Haberler

7 Haziran 2007, Perşembe

Toplu Taşıma ile Rüzgar Gibi Bir Kent TuruToplu Taşıma ile Rüzgar Gibi Bir Kent TuruAvrupa’nın en büyük ve dağınık kenti olan İstanbul’da yaşayanların büyük bir çoğunluğu için kentin karmaşık trafiğinde bir yerden bir yere gitme işkencesi, günlük yaşamın rutini haline geldi. Bu işkencenin bir diğer tarafı da bir dizi seçeneğin olması. Sabahın köründe, huysuz konuşmalara dahil olmak istiyorsanız, yerel bir buluş olan dolmuşa binebilirsiniz. Boğazın esintisi, güne başlamak için güzel bir yol gibi görünüyorsa vapuru kullanabilirsiniz. Modern, etkili ve hızlı bir ulaşım yolu arıyorsanız, ki bunun için metro durağına yakın bir yerde yaşama şansına sahip olmanız gerekiyor, Avrupa’nın en yeni metrosuna atlayabilirsiniz. Kendinizi St Moritz’de hissetmeye hazır mısınız? Maçka ile Taksim arasında yer alan teleferikteki manzara Alpler ile kıyaslanamaz ama eski gazometre ve stadyum manzarasına hakim. Haberin Devamı
Geçmişten Günümüze Mozaik KöprüsüGeçmişten Günümüze Mozaik Köprüsü6 - 9 Haziran 2007 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleşecek Geçmişten Günümüze Mozaik Köprüsü: “ IV. Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu”, dün Gaziantep Ticaret Odası’ndaki program açılış toplantısıyla başladı.
Peribacaları arasında golf turizmi başlıyorPeribacaları arasında golf turizmi başlıyorIndigo Turizm, Kapadokya'da doğal ortamda oynanan golf sahası kuruyor. Uçhisar Vadisi'nde haziran sonunda açılması planlanan golf sahasında bir de uluslararası turnuva planlanıyor.
Balık Pazarı’nın Çehresi YenilendiBalık Pazarı’nın Çehresi YenilendiBeyoğlu Belediyesi’nin “fiziksel, kültürel ve sosyal dönüşüm” amacıyla başlattığı çalışmalar meyvelerini veriyor. Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında yer alan Balık Pazarı Projesi çarşının çehresini değiştirdi.
Milyar dolarlık ikiz kulede sahte imzaMilyar dolarlık ikiz kulede sahte imzaTahsin Çiftçi'nin mirası için kavga sürerken, 1.5 milyar dolarlık plaza maket aşamasında satışa çıktı. Çiftçi'nin iki yeğeni taklit imzayla mirası almaktan 3 yıl hapisle yargılanıyor.
'7 Tepeye 7 Tünel'in ucunda ışık belirdi'7 Tepeye 7 Tünel'in ucunda ışık belirdiİstanbul trafiğine tünellerle neşter vurmak için başlatılan "7 Tepeye 7 Tünel" projesi büyük bir hızla ilerliyor. 7 tünelin ihalesi yapılan ilk ikisinde ışığın görünmesine çok az bir zaman kaldı.
"Mera Yasası imar affı getirecek""Mera Yasası imar affı getirecek"Meclis'in son çalışma gününde kabul edilen Mera Yasası tartışmaları da beraberinde getirdi. Mera ve yaylalar üzerindeki 300 bin kaçak konuta af getiren yasaya, toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler var.
'İMÇ yıkılacak' iddiası tedirgin etti'İMÇ yıkılacak' iddiası tedirgin ettiİstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nın (İMÇ) yıkılıp yerine konut yapılacağı söylentileri esnafı tedirgin ediyor. Çalışanı ve müşterisi ile bir ilçe nüfusuna sahip çarşının geleceğinin ne olacağı sorusuna cevap aranıyor.
Siyasi Partilerin Kentsel PolitikalarıSiyasi Partilerin Kentsel PolitikalarıRadikal gazetesinin 22 Mayıs’ta yayınlanan “Bakırköy'de seçim telaşı almış yürümüş” başlıklı haberinden esinlenerek, seçim öncesi parti programlarında mimarlık ve kent kavramının ne kadar yer tuttuğunu, mimari ve kentsel politikalarının nasıl olduğunu gözlemlemek üzere Ankara’da parti genel merkezlerini ziyaret ettik.
Uçmaya Hazır Bir EvUçmaya Hazır Bir EvMimar Wallace Cunningham, “kavram aklıma Pascal’in ‘uçan halım’ dediği helikopteriyle uçarken geldi” diyor. “Fikir önceleri hava akımlarını görsel olarak kaydetmekti. Helikopterin pervanesi yavaşladıkça parlak bir ışık tavanın v şeklindeki kesimine yansıyordu. Marifet en basit elemanları kullanarak bir karmaşa yanılsamasını oluşturmayı başarma ve hem alttan hem üstten bakınca güzel görünen bir ev yaratmadaydı”.
Dünyanın İlk Işıklı BordürleriDünyanın İlk Işıklı BordürleriDünya'da ilk ışıklı bordürleri ve ışıklı havuz tutamaklarını tasarlayıp üreten Showlights, lüks projeler için çok amaçlı,dekoratif, ışıklı bordürler ile ışıklı aynalar, pencere kenarları, banyo dolap kapakları, sürürgelik tasarlıyor.
Roland Rainer Ödülü Sahiplerini BulduRoland Rainer Ödülü Sahiplerini BulduViyana Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın Roland Rainer Yarışması 2007 başlığı altında düzenledikleri yarışmanın konusu, Yoğunlukların ölçekleri / Özel hayatın formları / Geleceğe uygun bahçeşehir tasarımlarıydı. 2001 yılından bu yana düzenlenen yarışmanın bu sene üçüncüsü düzenlendi.
Hanlar Bölgesi GezisiHanlar Bölgesi GezisiHanlar Bölgesi Gezisi, üç farklı üniversiteden öğrencilerin katılımıyla, Beykent Üniversitesi akademisyenlerinden Yılmaz Kuyumcu’nun önderliğinde gerçekleştirildi. Hanlar Bölgesi Gezisi’nin buluşma noktası Çemberlitaş’tı. Orada Atik Ali Paşa Camisi’nin planı hakkında bilgi edinildi.
İzmir Büyük Efes Oteli Yenileme Projesiİzmir Büyük Efes Oteli Yenileme ProjesiEmekli Sandığı mülkiyetindeki otellerden, “İzmir Büyük Efes Oteli”, Özelleştirme İdaresi tarafından düzenlenen ihale kapsamındaki yenileme projesi ile, “Swissotel Grand Efes, İzmir” adıyla İzmir’in simgesi olmaya devam edecek.
Belediye vahşetiHaberi Eşber Yağmurdereli ulaştırdı... Emirgân Altınokta Körler Rehabilitasyon Merkezi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce, binanın üzerinde bulunduğu arsanın 7 gün içerisinde boşaltılmasını talep eden...
Ege halkı maden istemiyor5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle 'Ege Bölgesi'nin Çevre Sorunları' konulu bir forum düzenlendi.Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu'nda TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu ile Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) tarafından düzenlenen foruma, 17 çevre örgütü katıldı. Bergama Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Erol Engel yaptığı kısa konuşmada, Bergama'da altın madenciliğinin geçmişten günümüze nasıl geldiğini anlatarak, "Siyasi iktidarlar tarım arazisi olan bu alanı yok etmek için ellerinden geleni yaptılar" dedi.
Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Olimpiyat evsiz bıraktıMerkezi Cenevre'de bulunan Barınma Hakları ve Tahliyeler Merkezi'nin (COHRE) hazırladığı rapora göre, 2008'de Pekin'de düzenlenecek olimpiyatlara kadar, yeni tesislerin yapımına yer açmak için evlerinin yıkılmasıyla 1,5 milyon Pekinli yerinden olacak. COHRE merkez yöneticisi Jan de Plesis, "bu kadar insanın tahliye edilmesi şaşırtıcı ve kesinlikle kabul edilemez" dedi. Çin ise rakamları yalanladı.
Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
300 bin konuta af, 20 bin dava geçersizAKP Hükümeti'nin Meclis'in son günü sürpriz bir şekilde çıkardığı Mera Kanunu aralarında bazı milletvekillerine ait olan villaların da bulunduğu 300 bin konuta af getiriyor.
'Mera talanına kapı açıldı'Hükümetin önceki gün Meclis'in son iş gününde kanunlaştırdığı Mera Ya-sası'nda Değişiklik Önergesi'ne TMMOB'a bağlı Ziraat Mühendisleri Oda-sı'ndan (ZMO) tepki geldi.
Her yanı denizlerle çevrili İstanbul'un tercihi karayoluMarmara ve Karadeniz'e kıyısı bulunan ve bu denizlerin İstanbul Boğazı ile birleştiği İstanbul'da, günlük seyahatler buna rağmen karayolu ağırlıklı yapılıyor.
ÇMO'dan çevre paneliTMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi, "5 Haziran Dünya Çevre Günü" etkinlikleri çerçevesinde Küba'dan gelen konuklarla birlikte bir panel gerçekleştirdi.
Mahallelinin Gözünden 'Gülsuyu Gülensu'İstanbul'da son yıllarda gecekondu bölgeleri üzerine geliştirilen, mekânda yaşayanların fikri alınmadan, yaşayanlar yok sayılarak hazırlanan, bütün bölgelerde proje alanlarının "seçkinleştirilmesi" hedefiyle...
Arsa Karadeniz Holding’inTürk Otomotiv Endüstrisi’ne (TOE) ait Gebze’deki arazi Karadeniz Holding’in oldu. Tahmini bedeli 39 milyon YTL olan 245 bin metrekarelik arsa, dün TURYAP’ın düzenlediği ihalede 25 milyon YTL’den satışa çıkarıldı.
Bir milyar ağaç dikiliyorBM, farklı ağaç kampanyalarını tek çatı altında topladı. 2007 yılı sonuna kadar 1 milyar ağaç dikilmesi planlanıyor.
Körler Okulu’na tahliyeİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emirgan Altı Nokta Rehabilitasyon Merkezi’nin arazisini geri istiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Altı Nokta Körler Vakfı’nın Emirgan’daki Altı Nokta Rehabilitasyon Merkezi’nin üzerinde olduğu arazinin boşaltılmasını istedi.
Emal İnşaat, Kentplus konseptini Kartal'a taşıyorEmay İnşaat, Kentplus markasını Kartal'a taşıyor. İpek İnşaat'la birlikte Ataşehir'de inşa ettiği Kentplus Ataşehir projesinin ilk etabını geçtiğimiz günlerde tamamlayan...
Bizim Evler'de örnek daire şimdiden hazırToplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) kaynak geliştirme projeleri kapsamında İhlas Holding tarafından Bahçeşehir Ispartakule'de inşa edilecek olan Bizim Evler projesinde daire fiyatları 140 bin YTL'den başlıyor, 343 bin YTL'ye kadar çıkıyor.
'Türkiye'de otel inşaatı Rus zenginler için çerez parası'Rus zenginlerinin son yıllarda yatırım konusunda Türkiye başta olmak üzere, Mısır ve Bulgaristan'ı tercih ettiği bildirildi.
Tekstilci inşaatta büyüyecekŞahinler Holding, 1 milyar dolarlık yatırımla yeni projelere başlıyor.
Tercih 'mortgage'tan yanaAkbank Bireysel Bankacılık Pazarlama Bölüm Başkanı Cem Muratoğlu , Akbank'ta konut kredisi kullanan müşterilerden tutsat (mortgage) sistemine geçmeyip eski kanun kapsamında kalmak isteyenlerin oranının yüzde 10 olduğunu, piyasanın da yüzde 10'lar mertebesinde olmasını beklediklerini bildirdi. Akbank, "Tutsat (Mortgage) Yasası ve Gayrimenkul Sektöründeki Gelişmeler" toplantısı öncesi basına açıklama yapan Muratoğlu, sorular üzerine şunları söyledi: "Bugünkü faiz hadleri geçen sene konut kredilerinin patladığı döneme göre hâlâ yüzde 30-40 pahalı. Bu tüketicinin talep ertelemesine yol açabiliyor. Konuta olan talebin düşmesi konut kredilerine olan talebi de etkiliyor. Geçen yıl Mayıs ayında üç satıyorsak bu yıl bir satıyoruz."
Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
'Deprem gizleniyor'Marmara Denizi dibindeki fayları inceleyen denizaltı ekibinden Prof. Dr. Celal Şengör , İstanbul'un deprem konusunda sanılandan daha büyük tehdit altında olduğunu vurgulayarak "Kentin sivil yönetimleri, bunu halktan gizlemeye çalışıyor. Bundan daha büyük bir suç olmaz" dedi.
Müzelerde zelzele tedbiriÖzel müzelerin desteğiyle Pera Müzesi'nde gerçekleştirilen, 'İstanbul 2007: Müzelerin Depremden Korunması' konferansına konuyla ilgili uluslararası kurumların ve Türkiye üniversitelerinin temsilcileri katıldı. Konferansın sonucunda yayımlanan bildiri müzelerin deprem riskinin azaltılması için bir an önce proje geliştirmesi çağrısı yapıldı. Uzmanlar, müzelerin güçlendirmesi, özel danışmanlık ekiplerinin oluşturulması, müze personeline eğitim verilmesi için çalışma yapılması çağrısında bulundu.
Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Yedi tünel geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 'Yedi Tepeye Yedi Tünel' sloganıyla temeli atılan Kağıthane-Piyalepaşa ve Dolmabahçe-Dolapdere tünelleriyle Küçükçekmece-Topkapı arasında yapımı süren Metrobus ve Edirnekapı-Sultançiftliği raylı sistem hatlarını bu yıl hizmete açacaklarını bildirdi. İstanbul'da 152 kilometre uzunluğunda 33 adet tünel yol projelendirdiklerini ve bunlardan temeli atılan ikisinin çalışmalarının sürdüğünü belirten Topbaş, bu yıl içinde açılışını yapacaklarını söyledi. Topbaş, kentin topografyasının tünel yollara müsait olduğunu, trafikteki 1 milyon 800 bin aracın birkaç yüzbininin yerin altına inmesi halinde kentin ulaşım probleminin rahatlayacağına inandığını kaydetti.
Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
11 milyon kişi nasıl taşınamaz?Türkiye nüfusunun yaklaşık yedide biri, her gün İstanbul toprakları üzerinde bir yerden bir yere gitmeye çabalıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin rakamlarına göre, İstanbul'da her gün 8 milyon 445 bini toplu ulaşım aracıyla, 3 milyonu da özel araçla toplam 11 milyon 445 bin kişi seyahat ediyor. İki denize kıyısı olan kentte, günlük seyahatler buna rağmen karayolu ağırlıklı. Kent içinde lastik tekerli araçlarla yapılan seyahatlerin oranı yüzde 89'u buluyor. Yaklaşık 5 bin minibüsün ulaşımdaki payı yüzde 20.72. İETT'yse toplu taşımanın yüzde 30.78'ini yükleniyor. İl genelinde 18 bin taksi ve 572 taksi dolmuş da her gün 1 milyon 200 bin yolcuyu (yüzde 14.20) taşıyor. Devlet Demiryolları ve İstanbul Ulaşım A.Ş.''ye bağlı raylı sistemlerde taşınan yolcu sayısı 930 bin. Bu rakamın toplu taşıma sistemi içindeki payı yüzde 11. Denizin toplu taşıma içindeki payı sadece yüzde 4.32.
Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Buz kırılınca ada halkı göründü!Yüzyıllardır sessiz sedasız yaşayıp giden Grönland sakinleri de artık konuşmak istiyor. 'Dondurma' adaları gözlerinin önünde eriyip gidiyor. Eskimo çığlığı buz kütlelerini kırıyor.
Beyoğlu’ndaki tarihi Balık Pazarı yenilendiİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi tarafından yenileme ve restorasyonu tamamlanan Beyoğlu Balık Pazarı’nı Başkan Kadir Topbaş açtı.
İnşaat değil, yuva yapıyoruz!'Aklı başında, saygın bir marangoz yıllar içinde tavır değiştirir. Bakkaldaki tüm içkileri alır, sokaktaki düşmüş kadınları evine kapatır. Evden, kırılan şişelerle kavga sesleri eksik olmaz. Mahallelinin sabrı taşmıştır ve çok kızdıkları marangozun cenazesini kaldırmayacakları konusunda söz birliği ederler.
Sinan Çetin'in 6 ay hapsi istendiCihangir'de çok sayıda gayrimenkul aldığı için halk arasında semte 'Sinangir' denilmesine neden olan ünlü yönetmen Sinan Çetin, Kuruçeşme'deki tek katlı evinin altını kazdırarak bodrum katı yaptırmaya çalışınca mahkemelik oldu! Dava dilekçesinde; Çetin'in binayı askıya aldırarak alt katı ve ön tarafından hafriyat yaptırdığı, ayrıca binanın krokisinde gösterilen bölüme de perde beton duvar döktürdüğü ifade edildi.
Dünyada tehlike altındaki 100 tarihi yerden 5'i Türkiye'deDünyada 2008 yılında en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilmeyen 100 tarihi yer açıklandı.
İzbeton “Örnek” OlacakTamamen kapalı olan yeni asfalt makinesiyle “tozsuz” üretime hazırlanan İzbeton, açık alandaki mıcırları da kapalı alana depolayacak. Yeni sistemin devreye girmesiyle kırma tesisi kaldırılacak ve açık saha stoklamasına son verilecek.
Orman köylüsüne güneş enerjisi teşviğiÇevre ve Orman Müdürlüğü, Adıyaman'da ormanların tahrip edilmesini önlemek için, orman köylülerinin evlerine güneş enerjisi sistemi kurmasını teşvik ediyor.
İspanyollara göre Istanbul dünyanın 5’inci güzel kentiİspanya’nın önde gelen turizm dergisi Elegimos, Haziran sayısında dünyanın en güzel 10 kentini belirledi.
VitrA, Tasarımcılarla İşbirliğine Bir Yenisini Daha Ekledi: Aziz Sarıyerİletişim stratejisini, “banyo alanında tüketici algısını değiştiren ve bu farklılaşmayı tasarımla sağlayan global bir marka olmak” şeklinde belirleyen VitrA, Defne Koz, İnci Mutlu gibi Türk tasarımcıların yanı sıra Ross Lovegrove, Matteo Thun, NOA Design ve Pilots Design’la yaptığı işbirliklerine Türkiye’nin ünlü isimlerinden Aziz Sarıyer ile devam ediyor.
Topbaş formül arıyorİETT arazisinin bedelini ödemeyen El Maktum’un verdiği 26 milyon 588 bin YTL’lik teminatın yanmaması için çıkış yolu arıyor.
'Cenneti yok ediş kararı!Dünyadaki en önemli sulak alanlardan birisi olan ve 238 kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nin, 1994 yılından bu yana sahip olduğu "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsü kaldırıldı.
Kızılırmak’ta kirlilikKızılırmak nehrinin Nevşehir’in Avanos ilçesinden geçen bölümünde, kirlilik yaşanıyor. Bu bölgede nehrin üzerini köpük tabakası kapladı. Yetkililer, inceleme yapmak üzere sudan örnek aldı. Kızılırmak nehrindeki kirliliğe, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika atıklarının yol açmış olabileceği öne sürülüyor. Ancak kirliliğin kesin nedeni henüz tespit edilmedi. Tarım İl Müdürlüğü ve Çevre Orman Müdürlüğü yetkilileri, kirliliğin nedenini belirlemek için nehirden örnek aldı. Kirlilik nedeniyle bölgede balık ölümleri yaşanmasından endişe ediliyor.
Tarih: 6 Haziran 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Şengör: Deprem tehlikesi gizleniyorProf. Dr. Celal Şengör, İstanbul’un sanılandan daha büyük bir deprem tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Şengör, “İstanbul’u yöneten sivil yönetimler, bunu halktan gizlemeye çalışıyor” dedi.
Oteli döndürdü, Korelileri Antalya'ya çektiÇok sayıda projeye imza atan mühendis Oğuz Gürsel tarafından tasarlanan dünyanın ilk döner oteli, yabancıların ilgi odağı oldu. Avrupalı ve ABD'li turistler The Marmara Antalya'da kalabilmek için sıraya giriyor.
Sapanca Gölü'nden Yuvacık'a su götürülmesi çalışmaları başladıKocaeli'nin su sıkıntısının giderilmesi amacıyla Sapanca Gölü'nden Yuvacık Barajı'na su götürülmesi çalışmalarına başlandığı bildirildi.
Deprem, müzelerde eser bırakmayacak!Türkiye'deki müzelerin muhtemel bir depremde görecekleri zarar, İstanbul'da düzenlenen uluslararası bir konferansta tartışıldı.
Mortgage 'herkes için' başladıİpotekli konut finansmanı sistemi (mortgage), 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girdiyse de sisteme dahil olmak istemeyenler için 5 Haziran'a kadar süre tanınmıştı.
Başkent bu yıl yemyeşil bahçelere hasret kalacakAnkara, Büyükşehir Belediyesi'nin şebeke suyuyla sulama yasağından sonra hızla sarardı. Tankerle satılan sulama suyunun ücretiyse tepki yarattı.
"Kyoto"nun sadece iması varCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolasıyıyla yayımladıkları mesajlarında 'Kyoto Protokolü'nün adını ağızlarına hiç almadan çevre sorunlarıyla uluslararası mücadele gerekliliğini vurguladı.
"Çevre felaketlerinin sorumlusu ABD"Küba Çevre Ajansı Başkanı Dr. Gisela Alonso, Çevre Mühendisleri Odası'nın davetlisi olarak geldiği Türkiye'de, dünyanın geleceğine ilişkin öngörülerini sıraladı.
Emaar: Projelere devam Erdoğan 5 yıl daha kalırAtasay Kuyumculuk ile İstanbul Büyükçekmece'de ortaklaşa villa projesiyle Türkiye pazarına giren Ortadoğu'nun gayrimenkul geliştirme devlerinden Dubai merkezli Emaar'ın yükselen siyasi tansiyon nedeniyle gelecekteki yatırım planlarında herhangi bir değişiklik yapmadığı bildirildi.
'Tutsat'ta tercih için son saatler/ Dahil olmak istemeyenlerin, mesai saati bitene kadar dilekçe vermesi gerekiyorBankalardan 6 Mart 2007'den önce konut kredisi kullananların, "Konut Finansmanı Kanunu'na" tabi olmak isteyip istememeleri konusunda, bugün akşam saatlerine kadar tercih yapmaları gerekiyor.
Meclis'ten son kıyak kaçak villalara afOrman arazilerine, su kaynaklarına, yeşil alanalara bina yapanlar yine amaçlarına ulaştı. "Nasıl olsa bir gün af çıkar" diye doğayı kadedenler kuş seslerinin arasında göl ve su havzasının kenarında yasa ve kural tanımaksızın yaptırdığı kaçak binada keyif içinde oturacak.
Bu Projede Hayat Var“Sürdürülebilir Turizm” projesi kapsamında Bornova ve Karşıyaka belediyelerinin davetlisi olarak İzmir’e gelen İsveç heyeti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarete Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katıldı.
Çevre Haftası'na Anlamlı StartDünya Çevre Haftası, “Atık Pil Toplama Kampanyası” ile başladı. 3 gün sürecek kampanya için Büyükşehir Belediyesi önünde stand açıldı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası Yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni ile başladı.
Tarihî eser ve mekanlar tehlikede01-02 Haziran 2007 günlerinde Haliç üzerinde kurulan, bir hava-yer parkurunda, 12 pilot uçakları ile yarıştı. Formula-1 gibi kara yarışlarında bile hemen her seferinde nice büyük kazalar yaşandığı, otomobillerin parçalanıp ölümler olduğu herkesçe bilinmektedir.
Plastik ve naylon afiş kullanımı yasakSiyasi partiler ve milletvekili adayları, seçim propagandası döneminde kullanacakları afiş, poster ve benzeri materyalleri, kâğıt, bez gibi geri dönüşümlü maddelerden yaptıracak. Söz konusu materyalleri, plastik ya da naylondan yaptıranlara, Çevre ve Orman Bakanlığı'nca ceza verilecek.
Marmaray'ın son etabı ihaleye çıkıyorAsya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi'nin son etabı da ihaleye çıkarılıyor. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Demiryollar, Limanlar, Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) yürüttüğü projenin...
Müzeler depreme hazır değil!Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzecilik Yüksek Lisans Programı araştırma görevlisi Nevra Ertürk, “İstanbul’daki müzeler, muhtemel İstanbul depremine hazır değil. ‘Depolardaki eserler korunamıyor’ deniyor ama bir deprem olunca hiçbiri kalmayacak” dedi. Pera Müzesi’nde düzenlenen “İstanbul 2007: Müzelerin Depremden Korunması Uluslararası Konferansı”nda konuşan Ertürk, İstanbul müzelerine ilişkin, depreme karşı risklerin azaltılması konusunda gerçekleştirdikleri pilot proje hakkında bilgi vererek, proje çerçevesinde aralarında Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Sadberk Hanım Müzesi’nin de yer aldığı 14 müzede çalışma yaptıklarını anlattı. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik de, İstanbul’da yıkıcı bir deprem beklendiğini söyleyerek, yaklaşık 50 müzeyi bünyesinde barındıran İstanbul’da, depremin büyük bir tahribata yol açabileceğini kaydetti. 1999 Marmara depreminde birçok müze binasının ve sanatsal objelerin hasar gördüğünü hatırlatan Prof. Dr. Erdik, Topkapı Sarayı içindeki Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi’nin bir bölümü ve Aya İrini Kilisesi’nce çalışmalara başlandığını kaydetti.
Tarih: 6 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Turizmci isimlerde değişiklik istemiyorBMM Türkçe Araştırma Komisyonu'nun Efes, Kapadokya gibi tarihi yerlerin Türkçe isimlerinin kullanılması önerisine turizmciler karşı çıktı.
Konya'da gömülü variller zehirlediKonya'nın Karatay ilçesindeki çöplük alanda hafriyat çalışması yapan 5 işçi, gömülü halde buldukları varilden yayılan kokudan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.