Haberler

7 Haziran 2009, Pazar

Gezegeninin Sana İhtiyacı VarGezegeninin Sana İhtiyacı Var1972 yılında İsveç''in Stokholm kentinde, 133 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı''nda alınan bir kararla "temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insan hakkı olduğu" bildirildi ve 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Dünya Çevre Günü''nün bu yılki teması, iklim değişikliğinin önemine dikkat çekip, yeni önlemler konusunda anlaşmaya varmak amacıyla "Gezegeninin Sana İhtiyacı Var - İklim Değişikliğiyle Mücadele Etmek için Birleşin" olarak belirlendi. Haberin Devamı
Yeşilyurt''un en yeşil yerine otopark yapılmak isteniyorYeşilyurt''un en yeşil yerine otopark yapılmak isteniyorYeşilyurt''ta Çınar Oteli''nin karşısındaki parka yeraltı otoparkı yapılacağı anlaşılınca semt halkı gece gündüz nöbet tutmaya başladı. Yeşilyurtlular, ''Başka yer yok mu'' diyor.
Seyrantepe için Başbakan devredeSeyrantepe için Başbakan devredeBaşbakan Erdoğan, TOKİ Başkanı Bayraktar''a Galatasaray''ın stat projesi sorununu çözmesi talimatını verdi. Galatasaray Spor Kulübü''nün Seyrantepe Stadı projesiyle ilgili sorunun çözümünde Başbakan Tayyip Erdoğan devreye girdiği öğrenildi. Başbakan sorunun çözülmesi için talimat verdi. TBMM KİT Komisyonu''nda gelen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaraylı vekillerin Seyrantepe Projesi''yle ilgili sorularıyla karşılaştı. TBMM kulisinde vekillerin bu sorularına yanıt veren Bayraktar, Başbakan Erdoğan''ın kendisine "Bu stat işini çöz, önüme sorun getirme" talimatı verdiğini söyledi.
Tarih: 5 Haziran 2009
Nuh''un Gemisi çöplüğe döndüNuh''un Gemisi çöplüğe döndüKüresel ısınma ve çevre sorunlarına dikkat çekmek için, 2 yıl önce Ağrı Dağı''na konulan Nuh''un Gemisi maketi, sahipsiz kalıp çöplüğe döndü. Iğdır Valisi de, gemiyi çaresiz kent merkezine indirdi.
Herkesin okuyabileceği bir mimarlık kitabıHerkesin okuyabileceği bir mimarlık kitabıSadece mimarlara değil herkese yönelik temel bir başvuru kaynağı olan "Mimarlık" çıktı.
Marmaray kazıları 8 bin yıllık tarihi ortaya çıkardıMarmaray kazıları 8 bin yıllık tarihi ortaya çıkardıİstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü, Marmaray Kazıları Kazı Başkanı İsmail Karamut, Marmaray kazılarıyla ortaya çıkan İstanbul''un yeni tarihini "İstanbul Kültür Turizm 2008 Değerlendirmesi" adlı kitapta anlattı.
Bu plana itirazı olanlar acele etsin!Bu plana itirazı olanlar acele etsin!Muğla, Denizli ve Aydın illerini kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı Muğla''da askıya çıktı. Lagina Antik Kenti''nin çevre planında yer almaması şaşırttı.
Mardan Palace Hotel''in Havuzlarında VitrA Karo KullanıldıMardan Palace Hotel''in Havuzlarında VitrA Karo KullanıldıVitrA Karo''nun Arkitekt Pool serisine ait mozaik karolar, dünya starlarının katılımıyla görkemli bir açılış yapan Antalya Mardan Palace Hotel''in ana havuzunda, çocuk havuzunda ve mutfaklarında kullanıldı.
Türkiye''de Ulusalcılık ve Mimarlık Sempozyumundan NotlarTürkiye''de Ulusalcılık ve Mimarlık Sempozyumundan NotlarOsmanlı Bankası Müzesi (OBM), 05 Temmuz 2009''a kadar devam edecek "Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif" sergisi kapsamında, 02 Haziran 2009 tarihinde düzenlediği "Türkiye''de Ulusalcılık ve Mimarlık" adlı sempozyum yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Oturumlarda 19. yüzyılın sonlarından, hatta "Usul-i Mimari-i Osmani"nin yayımlanmasından bu yana, Türkiye''de mimarlık ortamının ve estetik tahayyülün şekillenmesinde etkili olan siyasal düşüncelerin başında gelen "ulusalcılık" kavramı, kimi zaman Sedad Hakkı Eldem ve Türk mimarlık tarihi ekseninde kimi zaman da farklı eksenlerde ele alındı.
''Enerjide devrim''Türkiye, doğalgaz lobisinin etkinliği nedeniyle uzun yıllar ''yenilenebilir enerji''ye geçemedi.
Tarihi kent Harput geleceğini arıyorElazığ Mimarlar Odası ve ÇEKÜL Vakfı genel merkezlerinin katkısıyla tarihi kent Harput için sempozyum gerçekleştirecek.
Çevremiz KuşatmadaBugün Dünya Çevre Günü... Türkiye''nin en özel bölgelerinden olan Ege''de, hala çözüm bekleyen çevre sorunları var. Çevreciler, bunları sık sık dile getiriyor. Ancak hala kanayan yara olmaya devam ediyor.
"Yerel Yönetim İklim Değişimi Liderler Zirvesi" sona erdiKopenhag''da 1-4 Haziran 2009 tarihleri arasında düzenlenen UCLG "Yerel Yönetim İklim Değişimi Liderlik Zirvesi" sona erdi. Başkan Topbaş İstanbul''a döndü.
Çevre karnemiz kırıkÇevre örgütleri, Dünya Çevre Günü''nde Türkiye''yi sınıfta bıraktı. Göllerimiz, nehirlerimiz, denizlerimiz kirleniyor. Birçok kentimizde vahşi çöp depolama devam ediyor. Gitgide su fakiri bir ülke oluyoruz.
Ulaşım Sempozyumu Başladı...Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Viyana Belediyesi''nin ortak girişimiyle düzenlenen "II. Ulaşım Sempozyumu" başladı.
İzmir''in "Yüzde 45" Gururuİzmir, evsel atıkların arıtılması konusunda "parmakla gösterilen" bir kent oldu. Türkiye''de ileri biyolojik yöntemlerle arıtılan evsel atıkların toplamının yüzde 45''ni arıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi, iki ay içinde 5 arıtmayı daha hizmete alıyor.
Yangın odaları birbirine soktuŞevket Yılmaz Devlet Hastanesi''ndeki yangının ardından her telden farklı ses çıkıyor. Yangının hangi nedenle çıktığını araştıracak uzman meslek odaları birbirlerine girmiş durumda.
Gençlik kampı 13 yıldır çürüyorKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1996 yılında Alaçatı''ya inşa edilen gençlik kampı, 13 yıldır kullanılmadı. Tesisi işletmek için defalarca istediklerini ama sonuç alamadıklarını belirten Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Devletin ve vatandaşın parasını sokağa attılar" dedi.
Sultanahmet Meydanı araçlara kapatıldıİstanbul''un tarihî mekânları Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii''nin de içinde yer aldığı meydan, araç trafiğine kapatıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bölgedeki turist yoğunluğunu da dikkate alarak, dün Sultanahmet Meydanı''na araç girişini yasakladı ve meydanı yayalaştırdı. Yetkililer, trafiğe kapatılan bölgeye giren otobüslerin de belirli saatlerde belirlenen ceplerde turistleri indireceklerini ve alacaklarını belirtti. Emniyet yetkilileri, Fatih Belediyesi''nden de ek çekici ve zabıta talebinde bulundu.
Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Zaman
Dev açık hava tiyatrosuna onayNilüfer Belediyesi''nin haziran ayı meclis toplantısı Konak Kültür Evi''nde yapıldı. Mecliste gündeme gelen açık hava tiyatrosu projesi için söz konusu arazide yapılmak istenen plan değişikliği oy birliğiyle kabul edildi. Carrefoursa AVM ile Bursaray Merkezi arasında bulunan arazide yapılmak istenen Nilüfer Arena projesi 7 bin 500 kişi kapasiteli olacak. Söz konusu alanda rekraasyon çalışması yapacaklarını ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, ''Yeşil alanların içinde otoparkıyla beraber bir açık hava tiyatrosu yapmayı planlıyoruz. Kültür Park`taki açık hava tiyatrosu yaz aylarında gelen talepler cevap veremiyor. Böyle bir projenin ilçemize yeni bir soluk ve keyif getireceğini umuyorum. Burada birçok konser ve renkli organizasyona imza atılacak. Bu projeyi belki de belediyemizin cebinden para çıkmadan yap-işlet-devret modeliyle yapmayı planlıyoruz. Projeyi 2010 yılında tamamlamak istiyoruz. Meclisten bu projeyle alakalı oy birliğiyle karar çıktığı için hepinize teşekkür ederim'' dedi.
Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Olay
Gezegeniniz yardım bekliyorBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Gezegeniniz Yardımınızı Bekliyor" temasıyla yarın kutlanacak Dünya Çevre Günü''nde, herkesi üzerine düşeni yapması için harekete geçmeye çağırdı.
Marmara Belediyeler Birliği Bursa''da toplandıBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe''nin başkanı olduğu Marmara Belediyeler Birliği''nin ilk encümen toplantısı Bursa''da yapıldı.
Tarihin yok edilmesine izin vermeyeceğizBerlin''de yapılan Hasankeyf konferansına katılan Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay ile yapılmasına başlanan Ilısu Barajı''nı ve Hasankeyf''i konuştuk.
Aahh şu engelli rampalarıÜlkemizde çevre düzenlemesi sürekli değişir. Rampalarımız da bundan nasibini alır. Gerçi rampalarımız olsa bile, rampa önlerine araç park edilir.
İETT''de dava depremiHollanda''dan Phileas marka 65 milyon avroluk 50 metrobüs alımı ile kamuyu zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılanan İETT yöneticilerine bir dava da Mercedesler için açıldı.
Hayırlı İşler Beyler!TOKİ, işlerinin yüzde 90''ını AKP''ye yakınlığıyla bilinen 36 firmaya verdi.
Sektör krizi kaliteyle aşacak "İnşaatta kalite" zirvesi referans olacakİnşaat krizi kaliteye yatırımla aşacak. AB''den alınan hibe ile geliştirilen EUbuild projesinin son ayağında yapılacak ''İnşaatta kalite'' konferansı sektöre referans olacak.
Kütahya Yapı, üç yeni fabrika kuruyorKütahya Yapı Kimyasalları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli 2011''de İzmir''de, 2012''de İstanbul''da fabrikalar açacaklarını söyledi.
Sudaki ayak iziniz...‘www.sudakiayakizim.org’ sitesine girenler suda bıraktığı ayak izlerini ölçebiliyor. Sitede aynı zamanda toplumun tüm kesimlerinin sudaki ayak izlerini azaltmaya yönelik öneriler de içeriyor. Site WWF-Türkiye ile Unilever’in deterjan markası OMO ile üç yıllık dönemi kapsayan işbirliği çerçevesindeki ilk ortak projesi. WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Akın Öngör çok önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Su zengini olmayan Türkiye’nin sudaki ayak izine baktığımızda, kişi başına düşen 1.61 milyon litrelik kullanım, dünya ortalamasının yüzde 30 üzerinde.” Sitedeki birimlere göre suda bir dilim ekmek için 40 litre, 1 kg şeker için 1500 litre ‘ayak izi’ bırakılıyor. Türkiye’de 1 yıl ön yıkama yapılmazsa sudaki ayak izimiz yaklaşık bir Uluabat Gölü kadar azaltilabilecek.
Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Karbon ayak iziniz...Son 150 yılda sanayi devrimi, petrolün ‘keşfi’ ve artan nüfus yüzünden toplam 389 gigaton karbon atmosfere salındı. Kara ekosistemleri yani ormanlar ve bitki örtüsü ile okyanuslar bunun ancak üçte ikisini emebildi. ‘cevreciyiz.com’un interaktif sayfasına girdiğinizde, doğaya aylık ve yıllık ne kadar karbon saldığınızı hesaplayabiliyorsunuz. Sitede bu salımı etkisiz hale getirmek için ne kadar ağaç dikmeniz gerektiğine dair bir hesaplama da yapılıyor. ‘cevreciyiz.com’, çevre yatırımlarına verdiği destekle bilinen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından destekleniyor. TSKB, kurum içinde yaptığı enerji tasarrufu ve diğer düzenmelerle Türkiye’de karbon ayak izini silen ilk bankası da oldu. Türkiye’nin toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünün yüzde 15’i TSKB’nin finanse ettiği yenilenebilir enerji projelerinden sağlandı.
Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Çöpünüzde orman varÇEVKO''nun geçen yıl dönüşüme yolladığı kâğıtlar 30 bin dönümlük ormanı kurtardı, atık camlar sayesinde 130 bin depo benzin tasarruf edildi.
Antalya, 5 yıllık yol haritasıyla "Güneşkent" oluyorAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın''ın projeleri arasında yer alan "Güneşkent" için düğmeye basıldı. İlk etapta Anel Grup, Antalya''da güneş enerjisini yaygınlaştırmak için Büyükşehir Belediyesi''ne 5 yıllık bir yol haritası hazırlayacak.
Temiz enerji üretimine 20 yıl boyunca tarife desteğiYenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesislerde tarife desteği uygulanacak. Güneşten enerji üretecek işletmelere ilk 10 yıl için 20-25 euro/cent, ikinci 10 yıl içi 20 euro/cent verilecek.
Hasankeyf''e Orhan Pamuk''tan destekDoğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da destek verdi.
Oğlunun nikahını eski mezbahada kıyacakİlk kez 5. Dünya Su Forumu''na ev sahipliği yapan Haliç Kongre Merkezi''nde bu kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın küçük oğlu Ömer Topbaş''ın nikah töreni gerçekleşecek.
İstanbul büyüklüğünde tarım alanını yitirdikKüresel ısınma nedeniyle yıllık yağış miktarının yetersiz olduğu alanlarda baş gösteren kuraklık ve çölleşmeye bir başka tehdit daha eklendi: Tarım alanlarının yanlış kullanımı.
Körfez pırıl pırıl olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez''deki canlıların yaşam oranının ve su kalitesinin artması amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü ile bir protokol imzaladı. Protokol kapsamında, farklı bölgelerde yapılacak araştırmalar ve alınacak numunelerle, İzmir Körfezi''nin akıntı sistemi ile sismik ve batimetrik (derinlik) özellikler ortaya çıkarılacak. Körfez''in ayrıca derinlik haritası ile jeolojik ve deniz tabanı morfolojisi de ölçülerek aktif tektonik özellikleri saptanacak, sıcak su çıkışları belirlenecek. Akıntı modelinin oluşmasının ardından derinleştirme, kanal açma ve batık gemilerin çıkarılması gibi uygulamalarla İç Körfez ile Dış Körfez arasındaki sirkülasyon artırılacak. Çalışmalar yaklaşık bir yıl sürecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şu bilgileri verdi: ''Yenikale önlerinden denizin iç körfezine akıntı girişi var. Bu akıntı Ragıp Paşa Dalyanı''nın oradan çıkamadığı, yeterli sirkülasyon olmadığı için tam temizlik sağlanamıyor. Orada 10 - 12 metre derinlikte bir sirkülasyon kanalı yapacağız. Bu sayede hem suyun kalitesini hem de biyolojik çeşitliliği artırmayı hedefliyoruz.''
Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Sezen Özsavrangil
En çevreci DenizliDenizli Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı''nın oluşturduğu komisyon tarafından ''En Çevreci Belediye'' seçildi.
600 tescilli yapıya 3 restoratör Yıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan, taş ve ahşap mimarisinin en güzel örneklerinin yer aldığı Hatay''da, Osmanlı ve Fransız mimari yapısındaki binalar, restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına kavuşturulması için uzanacak elleri bekliyor.
"Enerji Tasarrufu için Hayatımızı Basitleştirmeliyiz"Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nda düzenlenen "ISTANBUL REstate" fuarında gerçekleştirilen paralel oturumda "Akıllı geliştirme nedir?" konusu tartışıldı. Toplantıda MESA adına konuşan Yüksek Mimar Gülder Taşçıoğlu, "Enerji kullanımını azaltmak için hayatımızı basitleştirmeliyiz," diye belirtti.
VİKO, Ayna Komiteleri Bilgilendirme ve MTC 28 Tanıtım Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı Elektrik Sektörü Ayna Komiteleri hakkında bilgilendirme toplantısı 7 Mayıs Perşembe günü VİKO Endüstriyel Tesisleri''nde gerçekleşti.
Doğaner Alçı AŞ''den Krize Rağmen Ankara''ya Dev YatırımDoğaner Alçı AŞ''nin yatırımlarıyla gerçekleşen Ankara Bala''daki Panlüx Alçı Levha Fabrikası''nın açılışını yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek "yapılan bu yatırımla Bala''nın taşını toprağını servete dönüştürdüklerini" söyledi.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.