Haberler

7 Ağustos 2008, Perşembe

Haydarpaşa’nın Geleceği AranıyorHaydarpaşa’nın Geleceği Aranıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 – 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yıldız Parkı, Malta Köşkü’nde Haydarpaşa konulu bir arama konferansı düzenledi. Haydarpaşa hakkında söz sahibi olan bütün kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve konu hakkında katkısı beklenen kişiler bu konferansa davet edilerek, görüşleri alınmak üzere bir araya toplandı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Arama Yönetim Danışmanlığı Kurucu Direktörü Oğuz Babüroğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen toplantı, 30 Temmuz Çarşamba sabahı yoğun bir katılımla başladı. Haberin Devamı
 Verde, Chocolate''ı Bahçeşehir''e taşıyor Verde, Chocolate''ı Bahçeşehir''e taşıyorAvrupa İnşaat''ın Bahçeşehir 2''nci kısımda inşa ettiği Verde Molino Alışveriş ve Yaşam Merkezi, eylül ayında kapılarını açıyor.
 İstinye bir ''Park''la yıldız oldu, arsa fiyatları uçtu İstinye bir ''Park''la yıldız oldu, arsa fiyatları uçtuBoğaz manzaralı ev deyince, İstanbul''un Avrupa yakasında akla gelen ilk adreslerden biri İstinye.
 Boğaz''ın altından araç geçişinde en iyi teklif rakibe 11.5 yıl fark attı Boğaz''ın altından araç geçişinde en iyi teklif rakibe 11.5 yıl fark attı6 kez ertelenen Boğaz tüp geçişi ihalesinde en iyi teklifi, 19 yıl sözleşme süresi ile Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransız Vinci ortak girişimi verdi.
100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyor100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyorPendik’te 100 milyon Euro yatırımla hayata geçen ve 250 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ’outlet’i olan Viaport, Dubai modeli ile yılda 1 milyonluk ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.
Meksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''nın orta kesimlerindeki Tula kentinde arkeologlar, MS 900 ile 1150 yılları arasındaki döneme ait bir çocuk mezarı ortaya çıkardı.
ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?Gündemi oluşturan konu ve konukları ile renkli bir içeriğe sahip Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete”nin ilk sayısı çıktı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan ArkiPARC Gazete üç ayda bir yayımlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak.
Bir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBatı Japonya’nın Çugoku Bölgesi''ndeki, hafızalara “ilk atom bombası” saldırısıyla kazınan Hiroşima, felaketin üstünden geçen 63 yılda “Su Şehri” ünvanına yakışır bir yeniden yapılanma öyküsüne imza attı. Dönemin en güçlü derebeylerinden Mori Terumoto’nun Ota Nehri ağzında kendisine bir kale inşa ettirmeye karar vermesiyle (1589) şehirleşme yolunda ilk adımın atıldığı Hiroşima’ya içinden geçen altı nehir nedeniyle “Su Şehri” ve “100 Köprülü Şehir” de deniyor.
Kale-i Tavas günyüzüne çıkıyorEge Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy başkanlığında sekiz öğretim üyesi, bir konservasyon teknikeri ve 17 öğrenciden oluşan ekibin kazılarına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Kale Belediyesi de destek veriyor.
Kaçak marina inşaatı durdurulduPendik Belediyesi’nin üç büyük projesinden biri olarak gösterdiği marina inşaatı, Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak yapılaşma gerekçesiyle durduruldu.
Urartu konutları gün yüzüne çıkarılıyorİstanbul Üniversitesi (İÜ) Avrasya Arkeoloji Enstitüsü tarafından Van''ın Yoncatepe Kalesi''nde yürütülen kazılarda, Urartular dönemine ait bölgenin en eski geleneksel konut mimarisi gün yüzüne çıkarılıyor.
SİT alanları ‘inşaat alanı’ mı oluyor?Arkeolojik sit alanlarının tüzel kişilere tahsisinin yolunu açan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun verdiği İlke Kararı tartışmaları beraberinde getirdi.
Turizmciler zam şaşkınıÖrenyerleri ve müzelere giriş ücretine yüzde 400’e varan oranda zam yapıldı. Turizmciler isyan etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve örenyerlerinin giriş ücretlerine yüzde 400’e varan oranlarda zam yaptı.
‘Örenyerleri inşaat alanı olacak’“Örenyerleri ve ören yerlerinde bulunan arkeolojik taşınmaz kültür varlıkları; ziyaretçilere açık olmak üzere Bakanlıkça tüzelkişilere yasa kapsamında kullandırılabilir” diyen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ilke kararı, tartışma yarattı.
AB’ye enerjide verimlilik sözüHükümet, AB’ye uyum çerçevesinde, beyaz eşya ve elektrikli aletlerde enerjiyi verimsiz kullanan ürünlerin kullanımını önleyecek. Binalarda enerji daha verimli kullanılacak. Enerjide AB’ye uyumun maliyeti 77 milyon avro.
Kaz Dağı kazılmasın!“Şu Kaz Dağı’nın adını değiştirmeli... ‘Kaz’ denildikçe akıllarına sadece kazmak geliyor...” Bu söz, 24-25 Temmuz 2008’de Çanakkale’de toplanan mimarların bölgeyi “tüm değerleriyle savunma” kararlarına da esin kaynağı oldu.
Didim Marinası için AKG seçildiAKG Gazbeton, Malmö''deki Turning Torso''dan sonra şimdi de Didim Marinası''nda kullanılacak.
Büyükşehir 5 yeni raylı sistemi hizmete açıyorHer geçen gün çekilmez bir hal alan trafik meselesine çözüm için geliştirilen raylı sistem çalışmaları hızla devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2008 yılı sonunda inşaatı devam eden 5 yeni metronun açılışını yapacak. Yeni metro hatlarının açılması ile birlikte İstanbul’da toplu taşımacılıkta metronun oranı yüzde 10’lardan yüzde 15’lere çıkacak. Büyükşehir; sırasıyla Taksim-Yenikapı metrosunun Şişhane kısmı ile birlikte Otogar-Bağcılar- Kirazlı, Kirazlı-Olimpiyatköy, Topkapı-Edirnekapı ve 4. Levent-Darüşşafaka metrolarını 2008 yılı sonunda faaliyete geçirecek.
Marmaray’da iki tüp tünel kaldıMarmaray projesi kapsamında İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek 1387 metre uzunluğundaki 11 tüp tünelden 9’uncusu da dün deniz tabanına batırıldı. 58 metre derinliğe inme özelliğiyle mühendislik açısından bir ilk olarak tanımlanan batırma işlemi bu alanda rekor kırdı.
Emlak sektörüne büyük gözaltıSon yıllarda emlak satışlarında görülen hızlı artış ve Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nun gayrimenkul incelemelerinde ortaya çıkarılan yüksek vergi kaçağı, Gelir İdaresini, geniş kapsamlı bir sektör incelemesine yöneltti.
Arkeolojik Sit Alanları Yeni Yönetmelikle Özel Sektöre PazarlanacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yeni Yüksek Kurul kararıyla devletin imkanlarının "ayağa kaldırmaya" yetmediği 1. derece tarihsel ve arkeolojik sit alanlarında özel sektörün imkanlarından yararlanılabileceğini belirterek...
İmar planında TOKİ ve ÖİB’ye süper yetkiBüyük gayrimenkul satışlarının önünü açacak 5793 sayılı kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Başkan Topbaş; “Bu yıl su problemi yaşamayacağız”İstanbul’da şu anda susuzluk problemi bulunmadığını ve suyun içilebilecek kalitede olduğunu belirten Başkan Topbaş, kendisinin de zaman zaman musluktan su içtiğini söyledi.
İzmirli inşaatçı konut satışı için sonbahardan umutluİzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, inşaatta düşen satışlara karşın maliyetlerin durmadan arttığını söyledi
Doğu-batı terminalinin imar planları tamam; şehir içi trafik rahatlayacakSincan ve Etimesgut''u birbirinden ayıran otobanın Elvan bölgesine Batı Garajı, Mamak''ın da Doğu Kent bölgesinde bulunan transit yola Doğu Garajı kurulması için imar planları tamamlandı.
Konut fiyatını düşük gösteren müteahhidi bankalar ele verecekTapu ve bankalardaki kayıtlar sayesinde konutta vergi kaybının önüne geçilecek. Konut alışverişlerinde yaşanan yüksek vergi kaybı Maliye Bakanlığı''nı harekete geçirdi.
TOKİ, Mardin''i aslına dönüştürecekMardin Valiliği ve Belediyesi''nin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile imzaladığı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tarihi kentin dokusunu bozan betonarme binalar tek tek yıkılacak.
2 ABD''li arkeologun Bismil merakıDiyarbakır''ın Bismil ilçesinde ABD''li 2 arkeolog, su boylarındaki yerleşimlerin özellikleri ve insanların çevresel değişimleri nasıl karşıladıkları konusunda yüzey araştırması yürütüyor.
İstanbul dergisinden veda sayısıTarih Vakfı tarafından 16 yıldır yayımlanan İstanbul dergisi, mali nedenlerden dolayı 64. sayısıyla okurlarına veda ediyor. Söyleşiden araştırmaya, İstanbul’u farklı renkleriyle işleyen bir veda sayısı niteliğindeki dergi, son sayıda İstanbul dergisiyle bir şekilde ilişkide bulunmuş kişilerin kısa gözlemlerine de yer veriyor. Murat Belge ise dergi için yaptığı son gezisini, 1968’in 40. yılına selam niyetine dönemin İstanbul Hukuk öğrencisi Mehmet Tansuğ’la Beyazıt ve İstanbul Üniversitesi’ne yapıyor. Dergi son dokuz sayıda olduğu gibi İstanbul’un köklü liselerine konuk olmayı da ihmal etmiyor ve bu kez Vefa Lisesi’ne uğruyor. Söyleşi ağırlıklı son sayıda yer alan söyleşilerden biri de Mayıs ayında Türkiye’ye gelen Leiden Üniversitesi’ne bağlı Modern Dünyada İslam Araştırmaları Enstitüsü akademik müdürlük görevini yürüten Asaf Bayat ile kent, modernite ve yoksulluk üzerine yapılmış. Ayrıca, ‘kentsel dönüşüm’ süreci de unutulmayarak Başıbüyük Mahallesi’ne konuk olunuyor. İstanbul dergisinin son sayısı, birkaç merkezi gazete bayisi (Beşiktaş, Karaköy, Kadıköy, Üsküdar iskele bölgesi bayileri) ve kitabevlerinden temin edilebilir.
Tarih: 6 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Emlak piyasası gözaltına alınıyorGayrimenkul sektöründe vergi incelemesi başlatılıyor. Bu sayede kredi kullanılan bir emlakta, alınan krediyle beyan edilen satış tutarının uyumuna bakılacak. Satış beyanlarının doğru olup olmadığı incelenecek.
Tarihe de göz diktilerÖren yerleri ile arkeolojik taşınmaz kültür varlıklarının da özelleştirilmesinin yolu açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bundan böyle ören yerleri ve buralarda bulunan arkeolojik taşınmaz kültür varlıklarını tüzelkişilere kullandırabilecek.
İstanbul''a ikinci tüp geçiş, 1.5 milyar dolara otolar için geliyorDenizin altından iki kıtayı birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların kullanımına sunulacak olan tüp tünelin yapım ihalesine en iyi teklifi Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa''dan Vinci''den oluşan ortak girişim verdi. 1.5 milyar dolara mal olacak 5.4 kilometrelik tünelin inşaatı 3 yılda tamamlanacak.
Rüzgar santrali için imar izniElektrik enerjisi üretimi konusunda, rüzgar potansiyeliyle son yıllarda Türkiye''nin parlayan yıldızı haline gelen Manisa''nın Soma ve Kırkağaç ilçelerinde yeni kurulacak enerji santrallerinin üretime geçmesi için son aşamaya gelindi.
Yazıkışla Tapınağı ilgi ve restorasyon bekliyorGazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hakkı Acun, Hitit ve Roma dönemlerinde yerleşim yeri olan, Yozgat''ın Boğazlıyan ilçesindeki Yazıkışla Tapınağı''nın restore edilip tanıtılması gerektiğini söyledi.
Maltepe’ye 7 bin konut yapıyoruzMaltepe Belediye Başkanı Fikri Köse KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’la birlikte bu yıl yapımı tamamlanan Türkiye’nin en kapsamlı rehabilitasyon merkezi olan Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Köse, burada yaklaşık 500 engelli vatandaşa gerekli tedavi ve eğitimin verileceğini söyledi. Maltepe’de başlattıkları 7 bin konutluk projenin birinci ve ikinci etap kayıtlarını tamamladıklarını belirten İsmet Yıldırım ise, Maltepe’nin Başkan Fikri Köse yönetiminde çok geliştiğini ifade etti.
Tarih: 6 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul’un iki yakasını bir araya getireceklerTürkiye için büyük önem taşıyan ve batırılacak tünellerin derinliği itibariyle dünyada ilk olacak tüp tünel ihalesine en iyi teklifi, Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa’dan Vinci’den oluşan ortak girişim verdi.
Konut kredileri talebinde daralma sürüyorMerkez Bankasının Banka Kredileri Eğilim Anketi''ne göre bankalar, 2008 yılı üçüncü çeyreğinde, konut kredileri talebinin aynı hızla daralacağını, taşıt kredileri talebindeki daralmanın yavaşlayacağını ve diğer bireysel kredilerde talep artış hızının duracağını öngördü.
Muğla''ya Paris''tekinden büyük Disneyland projesiParis''teki Disneyland ile Almanya''daki Heidi Park örneklerinden yola çıkılarak, Muğla''da 13 bin dönüm alanda yapımı planlanan Akdeniz Entegre Eğlence Merkezi için düğmeye basıldı.
Mevlana Müzesi, su sızıntılarına karşı restore edilecekTopkapı Sarayı''ndan sonra Türkiye''de en çok ziyaret edilen mekân konumundaki Mevlana Müzesi, su sızıntıları ve tavanlarının bazı bölümlerinde meydana gelen kabarmalar nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.
''20 konut satar, projeyi bitiririm'' diyen müteahhidin nefesi kaba inşaata yetiyorEkonomik durgunluk ve siyasi gelişmeler sebebiyle durma noktasına gelen konut satışları inşaat firmalarını zor durumda bıraktı. Büyük şehirlerde temeli atılan ya da kabası bitirildiği halde tamamlamayan inşaat sayısında dikkat çekici bir artış var.
New York’u biçimlendiren tasarımların sergisiABD’nin New York kentinin en ünlü müzelerinden Modern Sanat Müzesi (MoMA), 1970’lerin önde gelen mimarlarının, kentin mimarisini biçimlendiren tasarımlarını konu alan bir sergiye evsahipliği yapıyor.
Öğrenci yurdu çöktü: 13 ölü 22 yaralıKonya''nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, üç katlı bir öğrenci yurdu çöktü. Çöken kız yurdunun enkazından 13 ölü 22 yaralı çıkarıldı.
Akıllı evler, akıllı önerilerEvler, binalar toplam enerji tüketiminde yaklaşık %40’lık bir paya sahip. Bazı enerji tasarruf ve enerji verimlilik özellikleri yeni ev yapımında, CO2 emisyonu azaltmak için çevreci malzeme ve yaklaşımlar kullanılmaya başlandı.
Metrobüsle Avcılar-Mecidiyeköy arası 45 dakikaİstanbul’da metrobüs projesinin ikinci etabı olan Topkapı-Zincirlikuyu hattının açılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni eğitim dönemine yetiştirilmeye çalışılan hat, 10 buçuk kilometre uzunluğunda ve 10 duraktan oluşacak.
AOÇ arazisi 49 yıllığına GSGM’ninAtatürk Orman Çiftliğinin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
Türkiye bunu da gördü...Türkiye’de ilk defa yapılan uygulama ile Kralkızı Barajı’nda enerji amaçlı kullanılan 17 milyon 500 bin metreküp su Dicle Barajı’na, oradan da sulama için Devegeçidi Barajı’na aktarıldı. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen tüm bu operasyonun tek bir hedefi vardı. Diyarbakır’da ekili alanları kurutmamak. Devegeçidi Barajı’nda doluluk oranı yüzde 22’e kadar düşmüştü. Hem enerji hem de sulama amaçlı kullanılan Batman Barajı’nında da doluluk oranını bu yıl yüzde 5.5’e düşünce elektrik üretimi durdu.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’u finans merkezi yapma projesi masadaEkonomi dünyası İstanbul’u finans merkezi yapma projesini ilk kez geniş katılımlı toplantıyla ele aldı. Nazım Ekren, ‘ABD’deki mortgage krizinden sonra bu proje son derece doğru’ dedi.
ODTÜ’deki Kaçak YapılarAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Evde ortalama 10 bin dolara elektrik üretip, fazlasını devlete satabilirsinizDünyada enerji talebi hızla artarken, sınırsız enerji kaynağı güneş de yeni alternatifler arasında dikkat çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle evde küçük çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim yapmak da mümkün.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.