Haberler

7 Haziran 2010, Pazartesi

Şehrin Parçaları Adalar gibi ŞekilleniyorŞehrin Parçaları Adalar gibi ŞekilleniyorFotoğrafçı Bas Princen''ın "sığınak" isimli son sergisi Strorefront for Art and Architecture''da açıldı ve bu harika seri, büyük ilgi topladı. Storefront, sergiyi "fotografik kurgu" olarak tanımlıyor. Bu çalışma her ne kadar Ortadoğu ve Türkiye''ye yapılan uzun süreli beş seyahat (İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai)ve araştırmanın sonucu olsa da sadece çok basit bir şekilde, merkezi olmayan, olağandışı büyüyen, ayrıca göçle gelen dokuyu araştırmak için bir kent laboratuvarı, kıtasan ölçekte akımların incelenebileceği bir yer de olabilen hayali şehir olarak karşımıza çıkıyor. Haberin Devamı
Tarih ve meydanTarih ve meydanAkdenizlilik bizim için kağıt üstündedir. Biz şaraptan ve meydandan nasip almamış bir milletiz. Şarapsızlık bizde yemeğin uzamamasına, meydansızlık hayatın kısalmasına yol açar.
Asfalt çöktü, D-100 trafiğe kapandıAsfalt çöktü, D-100 trafiğe kapandıKadıköy-Kartal Metro İnşaatı nedeniyle, D-100 karayolu Bostancı köprüsü altında, asfaltta, 7 metre derinliğinde çökme meydana geldi.
Velux ile Danimarka''ya Gezi ve Ürünlerine Detaylı Bir Bakış FırsatıVelux ile Danimarka''ya Gezi ve Ürünlerine Detaylı Bir Bakış FırsatıDanimarkalı yapı malzemesi firması Velux''ün ismi mimarlar için çatı pencereleri ile özdeşlemiş durumda. Bu izlenim 3-4 Haziran tarihlerinde Velux tarafından Danimarka''ya yapılan gezi ile farklı bir boyuta taşındı. Velux''ün, sürdürülebilir yaşam konusuna odaklanan projelerini, ürünlerini yerinde görmek geziye katılan mimarlar için oldukça ilham vericiydi.
"Üniversiteyi bize verin""Üniversiteyi bize verin"Aliağa Belediye Başkanı Oğuz, Kemalpaşa Belediye Başkanı Karakayalı ve Menemen Belediye Başkanı Şahin, "İmar planlarında yerleri ayrıldı. Bu konuda en doğru tercih biziz" diye konuştu.
Tarihi tekkeydi kültür merkezi olduTarihi tekkeydi kültür merkezi oldu18. yüzyılda Sertarikzâde Mehmet Emin Efendi''nin adına yaptırılan tekke, kültür merkezine dönüştü. Sertarikzade Kültür Merkezi''nde "Geleneksel Türk Sanatları" ve "Klasik Türk Musikisi" eğitimleri verilecek. Merkezde Sema Gösterisi, Sanat Camiası ile Söyleşiler, Mesnevi Okumaları, Geleneksel Sertarikzâde Ödülleri için çalışmalar da gerçekleştirilecek. 18. yüzyılda Cerrahi dergahı olan yapı, dönemin tasavvuf hayatına bir çok sanatkar, müzik ve bilim adamı kazandırmıştı.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Kendi standını tasarladı sokakta krep satıyor Kendi standını tasarladı sokakta krep satıyor İTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olan Beyza Paksın, akranları gibi bir plazada çalışmayı hayal etmek yerine, kendi fikrini hayata geçirdi. Moda Caddesi''nin köşesine kurduğu ''Crepevi'' standında krep yapıp satıyor. Siz de yolunuzu Moda''ya düşürün, onun bu girişimine destek olun.
Tarihi Kentler BuluşmasıTarihi Kentler BuluşmasıTarihi Kentler Birliği''ne üye 250 belediye başkanı Tokat''ın Zile ilçesinde buluşacak.
Şişli''nin ilk bisiklet park alanı açıldıŞişli''nin ilk bisiklet park alanı açıldıŞişli Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında "Küresel Isınma Mücadelesinde CO2 Salınımı Azaltılması" amacıyla Şişli''de bisiklet park alanları açıyor. Şişli Belediyesi''nin Cevahir Alışveriş Merkezi ve Bisikletliler Derneği ile bir araya gelerek gerçekleştirdiği Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde; Cevahir AVM önünde ilçe halkının da katılımıyla bisiklet park alanı açılışı gerçekleşti. Belediye, proje kapsamında küresel sorunun çözümünde, enerji verimliliğinin desteklenmesi, trafik yoğunluğunun azaltılması, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyumu sağlayacak tüm çabaları desteklemekte.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Sanatın içinden yürüyerek geçinSanatın içinden yürüyerek geçinİngiliz çağdaş sanatçı Antony Gormley, Londra''da bulunan galeri White Cube''de bugünden itibaren sergilenecek olan Breathing Room III adlı yeni sanat eserinde, izleyicilere eserin içinde yürüme şansı sunuyor. Parçalara bölünmüş dev bir labirente benzeyen eser, insan vücudu ve mimari ilişkisini konu alıyor. İzleyiciler eserin içerisinde dolaşarak dışarıdan gördükleri yapının bir parçası olabiliyor.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Kim Misafir Olmak İsterKim Misafir Olmak İsterDünyanın çöpten yapılan ilk oteli İtalya''nın başkenti Roma''da açıldı
Pisa ünvanını kaptırdıPisa ünvanını kaptırdıAbu Dabi''de inşaatı süren bir gökdelenin, dünyanın en eğik kulesi unvanını İtalya''daki Pisa Kulesi''nden aldığı bildirildi.
Dev, dişi ve metaldenDev, dişi ve metaldenÇağdaş sanatın öncüsü Louise Bourgeois, New York''ta 98 yaşında hayatını kaybetti. Yaşamının sonuna dek üretmeye devam eden Bourgeois''yı, kendi röportajlarından bir derlemeyle anıyoruz.
Yuvadan Ayrılan Çırak Mimarlar Şöhrete KavuşuyorYuvadan Ayrılan Çırak Mimarlar Şöhrete KavuşuyorMadonna''nın desteklediği Malawi''yi Kalkındırma Kız Akademisi (üstte). New York''taki PS 1 için tasarlanan Direk Dansı adlı eserin tasviri.
Kopenhag yarın "Anadolu şehri" olacakKopenhag yarın "Anadolu şehri" olacakDanimarka yarın gerçekleştirilecek olan Anadolu kültür gününe hazırlanıyor. Başkent Kopenhag''ın merkezindeki Belediye Meydanında (Radhuspladsen) gerçekleştirilecek programa binlerce kişinin katılması bekleniyor.
Antik kiliseyi cami yaptılarAntik kiliseyi cami yaptılarArtvin''in Yusufeli ilçesine bağlı 300 haneli Altıparmak köyünde, Gürcü Kralı David Magistros tarafından 973 yılında yaptırılan kiliseye kuzey, güney ve batı duvarı ortasındaki üç kapı açıklığından giriliyordu. Ancak köylüler 1959''da camiye çevirdikleri kilisenin kuzey ve güneydeki kapılarını duvar örerek kapattı. Kilisedeki freskleri kireçle boyayan köylüler bir de portatif minber koydu. Diyanet İşleri Başkanlığı 3 yıl öncesine kadar buraya imam atadı. Ancak köyün merkezinde yeni bir cami yapılınca imam ataması durdu. Bunun üzerine köylüler bir yıl önce Selahattin Topuz''u (36) imam yaparak maaşa bağladı. İmam Topuz, "Gözümü açtığımda burası camiydi. O yüzden kilise gözüyle hiç bakamadım. Sonuçta kilise ama Hıristiyanlar da, biz de aynı Allah''a inanıyoruz. Sadece dinimiz farklı" diyor. Topuz, cuma namazlarında bu yapıyı köye kazandıranlara dua ettirdiğini" dediğini söylüyor.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Ulaş Özdemir Yazan: Ümit Uzun
 2 milyar liralık kamu arazi satışına onay 2 milyar liralık kamu arazi satışına onayBütçe gelirlerini artırmayı hedefleyen Maliye, yeni bir kaynak daha buldu. İki milyar lira değerindeki kamu taşınmazının satışı için onay çıktı.
Keşfedilmemiş cennet: Kabak KoyuKeşfedilmemiş cennet: Kabak KoyuŞehir stresinden sıkılanlara, dingin bir yaz isteyenlere Fethiye- Kabak Koyu tatilini ısrarla önerir şimdiden iyi tatiller dileriz.
İtalya''dan müze manzaralarıİtalya''dan müze manzaralarıZaha Hadid''in tasarladığı İtalya''daki çağdaş sanat müzesinin açılışında neler yaşandı? Mardin''de bienal başlıyor. Sanat dünyasından son dedikoduları Adalet Cingöz aktarıyor.
İnciraltı planları bir ay sonra hazırİnciraltı planları bir ay sonra hazırİnciraltı Planlaması İstişare Toplantısı gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO 2015 adaylığının ardından bölgede yeni bir planlama gereğinin hissedildiğini belirtti.
Haydarpaşa Garı''na sanat geldi Haydarpaşa Garı''na sanat geldi Etkinlikler yarın 21.30''da Tiyatro Oyunevi''nin sahnelediği Beklerken oyunuyla son bulacak. Son konseri ise Göçebe Şarkılar bugün verecek. Haydarpaşa Tren Garı; tiyatro, sinema ve dans gösterileriyle adeta bir sanat merkezine dönüştü. Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın düzenlediği etkinlikler, bekleme salonlarında ve vagonlarda yapılıyor.
Gökçeada havaalanı açılıyorGökçeada havaalanı açılıyorDaha önce yasak bölge olan mevki "insani uçuşlar" için açılacak. ''''Yasak bölge''''de olduğu için uçuşların yapılamadığı Gökçeada Havaalanı, 19 Haziranda sadece ''''insani uçuşlar'''' için açılacak. Gökçeada Havaalanına, prefabrik bir terminal binası, apron ve giriş-çıkış noktalarının yapımını tamamlayan DHMİ Genel Müdürlüğü, havaalanını 19 Haziranda açmayı planlıyor. Gökçeada Havaalanında çalışacak DHMİ personelinin görevlendirilmesi konusunda da sona gelindi. Yetkililer, ''''yasak bölge''''de olan Gökçeada''da yer alan havaalanının sadece insani uçuşlar için kullanılacağını kaydetti.
Tarih: 7 Haziran 2010
Dedeman Antakya''dan çekildiDedeman Antakya''dan çekildiDedeman Otelcilik, zincirin 17. oteli olarak 2007 yılında Antakya''da açtığı Dedeman Antakya otelin işletmesinden çekildi. Yatırımı Çankaya şirketler grubuna ait olan otelin işletmesini dün itibariyle devrettiklerini doğrulayan Dedeman Otelleri Akdeniz Bölge Müdürü Tayfun Döşkaya," Yatırımcımızla görüşerek ve anlaşarak ayrıldık" dedi. Döşkaya, bölgede grubun standartlarına uygun başka yatırımlar için yatırımcılarla görüşmeye açık olduklarını da sözlerine ekledi.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Çöpü denize mi dökelim?Çöpü denize mi dökelim?Başkan Aziz Kocaoğlu''nun, Torbalı''da kurulması planlanan çöp deponi tesisi nedeniyle protesto edilmesinin yanlış olduğunu kaydeden Tatar, "Anlamadan, dinlemeden karşı çıkmak yanlış" dedi.
Çin''in Yeni Hong Kong''u: ÇongçingÇin''in Yeni Hong Kong''u: ÇongçingÇin''in güney batısında bulunan Çongçing, 32 milyonluk nüfusu ve yüksek kalkınma hızıyla göz kamaştırıyor.
Stratejik Çevresel Degerlendirme Tehdit mi Fırsat mı?Stratejik Çevresel Degerlendirme Tehdit mi Fırsat mı?"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak."
 Şimdi Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vakti... Şimdi Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vakti... Vakit Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vaktidir! Her mevsim ayrı bir güzel olan Boğaz, yazın da muhteşem tablonun en güzelini sunuyor insana.
''Akaretler Mustafa Kemal Müzesi'' açılışa hazır''Akaretler Mustafa Kemal Müzesi'' açılışa hazırİstanbul Akaretler''de, Ulu Önder Atatürk''ün bir süre kaldığı ev, Vakıflar Genel Müdürlüğünce müze olarak açılışa hazır hale getirildi.
Pasifik adaları batmıyor, genişliyorPasifik adaları batmıyor, genişliyorKüresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesinin Pasifik Okyanusu''ndaki ''cennet adaları''nı sular altında bırakacağı tezi başka bir bilimsel araştırma ile çürütüldü. Yeni Zelandalı bilim adamları, Pasifik''te bulunan 27 adayı inceledi. Bu adaların bugünkü halleri ile 60 yıl önce uydudan çekilmiş görüntüleri karşılaştırıldı. Geçen zaman diliminde deniz seviyesindeki 12 santimetrelik yükseliş de hesaba katılarak bu adalardan sadece 4''ünün küçüldüğü, diğerlerinin ise aynı yüzölçümüne sahip olduğu, hatta bazılarının daha da genişlediği belirlendi.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
İstanbul''un 8 bin yılı İstanbul''un 8 bin yılı İstanbul bir sergiye sığar mı? Bu kışkırtıcı sorunun cevabı Sabancı Müzesi''nde açılan "Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a - Bir Başkentin 8000 Yılı" sergisinde sanatseverleri bekliyor. Baştan söyleyelim yılın en iyisi denilebilecek bu sergide İstanbul''a dair her şey var. Daha önce Paris''te minik bir provası yapılan ve dünyanın kırk farklı müzesinden beş yüz eserin yer aldığı sergi, ziyaretçilerini 8 bin yıllık tarihÎ bir yolculuğa çıkarıyor.
ABD''li muhafazakarlar ayaklandıABD''li muhafazakarlar ayaklandıAmerikalı muhafazakarlar, New York''un Manhattan bölgesinde 11 Eylül saldırısında yıkılan İkiz Kuleler''in yerinde bir cami inşa edilmesi projesine karşı harekete geçti. Amerika''nın İslamlaşmasını Durdurun adlı bir grup, internet sitesinden ve grup üyelerinin kendi bloglarından yaptıkları çağrılarda, kuleler yıkıldıktan sonra boş kalan ve Ground Zero (Sıfır Nokta) adı verilen bölgeye bir İslam Kültür Merkezi ile cami yapılması planlarına karşı çıkıyor.
Maracana''nın yenilenmesi 400 milyon dolarMaracana''nın yenilenmesi 400 milyon dolarBrezilya''da 2014''te düzenlenecek Dünya Kupası''na hazırlanılan Rio De Janeiro''daki Maracana Stadı''nın onarım çalışmaları için yaklaşık 400 milyon dolar harcanacak.
"Müze Agora''da kurulacak""Müze Agora''da kurulacak"Ege Medeniyetler Müzesi''nin, Agora Ören Yeri''nin üstündeki alanda kurulacağını belirten Demirtaş, "Yer sorunu bitti. Şimdi Büyükşehir''in kamulaştırma yaparak araziyi elde etmesi gerekiyor" dedi.
İstanbul''a Vurulan Darbelerİstanbul''a Vurulan Darbelerİstanbul öyle bir şehir ki herkesin bu şehirde bırakmak istediği izler var. Her dönemin yöneticilerinin bu kente kattığı yara(r)lar halen daha etkisini sürdürüyor. Bu ülkeyi yöneten herkes İstanbul''a iyi ya da kötü bir şey bırakmak istemiyor mu? Yeter ki bir şeyi bırakıp, gitsin bu kente... Halen daha bu durumun devam ettiğini görmek mümkün. Yerel yönetimlerin yok sayıldığı, merkezden gelen kararlarla seneledir şekillenen bir İstanbul var. İstanbul''un, Cumhuriyet''in ilanı ile birlikte planlı bir gelişim ile büyümesi, modern ve çağdaş bir vizyona sahip olması amaçlanmıştı.
Kentsel dönüşüm yapılacak alanlar...Kentsel dönüşüm yapılacak alanlar...Büyükşehir belediyelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayacağı alanları genişletmeyi öngören kanun teklifi TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.
İstanbul sanata doyacakİstanbul sanata doyacak2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, önümüzdeki dönemde birçok sergi, konser ve yeni oyuna ev sahipliği yapacak.
Efes Antik Kenti kazıları başlıyorEfes Antik Kenti kazıları başlıyorİzmir''in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti 2010 kazıları pazartesi günü Artemisyon bölgesinde başlayacak.
Düzce''de çilek projesi alanına konut yapılacakDüzce''de çilek projesi alanına konut yapılacakDüzce''nin Çamköy Mahallesi''nde yapılan ve ciddi oranda gelir elde edilen çilek projesinin yapıldığı alana Roman vatandaşlar için konutların yapılması planlanıyor. Konu, İl Genel Meclisi Haziran Ayı 3. Birleşiminde ele alındı.
Balkanlar''ı yeniden keşfetme vakti! Balkanlar''ı yeniden keşfetme vakti! Kosova''da en fazla Türk''ün yaşadığı Prizren şehrinden bir görüntü. Balkan köyleri ve şehirleri, insanın damağında bir Anadolu tadı bırakıyor. İnsan adeta kendini evinde hissediyor. Prizren''de, Ohri''de, Kalkandelen''de, Manastır''da ve Üsküp''te sokakları dolaşırken, bölgenin neden ''evlad-ı fatihan'' olduğunu daha iyi idrak ediyorsunuz. Bütün yıkıma ve yalnızlıklarına rağmen Balkanlar''da hâlâ Osmanlı ruhu hakimiyetini sürdürüyor...
Ayvalık sizi bekliyorAyvalık sizi bekliyorBalıkesir''in bu şirin ilçesi, şefkatli bir anne gibi kollarını açmış, deniz ve otlardan gelen muhteşem mutfağı, eşsiz gün batımı, doğal ve tarihi güzellikleri, sıcakkanlı insanları ile konuklarını karşılıyor.
Dev akvaryum 6 ay sonra hazırDev akvaryum 6 ay sonra hazırBüyükşehir Belediyesi tarafından yap-işlet modeliyle ihaleye çıkarılan Florya''daki akvaryumda çalışmalar yılsonuna kadar tamamlanacak. 1500 farklı türden 15 bini aşkın balığın yer alacağı akvaryumun 2011 yılbaşında açılması planlanıyor. 140 milyon TL harcanarak 100 dönümlük arazi üzerinde kurulu olan akvaryum, 23 bin metrekarelik 2 katlı bina şeklinde tasarlandı. İçerisinde 64 adet su tankeri yer alan akvaryumun 6 bin ziyaretçi alanının yanı sıra 1,2 km''lik gezi alanı bulunuyor. Akvaryumda, Pasifik, Marmara, Ege, Akdeniz, Süveyş kanalı, Kızıldeniz gibi dünyanın değişik coğrafi bölgelerinin birebir yansıtıldığı bölümler yer alacak.
Tarih: 4 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
TOKİ''nin ihale gündemi bu ay yoğun olacakTOKİ''nin ihale gündemi bu ay yoğun olacakToplu Konut İdaresi, haziran ayında 19 ihale düzenleyecek. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), haziran ayı içinde, 15 ilde, toplam 4 bin 866 konut, 6 hastane, 8 lise, 5 ticaret merkezi, 2 sağlık ocağı, 3 öğrenci pansiyonu, 8 cami ve sosyal tesis yapımı için 19 ayrı ihale düzenleyecek.
Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı(TKY) Erken Dönem Kayıtları Başlıyor!Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı(TKY) Erken Dönem Kayıtları Başlıyor!2010-2011 akademik yılı tanıtım toplantısı ve "Türkiye''de Tasarım Yönetimi" başlıklı panel 14 Haziran Pazartesi günü Santral Kampüsü''nde gerçekleşecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi''nin iki yıl süren ön çalışmaları sonucunda 1999 yılında doğan Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı''nın tanıtım toplantısı, tasarım yöneticisi adaylarını ve tasarım sektörünün önde gelenlerini buluşturuyor.
Mimarlar uçtu, geleceğin şehirleri göreni şaşırtıyorMimarlar uçtu, geleceğin şehirleri göreni şaşırtıyorArtık bir projenin ilginç mimari öğelerle şekillendirilmesi için şehrin en eski yapısı ya da en önemli projesi olması gerekmiyor. Bazen bir sıradan bir apartman projesi de şehrin en önemli kültürel miraslarından biri haline gelebiliyor.
TOKİ''yi "Konut Yığını" Mantığından Mardin''in Taşı da Kurtaramayacak!TOKİ''yi "Konut Yığını" Mantığından Mardin''in Taşı da Kurtaramayacak!Taklidin de iyisi vardır ya, hani takdir edilir. Aslına sadık yapılır, ayırt edemezsiniz... TOKİ de tarihi Mardin evlerini yeniden inşa ederek bunu yapmaya çalışıyor olabilir. Yüzyıllar önce, bu bölgede konuşlanmış olan tarihi kent merkezinde, yeniden bir inşa süreci başlatıyor. Bu, aslında pek de beklenmedik bir şey değil. Son zamanlarda kent çeperlerinden merkezlere yönelen ve tarihi de yanına katarak yaptıklarına kılıf hazırlayan ülkenin en büyük ve önemli toplu konut birliği, bu sefer Mardin''de! Tek tip konut projesi ve yığınlar halinde büyüyen "toplu" konut mantığını Mardin''in taşı da kurtaramayacak...
Gehry şimdi de metalden hastane yaptıGehry şimdi de metalden hastane yaptıÜnlü mimar Frank Gehry, ilginç mimari projelerini bazen bir kültür merkezinde bazen ise bir müzede ortaya koyuyordu. Şimdi ise bir klinik için aynı ilginç tasarımlarından birini hazırladı. ABD''li ünlü Cleveland Clinic için metal formlardan bir tasarım hazırlayan Gehry''nin projesi beyin hastalıkları araştırma merkezi olarak görev yapacak.
Gecekonduların yerine TOKİ''den 200 konutGecekonduların yerine TOKİ''den 200 konutErzurum''da eski hayvan pazarının bulunduğu bölgede bulunan ahırların yıkımına başlandı. Yıkımın ardından buraya TOKİ tarafından bin 200 konut yapılacak.
Annesinin hayalinden esinlendi, çatısı şemsiyeli püfür püfür "bambu ev" yaptıAnnesinin hayalinden esinlendi, çatısı şemsiyeli püfür püfür "bambu ev" yaptıRenkli görüntüleri ile akıllarda kalan Costa Rica sahilleri bambudan yapılan deyim yerindeyse ''püfür püfür'' bir projeye de ev sahipliği yapmayı planlıyor.
Ev Sahiplerinin Rüyalarını Öldüren Kişi Kapıyı ÇalıncaEv Sahiplerinin Rüyalarını Öldüren Kişi Kapıyı Çalıncaİknayla evlerini boşaltmayanları çıkarmak şerife kalıyor. Eğer kapınızın önünde Joseph Laubinger''i görürseniz, eşyalarınızı toplamaya başlayın. Onun varlığı evinizi elinizde tutabilecek bütün seçeneklerin tükendiği anlamına geliyor.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Kapalıçarşı müze mi olacak?Osmanlı İmparatorluğu''nun en şerefli ve büyük padişahı Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri ekonomiyi canlandırmak için ticaret merkezi olarak Kapalıçarşı''yı kurdurmuş.
“Meydan projesiyle Urla’nın cazibesi daha da artacak”Güzelbahçe Belediyesi, ilçeyi yaza hazırlıyor. Maltepe-Siteler arasındaki sahil şeridinde temizlik çalışmaları başlatıldı. Başkan Mustafa İnce, Körfez’in temizlenmesiyle vatandaşların denize girmek için tercih ettikleri yerlerin başında Güzelbahçe’nin geldiğini söyledi. İnce, şunları kaydetti: “Bu nedenle biz de sezon başlamadan tüm sahil bandımızın düzenlemelerini ve temizliğini yapıyoruz. Denize girilen bölgelere vatandaşlarımızın duş almaları için kabinler ve seyyar tuvaletler koyduk. İkinci limanda önümüzdeki günlerde güneşlenip dinlenebilecek betondan şezlonglar yapacağız, şemsiyeler koyacağız. İzmirlilerden tek ricamız, sahilleri nasıl görmek istiyorlarsa öyle bırakmaları.”
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Milliyet
İMO: TOKİ başkanına verilen ödül rant politikalarına verildi İnşaat Mühendisleri Odası Gazi Üniversitesi''nin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''a fahri doktor unvanı verilmesine tepki gösterdi.
ŞPO''dan TOKİ EleştirisiŞehir Plancıları Odası (ŞPO) Gazi Üniversitesi''nin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar''a fahri doktor ünvanı vermesine tepki gösterdi.
Gökçek ve Topbaş''a süper yetkiler geliyorTBMM İçişleri Komisyonu''nda kabul edilen Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle, büyükşehir belediye başkanlarına süper yetkiler geliyor.
‘Yaşama Kültürü Mirası''mızKent belleğindeki ‘toplumsal işlev''ler de ‘kültürel süreklilik'' için yaşatılarak korunmalı.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.