Haberler

7 Mayıs 2010, Cuma

Al Bu Legoları Legocuya GötürAl Bu Legoları Legocuya GötürOyun oynama zamanı bir çocuğun gelişimindeki en önemli süreçlerden birini oluşturuyor. Aynı zamanda anlamlı keşifler yapmak, hayal gücünün yepyeni yönlerini keşfetmek ve yaratıcılıklarını ifade etmek için imkan veriyor. LEGO blokları tüm zihinsel şans getirmek için en iyi oyuncaklardan biri olarak gösteriliyor. Önceden düşünülmemiş, renkli çocukluk birikimlerinin gerçek dünyaya evrimleştirilmiş hali olan bu tam ölçekli yapılar içinden çocuk evinden hayvanat bahçesine kadar 5 tane şaşırtıcı gerçek boyutlu proje seçildi. Haberin Devamı
Rusya''dan ilginç teklifRusya''dan ilginç teklifRusya, Türkiye''ye İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla ilgili dikkat çekici bir teklifte bulundu.
Okul yapıldı, girişi yok!Okul yapıldı, girişi yok!Rize''de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan Anadolu Lisesi''nin girişi, 40 metre karelik arsa sorunu nedeniyle yapılamıyor.
Gündüz keşmekeş gece ihtişamGündüz keşmekeş gece ihtişam''''İstanbul''un siluetinin yeni gözdesi Maslak, varlığını ve ihtişamını en çok geceleri hissettiriyor. Sabah olunca ise gecenin örtüsü kayboluyor ve keşmekeş başlıyor.'''' Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Ayfer Tunç, National Geographic Türkiye için Maslak''ı yazdı.
İstanbul yarışa giriyorİstanbul yarışa giriyorBeş yıl önce ihalesi iptal edilen Galataport Liman Projesi yeniden başlıyor. Özelleştirme İdaresi, ihalenin yıl sonuna kadar tamamlanmasında kararlı.
İnciraltı, 2011’den önce ‘imar’ edilecekİnciraltı, 2011’den önce ‘imar’ edilecekBölgede yıllardır beklenen planlamanın ilk adımı atıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın açıkladığı plan taslağına göre, 5 milyon 560 bin metrekarelik alanın yüzde 55''i yapılaşmaya açılacak. Kat yüksekliği 4''ü aşmayacak. Hedef, sağlık ve kongre turizmlerini geliştirmek.
Dünyanın en büyük 10 yenilenebilir enerji tesisiDünyanın en büyük 10 yenilenebilir enerji tesisiInternet ansiklopedisi Wikipedia''nın ‘yenilenebilir enerji'' maddesi şöyle başlıyor: "Yenilenebilir enerji (kaynakları), sürekli devam eden doğal süreçlerdeki varolan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar güneş ışığı, rüzgar, akan su (hidrogüç), biyolojik süreçler ve jeotermal olarak sıralanabilir. En genel olarak, yenilenebilir enerji kaynağı, enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın .
Cisimleri kavrayan biyonik el üretildiCisimleri kavrayan biyonik el üretildiABD''de ellerini kaybedenler için üretilen biyonik el, piyasaya sürüldü. Biyonik eli daha önce piyasaya çıkan benzerlerinden ayıran en önemli özellik cisimleri kavrayabilmesi. Bu yeni ürünle tokalaşılıyor, bankadan para çekiliyor.Yeni üründen en çok gazi ABD askerlerinin faydalanacağı düşünülüyor. 2005''te Irak''ta bir patlama sonucu sol kolunu kaybeden ABD''li asker Juan Arredondo, biyonik el için "Doğal hareketleri yaparken; kalem almak, küçük cisimleri kaldırmak gibi parmakları oynatabiliyorum" dedi. Biyonik elin fiyatının 150 bin dolar olacağı tahmin ediliyor.
Tarih: 7 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Osmanlı bahçe kültürü "Bir istanbul Bahçesi"nde Osmanlı bahçe kültürü "Bir istanbul Bahçesi"nde Ali Nihat Gökyi-ğit''in eşi adına kurduğu Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yeniden düzenlenerek ''Bir İstanbul Bahçesi''ne dönüştü.
Türk Telekom Arena''da durum bugün belli olacakTürk Telekom Arena''da durum bugün belli olacakYapımı devam eden Galatasaray''ın yeni stadı Türk Telekom Arena''nın son durumu hakkında bugün basın toplantısı düzenlenecek.
Atatürk Havalimanı''na ulaşımı rahatladıAtatürk Havalimanı''na ulaşımı rahatladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasındaki protokolle yapımına yaklaşık 1 yıl önce başlanan, "Atatürk Havalimanı Önü Katlı Kavşak ve Bağlantı Yolları" trafiği rahatlattı. 53 milyon TL harcanan kavşakla E-5 Yolu-Havalimanı- Dünya Ticaret Merkezi ve Fuar Alanı-Florya arası ile Florya- Dünya Ticaret Merkezi ve Fuar Alanı- Havalimanı ve E-5 Yolu arasında hiç trafik ışığı ile karşılaşmadan seyahat etme imkânı sağlandı.
Tarih: 7 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Deniz Derin
Yapının profesyonelleri 33. kez ''Uluslararası Yapı Fuarı''nda...Yapının profesyonelleri 33. kez ''Uluslararası Yapı Fuarı''nda...Yapı sektörünün buluşma noktası Uluslararası Yapı Fuarı İstanbul Fuarı''nın 33''üncüsü dün kapılarını açtı. 9 Mayıs''a kadar açık kalacak fuarınbu yıl 110 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Fuara 26 ülkeden alım ofisi de katılacak.
Sejima Venedik Bienali için "Star"ları SıralıyorSejima Venedik Bienali için "Star"ları Sıralıyor29 Ağustos-21 Kasım tarihleri arasında Arsenal ve Giardini''de işleri yer alacak olan 43 mimar, mühendis ve sanatçının yanı sıra Herzog & de Meuron, OMA, Toyo Ito ve Arup''tan Cecil Balmond da Venedik Bienali''nde işlerini sergilemek için kuratör Kazuyo Sejima tarafından davet edilen "star"lar arasında yer alıyor.
Ümit Ünal 5 tarihi yapıyı mantoladıÜmit Ünal 5 tarihi yapıyı mantoladıTüm dünyada gittikçe önem kazanan enerji tasarrufu ile küresel ısınmaya karşı önlem alınması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Mavi Kale, Türkiyenin farklı bölgelerinden seçtiği 5 tarihi yapıyı sembolik olarak mantoladı.
Sulukule''de inşaat başladıSulukule''de inşaat başladıFatih''te kentsel yenileme alanı ilan edilen ve yıkımı tamamlanan "Sulukule" diye bilinen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde TOKİ tarafından yapılan ihale ile 620 konut ve 45 iş yerinin yapımına başlandı.
Isı Yalıtım Sektörü Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinde Kalite ve Dayanım Konferansı ile Bir Araya GeldiIsı Yalıtım Sektörü Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinde Kalite ve Dayanım Konferansı ile Bir Araya Geldi2007 yılından itibaren Türkiye''de Avrupa standartları çerçevesinde boya, kaplama ve ısı yalıtım sistemlerinin performans ve dayanımı araştırma, geliştirme ve test faaliyetleri gerçekleştiren Dr. Robert Murjahn Enstitüsü (RMI), 6 Mayıs 2010 tarihinde "Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinde Kalite ve Dayanım" başlıklı konferansı İstanbul Ritz Carlton''da gerçekleştirdi.
Prost ve İstanbul DönüşümleriProst ve İstanbul DönüşümleriProf.Dr. Pierre Pinon, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde, "Henri Prost ve İstanbul''da Kentsel Dönüşümler" başlığı altında bir konferans verdi. Konferansta, Osmanlı''dan beri İstanbul''a hayran olan Fransız mimar Prost''un, daha sonra davetle İstanbul''a gelmesinden ve burada yaptığı planlama çalışmalarından bahsetti. Paris''te mimarlık ve kent planlamasını büyük ölçüde değiştiren Haussmann''ın etkisinde kalan ve İstanbul''a gelerek tamamen kendine has yöntemlerle şehre müdahale eden Fransız mimarın öyküsü...
Divriği Ulu Cami''nin çatı yalıtımı tamamDivriği Ulu Cami''nin çatı yalıtımı tamamSu ve ısı yalıtım sektöründe geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren BTM, Kız Kulesi''nin ardından tarihi bir yapıya daha hayat verdi. Unesco tarafından dünya mirası koruması altına alınan ve restorasyonu devam eden, Selçuklu dönemi taş işçiliğinin en önemli yapıtlarından birisi olarak kabul edilen Sivas Divriği Ulu Camii''nin çatı yalıtımında BTM Elastobit örtüleri kullanıldı.
Buraya Bodrum''un ''prestij projesi'' yapılacakBuraya Bodrum''un ''prestij projesi'' yapılacakBodrum''un Ortakent-Yahşi beldesinde 754 bin metrekarelik doğal ve arkeolojik sit alanının Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''na (TOKİ) tahsis edilmek istenmesi, belediyeden sonra 40''a yakın sivil toplum örgütünü çatısı altında toplayan çevreci Mavi Yol Girişimi''nin tepkisine neden oldu. Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz''ı Mavi Yol Girişimi sözcü Filiz Dizdar ile birlikte ziyaret eden sivil toplum örgütü üyeleri, Çakmaklı Mevkii''ndeki arazinin ‘Uluslararası Botanik Bahçesi'' yapılması için acil proje hazırlanmasını istedi.
 İzmir, yeni bir öğrenci yurdu daha kazanıyor İzmir, yeni bir öğrenci yurdu daha kazanıyor Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (BALEV) tarafından yaptırılan BALEVİ Öğrenci Konukevi''nin inşaatının temeli, düzenlenen törenle atıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Bornova Anadolu Lisesi eğitimcileri ve BALEV yöneticileri katıldı
Arkitera Genç Mimar Ödülü''nün Başvuru Tarihi İstek Üzerine UzatıldıArkitera Genç Mimar Ödülü''nün Başvuru Tarihi İstek Üzerine UzatıldıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında dördüncü kez verilecek olan "Arkitera Genç Mimar Ödülü" ile genç mimarların projelerinin ve isimlerinin duyurulması, amaçlanıyor. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle gerçekleştirilen "Genç Mimar Ödülü" için son başvuru tarihi gelen yoğun istek üzerine 21 Mayıs 2010 Cuma gününe kadar uzatıldı.
Japonlar''dan Akyazı Projesi''ne büyük ilgiTrabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu Japon finans kuruluşlarının Akyazı Projesi''yle ilgilendiklerini açıkladı. Gümrükçüoğlu, "Biz Japonya''da Akyazı ve Çömlekçi Projesi''nin ikisinin de sunumunu yaptık ancak onlar kompleks olduğu için Akyazı Projesi''ne ilgi gösterdiler" dedi.
Tarihi bina çağdaş bir yapıya kavuşturulacak19 Nisan 2010 günkü köşemizde okurumuz Ali Cambaz''ın şikayetini, "İzmir''e yakışmıyor" ve "Bina yetersiz ve burada trafik sorunu yaşanıyor" başlıkları ile Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü''ne ait işletmeden söz etmiştik.
6 yılda 3 bin 383 eseri restore ettiVakıflar Genel Müdürlüğü, 2003-2009 yılları arasında 3 bin 383 tarihî eseri restore etti. Genel Müdürlük ayrıca, karanlığa gömülmüş, yok olmaya yüz tutmuş vakıf belgeleriyle ilgili yapılan çalışma sonucunda 20 milyon belgeyi bilgisayar ortamına aktardı. İstanbul''da şu an itibariyle 140 vakıf kültür varlığı ile ilgili çalışmalar devam ettiriliyor. Kimi eserin projesi çizilirken, kimi eserin projeleri Koruma Kurullarında onay için bekliyor.
Tarih: 7 Mayıs 2010 Kaynak: Türkiye
Zincirlikuyu''daki Zorlu arazisi ile ilgili açıklama01.05.2010 ve 03.05.2010 tarihli Sözcü Gazetesi''nde yer alan Zincirlikuyu''daki Zorlu Holding''e ait arazi ile ilgili iddialar hakkında aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna duyurulması gereği doğmuştur.
AGİD Frankfurt Lighting+Building Fuarı''na KatıldıTürk aydınlatma sektörünü temsilen AGİD (Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği) bu yıl ilk kez Frankfurt Lighting+Building Fuarı''na katıldı. Turkish DeLIGHT konsepti ile 16 m² olarak tasarlanan standı yoğun bir geçiş bölgesi olan 4 nolu binanın birinci katında bulunan fuaye alanında yer aldı.
Mimar Kemalettin Kitaplarına 2010 Yunus Nadi Ödülü2010 Yunus Nadi "Sosyal Bilimler Araştırması" Ödülü, Mimarlar Odası Anma Programı kapsamında hazırlanan Mimar Kemalettin kitaplarına verildi.
Karayolları Arazisi ile İlgili ÇED RaporuTMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi Zincirlikuyu Karayolları Arazisi ile ilgili ÇED Raporu Hazırladı. Hazırlanan ÇED Raporu şu şekilde...
Sulukule ile İlgili Kurul Kararı: Arkeolojik Kazı Yapılmadan İnşaat YapılamazSulukule''deki yenileme projesinin inşaatına başlanıyor fakat Sulukule Platformu yayınladığı basın bülteni ile bölgede arkeolojik kazıların sürdüğünü, çıkacak sonuçların değerlendirilmeden inşaatın yapılamayacağı yönünde açıklamada bulundu.
Burası Arter, müze değil! İstanbul''un sanat haritasına yeni bir mekân eklendi. Vehbi Koç Vakfı bünyesinde kurulan ''Arter-Sanat İçin Alan'' adlı güncel sanat mekânı İstiklal Caddesi''nde sanatseverleri bekliyor. Arter, vakfın müze kompleksinin bir nevi laboratuvarı olacak.
Kale Tasarım BEDA''ya kabul edildiRadikal’le işbirliği içinde Tasarım Gazetesi’ni çıkaran Kale Tasarım Merkezi, Avrupa’nın tasarım birlikleri, enstitüleri ve tasarımı tanıtma amaçlı kurulan BEDA ’ya (The Bureau of European Design Associations), Türkiye’den kabul edilen ilk kuruluş oldu. Tasarım değerinin tanıtılması için faaliyet gösteren BEDA’nın üyeleri arasında; Politecnico di Milano, Finlandiya Tasarımcılar Birliği Ornamo, Norveç Tasarım Konseyi gibi saygın tasarım kuruluşları bulunuyor.
Tarih: 6 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal
Nüfus yaşlandıkça evler küçülüyor Her yıl 600 binin üzerinde konut inşa edilen Türkiye''de, bina ve daire metrekareleri git gide küçülüyor. 2007 yılında yapılan bina ve dairelerde 133 metrekare olan ortalama büyüklük, geçen yıl 125 metrekareye geriledi.
Diyarbakır Cezaevi okul ve müze olacakCezaevinin yerine okul yapılacağının açıklanmasının ardından BDP''nin, "Geçmişin izlerini silmek" suçlamasına hedef olan hükümet, cezaevinin bir bölümünün müze yapılması kararını verdi. BDP, bir süre önce "İnsan Hakları ve Özgürlük Müzesi"ne dönüştürülmesi için Meclis Başkanlığı''na kanun teklifi vermiş, cezaevinin olduğu alana okul yapılacağı açıklamasına tepki göstermişti. 40 dönüm arsa üzerinde kurulu bulunan cezaevi, yapımı devam eden yeni cezaevinin tamamlanmasından sonra boşaltılacak.
Büyük Türk palavraları: Üçüncü köprüUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım Boğaziçi Köprüsü ve bağlantı yollarının bu yıl içinde 6 milyar dolara ihale edileceğini açıklamadı. Bu olmayacak.
Sinoma-Eren Holding çimento üretim hattı kuracakÇin Sinoma şirketiyle, Eren Holding 2 çimento üretim hattı için 780 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.
İnşaatta 30 yıl çok dinamik olacakING Bank, Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) işbirliğiyle ikinci Mortgage Zirvesi''ni, Ankara''da Sheraton Otelinde düzenledi. Zirvenin açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir, hükümetin mortgage (tut-sat) sistemine büyük önem verdiğini belirterek, 2007 yılında konuya ilişkin düzenlemelerin yapıldığını anımsattı.
Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu''nun 3. Köprü ile İlgili Basın AçıklamasıMimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu yapılması planlanan 3. Köprü ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.