''nin en zengin ülkesi Dubai''de Bruj Dubai Köy''ü adı verilen alanda yaptırmış olduğu dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Dubai (Dubai Burcu)''de apartman tipi daire ve villa tipi kat kiralık satışları 3 Mayıs''ta başladı.
864 rakımlı cami864 rakımlı camiVe Çankaya camii için düğmeye basıldı. Köşk’ün tam karşısında bulunan küçük mescidin yerinde 1.000 kişilik cami inşaatı başladı...
Vitra’nın Yapı 2008 Fuarı’ndaki Standında, “Metro İstasyonu” Var!Vitra’nın Yapı 2008 Fuarı’ndaki Standında, “Metro İstasyonu” Var!VitrA Karo, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 30 Nisan - 4 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenen Yapı 2008 Fuarı’nda, 150 m²’lik standıyla yer aldı.
Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda Seranit İmzasıUluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda Seranit İmzasıYapı sektörünün en önemli fuarları arasında yer alan, yerli yabancı firmaların yeni ürünlerini, yeni teknolojilerini ve hizmetlerini bir arada sunan Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda kurulduğu günden itibaren katılan Seranit, 2008 yılında da Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi 7. Salon’da bulunan özel tasarım standı ile iç ve dış mekânlara yönelik ürün gamında bulunan tüm ürünlerini sergiledi.
Bu koltuğun adı ''İstanbul''Bu koltuğun adı ''İstanbul''Carla Bruni, Kevin McCabe, Gulu Lalvani, Costa Curta gibi sanat, spor ve iş dünyasının ünlü isimlerinin tercihi olan İtalyan el yapımı mobilya markası Cantori artık Türkiye''de...
İzmir’in logosunu İzmirliler seçecekİzmir’in logosunu İzmirliler seçecekİzmir Ticaret Odası, kentin kurumsal kimliğini sembolize etmek için belirlediği 10 logo ve sloganı oylamaya sundu. Başkan Demirtaş, “Gelin, hep birlikte karar verelim” dedi.
Yürütmesi durdu, ancak inşaat sürüyorYürütmesi durdu, ancak inşaat sürüyorİstanbul''da tarihi yarımada üzerindeki inşaat projelerinin yürütmesi durduruldu. Yargı freninin etkilediği inşaatların başında Four Seasons Oteli''nin Bizans Sarayı üzerinde yükselen ek binası geliyor.
Banyolarda yeni trend çanak lavabolarBanyolarda yeni trend çanak lavabolarSon zamanlarda, banyolarda estetik anlayışı oldukça değişti. İlginç formlu çanak lavabo tasarımları, değişen estetik anlayışının en güzel örneklerinden.
Gaziantep''e dev müzeGaziantep''e dev müzeTürkiye''nin en büyük müzesi Gaziantep''e yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak müzenin 45 bin metrekare alan üzerine kurulacağı bildirildi.
Kültürel Mirasın Koruyucusu Eğitimdir Diyen Küçük Büyük Gönüllü Yürekler Bir Arada...Kültürel Mirasın Koruyucusu Eğitimdir Diyen Küçük Büyük Gönüllü Yürekler Bir Arada...Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel mirasın umarsızca yok edildiği bir dönemde mimarlar, öğretmenler, farklı kuruluşlar ve mimarlık öğrencilerinin doğa ve kültür varlıklarının araştırılması, korunması, bilginin genç kuşaklara aktarılması, çocuklarda kentlilik bilincinin oluşturulmasına yönelik çalışmaları ve çabaları küçük bütçeler ama gönüllü yürekler ile devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını’nı geride bıraktığımız bu günlerde, İTÜ Mimarlık Fakültesi “Çocuk ve Tarihi Çevre Çalışmaları” konulu bir toplantıya ev sahipliği yaptı.
Tarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarTarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarBir kentin merkezi sayılan meydanlar, diğer kentsel mekan elemanları olan cadde ve sokak ağlarına göre, sosyal yaşamın daha fazla yansıtıldığı alanlar olma özelliğini taşıyor. Kullanıcının duygusal deneyim yaşadığı fiziksel ve psikolojik fonksiyonu olan bu alanlar, kullanıcıyı cadde ve sokaklardaki akıştan uzaklaştırıp koruma sağlayarak bir nevi özgürlük olanağı yaratıyor ki dünyadaki pek çok meydan Özgürlük Meydanı olarak anılıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Narlıdere’nin yaşadığı değişim belgesel olduBir zamanlar köydü. Kendine has dokusunu, kentli yaşamın yayılması ve lüks binaların art arda yükselmesiyle kaybetti. Üniversite öğrencileri, bu yarı çarpık kentleşmeyi ve kaybolan değerleri, belgeselle ortaya koydu.
İnşaat sektörü, çok büyük kriz eşiğindeÇünkü, demir fiyatları iki ayda, yaklaşık iki buçuk kat arttı. Piyasada nakit sıkıntısı zirveye çıktı. İnşaat firmaları aylardır satış yapamıyor. Müteahhitlerin tamamladığı konutların çoğu elinde kaldı.
Suriye’nin çöpleri Hatay sahillerindeHatay’ın yaklaşık 14 kilometre uzunluğuyla dünyanın sayılı sahilleri arasında yer alan kıyıları, farklı ülke bandıralı gemilerin açık denize ve Suriye’nin de Asi Nehri yoluyla denize bıraktığı atıklar nedeniyle kullanılamayacak hale geldi. Samandağ Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, şöyle dedi: “Sahil, deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki önemli 4 yuvalama sahasından birisi olması nedeniyle makineli temizlik yapamıyorduk.?Ancak bu yıl Samandağ Belediyesi ile yaptığımız çalışmalarda kumun yapısına zarar vermeyecek şekilde dizayn ettiğimiz ve traktöre Asi Nehri kaynaklı kirlilik Antakya Belediyesi tarafından yapımı devam eden katı atık bertaraf tesisleriyle önümüzdeki yıllarda önlenebilecek. Açık denizden gelen atıklar için ise Suriye ile ikili görüşmeler yapılması gerekiyor.”
Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Turnusolİzmir’de kenti çevreleyen tepeleri aşmaya niyetlenmiş beton yığını içinde, neredeyse körfez dışında kalan tek boş alan olan İnciraltı bölgesi, İzmir ve ülke gündeminde giderek daha çok tartışıldığından mıdır, özellikle EXPO-2015 adaylık sürecinde yoğunlaşan ilgi ve artan duyarlılıktan mıdır bilmiyorum, Kent Yazıları’nın sürekli gündemlerinden birine dönüştü.
Likör fabrikası binası arsasından kıymetliMecidiyeköy’de, Ali Sami Yen Stadı’nın bitişiğindeki eski Tekel likör fabrikasının arsası 269.4 milyon dolara Kiler grubuna satıldı.
Kentsel çöküşDeğerli sanatçı Sezen Aksu Sulukule’yi ziyaret etmiş, “İstanbul’a damgasını vurmuş böyle bir kültürü yok etmeyin” çağrısında bulunmuş... Acaba faydası olur mu?
Tarihin ortasına çöp alanı yapılmamalıÇanakkale’nin akciğerlerinden biri olarak gösterilen Musaköy ve çevresinde, köylerin su havzasını besleyen Okçular Deresi yakınına Çanakkale Belediyesi ile birlikte yedi belediyenin çöp depo alanının inşa edilmesine, Güzel Edremit Körfezi’nin bekçileri tepki gösterdi. Çöp depolama alanında yapılan basın açıklamasına yöre köylüleri ve çevreciler katıldı.
Üsküp''te bir eserBalkanlar''da yıllar önce terk ettiğimiz toprakları her ziyaretimizde içimiz burkulur.
Müteahhitler inşaatları durdurmaya karar verdiİnşaat müteahhitleri iş bırakmaya hazırlanıyor. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Mehmet Rıdvan Köksüzer, 4 ay önce tonu 850 YTL olan demirin bugün bin 900 YTL olduğunu belirterek, “Demir ve çimento gibi maliyetlerdeki artış, inşaat sektörünü derinden yaralamış durumda.
Asansörleri, Makine Mühendisleri Odası denetleyecekTMMOB Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi, onaylanmış kuruluş olarak görev yapacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''nın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi, tip incelemesi, son muayene, birim doğrulaması ve tam kalite güvencesi kapsamında onaylanmış kuruluş olarak görevlendirildi. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı veya ilgili kamu kuruluşları tarafından "Yeni Yaklaşım Mevzuatına" istinaden gerçekleştirilecek olası onaylanmış kuruluş görevlendirmelerinin resmi duyuruları, Dış Ticaret Müsteşarlığı''nın http://www.dtm.gov.tr/dts/ABTeknik/abteknik.htm adresinden takip edilebilecek.
Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya
Borsa''nın yıkımı niye aksadı!Kozahan Taç Kapı karşısındaki binaların kaldırılmasıyla ilgili projede geçen ay önemli bir adım atılmıştı. Borsa Başkanı Rıza Aydın ile Osmangazi Belediyesi arasında bir uzlaşma sağlanmış ve Borsa binasının iki katının yıkımı için protokol imzalanmıştı.
Bursa''nın vergi rekortmeni; Bursa ÇimentoBursa Çimento Fabrikası, 2007 yılı vergilendirme dönemine ait 14 milyon 812 bin YTL ile kurumlar vergisi rekortmeni oldu. Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam, düzenlediği basın toplantısında, beyanname sayısının geçen yıla göre yüzde 6,9 artarak 19 bin 102''ye ulaştığı 2007 döneminde, beyan edilen kurumlar vergisi matrahının önceki yıla göre yüzde 23,8 artarak 1 milyar 992 milyon 66 bine, tahakkuk eden kurumlar vergisi toplamının da yüzde 20,7 artarak 399 milyon 334 bin YTL''ye çıktığını kaydetti.
ODTÜ teknolojisi evleri güneş piliyle aydınlattıODTÜ''lü araştırmacılar, pencere camları arasına yerleştirilmiş güneş pilleri ile elek- trik enerjisi üreten, Türkiye''nin ilk güneş paneli prototipini ürettiler. ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Turan, ODTÜ''deki araştırmacı ekibi ile yürüttükleri proje hakkında bilgi verdi. Raşit Turan, güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine çevirdiklerini ve bu sırada çevreyi de kirletmediklerini söyledi. Turan, dünyanın her yerinde, özellikle yoksul güney ülkelerinde bol olan güneş enerjisinin, insanlığın ve dünyanın geleceğinde önemli rol oynayacağının açık olduğunu belirtti. Dünyada bu tür camlar kullanılarak yapılan binaların, tamamen yeni bir sisteme göre tasarlanması gerektiğini söyleyen Turan, “Ancak bu camları günümüz binalarına da monte ederek aynı şekilde elektrik enerjisi elde etmek mümkün” dedi.
Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Cumhuriyet Çıkmazı... Tayyip Sokak... Oruç Market!Yüzde 82’si ormanlarla kaplı İstanbul’un ciğerleri konumundaki Beykoz’a bağlı Çavuşbaşı beldesinde İsmailağa cemaati varlığını iyiden iyiye hissettiriyor.
Konuşamadıklarımız (2)Türkiye’deki siyaset tartışmaları yüzünden birçok yaşamsal konuyu konuşmadığımızdan dem vuruyordum. Bu konulardan biri ve belki de en önemlisi deprem!
Maktum’dan ‘Şafak’ operasyonuDubai Emiri El Maktum’un büyük ortağı olduğu Yunanlı Marfin, Şafak Hastaneleri’nin yüzde 50’sini 48 milyon dolara almak için el sıkıştı.
Metrolara yürüyen bantlı tünelle rahat ulaşılacak…Yılsonuna kadar metroyu Şişhane ve Ayazağa’ya kadar götüreceklerini belirten Başkan Topbaş, “Metroların daha çok kullanılması için çevreden istasyonlara yürüyen bantlı tünel yollar yapacağız” dedi.
AKM’siz yıllara hazır olunAtatürk Kültür Merkezi (AKM) ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ etkinlikleri için onarılacağı gerekçesiyle 1 Haziran 2008–1 Ekim 2009 tarihleri arasında kapalı kalacak. Peki, yönetim yerleri burada olan, provalarını ve gösterilerini, konserlerini burada yapan kurumlar ne olacak?
Kaçak dolgunun kaldırılması için çalışma yokMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası''nda denizi dolduran şirkete, ''''kıyıyı doğal görünümüne kavuşturması'''' için verilen süre dün doldu. Firma adım atmadı. Şimdi, kaymakamlık devreye girecek.
Çimentoda kriz henüz yok olursa da ''deniz'' ile aşarızAkçanSA''nın Genel Müdürü Mehmet Göçmen, "Durgunluk ilk 4 ayda yansımadı, ama Biz olası bir durgunluk krizini denize yakınlık avantajıyla ihracata yüklenerek aşarız" dedi.
Ölen Bir Deniz...Çocukluğumu bir devlet memuru olan babamın tayinleri coğrafyası ile sınırlı bir dünyada yaşadım. Bu Karadeniz’di. Antikçağ insanları, özellikle denizcilerinin “Axenos Pontus” dedikleri “Misafir Sevmeyen Deniz”. Öyledir de bazen. Ama ben çocukluğumun Karadeniz’ini bir cennet gibi anımsıyorum. Uçsuz bucaksız fındık bahçelerinin yeşiline gömülü kıyı boyunca sıralanmış küçük balıkçı köyleri, İstanbul’dan, hatta dünyadan uzak, çoğunun başka bir denizi hiç mi hiç görüp bilmeden ölüp gittiği çekirdekten yetişme denizcilerin yurdu.
Çanakkale’de tehlikeli turizmTurist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Osman Özbuldu, Orman Bakanlığı‘nın görevlendirdiği alan kılavuzlarının, belediyelerin Çanakkale bölgesine düzenlediği gezilerde bölgeyi ve tarihi irticai söylemlerle anlattığını belirterek “İrticai söylemlerde son 5 yılda korkunç bir artış oldu” dedi.
Denizin altı da üstü de çöplükAntalya sahillerinde dalış yapan öğrenciler su altından çok sayıda pet şişe, otomobil lastiği, demir parçaları, CD, masa ve sandalye çıkardı.
Koza Han''a ''Kraliçe makyajı'' 16 Mayıs''ta Kraliçe 2. Elizabeth''i karşılamaya hazırlanan Koza Han''da düzenleme çalışmaları başlatıldı. Osmangazi Belediyesi''nin öncülük ettiği çalışmalarda mevcut kapıların restore edileceği, tabelaların da tek tip hale getirileceği belirtildi.
Akçansa Çanakkale üretimi ikiye katladıSabancı Holding şirketlerinden Akçansa, Çanakkale fabrikasının 2’nci üretim hattını törenle açtı. Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Mahmudiye beldesinde bulunan, Sabancı Holding ve HaidelbergCement ortak kuruluşu olan Akçansa Çanakkale’de 2006 yılında temeli atılan yeni üretim hattı 110 milyon euroya mal oldu.
Vakıflar, su sebilleri ve çeşmeleri restore ediyorVakıflar Genel Müdürlüğü, Osmanlı döneminde halkın su ihtiyacını karşılamak ve hayır için halk tarafından yapılan çeşme, sebil, hamam gibi yerlerin restorasyonu için çalışma başlattı.
Britanya''da mortgage endişesiBritanya''da tutsat (mortgage) kredilerinin geri ödemeleri yapılmadığı için el konulan ev sayısında son 17 yılın en yüksek rakamına ulaşıldığı belirtildi.
75 milyon önce Hakkâri deniz kenarıymışMaden Tetkik ve Arama (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğünün diri fay hatlarına yönelik olarak yürüttüğü çalışmalarda, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ ve Hakkari’nin eski bir denizin açılma ve kapanma bölgesinde yer aldığı belirlendi.
2500 yıllık antik kente taş ocağı izniİzmir''de bir maden firmasının girişimleri tepkiyle karşılandı. İzin için hiçbir bakanlıkta engelle karşılaşmayan maden firması, bölgenin minik beldesi Özdere’nin belediye başkanından izin alamayınca idare mahkemesine gitti.
İnşaatçılar önlem için toplanıyorZorda olanların durumunu kısa yoldan anlatmak için ''bir dokun bin ah işit'' denir ya! İşte bu söz şu sıralarda inşaat sektörü içinde kim varsa hepsi için aynen geçerli. Dün sektör içinde kiminle konuştuysam hep ''bin ah'' işittim.
Tuvalet kağıdında gökkuşağı modasıTasarımın hayatımızda girmediği yer herhalde yok denecek kadar az. Son kalan yerler de bir bir işgal ediliyor. Cin fikirli tasarımcılar şimdi de tuvalet kağıtlarına el attılar. Alışveriş yaptığınız markette yüzlerce çeşit, on beş katlı, en dayanıklı, en yumuşak dokulu tuvalet kağıdı var. Ama kabul edin, hepsi çok sıkıcı! Renova''nın renkli tuvalet kağıdı tasarımları sizin de kafanızdaki tuvalet kağıdı tanımını değiştirecek. Karizmatik siyah, ateşli kırmızı, enerjik turuncu, yenilikçi yeşil, heyecanlı mavi ve kışkırtıcı fuşya renkleriyle Renova tuvalet kağıtları -özellikle siyah ve kırmızısı- Avrupa''nın seçkin restoran ve kulüplerinin vazgeçilmez bir ayrıntısı olmuş. Portekiz''de üretilen bu tuvalet kağıtları, internet üzerinden siparişle tüm dünyaya gönderiliyor. Şık ve yaratıcı tuvalet deneyimleri için hemen klavye başına: www.renovaonline.net (Arena dergisi)
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
OSB’de arıtma tesisi çalıştırılmıyor iddiasıTEMA ve Çevre Gönüllüleri Derneği Uşak Şube Başkanı Hasan Yüksel, Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSB) üç aydır arıtma tesisinin çalıştırılmadığını öne sürdü.
Belediye, Bostanlı Pazarı’nı yenilediİzmir’in en tanınmış semt pazarlarından, halk arasında ‘Bospa’ adıyla bir anlamda markalaşan Bostanlı Pazarı, yeni çehreye büründü. Karşıyaka Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonucu; altyapısı yenilendi, üzeri kapatıldı. Pazaryerlerini, sokak aralarından kurtarmayı amaçladıklarını belirten Başkan Cevat Durak, şöyle konuştu: “Hepsi çağdaş, altyapısı eksiksiz, tuvaletleri, kafeteryası, hatta pazarcıların duş alabileceği tesisleri bulunan yerler olacak. Sırada Şemikler Pazarı var. Projesi hazırlandı, ihalesi önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.”
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Aliağa’da TOKİ protestosuBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Aliağa’da yürüttüğü proje, müteahhit firmayla TOKİ arasındaki anlaşmazlık nedeniyle tamamlanamadı.
4. Levent-Maslak-TEM güzerahındaki trafik kavşaklarla rahatladıBüyükdere Caddesi- Maslak-Sarıyer güzergahında tamamlanan Ayazağa, Seyrantepe, Harp Akademileri, İstinye ve Hacıosman Kavşakları bölge trafiğini ciddi ölçüde rahatlattı.
Büyükşehir''e dev bir kaynak dahaİstanbul''un iş merkezi Maslak''ın en önemli trafik sorunu Seyrantepe - TEM Otoyolu- Maslak bağlantısını sağlayacak Akademi Kavşağı inşaatının tamamlanmasıyla çözdüklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray''ın Seyrantepe Stadı karşısındaki metro trasfer alanının 50 bin metrekarelik üst kullanımını satarak belediyeye önemli bir gelir de kazandıracaklarını söyledi. Projenin 135 milyon YTL''ye mal olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Buradan çok ciddi bir para bekliyoruz. Büyük yatırımcı ve iş adamlarımızdan bu kadar kıymetli bir yerde altından metro olacak bu yerden büyük bir teklif vermelerini bekliyoruz. Kendi kaynağımızı kendimiz üretmek zorundayız.”
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Homeros''un Adına Yakıştıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Homeros Vadisi, İzmirliler’i adeta büyüledi. Oluşturulan piknik alanları, göletler ve yemyeşil doğasıyla kentlileri kucaklayan yeni dinlenme alanı, daha ilk günden binlerce ziyaretçiyi ağırladı.
Sigara yasağına iki hafta kaldıSigara içenleri 19 Mayıs’tan itibaren zorlu günler bekliyor. Pek çok kapalı alanda sigara kullanımı kesin olarak yasaklanıyor, buna ulaşım araçları da dahil... İşte yasağın ayrıntıları...
Şişli Belediyesi de Hilton''u Rafa KaldırdıDoğan’ın satın aldığı Hilton arazisine rezidans yapma isteği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Şişli Belediyesi’ne de takıldı. Aydın Doğan’la birlikte imar planına itiraz eden 125 kişinin dosyaları için Anıtlar Kurulu’nun görüşü alınacak.
Deniztemiz yağ toplayacakKıyı ve deniz temizliği için yıllardır çok sayıda etkili çalışmaya imza atan TURMEPA Deniztemiz Derneği, yaz mevsimi öncesi yine kolları sıvadı.
Tasarım ve kentGeçtiğimiz günlerde İstanbul Modern''de tasarım kültürünün 150 yıllık geçmişine tarihsel bir bakış sunan bir sergi açıldı.
Mobilya ve dekorasyon fuarı Bursa Tüyap''taBursa Mobilya ve Dekorasyon Fuarı ile Bursa Gelin Damat 2008 Fuarı 7-11 Mayıs tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi''nde eş zamanlı olarak düzenlenecek.
Stada ulaşım için 3 tünel yapılacakHarp Akademileri, Seyrantepe ve Ayazağa Kavşakları’nı hizmete açan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Seyrantepe’de Galatasaray için yapılan stada ulaşım için metro istasyonu ile stad arasındaki TEM otoyolu altına 6,5 metre genişliğinde ve 150 metre uzunluğunda 3 tünel yol yapılacağını belirterek, “Yolcular, yürüyen bantlar aracılığıyla yürüyerek istasyona ulaşacaklar. Bütün hesaplar stadın yoğunluğunun bir an önce boşaltılması üzerine yapıldı” dedi. Yeni kavşaklar sayesinde Seyrantepe, TEM Otoyolu, Maslak bağlantısı alt-üst geçit kavşakla araçlar hiçbir yerde kesişmeden istedikleri yöne geçebiliyorlar.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
15 yıl atıl kalan havaalanı arazisine İspanya''dan yatırımİspanyol endüstriyel mutfak üreticisi Fagor firması, Kütahya''da havaalanı yapmak için tahsis edilen ancak 15 yıldır boş bekleyen arazide yatırım kararı aldı. Yatırım 3 bin kişiye iş sağlayacak.
16 köy Bergama’yı bırakmak istiyorKozak Yaylası’ndaki altın arama çalışmalarını durdurmak için mücadele veren 16 köy, kendilerine destek vermedikleri gerekçesiyle Bergama’dan ayrılıp Ayvalık’a bağlanmak istiyor.
Sinpaş Ümraniye''deki projede inşaat ruhsatlarını aldıSinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul Ümraniye''deki 56 bin 209 metrekare büyüklüğünde bir arsa üzerinde gerçekleştirilmekte olan konut projesinde inşa edilecek bin 120 adet bağımsız bölümün yapı ruhsatlarını aldı. Sinpaş tarafından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası''na dün yapılan açıklamaya göre, toplam 4 etap halinde geliştirilmesi planlanan projenin ilk etabının ön satışlarına Eylül 2008''de başlanması planlanıyor. Projenin tamamında, inşaat ve satış giderlerinin 135 milyon YTL olması öngörülüyor. İnşa edilecek olan bağımsız bölümlerin yüzde 35''i arsa sahiplerine verilecek ve kalan yüzde 65''lik bölümün satışından yaklaşık 195 milyon YTL satış geliri elde edilmesi bekleniyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Kazıda toplu mezarEdirne''de, Ticaret Borsası''nın eski binasına ait bahçe ile buraya 500 metre uzaklıktaki eski Ayvazoğlu Sineması''nın bulunduğu alanda yapılan kazılarda tarihi kale surlarının yanı sıra, toplu mezarlar ve iskeletler ortaya çıkarıldı. Toplam 23 iskeletin, yaklaşık bin yıl önce yaşanan bir savaşta ölen Bizans askerlerine ait olduğu ve şehri savunurken ölen askerlerin kalenin önüne gömüldüğü sanılıyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Murat Savaş
Dünyanın gözü Dubai’de, yeni projeler RAK’taBirleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı 7 emirlikten biri olan Ras Al Khaimah’taki (RAK) Serbest Ticaret Bölgesi’ne Avrupa ve ABD’li şirketlerin yanı sıra Türkler de yoğun ilgi gösteriyor.
Sulukule ve dezenformasyonNeslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesi, medyamızda çoğunlukla projeye muhalefet eden küçük bir grubun kamuoyunu yanlış bilgilendiren yorumlarıyla gündeme geliyor. Fatih Belediyesi olarak, bu eleştirilere, üniversitelerde, sivil toplumca düzenlenen organizasyonlarda ve görüşümüze başvuran medya mensuplarıyla yaptığımız röportajlarda, projemizi paylaşarak yanıt verdik. Ancak "soylulaştırma", "rant projesi" gibi sözcüklerle başlayan etik dışı ithamların dozajı artırılarak, "ayrımcılık", "asimilasyon" iddialarına ulaşınca, bu bilgilendirmeyi yapma gereği duyduk.
Okul ve spor alanı kamuya değil, Trump''a ''yâr'' olduDoğan, Taşyapı ve Yeşil''in inşa ettiği Trump Towers''ın temeli kamu kurumlarının olumsuz görüşlerine rağmen atıldı. 2005''teki tarihi plan değişikliği sayesinde okul ve spor tesisi alanına bugün 35 katlı ikiz kuleler dikiliyor.
Eczacıbaşı, ‘çevre’ye 25 milyon dolar yatırdıEczacıbaşı şirketlerinden Askaynak’ın Gebze’deki fabrikası 25 milyon dolara mal oldu. Genel Müdür Bayram, ‘Çevre dostu tekniklerle yılda 400 bin dolar tasarruf edeceğiz’ dedi.
İstanbul Kayabaşı''nda 4 milyar dolarlık yeni şehir kurulacakTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul''daki Atatürk Olimpiyat Stadı yakınlarındaki Kayabaşı adlı bölgede 4 milyar dolara mal olacak, 60 bin konutluk yeni bir şehir kurulacağını açıkladı.
Dinçbaş: Alışveriş merkezleri zincirleme kriz yaratabilirErnst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, “Yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısı 100’ü geçecek. Şu anda Batı’da olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız” dedi.
Küresel ısınma duyarlılığı kurultaydaTürkiye Gazeteciler Cemiyeti''nin (TGC), çevre sorunlarının yarattığı olumsuzlukların kamuoyuna aktarılması hedefiyle düzenlendiği Küresel Isınma Kurultayı yarın TGC''nin Cağaloğlu merkezindeki Burhan Felek Konferans Salonu''nda yapılacak. Hükümet, kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilcilerin katılımıyla sürecek kurultayın bitiminde, kamuoyuna bir de sonuç bildirgesi açıklanacak. Saat 10.00''da başlayıp tam gün sürecek kurultayın açılış konuşmasını Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu yapacak. İlk konuşmacının Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan olacağı panel bölümünde ise "Medyanın Küresel Isınmaya Yaklaşımı" konusu ele alınacak.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Yalova Tersanesi planı iptalDanıştay 6. Dairesi, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından onaylanan Yalova Tersanesi İmar Planı''nı iptal etti. Altınova İlçesi Hersek Köyü Kumluk Mevkii''ne yapılmak istenen tersane, Ali Osman Seslikaya''nın açtığı dava nedeniyle Danıştay''a gelmişti. Danıştay 6. Dairesi, tersaneyle ilgili imar planını ''usule uygun yapılmadığı'' için iptal etti. Kararda tersane için Altınova ve Subaşı belediyelerinden de ''uygundur'' görüşü alınması gerektiği belirtilmedi. Bu belediyelerden tersanenin üzerine yapılacağı dolgu alanı imar planı Bakanlık''ta onaylandıktan sonra onay alındığı vurgulandı. Denizcilik Müsteşarlığı, "Tuzla tersanesi ihtiyaca yanıt vermiyor" deyince ve AB beş yıl içinde limanlarına 15 yaşından büyük gemi ve yatların girmesini yasaklama kararı alınca, İzmit Körfezi''nde yeni tersane yeri arayışına girilmişti. En uygun yer olarak da Yalova Hersek''te Darülaceze''ye ait 1600 dekarlık arazi belirlenmişti.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
Danıştay: Karayolları arazisinin satışında kamu yararı gözetilmemişDanıştay 6. Dairesi, Zorlu Gayrimenkul''un 800 milyon dolarla en yüksek teklifi verdiği Beşiktaş Ortaköy''deki Karayolları arazisinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Kaçak dolgu devlete kaldıBodrum Güllük Körfezi''nde 49 yıllığına kiraladığı ormanlık kıyıda denizi ''kafasına göre'' dolduran firmaya verilen süre, dün sona erdi. 1200 yataklı tesisin inşaatından çıkan molozları denize boca eden firma, dolgu için izin alamadı. MNG Holding''e bağlı Günal Turizm ve İnşaat Limited Şirketi, Pina Yarımadası ve Çomça Koyu''ndaki tüm işçilerini ve makinelerini çekti. İnşaat durdu. Ama kaçak dolguyu kaldırmak için de bir hareket olmadı.
İzmir geçmişe böyle sahip çıkıyorİzmir binlerce yıllık geçmişi ile övünüyor. Ancak tarihine nedense sahip çıkmıyor. Yıkılmaya yüz tutan evler bunun örneği. Alsancak ve çevresi ile Halil Rıfat Paşa’da harap durumda çok sayıda tarihi bina var. Kordonboyu’ndakileri her gün görüyorum, içler acısı durumdalar. Kaderine terk edilen, yok olup gitmesi beklenen güzelim yapılar, kimileri tarafından çöplük ve tuvalet olarak kullanılıyor. Halil Rıfat Paşa’dan arayan okuyucumuz Ali Becer, 304 Sokak’ta oturduğunu belirterek, "Yıkık dökük eski evlerin virane haline geldiği bu sokakta her önüne gelen çöp ve kullanmadığı hurda eşyaları atıyor. Burası çöp deposu haline gledi. Gurur duyduğumuz geçmişimize böyle mi sahip çıkıyoruz? Yetkililer, burayı hiç mi görmüyor?" diye soruyor. Becer, ayrıca yıllar önce Halil Rıfat Paşa’ya asansör yapıldığını da hatırlatarak, "Hatay semtine merdivenle çıkılan iki ayrı bölgeye yürüyen merdiven yapıla bilir. Betonyol’dan Karataş Lisesi’ne uzanan bölgede böyle bir çalışma yapılması çok uygun olacaktır. Çünkü Hatay’da oturan pekçok kişi özellikle de yaşlılar bu merdivenleri tırmanırkan çok zorlanıyor. Yaşlılarımız bu merdivenli yoldan evlerine iki basamak çıktıktan sonra tıkanıyor. Böyle bir hizmetin getirilmesi semtimizi büyük ölçüde rahatlatacaktır" diyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
''Doğtaş Mobilya Festival''i başladıDoğtaş Mobilya tarafından düzenlenen ''1. Doğtaş Mobilya Festivali'' Çanakkale''nin Biga ilçesinde başladı.
Alışveriş merkezi krizi çıkabilirErnst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, İstanbul’da yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısının 100’ün üzerine çıkacağını belirterek, "Şu anda Batı dünyasında olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız" dedi.
Ceyhan''da inşa edilecek tersane 3 bin kişiyi iş sahibi yapacakİşadamı İhsan Kalkavan, ilçeye 3 bin kişinin istihdam edileceği bir tersane kuracaklarını açıkladı. Beşiktaş Denizcilik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kalkavan, bir grup işadamı ile Ceyhan''a geldi.
Kuveyt yabancı yatırımcı için kanun değiştirdi, Türk işadamlarını bekliyorYüksek petrol fiyatları Körfez ülkelerinde önemli miktarda sermaye oluşturdu. Bu sermayeyi yatırıma dönüştürmek isteyen ülkelerin başında Kuveyt geliyor. 1990''daki Irak savaşından sonra bölgedeki liderliğini Dubai''ye kaptıran ülke yeniden atağa kalktı.
Elinden alınacak arsaları satışa çıkardıKadıköy''ün CHP''li Belediye Başkanı Selami Öztürk, son 5 ayda 7 arsanın satışı için encümenden yetki aldı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Ataşehir ilçesi sınırlarına dahil olacak arsaları bir bir satmaya başladı. Biri 230 dönümlük, 7 ayrı arsanın satışı için onay alan Öztürk''ün ''yargından mal kaçırır gibi davrandığı'' iddia ediliyor.
Yağmurlar aldatmasın barajlar en alt seviyedeİstanbul barajlarının doluluk oranı, son 10 yılın en düşük seviyesinde. Geçtiğimiz yılın 5 Mayıs’ında yüzde 49.17 olan doluluk oranı, son iki gündür süren yağışa rağmen dün yüzde 42.39 olarak ölçüldü. Yağmur, günlük su miktarını da artırmadı. Yağışa rağmen barajların doluluk oranı yüzde 42.44’ten yüzde 42.39’a geriledi. İstanbul’da en düşük doluluk oranı, 10 Ekim 1994’te yüzde 7.23 olmuştu. Henüz kavurucu yaz sıcakları gelmedi ama geçtiğimiz yıl kemerin altındaki çatlamış toprak görüntüleriyle kuraklığın simgesi olan Alibey Barajı’nda sadece yeşil bitki örtüsü var. Büyükçekmece’de geçen yıl karpuz ekilip tarla olan alanlar, artık sular altında. İSKİ verilerine göre günde yaklaşık 2 milyon metreküp su verilen kentin barajlarında, şu anda 368 milyon metreküp su var. Bu rakam kentin 6 aylık su ihtiyacını karşılıyor.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Madımak’ın müze olması için gerekli parayı CHP bulacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın önce müze olmasını savunduğu daha sonra da "Bütçem yetersiz, kamulaştıramıyoruz" diyerek geri adım attığı Madımak Oteli müze projesine ilişkin CHP devreye girdi. CHP, Alevi dernekleriyle birlikte müzeye gerekli parayı toplamak için çalışmalara hız verdi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Sivas olaylarının yaşandığı ve 35 aydının can verdiği Madımak Oteli’nin müze yapılması için gerekli parayı CHP’nin bulacağını söyledi. Bu konuda çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade eden Sevigen, "Önümüzdeki günlerde çeşitli derneklerle bir araya geleceğiz. Onların adına bir hesap açtıracağız. O hesaba da ilk parayı ben yatıracağım. Devletin yapamadığını biz millet olarak yapacağız" dedi.
Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Çöplükten arkeolojik parkaFour Seasons Oteli''nin (eski Sultanahmet Cezaevi) Sultanahmet''te 1997''de başladığı tartışmalı ek tesis projesinde sona yaklaşılırken Arkeoloji Müzesi''nce yürütülen kazı da İstanbul''un altında yatan gizli tarihi değerlerinden birini daha gün ışığına çıkardı.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.