Haberler

8 Nisan 2009, Çarşamba

Şişli Kentsel Dönüşüm ProjesiŞişli Kentsel Dönüşüm Projesi2009 Yerel Seçimleri öncesinde İstanbul'da aynı günde miting yapmak isteyen siyasi partiler arasında bir meydan krizi yaşanmıştı. Meydan konusundaki tartışmalar sürerken, bunu fırsat bilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül bir basın toplantısı düzenleyerek 3 yeni projesi ile İstanbul'a yeni meydanlar kazandıracağı yönünde açıklamada bulunmuştu. Bu projelerden bir tanesi olan Şişli'de gerçekleştirilecek. Haberin Devamı
“Deutsche Bank Urban Age Award” 2009’da İstanbul’u Seçti “Deutsche Bank Urban Age Award” 2009’da İstanbul’u Seçti Deutsche Bank, 100.000 USD tutarındaki üçüncü "Deutsche Bank Urban Age Award"ı İstanbul metropoliten alanı içerisinde yer alan bir projeye verecek. Son başvuru tarihi 11 Eylül 2009 olan yarışmanın ödül töreni 4 Kasım 2009 günü yapılacak.
Su HakkıSu HakkıExpress dergisinden Ulus Atayurt, Dünya Su Forumu için İstanbul'da bulunan Kanadalı yazar, aktivist, "su savaşçısı" Maude Barlow ile, Açık Radyo'da bir söyleşi yaptı. Bu söyleşinin kısaltılmış hali ilk olarak Express dergisinin son sayısında yayımlandı.
Hatay'a İki "Katlı Otopark" GeliyorHatay'a İki "Katlı Otopark" Geliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Hatay bölgesindeki otopark ihtiyacının karşılanması amacıyla Hatay Pazaryeri ve Hasan Tahsin katlı otoparklarını yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Projeleri hazır olan iki otopark, toplam 907 araç kapasiteli olacak.
Yeni Metro ile İzmir'de 7 Ana Arter RahatlayacakYeni Metro ile İzmir'de 7 Ana Arter Rahatlayacakİzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi'nin TUBİTAK'la yürüttüğü ortak projeye göre, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi ve Üçyol-Üçkuyular metro hattının tamamlanmasıyla...
42 saat sonra enkazdan canlı çıktı42 saat sonra enkazdan canlı çıktı2 gün önce meydana gelen depremde ölü sayısının 250'ye yükseldiği İtalya'da dün gece 5.6 büyüklüğündeki artçı sarsıntı paniğe neden oldu; 1 kişi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremden 42 saat sonra, enkaz altından bir kişi kurtarıldı.
Gezi Notları: Han SarayıGezi Notları: Han SarayıBakü’deki Han Sarayı, 1761-1762 yıllarında Azerbaycan’da ilk bağımsız hanlık düzeni sahibi Çelebi Han’ın torunu Hüseyin Han tarafından inşa edilmiş. İki ayrı ana girişi olan bina, haremlik-selamlık düzene göre tasarlanmış. İki katlı binanın her katında üç oda bulunuyor. Bu odalar, Han’ın odası, eşi Sultan’ın odası ve bu iki oda arasındaki büyük salondur.
Elektrikli otomobiller işbaşındaElektrikli otomobiller işbaşındaİki kişilik elektrikli otomobiller geliyor... Amerikan otomobil devi General Motors, mobilet üreticisi Segway ile iki kişilik ve elektrikle çalışan bir araba üretmeye başlıyor. GM, bu araç için 2012 yılından itibaren üretime geçmeyi planlıyor.
"İtfaiye 1 saat geç kaldı""İtfaiye 1 saat geç kaldı"İstanbul Yeşilköy'de bulunan, İstanbul Gösteri Merkezi'nde saat 10.30 sıralarında yangın çıktı. Havalanına yakın olması sebebiyle endişe duyulan yangın İstanbul kontrol altına alındı.
Louvre'un Kucağında Parlayan Piramit 20 YaşındaLouvre'un Kucağında Parlayan Piramit 20 YaşındaGünümüzde birçok yerde taklitlerini görebileceğimiz Louvre Piramidi, 20. yaşını kutluyor. Eski Fransa Başkanı François Mitterrand döneminde, müzenin yenilenmesi çalışmaları sırasında inşa edilen piramit, Çin asıllı ABD'li mimar Ieoh Ming Pei tarafından tasarlandı. CAP 24 Kanalı'nda Patrice Carmouze'un hazırlayıp sunduğu "The Louvre Pyramid 20th Birthday" isimli programa konuk olan Pavillon de l'Arsenal'in Yöneticisi Mimar Dominique Alba, 24 Mart 2009 Salı günü yayınlanan programda piramit hakkındaki soruları yanıtladı...
Denizli Belediyesi Hizmet Binası Yarışması'na Gençler Damgasını VurduDenizli Belediyesi Hizmet Binası Yarışması'na Gençler Damgasını VurduMevcut Denizli Belediye Binası'nın bulunduğu arsaya yapılması planlanan Denizli Belediyesi Hizmet Binası için açılan yarışma 24 Mart 2009 tarihinde sonuçlandı. Tamer Başbuğ, Ziya Gençel, Gülşen Gülmez, Abdi Güzer, Mehmet İnel, Yasemen Say Özer, Özcan Uygur'dan oluşan jüri 5 tam günlük çalışmanın ardından Seden Cinasal Avcı, Bilge Gülen, Turgut Şakiroğlu ve Gizem Gülen'den oluşan ekibi birinci seçti. 366 şartnamenin alındığı yarışmada 274 proje teslim edildi.
"Kristal İstanbul"Kristal cam içerisine 3 boyutlu olarak işlenen İstanbul'daki 16 tarihi yapı, "Kristal İstanbul" müzesinde görülebiliyor.
İstanbul'un barajları doldu taşıyorİstanbul'a su sağlayan 10 barajdan 7'si yüzde 100 doluluk oranına ulaşınca, baraj kapakları zaman zaman açılarak fazla su denize deşarj ediliyor.
Ünlülerin müteahhidi KDV alacağı için yarı fiyatına daire satıyorBJK'ye para basacak olan Selenium Twins, cuma günü açılıyor. 200 milyon dolarlık dev projeyi inşa eden Aşçıoğlu, üç gün boyunca 15 daireyi yarı fiyata satacak.
"Suya sahip çıkmalıyız"Uzmanlar Türkiye'de bir "su hovardalığı" yapıldığı görüşünde... Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atabay Düzenli, son aylarda gerçekleşen yağışlarla, Türkiye'de ürün artışı olacağını kaydederek...
Balık çiftliklerine denetimÇevre ve Orman Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na balık çiftliklerine ceza kesme yetkisi verdi. Balık çiftliklerine, biyolojik çeşitliliği tahrip ettiği gerekçesiyle 25 bin 885 liraya kadar ceza kesilebiliyor.
Ankara'nın 60 yıllık Sanat Kurumu yakıldıAnkara'da Gençlik Parkı içinde yer alan 60 yıllık Sanat Kurumu binasının, önceki gece camları kırılarak, sahne bölümünde yangın çıkarıldı.
Kentlerimiz kültür ve medeniyet değerleriyle gelişirÜnlü kentbilimci Lewis Mumford, "Kentlerin Kültürü"adlı yapıtında, "Kent, bir topluluğun kültürünün ve erkinin yoğunlaştığı yer, zamanın bir ürünü, birikimidir" der. Gerçekten, kentsel yaşamla medeniyet arasında yakın bir ilişki olduğunu varsayan görüşler yaygındır.
Çimentaş iştirak hissesini sattıÇimentaş, İtalya'da kurulu bulunan iştiraki Alfacem S.R.L'deki payının satışının tamamlandığını duyurdu. Çimentaş'tan yapılan açıklamada, daha önce yapılan özel durun açıklaması ile şirketin İtalya'da kurulu bulunan Alfacem S.R.L şirketinde anılan şirketin sermayesinin yüzde 99,9'una denk gelen 1 milyon avro nominal değerli iştirak payının 85 milyon avro bedelle Cementir Holding bünyesinde yer alan bir İtalyan şirketi olan Cementir Delta S.P.A firmasına satılmasına karar verildiğinin kamuya duyurulduğu belirtildi.
Tarih: 8 Nisan 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Yangının zararı, 1 milyon Dolar!İstanbul Gösteri Merkezi'nin sahibi Özbey, "Yangının faturası, yapılması planlanan 30 organizasyonun iptali. Bunun değeri 1 milyon dolar" dedi.
İnegöl Mobilya Fuarı törenle açıldıTürkiye'nin önemli mobilya üretim merkezlerinden İnegöl'de 21'incisi düzenlenen Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF 2009) önceki gün yapılan törenle açıldı. 12 Nisan'a kadar açık kalacak MODEF-2009'a ilçede faaliyet gösteren 110 firma katıldı.
Boğaz'a belediye sarayı yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuklarını ağırlamak için Boğaz kıyısında bir 'belediye sarayı' yapmayı planladıklarını söyledi.
Hasankeyf'in kaderi Kültür Bakanlığı'nın elindeBaraj yapımı nedeniyle, yıllardır sular altında kalma tehlikesi içinde olan Hasankeyf ve Allianoi gibi daha bir çok antik kentte "hayati" kararı, artık tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı verecek.
Çöplükten tarih çıktıTürkiye topraklarından tarih fışkırıyor. Aydın'da bir aydır yağan yağmurların ardından çöplük olarak kullanılan alanın üstünün açılmasıyla tarihi hamam ortaya çıktı.
Emniyet: Tünel, Osmanlı devrinden kalma su kanalıBaşbakan'a suikast amaçlı kazıldığı kuşkusu uyandıran tünelin sırrı çözüldü. Yapılan araştırmalar tünelin Osmanlı döneminden kalma su galerisi olduğunu ortaya çıkardı.
Form Temiz Enerji Sistemleri'nden Bir İlkTürkiye'de ilk defa Nevşehir'de bir yurt binasının çatısı güneş panelleriyle kaplanacak. Nevşehir yurt binası yetkilileri yapacakları bu sistemle LEED sertifikasına başvuruda bulundular. Kurulacak olan bu sistemde Onduline firması ile işbirliğine gidildi. Form Temiz Enerji Sistemleri'nin Türkiye'deki temsilciliğini yürüttüğü Sharp Solar tarafından üretilen güneş panellerinin kullanılacağı projede Onduline de yeşil çatı uygulaması gerçekleştirecek. Nisan ayı içerisinde sistem kurulumunun tamamlanması bekleniyor.
Tarih: 7 Nisan 2009
Kültürpark’a panorama müzeBulgaristan'ın Plevne kentinin Türkiye için ayrı bir yeri vardır. Zira burada Gazi Osman Paşa'nın kahramanca mücadele ettiği Plevne savaşları yaşanmıştır. Osmanlı'nın en güçsüz anlarında bile Plevne'de Rus ve Rumenlere karşı kahramanca savaşan Osman Paşa Türk tarihinin en önemli komutanlarından biridir.
Çimento üretimi sevindirdiTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliğinin 2 ay gecikmeli olarak açıklanan üretim rakamlarına göre, Türkiye'nin 2008 yılı toplam çimento üretimi 51 milyon 431 bin 889 ton olarak gerçekleşti.
3.4 korkuttuBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 20.24'te merkez üssü Bursa`nın Nilüfer ilçesi Çalı beldesi olan 3.4 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi. Yerin 4.6 kilometre altında meydana gelen hafif şiddetteki depremin, merkez ilçelerde de hissedildiği öğrenildi.
Tarih: 7 Nisan 2009 Kaynak: Olay
Bugünkü kentlerimizBundan önceki yazımın başlığı "İnsanı Kent Yarattı!" idi. Eskil çağın kent tanımlamasını anlatmıştım. Sanırım o yazıyı okurken bugünkü kentlerimizi düşündünüz... İster istemez karşılaştırmalar yaptınız usunuzda hemen...
Su savaşının ayak sesleriSu sorununa küresel ölçekte çözüm bulmak için toplanan 5. Dünya Su Forumu, suyun stratejik önemini küresel gündemin ilk sıralarına taşıdı. Su, bütün canlılar için temel hayat kaynağıdır.
Çiğli Daha Yeşil Olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Balatçık Mahallesi'nde Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden devir aldığı 140 bin metrekarelik araziyi yeşille buluşturuyor.
Yel değirmeni müze oluyorBodrum Eskiçeşme mahallesinde, Yarımada'ya hakim bir tepede bulunan 8 yeldeğirmeninin yeniden hayat bulması için başlatılan örnek proje tamamlanma aşamasına geldi.
Değirmendere- Osmangazi arası 3 km kısaldıD-130 Karayolu Gölcük Gazi Osmanpaşa Mahallesi Mevkii'nde yapılan kavşak düzenlemesi sonrasında hem ulaşım rahatladı, hem de Değirmendere-Osmangazi Mahallesi arsındaki yol 3 kilometre daha kısaldı.
Yıldızı parlayan TürkiyeSadece son bir aydaki siyasi gelişmeler ve etkinlikler Türkiye'nin ve İstanbul'un yıldızının parladığını gösteriyor.
'Kriz bizi az etkiler yatırıma devam'DAP Yapı ile 35 yaşında 9. büyük projeye imza atan Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Dubai'deki yelken oteli andıran Dragos Royal Towers'i krize rağmen yükseltmeye başladı.
Gizemli tünelde nöbet İstanbul Üsküdar'da yapımı devam eden Özel Erdem Hastanesi inşaatının altında bulunan gizemli tüneller esrarını koruyor. Şile Otobanı Tantavi Tüneli'nin hemen çıkışında bulunan tüneller, önceki gün yapılan kazı çalışmalarının ardından tekrar kapatılmıştı. Polis, tünellerin bulunduğu bölgede önceki geceden itibaren nöbet tutmaya başladı. Özel Erdem Hastanesi yetkilisi Hasan Külünk, İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin olayla ilgili olarak inceleme başlattığını belirterek gerekli bilgilerin polisten alınmasını, hastanenin açılışı konusunda bir planlarının olmadığını söyledi.
Tarih: 7 Nisan 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Yalçın Bel
Elhamra: Bizim kardeş sarayımız!İspanya'nın Granada kentindeki Elhamra Sarayı'nın geçmişi, Topkapı Sarayı'nın mirası eşliğinde, Aynı Denizin Uçlarında sergisinde.
İstanbul Gösteri Merkezi bir anda yanıp kül olduTamamen yanan merkezin sahibi Mustafa Özbey, su kuyularını kapatan Büyükşehir Belediyesi'ni suçladı.
Köy enstitülerinin 69. kuruluş yıldönümüKöy enstitülerinin 69. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Marmara Üniversitesi'nde bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, bir ''Yaşam biçimi'' olan köy enstitüsü projesinin, bir okullaşma projesi olmadığını belirterek, projenin yarım kaldığına değinildi.
'Stadın yapımına hemen başlanmalı'Çelik, "UEFA'ya katılıp katılmama durumumuz ay sonuna kadar belli olur. Uygulanacak projeyi seçip bir an önce kazma vurmalıyız" dedi.
Acıbadem Maslak'ı açtı, 310 milyon dolara 5 hastane daha yapacakAcıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu, 115 milyon dolarlık yatırımla Maslak'ta 9'uncu hastanesini açtı. 2010 yılına kadar toplam 5 hastane açma planı olan Acıbadem, Maslak'la birlikte kriz döneminde toplam 310 milyon dolarlık yatırım yapmış olacak.
212 İstanbul'a, 120 milyon Euro yatırdı 'müzelik marka' ambargosu koyduYapımı süren 212 İstanbul'un yüzde 60'ını krize rağmen kiraladıklarını söyleyen Akın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Akın, "Müzelik markalara değil, iş yapacak markalara yer verdik" dedi.
Yerel otoparkların kapasitesi 600 bini aşacak, İstanbullu nefes alacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin otopark sorununu çözmek amacıyla 449 bin 924 araç kapasiteli 691 otopark inşa edecek. Otopark yatırımları ile, belediyeye bağlı otoparkların sayısının 3 bin 292'ye, toplam araç kapasitesinin 613 bine çıkacağı belirtiliyor.
Kent Yorum: 2009 Yerel Seçim Sonuçlarını Okumak...Türkiye seçim haritası çok net sonuçlar veriyor. CHP kıyı kentleri dışında başarılı olamazken, AKP kıyılara indikçe etkinliğini yitiriyor. Görece kalkınmış batı Anadolu ve Trakya tercihini genelde CHP'den yana kullanırken, görece geri kalmış bölgelerin tercihi, güneydoğu dışında AKP ve MHP.
Krizde batı işçi çıkarttı doğu istihdam yarattıİstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) krizin illerdeki işsizlik bilançosunu çıkardı. Buna göre, krizin yoğun olarak yaşanmaya başladığı 2008 yılının ikinci yarısından Ocak 2009'a kadar net istihdam kaybı 385 bin 16 kişiye ulaştı.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.