Haberler

7 Haziran 2006, Çarşamba

"Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak""Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak"Venezuela’nın başkenti Karakas’ın kentsel çevresi, kararsız bir biçimde dışarıdan gelen nüfusun döngüsü ile gelişmeye devam eden, oldukça dengesiz bir planlama sistemine sahip. Çeşitli kentsel uygulamaların keşfiyle, Karakas’ın yerel kentsel gerçekleri inatla, yabancı plan teorilerine direndi. Şehrin sokaklarında ise bir duvar yazısı göze çarpıyor. “ Sonunda kent, günün problemi olacak.” Karakas, oldukça bölünmüş bir şehir. Farklı belediyeler, değişik polis üniformaları ve bir bölgeden diğerine geçtiğinizi belirten kocaman yazıları ile sınırlarını vurguluyor. Şehirdeki sınırlar, aynı zamanda yasak olan ve olmayan arasındaki sınırları da belirliyor. Haberin Devamı
Kadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy Mimarlar Odası Başkanı Arif Atılgan, MSGSÜ öğretim görevlisi Aykut Köksal ve Yeşiller Grubu''ndan Hacer Mertler''in konuşmacı olarak katılacağı Kadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri adlı tartışma paneli 10 Haziran 2006 tarihinde Kadıköy Mimarlar Odası''nda gerçekleştirilecek.
Sertifikalı Restorasyon UstalarıSertifikalı Restorasyon UstalarıTarih öncesi çağlardan beri pek çok uygarlığın belgelerini günümüze taşıyan Türkiye, kültür varlığı yönünden zenginliğiyle, dünya kültürel mirasının en önemli yapı taşlarından biridir. Buna rağmen, ne yazık ki, Türkiye’de gerçekleştirilen restorasyon uygulamalarında, proje aşamasındaki uzmanlığın uygulamalara yansıtılmasında önemli sorunlar yaşanıyor.
Türk Mimarlar İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası Yarışması’nda Ödül AldıTürk Mimarlar İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası Yarışması’nda Ödül AldıTürkiye''den bir grup mimar Cidde-Suudi Arabistan''da yapılacak, İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası''nın iki aşamalı Uluslararası Yarışma Projesi''nde ödüle hak kazandı.
İstanbul, depreme en hazırlıksız kentİstanbul, depreme en hazırlıksız kentAmerikan Associated Press (AP) haber ajansı''nın yayımladığı bir analiz yazısında, İstanbul''un büyük bir depreme ne kadar hazır olduğu ve bunun sonucunda yaşanacak olası yıkımın boyutları masaya yatırıldı.
Tatilya yerine 200 mağazalık dev alışveriş merkezi geliyorTatilya yerine 200 mağazalık dev alışveriş merkezi geliyorABD''li ve Alman gayrimenkul devleri GGP ve Otto, 200 milyon dolar yatırarak Tatilya''nın yerine 140 bin metrekarelik bir alanda 200 mağazalık bir alışveriş merkezi yapacak.
Toronto Kıyı Bölgesi Tasarım Yarışması’nı West-8 KazandıToronto Kıyı Bölgesi Tasarım Yarışması’nı West-8 KazandıToronto Kıyı Bölgesi tasarım yarışmasının kazananı belli oldu. Finale kalan beş takıma arasından Hollandalı mimarlık ofisi West-8 birinciliği aldı.
Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?İstanbul Turizm ve Kültür Müdürlüğü, "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" isimli bir panel düzenleyecek.
Guggenheim Müzesi Zaha Hadid''i AğırlıyorGuggenheim Müzesi Zaha Hadid''i AğırlıyorZaha Hadid`in bugüne kadarki mimarlik kariyerini özetleyen "Zaha Hadid: Thirty Years in Architecture" Sergisi 3 Haziran`da Guggenheim Muzesi`nde, dünyanın çeşitli yerlerinden gelenlerin ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nin de katıldığı bir davetle açıldı. Hadid''in disiplinlerarası mimari yaklaşımını çok iyi bir şekilde özetleyen ve Amerika Birleşik Devletleri''nde Zaha Hadid ile ilgili bir ilk olan bu sergide resimlere, eskizlere, mimari çizimlere, maketlere, mimari animasyonlara, obje tasarımlarına hatta otomobil tasarımına bile rastlamak mümkün.
Zaha Hadid “Business Bay” Yarışması’nı KazandıZaha Hadid “Business Bay” Yarışması’nı KazandıDubai Properties ( DP) tarafından Dubai’deki Bussiness Bay’de inşa edilecek kulelerin tasarımı için açılan davetli yarışma sonuçlandı. Bölgenin en önemli yatırım projesinin tasarımını Zaha Hadid yapacak.
2005-2006 Ulusal ve Uluslararası Beton Tasarım Yarışması Sonuçlandı2005-2006 Ulusal ve Uluslararası Beton Tasarım Yarışması SonuçlandıTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nın katkılarıyla düzenlenen 2005-2006 plastic-OPACITY Beton Tasarım Yarışması’nın ulusal aşama sonuçlarının ödülleri 08 Haziran 2006 tarihinde İTÜ, Maçka Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşecek tören ile sahiplerini bulacak.
Arkitera Mimarlık Merkezi ile Çalışma Fırsatı!Arkitera Mimarlık Merkezi ile Çalışma Fırsatı!“Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesi Arkitera Mimarlık Merkezi’nin genç, dinamik ve yenilikçi özelliklerine bir başkasını eklemek istemesiyle doğdu: Katılımcılık! Birçok kişi mimarlık yayıncılığına ilgi duymasına rağmen, hala okuyor olması ya da ofis ve şantiyelerde çalışmaya başlamış olması sebebiyle bu isteğini gerçekleştiremiyor. Öte yandan, Arkitera Mimarlık Merkezi, İstanbul’da yaşamayan ya da yurt dışında bulunan ve yayıncılık alanında çalışmak isteyen kişilere de bir fırsat yaratmayı ve bu fırsatla birlikte daha da büyük bir aile haline gelmeyi amaçlıyor.
İstanbul’a Yeni bir Araştırma Enstitüsüİstanbul''da Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın açtığı Pera Müzesi’nden sonra aynı vakıf şimdi de gene aynı caddede İstanbul Araştırma Enstitüsü’nü açıyor.
Dedeman 80 milyon dolarlık yatırımla 5 otel daha açacak40''ıncı yaşını kutlayan Dedeman Grubu, 50''nci yaşında 50 otele ulaşmayı hedefliyor. Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, ilk otellerinin 1966 yılında açıldığını, şu anda 3''ü yurtdışında olmak üzere 16 otelleri olduğunu belirtti.
Topkapı surlar bölgesi, turizm ve ticaret merkezi olacakKentsel dönüşümde pilot bölge ilan edilen İstanbul Zeytinburnu Belediyesi, Topkapı surlar bölgesini yenileme alanı ilan etmek için Bakanlar Kurulu''na başvurdu. Bakanlar Kurulu''ndan onay çıkması halinde surlar bölgesi, turizm ve ticaret merkezine dönüştürülecek.
Alanya''da dört halk plajına mavi bayrakAlanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği, Antalya''nın Alanya ilçesindeki dört halk plajına mavi bayrak verdi.
TOKİ, ÜFE''ye değil inşaat enflasyonuna bakacakTOKİ''yle sabit fiyat modeliyle iş yapan müteahhitler zora düşünce TOKİ Başkanvekili Bayraktar ve Başbakan Erdoğan bir araya geldi.
Marmaray''ın arkeolojik maliyeti 10 milyon DolarDLH Genel Müdürü Arslan: Dünyada bu derinlikte tüp daldırılarak yapılan başka bir proje yok. İmalatı biten ilk iki tüp sonbaharda Boğaz''a yerleştirilecek. Krediler döviz bazında alındığından etkilenmeyeceğiz.
''Turizm bölgelerinde imar yetkisi bizde''Turizm Bakanı Atilla Koç, turizm bölgesi ilan edilen yörelerde imar yetkisinin bakanlığa ait olduğunu, bundan böyle bu yetkiyi kullanacaklarını söyledi. Koç, turistik sahil ilçelerinde belediye başkanlarından gelen tepkiler için "Belediyeler baskılara dayanamıyor. Gelsinler yetkiyi birlikte kullanalım" diye konuştu. 10 yıldır belediye başkanlığı yapmış ama kanalizasyon, atık su arıtma tesisini tamamlayan belediyeler olduğunu söyleyen Koç, "Geçen yıl gezdiğim bir sahil beldesinde bir otel sahibine sordum, ''Bu denize Almanlar nasıl giriyor?'' diye... Bana, ''Çocuklarımı sokmam'' demişti. Bu gerçeği gözardı edemeyiz" dedi.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Eminönü bugününü tarihiyle yaratıyorTürkiye ve dünyanın dikkatini Eminönü''ne çekmek ve bölgenin cazibe merkezi olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen "1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu" 17-19 Haziran arasında gerçekleştirilecek.
5 Haziran''larda ne kutlanıyor?Her yıl 5 Haziran ''da kutlanan Dünya Çevre ''''Gün'''' ü giderek çoğalan etkinliklere yetmedi; sonunda ''''hafta'''' ya dönüştü... Ne var ki onca törenlere, konferanslara ve panellere rağmen en duyarsız uygulamalar bile atalarımızın ''''eski tas eski hamam'''' sözünü anımsatırcasına sürüp gidiyor...
Belediye bize bakmıyor!Mimarlar Odası İstanbul Şube-si''nde dün bir açıklama yapan TMMOB''a bağlı 12 meslek odası, İstanbul Metropoliten Planlama Merke-zi''nin yaptığı planların yasadışı olduğunu ve İstanbul''un tarihi yapısını bozduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve planları yapan meslektaşlarından savunma istediklerini bildirdiler.
Marmaray’da Arkeolojik Kazılara 10 Milyon DolarUlaştırma Bakanlığı Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, Marmaray’daki arkeolojik kazılar için 2 milyon dolarlık bir maliyet öngörüldüğünü, ancak bu rakamın 10 milyon doları bulacağını söyledi. Sirkeci, Üsküdar ve Yenikapı’da arkeolojik kazılar yapıldığını belirten Arslan, "Arkeolojik kazıların çalışmaya engel olduğu söyleniyor. Ancak proje çok büyük. Bazı bölümlerde aksama olsa da 2009 ortalarında testlere başlamayı hedefliyoruz. Beklentimiz, 2010’da İstanbul Avrupa kültür başkenti olduğunda Marmaray’ı bitirmek" dedi. Arslan, imalatı devam eden ilk iki tüpün sonbaharda İstanbul Boğazı’na yerleştirilmeye başlayacağını söyledi.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Konut kredisi faizi yüzde 1.41''e çıktıBankaların konut kredisindeki faiz düzeltmeleri artış yönünde devam ediyor. İş Bankası yaptığı yazılı açıklama ile konut kredisi faiz oranlarını tüm vadelerde yüzde 1.30''dan yüzde 1.40''a çektiğini açıkladı. BankEuropa, konut kredisi faizlerini yüzde 1.24''ten yüzde 1.41''e, 5 yıla kadar yıllık ana para ertelemeli konut kredisi faizini de yüzde 1.29''dan yüzde 1.41''e yükseltti.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet
Son Osmanlı rayı yenileniyorOsmanlı zamanında Gaziantep-Nusaybin arasına döşenen raylar, yenileniyor. Yaklaşık 100 yıl önce döşenen 140 kilometrelik hat, Alman, İngiliz ve Finlandiyalı firmalarca kurulan meşhur Bağdat Demiryolu hattının hâlâ hizmet veren tek bölümüydü. TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, "İlk olarak 60 kilometrelik bölüm yenilenecek. Şimdilik 27 kilometrelik hat yenilendi. Seneye 140 kilometrelik eski hattı tamamen yenilemiş olacağız. Eski hatta 20 kilometre olan trenin hızı 120 kilometreye çıktı" diye konuştu.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
İstanbul plaj hayatını benimsediPlajlar birer birer açılınca, İstanbul''da Rio manzaraları yaşanmaya başladı. Bugünden itibaren yağış beklenen İstanbul''da dün sıcaktan bunalan vatandaşlar hafta içi olmasına rağmen plajları tıka basa doldurdu. Haftanın son güneşli gününde denizden ve güneşten yararlanmak isteyenler İstanbul Boğazı ve Marmara''da bulunan plajlara akın etti. Büyükçekmece Halk Plajı''na gelenler de İstanbul siluetine karşı yüzerek serinlemeye çalıştı. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü''den alınan bilgiye göre İstanbul''da hava, hafta sonuna kadar yağışlı geçecek. Yağışlarla birlikte hava sıcaklığı da birkaç derece azalacak.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Van Gölü''ne Koç temizliğiKoç Holding''in 80''inci kuruluş yıldönümü nedeniyle, ''Ülkem İçin Elele'' projesi kapsamında, Van Gölü kıyısında ve gölde temizlik kampanyası başlatıldı.
Tüp geçit inşaatında ilk tüpler sonbaharda Boğaz’a konulacakMarmaray inşaatı hakkında bilgi veren DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, Boğaz’a toplam 11 tüp konulacağını söyledi. Arslan, tüp yerleştirme işleminin 2007’de tamamlanacağını, tüp geçitin de 2010 yılında ulaşıma açılacağını kaydetti.
Tarihî dokunun korunması için binaların yıkılmasını istediTopkapı Sarayı Müzesi Müdürü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Eminönü bölgesindeki tarihî dokunun dış yardımlarla değil, yerel yönetimlerin çabaları ile korunabileceğini söyledi.
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildiİstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından; ilk defa 2005 yılında öğrenci almaya başladığı "Mimari Tasarım Yüksek Lisans" programını tanıtmak amacıyla 05 Haziran 2006 Pazartesi günü, İstanbul Bilgi Üniversitesi''nin Dolapdere kampüsünde, program direktörü Prof. Dr. İhsan Bilgi''nin de katılımıyla bir toplantı düzenlendi.
Büyükşehir ile TOKİ’den Halkalı ve Taşoluk’ta 3 Bin 440 Konut Dahaİstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Halkalı’da orta gelir grubuna yönelik 2 bin 480, Gaziosmanpaşa Taşoluk’da alt gelir grubuna yönelik 960 tane olmak üzere, toplam 3 bin 440 konutu satışa sundu.
Accor Grubu''ndan Türkiye''ye 50 OtelTurizm alanında geçmişte Mercure, bugün ise Coralia Club markaları ile hizmet veren Accor Grubu, Türkiye''de turizm sektöründeki yatırımlarını arttırma kararı aldı.
Bodrum’da 250 Milyon Dolarlık Satış YaptıkBodrum’da 10 farklı projeye imza atan Yapı Endüstrisi, gözünü Çeşme’ye dikti. Kuruluş tıpkı Bodrum’da olduğu gibi Çeşme’de de yerli ve yabancılara yönelik konutlar üretmeyi planlıyor. Bodrum’da 10 farklı projede 1054 villa ve daire yaptıklarını söyleyen Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, toplam satış bedelinin 250 milyon doların üzerinde olduğunu söyledi.
Türk Müteahhitler Yurtdışında 12 milyar $''lık proje üstlenecekDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu sene, yaklaşık 12 milyar dolarlık yurtdışı müteahhitlik projesinin üstlenileceğini söyledi.
Turizmci Alkış Tuttu, Sahilde ’İmar Yetkisi İsyanı’ ÇıktıKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un ’sahil bölgelerindeki belediyelerin imar yetkisinin merkeze alınacağını’ açıklamasına belediye başkanları karşı çıkarken, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oktay Varlıer, Turizm Bakanı’na destek verdi.
Yapı Endüstrisi, İstanbul''da ev yapıp yabancıya satacakBodrum''da 250 milyon dolarlık villa inşa eden Yapı Endüstrisi''nin yeni hedefi Çeşme ve İstanbul. İstanbul''daki projeler arasında golf sahası da bulunuyor.
Net Holding, Ağaoğlu Ğrubu ile anlaşma imzaladıBodrum-Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme Projesi''ne hasılat paylaşım modeliyle ortak olan Net Şirketler Grubu ile Ağaoğlu Grubu''nun, çerçeve anlaşmasını imzaladığı bildirildi.
Radisson SAS''tan Sabiha Gökçen''e OtelDünyanın önemli otel zincirlerinden Radisson SAS dördüncü otelini Sabiha Gökçen Havalimanı''na sadece 3 dakika uzaklıkta olan bir arazide açacak.
Yapı Endüstrisi yabancıyı ''ev''lendirip holdingleşecekBodrum''da 250 milyon dolar, İstanbul''da 500 milyon dolar olmak üzere toplam 750 milyon dolarlık proje geliştiren Yapı Endüstrisi, yabancılara yaptığı satıştan sağladığı ciro ile İstanbul''da turizm yatırımları yapmaya hazırlanıyor.
Yabancı fonlar mortgage’ın çıkmasını bekliyorİpotekli konut finansmanı olarak bilinen mortgage (tutsat) yasa tasarısı Meclis komisyonunda bekliyor.
Dünya Çevre Günü''nde çöl uyarısıBirleşmiş Milletler tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre çöl ekosistemleri, iklim değişikliği, yeraltı sularının aşırı tüketimi ve hatta turizm nedeniyle büyük tehdit altında.
Otelcilik devi Accor, Türkiye''de 50 otel yapacakFransız otelcilik devi Accor, Türkiye''de 2015 yılına kadar 300 milyon euro tutarında 50 otel yatırımı yapacağını açıkladı.
Gökova’ya İmar İzni ’Mavi Yolculuk’un Ölüm Fermanı DemekMavi Yolculuk, ünü tüm dünyayı tutmuş bir turizm efsanesi. Ege ve Akdeniz’in el değmemiş, sanki cennetin yaratıldığı "zamansız çağlar"dan bugüne kalmış doğa parçalarına yapılan bir "hac yolculuğu"...
İstanbul''dan tersine göç mevsimiBelediyelere başvurarak köylerine dönmek isteyen ailelerin sayısı hızla artıyor. İstanbul''da son birkaç yılda, Büyükşehir Belediyesi''nden destek alarak 17 bin kişi köyüne döndü.
İstanbul''a 650 km bisiklet yoluDünya Çevre Günü için Gülhane Parkı''nda ''Çevre Çocuk Etkinliği'' düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''da 650 kilometrelik bisiklet yolu yapıldığını söyledi. 9 Haziran''da Başbakan Tayyip Erdoğan''la birlikte okullarda dereceye giren 9 bin öğrenciye bisiklet dağıtacaklarını açıklayan Topbaş, "Rahatlıkla bisiklete bineceğiniz alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. İstanbul 3 milyon metrekare yeşil alan kazandı. 130 bin ağaç dikildi. 200 bin çiçek açan ağacın dikimine başlandı. 3 milyon lale ve 6 milyon da süs bitkisi dikildi" dedi.
Tarih: 6 Haziran 2006
Mamak çöplüğü bitiyorDünya Çevre Günü''nde Orman Müdürlüğü''nün bahçesinde gazetecilerle bir araya gelen Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Mamak çöplügünün temmuz ayında çözüme kavuşacağını açıkladı. Pepe, bölgede kurulacak iki adet ayrıştırma tesisinde kullanılacak makinelerin yurtdışından getirtildiğini, montaj çalışmalarının başladığını belirtti. Dünya Çevre Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer geleceğin kurtarılması için toplumda çevre bilincinin oluşturulması gerektiğini vurguladı, Başbakan Tayip Erdoğan''sa çevre sorunlarına karşı uluslararası işbirliği kurulması gerektiğini söyledi.
Tarih: 6 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Çevre Günü''nde pet şişeyi kapan geldi...Diyarbakır''da pet şişesini alan binlerce kişi Dicle Üniversitesi''ne koştu. Pet şişeler Diyarbakır''ın akciğeri olacak 100 bin fidana su sağlayacak.
Vapuru vermemeli miyiz?İstanbul Belediyesi''nin vapur anketi sürerken, ''Vapurlarımızı vermiyoruz''cular da aylar önce başlattıkları kampanyayı canlandırma telaşında. Araştırmacı Eser Tutel, "Değiştirmek gereksiz" diyor.
Aykut Köksal''ın İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine KonferansıAykut Köksal, 14 Haziran Çarşamba günü Osmanlı Bankası Müzesi’nde “İstanbul’un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem” konulu bir konferans verecek.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.