Haberler

7 Mayıs 2009, Perşembe

Geçmişle Geleceği, Yüksekle Alçağı, Suyla Kenti Ayıran ÇemberGeçmişle Geleceği, Yüksekle Alçağı, Suyla Kenti Ayıran ÇemberBulgaristan'ın en ünlü sualtı antik şehri dibinde bulunduğu baraj gölünün yüzeyine çıkarılıyor. Seuthopolis ismindeki bu antik şehir için Bulgar mimar Jeko Tilev'in geliştirdiği proje, sular altında kalma tehlikesi yaşayan Dicle'deki Hasankeyf, Bergama'daki Allianoi ve Fırat'taki Zeugma antik yerleşimleri için de umut veriyor. Haberin Devamı
Lavaboda oturur muydunuz?Lavaboda oturur muydunuz?Biz kağıt, plastik ne varsa çöpe atıyoruz. Bu arada dünyanın pek çok yerinde mutfak lavabosunu bile yeniden kullanmanın yolları bulunuyor... Bu bina tamamen eski mutfak lavabolarından yapıldı.
İtalya L'Auila Depremi Bulgularıİtalya L'Auila Depremi BulgularıYapı ve deprem mühendisleri, birçok tarihi ve modern yapının çökmesine ve 300 can kaybına neden olan 6 Nisan 2009 tarihli 6,3 büyüklüğündeki İtalya L'Auila depreminin incelenmesinden sonra bulgularını raporladılar.
Paris Nasıl "Temizlendi"?Paris Nasıl "Temizlendi"?Paris, 19. yüzyılda "modern kent" konseptine uygun olarak yeniden inşa edildi. Süreç boyunca, Baron Eugène Haussmann ve III. Napoléon, sosyal ve ekonomik yaşamı doğrudan devletin yönettiği otoriter bir yaklaşım çerçevesinde birlikte çalıştı. Zeynep Çelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'nın konuğu oldu ve kentleşme tarihinde önemli bir yeri olan Paris'in yeniden inşa edilmesini, değişime zemin hazırlayan koşullarla ve sebeplerle birlikte, 19. yüzyıl ekseninde ele aldı.
İstanbul İçin Kuş Evleri ve Yemlikleriİstanbul İçin Kuş Evleri ve YemlikleriSergi 12-27 Mayıs 2009 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Acıbadem Kampüsü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü katında yer alacak.
GAP'ta arazi fiyatları Kaliforniya'yı geçtiGAP'ta arazi fiyatları Kaliforniya'yı geçtiSon yıllarda yıldızı parlayan GAP'ta kiralar ABD'nin birçok bölgesine göre iki katı yüksek, arsa fiyatları ise 4 kat daha pahalı.
Tasarımcılar MutfaktaTasarımcılar MutfaktaTasarım dünyasının yeni buluşması, MUDER'in bu yıl sekizincisi düzenlenen Mutfak Banyo ve Ankastre Cihaz Fuarı'nda gerçekleşecek.
AIA En Çevreci On Projeyi BelirlediAIA En Çevreci On Projeyi BelirlediThe American Institute of Architects (AIA, Amerika Mimarlık Enstitüsü) ve Committe on the Environment (COTE, Çevre Komitesi) sürdürülebilir mimari ve çevreyi koruyan, güzelleştiren tasarım anlayışı kapsamında en iyi on proje örneğini seçti. Ödüller San Fransisco'da düzenlenecek olan AIA 2009 National Convention and Design Exposition'da (AIA 2009 Ulusal Kongre ve Tasarım Fuarı) sahiplerini bulacak.
Doğanbey'in yeni etapları 27 Mayıs'ta ihaleye çıkıyorOsmangazi Belediyesi'nin en önemli kentsel dönüşüm projesi olan Doğanbey Projesi'nde ilk binaların inşaatı sürerken, yaklaşık bin 200 adet konutu kapsayan 5. ve 6. etap ihaleleri de 27 Mayıs'ta yapılacak.
Nükleer santral gelişmemiş ülkelerde yokEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesine dönük komisyon raporunun önümüzdeki hafta içinde bakanlığa gelmesinin beklendiğini söyledi.
Yapı Fuarı 5 milyar dolarlık iş hacmi yarattıYapı Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 32'cisi düzenlenen Uluslararası Yapı / Turkeybuild 2009, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TiM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin katılımıyla dün Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi'nde başladı. 10 Mayıs'a kadar devam edecek fuara 50 ülkeden 850 firma ve 100 bin ziyaretçi katılacak.YEM Genel Müdürü Güven Cantürk, fuarın hazırlık aşamasından bitişine kadar geçen süre içinde katılımcı firmaların yaklaşık 5 milyar dolarlık bir iş hacmi yarattığını kaydetti. Cantürk, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Irak, Lübnan'dan 400'ü aşkın şirketin de fuara katıldığını bildirdi. Fuarda yabancı satın alım ofislerinin yanı sıra Türk şirketleri de ilginç ürünlerini sergiledi.
Tarih: 7 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
Türkiye 'yapı'yla 3.'lük kürsüsündeTürkiye'deki toplam büyüklüğü 90.6 milyar TL olan yapı sektörü, bu yıl 32'incisi düzenlenen Uluslararası Yapı/Turkeybuild 2009 İstanbul Fuarı'nda buluştu.
Farklı olanı "ıslah et" herkesi kendine benzet!Çingenelerin yüzyıllardır yaşattığı Hıdrellez şenlikleri bu yıl onların mekânları Cankurtaran'dan uzaklaştırılarak Ahırkapı'ya taşındı.
Lüks yatlar için 7 limanUlaştırma Bakanlığı, krize rağmen yatırımlarına ara vermiyor. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Limanlar, Demiryollar ve Havameydanları (DLH) İşletmesi Genel Müdürlüğü, yaklaşık değeri 150 milyon doları bulacak 7 yat limanı için Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihaleye çıkacak.
İbrahim Tatlıses'in Bodrum'daki oteli icradan satılıkDoğtaş Mobilya, ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'in otelinin mobilya işini yapmasına rağmen parasını tahsil edemediği gerekçesiyle sanatçının Bodrum'daki oteline haciz koydurdu.
Konut fiyatları bir yıldan önce artmazKonut sektöründe yaşanan durgunluk sürüyor. Ev hayali kuranlar fiyatların izleyeceği seyri merak ediyor. ING Bank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, eldeki stoklar eriyinceye kadar konut fiyatlarının artmasının söz konusu olmayacağını söyledi.
Rezidans yapıyor, metrekaresini 10 bin dolardan satacakSay Yapı ile uluslararası tasarım geliştirme şirketi "Yoo" arasında varılan ortaklık çerçevesinde ilk olarak İstanbul Ulus'ta 250 milyon dolarlık bir yatırımla "Yooistanbul" projesi gerçekleştirilecek.
Karayolu trafiği hava kirliliğini artırıyorOECD tarafından Türkiye'ye ilişkin hazırlanan çevresel performans raporunda, ulaştırma sektöründen kaynaklanan karbondioksit gazı emisyonunun yüzde 87'sine karayolu trafiğinin neden olduğu bildirildi.
Çeşme, iki yeni otele kavuşuyorTürkiye'nin en güzel tatil beldelerinden olan ve her yıl yeni tesislerle büyüyen Çeşme, bu sezona da 2 yeni otel ile giriyor.
Bayraklı'ya logo aranıyorBayraklı Belediyesi, çalışmalarında kullanacağı logoyu yarışmayla seçecek. Sadece İzmir'den katılıma açık olan yarışma sonucunda seçilen logo, Bayraklı Belediyesi'nin her türlü baskılı malzemesinde, ilçenin tanıtımına yönelik etkinliklerde, fuar ve toplantılarda, web sayfası, tanıtım filmi gibi hareketli alanlarda ve bu doğrultudaki tüm çalışmalarda kullanılacak. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bu yarışmayla sadece belediyenin kullanacağı logoyu değil, İzmir'in merkezi olmaya aday Bayraklı'nın sembolünü yaratmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Tarih: 6 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Asır
Yoksula 100 lira taksitle konutların kura çekimi 7 Mayıs'taProje çerçevesinde 16 ilde yapılacak 9 bine yakın konut için ilk kura Antalya'da yapılacak.
Rum Kale turizme kazandırılacakGaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Salih Efiloğlu, Zeugma'dan sonra önemli bir merkez konumunda bulunan Rum Kale'de kazı çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Nükleer enerjiye karşı dahili ve harici ittifakNükleer enerjiye 1956'dan bu yana geçmeye çalışan Türkiye, düzenlediği 3. ihaleyi de sonuçlandıramadı.
Konut fiyatları yarı yarıya düştüHükümetin açıkladığı ekonomik tedbir paketinin gayrimenkul sektöründe son yıllarda yaşanan durgunluğa "çare" olmadığı belirtildi.
Melen suyu hattında heyelan tehlikesiİstanbul'un su ihtiyacının bir kısmını karşılamak üzere yapılan Melen Suyu Projesi'nde istinat duvarı yapılmadığı için toprak kayması meydana geliyor.
3 milyon tavuk dışkısı, 10 bin evi aydınlatıyorÇin'in başkenti Pekin'in elektrik ihtiyacına, tavuk dışkısından üretilen enerjiyle katkı sağlanmaya başlandı. Pekin yakınlarındaki bir yumurta üretim tesisinde kurulan santralda tavuk dışkısından elde edilen metan gazıyla elektrik üretiliyor. Santralda, üç milyon tavuğun bir yılda ürettiği 80 bin ton dışkıyla 14.6 bin megavat elektrik üretilerek 10 bin dairenin ihtiyacı karşılanıyor.
Tarih: 6 Mayıs 2009 Kaynak: Akşam
KONE'den YeniliklerKONE, her tür asansörü yenilemek, güvenliklerini artırmak ve teknolojilerini günümüze uyarlamak için Renova 2012 Konvansiyonel Asansör Yenileme Programı'nı başlattı.
Ankara Trafiğinin Yeni Nefes BorularıDikmen ve Balgat trafiğini rahatlatmak için bir dizi çalışma başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir bulvar ve 3 alt geçitten oluşan ulaşım kompleksini tamamladı.
Çiçekler "3 fidan" için...Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ‘Kentsel Dönüşüm Alanı' olarak konut yapmak istediği 30 bin metrekarelik alan, alanın asıl sahibi olan Batıkent'te bulunan kooperatiflerin girişimiyle Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan anısına çiçeklendirilecek.
Yakında hat sahibi olacaklarAkbil üretimi durdurulunca İETT'de para üstü almayan var mı" dönemi başladı. Bazı şoförlerin geliri maaşlarını üçe katladı.
Kentleşme ihtiyacı acilen kurumsallaşmak zorundaKentleşme Şûrâsı'nın açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir "Sürdürülebilir kentleşme ve planlama politikası hazırlama ve kurumsallaştırma çalışmaları hız kazanmak zorundadır" dedi.
Bursa'nın ulaşımı raylı sistemle çözülürBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'daki şehir içi ulaşım probleminin toplu taşıma raylı sistemle çözüleceğini söyledi. BursaRay projesinin maliyetini azaltmaya çalıştıklarını vurgulayan Altepe, "Bursa'nın kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalıyız." dedi.
Yolcu sayısı artıyor, yeni terminali 1 yıl erken açacağızİstanbul Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 20 yıllık işletmesini alan Limak Holding ve ortakları 336 milyon Euro yatırımla yeni dış hatlar terminali yapıyor. İnşaat bittiğinde kıtalararası sefer yapan büyük uçaklar da havaalanına inebilecek.
Avrupa'nın en kirli ve pahalı kenti Londraİngiltere'nin başkenti Londra, Avrupa'nın en kirli ve en pahalı şehri seçildi.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.