Haberler

8 Mayıs 2008, Perşembe

"Sentetik Malzemeler Olmaksızın Modernizmin Varlığından Söz Edebilmek Mümkün Değil""Sentetik Malzemeler Olmaksızın Modernizmin Varlığından Söz Edebilmek Mümkün Değil"İngiltere’deki seçmenlerin, ülkenin belli bölgelerinde yapılan kısmi yerel seçimle belirlediği yeni Londra Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi’nin göreve başlamasının üzerinden henüz bir hafta geçti. Düzenlenen seçim sonucunda, Londra’nın seçimle iş başına gelen ilk belediye başkanı olan Ken Livingstone da oldukça popüler olarak geçirdiği 8 yılın ardından koltuğunu Muhafazakar Parti’nin Türk asıllı adayı Boris Johnson’ı devretmek zorunda kaldı. Haberin Devamı
Lamp 83 “Retail/Perakende 2008” CD Kataloğu ÇıktıLamp 83 “Retail/Perakende 2008” CD Kataloğu ÇıktıMağazacılık/perakende sektörüne yönelik hazırlanan onlarca ürünün yer aldığı Lamp 83''ün "Retail/Perakende 2008" CD kataloğu çıktı.
Deprem piramidiDeprem piramidiYeryüzündeki sismik hareketliliğin üçte ikisinin meydana geldiği Japonya’da depreme karşı dev bir proje geliştirildi. Tokyo Körfezi’ne yapılacak iki bin metre yüksekliğindeki Shimizu piramidi dünyanın en büyük yapısı olacak. Böylece herhangi büyük bir deprem sonrası hayatta kalan 750 bin Japon burada yaşamlarını devam ettirebilecek. Piramitte ayrıca işyerleri, alışveriş merkezleri de bulunuyor. Piramitin inşaatına 20 yıl içinde başlanması bekleniyor. Sekiz katlı Shimizu, Mısır’daki Giza piramidinden 12 kat daha büyük. 12 futbol sahası kullanım alanına sahip piramitte 240 bin oda bulunacak.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Vatan
Bodrum''un sırtında ''beş kat'' bıçak varBodrum''un sırtında ''beş kat'' bıçak varKültür ve Turizm Bakanlığı, turizm alanlarında eğimli arazilerde 5 kata kadar inşaat hakkı veren bir karar aldı. Karara Bodrum''dan tepki geldi.
2 milyar dolarlık Antilla dünyanın en pahalı evi!2 milyar dolarlık Antilla dünyanın en pahalı evi!Hintli işadamı Ambani''nin eylülde taşınacağı Residence Antilla, tam 27 katlı. 2 milyar dolara mal olduğu belirtilen gökdelen Bombay kentinde inşa ediliyor.
''Türkiye''nin gerçekleri belli rezidans fiyatında uçmadık''''Türkiye''nin gerçekleri belli rezidans fiyatında uçmadık''Şişli Bomonti''de inşa ettiği Anthill ile Avrupa yakasının en uygun fiyatlı rezidansını hayata geçirdiklerini söyleyen Ant Yapı''nın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, "Türkiye''de gerçekler var. Alım gücü yükselmedi" diyor.
Corio ve Maya ortaklığı Bursa''da ''alışverişe'' çıktıCorio ve Maya ortaklığı Bursa''da ''alışverişe'' çıktıMaya Holding ve Corio''nun ortak projesi Anatolium Bursa Alışveriş Merkezi''nde bugüne kadar Türkiye''de bulunmayan markalar da yer alacak.
Enerjide kaynaklar yatıyor, zamlar yağıyorEnerjide kaynaklar yatıyor, zamlar yağıyorElektrik ve doğalgaza Haziran’da yine zam bekleniyor; benzin de petrol nedeniyle sürekli zamlanıyor. Türkiye bu noktada ne yapmalı? Enerji Uzmanı Pamir’e göre, Türkiye kendi doğal kaynaklarına yönelmeli ve bu alanda teşvikler verilmeli.
Panelsan Yola Çıktı!Panelsan Yola Çıktı!Panelsan’ın, yalıtım konusunda insanları bilinçlendirmek ve ürünlerini tanıtmak için hazırladığı “roadshow” aracı, 2008 Yapı Fuarı’ndaydı. Fuarda ilgiyle karşılanan “roadshow”, beş gün boyunca birçok kişiye ev sahipliği yaptı.
Meslek Odalarından Karayolları Arazisi''ne İlişkin Ortak BildiriMeslek Odalarından Karayolları Arazisi''ne İlişkin Ortak BildiriTMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin, 06 Haziran 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca onaylanan 1/5000 ölçekli planın iptali ve öncelikle yürütmesinin durdurulması talebi ile açtığı davanın sonuçlanmasının ardından ortak bir bildiri yayınladı.
Kocaeli Büyükşehir''den rekor fiyata arsa satışıKocaeli Büyükşehir''den rekor fiyata arsa satışıKarayolları Bölge Müdürlüğü''nden devralınan Perşembe Pazarı bitişiğindeki 27 bin 634 metrekarelik araziyi ihaleye çıkaran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu satıştan rekor kıracak bir gelir elde etti.
Antik Tiyatro, İzmir Turizmine Taze Kan OlacakAntik Tiyatro, İzmir Turizmine Taze Kan OlacakKadifekale’deki gecekondular sıkışıp kalan Antik Roma Tiyatrosu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı plan ile yeniden hayat bulacak. 8500 yıllık tarihi ile önemli medeniyetlere evsahipliği yapan İzmir’de, antik mirasın gün yüzüne çıkarılması için yapılan çalışmalarda büyük bir adım daha atıldı.
‘Bazen insanları rahatsız etmek heyecanlandırıyor’‘Bazen insanları rahatsız etmek heyecanlandırıyor’“Tasarımcı olmasaydım politikada iki aşırı ucun olduğu bir partim olurdu” diyen tasarımcı Erdem Akan, bazen insanları rahatsız etmekten, tekrar düşünmelerini sağlamaktan heyecan duyuyor.
Maktum 4 milyar yatırdı, 11 milyar gelir hedefliyorMaktum 4 milyar yatırdı, 11 milyar gelir hedefliyorDubai Emiri Şeyh Maktum ailesine ait olan Emaar emlak ve inşaat şirketinin Birleşik Arap Emirlikleri''nin en zengin ülkesi Dubai''de Bruj Dubai Köy''ü adı verilen alanda yaptırmış olduğu dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Dubai (Dubai Burcu)''de apartman tipi daire ve villa tipi kat kiralık satışları 3 Mayıs''ta başladı.
864 rakımlı cami864 rakımlı camiVe Çankaya camii için düğmeye basıldı. Köşk’ün tam karşısında bulunan küçük mescidin yerinde 1.000 kişilik cami inşaatı başladı...
Vitra’nın Yapı 2008 Fuarı’ndaki Standında, “Metro İstasyonu” Var!Vitra’nın Yapı 2008 Fuarı’ndaki Standında, “Metro İstasyonu” Var!VitrA Karo, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 30 Nisan - 4 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenen Yapı 2008 Fuarı’nda, 150 m²’lik standıyla yer aldı.
Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda Seranit İmzasıUluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda Seranit İmzasıYapı sektörünün en önemli fuarları arasında yer alan, yerli yabancı firmaların yeni ürünlerini, yeni teknolojilerini ve hizmetlerini bir arada sunan Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda kurulduğu günden itibaren katılan Seranit, 2008 yılında da Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi 7. Salon’da bulunan özel tasarım standı ile iç ve dış mekânlara yönelik ürün gamında bulunan tüm ürünlerini sergiledi.
Tarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarTarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarBir kentin merkezi sayılan meydanlar, diğer kentsel mekan elemanları olan cadde ve sokak ağlarına göre, sosyal yaşamın daha fazla yansıtıldığı alanlar olma özelliğini taşıyor. Kullanıcının duygusal deneyim yaşadığı fiziksel ve psikolojik fonksiyonu olan bu alanlar, kullanıcıyı cadde ve sokaklardaki akıştan uzaklaştırıp koruma sağlayarak bir nevi özgürlük olanağı yaratıyor ki dünyadaki pek çok meydan Özgürlük Meydanı olarak anılıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kültür Bakanı’ndan güvence‘Yürütmeyi durdurma’ kararına rağmen Four Seasons Oteli’nin inşaatı sürdürmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Günay, “Yargı kararına saygılı olmak zorundayız” dedi.
Küresel ısınma birlikle çözülürÇevre ve Orman Bakanı Eroğlu, “Bugün deniliyor ki baraj yapmayın, santral yapmayın. Bu yaklaşım adil değil. İnsanların ihtiyaçları var. Yatırım olmadan bu ihtiyaçlar nasıl karşılanacak?” diye konuştu.
Megnum’un ilk projesi eylülde açılıyorMegnum Yatırım, gayrimenkul alanındaki ilk yatırımı olan Tarsus Regma Outlet alışveriş merkezini eylül ayında açmaya hazırlanıyor. 24 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen Tarsus Regma Outlet, her kesimden ve gelir grubundan tüketiciye ulaşmayı hedefliyor. Migros, Metro gibi zincir marketlerin yanı sıra Polat, Ülker ve Afken gibi şirketlerin alt yapılarını yapan Mag Mekanik şirketine bağlı olarak kurulan Megnum Yatırım, yatırımlarını özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük iller dışında gerçekleştirmek istiyor. Şirket, Anadolu’da yaklaşık 100 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Başbakan’a Tarlabaşı sorusuCHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, İstanbul Tarlabaşı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama-Araştırma Merkezi’nin yürüttüğü sosyal projenin kaldırılıp Çalık grubuna hazırlatılması konusunda bir talimatının olup olmadığını sordu. Topuz, soru önergesinde,“Avrupa Birliği Uyum Programları Kapsamında Pilot Bölge Olarak Beyoğlu Çöküntü Alanlarının Aktif Kullanımı Amaçlı Rehabilitasyonu Projesi” adı altında yürütülen projenin, 2004 yılında arsa ve arazi değerlerindeki artış ve rant beklentisiyle rafa kaldırıldığını öne sürdü. Çalık Holding’e bağlı GAP inşaata ihale edilmesinin ardından yapılan yeni projeyle bölgenin yüzde 80’inin villa tipi konut, yüzde 20’sinin ise otel, rezidans ya da plaza olarak planlandığına dikkat çeken Topuz, 2004 yılında teslim edilen rehabilitasyon projesinin uygulanmasından vazgeçilmesinin gerekçesinin ne olduğunu da sordu.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
‘Mahalle’de kampanya zamanıSur Yapı, Çekmeköy’de inşa ettiği Mahalle İstanbul’daki daireler için yeni bir satış kampanyası düzenledi. Buna göre hiç peşinat ödemeden 120 aya varan taksitlerle satın alınabilen daireler için Ağustos 2008’de yüzde 10’luk bir ada ödeme ve 24 ay sonra yüzde 20’lik bir ara ödeme daha yapmak gerekiyor. Daireler için Bank Asya, TEB ve Yapı Kredi bankalarından kredi kullanılabiliyor. Toplam 246 daireden oluşan Mahalle İstanbul’da 60 metrekarelik 1+1 dairelerden, 230 metrekarelik 5+1 dublekslere kadar farklı konut seçenekleri yer alıyor. Sitenin açık alanlarında yüzme havuzu, basketbol sahası, çocuk oyun parkı, sauna, fitness salonu ve snack bar gibi tesislere yer veriliyor.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
TOKİ, stoklarını açık satışla eritecekAçık satışa çıkarılan konutlar arasında, önceki aylarda satışa çıkarılan konut projelerinden kalan konutların yanında, yeni konut projeleri de bulunuyor.
Dumankaya’nın Vizyon’u yarın satışa çıkıyorDumankaya İnşaat’ın yarın satışa sunacağı Kartal’daki Vizyon projesinde daire fiyatları 140 bin 500 YTL ile 390 bin YTL arasında değişiyor.
Merkezler çoğalıyor markalar sıkıntıdaAlışveriş merkezi sayısındaki artışın kriz getireceği açıklamasını sektör temsilcileri talihsizlik olarak niteledi. Mağaza sahipleri ise ‘Talep azalacak, merkezler boş kalacak’ diyor.
Aşçıoğlu işadamları için Bodrum''da kışlık ev yapacakAşçıoğlu İnşaat, İstanbul''dan sonra gözünü Bodrum''a dikti. Yaz kış hizmetin verileceği şehir merkezinde yer alacak projede fiyatlar 300 bin ile 1 milyon Euro arasında olacak.
Türkiye kuraklığın pençesindeÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin daha sıcak ve daha kurak bir iklim kuşağının etkisinde kalabileceğini belirtti.
Ankaramızın ‘demokratik’ derdi“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kolej Köprülü Kavşak projesinin yapımı, Çankaya Belediyesi’nin açtığı dava sonucunda Ankara 16. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu...”
Gayrimenkulde eğitim fırsatıRealty World ile Denizbank, gayrimenkul sektöründeki nitelikli insan açığını kapatmak amacıyla, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile işbirliğine imza atıyor. Bu işbirliği kapsamında gayrimenkul danışmanlığını kariyer olarak hedefleyenlere “Gayrimenkul Danışmanlığı Sertifika Programı” sunuluyor. Realty World yöneticileri ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından tasarlanan sertifika programı haftada 3 gün toplam 72 saat olacak ve en az lise mezunu olmak üzere tüm katılımcılara açık olacak.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Marka City gün sayıyorMarka City, bu ayın 17’sinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. İnşaatına 2006 yılında hız verilen, toplam 20 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan ve yatırım maliyeti 80 milyon doları bulan Marka City, 18 bin metrekare kiralanabilir alanı 3 bin 200 metrekarenin üzerindeki fitness centerı ile bölgenin spor merkezi olmayı hedefliyor. Beylikdüzü’nde farklı konseptte bir alışveriş merkezi sunacaklarını belirten Marka City Alışveriş ve Eğlence Merkezi Genel Müdürü Mustafa Yüksel Uçar; doluluk oranının yüzde 90’a ulaştığını kaydetti.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Lüks konutlar görücüdeJNR Fuarcılık tarafında düzenlenen A Plus Gayrimenkul ve Finans Hizmetleri Fuarı’nın ikincisi, 3-4 Mayıs tarihlerinde Hilton Convention ve Exhibition Center’da gerçekleşti. Türkiye ve yurtdışından toplam 100 milyon dolara ulaşan 80 projenin katıldığı organizasyonda; ‘akıllı evler’in yanı sıra süper lüks projeler tanıtıldı. Fuarda depreme dayanıklı özel konutlar, milyon dolarlık villalar ve güney sahilimizdeki yazlıkların yanı sıra; İngiliz Virgin Adaları, Dubai, İsviçre, New York, Miami ve Las Vegas’taki özel villalar da satışa sunuldu.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Dumankaya’dan Kartal’a yeni ‘Vizyon’45. kuruluş yılında Kartal’da 120 milyon dolarlık bir rezidans projesinin temellerini atmaya hazırlanan Dumankaya İnşaat konut satışlarına başladı.
Konutta kriz an meselesiRaymond James Yatırım Menkul Değerler, konutta arz fazlası olduğunu belirterek düşük talep ve inşaat girdilerinin artması nedeniyle özellikle son dönemdeki konut furyasında bu işe soyunanların “bu yılın sonuna doğru nakit sıkışıklığı yaşayacaklarını“ belirtti.
Paralar havaya uçuyorXPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Türkiye''deki binaların yaklaşık yüzde 92''sinin yalıtımsız olması nedeniyle kaybedilen enerjinin maliyetinin ortalama olarak 7 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.
Binanız yaza yeni mantosu ile girsin, daha serin bir yaz yaşayın!Baharın yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde azalmaya başlayan yakıt faturalarınız sayesinde rahatlamaya başladınız belki.
UNESCO heyeti İstanbul’a geliyorİstanbul’un UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılmasıyla ilgili son kararı verecek olan UNESCO heyeti bugün İstanbul’a geliyor. 13 Mayıs Salı gününe kadar İstanbul’da incelemelerde bulunacak olan heyet, nihai kararını 2-10 Temmuz tarihleri arasında Kanada’da yapılacak UNESCO Dönem Toplantısı sonrası açıklayacak. UNESCO Türkiye Temsilcisi Doç. Dr. Deniz İncedayı, heyetin incelemelerine cuma günü başlayacağını belirtti.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Orman arazileri turizme açılıyorOrman sayılan yerleri turizme açmak amacıyla hazırlanan ve Turizmi Teşvik Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa, orman sayılan yerlerde turizme tahsis edilecek alanın ildeki ormanların binde 5’ini geçemeyeceğini öngörüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kendi tasarrufuna geçen taşınmazları Türk ve yabancı uyruklu gerçek ve tüzelkişilere tahsis edebilecek. Turizm yatırımı veya işletme belgesinin iptaline sınırlama getirilerek, 1 yılda 3. kez para cezası gerektiren fiilden dolayı turizm yatırımı veya turizm işletmesi belgesi iptal edilemeyecek. Çevre ve Orman Bakanlığı’nca verilen ön izinler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilecek.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Bodrum’da 5 katlı binalara izinKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bodrum’un imar planında yapılan değişikliğe göre, turizm tesis alanlarında 5 katlı binalar yapılabileceği ileri sürüldü. Bodrum Belediyeler Birliği encümen üyesi ve Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, 5 katlı yapıların Bodrum’un geleneksel mimarisine uymadığını, ilçenin dünyada iki katlı beyaz evleri ile tanındığını kaydetti. Ülküm, “Bodrum’un geleneksel mimarisini bozarak bir yerlere varmak veya Bodrum’u değiştirmek mümkün değil. Biz buna sonuna kadar karşıyız” dedi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Pendik’te kentsel sürgünSulukule’de yaşayan Romanları “kentsel dönüşüm” projesi kapsamında evlerinden çıkaran AKP, Boşnak Mahallesi olarak bilinen Pendik Sapanbağları’ndaki 12 bin Boşnak kökenli yurttaşı da taşınmaya zorluyor.
İstanbul''a 2 bin 358 yeni rezidans geliyorArsa sorunu olan İstanbul''da art arda yükselen uzun binalar, rezidans modasını da beraberinde getirdi. 2 yılda tamamlanacak rezidansların sayısı 2 bin 358''i buluyor.
Mimarlar: 10 katın önü açıldıBodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım, Bodrum Yarımadası''nın "Kültür ve Turizm Bölgesi" ilan edilmesi ve plan yetkisinin bakanlığa verilmesinin ardından, bölgede yapılan tüm planların rant ve yağmaya yönelik olduğunu belirterek, bu planlara 2002 yılından bu yana sürekli itiraz ettiklerini ve dava açıp kazandıklarını söyledi. Yıldırım şöyle devam etti: "Plan, yamaçlarda kot farkından dolayı binaları en az on kata çıkaracak, Bodrum''un Kırıkkale''den farkı kalmayacaktır. Plana göre bakanlık, kent merkezinde herhangi bir yeri turizm adına kamulaştırabilecek ve daha sonra bunu isterse 3''üncü kişilere kiralayıp satabilecektir."
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
''Genç Türkler modern AVM konseptini sevdi''İngiliz haber ajansı Reuters, kentteki Türklerin değişen alışveriş kültürünü mercek altına aldı. "Genç Türkler pazarlardan alışveriş merkezlerine öyneldi" başlıklı haberde, "Eskiden orta sınıf Türklerin uğrak yeri Kapalı Çarşı''ydı. Ancak şimdiki zengin yeni sınıflar alışverişlerini demir ve camdan inşa edilmiş merkezlerde yapıyor. Bu hem Türkiye''nin zenginleşmesini gösteriyor. Hem de sahip olduğu bazı ekonomik kırılganlıklara işaret ediyor" diye yazdı. Türkiye''ye akan yabancı sermaye sayesinde İstanbul''un alışveriş merkezleriyle donatıldığı belirtilen haberde, "Birçok Türk hâlâ küçük bakkal ve manavlardan alış veriş ediyor. Ancak ortasınıf, alışveriş, eğlence ve yemeklerini tek bir mekanda yapıyor" denildi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İmar yetkisi ve yozlaşmaİmar izninin yerel yönetimlere bırakıldığı Kuşadası''nın içler acısı hali ortada. Bu tablonun önüne geçmek için yetki merkezi hükümete alındı güya ama Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın Bodrum için aldığı karar da ortada. Görünen o ki, Türkiye''de sistem ülkenin güzelliklerini koruma kararlılığında değil. Belki de imar yetkisini Avrupa Birliği''ne devretmek en iyi çözüm olacak.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Ergun Babahan
Ormanlık alanlar Turizm Bakanlığı''na geçiyorOrman sayılan yerleri ''''turizme kazandırmak'''' amacıyla hazırlanan, Turizmi Teşvik Kanunu''nda değişiklik öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu''nda dün kabul edildi.
İnşaatta yüzde 20 büyüme hayal, yüzde 10 ile yetineceğizKonut fiyatlarında düşüş olmayacağını söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, ''Genel büyüme hızındaki yavaşlamanın etkisi inşaatta da görülecek. Bundan sonra yüzde 10''luk büyüme iyi büyümedir'' dedi.
Alışveriş merkezlerinden kriz çıkmazErnst & Young Genel Müdür Osman Dinçbaş''ın "Türkiye''nin krizi alışveriş merkezlerinden çıkacak" şeklindeki açıklaması, perakende sektöründe tepkilere neden oldu.
VitrA-Artema tasarımları Cornelia Golf Resort projesindeDünyanın en iyi 10 golf sahasından birine sahip olan Cornelia Golf Resort''un mimari ekibi, projenin yüksek standartlardaki kalite anlayışıyla örtüşen VitrA-Artema ürünlerini tercih etti.
İngilizlerin evine ‘mortgage’ darbesiİngiltere’de mortgage kredilerinin geri ödemeleri yapılmadığı için el konulan ev sayısında son 17 yılın en yüksek rakamına ulaşıldığı belirtildi.
Zeytinburnu''na iki yeni kültür merkezi yapılıyorZeytinburnu Belediyesi biri sahilde, diğeri İnönü Caddesi''nde olmak üzere toplam maliyeti 14 milyon YTL''yi bulan 1244 koltuk kapasiteli iki ayrı kültür merkezini Ağustos ayında hizmete sokacak. Tüm donatıları ile bir kültür kompleksi olarak tasarlanan merkezlerin tamamlanması ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da Zeytinburnu''nda perde açacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Yaptığımız anketlerde en büyük sorun olarak karşımıza kültür merkezlerinin eksikliği çıktı. Öyle ki halkımız kültür merkezlerini, Türkiye''nin en modern stad projesine tercih etti. Biz de bunun üzerine harekete geçerek iki kültür merkezinin çalışmalarına başladık” dedi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Oktay Mehmet
Bodrum’da yeni imar planı tartışılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Yarımadası’nın imarı için tartışmaya açık bir plan değişikliği yaptı. Yeni plana göre, eğimli arazide bulunan turizm tesislerine, “duble bodrum katı” yapma izni verildi.
Sokak isimleri tarzı yansıtıyormuş!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çavuşbaşı’nda sokaklara “Tayyip, Cumhuriyet Çıkmazı” gibi isimler verilmesiyle ilgili olarak, “Buradaki sokak isimlerinin bir art niyetle hazırlandığını sanmıyorum, ama ağırlıklı olarak verilen isimler yaşam tarzlarını yansıtıyor” diye konuştu.
''Yanan ormanlara yapılan binayı yıkarız''Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarının bir kısmının kasten çıkarıldığını söyledi. Bakan Eroğlu, "Eğer herhangi bir vatandaşın işgal edildiğini bildiği bir yer varsa, bir yapı varsa yıkmaya hazırız. Bizzat kendi ellerimle yıkacağım." dedi.
AEG-Electrolux yeniden yapılanıyorElectrolux Türkiye Genel Müdürü Ziya Öztürk, Türkiye’nin Electrolux Grubunun stratejik olarak çok önem verdiği, iki ülkeden biri olduğunu belirtti. AEG-Electrolux’ün Türkiye’de yeniden konumlandırılması ve yeni seri AEG-Electrolux ürünlerinin tanıtımının yapıldığı basın toplantısında konuşan Öztürk, Electrolux Türkiye olarak 2007 yılında ciroda yüzde 35 büyüdüklerini ve hedeflere ulaştıklarını söyledi. Öztürk, “Electrolux olarak Türkiye pazarına güveniyoruz. Yatırımlarımız ve büyümemiz devam edecek. 2008’de Electrolux Türkiye olarak büyeme hedefimiz yüzde 25” dedi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Mermer ihracatı 1 milyon dolara ulaştıBitlis''te üretilerek dünyanın değişik ülkelerini ihraç edilen mermer şehre yılda 1 milyon dolar getiri sağlıyor. 2006 yılında 4 işçiyle çalışmalarına başlayan Zafer Şark Mermer Tesisleri, 2 yıl içerisinde işçi sayısını 42''ye çıkardı. Tesisin sahibi Şeref Kaya, 4 kişiyle kurdukları tesisleri 2 yıl içersinde 42 çalışanlı büyük bir işletme haline getirdiklerini söyledi. Yeni projelerle iş yerlerini 3 kat daha büyütecekleri ve çalışan sayısını da artıracaklarını kaydeden Kaya, kurdukları bu tesis sayesinde Türkiye''nin her tarafına mermer gönderdiklerini, Irak başta olmak üzere yurt dışında da birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kaya, Bitlis''in mermer ihracatının 1 milyon dolara dayandığını sözlerine ekledi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
''Krizde, pazarın sesini dinleyen inşaat şirketi ayakta kalacak''Amerika''da mortgage kriziyle başlayan global dalgalanma ve AK Parti''ye açılan kapatma davası inşaat sektörünü olumsuz etkilerken, bazı şirketler bunu fırsata dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor.
İstanbul''un ''Dünya Mirası Listesi''nde kalma sınavı2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, ''Dünya Mirası'' listesinden ''Tehlikede Olan Dünya Mirası'' listesine düşme tehlikesiyle karşı karşıya.
"Koru-kullan" gelişti, 53 turizm yatırımına vize çıktıOrmanlarda turizme ayrılacak alanı il bazında binde 5’le sınırlayan tasarı, dün TBMM’de kabul edildi. Yasaya göre, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine durdurulan 53 yatırım, yeni şartlarla kaldığı yerden devam edebilecek.
Çankaya Köşkü camisine belediye mühürü sökmediÇankaya Köşkü karşısında yapımı süren cami inşaatı, Çankaya Belediyesi’nin mühürlemesine rağmen durmadı. Çankaya Belediyesi ekipleri dün cami inşaatını mühürlediler ve "Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin 16 Ocak 2008 tarihli kararı gereği inşaatınızın devamına izin verilememektedir" diye zabıt tuttular. Ancak cami inşaatı devam etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise aynı saatlerde inşaat tabelasında, yapı sahibinin Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yer almasının bir yanlışlıktan kaynaklandığını açıkladı. Belediye "Arsanın belediye tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmesi nedeniyle, yapımı üstlenen dernek tabelada böyle bir yanlışlığa düştü" denildi. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ise "Kullanım hakkı bizim, mülkiyet belediyenin" karşılığını verdiler. Diyanet yetkilileri, "Camiyi, Çankaya Yıldız Mahallesi Köşk Camisi Yaptırma Derneği yapacak. Cami bittiğinde kullanım hakkı Diyanet’in, mülkiyet hakkı ise belediyenin olacak" dediler. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, "Mal sahibi Ankara Büyükşehir Belediyesi görülüyor. Borç batağındaki bir belediyenin cami yapım işlerinde rol alması din istismarından başka bir şey değildir" görüşünü savundu.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Ulus’ta ilk kazma vurulduUlus ve civarında tarihi dokunun ortaya çıkarılmasını amaçlayan "Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Planı" kapsamındaki ilk çalışma, Hacı Bayram ve çevresinde başlatıldı.
Narlıdere’nin yaşadığı değişim belgesel olduBir zamanlar köydü. Kendine has dokusunu, kentli yaşamın yayılması ve lüks binaların art arda yükselmesiyle kaybetti. Üniversite öğrencileri, bu yarı çarpık kentleşmeyi ve kaybolan değerleri, belgeselle ortaya koydu.
İnşaat sektörü, çok büyük kriz eşiğindeÇünkü, demir fiyatları iki ayda, yaklaşık iki buçuk kat arttı. Piyasada nakit sıkıntısı zirveye çıktı. İnşaat firmaları aylardır satış yapamıyor. Müteahhitlerin tamamladığı konutların çoğu elinde kaldı.
Suriye’nin çöpleri Hatay sahillerindeHatay’ın yaklaşık 14 kilometre uzunluğuyla dünyanın sayılı sahilleri arasında yer alan kıyıları, farklı ülke bandıralı gemilerin açık denize ve Suriye’nin de Asi Nehri yoluyla denize bıraktığı atıklar nedeniyle kullanılamayacak hale geldi. Samandağ Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, şöyle dedi: “Sahil, deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki önemli 4 yuvalama sahasından birisi olması nedeniyle makineli temizlik yapamıyorduk.?Ancak bu yıl Samandağ Belediyesi ile yaptığımız çalışmalarda kumun yapısına zarar vermeyecek şekilde dizayn ettiğimiz ve traktöre Asi Nehri kaynaklı kirlilik Antakya Belediyesi tarafından yapımı devam eden katı atık bertaraf tesisleriyle önümüzdeki yıllarda önlenebilecek. Açık denizden gelen atıklar için ise Suriye ile ikili görüşmeler yapılması gerekiyor.”
Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Turnusolİzmir’de kenti çevreleyen tepeleri aşmaya niyetlenmiş beton yığını içinde, neredeyse körfez dışında kalan tek boş alan olan İnciraltı bölgesi, İzmir ve ülke gündeminde giderek daha çok tartışıldığından mıdır, özellikle EXPO-2015 adaylık sürecinde yoğunlaşan ilgi ve artan duyarlılıktan mıdır bilmiyorum, Kent Yazıları’nın sürekli gündemlerinden birine dönüştü.
Likör fabrikası binası arsasından kıymetliMecidiyeköy’de, Ali Sami Yen Stadı’nın bitişiğindeki eski Tekel likör fabrikasının arsası 269.4 milyon dolara Kiler grubuna satıldı.
Kentsel çöküşDeğerli sanatçı Sezen Aksu Sulukule’yi ziyaret etmiş, “İstanbul’a damgasını vurmuş böyle bir kültürü yok etmeyin” çağrısında bulunmuş... Acaba faydası olur mu?
Tarihin ortasına çöp alanı yapılmamalıÇanakkale’nin akciğerlerinden biri olarak gösterilen Musaköy ve çevresinde, köylerin su havzasını besleyen Okçular Deresi yakınına Çanakkale Belediyesi ile birlikte yedi belediyenin çöp depo alanının inşa edilmesine, Güzel Edremit Körfezi’nin bekçileri tepki gösterdi. Çöp depolama alanında yapılan basın açıklamasına yöre köylüleri ve çevreciler katıldı.
Üsküp''te bir eserBalkanlar''da yıllar önce terk ettiğimiz toprakları her ziyaretimizde içimiz burkulur.
Müteahhitler inşaatları durdurmaya karar verdiİnşaat müteahhitleri iş bırakmaya hazırlanıyor. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Mehmet Rıdvan Köksüzer, 4 ay önce tonu 850 YTL olan demirin bugün bin 900 YTL olduğunu belirterek, “Demir ve çimento gibi maliyetlerdeki artış, inşaat sektörünü derinden yaralamış durumda.
Asansörleri, Makine Mühendisleri Odası denetleyecekTMMOB Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi, onaylanmış kuruluş olarak görev yapacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''nın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi, tip incelemesi, son muayene, birim doğrulaması ve tam kalite güvencesi kapsamında onaylanmış kuruluş olarak görevlendirildi. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı veya ilgili kamu kuruluşları tarafından "Yeni Yaklaşım Mevzuatına" istinaden gerçekleştirilecek olası onaylanmış kuruluş görevlendirmelerinin resmi duyuruları, Dış Ticaret Müsteşarlığı''nın http://www.dtm.gov.tr/dts/ABTeknik/abteknik.htm adresinden takip edilebilecek.
Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya
Borsa''nın yıkımı niye aksadı!Kozahan Taç Kapı karşısındaki binaların kaldırılmasıyla ilgili projede geçen ay önemli bir adım atılmıştı. Borsa Başkanı Rıza Aydın ile Osmangazi Belediyesi arasında bir uzlaşma sağlanmış ve Borsa binasının iki katının yıkımı için protokol imzalanmıştı.
Bursa''nın vergi rekortmeni; Bursa ÇimentoBursa Çimento Fabrikası, 2007 yılı vergilendirme dönemine ait 14 milyon 812 bin YTL ile kurumlar vergisi rekortmeni oldu. Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam, düzenlediği basın toplantısında, beyanname sayısının geçen yıla göre yüzde 6,9 artarak 19 bin 102''ye ulaştığı 2007 döneminde, beyan edilen kurumlar vergisi matrahının önceki yıla göre yüzde 23,8 artarak 1 milyar 992 milyon 66 bine, tahakkuk eden kurumlar vergisi toplamının da yüzde 20,7 artarak 399 milyon 334 bin YTL''ye çıktığını kaydetti.
ODTÜ teknolojisi evleri güneş piliyle aydınlattıODTÜ''lü araştırmacılar, pencere camları arasına yerleştirilmiş güneş pilleri ile elek- trik enerjisi üreten, Türkiye''nin ilk güneş paneli prototipini ürettiler. ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Turan, ODTÜ''deki araştırmacı ekibi ile yürüttükleri proje hakkında bilgi verdi. Raşit Turan, güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine çevirdiklerini ve bu sırada çevreyi de kirletmediklerini söyledi. Turan, dünyanın her yerinde, özellikle yoksul güney ülkelerinde bol olan güneş enerjisinin, insanlığın ve dünyanın geleceğinde önemli rol oynayacağının açık olduğunu belirtti. Dünyada bu tür camlar kullanılarak yapılan binaların, tamamen yeni bir sisteme göre tasarlanması gerektiğini söyleyen Turan, “Ancak bu camları günümüz binalarına da monte ederek aynı şekilde elektrik enerjisi elde etmek mümkün” dedi.
Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Cumhuriyet Çıkmazı... Tayyip Sokak... Oruç Market!Yüzde 82’si ormanlarla kaplı İstanbul’un ciğerleri konumundaki Beykoz’a bağlı Çavuşbaşı beldesinde İsmailağa cemaati varlığını iyiden iyiye hissettiriyor.
Konuşamadıklarımız (2)Türkiye’deki siyaset tartışmaları yüzünden birçok yaşamsal konuyu konuşmadığımızdan dem vuruyordum. Bu konulardan biri ve belki de en önemlisi deprem!
Maktum’dan ‘Şafak’ operasyonuDubai Emiri El Maktum’un büyük ortağı olduğu Yunanlı Marfin, Şafak Hastaneleri’nin yüzde 50’sini 48 milyon dolara almak için el sıkıştı.
Metrolara yürüyen bantlı tünelle rahat ulaşılacak…Yılsonuna kadar metroyu Şişhane ve Ayazağa’ya kadar götüreceklerini belirten Başkan Topbaş, “Metroların daha çok kullanılması için çevreden istasyonlara yürüyen bantlı tünel yollar yapacağız” dedi.
AKM’siz yıllara hazır olunAtatürk Kültür Merkezi (AKM) ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ etkinlikleri için onarılacağı gerekçesiyle 1 Haziran 2008–1 Ekim 2009 tarihleri arasında kapalı kalacak. Peki, yönetim yerleri burada olan, provalarını ve gösterilerini, konserlerini burada yapan kurumlar ne olacak?
Kaçak dolgunun kaldırılması için çalışma yokMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası''nda denizi dolduran şirkete, ''''kıyıyı doğal görünümüne kavuşturması'''' için verilen süre dün doldu. Firma adım atmadı. Şimdi, kaymakamlık devreye girecek.
Çimentoda kriz henüz yok olursa da ''deniz'' ile aşarızAkçanSA''nın Genel Müdürü Mehmet Göçmen, "Durgunluk ilk 4 ayda yansımadı, ama Biz olası bir durgunluk krizini denize yakınlık avantajıyla ihracata yüklenerek aşarız" dedi.
Ölen Bir Deniz...Çocukluğumu bir devlet memuru olan babamın tayinleri coğrafyası ile sınırlı bir dünyada yaşadım. Bu Karadeniz’di. Antikçağ insanları, özellikle denizcilerinin “Axenos Pontus” dedikleri “Misafir Sevmeyen Deniz”. Öyledir de bazen. Ama ben çocukluğumun Karadeniz’ini bir cennet gibi anımsıyorum. Uçsuz bucaksız fındık bahçelerinin yeşiline gömülü kıyı boyunca sıralanmış küçük balıkçı köyleri, İstanbul’dan, hatta dünyadan uzak, çoğunun başka bir denizi hiç mi hiç görüp bilmeden ölüp gittiği çekirdekten yetişme denizcilerin yurdu.
Çanakkale’de tehlikeli turizmTurist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Osman Özbuldu, Orman Bakanlığı‘nın görevlendirdiği alan kılavuzlarının, belediyelerin Çanakkale bölgesine düzenlediği gezilerde bölgeyi ve tarihi irticai söylemlerle anlattığını belirterek “İrticai söylemlerde son 5 yılda korkunç bir artış oldu” dedi.
Denizin altı da üstü de çöplükAntalya sahillerinde dalış yapan öğrenciler su altından çok sayıda pet şişe, otomobil lastiği, demir parçaları, CD, masa ve sandalye çıkardı.
Koza Han''a ''Kraliçe makyajı'' 16 Mayıs''ta Kraliçe 2. Elizabeth''i karşılamaya hazırlanan Koza Han''da düzenleme çalışmaları başlatıldı. Osmangazi Belediyesi''nin öncülük ettiği çalışmalarda mevcut kapıların restore edileceği, tabelaların da tek tip hale getirileceği belirtildi.
Akçansa Çanakkale üretimi ikiye katladıSabancı Holding şirketlerinden Akçansa, Çanakkale fabrikasının 2’nci üretim hattını törenle açtı. Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Mahmudiye beldesinde bulunan, Sabancı Holding ve HaidelbergCement ortak kuruluşu olan Akçansa Çanakkale’de 2006 yılında temeli atılan yeni üretim hattı 110 milyon euroya mal oldu.
Vakıflar, su sebilleri ve çeşmeleri restore ediyorVakıflar Genel Müdürlüğü, Osmanlı döneminde halkın su ihtiyacını karşılamak ve hayır için halk tarafından yapılan çeşme, sebil, hamam gibi yerlerin restorasyonu için çalışma başlattı.
Britanya''da mortgage endişesiBritanya''da tutsat (mortgage) kredilerinin geri ödemeleri yapılmadığı için el konulan ev sayısında son 17 yılın en yüksek rakamına ulaşıldığı belirtildi.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.