Haberler

8 Nisan 2010, Perşembe

Nicolas Moulin''in Gerçeküstü DünyasıNicolas Moulin''in Gerçeküstü Dünyası1970 yılında Fransa''da doğan Nicolas Moulin şu anda Berlin''de yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, kentleri ve binaları çalışmalarında birer araç olarak kullanıyor. Bunları da yaparken yaşam belirtisi izlerini temizliyor. Ortaya çok da tekin görünmeyen, terkedilmiş sokaklar, binalar çıkıyor. Bunu da kendi kelimeleri ile şu şekilde açıklıyor: "Kent beni bir yaşama yolu olarak büyülüyor... Bina ise faydalı bir heykel, mitolojinin 3 boyutlu bir imajı." Çalışmaları, fotomontaj olduğu bilmeyen birisi için, sanki gelecekte geçen, terkedilmiş, yıkılmış bir kenti mekan edinmiş bir filmden sahne gibi. Haberin Devamı
Çevre ödülleri dağıtıldıÇevre ödülleri dağıtıldıTÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, "Doğayla pazarlık yapmamız artık mümkün değil" dedi. TÜrk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye) ve TÜSİAD tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı 2009-2010" a katıldı.
Tabanlıoğlu Mimarlık Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali''ndeTabanlıoğlu Mimarlık Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali''ndeMurat Tabanlıoğlu Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali kapsamında düzenlenecek "Complex City-Istanbul" isimli atölye çalışmasına katılacak.
Mosaico Solo İlk Kez UNICERA''daMosaico Solo İlk Kez UNICERA''daMosaico Solo, 7- 11 Nisan tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi''nde düzenlenen 22. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı UNICERA''da özgün ve şık tasarımlarıyla yer aldı.
Termal Kamera ile Sıcaklık Analizlerinizi Yaptırın Enerji Kaybınızı Tespit EdinTermal Kamera ile Sıcaklık Analizlerinizi Yaptırın Enerji Kaybınızı Tespit Edin1995 yılından beri ülkemizde ücretsiz termal kamera ölçümlemeleri yapan İzocam, enerji kaybının en aza indirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.
Herkesin Gözü Şişhane''deHerkesin Gözü Şişhane''deTarihi binalar birer birer restore ediliyor. Birçok restoran burada konuşlanıyor, mağazalar açılıyor. Şişhane, hem eğlencenin hem de huzurun merkezi oldu.
Nüfus şehirlere kayıyor, sera gökdelenler geliyorNüfus şehirlere kayıyor, sera gökdelenler geliyorColumbia Üniversite mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dickson Despommier, yakında dünya nüfusunun yarısının şehirlerde yaşayacağını, bu durumda tarımın da kırsal kesimden büyük şehirlere göç etmesinin şart olduğunu belirtiyor.
Mobilya Sektörü İzmir''de BuluştuMobilya Sektörü İzmir''de Buluştu21. Mobilya, Dekorasyon, Ev ve Büro Mobilyaları Fuarı''nın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fuarcılığı büyütmenin bu kentteki tüm kurumların ana görevi olduğunu belirterek, "Pozitif şeyler konuşarak birbirimize güç verelim" çağrısında bulundu.
"Mediterranean Cities"de Türk Mimarlar"Mediterranean Cities"de Türk MimarlarDocomomo International ve Barselona Pavyonu tarafından gerçekleştirilen Coup de Dés programı kapsamındaki tartışma platformu, 16 - 17 Nisan 2010 tarihinde Barselona, Pavello Mies van der Rohe''da gerçekleşecek.
David Tajchman Mimarlık: "Gizlilik"-Yeni Maribor MüzesiDavid Tajchman Mimarlık: "Gizlilik"-Yeni Maribor MüzesiDavid Tajchman Mimarlık, "gizlilik" adındaki önerisiyle Slovenya''daki Maribor Müzesi''nin tasarlanması için yapılan yarışmada mansiyon ödülü kazandı.
8. IAHH Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın Özel Mansiyon Ödülü Türk Öğrencilerin8. IAHH Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın Özel Mansiyon Ödülü Türk ÖğrencilerinInternational Association for Humane Habitat (IAHH) tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın "Özel Mansiyon Ödülü" Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü öğrencileri Duygu Ergin, Necla Ruken Bars, Ayşegul Arküden, Oguzhan Sur''un oldu.
Üçüncü köprüde adım atacak noktaya geldikÜçüncü köprüde adım atacak noktaya geldikUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü köprü ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını söyledi. Üçüncü köprü ve onun çevre bağlantı yollarının, 1992 yılında Devlet Planlama tarafından yatırıma alınmış bir proje olduğunu, yatırım programına teklif edildiğini ve o günden bu yana üzerinde çalışma yapıldığını hatırlatan Yıldırım, ``Bundan sonraki süreci yakında açıklayacağız. Orada da adım atacak bir noktaya geldik`` dedi.
Tarih: 8 Nisan 2010 Kaynak: Olay
Hünkâr Kasrı restorasyonuna ödülHünkâr Kasrı restorasyonuna ödülYeni Cami Hünkâr Kasrı''nda yapılan restorasyon çalışması, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu''nca Europa Nostra Ödülü''ne layık görüldü. Vakıflar Genel Müdürlüğü''nün mülkiyetinde olan ve İstanbul Ticaret Odası''nın (İTO) desteğiyle gerçekleştirilen Yeni Cami Hünkar Kasrı''ndaki restorasyon dört yılda tamamlandı. 17. yüzyıla ait kasır, İstanbul''da bir cami külliyesi içinde bulunanların en büyüğü.
Tarih: 8 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
İstanbul''un havaalanı sıkıntısı ''hızlı'' çözülecekİstanbul''un havaalanı sıkıntısı ''hızlı'' çözülecekİstanbul hava trafiğinde sıkıntı yaşandığını söyleyen Bakan Yıldırım, ''Beş yıl sonraki ihtiyacımızı karşılamak için ya Silivri''ye üçüncü havaalanı kuracağız, ya da Çorlu ile Atatürk Havalimanı''nı hızlı ulaşımla birleştireceğiz'' dedi.
Erzincan Havaalanı böyle olacakErzincan Havaalanı böyle olacakÇalışmaları yerinde inceleyen Vali Demir, terminal binası ile pistinin maliyetinin 72 milyon 320 bin 9 TL olduğunu söyledi.
"Yağlı" Emek Sineması..."Yağlı" Emek Sineması...İstanbul Film Festivali yıllardır açılışını yaptığı Emek Sineması''nı bu yıl terketti. Sebebi ise sinemanın kapatılmasıydı...
Mimar sadece kente değil, geleceğe de sorumluMimar sadece kente değil, geleceğe de sorumluDB Architecture''in sahibi ünlü mimar Bünyamin Derman yarışmalarda aldığı başarılı sonuçlarla adından sıkça söz ettiriyor. Biriktirdikleri, gördükleri ve içselleştirdiklerinden esinlendiğini dile getiren Derman ile, mimarlığın geleceğini ve sorumluluklarını konuştuk.
Zeytinburnu depreme karşı güçlenecekZeytinburnu depreme karşı güçlenecekBaşkan Aydın, afet dönüşüm alanlarındaki binaların yıkılıp, yenilerinin yapılmasını ve inşaatlarda kullanılan malzemelerden KDV alınmamasını önerdi.
Kleopatra''nın Bergama''ya dönüşü muhteşem olacakKleopatra''nın Bergama''ya dönüşü muhteşem olacakBergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, ilçede termal su kaynaklarının turizme kazandırılması için hazırladıkları, Kleopatra''nın Dönüşü isimli projeyi İzmir Kalkınma Ajansı''na sunduklarını söyledi.
İstanbul''un binaları Haiti''dekilerden de kötüİstanbul''un binaları Haiti''dekilerden de kötüÜnlü inşaatçı Ali Ağaoğlu''ndan ürküten tablo: İstanbul''da binaların çoğu Haiti''deki binalardan daha kötü. İstanbul''da ölü sayısı 5 milyon olur. O yüzden acil afet yasası çıkarılmalı.
Barselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans VerecekBarselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans Verecek1997-2006 yılları arasında Barselona Belediye Başkanlığı yapmış, şu an İspanya Büyükelçisi olarak Türkiye''de görev yapan Joan Clos i Matheu TSMD''nin ev sahipliğinde Ankara''da bir konferans verecek. 13 Nisan 2010 Salı günü ASO Konferans Salonu''nda gerçekleşecek konferansın başlığı "Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri".
Trabzon''da yaya kaldırımları genişletiliyorTrabzon''da yaya kaldırımları genişletiliyorTrabzon Belediyesi Kahramanmaraş Caddesi''nin güney kısmında bulanan yaya kaldırımlarını genişletiyor. Uygulamaya konulan "Kent İçi Trafik Sisteminin" ardından vatandaşların daha rahat yürümelerini sağlamak amacıyla başlatılan kaldırım genişletme çalışmalarının gelecek hafta sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
7 bin km''lik hızlı tren hattı!7 bin km''lik hızlı tren hattı!Ulaştırma Bakanlığı yeni hatlar için harekete geçti. Ankara-Eskişehir arasında yılda 1 milyon 250 bin yolcu hızlı trenle seyahat etti. İlginin yüksek olması üzerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yeni hatlar için harekete geçti.
Kayseri Mimar Sinan ile yarışacakKayseri Mimar Sinan ile yarışacakBelediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Mimar Sinan''ı sergilerle anmanın doğru olmadığını söyledi. Özhaseki, "Sinan ile yarışmak onu anmanın en güzel yoludur." dedi.
Asya ve Pasifik mimarlarından yeni eğilimler Asya ve Pasifik mimarlarından yeni eğilimler Milli Reasürans Sanat Galerisi''nde açılan "Avrupa ve Asya Pasifik''te Yeni Mimarlık Trendleri" sergisini görmek için son dört gün. Küratörlüğünü Sir Peter Cook ve Toyo Ito''nun yaptığı sergide Asya-Pasifik ülkelerinden yedi, Avrupa''dan sekiz mimarlık ofisinin işleri bir arada sergileniyor.
"Nükleer santral istemiyoruz""Nükleer santral istemiyoruz"Akkuyu ve Fındıklı''da kurulması planlanan nükleer santrallere karşı çıkan bir grup, TBMM önünde eylem yaparak, Akkuyu''da yetişen çağlaları kaldırıma saçtı.
Yapay resif Karadeniz''i kurtaracakYapay resif Karadeniz''i kurtaracakDüzce İl Genel Meclisi üyesi Bilgin, su canlılarının deniz altında barınabilecekleri toplu alanlar olarak bilinen ''Yapay Resif'' projesinin, Karadeniz için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. ibrahim Bilgin: "Karadeniz''in geleceği için güzel bir yatırım olacak" dedi.
Şangay 2010 Expo Pavyonları TamamlanıyorŞangay 2010 Expo Pavyonları TamamlanıyorŞangay 2010 Expo için yapılan etkileyici pavyonlar şekillenmeye başladı. İngiltere için Thomas Heatherwick''in tasarımı olan pavyon da bunlardan biri. Peki bu pavyonun vermek istediği mesaj ne?
Kruvaziyer turizmi ilçeye can verecekKruvaziyer turizmi ilçeye can verecekSektör temsilcileriyle bir araya gelen Ulusoy, ilk ‘yüzen saray''ın 2013''te geleceğini müjdeledi, "Çeşme''nin çehresi değişecek" dedi. Geceye, aktör Kadir İnanır da katıldı.
Ermeni kilisesi kültür evi olacakErmeni kilisesi kültür evi olacakEskişehir''in Sivrihisar ilçesinde 1881 yılında yapılan ve Anadolu''daki en büyük Ermeni kiliselerinden biri olan Surp Yerortutyun kilisesi restore edilecek.
Kastamonu havaalanı yıl sonuna açılıyorKastamonu havaalanı yıl sonuna açılıyorKastamonu Valisi Mustafa Kara şehre havaalanı açmanın bundan sonraki en önemli görevi olduğunu belirtti. Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Uzunyazı Havaalanı''nı kasımda ulaşıma açmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.
Bu Projelerde "Hayat" VarBu Projelerde "Hayat" VarKentsel dönüşüm uygulamalarını Kadifekale''den sonra Cennetçeşme ve Ege Mahallesi''nde sürdürmeye hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam 1 milyon 240 bin metrekarelik alanı yeniden düzenleyecek.
Katılım Maksimum, Kolokyum''da Sorular MinimumKatılım Maksimum, Kolokyum''da Sorular MinimumCami Mimarisi Üzerine Fikir Yarışması Kolokyum ve Ödül Töreni 6 Nisan 2010 Salı günü Kayseri''de Kadir Has Kongre ve Spor Merkesi''nde gerçekleşti. Fikir yarışması için 285 tane şartname alınmış, 250 tane proje teslim edildi. Beklenenden fazla sayıda katılımın gerçekleştiği yarışmada sadece iki proje (birinde isim yazıldığı, diğerinde ise el yazısı kullanıldığı için) diskalifiye edildi. Değerlendirmeye alınan 248 proje içinden 6 tanesi eş değer ödüle hak kazandı.
Bakırköy''de plastik poşet yasaklandıBakırköy''de plastik poşet yasaklandıBakırköy Belediye Meclisi, ilçede plastik poşet kullanımını yasaklandı.
Bağdat''a "İstanbul modeli" restorasyon Bağdat''a "İstanbul modeli" restorasyon ''Bağdat gibi diyar...'' deyimi Türk ustaların elinde yeniden canlanacak. Tarihî şehirde harap olan eserleri onarmak isteyen Iraklı yetkililer, restorasyonda ''İstanbul'' modelini benimsedi. Önümüzdeki ay Türkiye''yi ziyaret edecek Iraklı belediye başkanları ve akademisyenler, taş ve ahşap işçilerinin İstanbul''da eğitilmesini istiyor.
2 Milyar Euro''luk Üretim Gücü UNICERA Fuarı''nda Buluşuyor2 Milyar Euro''luk Üretim Gücü UNICERA Fuarı''nda BuluşuyorModern teknoloji yatırımları ve yüksek kalitedeki hammadde rezervleri ile 2 milyar Euro''ya ulaşan üretim kapasitesine sahip olan seramik sektörünün en büyük buluşması UNICERA Fuarı, 7 Nisan 2010 tarihinde TÜYAP''ta kapılarını açıyor.
Üniversiteler İstanbul''un Merdivenli Sokakları için Yarışıyor Üniversiteler İstanbul''un Merdivenli Sokakları için Yarışıyor Seranit AŞ.''nin düzenlediği İstanbul''un merdivenli sokaklarının tasarım yarışması için başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Duyurusu 25 Şubat tarihinde yapılan yarışmaya bugüne kadar 52 üniversiteden 270 öğrenci başvurdu. Başvurular 30 Nisan''a kadar devam edecek. Yarışma sonucunda her bir merdivenli sokak için birinci seçilen tasarıma 5.000 TL ödül verilecek.
Küresel KentlerKüresel KentlerKüresel şehirleri diğer büyük şehirlerden ayıran en önemli özellik, dünya ekonomisinin ayrılmaz parçalarından biri olması olarak tanımlanır. "Küresel kent" (Global City) kavramı ilk kez Anthony King''in bütün bölüm başlıklarında "dünya kentleri"ni kullandığı, 1990''da yayımlanan "Global Cities" adlı kitabında kullanıldı. Ancak ilk olarak ünlü sosyolog Saskia Sassen, küreselleşmeyle ortaya çıkan yeni kent olgusunu "dünya kentleri"nden ayırmak için "küresel kent" kavramını kullanmıştı.
Nail Çakırhan''la nice 100 yıllara‘Geleneksel mimarinin şairi'' yaşama ve çevreye ‘devrimci bağlılığın'' simgesi...
Talihsiz ve tarihsiz bir şehirYıllar önce, çeşitli vesilelerle Erzurum''a giderken bir kere otobüsle, birkaç kere de trenle içinden geçmiştim, o kadar. Açıkçası, on gün öncesine kadar, son zamanlarda gündemden hiç düşmeyen Erzincan''ı görmek nasip olmamıştı.
Dünyanın en büyük adalet sarayında adalet var mı? İstanbul''un her iki yakasında biri dünyanın biri Avrupa''nın en büyük adalet saraylarının inşaatları hızla devam ediyor.
"Metro bitince yerçekiminden kurtulup uçacağız"İzmir Kız Lisesi''nde düzenlenen törende İzmir konulu programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro projesi ile ilgili açıklama yaptı. Bugüne kadar metro ve hafif raylı sistem projelerine 1 milyar liraya yakın para harcadıklarını belirten Kocaoğlu, "Bizim de kurtuluşumuz metro ve hafif raylı sistem projeleri bittiğinde olacak. Belki biz de o zaman yer çekiminden kurtulur uçabiliriz" diye konuştu. Bornova Metrosu''nun 21 Nisan''da yeniden ihale edileceğini belirten Kocaoğlu, "Kamu İhale Kurumu canı sıkıldıkça bizim ihaleleri iptal ediyor. Mayıs ayında yeniden ihaleye çıkacağız. 2010''da Aliağa Menderes''i tam kapasite devreye sokacağız. 2011 yılı içinde de Bornova Evka-3''ten binip Üçkuyular''da inilebilecek" diye konuştu.
Cumhuriyet''in başkentine yakışır bir anıt!.."Bence ilk fırsatta Ankara''ya gelin. Bizler bu güzelliği kanıksamadan heyecanımıza ortak olun. Ya da en azından ''Yaşamdan Dakikalar'' için ekip gönderip hem o muhteşem yapıyı, hem de içindeki müthiş sergiyi tüm Türkiye''ye izletin. Son yıllarda Ankara''da yaşanan en güzel akşamlardan biriydi, 2 Nisan" dedi, Serpil telefonda. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay''la yemek yemiştik de "Ankara''da bir açılış yaptık" diye anlatmıştı. Büyük Tiyatro''nun arkasına düşer, eski Cer, yani vagon tamir atölyeleri öyle leş gibi duruyordu, biz orada yaşarken. Onları ele almış ve bir Kültür Merkezine çevirmiş. Serpil''in anlattığı işte o. "Heyecandan ağladık" dedi. "Ağlayacağına yaz" dedim. Yazdı.
David Adjaye''den Afrika FotoğraflarıDavid Adjaye''nin, Afrika şehirlerinde çektiği fotoğraflar, kıtayı farklı bir açıdan gösteriyor.
Anayasa ‘Usul''süz...Kanal B''deki "İmar Dosyası"nda önceki haftanın konukları Av. Ertuğrul Yalçınbayır ile Av. Ali Arabacı''ydı... Bursa''daki "imar kayırmaları"na karşı sivil toplumun "hukuk mücadelesi" emektarlarıyla "anayasa ve kent" üzerine konuştuk.
Hayallerdeki Bodrum''u yeniden inşa edeceğimGüneş deniz, eğlence ve kültür turizminin başkenti Bodrum''da yıl boyunca insan yaşadığını belirten Başkan Mehmet Kocadon, "İlçemde turizmin de 12 ay yaşamasını istiyorum" dedi.
Trakya, sit alanı ilan edilmeliBeş gün içinde aynı hat üzerinde Silivri, Çorlu ve Lüleburgaz hattına yolumuz düştü. Hem E5 hem de TEM yolundan çevreye dikkatli gözlerle bakınca Trakya''nın tarım topraklarında yağmalamanın ne kadar hızlı sürdüğünü gözlemledik.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.