Haberler

7 Temmuz 2006, Cuma

Bağımsız Editörler Belirlendi!Bağımsız Editörler Belirlendi!Katılımcılığı artırmak ve okuyucularıyla iletişimi üst düzeye taşıyıp yayın anlayışını daha da iyiye götürmek amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini başlatan Arkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden ve yurt dışından bağımsız olarak çalışacak editörlerini belirledi. “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini her sene düzenlemeyi hedefleyen Arkitera Mimarlık Merkezi, bu çalışma ile mimarlık yayıncılığına ilgi duyan kişilerin bir araya gelmesini ve iletişim kurmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Haberin Devamı
Barselona''da Yeni Bir Odak NoktasıBarselona''da Yeni Bir Odak NoktasıEnric Miralles ve Benedetta Tagliabue tarafından Gas Company şirketi için tasarlanan yapı Barselona’da yeni bir odak noktası oluşturuyor.Gas Company gökdeleni sadece tek bir perspektif ile algılanabilcek bir yapı değil. Yapının etrafında gezdiğinizde gökyüzü ile nasıl ahenk içerisinde olduğunu keşfedebilirsiniz.
Marmaray''a dava açılıyorMarmaray''a dava açılıyorMarmaray Projesi kapsamında Üsküdar Selmanağa Mahallesi''ndeki Makas Tüneli çalışmalarında çökme tehlikesi geçiren 2 apartmanda yaşayan vatandaşlar, ihaleyle tüneli kazan TAİSEİ şirketinin kendilerini mağdur ettiğini öne sürerek yargıya gitme kararı aldı.
Beton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaBeton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaKaradeniz''de yaşanan sel felaketinde günümüz teknolojisiyle yapılan onlarca köprü yerle bir olurken, yüzyıllardır sellere, fırtınalara dayanan tarihi köprüler ayakta kaldı.
Ata''nın hediyesi ''zarar ediyor'' diye satılamazAta''nın hediyesi ''zarar ediyor'' diye satılamazBursa 2. İdare Mahkemesi, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü''nün (TİGEM) Yalova''daki Atatürk Tarım İşletmesi''nin tasfiye edilmesi ve Hazine adına tescili yapılarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü''ne devrini öngören Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararının yürütmesini durdurdu.
Sonradan Yetişmenin PsikolojisiSonradan Yetişmenin PsikolojisiMimarlık söylemleri içinde 80’ler dünyada, postmodernizmin söndüğü ve eleştirilerinin başladığı bir süreçti. Ancak bu dönem, toplumlar için bir çok patlamaları da beraberinde getirdi. Dünya güçlerinin çift merkezden teke inmesi, serbest piyasanın hararetlenmesi, erişimin, açılmaların ve yayılımın büyümesi toplumlar üzerinde bir takım kırılmalar meydana getirdi. Modernizmin üretken ve “taraf” olan insanlarının hayat tarzlarında meydana gelen odak kaymaları, üzerlerinde geçici, değişken, zemini kaygan ve ayrışmaya yatkın profiller çizdi.
Mardin, kent müzesine kavuşuyorMardin, kent müzesine kavuşuyorHacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA), Mardin eski Vergi Dairesi Binası’nı, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’ne dönüştürüyor.
Konut satışlarına yüksek faiz freniKonut satışlarına yüksek faiz freniFaiz oranının yüzde 1,07’den 2,35’e fırlaması konut satışlarını bıçak gibi kesti. Ev fiyatlarında yüzde 15’e varan düşüş var.
İstanbul’un kentsel dönüşümüne AB desteği geliyor…İstanbul’un kentsel dönüşümüne AB desteği geliyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Venedik Belediyesi’nin eş liderliğini yürüttüğü “Kentsel Yenilenme ve Sürdürülebilirliği Geliştiren Yenilikçi Akdeniz Ekonomik Kalkınmasına Yardımcı Eylemler” (ARCHIMEDES) proje teklifi Brüksel’e teslim edildi.
Mimarlık ve Kentsel Planlama Arasındaki Alan: Kees Christiaanse SöyleşisiMimarlık ve Kentsel Planlama Arasındaki Alan: Kees Christiaanse SöyleşisiKentsel planlama, 20.yy başından beri kendine içine girebileceği kalıplar arayan ve bir değer biçmeye çalışan bir disiplin. Aktörlerinin kim olacağı, bir ideolojiye sığınıp sığınamayacağı, halihazırdaki çevreyle nasıl ilişki kuracağı kentsel planlamayı neredeyse bir asırdır konuşulan bir konu haline getirdi. Üstelik insan faktörü ile çok yakından ilişkili olması da insana atfedilen erdem ve insanın yüceltilmesi durumu karşısında kenti ve kentin nasıl planlanacağını felsefik ve ideolojik boyuta da taşıdı.
Beton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakBeton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakYapay binaların arasında yapay hayatlar yaşıyoruz. Farklı seyahat tercihlerimiz, yemek alışkanlıklarımızla yaşadığımız çeşitli binalarda farklı işlerle uğraşıyoruz. Kentsel popülasyonun hızla arttığı bir çağda bizlere düşen faturanın ne kadar olduğu ve kırsal yaşamda bu faturanın ne kadar farklılık gösterdiğini soruşturmalıyız. Birey, kırsal çevreden kente hareket ettiğinde daha mı az yoksa daha mı fazla karbondioksit tüketiyor? Eğer cevap, “az” ise nasıl oluyor da kent sisi oluşumuna yardımcı oluyoruz? Sokaklarımızın köşelerinde bulunan çöp yığınları tarım arazilerinde kullanan gübrelerden daha mı yararlı?
Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera Mimarlık Merkezi’nin resmi yayını olan Arkitera.com’da bizimle çalışmak isteyecek tam zamanlı çalışma arkadaşları arıyoruz.
Yeni felaketler kapıdaTEMA Vakfı, son günlerde yaşanan sel felaketlerinin nedeninin yeşil örtünün tahribi olduğunu belirterek Türkiye''nin doğal bitki örtüsünü korumaya yönelik her türlü yasal önlemi almasını, ulusal bir tarım ve orman politikası oluşturmasını istedi.
Zehirli varillere gece operasyonuGebze Şekerpınar''da toprağa gömülü 10 zehirli varil olduğu ihbarıyla başlayan olaylar, esrarengiz bir hâl aldı. Önceki gece 23.00 sularında, varillerin gömülü olduğu iddia edilen bölgede "şüpheli" bir kazı çalışması yapıldı.
Arapların Talip Olduğu Cevahir Alışveriş Merkezi Eylül''e Kadar SatılacakCevahir Holding ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ortak yatırımı olan Cevahir Alışveriş Merkezi''nin satış süreci hızlandırıldı. İbrahim Cevahir, ''Eylül ayında satış tamamlanır'' dedi.
Gökçek usulü dönüşümTürkiye Cumhuriyeti''nin kurulduğu yer olan Ulus''un kentsel dönüşüm süreci, Anakent Belediyesi''nce TMMOB Mimarlar Odası''na kayıtlı olmasına karşın, 12 yıldır odadan projesi geçmeyen, en fazla 500 metrakarelik alanda çalışmış, yaptığı cami restorasyonlarıyla tanınan Hassa Mimarlık ve Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd''ye emanet edildi.
İstanbul''un mavi zakkumu korunacakDünyada sadece Türkiye''nin kuzeybatısıyla Yunanistan''ın birkaç bölgesinde yetişen ''mavi yıldız'' için proje başlatıldı. Çiçeğe mavi zakkum veya doğurazyası da denildiğini belirten Doğal Hayatı Koruma Derneği Proje Müdürü Sema Atay, "Araştırmalarımız sonucu çiçeği, Ömerli Havzası''nda yalnızca 10-15 metrekarelik alanda bulduk. Bir de Halkalı''da olduğunu biliyorduk. Ama şimdi Halkalı''da o bitkiyi bulabilir misiniz? Çiçeği korumak için Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı ve Atatürk Arboretumu''yla koruma projesi başlattık" dedi. Atay, İstanbul''un 2 bin 500 farklı bitki türüne ev sahipliği yaptığını, bunun 300''e yakınının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
145 tarihi ev restore ediliyorAfyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek ''in öncülüğünde İl Özel İdare Müdürlüğü''nce Tarihi Millet Hamamı''ndan sonra 145 tarihi evin ön cepheleri de aslına uygun olarak restore ediliyor. Şanlıurfa Valiliği döneminde de birçok tarihi binayı aslına uygun olarak restore ettirerek kültürel etkinliklerin kullanımına açan Vali Dilek, benzer projelere Afyonkarahisar''da da imza atıyor. Tarihi evlerin yoğunlaştığı bölgelerde geçen yıl başlatılan ''''Sokak İyileştirme Projesi'''' kapsamındaki sivil mimarlık örneği 25 evin sokağa bakan cepheleri iyileştirildi, çatıları onarıldı. Bu yıl da çalışmalar ikiye bölündü. Kuyulu Camii Sokak, Tacıahmet Caddesi, Tacıahmet Millet Hamamı Caddesi ile Yukarıpazar Camii ile Ulu Camii arasındaki Camii Kebir Caddesi''ndeki 65 evin restorasyonu 388 bin YTL''ye, ikinci bölümdeki 51 ev de 253 bin YTL''ye ihale edildi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Çeşme ''ilan tahtasında''Çeşme''deki meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, projeyle ''mülkiyete konu olamayacak kamu varlıklarının özel kurum ve kişilere devredileceğini'', var olan planlara aykırı olarak orman ve tarım arazilerinin turizme açılacağını söylüyor.
Milas Güllük Limanı Hizmete AçıldıUlaştırma Bakanlığı''nca, Milas''ta yap-işlet-devret modeliyle inşa ettirilen Güllük Yükleme ve Boşaltma Limanı tamamlandı.
Konut inşaatı 100 bini aştıYılın ilk üç aylık döneminde 102 bin 359 dairenin inşaatına başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) inşaat ruhsatlarıyla ilgili istatistiksel verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre daire inşaatı sayısında yüzde 32.5 artış kaydedildi. Dairelerin brüt inşaat alanı olarak ortalama büyüklüğü 147 metrekare olarak belirlendi. Apartmanların metrekare başına ortalama birim maliyeti 407 YTL olarak hesaplandı.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
Avrupa''nın en kirlisi Napoliİtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma Avrupa''da en kirli kentlerin İtalya''da olduğunu ortaya çıkardı. İtalyan çevre bilimciler, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli''yi ''en kirli kent'' seçti. Araştırmalara göre en temiz kentler ise şöyle: Helsinki, Berlin ve Barcelona.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Avrupa''nın en kirli kentleri İtalya''daİtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli ile Milano''yu, en kirli kent listesinin ilk iki sırasında gösterdi.
Çöken bina ile ilgili dava yeniden görülecekYargıtay, Marmara Depremi sırasında Adapazarı''nda 44 kişinin öldüğü binayla ilgili davada sanıklara verilen cezayı az buldu. Yargıtay''a göre, 650''şer YTL para cezasına çevrilen 10''ar ay ağır hapis cezası, ‘adalet ve hakkaniyet kurallarına’ uymuyor.
Galata Köprüsü trafiğe kapatılıyorYeni Galata Köprüsü, periyodik bakım çalışmaları nedeniyle 11 temmuz salı günü 01.00-04.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.
‘Akdeniz Ülkeleri Kent Risk Yönetimi Toplantısı’ AKOM’da yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Akdeniz ülkeleri sivil savunma uzmanlarına ev sahipliği yaptı. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği “Avrupa-Akdeniz Zarar Azaltma Önleme ve Doğal ve Yapay Afetlerin Yönetimi Sisteminin Geliştirilmesi” konulu toplantı AKOM’da yapıldı.
Alaçatı''da turizm yatırımcısına tahsisTurizm kentleri projesinin ilk tahsisi ''İzmir-Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı'' bu ay ilana çıkıyor. Ağustos ayında tahsis edilmesi planlanan ''Çeşme-Alaçatı ve Paşalimanı'' turizm kenti projesi İzmir kent merkezine 80 kilometre, Urla''ya 40 kilometre ve Adnan Menderes Havaalanı''na yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tahsis edilecek yaklaşık 11 bin 700 hektarlık alanda golf sahaları, turizm konaklama tesisleri, termal köy, kür parkı, kür (tedavi) merkezi, sağlık-güzellik merkezi, gastronomi alanları, turizm konaklama tesisleri, butik tatil villaları, termal tatil merkezi, günübirlik kullanıma yönelik tesisler, ticaret alanları, sosyal merkez ve kongre merkezi bulunacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Kentleri Projesi''nde Çeşme''nin ardından Dalaman''ın tahsise açılacağını bildirdi. Tahsise yabancı yatırımıcıyı çekmek isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla ilgili olarak yurtdışında da tanıtım yapıyor.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Mavişehir''de Trafiği Rahatlatacak Düzenlemeİzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Mavişehir ve çevresinde trafiği rahatlatacak yeni bir düzenleme çalışmasının yapımına başladı. Uygulaması başlayan proje ile özellikle Ege Park çevresinde oluşan trafik karmaşası ortadan kaldırılacak.
Dilovası''nda kara bulutlarAğır sanayinin yer aldığı Gebze''nin Dilovası beldesinde yaşayan yurttaşlar başta kanser olmak üzere, solunum yolu ve cilt hastalıkları ile karşı karşıya. Mahalle muhtarları ve bölge sakinleri yetkililerin bugüne değin kirlilik sorununun çözümü için adım atmamasını eleştirerek bölgede artık sanayi tesisi istemediklerini belirttiler.
İşe yaramaz atıklar Kuşadası''naKuşadası Limanı''nı ziyaret eden kruvaziyer gemileri, Türkiye''yi çöplük olarak kullanmayı sürdürüyor. Geri dönüşümlü atıklarını depolayan gemiler, işe yaramaz yemek ve mutfak atıklarını Türkiye''ye bırakıyor.
Validebağ Öğretmenevi Korusu''nun DüşündürdükleriCumhuriyet''e, laik demokratik yönetime eğitim alanında alın terleriyle emek veren öğretmenlere Mustafa Kemal ''in armağanı olan ''''Koşuyolu-Validebağ Öğretmenler Korusu'''' siyasi baskılarla ellerinden alınmak isteniyor.
''Bin Pınarlı İda'' bildirgesiÖylesine etkileyici bir ''''dağ'''' ki, Hera, Afrodit ve Athena ''nın katıldıkları güzellik yarışmasına bile ilham kaynağı olmuş... Öylesine kutsal ki, Zeus bile burada doğmuş... Öylesine yüce ki, tanrılar Truva Savaşı''nı buradan izlemişler...
Konutta yıl sonunu bekleyinİNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut fiyatlarının artan inşaat maliyetleriyle yükseldiğini belirterek, "Bu tabloda konut almak akıllıca iş değil. Çünkü, yıl sonuna kadar fiyatlar düşecek" dedi.
İnşaat İşi Bir Yıldan Uzun SürerseGayrimenkulde son yıllarda yaşanan talep artışı inşaat sektörünün ve beraberinde bir çok sektörün de canlanmasına neden oldu.
Kira artışı enflasyonu ikiye katladıSon bir yılda Tüketici Fiyatları Endeksi yüzde 10.12 artarken, konut kiralarındaki artış yüzde 21.23 oldu. Kiralara yılın en yüksek üçüncü zammı haziranda geldi.
TOKİ''den müteahhide ''resmen'' kolaylıkToplu Konut İdaresi (TOKİ), inşaat maliyetlerindeki artışlar nedeniyle zor duruma düşen müteahhitleri rahatlatmak için, hak edişlerden yapılan yüzde 5 kesintiler ödeme kolaylığı getirdi. Toplu Konut Kanunu Kapsamında Yapılacak Sözleşmelerde Uygulanacak Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar, Bakanlar Kurulu Kararı olarak Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, 50 seviyesinde tamamlanmış işler için kesintilerin yüzde 3''ü, yüzde 70 seviyesinde tamamlanmış işler için ise kesintilerin kalan yüzde 2''si, karşılığında teminat mektubu alınmak kaydıyla yükleniciye ödenebilecek.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
İstanbul’un en eski yapısı İmrahor Camii onarılarak hizmete açılacakİstanbul’un en eski yapılarından biri olan 1543 yıllık İmrahor Camii müştemilatının (Studios Manastırı ve Ioannes Prodromos-Vaftizci Yahya Bazilikası) restore edileceği bildirildi.
Eskişehir Gayret Etmeyince Fırsatlar KaçıyorEskişehirlilerin gayret göstermemesi nedeniyle asırlık TÜLOMSAŞ hiçe sayılarak hızlı tren fabrikasının Adapazarı''na kurulmasına karar verildi. Bölgesel havaalanı ise Kütahya''ya gitti.
Mardinli Tarihine Sahip ÇıkıyorAçık hava müzesi görümündeki 7 bin yıllık tarihi dokusuyla dünyada Kudüs ve Venedik şehirlerinden sonra 3. tarihi ve mimari sit kenti olma yolunda ilerleyen Mardin’de, tarihi mekanların restorasyonu devam ediyor.
Arkeolojik Zenginliğimiz Almanya’da SergilenecekAnadolu’nun çeşitli bölgelerinde yerli ve yabancı arkeologlar tarafından yürütülen kazı çalışmaları sonucu, gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerin bir bölümünün, Almanya’da önümüzdeki yıl açılması planlanan arkeolojik sergide, sanatseverlerin beğenisine sunulacağı bildirildi. Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde (DAI) görevli arkeolog ve Göbeklitepe Kazıları Çalışmaları Bilimsel Başkanı Doç. Dr. Klaus Schmidt, DAI’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle “Anadolu’da 10 Bin Yıl” adlı arkeolojik bir sergi açmayı düşündüğünü belirtti. Almanya’nın Karsluhe kentinde, 2007 yılının Ocak ayında gerçekleştirilmesi planlanan sergide, Şanlıurfa’ya bağlı Örencik köyü yakınlarındaki Göbeklitepe’de ve Anadolu’nun diğer bazı kentlerinde yürütülen kazı çalışmaları sonucu elde edilen eserler sergilenecek.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
‘Şimdi konut almak akıllıca değil fiyatlar düşecek’Konuttaki durgunluk ev hayali kuranların da kafasını karıştırıyor. Pek çok kişi en uygun zamanlama hakkında uzmanlardan yardım almaya çalışırken, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, önemli mesajlar verdi.
Müteahhide Hakediş KolaylığıToplu Konut İdaresi (TOKİ), inşaat maliyetlerindeki artışlar nedeniyle zor duruma düşen müteahhitleri rahatlatmak için, hak edişlerden yapılan yüzde 5 kesintileri ödeme kolaylığı getirdi. Bakanlar Kurulu kararına göre, yapım işlerinde hak edişlerin yüzde 95’inin ödenmesi, her hak edişten yüzde 5 düzeyinde yapılan kesinti tutarlarının ise iş sözleşmesine uygun olarak tamamlandıktan sonra geçici kabul onay tarihinden itibaren 15 gün içinde yükleniciye ödenmesi uygulaması devam edecek. Ancak, 50 seviyesinde tamamlanmış işler için kesintilerin yüzde 3’ü, yüzde 70 seviyesinde tamamlanmış işler için ise kesintilerin kalan yüzde 2’si, karşılığında teminat mektubu alınmak kaydıyla yükleniciye ödenebilecek. Bu teminat mektupları, iş sözleşmesine uygun olarak tamamlandıktan sonra, geçici onay kabul tarihinden itibaren 15 gün içinde yükleniciye iade edilecek.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Yıl Sonunda Evler UcuzlarBüyük talep nedeniyle artan konut fiyatlarının yıl sonuna kadar düşeceği belirtildi. Geçtiğimiz yılın ortalarında başlayan ve yüzde 1’in altına düşen konut kredisi faizleriyle hızla büyüyen konut talebi, döviz kurundaki yükselme ve inşaat malzemesi fiyatlarındaki artış nedeniyle durdu.
Çelik Palas İhalesi İptal EdildiÖzelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Emekli Sandığı''na ait olan Çelik Palas Oteli ihalesini iptal etti. Yaklaşık 2 hafta önce ihalesi yapılan ve Torunlar Gıda''ya ait Toray İnşaat''ın 31.6 milyon dolarlık teklif verdiği Çelik Palas ihalesinin, ulaşılan rakam yetersiz bulunduğu için iptal edildiği öğrenildi. ÖYK ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''na (TCDD) ait Samsun Limanı''nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için açılan özelleştirme ihalesini de iptal etti. İhaleye Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş. ile Yıldırım Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş. yazılı tekliflerini sunmuştu. Bu ihalenin de yetersiz teklif nedeniyle iptal edildiği bildirildi. Çelik Palas ihalesine, "kara para aklama" nedeniyle bir süre önce tutuklanan Erol Evcil''in de teklif vermek istediği ancak bunun komisyon tarafından önlendiği ileri sürülmüştü.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Hızlı trenle Konya’ya 75 dakikada gidilecekKonya-Ankara arasını 1 saat 15 dakikaya indirecek hızlı tren projesi temel atma töreni 8 Temmuz Cumartesi günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile yapılacak.
Yargıtay, müteahhitlere verilen cezayı az bulduYargıtay, 17 Ağustos depreminde Adapazarı’nda yıkılan apartmanın müteahhidi ile belediye çalışanlarına verilen cezayı az bularak, davanın yeniden görülmesine karar verdi.
1543 Yıllık Kilise Restore Ediliyor5’inci yüzyılda Doğu Konsülü Studios tarafından Vaftizci Yahya adına inşa ettirilen kilise, İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrildi. Defalarca hasar gören eserin zaman içinde çatısı da çöktü. Anıtın bağlı bulunduğu Ayasofya Müzesi Müdürü Jale Dedeoğlu, kilisenin bugün sadece duvarları ve sütunlarının ayakla kaldığını belirterek, duvarların kurtarılacağını, eksik sütunların tamamlanacağını söyledi.
Tarih: 6 Temmuz 2006 Kaynak: Akşam
Bodrumdan Gün IşığınaDolmabahçe Sarayı’nın bodrum katında çürümeye terk edilen eserler gün ışığına çıktı. 11 bin 944 parça eser, 600 bin YTL harcanarak restore edilen daha önce sarayın mutfağı olarak kullanılan Matbahı Amire bölümünde oluşturulan depo müzede sergilenecek.
Yabancı Ağaç Türlerinin Başkent KuşatmasıÖnce İstanbul ve Ankara Büyükşehir sınırlarINda baş gösteren kavak düşmanlığı Anadolu kasabalarına kadar uzandı. Gerekçe olarak kavak polenlerinin insanlarda alerjik rahatsızlıklara, hatta astım krizlerine yol açtığı öne sürüldü.
T0Kİ, Müteahhitlerine Erken Ödeme YapacakToplu Konut Kanunu Kapsamında Yapılacak Sözleşmelerde Uygulanacak Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar, Bakanlar Kurulu Kararı olarak dün yürürlüğe girdi.
Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Kanun Tasarısı İle İlgili GörüşlerÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın değişiklik teklifi ile gündeme getirdiği, sonra Başbakanlık müdahalesi ile son şeklinin verildiği “Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” TMMOB ve diğer meslek odalarından tepki gördü.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.