Haberler

7 Temmuz 2008, Pazartesi

Arkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin, Türkiye’deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Arkiv Seçkileri projesinin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye’de bir yıl içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, okunabilir bir kaynak oluşturmak olan Arkiv Seçkileri projesi, Türkiye’nin tek mimarlık başvuru kaynağı olan Arkiv üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci, geçtiğimiz hafta yapılan ikinci etap değerlendirmeleriyle tamamlandı.
Haberin Devamı
UNESCO''dan İstanbul''a 2009''a kadar mühletUNESCO''dan İstanbul''a 2009''a kadar mühletBM''nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi, eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul''a 2009''a kadar mühlet verdi.
İşte Pina’da ağaç katliamının fotoğrafıİşte Pina’da ağaç katliamının fotoğrafıGüllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası, otel yapımı için denizin kaçak olarak doldurulması ile gündeme gelmişti.
Neva Nehri kıyılarındaNeva Nehri kıyılarındaSt. Petersburg’un her köşesinde bir tarih var. Topu topu üç asırlık bir başkentin bu kadar dolu olması, ancak onun ardındaki halkın dinamizmi ve zengin muhtevası ile açıklanabilir.
Havana: Eski ile Yeni ArasındaHavana: Eski ile Yeni ArasındaKristof Kolomb, 28 Eylül 1492''de Küba''yı “insan gözünün görmüş olduğu en güzel kara parçası” olarak nitelendirmişti. Havana ise, eski dünya ile yeni dünya arası bir geçiş köprüsü olduğundan büyük zenginlikler bir zamanlar buraya geldi ve buradan geçti. Bu nedenle, çok zengin bir kültürel mirasa sahip olan Havana’nın bir dönem İspanya’nın güneyi ve Kanarya Adaları''nın etkisi altında kaldığını, 18.yy’da Barok tarz mimarinin etkisi altına girerek tüm meydanlarında bu tarzı hissettirerek yaşadığını, sonrasında devreye giren neo-klasik mimari ile de müthiş bir eklektik yapıya kavuştuğu görülür.
Küresel Isınırken Mimarlar da Isınır mı?Küresel Isınırken Mimarlar da Isınır mı?Henüz bitirdiğimiz yüzyılın başlarında cezaevine girip 20 - 30 yıl içerde kalanlar dışarı çıktıklarında büyük bir sürprizle karşılaştılar. Dünya şimdi daha güzeldi.
‘Türkiye’den iki kredi kartıyla ev almak mümkün’‘Türkiye’den iki kredi kartıyla ev almak mümkün’Yabancılara mal satışına ilişkin yasa TBMM’den geçerken İngiliz mülk alıcılarının, fiyatların düşük olduğu Türkiye’ye aktığı, yatırımcıların da Türkiye’nin AB’ye girmesi halinde fiyatların fırlamasını beklediği bildirildi.
10 soruda KEY10 soruda KEYSosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, KEY’le ilgili en çok merak edilen 10 soruyu NTVMSNBC okurları için yanıtladı. Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinin ne zaman yapılacağı henüz netleşmedi.
Öküz Mehmet Paşa''dan Kuşadası''na yadigarÖküz Mehmet Paşa''dan Kuşadası''na yadigarAyıptır söylemesi yolumuz Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı''na düştü. Hayır, işin içinde şaka falan yok, otelin adı gerçekten bu.
Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yenilenerek hizmete alındıHarbiye Açıkhava Tiyatrosu yenilenerek hizmete alındıIMF ve Dünya Bankası ortak Genel Kurul Toplantısı Harbiye Kültür Vadisi''nde yapılacak. Aralarında hazine bakanları, finans kululuşları yöneticilerinin de bulunduğu 23 bin kişi katılacak.
Bahçedeki fıskiyeler dans pistine dönüşüyorBahçedeki fıskiyeler dans pistine dönüşüyorBir ara Et ve Balık Kurumu’nun deposu olarak kullanılan Atik Ali Paşa Yalısı artık beş yıldızlı bir otel: Four Seasons Hotel Istanbul At The Bosphorus.
Doğu Anadolu’ya turizm aşısıDoğu Anadolu’ya turizm aşısıDoğu Anadolu’yu turizme kazandırmayı amaçlayan proje kapsamında ilk pansiyonlar açılıyor. UNDP ile Turizm Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü projenin kaynağı Efes’ten.
Diyarbakır güneş topluyorDiyarbakır güneş topluyorDiyarbakır’da, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ve Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü (UNDP), Dicle Üniversitesi ile Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği ortaklığında enerjisinin tamamını doğadan alan bir Güneş Evi yapıldı.
Kuzey Ege''nin incisi: BozcaadaKuzey Ege''nin incisi: BozcaadaÜzüm bağları, taş evleri, daracık sokakları, Arnavut kaldırımları, masmavi denizi, birbirinden lezzetli deniz ürünleri ve başka yerde tadamayacağınız şarapları ile Bozcaada, huzur arayanlar için ideal bir tatil rotası.
ArkiPARC.com.tr, Gayrimenkul Sektörünün Rehber ve Tartışma Ortamı İhtiyacına Çözüm GetiriyorArkiPARC.com.tr, Gayrimenkul Sektörünün Rehber ve Tartışma Ortamı İhtiyacına Çözüm GetiriyorNisan 2008’de, gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaç edinerek, gayrimenkul sektörünün nabzını tutacak bir iletişim platformu olma hedefiyle yayın hayatına başlayan, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni yayını www.arkiparc.com.tr gelişmeye devam ediyor.
Nysa Antik Kenti sahipsiz kaldıNysa Antik Kenti sahipsiz kaldıAydın''ın Sultanhisar ilçesinde 18 yıldır yapılan Nysa Antik Kenti kazı çalışmalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın ayırdığı ödeneğin henüz gelmemesi ve sponsorların desteğini çekmesi nedeniyle bu yıl başlayamadığı bildirildi.
Loftta mahremiyet de olsun dediler, yatak odalarını duvarla böldülerLoftta mahremiyet de olsun dediler, yatak odalarını duvarla böldülerAkfen GYO ve Sağlam İnşaat tarafından gerçekleştirilen Levent Loft Bahçe, yatak odalarına mahremiyet kazandıran soft konseptiyle dikkat çekiyor.
Merkez Bankası''nın gönlü Levent''teMerkez Bankası''nın gönlü Levent''teMerkez Bankası yetkilileri hükümetin banka merkezini Ataşehir''e taşıma fikrine sıcak bakmıyor. Levent''te arazileri olduğunu hatırlatan yetkililer, yer konusunda kararı da Banka Meclisi''nin vermesi gerektiğini belirtiyor.
Evet, Kars’ı sil baştan ele almak lazımEvet, Kars’ı sil baştan ele almak lazımKars, Türkiye gibi, acemi ve üçkağıtçı bir doktorun eline düşmüş hasta gibi. Bu doktor, yani Ankara’daki ve Kars’taki siyasiler ve bürokratlar hastayı tedavi etmek bir yana teşhisten bile aciz.
Four Seasons’ın arkeolojik kazısıFour Seasons’ın arkeolojik kazısıSultanahmet Arkeolojik Parkı ve onun üzerinde inşa edilmeye başlanan Four Seasons Oteli’nin ek bölümleri hakkında bir süre önce Cumhuriyet gazetesi ile Bilim-Teknoloji dergisinde çıkan ve sit alanındaki yapılaşmayı açık veya örtük olarak destekleyen yazılar bu metnin kaleme alınmasını gerektirdi.
Metin Hepgüler''le Gerçekleştirdiğimiz Söyleşiye Doğan Tekeli''den Gelen YanıtMetin Hepgüler''le Gerçekleştirdiğimiz Söyleşiye Doğan Tekeli''den Gelen YanıtArkitera Mimarlık Merkezi olarak, Metin Hepgüler''le bir söyleşi gerçekleştirmiş ve bu söyleşiyi geçtiğimiz günlerde yayına açmıştık. Söyleşide ismi geçen, Site Kollektif''in kurucu ortaklarından Dr. Yüksek Mühendis Mimar Doğan Tekeli, kendisiyle ilgili iddialara cevap veren bir yazı gönderdi. Yazı elimize ulaştıktan sonra bir yayın kurulu toplantısı düzenleyerek, tarafsızlığımızı koruyabilmek adına bu yazıyı ne şekilde yayınlamamız gerektiğini uzun süre tartıştık. Fakat hem tarafsızlığımızı korumak hem de söz konusu iddialara cevap hakkı doğduğu için yazıyı ana sayfada yayınlamayı uygun gördük. Doğan Tekeli''nin konuyla ilgili sözleri şu şekilde...
Çevreci konuta faiz dopingiÇevreci konuta faiz dopingiGayrimenkul kuruluşlarının peş peşe çevre dostu projeleri devreye sokmasının ardından şimdi de bankalar, bu konutlara düşük faizli kredi uygulamasını başlattı.
Çayyolu’nun çayı gitti yolu kaldıÇayyolu’nun çayı gitti yolu kaldıBaşkent’in hızla gelişen bölgesi Çayyolu’nda, doğa trilyonluk yatırımlara kurban ediliyor. Bölgeye adını veren dere boyundaki ağaçlar, ASKİ tarafından acımasızca katledildi.
BETONART’ın Yaz Sayısında Sanat Var!BETONART’ın Yaz Sayısında Sanat Var!BETONART, son sayısında “Yere Özgü Sanat” teması altında doğal ve yapılı çevrede sanatı konu ediniyor. Yerle ilişki kurmak sanattan ziyade mimarlık disiplini için geçerlidir. Oysa “çevre sanatı”, tıpkı mimarlık gibi bağlamını dikkate alan üretimi savunur. Sanatçılar yere mimarlardan farklı nasıl yaklaşır? İki disiplinin bakışında ortak paydalar var mıdır? Bağlam bir sanatçının gözünde nasıl yorumlanır? Bu soruların yanıtları editörlüğünü Zeynep Alpay’ın üstlendiği “Yere Özgü Sanat” dosyasında ele alınıyor.
Slovenya - 100 Yıllık MimarlıkSlovenya - 100 Yıllık Mimarlık1991’de kazanılan bağımsızlık, 2004’te gelen Avrupa Birliği üyeliği, 2007’de para biriminin Euro ile değiştirilmesi ve 2008 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı... Bunlar, son zamanlarda Slovenya’ya ve ülkenin mimarlık kültürüne olan ilginin giderek artmasının birkaç sebebi.
Ç.Ö.PÇ.Ö.PTürk Dil Kurumu’nun güncel sözlüğünde, yararsız, pis veya zararlı olduğu için atılan ufak tefek şeylerin hepsi çöp olarak tanımlanıyor. Yenilen meyve, sebze ya da diğer gıda maddeleri ile üretim ve tüketim alanlarında kullanılan malzemelerin işe yaramayan, değersiz kısımları çöpe dönüşerek evlerimizde ve şehirlerimizde giderek birikiyor. Bu yararsız malzemeleri değerlendirmek ya da mümkün olduğunca çevreye zarar vermesine engel olacak şekilde imha etmek üst üste yığılan çöp dağlarının önüne geçmek açısından önem kazanıyor.
Mimarların Uluslararası Birliği (UIA) Toplantısı29 Haziran - 3 Temmuz (08) günleri arasında İtalya’nın Torino kentindeydim. Mimarların Uluslararası Birliği’nin 23. toplantısı gerçekleşti orada...
Yerleşim alanında çöp transfer istasyonuÇaycuma halkı, çöplerin toplanması için belediye sınırları içerisinde kurulması planlanan Çöp Transfer İstasyonu’na tepki gösteriyor.
''Kentsel dönüşüm'' mü ''kültürel dönüşüm'' mü?Düne göre daha bir hızla dönen yerküre, bugün merkez kaçın da etkisiyle muhite doğru savrulmakta; yeryüzündeki bizler "hız" ve "haz" ekseninde gelgitler yaşarken, geleneksel değerlerimizin yanı sıra listeye ismini yazdıran yenileriyle de sıkı bir "halleşme"nin sınavını vermekteyiz.
25 yıllık Kumkapı balık hali taşınıyorİstanbul Kumkapı''daki Su Ürünleri Hali taşınıyor. Yaklaşık 27 bin metrekare alanda mevcut fiziki şartlarla ihtiyaca cevap veremeyen hal, Büyükçekmece Gürpınar Sahili''ne nakledilecek.
EXPO Zaragoza 2008''de, Türkiye''nin adı varSu ve Sürdürülebilir Kalkınma" temasıyla 14 Haziran''da İspanya''nın Zaragoza kentinde başlayan EXPO Zaragoza 2008''de en çok ilgiyi çeken ülke olan Türkiye, 13 Temmuz''daki Türk Milli Günü''nde dünyanın kalbini fethedecek.
TSMD Karum Davasını Kazandı2006 yılında Karum Alışveriş Merkezinde açıldıktan bir gün sonra Karum Yönetimi tarafından hiç bir gerekçe gösterilmeden kaldırılan TSMD "Mimarlıkta İrtica Var mı?" konulu sergi için Karum Yönetimine açılan davayı kazanmış bulunuyoruz. Karum''un hiç bir gerekçe göstermemesine rağmen, kaldırılma olayının Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok''un girişimi ile olduğu biliniyor. Serginin bir haftalık sergileme ücretinin defaten ödenmiş olmasına karşın, 2 günde baskı ile kaldırılmasına tepki olarak açılan dava ile ilgili olarak 30 Haziran 2008 tarihinde yapılan duruşmada mahkeme Karum''a karşı iddialarımızın haklılığına karar vermiş, Karum''un bakiye kira bedeli olan 514.28 YTL''nin TSMD''ye iadesine, 5,000.-YTL manevi tazminata mahkum edilmesine karar vermiştir.
Tarih: 7 Temmuz 2008
Gaziemir''deki yeni fuar alanı kamulaştırma bedellerinin yüzde 75''i arazi sahiplerine ödendiİzmir''in Gaziemir ilçesinde, Ege Serbest Bölgesi AŞ''nin (ESBAŞ) bitişiğinde bulunan ve bir bölümü İzmir-Çeşme-Aydın çevreyoluna bakan 330 bin metrekarelik arazinin yeni fuar ve kongre merkezi olarak düzenlenmesi için çalışmalar devam ediyor.
Sivas''ta kazma vurulan yerden tarih fışkırıyorSivas Selçuk Park içinde yapılan kazı çalışmaları kapsamında çok sayıda Osmanlı''dan kalma tarihî eser bulundu. Kazı çalışmalarının 2 hafta sonra tamamlanacağı belirtildi.
İznik''te Romalılardan kalma su kanalı bulunduBursa''nın İznik ilçesinde, Roma döneminden kaldığı öne sürülen taştan su kanalı bulundu. Kanaldan fışkıran suyun İznik büyüklüğündeki 2-3 yerleşim alanının ihtiyacını karşılayacağı öne sürüldü.
Dikkat plan yine devredeUnutmadık, unutturmayacağız diye yazmıştım dün. Hükümet 3 yıl önce bir yasa tasarısı hazırlamıştı. Tasarı Atatürk Orman Çiftliği ile ilgiliydi.
Kelepir fiyata konut isteyene Türk sahillerini adres gösterdiThe Times gazetesi, Türkiye''deki emlak fırsatlarını İngilizlerin gündemine taşıdı. İngiliz gazete, Türk sahillerinde bir yerin 35 bin sterlin gibi düşük bir fiyattan alınabileceğini belirtirken, kurnaz bir çiftin küçük bir depozito ve iki kredi kartı ile böyle bir yere sahip olabileceğini öne sürdü.
The Times: Kredi krizinden kaçmak isteyen, Türkiye''den emlak alsınİngiliz The Times gazetesi, "Türk sahillerinde bir yer 35 bin sterlin gibi düşük bir fiyattan alınabilir. Size çekici geldi mi? Kurnaz bir çift, küçük bir depozito ve iki kredi kartı ile bir yer alabilir. Kredi kartı şirketleri, hálá iyi kredi notları olanlara 15 aya kadar sıfır faiz sunuyor" dedi.
Çin''de 267 fabrika ''olimpiyatta hava temiz olsun tatili''ne çıktıDünyanın en kalabalık ülkesi Çin, uzun bir mücadele verdikten sonra dünyanın en eski spor etkinliği Olimpiyatları başkenti Pekin''de düzenleyebilme hakkını elde etmişti.
Avrupa''nın en iyi ucuz otellerinden biri Türkiye''deİngiliz The Times gazetesi, Avrupa''da ücreti 100 Euro''nun altında bulunan en iyi 20 otelin listesini hazırladı. Listeye Türkiye''den de bir otel girmeyi başardı: Çıralı''daki Myland Nature Oteli. Ünlü ingiliz gazetesi, ucuz olmasına rağmen iyi hizmet veren Avrupa''daki otellerle ilgili yaptığı araştırmayı yayınladı. Gazetenin, ''100 Euro''nun altındaki en iyi 20 otel'' listesine girmeyi başaran Türk oteli, Antalya''nın 90 kilometre uzağında bulunuyor. Türkiye''den 1 otelin yer aldığı listede, Fransa''dan 8, İspanya''dan 5, Yunanistan''dan 2 ve Polonya''dan da bir otel bulunuyor.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Atatürk Havalimanı''nda pist uzayacak, yanına yedeği de yapılacakAtatürk Havalimanı''nda 2 bin 300 metrelik boyu kısa geldiği için sık sık çıkmalara neden olan pistin, başından ve sonundan 150 metre uzatılması öngörülüyor.
İki pozitif başkanLondra''ya ''makul'' bir havada indik; ne çok sıcak var, ne de yağmur... Kent içine ulaşmak epeyce zahmetli. Trafik ''ceza'' demek bir anlamda. Otobüslerin geçtiği yollarda değil park etmek, durmak bile mümkün değil. Merkeze girmek için C hattını aştığınızda 8 paund ''trafik vergisi'' ödüyorsunuz.
Kazılar 35 bin YTL’ye takıldıTürkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da bulunan Sobesos Antik Kenti’ndeki kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığı, 35 bin YTL kaynak ayırmadığı için başlanamadı.
Müzeci arkeolog ve eşi tutuklandıMuğla’nın Milas İlçesi’ndeki müzede görevli arkeolog Tenzile Uysal Benter ile Alman eşi Mathias Benter, ihbar üzerine önceki gün polisler tarafından Hayıtlı Mahallesi’ndeki evlerinde gözaltına alındı.
Karadeniz ‘Kızılırmak’ı yutuyorTürkiye’nin en önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası, tuzlanma ve evsel atıkların tehdidi altında. Ekili alanları su basmasın diye açılan kanallardan Kızılırmak Deltası’na dolmaya başlayan tuzlu su endişe yarattı.
Sigorta pahalıdır imajını silemedik, sadece 1.1 milyon konutu sigortalayabildikAviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, özellikle konut sigortalarında, tüketicilerde sigortanın pahalı olduğu yönünde yanlış bir kanının hakim olduğunu belirterek, bu yüzden de sigortalanabilir 10 milyon konutun sadece 1.1 milyonunun sigorta yaptırdığını söyledi.
Atıl kooperatifler mülk sahiplerinin sırtında yükBursa''da misyonunu tamamlamış binin üzerindeki yapı kooperatifi resmen kapatılmadığı için bir yandan mülk sahiplerine maddi külfet oluştururken, evrakları ise Sanayi İl Müdürlüğü''nün arşivlerini dolduruyor.
Berlin şantiyelerden bir türlü kurtulamıyorBerlin, Doğu’yla kucaklaştığından beri hep değişim içinde. Kent yıllardan beri şantiye görünümünden kurtulamıyor. Bu inşaatların çoğu, Berlin’e modern bir görünüm katarken, bir bölümü de geçmişin izlerini siliyor. Her şeye rağmen Berlin, Avrupa’nın başkenti olmaya en yakın kentlerden biri.
Kaçakla mücadeleŞüphesiz, yaklaşan her yerel seçim öncesi kaçak yapıyla mücadele, bu tehdit altındaki kentlerimizin gündemini sürekli meşgul eder. Belediyeler aldıkları tedbirleri, yaptıkları planları ve yıkımları bir bir anlatırlar.
Tarlabaşı 9 ünlü mimara emanetTarihi İstanbul’un önemli bir parçası olan Tarlabaşı, değişim ve dönüşüm için gün saymaya başladı. Bölgedeki binalar büyük 1870 yangınından sonra evsiz kalan İstanbulluları yerleştirmek için yapılmıştı. Yüzyıl önce semtte Rum, Ermeni, Polonyalı, Yahudi ve Bulgar nüfusu ağırlıktaydı. Bu özelliğini 40 yıl öncesine kadar sürdürdü.
KEY hesabınızı bu adresten öğreneceksiniz7 Temmuz’dan sonra ödenmesi beklenen KEY hesapları ile ilgili bilgilere www.keyodemeleri.com adlı internet adresinden ulaşılabilecek.
TOKİ''den yabancılara mülk atağıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında dışarıdan kredi ve fon bulabileceklerini, yabancı ortak getirebileceklerini bildirdi.
Binalara manto giydirelim 10 milyar dolar cepte kalsınTürkiye’de, enerjinin yüzde 34’ü evlerde tüketiliyor. Ne yazık ki Türkiye’deki yaklaşık 24 milyon konutun yüzde 90’ı yalıtımsız. Isı yalıtımı ile, petrol fiyatlarının 150 dolara çıktığı bugünlerde yüzde 50 tasarruf sağlamak mümkün.
Gecekonduya af tartışması Meclis’e geliyor“Gecekondulara af” tartışmalarına neden olan düzenleme Meclis Genel Kurulu gündemine geliyor. Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören tasarı Meclis Genel Kurulu’nda ele alınacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na enerji yatırımlarıyla ilgili imar planları konusunda yetki verecek olan tasarı, iskanı alınmış binalara geçici olarak elektrik ve su bağlanmasını da öngörüyor. Meclis Genel Kurulu’nun salı günkü oturumunda, Lübnan’da Birleşmiş Milletler geçici görev gücü UNIFIL bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin 1 yıl daha uzatılması için hükümete izin verilmesini öngören başbakanlık tezkeresi görüşülecek.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Kültür mirasımızı geleceğe çocuklar taşısınÇocukları geçmişiyle, kültürüyle barıştırmayı ve koruma bilinci aşılamayı hedefleyen ETİ-ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi ile 5 yılda toplam 4 bin Kültür Elçisi yetiştirilecek.
İran deniz üzerinde otel inşa edecekİran turizm potansiyelini artırmak amacıyla deniz üzerinde ilk kez bir otel inşa edecek. İran medyasındaki haberlere göre, güney sahil kenti Buşehr’de yapılacak otelin mimarisinde tarihi ve geleneksel örnekler kullanılacak. Otelin inşasında kullanılacak malzemelerin çevreye en az zarar veren ürünlerden seçileceği belirtildi. Kıyıdan 600 metre kadar açıkta yapılacak otelin 1000 yatak kapasiteli olacağı ifade edildi. Otelin 450 milyon ABD Doları’na mal olması öngörülüyor. Buşehr, İran’da yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği önemli turizm kentlerinden biri olarak biliniyor. İran’ı geçen yıl 1,5 milyon turist ziyaret etmişti.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Yeşildere, otogara bağlanıyorBüyükşehir''in projesi kapsamında yapılacak yol, ilk önce Gürçeşme Huzurevi''nde bitecek. Bu çalışma için kamulaştırma haritası hazır.
Kaynaklar''da satışlar inceleniyorİzmir''in Buca ilçesi Kaynaklar beldesinde dün gerçekleştirilen operasyon kapsamında, kanundaki yeni düzenlemeyle belediye tüzel kişiliğini kaybedecek olan Kaynaklar''da, bazı arazilerin ucuza satışların yapıldığı iddialarının da incelendiği bildirildi.
Alsancak Limanı rahatlıyorAlsancak Limanı''ndan yaşanan sıkışıklık karşısında önce D kapısı giriş ve çıkışlara açılırken, 10 bin metrekarelik stoklama sahasının asfaltlanmasına da önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi.
Roma dönemine ait su kanalı bulunduBursa''nın İznik ilçesinde, Roma döneminden kaldığı öne sürülen taştan su kanalı bulundu. Kanaldan fışkıran suyun İznik büyüklüğündeki 2-3 yerleşim alanının ihtiyacını karşılayacağı öne sürüldü.
Bir kentleşme hikâyesi GüngörenGeçmişte sosyal ve kültürel mekanlar, parklar ve daha birçok hizmet yönünden mahrum bırakılan Güngören; 1990’lardaki altyapı hamlesinden sonra, şimdilerde hızlı bir değişim süreci yaşıyor.
Sivas''ta arkeolojik kazı çalışmaları sürüyorCumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bakır, Sivas Selçuk Parkı ve Kent Meydanı''nda yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarını inceledi.
İki müze müdürü ‘tarihi çeşme’ yüzünden karşı karşıya geldiOsmanlı Çeşmesi’ni eski müze müdürü ‘hediye’ diyerek evine götürdü. 15 yıl sonra çeşmenin tarihi eser olduğu anlaşılınca yeni müdür çeşmenin iadesini istedi.
Ariston’dan 4 kapılı soğutucuHotpoint-Ariston ürünlerinin en yenisi dört kapılı kombi buzdolabı Quadrio piyasaya çıkıyor. Ariston’dan yapılan açıklamada, yeni soğutucuların, akıllı çözümlerle kullanıcılarına beklentilerinin üzerinde konfor sağladığı belirtildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre Quadrio, orijinal tasarımı ve yeniliği yansıtan kendine has stili ile 70 santimetre genişliğinde ilk dört kapılı buzdolabı olma özelliği taşıyor. Yuvarlatılmış kenarları, uzun tutma kolları ve metal gölgeleri ile Quadrio’nun ürünlerde tazelik süresini 4 kat artırdığıın belirten şirket yetkilileri, yeni buzdolabının, gereken çekmece açılmak suretiyle yüzde 50 enerji tasarrufuna da imkan verdiğini belirttiler.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Pompeii bakımsızlıktan dökülüyorİtalya Kültür Bakanı Sandro Bondi, Roma Eski Çağ kenti Pompeii için alarm verdi. Bondi, yaptığı açıklamada, "dünyanın arkeoloji gözbebeklerinden Pompeii''in bakımsızlıktan döküldüğünü belirtti.
İSTON ilk 100’e oynuyorİstanbul Ticaret Odası’nın geçen yıl açıkladığı ilk 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında ilk 400’de yer alan İSTON; Fortune Türkiye dergisinin 2007 yılı ilk 500 büyük şirket listesinde 266. sırada gösterildi.
Dünya incisi İstanbul görücüye çıktıTarihi, doğası ve turistik mekânlarıyla dünyanın en güzel kentlerinden olan İstanbul, dünyanın dört bir yanından gelen seçkin yabancı konuklara tanıtıldı. Televizyoncu, gazeteci, gurme ve şehir yazarlarından oluşan 55 yabancı konuk, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’dan hayranlıkla ayrıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin tanıtımı amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında ‘Feeling İstanbul’ adlı proje, Avusturya, Çin, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, İngiltere, Polonya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Finlandiya, İsrail, Bulgaristan, Danimarka, Belçika, ABD, Almanya ve İsviçre’den gelen konukları bir araya getirdi. Yabancı konuklar, İstanbul’un tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerinin bir arada yer aldığı programa dahil oldu. Konuklar, altı gün boyunca, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı, St. Antuan Kilisesi, İstanbul Modern, İstinye Park gibi İstanbul’un en gözde kültür, sanat ve yeme içme mekânlarında ağırlandı.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Altıntepe kazıları başladıErzincan''da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesince (AÜ) yürütülen Altıntepe''de, 2008 dönemi kazı çalışmaları başladı.
TOKİ’nin ucuz evlerine rekor ilgiTOKİ’nin alt gelir grupları için yaptığı konutlara başvurular bazı şehirlerde konut sayısının 35 katına ulaştı. Ankara’da 216 konut için 7 bin kişi başvurdu.
4 numaralı tüp tüneli batırma işlemine başlandıAsya ile Avrupa''yı denizin altındanb irleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, 135 metre uzunluğundaki 4 numaralı tüp tüneli batırma işlemine başlandı.
Trafiği İSPARK çözecek27 bin kilometre cadde ve sokağı bulunan İstanbul’da, trafiğin başlıca sebeplerinden birisi park problemi. Hareket halindeki bir milyon aracın yüzde 90’ı yol üstüne park ediyor. Yolların büyük bölümü de bu sebeple tıkanıyor.
Pekin’de dev tuvalet seferberliğiÇin’in başkenti Pekin, 8 Ağustos’ta başlayacak olimpiyatlar öncesi halka açık tuvaletleri temizlemeye başladı. Pekin’in meşhur pis ve kötü kokulu tuvaletleri tuvalet kâğıdı ve sabuna kavuşacak, lüks ve temiz olacak. Belediye, pis olmasıyla dile düşmüş tuvaletlerin temizlenmesi için seferber oldu. Turizm Bakanı Yu Debin, milyonlarca insanın olimpiyatlar için Çin’e geleceğini, onları temiz ve lüks tuvaletlerle karşılamaya hazır olduklarını söyledi. Çin’i ziyaret eden turistlerin korkulu rüyası halka açık tuvaletler için başlatılan temizlik seferberliği yaklaşık 5 bin tuvaleti kapsıyor. 8 bin temizlik işçisinin çalıştığı temizlik seferberliğinde tuvaletler daha batılı formlarla dizayn edildi. Olimpiyat organizasyon komitesinden Guo Weidong, değişikliklerin Pekin tuvaletleriyle ilgili kanıyı değiştireceğini söyledi. Eski hallerine göre önemli bir fiziksel değişim geçiren tuvaletler olimpiyatlara hazır. Temizlik seferberliği yere tüküren Çinlileri de hedef alıyor. Hükümet yetkilileri halktan yere tükürmek gibi davranışlarda bulunmamalarını istedi.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Bankalar yabancılara mülk satışını bekliyorGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, tutsat (mortgage) sektörünün büyüklüğünün 2012 yılında 100 milyar YTL''ye ulaşmasını beklediklerini belirterek, "Yabancılara mülk satışının önünü mutlaka açmamız gerekiyor" dedi. Yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen Tapu Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı''nın yakında çıkacağını beklediklerini kaydeden Onaran, şöyle dedi: "Türkiye''de yabancılara ilişkin büyük potansiyel var. Yabancılara satışın mutlaka önü açılmalı. Çünkü, Türkiye''nin buna ihtiyacı var.”
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Okullarda ‘enerjik’ yarışmaMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim Genel Müdürlüğü, okullarda enerji kullanımındaki israfın önlenebilmesi amacıyla ‘Geleceğe Enerjin Kalsın’ projesini hayata geçiriyor. MEB 2008’in ‘Enerji Verimliliği Yılı’ olmasından dolayı öğrencilerin enerji kullanımındaki bilincinin geliştirilmesi için harekete geçti. MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün geliştirdiği ‘Geleceğe Enerjin Kalsın’ projesi, okullardaki enerji kullanımındaki israfın önlenmesi, elektrik, su ve ısınma konusunda duyarlılığın artırılması, öğrencinin enerji verimliliği bilinci ile araştırma, sorgulama becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında bakanlık projeye katılan ve enerjinin verimli kullanımında duyarlılık gösteren okulları belirli ölçütler esasında değerlendirecek. Bu şekilde okulların birbiriyle yarışması sağlanacak. Değerlendirme komisyonlarınca okulların su depoları, depoların bakımı, aydınlatma sistemi, musluklar, pencerelerin yalıtımı, ıslak zeminlerde su kaçağının olup olmadığı gibi konular incelenecek. Değerlendirme sonucuna göre başarılı bulunan okullara sertifika verilecek.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Artvin''in Tarihi Köprüleri CanlanıyorArtvin Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, tarihi köprülerin aslına uygun olarak hem eski işlevine, hem de insanların seyir zevkine sunulmak üzere onarıldığı belirtildi.
Kıyı ve ormanlarda yapılaşmaya vizeAKP iktidarı orman ve kıyıları spor faaliyetleri için yapılaşmaya açmaya hazırlanıyor. Meclis Milli Eğitim Alt Komisyonu’nun AKP’li üyeleri Abdurrahman Arıcı, Yüksel Özden ve Fikri Işık’ın hazırladığı kanun teklifi şunları getiriyor...
Yenilenebilir enerjiyi ortak geliştireceğizEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Güneydoğu Avrupa ülkelerine yenilenebilir enerjide ortak araştırma- geliştirme çalışması teklif ettiklerini belirterek, “Bu teklif bölge ülkeleri tarafından olumlu karşılandı” dedi.
Sulukule "Soylulaşacakmış"!İstanbul Sulukule Platformu, UNESCO tarafından hazırlanan raporu açıkladı. Raporda, kentsel dönüşüm projesi ‘soylulaştırma’ olarak tanımlanıyor.
Hastaya acil reçeteKüresel ısınmayla ilgili tarihin en küresel buluşması yarın İstanbul’da başlıyor. Problemi bilimsel verilerin kaosundan kurtarıp halka yakınlaştırmayı hedefleyen kongreyi, fikir babası ve başkanı Dr. İbrahim Dinçer anlattı.
‘Design Turkey’ heyecanı sürüyorTurquality Programı dahilinde Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun işbirliğiyle düzenlenen Design Turkey Endüstriyel tasarım ödüllerine başvurular 15 Ağustos 2008’e kadar devam edecek. Tasarımcıların, marka sahibi ve üretici firmaların başvurularına açılan projede, dereceye giren katılımcılara Design Turkey logosunu ürünlerinde taşıma fırsatı sunulacak. İnternet üzerinden www.designturkey.org.tr adresinden başvuruların alınacağı proje kapsamında değerlendirmeye alınacak.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Fakire KDV’si düşük konut sözüMaliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, barajzede vatandaşlar için TOKİ tarafından yaptırılan toplu konutların anahtarlarını teslim etti.
Eski Krallık’tan bugüne yeni kalıntılarMısır’da M.Ö. 3000 yıllarındaki Eski Krallık dönemine ait ahşap lahit ve insan kemikleri bulundu. Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu’ndan bir ekip Abidos yöresi yakınlarında krallığa ait olduğu tahmin edilen farklı biçimlerde ve boyutlarda 13 lahit ve kemik kalıntıları bulduğunu açıkladı. Araştırmanın yapıldığı bölgede, içinde değerli taşlar, organik araç gereç kalıntıları ve kimi heykelciklerin bulunduğu küçük bir lahdin yanı sıra fildişinden tahta ve kimi parçalardan oluşan bir oyun da bulundu. Buna benzer bir oyuna ilk kez 1922 yılında İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulunan Mısır hanedanının 18’inci firavunu olan ve dokuz yaşında taç giyen Tutankamun’un mezarında rastlanmıştı. Eski Krallık Dönemi aynı zamanda piramit inşaatlarının da altın çağını yaşadığı dönem olarak biliniyor.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Kartal’daki dönüsüm BM’nin gündemindeDünyanın en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan Kartal Projesi, Birleşmiş Milletler’in gündemine girdi. Projenin başlaması ile birlikte Kartal’a lüks yat marinaları iş merkezleri ve üst segmentte oteller de gelmiş olacak.
Faber Franke Grubu Çin''deki fabrikasını Manisa''ya taşıdıFaber, Franke Grubu''nun Çin''deki fabrikasını kapatarak Manisa''da yeni tesis kurdu.
Sakız halkı İzmir''e alışverişe gitti, ada esnafı zora düştüSakız Valisi Polidiros Lambrinoudis, Türk pazarındaki uygun fiyatlar nedeniyle halkın birçok ihtiyacını karşılamak üzere İzmir''e gittiğini bu nedenle Sakız esnafının zor durumda olduğunu söyledi.
Ekonomi için Ege''den uyarılar varTürkiye sıcak günler yaşıyor. Elbette Ege ve İzmir de. Sıcağın en yoğun olduğu yerler buralar. Ama sıcak sadece meteorolojik bir bulgu mu? Ekonomide de sıcak gelişmeler var.
Çoruh Vadisi''nin kaderi değişiyorEfes Pilsen''in "Gelecek Turizmde" sloganıyla yürüttüğü sürdürülebilir kalkınma için turizme öncelik sağlayan projelerden biri olan Çoruh Vadisi''ne yönelik çalışmalar, bölgenin kaderini değiştirmeye aday görünüyor.
Türkiye’de 79 bin 96 cami ayda 42 milyon YTL’lik elektrik tüketiyorTürkiye’de her gün camide sabah namazı kılanların sayısının 2 milyon, cuma namazı için camiye gidenlerin sayısının ise 13 milyon olduğu tahmin ediliyor.
Melen Çayı''nda su seviyesi düştü İstanbul''a su akışı tehlikedeİSKİ Melen Tesisleri sorumlusu Osman Öztopaloğlu, kuraklığın sürmesi durumunda 1 ay içinde İstanbul''a verilen suyun kesileceğini söyledi.
Planlara yargı yoluBüyükşehir Belediyesi tarafından 1/25.000''lik planların tanımladığı bölgeler için hazırlanan 1/5000''lik planlara yargı yolu açıldı.
Rus Ataşeliği Önündeki Yol Trafiğe AçıldıAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin "Türkiye''nin En Modern Alt Geçitleri" olarak inşa ettiği Kuğulu Alt Geçitleri''nin uzantısında yer alan Rus Ticari Ataşeliği önündeki yol, bariyerler kaldırılarak araç trafiğine açıldı.
İmar yasası kaçak yapıları içermiyorAK Parti İzmir milletvekilleri Tuğrul Yemişçi ve İbrahim Hasgür, Buca İlçe Başkanı Beytullah Selman''ın mahalle başkanlarıyla düzenlediği toplantıda partililerle bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi.
Doğançay Göleti bölgeye can verdiBüyükşehir Belediyesi tarafından Doğançay''da boşa akan kaynak suyunu toplamak için yapılan gölet, bölgedeki 2 bin hektarlık tarım alanını da suya kavuşturdu. Doğançay mahallesi sakinleri, bölgede organik tarım yapmak istediklerini bildirdi. Büyükşehir, İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz yıl yapımına başlanan ancak tamamlanamayan Doğançay Göleti''ni 2 ay gibi kısa bir sürede inşa etti. İZBETON tarafından yapılan düzenleme çalışmaları ile göletin gövdesi betonlandı, kaynak ve yağmur sularının gölette toplanması için boru sistemi kuruldu. Gölete ulaşımı sağlamak için de 1400 metrelik yol yapıldı. 10 ay önce su tutmaya başlayan, 50 bin metreküp kapasiteli, 5 metre derinliğindeki Doğançay Göleti, orman yangınları ile mücadelede de yangın söndürme helikopterlerine su sağlıyor.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Asır
''Madımak Müzesi bir yılda çözülecek''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesine ilişkin çalışmalarda bulunmak üzere Macaristan''a gitti. Günay, Atatürk Havalimanı`nda, Budapeşte''ye hareketinden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ''Sivas olaylarının 15. yılında yakılan Madımak Oteli`nin müze yapılması konusunda yoğun talepler dile getirildiğinin'' hatırlatması üzerine Günay, ''Bu konuyu ben gündeme getirdim biliyorsunuz. 15 yıldan beri ve şimdi Madımak Oteli''nin önüne gidip gösteri yapanlar dahil olmak üzere, çeşitli arkadaşlarımız görev yapmışlar, kimsenin aklına bu gelmemişti. Bu sorunu gelecek yıldan önce mutlaka çözeceğiz'' dedi.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Olay
Sanatın ve tarihin şehri İstanbulİstanbul, liderliğini gazeteciliğin duayenlerinden Nuri Çolakoğlu’nun üstlendiği bir projeyle, Avrupa’nın Kültür Başkenti olmaya hazırlanıyor.
Castus, Gümüldür''e su parkı kazandırdı14 dönüm arazi üzerine kurulu tesis, törenle hizmete girdi. Castus Oteller Grubu, Gümüldür''e yeni bir su parkı kazandırdı.
Rüzgar Türbinleri Açık Denizlere Taşınıyor!Siemens, bir Norveç şirketi olan StatoilHydro ortaklığıyla dünyanın ilk yüzebilen rüzgâr türbini üzerinde çalışıyor.
Büyükşehir’den Çatalca’ya Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımları!...Çatalca’ya 252 milyon YTL’lik Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlar zincirini götüren Başkan Kadir Topbaş, ilçede 13 ayrı tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Yabancılara mülk satışı yasası tamamKanuna göre yabancılar, imar planı içinde kalan toplam alanın yüzde 10’una kadar kısmında taşınmazla sürekli nitelikte ayni hak edinebilecek.
Bafa’ya Yasa Yetmiyor!Doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginliğiyle bilinen Bafa Gölü’ndeki balıkların, bölgedeki iki balık çiftliğinin atıklarıyla öldüğü belirtiliyor.
Tehdit güneye yöneldiTaş ocakları, altın madenleri, termik santraller, “turizm yatırımı” adı altında gerçekleştirilen deniz dolguları gibi bir çok nedene bağlı çevresel kıyımların yaşandığı Ege Bölgesi, son yıllarda balık çiftliklerinin yarattığı tehditle de gündeme geliyor.
''Yağmur yağmazsa, Ankara 2030''da çölleşecek''TEMA Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Süleyman Çetin, Ankara''nın tamamının çölleşme sorunu ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarılarda bulundu.
Batıkent''te bitmeyen pazaryeri500 bin nüfuslu Batıkent semtinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar tarafından geçtiğimiz yılın temmuz ayında yapımına başlanan ve yine 2007''nin ekim ayında bitirilmesi planlanan pazar yeri inşaatı, müteaahhitin gazabına uğradı.
Köprülü kavşaklar kentiAnakent Belediyesi, raylı sistem ve toplu taşıma hizmetlerini teşvik etmek yerine başkenti köprülü kavşaklara, alt ve üstgeçitlere mahkum ediyor.
İstanbul Seni Unutur mu Başkanım!..Geçen gün TV kanallarının birinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş’la bir güleç sunucu İstanbul üzerine konuştular. Sanıyorum ki program 45 dakikadan az değildi.
100 milyon Euro’luk ampul tasarrufla parlıyorKullanım oranı yüzde 30’larda olan tasarruflu ampullerin, küresel ısınma ve zam kaygılarıyla konutlardaki oranlarının yüzde 80’lere kadar çıkması bekleniyor.
Hadid’in yaşamı anlatılıyorCüneyt Özdemir ve Soner Yalçın’ın birlikte hazırladığı “5N 1K”nın bu bölümünde, Irak’ta doğan mimar Zaha Hadid’in yaşam öyküsüne yer veriliyor. Yapımda, İstanbul’da Kartal kentsel dönüşüm projesine imza atan Hadid’in yaşamı, aldığı ödüllerle dünyanın sayılı mimarları arasına girmesi ve inşa ettiği müzeler, kütüphaneler, spor merkezleri ekrana geliyor.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Çamlıbel, Soyak’ın yeni CEO Vekili oldu47 yıllık geçmişe sahip gayrimenkul şirketi Soyak, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde organizasyon yapısında değişikliklere gidiyor.
Aydınlanma Hareketi Karanlıkta TanıtıldıAydınlatma sektörünün önde gelen firmalarından Osram’ın küresel ısınmaya karşı küçük yaşta duyarlılık eğitimlerini kapsayan “Aydınlanma Hareketi” bu kez görme engelli çocuklara yöneliyor. Osram’ın 100. yılıyla birlikte “parlak fikirler, aydınlık sınıflardan çıkar” sloganıyla başlattığı Aydınlanma Hareketi Anadolu’da 6 bin km. kat ederek ışıklandırması yetersiz olan 100 köy sınıfını aydınlatmıştı. Hareketin yeni hedeflerinin tanıtıldığı “Dining in the Dark” akşamı görme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla kısmi olarak zifiri karanlıkta gerçekleştirildi.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Tasarım dünyası Haliç''te buluşuyorUluslararası tasarım dünyası 16-20 Ekim tarihleri arasında İstanbul''da yapılacak Istanbul Design Week 2008''de buluşacak.
AKP’nin talan kardeşliğiHükümet, son dönemde yaptığı yasal düzenlemelerle, birer birer ülke kaynaklarının sınırsız bir şekilde dağıtılmasının önünü açıyor.
Çukurova Havaalanı Mersin''de kurulacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bölgede ticari faaliyetlerin arttığını, bu nedenle bir bölgesel havaalanı kurulması ihtiyacının gittikçe önem kazandığını ifade ederek "Bölgesel Çukurova Havaalanı''nı Mersin''de kuracağız" dedi.
Büyük tünel, büyük sorunRize''nin Ovit Dağı altından yapılacak bir tünelle Erzurum''a bağlanması isteniyor. Konuya daha önce de değindik.
İstanbul’a son şansSulukule Platformu, İstanbul’un Dünya Kültür Mirası Listesi’nde kalıp kalmayacağını belirleyecek UNESCO raporunu basına duyurdu.
''TOKİ sosyal konut üretiminde siyaset yapıyor''Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, sosyal konut üretimine karşı olmadıklarını ancak Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) "Sadece direkt kendi kasasına para getiren projeleri desteklediğini" savunarak, bu durumun başta müteahhitler olmak üzere pek çok kesimi vurduğunu ileri sürdü.
Barajlara izin var para yokCHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun Dışişleri Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, İzmir’in su yatırımları, baraj ve göletlerine izin sözü verdiğini açıkladı.
Ankara bir sanayi havzası haline geldiAnkara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’nın, organize sanayi bölgeleriyle, teknoparklarıyla adeta bir sanayi havzası haline geldiğini söyledi. Özdebir, bu havzanın gelişimi çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.
Kötü piyasada, 8 ayda 1400 adet konut sattıArtaş-Öztaş-Doğu Ortak Girişimi’nin Kasım 2007’de start verdiği Gaziosmanpapa TEM Girişi’ndeki 3.100 konutluk Avrupa Konutları’nda 8 ayda 1.400 konut satıldı.
Forum Gaziantep''in temeli atıldıAvrupa gayrimenkul sektöründe lider Hollandalı Multi Corporation''un Türkiye iştiraki olan Multi Turkmall, Gaziantep''te 120 milyon avro yatırım yapacak.
Jeotermal sahalar ihaleye çıkıyorEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in talimatıyla çalışmalarını hızlandıran Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), elektrik üretimi amaçlı jeotermal sahaların ihalesine çıkmaya hazırlanıyor. Sıcaklıkları 213°C’ye kadar değişen aralıklarda olan ve saha geliştirmeleri tamamlandığında toplam 130 MWe (megavat elektrik) kapasiteli olacak yedi adet jeotermal sahanın ihalesinde sona yaklaşıldı. Batı Anadolu’daki sahalar, geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren Jeotermal Yasası ve Aralık’ta yürürlüğe giren yönetmeliği kapsamında özel sektöre devredilecek. Yedi jeotermal projesi ile 229 kişilik yeni tam zamanlı istihdam sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca bu sahaların elektrik üretimine kazandırılmasıyla, yılda yaklaşık bir milyon ton CO2 salınımı engellenecek, bu da her yıl yaklaşık 80 bin aracın trafikten çekilmesi etkisi yaratacak.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Merve Erdil
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.