Haberler

7 Mayıs 2011, Cumartesi

Yuvayı Dişi Kuş YaparYuvayı Dişi Kuş YaparBu hafta yayınlamayı düşündüğüm projeleri incelerken kadınların mimarlık mesleğinde temsili konusunda oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştım. Hatırladığım projeleri aklımdan geçirmek suretiyle kadın mimarlar tarafından tasarlanmış on yapıyı seçtim. İlk seçtiklerim arasında Zaha Hadid, Kazuyo Sejima ve Gae Aulenti vardı. Bu seçimi yaparken doğal bir şekilde bir liste oluşacağını düşünmüştüm ama farkettim ki karı-koca eşli takımlar haricinde kadınlar tarafından tasarlanmış mimari eserlere ulaşmak oldukça zor. Bulabildiklerimin çoğu da iç mimarlık veya iç mimarlığın ağırlıkta olduğu tasarımlardı. Haberin Devamı
Van Gölü''ndeki ''Çernobil'' zararlı mı?Van Gölü''ndeki ''Çernobil'' zararlı mı?Ukrayna''da meydana gelen Çernobil nükleer kazası sonucu atmosfere yayılan radyoaktif serpintinin saptandığı Van Gölü''nde, değerlerin düşük olması nedeniyle insan sağlığı ve ekoloji açısından herhangi bir risk oluşmadığı bildirildi.
8 binayı, davul-zurna eşliğinde yıktılar8 binayı, davul-zurna eşliğinde yıktılarİstanbul''da, Tuzla Belediyesinin kent içi trafik sıkışıklığını çözmek için hazırladığı "İçmeler Kavşak Rehabilitasyon Projesi" kapsamında 8 bina, davul zurna ile yıkıldı. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, yıkılan 8 binanın yerine 13 katlı modern bir yapı inşa edileceğini ifade etti.
TMSF, müteahhit olduTMSF, müteahhit oldu2017 yılına kadar bitirilmesi planlanan 5 bin 359 konutluk Eston Deniz ve 2 bin 800 konutluk Eston Şehir projesinde inşaat çalışmaları TMSF ile tekrar başladı.
Draw-Think-Tank: Emerging Territories of Movement 15x360 Manifestos Draw-Think-Tank: Emerging Territories of Movement 15x360 Manifestos Bu proje, öğrencileri, keşifçileri, yeni çağın filozoflarını, uzmanlarını ve karar merciilerini, geleceğin kentlerini ve halkını düşünmek üzere bir araya getirecek.
Sahil camileri cemaatini bekliyorSahil camileri cemaatini bekliyorKalabalık cemaatle namaz kılmak müthiş huzur verir insana. Bu yüzden selâtin camilerinde her dem gökyüzüne açılan yüzlerce el, avlusuna ayak basan binlerce insan var. Peki ya Boğaziçi''nin en güzel yerlerindeki sahil camileri?
Odun deposundaki tarihi mezar çalınmışOdun deposundaki tarihi mezar çalınmışSakarya''da bir odun deposunda yapılan zemin çalışmalarında geç Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen bir mezar bulundu ve bunun üzerine kurtarma çalışması başlatıldı.
Metro inşaatları devrediliyorMetro inşaatları devrediliyorAnkara''da yapımı devam eden metro inşaatları, 7 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek törenle Ulaştırma Bakanlığına teslim edilecek
Kadıköy-Kartal metrosunda vagonlar raylara konduKadıköy-Kartal metrosunda vagonlar raylara konduİstanbul''un Anadolu Yakası''nın trafik sorununa çözüm için yapımı devam eden Kadıköy-Kartal metrosunda bugün vagonlar raylara konmaya başlandı.
CHP''li belediye, cami külliyesinin ruhsat iznini iptal ettiCHP''li belediye, cami külliyesinin ruhsat iznini iptal ettiCHP''li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğü''nce yapılacak olan Diyanet Külliyesi ve Camii''nin ruhsat iznini iptal etti.
Kanal İstanbul''dan çıkan hafriyatla Marmara Denizi''nde yapay ada yapılacakKanal İstanbul''dan çıkan hafriyatla Marmara Denizi''nde yapay ada yapılacakUlaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, "Kanal İstanbul Projesi"nden çıkan hafriyatın bir kısmının üçüncü havaalanının alt dolgularında kullanılacağını, bir kısmıyla Marmara Denizi''nde yapay bir ada oluşturulacağını söyledi.
Kakava''da ateş yakıldıKakava''da ateş yakıldıEdirne''nin Uluslararası Kakava Şenliği, dün Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı.
Tuhaf icatlar için de başvuruldu!Tuhaf icatlar için de başvuruldu!İcatlar tarihi mucitlerin ''tuhaf'' buluşları için patent ofislerinin kapısını aşındırmasına da tanık oldu, işte birkaç örnek.
Gülsan, yenilenebilir enerji yatırımına hazırlanıyorGülsan, yenilenebilir enerji yatırımına hazırlanıyorGülsan Holding, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi projelerini değerlendiriyor.
Gökçek''e ''otopark'' şokuGökçek''e ''otopark'' şokuAnkara 1. İdare Mahkemesinin, Büyükşehir Belediyesince geçen yıl başlatılan cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulaması hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiği bildirildi.
Bu bir tekne! Bu bir ev! Hayır, bu bir yüzen ev!Bu bir tekne! Bu bir ev! Hayır, bu bir yüzen ev!Amsterdam ve Londra''daki kanallarda da kullanılan tekne-ev konsepti, lüks konutlara ilham verdi. Bazıları hareket de edebilen evlerin pek çoğu da enerjisini doğal kaynaklardan elde ediyor.
7 asırdır direniyor7 asırdır direniyorEşrefoğlu Cami, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmesi için başvuru yaptığı 27 merkezden biri...
Menemen''de ‘Belen Köprüsü'' bayramıMenemen''de ‘Belen Köprüsü'' bayramıMenemen''e bağlı 8 köyü merkeze bağlayan yolu 14 kilometre kısaltan Belen Köprüsü ulaşıma açıldı.
''Ucube''ye Berlinli talip çıktı''Ucube''ye Berlinli talip çıktıBaşbakan Erdoğan beğenmediği için yıkımına başlanan anıtı, Berlinli Türk işletmeci istiyor.
Bir İlkbahar Sabahı Güneşle Uyandınız mı Hiç?Bir İlkbahar Sabahı Güneşle Uyandınız mı Hiç?Bugün 5 Mayıs! Baharın habercisi Hıdrellez''in kutlandığı gece. İstanbul yine bugüne ayak uyduramadı... Kent gittikçe metropol olmanın sınırlarını zorluyor derken iklim açısından da Londra''ya benzemesi gerektiğinden kimse bahsetmedi. Hava ne zaman ısınacak? "Güneşi gördüm" sadece bir film ismi olarak mı kalacak? Bir ilkbahar sabahı güneşle uyanıcak mıyız hiç? Çılgın gibi koşarak kırlara uzanabilecek miyiz biz? Hepsini hayat isimli pembe dizimizin ilerleyen bölümlerinde göreceğiz. Peki bu Hıdrellez nedir? Neden kutlanır? Nerede kutlanır? Ya da Ahırkapı''da bu sene neden kutlanmıyor?
Almanlar, Dünyanın En Büyük Havaalanı Maketini İnşa EttiAlmanlar, Dünyanın En Büyük Havaalanı Maketini İnşa EttiHamburg''daki Knuffingen Havaalanı''na ait bu muhteşem minyatür maket, 6 yılın sonunda sergilenmeye başlandı.
İşçiler, zarar gören nükleer reaktör binasındaİşçiler, zarar gören nükleer reaktör binasındaJaponya''da 11 Marttaki şiddetli depremde hasar gören Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki 1 numaralı reaktör binasına, işçilerin felaketten sonra ilk kez girdiği bildirildi.
BIG, Arnavutluk''ta Bir İslami Kültür Merkezi TasarlayacakBIG, Arnavutluk''ta Bir İslami Kültür Merkezi TasarlayacakBIG, Martha Schwartz Landscape, Buro Happold , Speirs & Major, Lutzenberger & Lutzenberger, ve Global Cultural Asset Management, Arnavutluk''ta, bir cami, bir İslami Merkez ve bir din müzesini bulunduracak 27,000 m²''lik yeni bir kültürel merkez tasarımı için açılan uluslararası tasarım yarışmasını kazandı.
Sürdürülebilir Özellikleriyle Öne Çıkan Niagara Şaraphanesi TasarımıSürdürülebilir Özellikleriyle Öne Çıkan Niagara Şaraphanesi Tasarımısuperkül, bir mimarlık firması adı olarak kulağa çok anlamsız geliyor, fakat Andre D''Elia ve Meg Graham''ın çalışması öyle değil. Fielding Estate Şaraphanesi tamamen şatafattan uzak.
Çılgın yandaşlık projeleri''Kanal İstanbul Projesi''nin çılgın bir proje olmadığını, ondan daha önemlilerinin, daha çılgınlarının bile geçtiğimiz son 3-5 yılda bitirilmesi için önemli mesafe kat edildiğini yazdım. Acayip, tuhaf, eleştiri kültüründen nasip almamış mesajlar geldi.
Çevresel ve ülkesel çılgınlık(lar)...İstanbul Boğazı''na paralel bir kanal ve iki yakasında yeni kentler inşa etme iradesi, seçim arefesinde kamuoyuna "çılgın proje" olarak açıklandı. TDK Sözlüğü''ne göre çılgın, "aşırı davranışlarda bulunan, deli, mecnun".
Belki şehre bir kanal gelir, çok fena olur!Balıklar için Boğaz''ı bayram yerine çeviren akıntıların bu insan eli ''kanalı'' tercih edip etmeyeceği konusunda doğayla beraber hareket ediyor ve ''tatmin'' olmuyoruz. Bu sular bizim değil, onların!
Basit bir ‘bakkal hesabıyla'' Kanal İstanbul!BAŞBAKAN''ın bir işadamının 30 milyar dolar yatırmaya hazır olduğunu söylediği kanal projesi ile ilgili basit bir hesabı, Mülkiyeli bir hesap uzmanı arkadaş yaptı.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.