Haberler

7 Temmuz 2010, Çarşamba

İNTERA İç Mekan Ödülleri için Son Başvuru Tarihi Ertelendi!İNTERA İç Mekan Ödülleri için Son Başvuru Tarihi Ertelendi!Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle gerçekleştirilen İNTERA İç Mekan Ödülleri için son başvuru tarihi gelen yoğun istek üzerine 17 Eylül 2010 Cuma gününe kadar uzatıldı. 2010 yılında ilk defa verilecek İNTERA İç Mekan Ödülleri ile Türkiye''nin iç mekan tasarımı konusunda nitelikli işlere imza atan mimar, iç mimar ve tasarımcıların tasarımlarını ödüllendirmek, nitelikli iç mekanların tasarlanıp üretilmesini teşvik etmek amaçlanıyor. Haberin Devamı
Narlıdere''ye "fora kazıklı" istinad duvarı Narlıdere''ye "fora kazıklı" istinad duvarı İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüksek kot farkı nedeniyle tehlike arz eden Narlıdere Özkarakaya Caddesi''nin 150 metrelik bölümüne istinad duvarı yaparak güçlendirmek için yapım çalışmalarını sürdürüyor.
Metro Olimpiyat''a gidiyorMetro Olimpiyat''a gidiyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin toplu taşımada en büyük yatırımlarından biri olan Otogar Başakşehir Olimpiyat Köyü metrosunun yüzde 85''i tamamlandı.
Kuruyan göl, kuş cenneti olduKuruyan göl, kuş cenneti olduTürkiye''de iki yıl önce yaşanan kuraklık nedeniyle tamamen kuruyan Van''ın Özalp ilçesindeki Akgöl, bu yıl yağış miktarının artmasıyla yeniden eski haline kavuşarak adeta kuş cennetine dönüştü.
TOKİ''ye Mali Kural ÖzgürlüğüTOKİ''ye Mali Kural Özgürlüğü‘Kamu harcamalarını sınırlandırılarak mali disiplin sağlamak'' için düzenlenen Mali Kural''ı belirleyen AKP, TOKİ ve TRT''yi bu denetimden ayırmayı hedefliyor.
Bakanlık ve DSİ''den itiraf!Bakanlık ve DSİ''den itiraf!Çevre ve Orman Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerinin Rize''deki vadilerde inceleme yaparak hazırladığı rapor, çevrecileri haklı çıkardı: Hidroelektrik santrallar (HES) doğaya büyük tahribat verdi!
Sembol İnşaat 400 milyon dolara Astana''ya ‘küçük Antalya'' kurduSembol İnşaat 400 milyon dolara Astana''ya ‘küçük Antalya'' kurduFettah Tamince''nin Kazakistan''ın başkenti Astana''da yaptığı Han Çadırı, Antalya temasıyla kuruldu. 400 milyon dolara mal oldu. Görkemli açılış törenine 6 ülkenin devlet başkanı katıldı.
Eskişehir''e Haliç yapabilirizEskişehir''e Haliç yapabilirizŞelale Park''ın açılışına katılan Bakan Veysel Eroğlu, "Buranın manzarası Eyüp tepesindeki Pierre Loti''yi andırıyor. Burasının bir tek Haliçi eksik isterseniz onuda yaparız bize yeterki yer gösterin bu imkanımız var" dedi.
Mavişehir''e lüks projeMavişehir''e lüks projeNarlıdere Evleri''nde uyguladığı özel mimariyle dikkat çeken Folkart, Mavişehir projesi için de iddialı proje hazırladı.
Her yapıda yeni bir söylemHer yapıda yeni bir söylem"Kendimi bir yerde konumlandırıp başkalarıyla kıyaslamaktan her zaman uzak durdum. Daha çok iyi, güzel ama büyük işler yapma arzusu taşır, bunu gerçekleştirmek için çalışırım. Kendimi her yapıda yeni bir söylem geliştirmeye zorlarım. Örneğin İstanbul gibi bir topografyada yaşıyorsanız yüksekliklere, tepelere göre bina yapmak çok heyecan verici."
Van''da "Tekno-Kent" için imzalar atıldıVan''da "Tekno-Kent" için imzalar atıldıYüzüncü Yıl Üniversitesi''nin (YYÜ) uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü Van''da teknolojik gelişmelerin önünü açacak ve geliştirecek Tekno-Kent projesinin hayata geçmesi için Vali Münir Karaloğlu''nun makamında kuruluş protokolü imzalandı.
Gümrükçüoğlu, "Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi''ni anlattıGümrükçüoğlu, "Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi''ni anlattıTrabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, incelemelerde bulunmak ve Kadın Erkek Eşitliği Masası ile Mikrokredi Uygulamaları açılış töreni için Trabzon''a gelen milletvekillerine Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi verdi.
TOKİ''den ev alan kredi kullanmıyorTOKİ''den ev alan kredi kullanmıyorMüşteriler genellikle kişisel tasarruflarıyla ev sahibi oluyorlar.
İstanbullu hafta sonu plajlara koştuİstanbullu hafta sonu plajlara koştuİstanbul Büyükşehir Belediyesi şehir içinde oluşturduğu plajlarla İstanbullulara günübirlik tatil imkanı sunuyor.
Park Yıkılıp Cami YapılacakPark Yıkılıp Cami YapılacakBir yeşil alan daha yok olmayla karşı karşıya. İstanbul Alibeyköy''de bulunan yeşil alan ve çocuk parkı, 1999 yılından bu yana mahallenin çabasıyla 2005 yılına kadar çocukların oynadığı, yaşlıların nefes aldığı bir alandı. 2005 yılından sonra ne olduysa Eyüp Belediye Meclisi tarafından imarı ‘dini tesis'' olarak değiştirildi.
İstanbul''un Ermeni mimarları tanıtılacakİstanbul''un Ermeni mimarları tanıtılacakUluslararası Hrant Dink Vakfı, Hayrat Canlandıran ve Araştıran Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği (HAYCAR) işbirliğiyle hazırlayacağı bir sergi ve kitap projesiyle, İstanbul''un Ermeni mimarlarını tanıtacak.
Nükleer santral Meclis''e geliyorNükleer santral Meclis''e geliyorEnerji Bakanı Yıldız, nükleer santral için Rusya ile imzalanan hükümetler arası anlaşmanın bu hafta sonu ya da gelecek hafta başı TBMM Genel Kurulu''na geleceğini söyledi.
Geleceğin Yeşil, Küresel ve Dünya ile Bağlantılı Şehri: SydneyGeleceğin Yeşil, Küresel ve Dünya ile Bağlantılı Şehri: SydneySydney 2030 projesi, önümüzdeki 20 yıl ve daha sonrası için şehrin sürdürülebilir gelişimini yansıtan bir vizyon sunuyor. Gelişim sadece fiziksel çevre ile değil, onunla birlikte ekonomi, toplum ve kültürlerle de alakalı. Bunların tümü, cesur fikirler ve iyi yönetişimle ele alındığında, şimdiki ve gelecek topluluklar için çok daha iyi çıktılar elde edilebilir.
Malatya örnek bir büyüme gösteriyorMalatya örnek bir büyüme gösteriyorKayısı memleketi Malatya, hem şehir planlamasında hem de ekonomik alanda takdir edilen bir gelişme göstermiş... Dev alışveriş merkezleri açılıyor, modern oteller hizmete giriyor. Kent insanı kayısıdan sonra kiraz ve üzümde de iddialı...
Gökova koyları kurtuluyorGökova koyları kurtuluyorMarmaris Kaymakamlığı ve Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇK) tarafından hayata geçirilen proje kapsamında hizmet vermeye başlayan ''''katı ve sıvı atık toplama teknesi'''', koylara demirleyen yat ve teknelerin atıklarını ücretsiz teslim alıyor.
Mevzuat hazretleri sahilleri kokutacakMevzuat hazretleri sahilleri kokutacakİzmir Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıkabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan beklediği izni 5 aydır alamadı. Bu nedenle Doğanbey ve Ürkmez sahilleri yaz aylarında kokmaya devam edecek.
2010 yılı kazıları başladı2010 yılı kazıları başladıBurdur''un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti''nde 2010 yılı kazı çalışmaları başladı.
Mimarın hayali okyanusları kurtaracakMimarın hayali okyanusları kurtaracakHollandalı bir mimarlık şirketi okyanusta yüzen on binlerce ton plastik çöpü bir araya getirerek lüks bir ada inşa etmeyi hedefliyor.
Denizli, Geçen Yıl 2 Ulusal Mimari Proje Yarışması ile Dikkatleri Üzerine ÇektiDenizli, Geçen Yıl 2 Ulusal Mimari Proje Yarışması ile Dikkatleri Üzerine ÇektiDenizli Belediyesi Hizmet Binası Projesi ve Denizli Hükümet Konağı ve Çevresi Proje Yarışması çeşitli tartışmalarla ülke mimarlık gündeminde uzun süre yer etti.
İstanbul''da nerelerde denize girilebilir?İstanbul''da nerelerde denize girilebilir?Belediye Başkanı Kadir Topbaş açıkladı.
Şimdiden çekim merkezi olduŞimdiden çekim merkezi olduBüyükşehir Belediyesi''nin Bornova''da yaşama geçirdiği Aşık Veysel Rekreasyon Alanı,daha çalışmalar tamamlanmadan cazibe merkezi haline geldi.
Mavi Bayrak Ne Anlama Geliyor?Mavi Bayrak Ne Anlama Geliyor?Yaz geldi, şimdi tatil zamanı. Sıcak havalarla birlikte tatil beldelerine akın eden yurttaşların dikkat etmesi gereken kurallar da var. Bunların başında güvenli ve sağlıklı plajlar. Plajlarda bazen birbirinden farklı renklerde bayrakların sallandığını görürüz. Mavi, sarı, kırmızı vs gibi. her bir rengin ve bayrağın ayrı bir anlamı var.
İşte Türkiye''nin en büyük Japon Bahçesiİşte Türkiye''nin en büyük Japon BahçesiEskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Japon Türk Kültürel Değişim Derneği işbirliğiyle kurulan Türkiye''nin en büyük Japon Bahçesi törenle açıldı.
Avrupa’daki Türk gençliği kendi kültürü ve tarihiyle buluşuyorAvrupa’daki Türk gençliği kendi kültürü ve tarihiyle buluşuyorOnlar, dört kuşaktır Avrupa''da yaşayan Türk ailelerinin çocukları. Kimi hiç Türkçe konuşamıyor, kimi Türkiye''ye hiç gelmemiş, kimi sadece baba köyünü ve şehrini görmüş.
Selçuklu''da parklar ''tasarrufla'' aydınlatılıyorSelçuklu''da parklar ''tasarrufla'' aydınlatılıyorBelediyeler enerjide tasarrufa yöneldi, parklar güneş piliyle aydınlatılıyor. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sistemin amacının yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmak olduğunu belirtti.
1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten Haberler1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten HaberlerKocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Oya Şenyurt tarafından yazılan "1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten Haberler" TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından yayınlandı. Kitabın Cumhuriyet dönemi İzmit kentine ait mimari dönüşümün birincil kaynaklardan araştırılarak oluşturulması ve kentin mimarisini inceleyen ilk kaynak olması açısından ilgi çekici.
İkizdere kuruduRize''nin İkizdere Vadisi''nde yapımı tamamlanan 95 megawatt kurulu gücündeki Cevizlik Hidroelektrik Santrali''nin deneme üretimine geçmesinin ardından suyun tünele alındığı 8.5 kilometre boyunca İkizdereDeresi kurudu.
İklim değişikliğinin yarını yok, bugünü varTürkiye''de yılda ortalama 200 kadar sel ve taşkın olayı meydana geliyor. Bu olayların ülke ekonomisinde yol açtığı kayıp yıllık 150 milyon lirayı buluyor.
Adatepe''de oksijen ve bilgiKaz Dağları’nın eteklerindeki Adatepe köyünde tarih, sanat, siyaset, arkeoloji ve felsefe gibi konularda düzenlenen Taşmektep yaz seminerleri 8 Temmuz’da başlıyor. Seminerlerin yanı sıra çeşitli atölyelerin de yapılacağı etkinlik Zerrin İren Boynudelik ve Kamil Fırat yönetiminde yapılacak ‘Sanat ve Savaş’ ile başlayıp, 23-26 Eylül arasındaki Kamil Fırat ve Orhan Alptürk yönetimindeki ‘Fotoğrafın Anlatı Ormanında Bir Gezinti’ semineriyle bitecek. Kürşad Demirci Dinler Tarihi, Ömer Laçiner İran, Rüstem Aslan Troia başlıklı seminerler yapacak ahşap baskı, fotoğraf, seramik, müzik atölyeleri düzenlenecek.
Tarih: 7 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Ermeni mimarlar arşiviUluslararası Hrant Dink Vakfı, Hayrat Canlandıran ve Araştıran Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği (HAYCAR) ile, İstanbul’un Ermeni mimarlarını gün ışığına çıkarıyor. İstanbul 2010 kapsamında gerçekleştirilen ‘İstanbul’un Ermeni Mimarları ve İstanbul Mimarlığına Katkıları’ çalışması, kasım ayında bir sergi ve kitap projesiyle hayata geçirilecek. Hasan Kuruyazıcı küratörlüğündeki projede 19. ve 20. yüzyıllarda İstanbul’da yaşamış Ermeni mimarların yaşam öyküleri, mimari çizimleri ve eski görüntüleri yer alacak. Vakıf konu kapsamında elinde bilgi bulunanlara da, kendileriyle paylaşma çağrısı yaptı.
Tarih: 7 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Mavişehir''e tatil kasabası makyajıBelediye, iki kilometrelik sahilde; yürüyüş alanları, plaj, plaj voleybolu sahaları, tenis kortu ve otopark yapıyor. Başkan Durak, "Mavişehir''i, bir ay içinde tatil cennetlerinin huzur dolu ortamına kavuşturacağız" dedi.
Çok ‘güzel'' işler bunlarGüzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, iki yeni meydan ve park projesinin müjdesini verdi.
Mardin’de yıkımlar devam ediyor MARDİN''de "Kentsel Dönüşüm Projesi" adı altına başlatılan yıkımlar devam ediyor.
Vakıflar, 3 ihale ile İstanbul''a sahip çıkıyor İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü, vakıf eserlerini sahiplenmek ve korumak için bir dizi uzun süreli kiralama ihalesi yapma kararı aldı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ihaleler uzun süreli kiralama, restorasyon karşılığı veya bina yapımı karşılığında gerçekleştirilecek. Planlanan kiralamalarla başta İstanbul olma üzere birçok eser yeniden hayat kazanacak.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.