Haberler

8 Mayıs 2007, Salı

Her Şeyi Gören GözHer Şeyi Gören GözFotoğrafçı Iwan Baan’ın son yıllarda, balıkgözü lenslerle ve odak noktasının daima aynı noktada kalmasını sağlayan tripodlarla fotoğraf çekiyor. Elbette seyahatleri sırasında. Altı haftada bir Amsterdam’dan Pekin’e uçan Baan, aynı zamanda sürekli New York, Los Angeles ve diğer şehirlere uçuyor. Yani mimarların bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyduğu her yere. Iwan’ı bu yolculuklarından boş kalan bir zamanında Amsterdam’ın batısında, endüstri bölgesinde yer alan ofisinde yakaladım. Eski bir depo binasında yer alan stüdyonun asma katını başka bir fotoğrafçıyla paylaşıyor. Stüdyoda bir film yapımcısı, bir fotoğrafçı, bir Fiat 500, 3 adet eski kanepe ve minik bir bilgisayar parkı yer alıyor. Haberin Devamı
Yabancılar, 3 ayda 1 milyar dolar gayrimenkul satın aldıYabancılar, 3 ayda 1 milyar dolar gayrimenkul satın aldıMerkez Bankası, mart ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, mart ayında cari açık, bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 7,3 azalarak 2,944 milyon dolara düştü.
Ucuz konuta olaylı hücumUcuz konuta olaylı hücumToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) alt gelir grubu için inşa edeceği İstanbul Tuzla ve Hadımköy''deki toplam 1298 konut için başvurular olaylı başladı. Başvurular Tuzla ve Çatalca belediyelerinden yapılacak olmasına rağmen, dün saat 05.00''ten itibaren Halkalı''daki TOKİ İstanbul Birimi''nin önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar ile TOKİ görevlileri arasında gerginlik yaşandı.
Büyükşehir, atık suyu tarımda kullanacakBüyükşehir, atık suyu tarımda kullanacakKüresel ısınma tehdidi nedeniyle “su” kaynaklarını korumak ve geliştirmek için projeler üreten İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık suyun tarımda kullanılmasını sağlayacak çalışmalara hız verdi.
İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditlerİnşaat Sektöründe Fırsatlar ve TehditlerMimar ve Mühendisler Grubu, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü, İstanbul Dedeman Oteli’nde inşaat sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla, “İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditler” konulu bir toplantı düzenledi.
25. Türk Evleri Haftası25. Türk Evleri HaftasıTürkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü İMP İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde, 25. Türk Evleri Haftası olan 3 - 15 Mayıs 2007 kapsamında bir sempozyum düzenledi.
Dünya’dan Konservasyon ÖrnekleriDünya’dan Konservasyon ÖrnekleriMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İtalyan Kültür Merkezi 7 Mayıs 2007 Pazartesi günü saat 10:00 – 17:30 saatleri arasında “İtalyan Mimarisinde Konservasyon Örnekleri” başlıklı bir konferans düzenledi. ICOMOS İtalya Genel Başkanı Marco Dezzi Bardeschi ve ICOMOS Uluslararası Ahşap Komitesi Genel Sekreteri Gennaro Tampone’nin konuşmacı olarak yer aldıkları konferans Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.
New York Times’tan “İstanbul’da 36 saat”New York Times’tan “İstanbul’da 36 saat”ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, İstanbul’u bir de çok uzun zamanı olmayan ve keşfedilmemiş yerler arayan seyyahlar için anlattı.
Herzog & de Meuron’un Stadyum Projesi Portsmouth FC Görücüye ÇıktıHerzog & de Meuron’un Stadyum Projesi Portsmouth FC Görücüye ÇıktıPortsmouth Futbol Kulübü ve Sellar Gayrimenkul, İngiltere Portsmouth’da yapılması planlanan iddialı stadyum projesini görücüye çıkardılar. Pekin Olimpiyat Stadyumu’nun mimarları olan Herzog & de Meuron’un yapacakları bu yeni stadyum 36.000 kişilik olacak.
Bolu Tüneli’nde ikinci tüp hizmete açılıyorBolu Tüneli’nde ikinci tüp hizmete açılıyorBolu Dağı Tüneli’nin Ankara-İstanbul istikameti yarın hizmete girecek. Tünel 2 bin 954 metre uzunluğunda bulunuyor. Bolu Tüneli''nin İstanbul-Ankara istikameti 23 Ocak''ta hizmete açılmıştı.
Betonart’ın 2007 İlkbahar Sayısı ÇıktıBetonart’ın 2007 İlkbahar Sayısı ÇıktıMimarlık ve inşaat sektörünün önemli yayınları arasında yer alan Betonart, ilkbahar sayısında Türkiye’den ve Dünya''dan önemli projeleri sunarak; ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Betonart’ın 14. sayısının kapağında Finli mimar Juha Leiviskä''ya ait "Myyrmäki Kilisesi"nin fotoğrafı yer alırken; dergi içeriğinde ayrıca Juha Leiviskä''nın diğer projeleri sunuluyor.
Üsküdar''ın çehresi değişiyorÜsküdar''ın çehresi değişiyor''Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.'' İşte ünlü Fransız İmparatoru Napoleon Bonaparte İstanbul''u gördüğünde hayran kaldığı şehir için böyle övgüler yağdırmış.
Tarihî Tuz Han''ın restorasyonu tamamlandıTarihî Tuz Han''ın restorasyonu tamamlandıYapıldığı 1454 yılından bugüne kadar zaman zaman tamiratlar geçirmesine rağmen yılların yorgunluğunu taşıyamayacak hale gelen yapı, restorasyonun ardından bölgenin cazibe merkezi oldu. Han''da alt katta 23, üst katta 22 olmak üzere toplam 45 dükkan bulunuyor.
Ankara parklarıyla göz dolduruyorAnkara parklarıyla göz dolduruyorAltınpark, Moganpark, Göksu Parkı, Mavi Göl Parkı, Kuğulupark kentin gürültüsünden, tozundan, egzoz dumanından uzak, sakin saatler geçirmeyi isteyen Ankaralıları bekliyor.
Kültür Endüstrileri Konferansı’nın Dördüncüsü Berlin’de yapıldıKültür Endüstrileri Konferansı’nın Dördüncüsü Berlin’de yapıldıFriedrich-Naumann Vakfı, Berlin Kültür Politikası ve Yaratıcı Endüstriler Ofisi, tarafından organize edilen ve Almanya Cumhuriyeti Yabancı Politikalar Ofisi, Avrupa Komisyonu ve Dresdner Bankası tarafından desteklenen ve bu sene 3-4 Mayıs tarihleri arasında Berlin’de dördüncüsü gerçekleştirilen Kültür Endüstrileri konferansı sona erdi.
Lojmanlar boşaltıldı, Karayolları arazisi mayısta devredilecekLojmanlar boşaltıldı, Karayolları arazisi mayısta devredilecekZorlu Grubu''nun özelleştirme ihalesinde 800 milyon dolara satın aldığı Karayolları''na ait İstanbul Zincirlikuyu''daki 96 bin 505 metrekarelik arazinin devrinde pürüz kalmadı.
Becerikli AdamlarBecerikli AdamlarParis temelli mimari görselleştirme firması Auralab, bugüne kadar yarışmalarda görmeye alışkın olduğumuz klişeleşmiş steril güneşli imajların aksine, kullandığı zombiye benzer insan figürleriyle, yeni bir çığır açıyor. Auralab projelerinde, kent peyzajında seçtiği binayı, gece karanlığında, sisli bir günde ya da etrafını saran siyah kuşlarla yabancılaştırıyor. Binanın tanıtımının yapıldığı animasyon filmde kullandığı araçlar ile, izleyiciler Hitchcock filmlerinde Wagner’in tınılarıyla pekiştirilen uğursuz sahnede, duyduğu hisse kapılıyor. Aurlab’ın imajları kent dokusuna sıkıca bağlanmış binaları portreliyor.
Edirne Belediyesi, bitiremediği yeni belediye sarayını satacakEdirne Belediyesi, bitiremediği yeni belediye sarayını satacakYeni belediye sarayının tamamlanması için 7-8 trilyon liraya ihtiyaç olduğunu söyleyen Başkan Sedefçi, "Yeni belediye binası bize 10 trilyona mal olmuş olacak. Burayı satarak 15-16 trilyon TL gibi gelir sağlayacağız." dedi.
Dara''nın küçük rehberleriDara''nın küçük rehberleriBarajıyla, su bentleriyle, kilisesiyle, kaya mezarlarıyla, tiyatrosu, agorasıyla antik şehir Dara''yı kimse küçük rehberlerden daha iyi bilemez.
Küresel ısınmaya karşı urban cool rehberiKüresel ısınmaya karşı urban cool rehberiKüresel ısınmayı durdurmak için siz de bir şeyler yapın! Önce konu hakkında sizi bilgilendirecek siteleri ziyaret edin. Nefes aldığımız her anın keyfini çıkarabilmek, hayatımızı da bu doğrultuda kurgulayabilmek hepimizin arzusu... Çevreye göstereceğimiz duyarlılığın da dünya üzerinde var olabilmemizin önemli bir unsuru olduğu yadsınamayacak bir gerçek.
İzmirli Buduncularla İsveçli Bodum arasına sıkıştılar Bud Design olup kurtuldularİzmirli Buduncularla İsveçli Bodum arasına sıkıştılar Bud Design olup kurtuldularHiçbir şeyden çekmediler isimlerinden çektikleri kadar. Tekstil tasarımcısı Hasip Özbudun ve iç mimar Sertan Özbudun kardeşler dokuz yıl önce Budun adlı bir tasarım markası kurdu.
Başkan Kadir Topbaş; “Seçimlerde kaçak yapıya müsamaha yok!...”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçim dolayısıyla kaçak yapılaşmaya asla müsamaha göstermeyeceklerini açıkladı ve su konusunda İstanbulluları tasarrufa çağırdı.
Bolu Dağı Geçişi’nin ikinci tüneli tamamBolu Dağı Geçişi’nin en önemli kesimini oluşturan Bolu Tüneli’nin Ankara-İstanbul güzergahındaki ikinci tüp bugün açılıyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına göre, Gümüşova-Gerede Otoyolu kapsamındaki Bolu Dağı Geçişi’nin en önemli kesimini oluşturan Bolu Tüneli’nin Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp 8 Mayıs’ta açılacak. Ankara-İstanbul yönündeki tünelden geçen araçlara Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan tarafından armağanlar verilecek. Açıklamada, geçiş ile ilgili bu bilgiler verildi: "Bolu Dağı Geçişi Projesi içerisinde önemli bir yeri olan Bolu Dağı Tüneli çift tüp olarak inşa edilmiş olup, Ankara yönüne doğru sağ tüp 2 bin 788 metre, İstanbul yönüne doğru olan sol tüp ise 2 bin 954 metre uzunluğundadır. Bu tünelle Ankara-İstanbul arası 3.5 saatte aşılacak."
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
İSKİ: Doluluk yüzde 45’e inerse kesinti olabilirKurak bir kış geçiren İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 49 seviyesine indi. İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, “Bu oran yüzde 45’lere düşerse, su kesintisini düşünebiliriz” dedi.
Ucuz konutta 7 bin YTL''lik peşinat kavga çıkardıTOKİ''nin alt gelir grubuna yönelik konut projesine başvurmak isteyen yaklaşık bin vatandaş, ''başvuru adresinde değişiklik'' ve ''7 bin YTL''lik peşinat''la karşılaşınca Halkalı''daki TOKİ binasının camlarını kırdı.
Muhsin Ertuğrul''u anarkenTiyatroya adanmış bir yaşam... Ödün vermeyen bir sanatçı... Mücadeleden yılmayan bir yönetici... Modern Türk tiyatrosunun öncü isimlerinden biri, birincisi olan Muhsin Ertuğrul 29 Nisan 1979''da öldü.
Topbaş tasarruf için ’kurna’yı örnek verdiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un barajlarındaki su miktarının, hiç yağmur yağmasa da yaz sonuna kadar yetebileceğini belirterek "Şimdiki armatürler dokunduğunuzda bir kova suyu boşaltıyor. Eskiden bizim ecdadımız, Osmanlılar, Selçuklular kurna yapmıştı. Vatandaşlarımızın su kullanımında tasarruflu olması, hassas davranması, buna her zaman riayet etmesi gerekiyor" dedi. Kadir Topbaş, dün TOKİ satış kampanyasının tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. "İstanbul’un susuz bir yaz geçirmemesi için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?" sorusuna Topbaş, "İstanbul’a su taşıyacak Melen Çayı Projesi’ni hızlandırdık. Istrancalar’da yarım kalan yerleri tamamlayıp katmak istiyoruz. Yeşilçay üzerinden gelen suyu artırmaya çalışıyoruz" diye yanıt verdi.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Mortgage için farklı faiz olanağıMerkez Bankası, ipotekli konut finansmanı (mortgage-tutsat) piyasasının gelişmesi ve işlerlik kazanmasına paralel olarak, zaman içinde konut finansmanı kuruluşları ile kredi kullanacaklara farklı alternatifler sağlanabilmesine olanak sağlayacak. Buna göre, değişken faizli konut finansmanı sözleşmeleri düzenlenirken veya sözleşmede belirtilen dönemlerde faiz oranı ayarlaması yapılırken, içinde bulunulan aydan iki önceki ayda TÜFE yıllık yüzde değişim oranı esas alınacak. Kredinin vadesi boyunca uygulanacak faiz oranında yukarı veya aşağı yönlü değişimler olabilecek, dolayısıyla taksitler değişiklik gösterebilecek.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bir sokak tabelası çakmayı beceremedikİstanbul’da sokak tabelalarının modern görünümlü, standart hale getirilmesinin iyi bir uygulama olduğunu yazmıştım.
CHP, İstanbul''un 13 yılını kitap yaptıCHP İstanbul İl Başkanlığı, Başbakan Tayyip Erdoğan ''ın belediye başkanlığı döneminden bu yana geçen 13 yılda benzer gerici zihniyetlerce yönetilen İstanbul''da yaşananları bir kitapta topladı.
İstanbul''da ağaç katliamıİstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu karşısındaki Atatürk Ormanı Piknik alanı içindeki onlarca çam ağacı, yol inşaatı için katledildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gap inşaat Şirketi''ne ihale edilen yolun inşaatı sırasında çam ağaçları, kesildikten sonra kökleri söküldü. "Ağaç mezarlığını" andıran alandaki çam ağaçları ve kökleri yürek sızlattı. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Eylem Tuncaelli, "su havzalarını ve orman alanlarını iyi yönetemeyen bir idareyle karşı karşıyayız. İstanbul''un 5 aylık suyu kaldı. Su havzaları yerleşime açılıyor, kirletiliyor, bir de üzerindeki ağaçlar yok ediliyor."
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Cem Tursun
TOKİ''den iki yeni projeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Hadımköy ve Tuzla''da alt gelir grubu için inşa edilecek konutların satış kampanyasını başlattı.
Ateş: Mortgage kredileri patlattıDenizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, 2006 yılının mayıs ayında döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından düşüşe geçen konut kredisi kullanımının son aylarda hızlı bir artış gösterdiğini söyledi. Tüm bankacılık sektörünün Mart 2007''de 900 milyon YTL konut kredisi kullandırdığını ifade eden Hakan Ateş, Denizbank''ın kanunun yayımlandığı 6 Mart tarihinden bu yana 81 milyon YTL''lik konut kredisi verdiğini anlattı. Ateş, 2000 ile 2005 yılları arasında konut alımlarında yüzde 4''lük bir paya sahip olan konut kredilerinin 2006 - 2007 yılları arasında yüzde 25''lere yükseldiğini belirtti. Kredilerdeki artışın mortgage yasasının çıkmasıyla oluşan iyimserlikle ilgili olduğunu belirten Hakan Ateş, son günlerde yaşanan siyasi belirsizliğe rağmen artışın devam etmesini beklediklerini söyledi.
Tarih: 8 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Fazıl Say''ın ''tam kuyruk'' operasyonuÜnlü piyanist Fazıl Say''ın piyanosu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi''nin üçüncü katına normal yollardan sığmayınca yıkılan duvardan girdi.
Ulucanlar için aydınlık düşlerPek çok muhalife ''ev sahipliği'' yapan; Deniz''lerin, Erdal Eren''in asıldığı, eski Ulucanlar Cezaevi için üniversiteli mimarların kurduğu ''kent düşleri'' Türkiye''nin yaşadığı gerçeklerle yoğruluydu. Ödüller Deniz''lerin idam edildiği gün dağıtıldı.
"Terörden sonra en büyük sorun kaçak yapılar"Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Türkiye''nin dış borç ve terörden sonra en büyük sorununun gecekondulaşma, kaçak ve çarpık yapılaşma olduğunu söyledi.
TOKİ’den tarih kredisiToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) geçtiğimiz sene 75 bin YTL olan tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakım ve onarımı için kullandırılabilecek kredi üst limiti, bu yıl 80 bin YTL’ye çıkarıldı. Bu krediden yararlanmak için tescilli kültür varlığı olanlar, bugünden itibaren 15 Haziran’a kadar TOKİ’ye başvurabilecekler.
Korku tüneliBolu Dağı Tüneli’nde güvenlik sistemlerinin test edilmesi ve bakım onarım çalışmaları nedeniyle üç gündür kapalı bulunan yolda yangın tatbikatı yapıldı.
Nurol, Batum''a 30 milyon Dolarlık otel inşa edecekGürcistan’a bağlı Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum’da, Nurol İnşaat ve Ticaret tarafından yapılacak otelin temeli törenle atıldı.
İsthanbul’da örnek daireler hazırlandıHan Yapı’nın ilk projesi olan Beylikdüzü’ndeki İsthanbul projesinde örnek daireler hazırlandı. Han Yapı Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay, “Türkiye’nin en büyük maketini hazırlayarak sektörde bir rekor kırmıştık."
Bodrum Müzesi de sanal ziyarete açılıyorBodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca görevlendirilen bir ekibin müzenin sanal ortamda gezilebilmesi için çalışma başlattığını kaydetti. Çalışmalar kapsamında hazırlanan CD''lerin ilgili kurumlara gönderildiğini belirten Yıldız, "Çalışmaları Muğla Valisi Temel Koçaklar''a da gönderdik. Müze sanal ortamda ziyaret edilirse gerçek ziyaretçi sayısında düşme yaşanmayacağı kanısına vardık" dedi. Yıldız, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği müzenin sanal ortamda gezilebilmesi için birkaç proje olduğunu ve bunların arasından yetkililerle birlikte seçim yapacaklarını kaydetti. Geçtiğimiz günlerde de Ayasofya Müzesi internet ortamına taşınmıştı.
Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Karayolları lojman sakinleri kapı önüne konulduDeğerli kamu arazileri bir bir özel sektöre satılırken, bunların son örneklerinden olan Karayollarına ait İstanbul Levent''te bulunan 96 bin 505 metrekarelik arazinin devrinden sonra Karayolları lojmanlarında oturanlar mağdur edildi.
Küresel ısınma ormanları da tehdit ediyorAntalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, küresel ısınma ve yağışların azalması nedeniyle ormandaki otların çabuk kuruyacağına dikkati çekerek, vatandaşların bu yaz orman yangınları konusunda daha hassas olmaları gerektiğini bildirdi.
İstanbul Mobilya Fuarı''na İnegöl damgasıİstanbul Yeşilköy CNR Fuar Merkezi''nde düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı''na ( İMOB) İnegöl mobilyası damgasını vurdu. Değişik yerlerden gelen 300 mobilya firmasının katıldığı İMOB''da İnegöl''den 35 firma stand açtı.
1400 yıllık hamamTuristler, Bizans hamamında yıkanacak. Bodrum Akyarlar''da 5 yıl önce bir çoban tarafından bulunan 1400 yıllık tarihi hamam restore ediliyor.
TOKİ''yle Soyak arasında ''Olimpiakent'' tartışmasıİstanbul Halkalı''daki ''Olimpiakent''te maketten satış sırasında, sitenin tam ortasına buz hokeyi, paten pisti, basketbol, voleybol, tenis sahaları, süs havuzları, tırmanma duvarları yapılacağı söylendi.
Şehir Tiyatrosu sanatçılarından çağrıBugün (30 Nisan 2007) İstanbul Şehir Tiyatrosu''nun Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nde hem Muhsin Hoca''yı anma etkinliklerine katılmak hem de kent merkezindeki bu çok önemli bağımsız tiyatro sahnesinin yıkılmasına veya farklı bir işleve yönlendirilmesine karşı itirazımızı dile getirmek üzere toplanmışız.
Eski çağlara ait kalıntılar bulunduSinop''ta eski çağlara ait kalıntılar bulundu. Ada Mahallesi''nde bir arsada yapılan hafriyat çalışmaları sırasında eski çağlara ait bazı kalıntıların bulunması üzerine Müze Müdürlüğü''ne haber verildi. Hafriyat çalışması, çıkan yapı kalıntıları nedeniyle durdurularak Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan kurtarma ve sondaj kazısı izninin alınması sonrası alanda kazı çalışmalarına başlandı. Çalışmalar sırasında Helenistik döneme ait çöplük, Roma dönemine ait kanalizasyon ve avlu duvarıyla amfora fırını bulundu.
Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Atıl durumdaki Rize Huzurevi inşaatının tamamlanması için çalışma başlatıldıRize''de yapımına 1996 yılında başlanan ve 4 yılda bitirilmesi planlanan; ancak akıbeti âdeta yılan hikâyesine dönen Huzurevi''nin tamamlanması için yeni bir çalışma başlatıldı.
Bursa''nın park, bahçe ve yolları çiçeklerle süslendiBursa''da, baharın gelmesiyle birlikte park ve bahçeler rengarenk çiçeklerle süslendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Şube Müdürlüğü tarafından başta ana arterler olmak üzere şehrin muhtelif bölgelerine 550 bin mevsimlik çiçek ile 450 bin lale dikildi. Yine kentin yeşil bir görünüme kavuşmasını sağlamak amacıyla farklı noktalarına 10 bin adet değişik cinste ağaç dikildi. Havaların ısınmasıyla birlikte, Bursa''nın görüntüsünde büyük değişiklik meydana getiren rengarenk çiçekler, arı ve kelebekler için de cazip bir ortam oluşturdu.
Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Adem Elitok
Tarihi Taşçı Hamamı, ödeneksizlik sebebiyle onarılamıyorOsmanlı döneminde Erzincan''da yapılan tarihi Taşçı Hamamı, yaklaşık 16 yıldır ödenek gelmemesi sebebiyle onarılamıyor. Tarihi hamam yıkılma ile karşı karşıya bulunuyor.
Karamürsel''de duraklar yenileniyorKocaeli''nin Karamürsel ilçesindeki otobüs durakları yenileniyor. Bütün il sınırlarının Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına dahil edilmesinden sonra Karamürsel ilçe merkezi de yeni belediye hizmetlerine kavuşuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından uygun yerlere yerleştirilen duraklar, halk tarafından memnuniyetle karşılandı. Ancak şehir içinde bir durağın, yolun ortasındaki elektrik direğinin arkasına yapılması şaşkınlıkla karşılandı. Vatandaşlar, ya bu direğin yol ortasından ve durak önünden alınmasını ya da durağın yerinin değiştirilmesini istiyor.
Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ayhan Yetim
Körfez geçişi ihale aşamasındaYapımı uzun süredir gündemde olan ve ulaştırma sektörü kapsamındaki en önemli projeler arasında yer alan İzmit Körfez Geçişi yapımında geri sayım başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü, ilk olarak İzmit körfezine inşa edilmesi planlanan asma köprü projesi ile ilgili hazırladığı raporu, DPT onayına sunarak ihale sürecini de önümüzdeki günlerde başlatacak. Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir (otoyolu dahil) toplam 377,4 kilometrelik otOyol ve 43,4 kilometrelik bağlantı yolu ile birlikte toplam 410,8 kilometrelik güzergahı içine alan köprü ve yol yapım projesinin, bu yıl içinde ihale edileceği öğrenildi. Yapımı, "Yap-İşlet-devret" modeline göre inşa edilecek olan proje kapsamında inşa edilecek olan asma köprünün orta açıklığı yaklaşık bin 700 metre ve toplam uzunluğu ise 3 bin metre olacak. İzmir’e kadar uzanacak otoyolla proje, 377 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı olmak üzere toplam 420 kilometrelik bir güzergahtan oluşacak.
Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Üç büyük kent için su alarmıDevlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu barajlarındaki doluluk oranlarında görülen düşüş nedeniyle İstanbul, Ankara ve Bursa’da içme suyu sıkıntısı bulunduğunu belirledi. Mayıs başı itibariyle İstanbul’daki içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 48.5’e düştü. Geçen yıl aynı dönemde bu oran yüzde 90’lar düzeyinde bulunuyordu. Geçen yıl aynı dönemde içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 28.9 olan Ankara’da bu yıl bu oran, yüzde 9.7’e kadar düştü. Aynı dönemde Bursa’daki doluluk oranı da yüzde 89.2’den yüzde 58.3’e düştü. DSİ bu veriler nedeniyle üç ili içme suyunda sorunlu alanlar olarak belirledi. Üç ili sıkı takibe alan DSİ, başka yerlerden su getirmek başta olmak üzere alternatif yollar üzerinde çalışacak.
Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Büyük Melen Projesi için kamulaştırmaDevlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul''un içmesuyu ihtiyacının karşılanması amacıyla acil kamulaştırmaya gidecek. Bakanlar Kurulu''nun dünkü Resmi Gazete''de yayımlanan kararına göre, Büyük İstanbul İçmesuyu 2. Merhale Projesi (Büyük Melen Projesi) kapsamında, Melen Çayı ile İstanbul Kağıthane arasında bulunan güzergahta yer alan gayrimenkuller, DSİ tarafından acil şekilde kamulaştırılacak.
Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Polisan, ''süet gibi'' boya çıkaracakPolisan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, dokunulduğunda süet, keten, simli olduğu hissi veren yeni boyalarının haziranda piyasada olacağını söyledi.
Eyüp Piyer LotiGeçen hafta karımla Eyüp''e gittik. Ebu Eyyub El-Ensari Hazretleri''nin türbesini, Eyüp Camii''ni ziyaret ettik. Teleferikle Piyer Loti''ye çıktık. Çay içtik. Haliç''i seyrettik. Çevre yemyeşil, erguvanlar mosmor, manzara bütünüyle nefisti.
Capatect Dalmaçyalı Bir Başarıya Daha İmza AttıBetek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş.’nin 2003 yılında sektöre sunduğu Capatect Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemi, hem sektörün hem de tüketicinin takdirini kazanmaya devam ediyor.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.