Haberler

8 Nisan 2011, Cuma

İspanya''ya Oscar Niemeyer''den Modern Dokunuşİspanya''ya Oscar Niemeyer''den Modern DokunuşEfsaneleşmiş Brezilyalı mimarın İspanya''da uygulanan ilk projesi, bir sahil endüstri şehrinde yer alan bir grup soyut sanat eserinden oluşuyor adeta. Modern mimarinin bilim kurgu ile karşılaştırılması uzun zamandır yapılıyor. Bu karşılaştırma sadece şekilsel ve malzeme bağlamında olmuyor, aynı zamanda ideal demokrasinin ve ızgara şeklinde şehir planlamasının bir araya geldiği bir nevi sosyal bir uzay alanı gibi de algılanabiliyor. Haberin Devamı
Emre Arolat Mimarlık’a Uluslararası Yeşil Tasarım ÖdülleriEmre Arolat Mimarlık’a Uluslararası Yeşil Tasarım ÖdülleriEAA-Emre Arolat Architects, "Maslak No.1 Ofis Kulesi", "Yalıkavak Konutları" ve "Zorlu Center" projeleriyle "Green Good Design Awards"da üç ödüle birden layık görüldü.
İstanbul’un sokakları ‘rengin ahengi’ ile estetik kazanıyorİstanbul’un sokakları ‘rengin ahengi’ ile estetik kazanıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Boya Sanayicileri Derneği ve ilçe belediyeleri ile birlikte hazırladığı "Rengin Ahengi İstanbul" projesi'' kapsamında 7 ilçede sokakların altyapıları yenilendi, binaların dış cephesi yeniden düzenlendi ve boyandı.
Asya''da radyasyon paniğiAsya''da radyasyon paniğiJaponya''daki nükleer felaketin ardından Güney Kore''de radyoaktif bulutlar nedeniyle okullar kapatıldı. Çin''de ise gıdalarda radyoaktif madde tespit edildi.
İstanbul otobüsünün rengini seçiyorİstanbul otobüsünün rengini seçiyorİstanbullu yeni otobüsünün rengini seçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş.''nin yeni otobüslerinin rengini İstanbullular belirleyecek.
Egepen Deceuninck PVC Profil ve Pencere Sektörü''nün En Beğenilen Markası SeçildiEgepen Deceuninck PVC Profil ve Pencere Sektörü''nün En Beğenilen Markası SeçildiDoğan Medya Grubu''nun ekonomi alanındaki dergisi Capital ve Adecco Araştırma Şirketi, 24 Ağustos 2010 - 12 Kasım 2010 tarihleri arasında en önemli 35 sektör ile ilgili olarak online araştırma tekniği kullanılarak, 7.500 yöneticiye online anket, 3.000 yöneticiye telefonla anket yaparak sektörlerin en beğenilen şirketlerinin sorulduğu bir çalışma yürüttü ve bu detaylı çalışmanın sonuçları, ödül töreni ile Türkiye''de duyuruldu.
Japonya''nın yine yüreği ağzına geldiJaponya''nın yine yüreği ağzına geldiFelaket yaralarını sarmaya çalışan ülkede 7.4 büyüklüğünde deprem oldu, verilen tsunami alarmı kaldırıldı.
İDO''da ihale günüİDO''da ihale günüİDO''un özelleştirme ihalesi bugün yapılıyor. Açık artırma usülüyle yapılacak ihalede 5 firma yarışıyor. İhalede rakamın 1 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.
Akfen''in HES''leri enerji üretmeye başlıyorAkfen''in HES''leri enerji üretmeye başlıyorOtluca 1 Hidroelektrik Santrali bu gece yarısından itibaren ticari enerji üretimine geçiyor.
Dere yatağında kentsel dönüşüm tehlikesiDere yatağında kentsel dönüşüm tehlikesiİMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, "Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi"nde inşaatın temel kazısı sırasında, Hatip Çayı''nın kazının temelinin doldurduğunu ve inşaata zarar verdiğini kaydetti.
Çin''in son çılgın projesiÇin''in son çılgın projesiPing-pong raketi şeklinde dev otel.
Çadırda fuar, Ankara''nın ayıbıÇadırda fuar, Ankara''nın ayıbıAnkara Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açılışında konuşan ASO Başkanı Özdebir, "Daha geniş alanlara ihtiyacımız var" dedi.
''Ucube'' parça parça kaldırılacak''Ucube'' parça parça kaldırılacakBaşbakan Erdoğan''ın ''ucube'' olarak nitelendirdiği Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın yıkımı için yapılan ihale sonuçlandı. Heykelin yıkımına 15 gün içinde başlanacak ve parça parça kesilerek kaldırılacak.
Town binasından kuşbakışı SydneyTown binasından kuşbakışı SydneySydney''in en yüksek binalarından biri olan ve tepesine asansörle çıkıldığında, tüm Sydney''i görebileceğiniz ''Tower'' Paris''in Eiffel''i, New York''un Empire State''i gibi...
TOKİ''den yurt atağı TOKİ''den yurt atağı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) ile protokol imzaladı.
ThyssenKrupp Elevator Madrid''de Yeni Bir Asansör Fabrikası Açıyor ThyssenKrupp Elevator Madrid''de Yeni Bir Asansör Fabrikası Açıyor Türkiye''de de başarıyla faaliyet gösteren ThyssenKrupp Elevator, üretim tesislerinden birini İspanya''nın başkenti Madrid''de açtı.
Tepeüstü Kavşağı''nda trafik kesintisiz akacak Tepeüstü Kavşağı''nda trafik kesintisiz akacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ümraniye''de inşa edilecek Ümraniye Tepeüstü Köprülü Kavşağı''nın temeli atılıyor.
Almanya "temiz enerji" arayışındaAlmanya "temiz enerji" arayışındaHannover Sanayi Fuarı''nda alternatif enerji kaynakları alanındaki yenilikler ön plana çıkıyor. Fuar katılımcıları, nasıl ve hangi şartlarda "temiz" enerji üretebileceğine dair projelerini tanıtıyor.
Avrupa Günü Sinop''ta kutlanacak Avrupa Günü Sinop''ta kutlanacak Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu''nun önerisiyle bu yıl Türkiye''deki Avrupa Günü kutlamaları için Sinop seçildi.
Konteynır Deposu Ofis Binasına DönüşüyorKonteynır Deposu Ofis Binasına DönüşüyorThames Nehri kenarındaki 14 katlı yapı lüks bir otele dönüşebilirdi.
İzmir''in Stratejik Planı, Akdeniz kentlerine örnek olacak İzmir''in Stratejik Planı, Akdeniz kentlerine örnek olacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Kentler Birliği (MEDCITIES) ağında bulunan ancak kent yönetiminde stratejik planlama konusunda yeterince deneyime sahip olmayan kentlere ışık tutacak.
"Bekar olmaktan daha tehlikeli""Bekar olmaktan daha tehlikeli"Greenpeace Akdeniz, Japonya''daki felaketin boyutlarına dikkat çekiyor...
“Uygulanabilir Fikirler” Yarışması“Uygulanabilir Fikirler” YarışmasıYTONG tarafından Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile düzenlenen "Çatılar ve Sürdürülebilirlik" konulu ulusal mimari tasarım yarışmasının kolokyumu jüri üyeleri ve ödül alan proje sahiplerinin katılımıyla 6 Nisan Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi''nde gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Prof.Dr. Deniz İncedayı söz alarak, yarışmanın amacından ve temasından bahsetti.
Lâhit Vinçle Kaldırılıp Arkeoloji Müzesine Taşındı Lâhit Vinçle Kaldırılıp Arkeoloji Müzesine Taşındı Afyonkarahisar''ın Şuhut ilçesinde geçtiğimiz yıl Nisan ayında bir vatandaşın arsasında yaptığı temel kazısı sırasında bulunan antik lahit, Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi''ne taşındı.
Kuzey Ege''nin güzel kızı buluşmak için sizi bekliyorKuzey Ege''nin güzel kızı buluşmak için sizi bekliyorKörpe bir güzel gibi mahçup ancak güzelliğini kendisini fark edebilenlerle paylaşacak kadar cesur Bergama. Bu mahçup güzel, şimdi içinde barındırdığı hazineyi onu görebilenlerle paylaşmak için can atıyor.
İnsanlık Anıtı''nı boyadılarİnsanlık Anıtı''nı boyadılarBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ''ucube'' diye nitelendirdiği ve kaldırılmasına karar verilen Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın zemin duvarı rengarenk boyandı.
İDO Özelleştirme İhalesi Nihai Pazarlık Aşamasında İDO Özelleştirme İhalesi Nihai Pazarlık Aşamasında İDO özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi, 8 Nisan 2011 Cuma günü Saat: 10.00''da Haliç Kongre Merkezi''nde yapılacak.
Rize''de HES''lere karşı önemli başarı kazanıldıRize''de HES''lere karşı önemli başarı kazanıldıRize''nin Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi''nin, 1. derece doğal sit alanı özelliğinden çıkarılması amacıyla Danıştay''a açılan dava reddedildi.
Hasankeyf''te her yer tapulu!Hasankeyf''te her yer tapulu!Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazıları Başkanı Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam, baraj suları altında kalacak Hasankeyf''te kamuya ait arazilerde kazıların tamamlandığını söyledi.
Gökyüzündeki BahçeGökyüzündeki BahçeBüyük şehirlerdeki parklar genellikle bir kaçış noktası, beton ve demir yığınları arasında yeşil birer sığınak olarak düşünülür. Ama her zaman değil. Manhattan''ın aşağı batı bölgesindeki Chelsea semtinde bulunan High Line''a yaklaştığınızda dikkatinizi çeken ilk şey, bu parkın yapıldığı malzeme oluyor. Bir zamanlar yük vagonlarının fabrika ve depolara ulaşmasına olanak veren yükseltilmiş bir ray sistemini ayakta tutan ve en azından uzaktan bakıldığında bir şehir vahasından çok, bir harabeye benzeyen sert, ağır, siyah çelik bir yapı...
Fukuşima''ya Azot Enjekte Ediliyor Fukuşima''ya Azot Enjekte Ediliyor Japonya''nın kuzeydoğusunda, 11 Mart''ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketlerinin ardından zarar gören Fukuşima nükleer santralinde, yeni bir patlamayı önlemek amacıyla, santralin 1 numaralı reaktörüne azot enjekte edilmeye başlandığı bildirildi
Filip Dujardin''den Çılgın YapılarFilip Dujardin''den Çılgın YapılarBelçikalı fotoğraf sanatçısı Filip Dujardin gerçekte var olmayan yapıların fotoğraflarından oluşan bir dizi yarattı. Gerçek ile fantazi arasında bir yerde kaybolmuş gibi gözüken fotoğraflar, Dujardi''in kopyala-yapıştır yeteneğinin ürünleri. Fotoğraflar o kadar gerçekçi ki böyle bir mimari gerçekten var mı diye insan kendine sormadan geçemiyor.
Güneş Çıksa da Serinlesek Biraz...Güneş Çıksa da Serinlesek Biraz...Türkiye''nin birçok bölgesi güneş enerjisi potansiyeli bakımından oldukça şanslı.
Geleceğin gökdelenleri yarıştıGeleceğin gökdelenleri yarıştıABD''li mimarlık yayını Evolo, geleceğin gökdelenleri arasında bir yarışma düzenledi. Tamamı taslak halinde olan projelerden finale kalanlar ise oldukça dikkat çekiciydi. Paris''te kaktüs şeklinde Eyfel''e komşu olan The Porifera Kulesi''nin yanı sra Brezilya''da Amazon ormanlarının ortasında hayali bir gökdelen ile nerede yapılacağına henüz karar verilmeyen ve taslak aşamasında olan dikey çiftlik bunlar arasında geldi. Projeler arasında en mütevazi olanları ise Paris''te Eyfel''e komşu yapılan gökdelen ile Hamburg''da yapılan üçüz gökdelen oluşturdu.
Mobilya Fuarı MODEKO 2011 Açıldı Mobilya Fuarı MODEKO 2011 Açıldı Türk mobilya sektörünün önde gelen üretici firmalarını aynı çatı altında toplayan Mobilya Dekorasyon Ev ve Büro Mobilyaları Fuarı (MODEKO 2011) açıldı.
"İhracatın Yıldızları Ödülü" KALE Kilit''in Oldu"İhracatın Yıldızları Ödülü" KALE Kilit''in OlduKale Kilit, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri''nin (İMMİB) gerçekleştirdiği 2010 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni''nde, "Metal Eşya" kategorisinde en fazla ihracat gerçekleştiren kurum olarak üst üste beşinci kez birinciliği elde etti. Kale Kilit, bu ödüle 2010 yılında yaptığı 62 Milyon USD''lık ihracat tutarı ile ulaştı.
Bir Kent Plancısı Gözüyle Japonya''daki FelaketBir Kent Plancısı Gözüyle Japonya''daki FelaketToronto Üniversitesi''nde kent coğrafyacısı olan Profesör André Sorensen''in 1990''larda akademik kariyeri için Japonya kent planlamasını seçmesinin nedeni en azından İngilizce literatürde yeni keşfedilen bir konu olmasındandı. Doktorasında Tokyo''nun sorunlu yayılışını inceleyen ve 2004 yılında "The Making of Urban Japan" isimli kitabını tamamlayan Sorensen şunları söylüyor: "Japonya Dünya''daki ikinci büyük ekonomiye sahipti ve bu konuda yazılmış neredeyse hiçbir şey yoktu."
Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Birçok New Yorklu, Belediye Başkanlığı Binası''nın hemen güneyinde yer alan 8 Spruce Street adresinde yükselen yeni konut binasına heyacan ve korku ile yaklaşıyor.
"Yeni çağın materyali" karbon elyaf binaların ömrünü 1.000 yıl uzatıyorBilim insanlarının analiz ve tahminlerine göre, Türkiye Marmara bölgesinde, Japonya''daki kadar olmasa da, er geç oldukça büyük bir deprem geçirecek. Bu nedenle Marmara çevresinde yüz binlerce binanın güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor.
Kadıoğlu: Esas seyrelme Güney Kutbu''ndaProf. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Ozon tabakasındaki seyrelmenin yüzde 40''ı bulmasına dikkat çekerken esas sorunun Güney Kutbu''nda olduğunu belirtti.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.