Haberler

7 Haziran 2011, Salı

İklim Değişikliğine En Hazırlıklı Olan Şehirler İklim Değişikliğine En Hazırlıklı Olan Şehirler Son zamanlarda adeta kesintisiz bir şekilde varlığını gösteren tuhaf hava dalgası ilginizi çekmemiş olsa bile yerel yönetimler bu konu hakkında hassasiyet sahibi. İlk GlobalC4o Şehirleri Raporu''na göre, dünyanın en büyük 42 şehri''ne (Jakarta, Berlin, Los Angeles ve New York gibi) bakıldığında bu şehirlerde iklim değişikliğine yönelik hazırlıkların yapılıyor, yerel yönetimlerin iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için harekete geçiliyor ve aynı zamanda bunlardan kar sağlıyor. Bu değişiklerden birkaçı ulusal düzeyde gerçekleşiyor çünkü şehirler daha hızlı hareket edebiliyor. Haberin Devamı
Saint-Gobain Weber Yatırımıyla Boya ve Dış Cephe Üretim Kapasitesini 3 Katına ÇıkarıyorSaint-Gobain Weber Yatırımıyla Boya ve Dış Cephe Üretim Kapasitesini 3 Katına ÇıkarıyorSaint-Gobain Weber, İzmir''deki merkez fabrikası sınırları dahilinde yeni bir boya ve dış cephe tesisi açtı. Yeni tesis yıllık kapasitede 3 kata yakın bir artış sağlayacak.
Trabzon''u dünya şehri yapacak adımlarTrabzon''u dünya şehri yapacak adımlarAK Parti Trabzon Milletvekili Adayı Bayraktar, seçimlerden sonra büyükşehir olacak Trabzon''u, aynı zamanda marka kent projesi ile dünya kenti yapacaklarını söyledi.
"Ucu Olmayan Şehir"e yeni yetenek ödülü"Ucu Olmayan Şehir"e yeni yetenek ödülüDocumentarist İstanbul Belgesel Günleri, önceki akşam düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.
Sakin şehire "mavi bayrak"Sakin şehire "mavi bayrak"Türkiye''nin ilk Cittaslow''u (Sakin Şehri) Seferihisar''ın Sığacık Büyük Akkum, Akarca ve Ürkmez plajlarına mavi bayrak verildi.
Beyaz Geceler ve St.PetersburgBeyaz Geceler ve St.PetersburgÖyle bir şehir ki burası belki hiçbir zaman uzun yıllar geçiremek istemeyeceğim, ancak devamlı gitmek isteyeceğim. Aynı Petro''nun hisleri gibi çelişkili duygular bırakan..
Tek tip TOKİ binaları ileride büyük sorun olacakTek tip TOKİ binaları ileride büyük sorun olacakLevent''teki Loft Bahçe projesiyle prestijli RIBA ödülünü kazanarak adını Zaha Hadid, Norman Foster gibi devler arasına yazdıran Murat Tabanlıoğlu, aynı tipte, coğrafi ve sosyal koşulları hiç dikkate almadan yapılan TOKİ yapılarının ileride büyük sorun olacağını düşünüyor.
Almanya nükleerde kararını verdiAlmanya nükleerde kararını verdiÜlkedeki nükleer santraller kademeli olarak 2022 yılı sonuna kadar kapatılacak.
Duvarıma asacak bir tek eserim olmadı"Duvarıma asacak bir tek eserim olmadı"Sokaklara çizdiği üç boyutlu resimlerin internette paylaşılmasıyla ünü bir anda dünyaya yayılan Julian Beever, şöhret olmadan önce şapkasına bırakılan paralarla geçimini sağlıyormuş. ''Kaldırımların Picasso''su'' lakaplı İngiliz ressam, eserlerindeki en büyük esin kaynağının çocukluk hayalleri olduğunu anlatıyor. Beever, duvarına asacak bir tek eseri bile olmadığını itiraf ediyor. Sanatını icra etmesi için gerekli şeyleri ise "Güzel bir kaldırım ve insanların görebileceği bir mekan." diyor.
Greenpeace Taksim eylemi büyüyorGreenpeace Taksim eylemi büyüyorGreenpeace Akdeniz grubu Taksim Meydanı''nda kurduğu nükleer karşıtı kampta yeni bir eyleme daha imza attı.
Ankara Kalesi ve Civarı’na Yepyeni Çehre…Ankara Kalesi ve Civarı’na Yepyeni Çehre…Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin, Ulus''un Tarihi Dokusunu Yeniden Ortaya Çıkarmak İçin Başladığı Çalışmalar, Bölgenin Dört Bir Tarafında Devam Ediyor.
Mimar adaylarına ücretsiz yaz okuluMimar adaylarına ücretsiz yaz okulu2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 08 22 Temmuz 2011 tarihleri arasında Çanakkale''de gerçekleştirilecek.
Unutulan vinç otelle bütünleştiUnutulan vinç otelle bütünleştiAnkara''da 35 katlı bir otelin yapımı sırasında monte edilen ve bir türlü sökülemeyen vinç, bina ile bütünleşti. TMMOB sekreteri Batuman, vinçten düşecek bir civatanın bile ölüme neden olacağını söyledi.
Venedik''te Türkiye''nin günüVenedik''te Türkiye''nin günüVenedik Bienali''ndeki Türkiye pavyonu bugün açılıyor. Ayşe Erkmen''in bir tür su arıtma sistemi olan enstalasyonu hazır.
"Uyku Vadisi" uyanıyor"Uyku Vadisi" uyanıyorBinlerce yıldır gizemi çözülemeyen Uyku Vadisi, yazın bunaltıcı sıcaklarda serinlik arayanları kucaklıyor.. Her daim rüzgarın ılık okşaması ve melodisine, alabildiğine coşkulu akan suyun sesi eşlik ediyor. Esrarlı vadi, şimdi turizme hizmet ediyor.
2700 yıllık yol günyüzüne çıkıyor2700 yıllık yol günyüzüne çıkıyorVan Kalesi''nde yapılan çalışmalar sonucu Urartular dönemine ait 2700 yıllık orijinal yol gün yüzüne çıkarıldı.
Konak tramvayı için onay alındıKonak tramvayı için onay alındıBüyükşehir Belediyesi''nin, DLH''ye onay için gönderdiği üç tramvay hattından Üçkuyular-Halkapınar hattı için çalışmaların 2011 sonunda başlaması planlanıyor.
TOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Yeni Sayısı ÇıktıTOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Yeni Sayısı ÇıktıTOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Güz 2010 - Bahar 2011 sayısı çıktı. Derginin yayın koordinatörü Burak Asiliskender dergilerinin yeni sayısı hakkında şunları söylüyor.
''Tüm kaynaklarımızı talana açtılar''''Tüm kaynaklarımızı talana açtılar''TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, ''''Tüm yer üstü ve yer altı varlıklarımızı talana açan neoliberal politikalar, AKP döneminde pekiştirilerek ülkenin her noktasına yansıtılmıştır'''' dedi.
Hollywood filmi gibi Türkiye tanıtımıHollywood filmi gibi Türkiye tanıtımıAmerika''da film sektörünün kalbi Los Angeles''ta yaşayan ve yıllardır pek çok ünlü Hollywood filminin görselini hazırlayan reklamcı Emrah Yücel, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın açtığı ihale sonucu Türkiye''nin Amerika''daki tanıtımını yapıyor.
Taksim''de nükleere hayır kampıTaksim''de nükleere hayır kampıGreenpeace üyesi bir grup, Türkiye''de yapılması planlanan nükleer santralleri protesto etmek amacıyla Taksim Meydanı''nda kamp kurdu.
Tabanlıoğlu''na Uluslararası Bir Ödül DahaTabanlıoğlu''na Uluslararası Bir Ödül DahaTabanlıoğlu Mimarlık''ın Kazakistan''da gerçekleştirdiği Astana Arena Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri''nde Asya-Pasific Bölgesi''nin En İyi Kamusal Yapısı seçildi.
Serbest Mimarlar Dernekleri 3. Çalıştayı KALE Grubu''nun Ev Sahipliğinde GerçekleştiSerbest Mimarlar Dernekleri 3. Çalıştayı KALE Grubu''nun Ev Sahipliğinde GerçekleştiSerbest Mimarlar, mesleki sorunlarını tartışmak üzere 27 Mayıs 2011 tarihinde Antalya''daki The Marmara Oteli''nde buluştu.
Projelerin yarıştığı seçime şahit olmak heyecan vericiProjelerin yarıştığı seçime şahit olmak heyecan vericiSinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, Türkiye tarihinde ilk defa projelerin konuşulduğu, projelerin yarıştığı bir seçime tanıklık etmenin çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti.
Simav yine sallandıSimav yine sallandıKütahya''nın Simav ilçesi 19 Mayıs''taki 5,9''luk depremin ardından dün gecede 4,0 büyüklüğünde depremle sallandı.
Sancaktepe 2012 Spor BaşkentiSancaktepe 2012 Spor BaşkentiSancaktepe''de uluslararası ölçekte yapılacak olan olimpik spor salonu, olimpik yüzme havuzu ve konferans salonunun temeli atıldı. Temel atma törenine Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.
Sanaa, Paris''te Lüks, Karma Kullanımlı Bir Kompleksi TasarlayacakSanaa, Paris''te Lüks, Karma Kullanımlı Bir Kompleksi TasarlayacakFransız lüks ürün grubu LVMH''in, Paris''teki La Samaritaine mağazasını Japon mimarlık ofisi Sanaa tarafından tasarlanmasını istediği ve bir karma kullanımlı bir komplekse dönüştürmeyi planladığı ortaya çıktı.
İYTE Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle TamamlandıİYTE Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle Tamamlandı2010 - 2011 öğretim yılı bahar döneminin tamamlanmasıyla birlikte, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Bölümü''nde Tasarım Stüdyosu finalleri geniş katılımlı jürilerle gerçekleştirildi.
Son imparatorSon imparatorYasak Şehir''e gitmek ister misiniz? Pekin''in merkezinde çok görkemli, eski bir yapı...
Temiz bir çevre için pedal çevirdilerTemiz bir çevre için pedal çevirdilerDünyanın dört bir yanından gelip, Dünya Çevre Günü dolayısıyla İstanbul''da buluşan yüzlerce bisikletçi, Greenpeace''nin Taksim Meydanı''ndaki Nükleersiz Türkiye Kampı''na destek verdi.
Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü Obama Beyaz Saray''da gerçekleşen bir törenle Eduardo Souto de Moura''ya 2011 Pritzker Ödülü''nü verdi.
Noel Baba''nın duvarı bulunduNoel Baba''nın duvarı bulunduAltyapı çalışmaları sırasında şimdi müze olan Noel Baba Kilisesi''nin bilinmeyen sur duvarı bulundu.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri 120 yaşındaİstanbul Arkeoloji Müzeleri 120 yaşında120 yıl önce 650 eserle kurulan Türkiye''nin ilk müzesi bugün 1 milyon esere ev sahipliği yapıyor.
Menderes can çekişiyorMenderes can çekişiyorNehir sularının kirlilik açısından her geçen gün kötüye gittiği ve 2''nci sınıftan, 4''üncü sınıf kategorisine alındığı belirlenirken kıyıya vuran ölü balıklar halkı ürküttü.
Komşum Uzaylı!Komşum Uzaylı!Uçan daire şeklindeki yapılar dünyada 1950-60''lı yıllarda ortaya çıkmaya başladı. Bu durumun temel olarak iki sebebi vardı: 1947''deki Roswell vakasından sonra yaygınlaşan fikir, dünya dışı yaratıkların disk şeklindeki araçlarla dünyamıza ulaştığı yönündeydi (öncesinde uçan daire diye bir şey, uzay yolculuğu aracı olarak hiçbir şekilde yoktu. Yabancılar daha çok ışık huzmeleri veya roketler yardımıyla gelip gidiyordu!). Öteki sebebi ise, bu dönemde strüktürel olanakların ve hatta modanın bu tip yapılar yapmaya eğilimli olmasıydı.
Gecekondu siteden daha sempatik!Gecekondu siteden daha sempatik!Birçok projede imzası bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık "Loft Bahçe" projesiyle Uluslararası RIBA ödülüne layık bulundu. Ödülün sahibi Murat Tabanlıoğlu ile bir kez daha şehir ve mimariyi konuştuk.
Depreme karşı konteyner mimarisiDepreme karşı konteyner mimarisiPrefabrike yapıların yeni bir uygulaması olan prefabrike hücre sistemleri, kullanılmayan konteyner ya da konteyner benzeri birimlerden oluşuyor. Lego gibi üst üste konarak oluşturulan binalar hem depreme karşı güvenli, hem de ucuz olarak biliniyor.
Karadeniz''in incisine TOKİ''den pansumanKaradeniz''in incisine TOKİ''den pansumanTOKİ, Trabzon''u, en büyük sorunlarından biri olan çarpık kentleşmeden kurtarmak için kolları sıvadı. Zağnos, Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Yomra ve Araklı''da TOKİ tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin tamamlanmasıyla, kente bir milyon liralık kalıcı gelir bekleniyor.
Kongre turizminin başkenti olacakKongre turizminin başkenti olacakİş dünyasının gözde merkezi olmak isteyen Nevşehir''i 500 milyon dolarlık Kapadokya Uluslararası Kongre Merkezi ve Kongre Oteli''nin heyecanı sarmış durumda...
 Kale''ye 20 bin ağaç Kale''ye 20 bin ağaç İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale''de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları sonunda meyvelerini verdi. Bölgede yıkılan 1560 konutun ardından 420 bin metrekarelik alan kazanıldı. 50 bin metrekarelik bölüm ise şimdiden ağaçlandırıldı. İlk etapta 1075 ağaç dikildi. Alanın tamamında 20 bin ağaç olacak.
 İzmir''e plakası kadar proje İzmir''e plakası kadar projeEski Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İzmir için hazırlanan 35 projenin 165 bin kişiye istihdam sağlayacağını, yıllık 11.4 milyar liralık katkı yaratacağını belirtti.
''HES yenilenebilir enerji olarak görülemez''''HES yenilenebilir enerji olarak görülemez''Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan, milyonlarca yıldır suyun beslediği ekosistemleri yok edecek hidroelektrik santral (HES) projelerinin, yenilenebilir temiz enerji olarak görülemeyeceğini belirtti.
Yarın Değil, Hemen ŞimdiYarın Değil, Hemen ŞimdiYeryüzü, insanlığın kibrine, daha doğrusu ihtirastan gözü dönmüş bir avuç şirketin kendisine karşı giriştiği akıl almaz küstahlıktaki tasalluta beklenen karşılığı vermeye başlıyor artık. “Acayip havalar” her yerde...
Haydarpaşa için planking yaptılarHaydarpaşa için planking yaptılarDünya''da hızla yayılan planking (yüzüstü uzanmak) çılgınlığı Türkiye''yi de etkisi altına aldı.
Dünyadaki 2. Deniz Havaalanı Ordu''da!Dünyadaki 2. Deniz Havaalanı Ordu''da!Ordu-Giresun Havaalanı Japonya''dan sonra dünyanın ikinci denize yapılan havaalanı olma özelliğine sahip.
Gördes suyu İzmir''deGördes suyu İzmir''deYapımına 1998 yılında başlanan Gördes Barajı''nın suyu, kent şebekesine bağlandı. Su, arıtma tesisi aracılığıyla Menemen üzerinden Çiğli Cumhuriyet Deposu''na pompalanmaya başladı.
Galata Mevlevihanesi''nin dört yıllık ''çilesi'' dolduGalata Mevlevihanesi''nin dört yıllık ''çilesi'' doldu2. Beyazıd tarafından yaptırılan ilk Mevlevihane olan 520 yıllık Galata Mevlevihanesi''nin, dört yıl süren restorasyonu nihayet tamamlandı.
Foreign Office Architects''in Eski Ortakları Yeni Ofislerini KurduForeign Office Architects''in Eski Ortakları Yeni Ofislerini Kurdu16 yıl önce Farshid Moussavi ve Alejandro Zaera Polo tarafından kurulan Foreign Office Architects, çift boşandığı için dağılmıştı. Eski ortaklar, şimdi yeni ofisleri ile yollarına devam ediyorlar.
Efes, bin yıl sonra denizle buluşacakEfes, bin yıl sonra denizle buluşacakUlaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, ''35 plakalı İzmir''e 35 proje'' başlığıyla İzmir için planladıkları projeleri anlattı.
Türkiye doğasına yönelik 10 tehditTürkiye doğasına yönelik 10 tehditDoğal yaşam alanları ve ekosistem tüm dünyada hızla bozuluyor, dönüşü olmayacak biçimde tahrip ediliyor.
CEEG ve AKFEL GROUP; Güneş Enerjisi Sektöründe İşbirliği için Protokol İmzaladıCEEG ve AKFEL GROUP; Güneş Enerjisi Sektöründe İşbirliği için Protokol İmzaladıAkfel Group bünyesinde, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde fotovoltaik enerji santral projelerine mühendislik, tedarik ve kurulum (EPC) hizmetleri veren Merk Solar Enerji, CEEG firmasına bağlı China Sunergy ile güçlerini birleştirmek üzere, TÜCSİAD''ın düzenlediğini 1.Türk-Çin İş Forumu''nda protokol imzaladı.
Vardım kırklar Bursa''sınaVardım kırklar Bursa''sınaHayali bir ''Kırklar Meclisi'' kuran Prof. Dr. Mustafa Kara, Bursa''dan bir şekilde yolu geçmiş, Bursa''yı yazıp çizmiş, bu şehirde iz bırakmış ya da bu şehirden kendisinde izler kalmış kırk ismi, "Bursa''da Kırklar Meclisi" adlı kitapta anlatıyor. Evliya Çelebi ile başlayan kırkların son postunda ise hayattaki bir ilim adamı, Prof. Dr. Süleyman Uludağ oturuyor.
Kent bahçeleri kuruluyorKent bahçeleri kuruluyorDünyada milyonlarca insanın sebze meyve ihtiyacının önemli bir bölümünü karşıladığı kent bahçeleri, Yeryüzü Derneği tarafından "Kendin Yetiştir Kendin Pişir" sloganıyla İstanbul''da da hayata geçirildi. Mart ayında başlayan çalışmalar ilk 180 kent bahçecisine ulaştı.
Mimarlardan Obje TasarımlarıMimarlardan Obje Tasarımları2005 yılında Danimarkalı firma Architectmade, mimarlar tarafından tasarlanan aydınlatma elemanlarını yayınladı. Firma, kuruluşundan bu yana, Poul Kjaerholm, Jorn Utzon, Finn Johl ve Hans Bolling gibi birçok tasarımcının eserlerini üretiyor.
Amerikan gazetesi İzmir''i tanıtacakAmerikan gazetesi İzmir''i tanıtacakAmerika''nın yüksek tirajlı gazetelerinden The Los Angeles Times''da tam sayfa "Efes Antik Kenti" reklamı yayınlandı.
İnsanlık Anıtı yerine ''bal ve kaşar'' anıtıİnsanlık Anıtı yerine ''bal ve kaşar'' anıtıİnsanlık Anıtı''nı yıkma kararı alan Kars Belediyesi, kentin kaşar ve balını tanıtmak için anıt heykel yaptıracak.
''Akyazı Projesi Trabzon''un çehresini değiştirecek''''Akyazı Projesi Trabzon''un çehresini değiştirecek''AK Parti Trabzon Milletvekili Adayı ve TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Trabzonspor''un 40 bin kişilik yeni stadının da yer aldığı Akyazı Spor Kompleksi Projesi''nin son görsellerini açıkladı.
Royal Academy, Ai Weiwei''i Onursal Üyesi Olarak SeçtiRoyal Academy, Ai Weiwei''i Onursal Üyesi Olarak SeçtiRoyal Academy of Arts (RA), yıllık Yaz Sergisi arifesinde Ai Weiwei''yi onur üyesi olarak seçti.
Dünyanın En Güzel 14 MetrosuDünyanın En Güzel 14 MetrosuKötü kokulu, karanlık, pis ve farelerle dolu... Bu, dünyanın her yerindeki metro istasyonları ve tüneller için doğru bir tanım olsa da Barselona''daki Drassanes İstasyonu, Stokholm''deki Tunnelbana, Münih''teki U-Bahn veya diğer 11 rengarenk, modern ve güzel istasyon için kabul edilemez. Bu trenlerle yolculuk edenler, New York''taki çarpıcı metro istasyonlarını, Atina''nın altındaki eski nehirleri, Kuzey Kore''deki bir yeraltı sığınağını ve daha da fazlasını görebiliyor. Bunlar, alışılageldik metrolara hiç benzemiyor.
Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Belgesellerde ya da dergilerde yıllardır ilgiyle izlediğimiz işlerden bazıları kaldırıma çizilen 3 boyutlu imajlar... Sokak sanatında çığır açan bu işler, bir süre sonra yenilerinin gelişmesine de öncülük ettiler. Kar amacı gütmeyen bir tür olan sokak sanatının bugünkü haline geleceği ve bu kadar sevileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Sokak sanatının en güçlü temsilcilerinden Kurt Wanner, 1 Haziran 2011 Çarşamba günü, İstanbul Bağdat Caddesi''nde üç boyutlu bir zemin grafiği tasarladı. İş, 13 Haziran''a kadar Şaşkınbakkal''daki Nezih Kitabevi''nin önünde sergilenmeye devam edecek. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Wenner ile görüştük ve tebeşirin sanata nasıl dönüştüğünü izledik.
Sabiha Gökçen Havalimanına büyük onurSabiha Gökçen Havalimanına büyük onurAvrupa Yapısal Çelik Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen "Avrupa Çelik Tasarım Ödülleri (European Steel Design Awards 2011)" Sabiha Gökçen Havalimanı''na verildi.
Haydarpaşa''da çıkan yangın söndürüldüHaydarpaşa Garı''ndaki Yataklı Vagonlar Şefliğinin depo olarak kullanılan katında çıkan yangın söndürüldü. Yangın sırasında ikinci kattan atlayan bir kişi hafif yaralandı.
Marmara''yı ne kirletiyor?Türkiye Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Murat Demir, Marmara Bölgesi''nde nüfus ve sanayi yoğunlundan kaynaklanan evsel atıkların Marmara Denizi''ni kirlettiğini bildirdi.
Hızlı tren hızlandırdıEskişehir, hızlı tren ve bağlantı yolları sayesinde bölgenin lojistik üssü oldu. ETO eski Başkanı Cemalettin Sarar''a göre şehir son yatırımlarla çağ atladı Eskişehir, tipik bir Anadolu şehriyken son 15 yılda yarattığı mucizeyle gerçek bir Avrupa kentine dönüştü. Şehir sosyal ve kentsel alandaki dönüşümüyle Anadolu''ya rol model oluyor.
Nükleer santrallar 2071''de kapatılacakİlk kez bir ülke kurulmadan nükleer santralını kapatacağı tarihi açıkladı. Enerji Bakanı Yıldız santralların 2071''de kapatılacağını duyurdu.
Mimarlık Sempozyumu, İmar Baskısı ve BelediyeBelediye yönetimi son dönemlerin en büyük imar plan değişikliklerine imza atmaya devam ediyor.
Çağrı merkezi tasarım ve yapımına yöneldi, 30 bin kişilik ortama imza attıÇok sayıda firmanın çağrı merkezlerini inşa eden Mod Tasarım, malzemeyi üretip uygulayarak 9 dosyada 68 patent sahibi oldu. Firmanın sahibi Ercan Sicim, "Kurulumunda görev aldığımız çağrı merkezlerinde çalışan sayısı 30 bini aştı" diyor.
Bursa''da İnşaat Sektörü Hareketli Günler YaşıyorBursa Çimento Genel Müdürü Mürsel Öztürk, Bursa''nın konut ihtiyacının bitmeyeceğini belirterek, "İnşaat sektörü sürekli hareket halinde" dedi.
TAV Medine Havalimanı''na Teklif VerdiTAV Havalimanları''nın Kamuyu Aydınlatma Platformu''nda (KAP) yayımlanan açıklamasında şirketin, Suudi Arabistan''ın Medine şehrinde bulunan Medine Uluslararası Havalimanı için, Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından işletim süresi 25 yıl olarak düzenlenen ihaleye, Saudi Oger Ltd. ve Al Rajhi Holding Group ile birlikte teklifini sunduğu bildirildi. Açıklamada, her bir şirketin eşit payı bulunduğu konsorsiyumda TAV Havalimanları Holding olarak paylarının 1/3 oranında olduğu, idarenin yapacağı teknik ve finansal değerlendirme süreci sonrasında kazanan tarafın açıklanmasının beklendiği belirtildi.
Tarih: 6 Haziran 2011 Kaynak: Milliyet Emlak
Kaya, en çok tavsiye edilen otel zinciri olduTürkiye''nin en büyük otel zincirlerinden Kaya Hotels & Resorts bünyesindeki Hotel Riu Kaya Belek, Club Hotel Rui Kaya ve Calimera Kaya Side otelleri ile Avrupa''nın en büyük tatil web siteleri olan Zoover ve Tripadviser''dan tavsiye edilen otel ödülü aldı.
Troya Hazineleri Çanakkale''ye dönüyorÇanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca, Troya Müzesi''nin yapımına ilişkin, "Dünyanın, 44 değişik ülkesinde değerli parçaları sergilenen Troya Hazineleri, artık Çanakkale''ye dönmenin yolculuğuna başlıyor, evine dönmenin adımını atıyor" dedi.
Romanların İstanbul''uYirmi yıl önceydi, belki yirmi yıla yakın, belki yirmi yılı aşkın. İşte epey bir zaman geçmiş. Bazı günler iz bırakıyor, anılar arasına karışıyor. Bir pazartesi günüydü. Aralık sonu. Soğuk ama güneşli bir gün.
Çevreci projeTürkiye Enerji Verimliliği Meclisi (TEVEM) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) tarafından başlatılan Plastik Ambalajların Enerjiye Dönüşümü kampanyasıyla, 350 bin ton plastik atığın enerjiye dönüştürülmesi hedefleniyor.
Çılgın projelerin içinden deniz geçiyorSeçim vaatlerinde neredeyse her il için bir çılgın proje var. Ancak en ilginç ve ses getirenlerinin ana teması deniz. Liman, köprü, kanal, marina, su sporları... Kısaca denizin bereketi siyaseti de sardı.
TOKİ''deki tecrübesini kitabında anlattıToplu Konut İdaresi (TOKİ) eski Başkanı ve AK Parti Trabzon milletvekili adayı Erdoğan Bayraktar, ''TOKİ ve Şehirlerin Dönüşümü'' adlı yeni bir kitap yazdı.
Hedef 2023''te sıfır çevre sorunuBugün Dünya Çevre Günü. Türkiye, son 10 yılda önemli çevre sorunlarını çözüme kavuşturdu. Hayata geçirilen projelerle atık yönetiminden temiz enerjiye, kaliteli içme suyu temininden ağaçlandırmaya birçok yeniliğe imza atıldı.
Çanakkale ‘Yeni İstanbul'' olmalıErdoğan Bayraktar, TOKİ yıllarını anlattığı kitapta, önerilerine de yer verdi. Bayraktar, "Çanakkale yeni İstanbul olarak planlanmalı, tüp veya köprü geçişi sağlanmalı" dedi.
TOKİ''den Trabzon''a 5 yıldızlı hastaneBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Trabzon''un Akçaabat ilçesinde yaptırılan Haçkalı Baba Devlet Hastanesi, deniz manzaralı, 5 yıldızlı kalitesiyle sağlık alanında Türkiye''yi Avrupa standartlarının üstüne taşıyor.
9 bölge yeni turizm merkezi ilan edildiBakanlar Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın önerisiyle İzmir Alaçatı, Mersin Körfezi, Trabzon-Giresun Sis Dağı, Balıkesir Balya Şifa Termal, Bingöl Ilıcalar Termal, Bursa Dağyenice Termal, Erzurum Olur Ilıkaynak Termal, Sivas Kaklım Balıklı Kaynak Termal, Samsun Vezirköprü ve Bafra-Kolay''ı turizm merkezi olarak ilan etti.
Yeni ortaklarla 500 milyon Dolar yatıracakL''ist İstinye projesinden sonra yola yeni yabancı fonlarla devam edeceklerini söyleyen Krea''nın patronu Hakan Kodal, 3 büyük yatırım için kolları sıvadı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.