Haberler

8 Nisan 2008, Salı

Söz Sahibi Aktörler Gebze’nin Sorunlarını TartıştıSöz Sahibi Aktörler Gebze’nin Sorunlarını TartıştıGebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Çayırova Kampüsü’nde 4 Nisan 2008 tarihinde düzenlenen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Zinnur Büyükgöz, Yard.Doç.Dr. Murat Yıldız, Dr. Elif Özlem Aydın ve TMMOB Gebze Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Salim Ünsür’ün konuşmacı olarak katıldığı panelle Gebze’nin sorunları masaya yatırıldı. “Sorunlarıyla Değerleriyle Gebze’yi Tartışıyoruz” başlıklı panel GYTE Rektörü Prof.Dr. Alinur Büyükaksoy’un yaptığı açılış konuşması ile başladı. Haberin Devamı
XI. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri ve Ödül Adayları BelirlendiXI. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri ve Ödül Adayları BelirlendiMimarlar Odası’nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XI. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı. Bu dönem, 128 mimarın, 134 eser ve 169 pano ile yaptığı katılımlar değerlendirmeye alındı.
Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında Tarlabaşı ÖrneğiKentsel Dönüşüm Uygulamalarında Tarlabaşı Örneğiİstanbul Proje Yönetim Derneği ve PMI Türkiye’nin ortak girişimleri ile düzenlenen “Dinamikler” kongresinin dokuzuncusu 4 - 5 Nisan 2008 tarihlerinde, İstanbul Taksim The Marmara Oteli’nde gerçekleştirildi. “Dinamikler 2008: Projelerde Performans Yönetimi” başlığı ile düzenlenen oturumlardan birisi de bugünlerde sıkça konuşulan Tarlabaşı Projesi’ni konu alıyordu.
Tarihi Tahtakale Hamamı''nın Eşi Benzeri YokTarihi Tahtakale Hamamı''nın Eşi Benzeri YokOrtadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Mimarlık Fakültesi’nden bir grup akademisyen yaklaşık 3 yıldan bu yana Tire’deki tarihi hamamları akademik bazda inceliyor. Aynı ekip yine Tire’de önemli tarihi mekanlar arasında yer alan Yeniceköy Hamamıyla ilgili yeni bir proje çalışması da başlattı.
Dünya Çelik Endüstrisinin Devleri İstanbul’da BuluştuDünya Çelik Endüstrisinin Devleri İstanbul’da BuluştuKüresel demir çelik sektörünün %100 tarafsız e-pazaryeri ve saygın içerik sağlayıcısı olan SteelOrbis, dünya uzun çelik piyasalarının en önemli toplantısını ülkemizde düzenledi.
Likör''ün tadına bakmak için en az 275 milyon YTL gerek!Likör''ün tadına bakmak için en az 275 milyon YTL gerek!Emlak GYO, Mecidiyeköy''deki Likör Fabrikası''nın arazisini 275 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkardı. Plan tadilatıyla emsalin 4''e ulaştığı arazinin ihalesine yerliler de katılabilsin diye başlangıç fiyatı düşük tutuldu.
İnşaat sektöründe durgunluk 2006’da başladıİnşaat sektöründe durgunluk 2006’da başladı2007 yılında binalara 105 bin inşaat ruhsatı verildi. 2006 yılında 114 bin ruhsat verilmişti. Bina inşaatı ruhsatı sayısında bir yıl önceye göre yüzde 7.3 azalma var. Halbuki 2004 yılında inşaat ruhsatları bir yıl önceye göre yüzde 50, 2005 yılında yüzde 51 oranlarında artış gösterdikten sonra, 2006 yılında birden duraklama ortaya çıkmıştı.
Mimarlık Öğrencisinden “Arkitera Mimarlık Merkezi” ProjesiMimarlık Öğrencisinden “Arkitera Mimarlık Merkezi” ProjesiArkitera.com’un mimarlık öğrencilerinin projelerini yayınlandığı “Öğrenci Projeleri” bölümünde bu hafta “Arkitera Mimarlık Merkezi Projesi” yayınlanıyor.
Bilirkişi ‘doğal orman’ dedi, mahkeme dinlemedi!Bilirkişi ‘doğal orman’ dedi, mahkeme dinlemedi!İstanbul 4. Bölge İdare Mahkemesi, Acaristanbul’daki villalar için alınan yıkım kararını durdurdu. Mahkeme, bilirkişi heyetinin, Serdaroğlu Özel Ormanı’nın doğal orman olduğu yönündeki raporunu dikkate almadı.
75 Venedik Evi daha75 Venedik Evi dahaKaranın denizle doldurulması yöntemiyle hazırlanan Port Alaçatı Projesi kapsamında yapılan konutlar haziranda tamamlanacak. Alaçatı Belediye Başkanı ve projeyi yürüten Alaçatı Yatırımlar A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Dalgıç, karanın içine açılan ana kanalın 700 metrelik kısmının mayısa kadar bitirileceğini, inşaatlara hızla devam edildiğini söyledi.
Trilyonların gömüldüğü beton abideler!Trilyonların gömüldüğü beton abideler!Ankara’nın gözde yerlerindeki kamuya ve özel sektöre ait binalar, atıl durumda hizmete gireceği günü bekliyor... Bu binalar için milyonlarca YTL harcandı, ancak kimi davalık olduğundan, kimi de para yetişmediğinden boş...
Trabzon Yeni Bir Mekana KavuşacakTrabzon Yeni Bir Mekana KavuşacakForum Trabzon, tarihi merkezleri ve doğal güzellikleri ile Türkiye''nin turizm alanları içinde önemli bir yere sahip olan şehrin kuzey doğusunda kuruluyor. 72.000 m² arsa alanı üzerine kurulan Forum Trabzon''un denize yakınlığı dikkat çekerken, merkez, havaalanı, üniversite kampüsü, güneydeki devlet yolu ve kuzey sahil şeridi boyunca uzanan yeni ekspres yolla çevreleniyor. Forum Trabzon, yalnız Trabzon''un değil tüm Karadeniz Bölgesi''nin en büyük alışveriş merkezi projesi olarak kabul görüyor. Genel Merkezi Hollanda''da bulunan ve Almanya, Fransa, İspanya, İtalya gibi 20''den fazla Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren Multi''nin projeleri yenilikçi doğaları, mimari kalitesi ve kent tasarımına duyarlılığı ile uluslararası standartlar taşıyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kamil Anahar
Başbakan Erdoğan''a ABD''den "Sulukule''yi koruyun" mektubuBaşbakan Erdoğan''a ABD''den "Sulukule''yi koruyun" mektubuABD hükümeti kuruluşlarından olan Helsinki Komisyonu''nun eşbaşkanları Demokrat Parti Florida Milletvekili Alcee Hastings ve Demokrat Parti Maryland Senatörü Ben Cardin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a bir mektup göndererek, İstanbul Sulukule''nin yıkılmamasını istedi.
Kentsel Dönüşüm ve Kamusal Alan (Yeniden) TanımlanıyorKentsel Dönüşüm ve Kamusal Alan (Yeniden) TanımlanıyorUluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) işbirliği ile düzenlenen “İstanbul’da Kentsel Dönüşüm ve Kamusal Alanın Yeniden Tanımı” adı altındaki atölye çalışmasına katılan konuşmacılar arasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İhsan Bilgin, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeki Coşkun ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Uğur Tanyeli vardı.
8 bin konut yaptık 1.7 milyar YTL''lik işimiz sürüyor8 bin konut yaptık 1.7 milyar YTL''lik işimiz sürüyorOtuz yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ankara merkezli Aktürk Yapı, İstanbul''daki konut projelerine hız verdi.
Kalecolor - Active YollardaKalecolor - Active YollardaModern çizgisi ve yenilikçi bakış açısıyla yaşam alanlarına farklı deneyimler kazandıran Kalecolor, boyadaki uzmanlığını satış noktaları ve nalburlarla da paylaşıyor.
''Siyasi belirsizliği fırsat bilenler, demir fiyatına zam yapıyor; inşaatlar durabilir''''Siyasi belirsizliği fırsat bilenler, demir fiyatına zam yapıyor; inşaatlar durabilir''Küresel kriz ve AK Parti''ye açılan kapatma davası nedeniyle tırmanışa geçen döviz fiyatları, inşaat malzemelerine anında zam olarak yansıdı.
Elvin Tekstil’e Red Dot Tasarım ÖdülüElvin Tekstil’e Red Dot Tasarım ÖdülüYarım asırı aşkın süredir dünyanın önde gelen markalarının katıldığı Red Dot Design Award ‘da, bu yıl 51 ülkeden farklı ürün kategorilerinde toplam 3.203 tasarım yarıştı.
Büyük dönüşümBüyük dönüşümErzincan’da TOKİ tarafından gerçekleştirilen gecekondu dönüşüm uygulaması, Türkiye’deki büyük yenilenme hamlesini gözler önüne seriyor. Türkiye son yıllarda âdeta şantiyeye döndü. Kentsel dönüşüm projeleriyle ülke bir uçtan bir uca yenileniyor.
Gittikçe DerinleşiyoruzGittikçe DerinleşiyoruzTasarladıkları ürünler gibi kendileri de sade ve kolay anlaşılır insanlar. Aziz Sarıyer sakin konuşan ve abartısız biri. Kendisi mobilya tasarladığı halde evinin eşyalarını ve dekorunu kendisi yapmamış.
Travertenler KarardıTravertenler KarardıDenizli Valiliğinin, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile hayata geçirdiği proje ile travertenlerde, bugüne kadar su verilmediği için kararan alanların beyazlatılması çalışmalarına başladı.
Antik tiyatronun restorasyonu için ihaleAntik tiyatronun restorasyonu için ihale1960''lı yıllarda Fethiye Limanı''nın dolgusu için sütunları denize dökülen Fethiye (Telmessos) Antik Tiyatrosu için restorasyon ihalesine çıkılıyor.
Atsan atılmaz satsan satılmazAtsan atılmaz satsan satılmazBaşkent’in gözde yerlerindeki kamu ya da özel sektöre ait bazı binalar atıl durumda bekliyor.
Aliağa-Menderes Metrosu tam gazAliağa-Menderes Metrosu tam gazProje kapsamında iki karayolu üstgeçidi, üç altgeçit, iki istasyon ve bir tünelin yapımı tamamlandı. Bayraklı üstgeçidiyle istasyonu için de gün sayılıyor. Aliağa-Menderes Metrosu’nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Tarih Kokan Kent: AfyonkarahisarTarih Kokan Kent: AfyonkarahisarTüm yolların kesiştiği noktada bulunan ve "Anadolu''nun kilidi" olarak bilinen Afyonkarahisar, M.Ö. 7. yüzyıla ait tarihi yapıları, Hititler, Frigler, Selçuklular ve Osmanlılar''dan kalma tarihi eserleriyle tarihi kentler arasında ön plana çıkıyor.
Corbu''yu YorumlamakCorbu''yu YorumlamakDünya üzerindeki son 85 yıllık mimari pratik ve teorinin ilham kaynağı veya kimilerinin de söylediği gibi "uğrak noktası" olan Le Corbusier’nin "Vers une architecture" eseri, Getty Araştırma Enstitüsü (Getty Research Institute) Metin ve Belge dizisinin, sayısı şimdilik 18 olan, İngilizce’ye çevrilmiş önemli mimari metinlerinin sonuncusu. Fransızca orijinali 1923’te, Paris’te yayımlanan "Vers une architecture", ilk defa birebir çeviriyle, John Goodman tarafından, "Toward an Architecture" adıyla İngilizce’ye çevrildi.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Tarihi Hanın Onarılması TalebiSiverek´te Kemaliye Çarşısı''nda bulunan tarihi Hacı Yusuf Hanı´nın onarılması isteniyor. Alınan bilgiye göre, Osmanlı''nın son dönemlerinde Siverekli eşraftan Hacı Yusuf Sami Efendi tarafından geleneksel mimari tarzı ve kesme kara taştan yapılan han, son dönemlerde tahrip olmaya başladı. Çarşı esnafı adına gazetecilere açıklamada bulunan Mustafa Gelener, bir zamanlar ilçenin en güzel hanlarından olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Hacı Yusuf Hanı''nda, 15 iş yerinin bulunduğunu belirtti. İş yerlerinin çoğunun yıkılmak üzere olduğunu ifade eden Gelener, ''''Han ve bu iş yerlerinin Vakıflar Bölge Müdürlüğünce aslına uygun restore edilmesini bekliyoruz'''' dedi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: GAP Gündemi
Bodrum Kalesi Turizm Sezonuna HazırlanıyorTurizm sezonuna hazırlanan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Yaşar Yıldız, turizm sezonu öncesinde çalışmaların hız kazandığını ve bu kapsamda kale girişine elektronik turnike sistemi kurulacağını bildirdi ve kale girişine turnike sistemi kurulmasına ilişkin projenin geçen yıl Muğla Koruma Kurulu’nca onaylandığını belirtti.
Hasankeyf''te Mağaralar Tekrar AçılıyorBatman''ın Hasankeyf İlçesi''nde bir süre önce kapatılan iş yerleri tekrar açılacak. Hasankeyf''te hiç bir sanayi tesisinin olmadığını belirten esnaflar, tek geçim kaynaklarının bu dükkanlar olduğunu söyledi.
Ilısu Barajı''nın Bir Ayağı ÇukurdaIlısu Barajı’nın inşa edilebilmesi için Devlet Su İşleri’nin yerine getirmesi gereken 153 ön şartı denetleyen uluslararası bilirkişi heyeti, bu güne kadar şartların hemen hiçbirinin gerçekleştirilmediğini belirtti. Heyet tarafından yayınlanan raporda Doğa Derneği’nin daha önce yayınladığı bilimsel rapora atıfta da bulunularak yapılması beklenen doğa ve kültür araştırmalarının dökümü sunuluyor.
Hamamdan Kültür MerkezineBakımsızlıktan dolayı metruk hale gelen Ördekli Hamamı, Osmangazi Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları sonucu kültür merkezi haline gelecek. Açılış için gün sayan tarihi mekan, 4-6 Nisan tarihleri arasında Osmangazi''yi Anma ve Fetih etkinliklerinde de birçok organizasyona ev sahipliği yapacak.
Geçmişten Gelen MiraslarımızTokat Valisi Dr. Recai Akyel, kültür ve tabiat varlıklarının korunmasının şart olduğunu iletirken "Tarihsel kent dokularının tahrip edilmesi ve yok olması ileride giderilemeyecek kayıplara neden olmaktadır." dedi. Akyel, kültür ve Tabiat varlıklarımızın korunması gerektiğini belirtti.
Cizre''nin Tarihi Sunağı İlgi BekliyorCizre İlçesi''nde bulunan tarihi surlar ilgi bekliyor. MÖ 4000 yıllarında Gudi İmparatorluğu tarafından Dicle Nehri kenarında kurulan Cizre Kalesi ve surları yıkılmaya yüz tuttu. Cizre Kale Mahalle Muhtarı M. Zeki Macartay, "Yetkilileri surların bir an önce bu harap ve yıkılmış görünümden kurtulması için göreve davet ediyorum" dedi.
Tarihi Güdük Minare Restore EdiliyorAkşehir''deki Selçuklu eserlerinden biri olan Güdük Minare Mescidi''nin restore edilmeye başlandığı bildirildi. Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü tarafından Akşehir''deki Nasreddin Hoca Evi yakınlarında bulunan Tarihi Güdük Minare Mescidi''nde restorasyon çalışmaları başlatıldı. Sanat tarihçileri tarafından Selçuklu eserlerinin özelliklerini taşıdığı için ender bir yapı olarak gösterilen Güdük Minare Mescidi''nin tarihi dokusu yapılan restorasyon çalışması ile yenileniyor. Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat''ın hükümdarlığı zamanında Müstehip Hacı Hasan tarafından yaptırılan mescidin, restorasyon çalışmalarının birkaç ay içinde biteceği bildirildi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Merhaba Gazetesi
Açık Hava Müzesi Olacakİl Özel İdaresi, Malatya''daki Arslantepe Höyüğü''nde ortaya çıkarılan sarayın açık hava müzesine dönüştürülmesi için 300 bin YTL ödenek ayırdı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Kazgan, İl Genel Meclisi Başkanı Abdurrahman Atay ve meclis üyeleri, Malatya Arkeoloji Müzesi''ni gezerek, Müze Müdürü İzzet Esen''den bilgi aldı.
Milet Müzesi Haziran''da HizmetteAydın Didim''de fiziki yapı ve güvenlik açısından yetersiz olduğu gerekçesiyle yeni bir bina yapılması kararlaştırılan Milet Müzesi''nde inşaat çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan ve temeli Eylül 2007''de atılan müze inşaatının 2008 yılı Haziran ayında bitirilebileceği belirtildi.
Çatalhöyük Müzesi TamamDünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Çatalhöyük, Çumra Belediyesi''nin çalışmaları ile müzeye kavuşuyor. Belediye Başkanı Nasır Ersöz, yıl içerisinde kazının yapıldığı Çatalhöyük ile Çumra İlçesi arasında büyük ve kapsamlı bir müze yapılacağını söyledi.
Tarihi Medrese Kültür Merkezi Olmaya HazırlanıyorAdana''daki Ramazanoğlu Halil Bey Medresesi''nin, yapılacak çalışmayla Türk İslam Sanatları Kültür Merkezi''ne dönüştürülmesi planlanıyor. Ramazanoğlu Halil Bey tarafından 1513 yılında yapımı başlatılan Ulu Cami ve Medresesi, 1541 yılında Halil Bey''in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilerek ibadete açıldı. Cami; Selçuklu, Memlük ve Osmanlı mimari özelliklerini taşırken caminin doğusunda yer alan medresede ise son derece sanatsal bir şekilde kullanılan bitki motifleri ve çiniler göze çarpıyor. Ramazanoğlu Halil Bey Medresesi''nin Adana Müftülüğü bünyesinde Türk İslam Sanatları Kültür Merkezi''ne dönüştürülmesi için çalışmalara başlandı.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Haberler.com
Antik Troas Bölgesi Maden Ruhsatlarına Kurban mı Edilecek?Antik Troas Bölgesi bugünkü Çanakkale sınırları içinde yer almaktadır ve Kazdağları ve Yöresinde verilen yüzlerce maden ruhsatı nedeniyle dünyada eşi benzeri bulunmayan çok önemli bir kültür coğrafyası olan TROAS, biz korumazsak, yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Troas bölgesindeki envanter çalışmaları henüz tamamlanmadığından neyi kaybettiğimizi bile bilemeyeceğiz.
TOKİ-Eskidji ilişkisi komisyon raporuna geçti2004 yılında Ataköy''deki çok değerli arazileri gazetecilerin içeri girmesine izin vermeden, kapalı kapılar ardında Eskidji şirketinin Yenibosna''daki merkezinde AKP''lilere satan ve bu iddialarla basına yansıyan şirket, bu sefer yeni bir olayla gündeme geldi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (BYDK), Emlak GYO''nun iştiraki olduğu TOKİ''den aldığı arsa için aracı olan Eskidji''ye 1.7 milyon YTL komisyon ödenmesini usûle uygun bulmadı.
Boğaz''a Üçüncü Köprü Projesi: Üçüncü köprü DPT''ye gidiyorİstanbul Boğazı''na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, bu hafta Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) gönderilecek. İstanbul''da yapımı planlanan "3. Boğaz Köprüsü ile Kuzey Marmara Geçişi Otoyolu Projesi"nde özellikle Boğaz''a yapılacak üçüncü köprü ayağı büyük önem taşıyor.
Dikmen halkından belediyeye isyanYukarı Dikmen Vadisi sakinleri, sokaklarda ve evlerinin önünde biriken çöp ve çeşitli moloz yığınlarının, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından temizlenmediği gerekçesiyle temizlik kampanyası başlattı. Dikmen Vadisi''nde yaşayanlar, Barınma Hakkı Bürosu önünde toplanarak, çevredeki çöpleri topladı.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Kuraklığın çaresi ‘deniz’de bulunduYağışların son yıllarda azalması ve kullanımın fazlalaşması nedeniyle yeraltı suları iyice derine çekilince, tuzlu suyu arıtan yaklaşık 300 bin Euro maliyetli tesislere talep artıyor. Çeşme, Bodrum gibi turistik yerlerdeki oteller ve yazlık siteler arasında hızla yaygınlaşıyor.
Emlakdere Köyü’nde yıkım kararı şoku!Manisa’ya 8 kilometre uzaklıktaki köyde 90 ev için, ormanlık alanda kaldığı gerekçesiyle yıllar önce alınan yıkım kararı yeniden gündemde... Vatandaşlar, durumu, köy meydanında protesto etti.
Büyükşehir Belediye Meclisi''nin Nisan ayı toplantıları başlıyor...İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, ''5. Seçim Dönemi, 5. Toplantı Yılı" Nisan ayı toplantısının ilk birleşimi; 14 Nisan 2008 Pazartesi günü saat 14.00’de Saraçhane’de bulunan Belediye Sarayı A Blok içindeki Meclis Toplantı Salonu''nda yapılacak.
İstanbul dünyaya Brüksel’den tanıtılacak…Başkan Topbaş, 8 Nisan’da açılacak merkezin AB ile Türkiye ilişkilerini geliştirmesinin yanı sıra, birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaparak İstanbul’u dünyaya tanıtacağını açıkladı.
Bayanların Gözdesi "Üçü Bir Arada" EvlerHızlı büyüme potansiyelinden dolayı yatırımcıların gözdesi olan perakende sektörü, şehri çevreleyen bölgelerde geliştirilen konut projelerinin satışında da belirleyici hale geliyor.
Keskin: Yıldırım Kentsel Dönüşümle Değişim YaşadıBursa merkez Yıldırım İlçe Belediye Başkanı Özgen Keskin, göreve geldiklerinden bu yana gerçekleştirdikleri en büyük hizmetin kentsel dönüşüm olduğunu belirtti.
Gaziantep''e Uzay Çatılı Alışveriş Merkezi YapılıyorYerel yönetimler de yatırımlarının cazibesini artırmak için AVM projeleri geliştiriyor. Gaziantep''in Şahinbey Belediyesi, 16 milyon YTL''lik bir bütçeyle yapımına başladığı Şehir Parkı''na ilgiyi artırmak için parkın hemen yanı başına Uzay Çatılı Piramit AVM yapıyor.
Likör fabrikasının parası, ''konut edindirme'' ödemelerine gidecekİstanbul Şişli''deki Tekel''e ait eski likör fabrikası, 275 milyon YTL muhammen bedelle satışta. 25 Nisan''da yapılacak ihaleden elde edilecek paranın Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde kullanılması planlanıyor.
Konaklama Vergisi sektöre darbe vururTürkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), "Konaklama Vergisi''nin Türk turizmine darbe anlamı taşıyacağını" savundu. TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ve TYD Başkanı Murat Dedeman dün yaptıkları ortak yazılı açıklamada, hükümetin, belediyelere gelir sağlamak adına İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı''nı yeniden TBMM gündemine getireceği konusunda alınan duyumların turizmcileri ayağa kaldırdığı belirtilerek tasarının yasalaşmasının turizm sektörüne "darbe anlamı taşıyacağı" öne sürüldü.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Referans
Bodrum''da Türkiye sahilleri emlak yatırım buluşmasıDünya turizminin en önemli adreslerinden biri olan Bodrum, mayıs ayında bir yatırım buluşmasına ev sahipliği yapacak.
Yapı sektöründe 650 üretici firma Slovakya''da buluştuTürkiye''nin hızla gelişen yapı sektörünü dış pazarlara açma hedefiyle Meridyen Uluslararası Fuarcılık''ın Türkiye''nin millli katılımını organize ettiği Coneco-Racıonergıa Yapı ve Enerji Fuarı''nın 29''ncusu 01-05 Nisan 2008 tarihleri arasında Slovakya''nın başkenti Bratislava''da gerçekleşti. 60 bin m2 alan üzerinde kurulan fuar, gerek katılımcı firma gerekse ülke sayısı açısından konusunda en önemli fuarlar arasında sayılıyor. Fuara bu yıl Polonya, Almanya, Fransa, İtalya, Litvanya, İsviçre, Kanada, İspanya, Avusturya ve Türkiye başta olmak üzere 14 ülkeden 650''den fazla üretici firma katıldı. Fuar, dünya genelinde yapı sektörüne hareketlilik getiren fuarların başında yer alıyor. İnşaat malzemeleri, inşaat makinaları, yapı planlama, ölçüm Sistemleri, su arıtma teknolojileri, enerji koruma, ısı yalıtımı gibi ürünlerin sergilendiği fuar, sektörle ilgili son gelişmeleri profesyonellere tanıtma açısından önemli bir işlev görüyor.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Referans
"EXPO''yu kazanmış gibi devam edeceğiz"Erdoğan, İzmir''de EXPO için hayata geçirilmesi planlanan projelere "Sanki yarış kazanıImış" gibi devam edileceğini açıkladı.
Çimentoda satışlar hızlandıÇimentoda satışlar hızlandı. Hem çimento satışları, hem fabrika satışları. Türkiye’de çimento sanayinde KİT’ler (Kamu İktisadi Teşekkülleri) hâkim durumda idi. Özelleştirme ile KİT ‘lere ait fabrikaların tamamı satıldı. Bu arada özel sektör fabrikalarında da çok sayıda alım satım görüldü.
İnşaatları durduralımTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili Tahir Tellioğlu, “Sektör yüzde 50’yi geçen zamlardan dolayı dibe vurdu. Mayıs sonuna kadar paydos edelim ki sektörü demir-çelik krizinden kurtaralım” açıklamasını yaptı.
Umudun Adı "Temiz Gediz"Hayata Artı” Gençlik Programı çerçevesinde Manisalı gençlerin başlattığı “Temiz Gediz Projesi” bölge için umut kaynağı oldu.
Hilton Ordu’da yer arıyorAvrupa ve ABD’de turizm sektöründe oteller zincirine sahip iki büyük firma, Ordu’da otel kurmak için yer arayışına girdi. Avrupa’nın tanınmış şehirlerinde 2 yıldızlı 2 bin 500 oteli olan ve ismi açıklanmayan yabancı bir firma, Türkiye’de 2-3 yıldızlı 80-100 adet otel kurmayı hedefliyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) başvuran firma, özellikle Karadeniz’de yer bulunması için yardımcı olunması isteğinde bulundu. ABD merkezli Hilton Otels Corporation ise ortak çalıştığı Amplio Gayrimenkul kanalıyla Ordu’da 300 yataklı otel yaptırmak için yer arıyor. Öte yandan, TÜRSAB’dan 60 kişilik iş adamı grubu mayıs ayında çıkacağı Karadeniz gezisinde, turistik cazibesi artan bölgede doğal, tarihi, kültürel, turistik yerleri inceleme fırsatı bulacak.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Öldürülen kültürler üzerineİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bir heyetle Brüksel’deyiz... İstanbul Merkezi-Brüksel açılışına Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in de katılacağı törende yaşananları ayrıca yazacağım...
Seramikteki en son yenilikler Unicera''daDünya genelindeki 7 milyar metrekare seramik üretiminin yaklaşık 280 milyon metrekarelik kısmını karşılayan Türk seramik sektörünün büyük buluşması yarın başlıyor.
MOSDER üniversite- sanayi işbirliği için çalışma başlattıMobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), üniversite-sanayi iş birliğini pekiştirmek ve öğrencilerle sanayicilerin birbirlerinden beklentilerini paylaşabilecekleri zemini yaratmak amacıyla bir çalışma başlattı. Çalışma kapsamında sektörün önde gelen isimleri yurt çapında çeşitli üniversitelerde seminer verirken, öğrencilere de mobilya fabrikalarını ziyaret etme ve işleyişi yerinde gözlemleme olanağı sunulacak. MOSDER''den yapılan yazılı açıklamada, Derneğin Türkiye''nin dört bir yanındaki üniversitelerde, gençlerle bire bir temaslarda bulunarak, üniversite-sanayi iş birliğini pekiştirmek üzere yeni bir çalışma başlattığı kaydedildi. Mobilya sektörünün önde gelen sanayici, tasarımcı ve temsilcilerinin, yurt çapındaki birçok üniversitenin ilgili bölümlerinde düzenlenecek seminerlere katılacağının ifade edildiği açıklamada, ilki Kocaeli Üniversitesi''nde gerçekleştirilen seminerlerin, Nisan ayı boyunca Gazi, Muğla, Kocaeli, Karabük ve Anadolu üniversitelerini kapsayacağı belirtildi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Topbaş: İstanbul artık dünya şehriİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul AB Bürosu”nu Saraçhane’deki Başkanlık Binası’nda düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıttı. Topbaş, büronun açılmasının İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin doğal bir sonucu olduğunu vurguladı. İstanbul Merkezi’nin faaliyetinin, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki katılım sürecinin desteklenmesinin ötesinde, Türkiye ve AB kamuoyunda İstanbul üzerinden yakınlaşma sağlamayı hedeflediğini belirten Topbaş, “İstanbul artık New York gibi, Londra gibi, Tokyo gibi dünyayı etkileyen megapoller arasına girmektedir” dedi. Öte yandan, Uluslararası Lale Festivali çerçevesinde düzenlenen ‘’Lale Yansımaları Sergisi’’, Başkan Topbaş ve Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da katıldığı törenle açıldı.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Ömer Faruk Aydemir
"Nükleer"e yabancı ilgisiMersin-Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santral için şu ana kadar 4 yabancı merkezli firmanın şartname aldığı bildirildi. Söz konusu ihale için şu ana kadar Kanadalı AECL, Japon Hochu, Fransız Vinci Corp ve Belçika kökenli Suez-Tractabel konsorsiyumu şartname aldı. Yaklaşık 4 bin megavat gücünde kurulması planlanan nükleer santral ihalesinin 24 Eylül 2008 tarihinde yapılması planlanıyor. Yarışma neticesinde TETAŞ’a en uygun fiyatı teklif eden şirket seçilecek. Nükleer santralden üretilen elektriği TETAŞ 15 yıl süreyle alacak.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Nükleer santral ihalesi için 4 firma şartname aldıEdinilen bilgiye göre, nükleer santral ihalesi için şu ana kadar Kanadalı AECL, Japon Hochu, Fransız Vinci Corp ve Belçika kökenli Suez-Tractabel konsorsiyumu şartname aldı.
Cennette 19 bin 320 kızılçam kesilecekMuğla İl Tarım Müdürlüğü, gözde turizm ve çam balı merkezlerinden Marmaris''in Osmaniye Köyü''nde açılması planlanan manganez madeninin bölgede çevre kıyımına neden olacağını rapor etti.
AKM’de Yapı FuarıYapıdecoor İnşaat Malzemeleri ve Yapı Yenileme Fuarı, ISOTEK Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Tesisat Ekipmanları Fuarı ile birlikte 9-13 Nisan tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde ikinci kez düzenleniyor.
5.5 milyon konuta ihtiyaç olacakTürkiye''de önümüzdeki 8 yıl içinde 5,5 milyon konuta ihtiyaç olacağı öngörülüyor. İhtiyacın, 2.8 milyonu hane halkı artışından kaynaklanacak. İstanbul Ticaret Odası''nın (İTO) yayınlarından derlenen bilgiye göre, Türkiye''de konut sahipliği oranı yaklaşık yüzde 65 olmasına rağmen, her yıl 300-350 bin konut üretilmesi gereği bulunuyor.
Ataköy Konakları’nda kandırılıyoruzOkurumuz Fatih İpek’in "Ataköy Konakları’ndan ’Florya müteahhitleri’ne karşı olmama rağmen TOKİ’nin güvencesi olduğu için bir daire aldım.
Üçüncü köprüye karşı çık Başkan!İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı Master Plan Raporu''nda, 3. köprünün çözüm olmadığının açıkça söylendiği, ilgili kişiler tarafından biliniyor...
''Emlak GYO kârlı çıktı''Toplu Konut İdaresi''nin 2006 yılı Yüksek Denetleme Kurulu Raporu''nda yeralan "Kamu kuruluşundan (TOKİ) kamu kuruluşuna(Emlak GYO) satışta Eskidji Müzayede A.Ş.''ye 1.7 milyon YTL komisyon ödendi" iddiasına yanıt veren TOKİ, komisyonu reddetmezken arsayı satın alan Emlak Konut GYO şirketinin kârlı çıktığını savundu. YDK raporunda, TOKİ''ye ait arsanın Emlak GYO''na satışında aracılık yapan kuruma komisyon ödenmesi eleştirilmişti. TOKİ hesaplarının ibra edildiği vurgulanan açıklamada ayrıca, Emlak Konut''un komisyon dahil 63.8 milyon YTL''ye malettiği arsanın "arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı" yöntemiyle 112 milyon YTL''ye ihale edildiğine dikkat çekildi ve "Şirket asgari 48.298.703.-YTL. kar edecektir" denildi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Gülsan''dan Ukrayna''ya 100 milyon $''lık otoyolGülsan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Gül, yeni projelerini Dünya''ya anlattı. Ukrayna''da 100 milyon dolarlık otoyol işi aldıklarını söyleyen Gülsan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Gül, projenin onayının çıkmasından sonra yapıma başlayacaklarını bildirdi. Gül, son dönemde yurtdışından gelen taleplerde önemli artış olduğunu ve kendilerine de 2 milyar dolarlık davet geldiğini vurguladı. Enerjiye özel ilgi gösteriyorlar Yatırım çeşitliliğini esas aldıklarını kaydeden Gül, Ulaştırma Bakanlığı''nın 1 milyar dolarlık ihalesi de dahil tüm ihalelere gireceklerini bildirdi. Enerjide 800 megavatlık üretim hedeflediklerini ifade eden Gül, turizmde otel sayılarını dörde çıkarmayı planladıklarını söyledi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Dilek Güngör Yazan: F. Barış Parlak
Kanyon ''Yılın Perakende Noktası''nda finalistKanyon alışveriş merkezinin, Dünya Perakende Kongresi kapsamında verilecek Dünya Perakende Ödülleri''nde, "Türkiye''de alışveriş merkezi sektörüne getirdiği yeni soluk ve uluslararası vizyonunu, bölgesel ihtiyaçlarla bütünleştirme başarısı" dolayısıyla "Yılın Perakende Noktası" kategorisinde finale kaldığı belirtildi.
''İnşaat sektörü dibe vurdu''Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMF) Genel Başkanvekili Tahir Tellioğlu , son bir yıldır sıkıntı yaşayan inşaat sektörünün üst üste gelen zamlarla "adeta dibe vurduğunu" kaydederek "mayıs sonuna kadar paydos edelim ki sektörü demir-çelik krizinden kurtaralım" diye konuştu. Tellioğlu yaptığı açıklamada, başta Çin olmak üzere değişik ülkelerin Türkiye''den demir-çelik taleplerinin iç piyasada fiyatın yükselmesine neden olduğunu belirterek bazı büyük demir tacirlerinin stoka girmesinin piyasayı daha da kızıştırdığına dikkat çekti. Sektördeki krize karşın Bayındırlık ve İskân Bakanlığı''nın ilgisiz kaldığını ifade eden Tahir Tellioğlu "Ehemmiyeti açısından gereklilik arz etmeyen inşaatlarda mayıs sonuna kadar paydos edelim ki sektörü demir-çelik krizinden kurtaralım. Aksi takdirde yüzde 10 kârlarla TOKİ''den iş alan müteahhitlerin demir-çelik ürünlerine gelen yüzde 50''yi aşan zamları dengeleyip, işi bitirip teslim etmeleri mümkün değildir."
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Bodrum''da iskele soruşturmasıİmar ve çevre düzeni planlarında karmaşaların yaşandığı Bodrum''da, Göltürkbükü kıyı düzenlemesi de mercek altına alındı. Göltürkbükü''nün simgesi haline gelen iskeleler belediye tarafından geçen haftalarda sökülmüştü. Kaçak iskelelerin yıkımından sonra dolgu yaparak sahili 10 metre kadar genişleten Göltürkbükü Belediyesi''yle ilgili soruşturma başlatıldı. Muğla Valiliği ve Bodrum Kaymakamlığı''nın "kaçak dolgu" yapıldığı yönündeki açıklamalarının, sadece kendilerine yönelik olmadığını belirten Göltürbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar şunları söyledi: "Suç duyurusu her yer için yapıldı. Tüm kıyılarda izinsiz çalışmaları kaymakamlık yasa gereği durdurabilir ama biz burada izinsiz çalışma yapmıyoruz. Burası dolgu değil, geriye kazanım alanıdır. İskelelerin altındaki pisliği temizledik. Ayrıca kum ile geri kazanımını sağladık. Bunu dolgu olarak değerlendirmemek lazım."
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Nurperi Değirmenci
Antalya''dan İstanbul''a göçDönemin toprak ağaları arazileri ortaklara, marabalara, çiftlikleri kahyalara bırakıp gitmişler İstanbul''a. Birçoğu zaman içinde ilişkilerini kesmiş Antalya ile, geri dönen neredeyse yok. Bunlarla birlikte de bazı belgeler gitmiş başta İstanbul olmak üzere İzmir ve Ankara''ya. Geriye ne kaldı? Bizim gibi aileler. Okumayan hele hiç yazmayan. Okur-yazar oranı düşük. Kültürünü söylencelerle, nasihatlerle aktarmaya çalışan toplum. Efendim Orhan Hoca Bursa Kent Müzesi''ni örnek gösterdi. Kurucusu bir tuğla tüccarı, ve müzedeki eserlerin büyük bölümü ondan gelmiş. Antalya oluşumu için desteğe ihtiyaç var. Hoca diyor ki; ''Akdeniz Üniversitesi içinde Sosyal Bilimler diğerlerine göre küçük, tarih bölümü de küçük doğal olarak. Tarihin içinde Sosyoloji bölümü sadece birkaç kişi ile çalışıyor. (Hadi sayın rektörüm. Türban konusundaki inançlı gayretinizin bir örneğini de Antalya için sergileyin lütfen.) Efendim oynamayı bilmemek değil, gerçekten yerimiz dar. Bu mevzuu derin. En kısa zamanda belki böylesine önemli bir çalışmaya destek veren Başkan Türel, belki yüreğini veren değerli büyüğümüz Hüseyin Çimrin, belki tekrar Orhan hoca ile bu masala başka pencereden bakacağız. Bir saptama ile bitiriyoruz. Antalya kent müzesi için herkese ihtiyaç var. Bir kare fotoğraf ta olabilir, yazılı bir belge de, bir kıyafet ve ya eşyada. Ama en çok paraya ihtiyaç var. Memur devlete karşı sorumludur. Kamu kurumlarında memur çalışır. Asli görev ''Antalyalı'' olana ve kendini öyle hissedene düşüyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Akşam
Pamuk eller ''tarihe'' lütfenSayfamızın adı ''Kent Masalları'' ya, bugün adına en yakışan yazı yer alacak burada. Antalya Kent Müzesi''nde görevli kardeşimiz Serhat Şimşek aradı.
Güler: Rüzgar pazarı 20 milyar dolarEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hatay''da Yayladağı-Samandağ ilçeleri sınırında Sebenoba ve Gözene köyleri arasında AKSA Enerji Üretim A.Ş. tarafından 60 milyon euroya mal olan, rüzgar türbinlerinin açılışında Türkiye''de rüzgar enerjisi pazarının 20 milyar dolar olduğunu belirterek Vestas''ı Türkiye''de türbin fabrikası yatırımına davet etti.
İzmit Yağmur Sularından Betonla KorunacakVeli Ahmet Mahallesi Kabaran Çeşme Sokak''ta bu anlamda ilk adım atıldı. Bu durum, bu bölgede ikamet eden vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Kabaran Çeşme Sokak''ta önce yere demir çubuklar monte ediliyor, daha sonra üzerine renkli parke taşı görünümünde beton atılıyor. Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki Kabaran Çeşme Sokak''taki yenileme çalışmasının kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor. Şiddetli yağışlarda geçmişte yaşanan tahribat göz önüne alınarak kalıcı çözüm için dik yamaçlarda bulunan sokakların zeminlerine beton atılmasını içeren bu çalışmaların vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice "Yıllardır üstyapı ve ulaşım sorunu yaşanan sokakları çağdaş standartlara getirdik. Kaliteli hizmet olmazsa olmazımız" dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Ganita Yeniden PlanlanıyorGanita ve Gazipaşa üst geçidi arasında kalan ve 10 dönüm alanı yeniden planlamak için KTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü son sınıf öğrencileri arasında açılan tasarım yarışması sonucunda juri üyelerinin belirleyeceği proje Trabzon Belediyesi''ne sunulacak. Trabzon Belediye Başkanı M.Volkan Canalioğlu''nun da Danışman Juri üyesi olduğu yarışmaya 8 proje katıldı. KTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümüne giderek öğrencilerin hazırladığı projeleri tek tek inceleyen Başkan Canalioğlu, Belediye olarak her zaman KTÜ ile işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, "Ganita Trabzon''un önemli simgelerinden birisidir. Tarihi bir özelliği vardır. Böylesine önemli bir alanın yeniden planlanması için KTÜ Peyzaj Mimarlık Bölümü ile işbirliği içerisindeyiz. Açılan yarışmada juri üyeleri en iyi projeyi seçeceklerine inanıyorum. Buradan çıkacak projeyi de Ganita''ya uygulama noktasında harekete geçeceğiz" dedi.KTÜ Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Özbilen,"Öğrencilerle birlikte Ganita''yı yeniden planlamak için proje yarışması açtık. Sayın Başkanımız da bize büyük destek veriyor. Buradan çıkacak projeyi Belediye''ye sunacağız." dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kamil Anahar
Çanakkale KazılmazKazdağları ve Madra Dağı’ndaki çevre katliamı Balıkesir ile Çanakkale’ye bağlı 34 belediyenin bir araya gelerek oluşturdukları çevre platformu, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların katılımıyla Çanakkale’de düzenlenen büyük mitingle protesto edildi. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı çevre miting yağmur altında gerçekleşti. Marmara, Trakya, Ege ve Körfez’den kente akın eden çevreciler, “Altın’cı filo defol” sloganları attı.
EXPO''yu kazanmış gibi projeleri tamamlayalımParis''te EXPO 2015''i Milano''ya kaptıran İzmir''in aklı, kente yapılacak yatırımlarda kaldı. Peki, İzmir''i Avrupa''nın önde gelen şehirlerinden biri haline getirecek EXPO 2015 vizyonu, tuzla buz mu oldu?
TOKİ kendi iştirakine arazi sattı aracı Eskidji 1.7 milyon YTL aldıBaşbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), kendi iştiraki olan ve KEY (Konut Edindirme Yardımı) hesaplarını bünyesinde barındıran Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na (GYO) arazi satış işlemi için aracı olan Eskidji Müzayedecilik''e 1.7 milyon YTL komisyon ödendiğini belirledi.
Küresel IsınmaYaşadığımız yüzyılın ve takip edecek diğer yüzyılların en büyük sorunu; Küresel ısınma. Ve, küresel ısınmayla birlikte en değerli yatırım aracı da elbette; Su.
Bodrum''dan Kuveyt Emiri geçtiCumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün davetlisi olarak Türkiye''ye gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah resmi ziyaretlerin ardından gitti Bodrum''da marina ve malikâne için arsa baktı. El Sabah, tatilinin son günü beş yıldızlı bir oteli tamamen kapattı. Kuveyt Emiri''nin güvenliği için orman yolları kapatılınca sahile inmek isteyen piknikçiler geri dönmek zorunda kaldı. Kuveyt Emiri dün sabah özel uçağıyla ülkesine döndü.
Körfez projesi çöpe gitmesinYeni projeler diyoruz. Elbette rüyalarımızı Expo gibi, olimpiyat gibi yüksek organizasyonlar süslüyor. San Remo, Cannes gibi ses getiren müzik ve sinema festivalleri de olabilir.
Expo''yu Su Perisi istemediHafta başında Türkiye''yi Expo 2015 heyecanı sarmıştı. Olimpiyatlardan sonra yeryüzünün en büyük organizasyonu olarak bilinen Expo''nun yedi yıl sonra İzmir''de mi, yoksa Milano''da mı yapılacağı, Paris''te oylandı. Kente 20 milyar dolar kadar yatırım, 40 milyon turist çekilecekti, 200 bin kişiye istihdam sağlanacaktı.
''Üvey'' sarayın fahri annesiMimar Hande Tözün, 1996''da Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü''nü bitirdi ve hemen Çırağan Sarayı''nın otel kısmında işe başladı. Otelin yenilenmesi çalışmalarında görev aldı, mesleğine sekiz yıllık otel işletmeciliği tecrübesini ekledi.
Gecekondu Dönüşüm Projelerine Hız VerildiToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bütün büyükşehirleri ve il merkezlerini kapsama alarak yerel yönetimlerle birlikte kentsel yenilemeye katkıda bulunma hedefi çerçevesinde, şu ana kadar 137 belediye ile gerçekleştirdiği gecekondu dönüşüm uygulaması kapsamında, 124 bin 259 konutu projelendirip 34 bin 760 adedinin ihalesini tamamladı.
Yıldırım''da Bursaray heyecanıBursaray''ı Yıldırım''la buluşturan B etabı dün deneme seferlerine başladı. Yıldırımlılar, ilk gün Bursaray''a yoğun ilgi gösterdi. Bursa''nın doğusunu raylı sistemle tanıştıran 4.8 kilometrelik B etabı dünden itibaren diğer hatlarla birikte sabah saat 07.00''den itibaren seferlerine başladı.
Kapatma Davası Emlağı Altüst EttiAK Parti''ye yönelik kapatma davası, en büyük etkiyi reel sektör üzerinde bırakıyor. Dava nedeniyle artan siyasi belirsizlik zaten durgun olan inşaat sektöründe, sıkıntıyı had safhaya ulaştırdı.
İstanbul Üçüz Doğuracakİstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın önerisi ve yönlendirilmesiyle kuruldu.
Bursa''da nerelere acilen dikey cadde gerekli?Gözlerinizi kapatın ve Uludağ’ın eteğine yaslanmış olan Bursa’nın yerleşim planını şöyle bir düşünün. Merkeze baktığınızda... Yeşil’den başlayan ve Çekirge’ye uzanan ana aksı görürsünüz.
Topbaş''ın Saray''ı cami çıktı!Kadir Topbaş’ın sahibi olduğu Fatih’teki Saray Muhallebicisi’nin çok ilginç bir hikayesi var. Kadir Topbaş’ın 2004’te Fatih’te açtığı Saray Muhallebicisi’nin yerinde daha önce tarihi Halil Paşa Camii olduğu ortaya çıktı.
160 ülke gaz salımının azaltılması için anlaştıBM himayesinde Tayland''ın başkenti Bangkok''ta düzenlenen küresel ısınmayla dünya çapında mücadele konulu toplantıda, 160''tan fazla ülke, uçak ve gemi seyahatlerine bağlı olarak yayılan sera etkisi yaratan gazların salımının azaltılmasının yollarını araştırma konusunda anlaştı. Kyoto Protokolünü imzalayan ülkeler, uçak ve gemilerle atmosfere salınan gazların azaltılması ya da kısıtlanmasının yollarının araştırılmasını öngören bir deklarasyonu uzlaşmayla kabul etti. Dünyadaki ulaşım sanayisi, atmosferi kirleten gazların yüzde 3''ünü temsil ediyor. Ancak gemi ve uçak seyahatleri, Kyoto Protokolü çerçevesinde sanayileşmiş ülkelerin azaltma sözü verdiği oranlarda yer almıyor. Bangkok deklarasyonunda, Kyoto Protokolüne imza koyan tarafların uçak ve gemi yolculuklarıyla yayılan gazların ne şekilde azaltılabileceği ya da kısıtlanabileceğini inceleyeceği taahhüdüne yer veriliyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
Sualtında lüks tatil2009 başlarında, Fiji Lagünü''nde denizin 12 metre derinliğinde hizmete açılacak Poseidon Undersea Resort, görüntüsüyle insanı büyülüyor. Naviga dergisinin son sayısında tanıttığı otelde sualtı süitleri ve özel bungalovlar var.
Sulukule kültürü yenik düşmeyecek!Geçtiğimiz günlerde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve London School of Economics and Political Science’tan öğrenci ve akademisyenlerin bir araya geldiği ve farklı alanlardan katılımcıların sunuş ve görüşlerinin yer aldığı “Sulukule Workshop” adlı bir atölye çalışması gerçekleşti.
Küllerinden doğan bölgeÇok değil 3-5 yıl önce Altındağ''a gitseydiniz "100 yıl öncesinden kalma eski bir evi" 10-15 milyara alırdınız. Ama şimdi... "Kentsel dönüşümden" bahsedilince... "Gecekondular" yıkılınca... Altındağ''ın "çehresi" değişmiş.
Dönüşüyoruz…İstanbul dönüşüyor… Yüksek yüksek binalardan nefes alacak bir göz hırsızlığımız dahi kalmadı. Yemyeşil sahalar içinde top koşturarak büyüyecek çocuklarımız, özel okulların granitlerle kaplı, kapalı salonlarında spor yapıyorlar. Deniz kenarına gidip, bir nefes temiz havanın lüksünde çayımızı yudumlayacağımız kır kahveleri de tarihe karışmak üzere. Neden? Çünkü dönüşüyoruz…
TOKİ''den ballı komisyonToplu Konut İdaresi İkitelli’deki arazisini Eskidji şirketi üzerinden satışa çıkardı, araziyi TOKİ iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul satın aldı. Anlaşmaya göre Eskidji’nin TOKİ’nin iştirakine yapılan satıştan komisyon almaması gerekiyordu.
Toz fabrikasına karşı 8 bin imza toplandıBalıkesir’in Bandırma İlçesi’ndeki Ayyıldız Tepe’ye kurulması planlanan çimento fabrikasının yerinin değiştirilmesi için toplanan imzalar Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Demokrasi ve Emek Platformu Dönem Sözcüsü, Petrol İş Bandırma Şube Başkanı Recep Gökdeniz, Düşünce Üretim Platformu Başkanı İrfan Astunç ve CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmet Koçyiğit, topladıkları sekiz bin imzayı İl Müdürü Emine Tamer’e teslim ederken, bu bölgeye fabrika istemediklerini vurguladı. Emek Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz, “Marmara Damızlık Yetiştirme ve Araştırma Enstitüsü bu bölgede. Bölge 15 - 20 yıl sonra yerleşim alanlarının içinde kalacak. Çimento fabrikasından çıkan toz bulutu Bandırma ve Edincik beldelerini boğacak. Çocuklarımızın geleceği için bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz” dedi. Çevre Müdürü Emine Tamer, son sözü bakanlığın sözleyeceğini belirtti.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Coşkun Yaman
Çanakkale, artık karadan geçilecekÇanakkale Kara Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda, Anzaklar’ın 25 Nisan sabahı çıkarma yaptığı koyu da kapsayan ve inşaatına Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı çerçevesinde 2004 yılı sonunda başlanan ancak dört yıldır tamamlanamayan Anafartalar Sahil Yolu’nun yapımına sıfırdan başlanıyor.
Mimar Sinan’a vefaİTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D.Mehmet Doğan, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ve bareberindekiler tarihî medresenin açılışı vesilesiyle düzenlenen sergiyi gezdi.
Lüks yatlar için modern tesisOsmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana ahşap tekne yapım geleneğinin sürdürüldüğü Bartın’ın Kurucaşile ilçesindeki ustalar, siparişini aldıkları lüks yatları, kurdukları çadırlarda yapmak yerine tersane projesini hayata geçirmeyi hedefliyor. 11 işletme sahibinin bir araya gelerek tersane projesini hayata geçirmeye karar verdiğini belirten Tekkeönü Piri Reis Ahşap Tekne ve Yat Yapım Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hüseyin Çoban, “Kurucaşile’de çeşitli bölgelerde faaliyetini sürdüren işletmeleri de bir araya toplayacağız. Tersanelerin yer alacağı Ahşap Yat Tasarım ve Yapım Bölgesini 1 milyon 100 bin YTL kaynakla yıl sonuna kadar hayata geçireceğiz. Burada, Avrupa standartlarında imalat yapılacak” dedi. Kurucaşile’de üretilen yatlar yur içine ve yurt dışına satılıyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Henkel "Akzo Nobel"i satın aldıHenkel daha önce National Starch’ın sahibi olduğu Akzo Nobel Yapıştırıcı ve Elektronik Malzemeler bölümünü satın aldı. Satın almayla ilgili bir açıklama yapan Henkel Yönetim Kurulu Başkanı Ulrich Lehner, “Bu devir 130 yıllık şirket tarihçemizde bir kilometre taşı oluşturuyor ve Henkel’in kârlı büyüme konusunda yönünü daha da ileriye çevirdiğini açıkça gösteriyor” dedi. Henkel, National Starch’ın Yapıştırıcı ve Elektronik Malzemeler işlerinin satın alınmasıyla global yapıştırıcı pazarındaki özellikle endüstriyel alandaki lider pozisyonunu ciddi anlamda güçlendirmiş oluyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul nefes aldıÇarpık yapılaşma içinde boğulan megakenti yaşanabilir şehir haline getirdiklerini kaydeden Topbaş, “Aktif yeşil alanı 15 milyon metrekare artırdık” dedi.
Antik tiyatronun geleceği su faturalarına bağlıAdana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Vali İlhan Atış ile ziyaret ettiği Karataş ilçesinde, vatandaşların daha önce kamulaştırma bedeli karşılığında yüksek bedel istemeleri üzerine kazı çalışmalarına başlanılamayan Magarsus Antik Kenti’ndeki toprak altında kalan 3 bin kişilik amfi tiyatronun bulunduğu alanı gezdi. Durak, kamu kuruluşlarının yaklaşık 11.5 milyon YTL’ye ulaşan su borçlarının ödemesi durumunda antik tiyatroyu gün ışığına çıkarma çalışmalarına aktaracaklarını söyledi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
"Bursa''nın çarşıları dünyaya örnek oldu"Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bursa çarşıları ve Bursa''nın iktisadi düzeni olmasaydı diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı" dedi.
bigkonut.com yayına başladıTürk yatırım dünyasının referans sitesi bigpara.com’un yeni kanalı bigkonut yayına girdi. Bigkonut, alışagelen klasik emlak arama sitelerinden farklı olarak, kurumsal konut yatırımlarından bireysel ev ihtiyacı duyanlara uzanan geniş bir yelpazede, çok ve değişik sorunları olan konut edinme ve konut yatırımları gibi konularda kullanıcıya hizmet sunacak.
Gümüşlük, ‘Küçük İsveç’ olacakMuğla''nın Bodrum İlçesi''ne Paskalya tatili için gelen 60 İsveçli aileden 40''ı villa satın aldı. Bodrum’da yaşayan İsveçli sayısının hızla arttığını belirten işadamı Ali Pamir, Myndos Antik Kenti kalıntıları üzerine kurulu Gümüşlük’ün, İsveçlilerin gözdesi haline geldiğini söyledi.
TOKİ komisyonu denetime takıldıBaşbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), Emlak GYO’nun iştiraki olduğu TOKİ’den aldığı arsa için aracı olan Eskidji’ye 1.7 milyon YTL komisyon ödenmesini usüle uygun bulmadı. TOKİ’nin 2003’te gayrimenkul satışlarına aracılık edecek şirketi seçmek için açtığı ihaleyi Eskidji kazanmıştı.
Konut ihtiyacı artıyorTürkiye''de önümüzdeki 8 yıl içinde 5,5 milyon konuta ihtiyaç olacağı tahmin ediliyor. İstanbul Ticaret Odasının yayınlarından derlenen bilgiye göre, Türkiye''de konut sahipliği oranı yaklaşık yüzde 65 olmasına rağmen, her yıl 300-350 bin konut üretilmesi gerekiyor. Mevcut konutların yüzde 55''ini izinsiz ve ruhsatsız, yüzde 60''nı yirmi yaşını doldurmuş ve yüzde 40''nı da tadilata ihtiyaç duyulan konutlar oluşturuyor. Bu noktada konutların yenilenmesi ve nitelikli konutlarla değiştirilmesi gerekliliği de konut açığını doğuruyor. Türkiye''de 2008-2015 yıllarını kapsayan 8 yılda 5 milyon 542 bin konuta ihtiyaç olacağı düşünülüyor. Bu ihtiyacın 2 milyon 880 binin hane halkı artışından kaynaklanacağı, 760 binin göçlerden, 652 binin yenileme kaynaklı olacağı tahmin ediliyor. Kentsel dönüşüm nedeniyle de 1 milyon 250 bin konuta ihtiyaç olacağı öngörülüyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Olay
25 AVM kuracak, uluslararası bir yatırımcıyla ortaklığı görüşüyorErman Ilıcak, Türk dolar milyarderleri listesinde yer alan, şaşırtıcı başarısıyla dikkat çeken bir işadamı. Şu anda Rusya’da 2.5 milyar dolarlık işi var. Türkiye’de biri konut olmak üzere 10 gayrimenkul projesi yürütüyor.
Balyanlar Hassa Mimarı olmadılarİstanbul’daki tarihî eserlerde yaptığım çalışmalarımda, bazı dokümanlarda Balyanlardan bazı kimselerin adı geçmektedir. Merak ettim. Osmanlı zamanında Türklerde Mimar tükendi mi ki, Ermeni kökenli Balyanlar Hassa Mimarı olmuşlar.
Zamanı donduran evlerYaklaşık 4 bin yıllık geçmişe sahip olan Tokat''ın Zile ilçesindeki tarihi evler, yıllara meydan okuyor. Tarihi kaynaklara göre, Ninova melikesi Semiramis tarafından milattan önce 1600 yıllarında kurulduğu belirtilen, uzun geçmişi içerisinde Hitit, Frig, Pers, Pontus, Roma ve Bizans kültürlerinin tesiri altında kalan Zile''de, çeşitli devirlere ait olmak üzere Hititlere, Friglere, Selçuklulara, Perslere, Romalılara, İlhanlılara, Danişmentlilere, Ertanlılara ve Osmanlılara ait tarihi eserleri görmek mümkün. Coğrafi konumu itibariyle de doğal yapısını bugüne kadar korumayı başaran ilçede, iç içe geçen tarihi evlerden oluşan sokaklar yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında. Mimarisiyle dikkat çeken tarihi Zile evleri, yapısı ve dış görünüşüyle görenleri geçmişe götürüyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Dünyanın yeni gözdesi İstanbulTürkiye’nin kalbi İstanbul, dev bir metropol olmanın yanı sıra dünyanın da çekim merkezlerinden biri. Avrupa’dan Orta Doğu’ya kadar yabancı sermayenin yeni uğrak yeri olan İstanbul, aynı zamanda yerli ve yabancılarında gözdesi.
Gençler Türkmenistan''da Çöl Pazarı İnşaa edecekTürkmenistan''da dünyanın en büyük açık pazarlarından birisi olan tarihi "Çöl Pazarı", Türk inşaat şirketinin yapacağı modern tesislere taşınacak. Genç Çelikler İnşaat Ticaret Sanayi AŞ, 152 milyon dolara Orta Asya''nın en büyük açık pazarını kuracak. Başkent Aşkabat''ın kuzeyinde yaklaşık 500 dönümlük alanıyla dünyanın sayılı açık pazarlarından birisi olan "Çöl Pazarı"nda gıda,otomobil, tekstil, halı, altın, ev araç gereçleri, mobilya, elektronik eşyalar, sebze, meyve, tarım ürünleri ve hayvan gibi yüzlerce ürün satılıyor. Türk şirketinin yapacağı modern açık pazar 1000 dönümden fazla alan üzerine kurulacak. Yeni tesislerde 30 metre karelik yüzlerce mağaza ve 12 adet açık pazar alanı, 2 otel, 3 bin araçlık otopark, kafeteryalar ve restoranlar yapılacak. Aşkabat''a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan çöl ortasındaki Çoğanlı beldesinde kurulacak pazarın idare binasında, modern laboratuvarlar, bankalar, sağlık merkezi, eczane ve polis merkezi yer alacak. Ayrıca yük araçları için otopark, geniş depolar ve gıda ürünleri için soğutucu tesisleri de yeni "Çöl Pazarı"da inşa edilecek. Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov''un onayladığı proje Ekim 2010''da tamamlanacak.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Referans
3. köprünün yeri netleşiyorİstanbul Boğazı’na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, bu hafta Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) gönderilecek. Ulaştırma Bakanlığı, güzergahı buna göre hayata geçirecek. Bu yıl ihaleye çıkması planlanan projenin güzergahı, Akyazı ile Avrupa yakasında Kınalı kavşağı hattında olacak. Güzergahın Avrupa bölümü Hadımköy ile Kınalı arasında olacak. Çatalca-Gebze kesiminin güzergahı ise 3. köprü noktasının kesinleşmesiyle netleşecek.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
EXPO rüyası ve gerçekler"Çok yorgunum, beni bekleme kaptan / Seyir defterini başkası yazsın. Çınarlı, kubbeli, mavi bir liman. / Beni bu limana çıkaramazsın."
İzmir Mobilya Fuarı 9 Nisan''da açılıyorEge''deki mobilya üreticileri, satışlarda yaşanan durgunluğu 9-13 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan MODEKO 19. İzmir Mobilya Dekorasyon Fuarı''nda aşmayı hedefliyor. İzmir Kültürpark Uluslararası Fuar Merkezi''nde Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara 165 mobilya üreticisi ve satıcısı firmanın yanı sıra çok sayıda yabancı alıcı da katılacak. Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele ile İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara, fuar öncesinde İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu''yu ziyaret ettiler. Dünyanın dört bir yanından gelecek profesyonellerin Türk mobilya sektörüyle MODEKO 2008 Fuarı''nda buluşacağını belirten Nuray Eyigele, yerli mobilyacıların küresel ekonomideki güçlü yerini alacağını söyledi. Mustafa Kara ise fuarda sektörün geldiği son noktanın görüleceğini ve sezona fuarla birlikte start verileceğini belirtti.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Referans
Bornova’da kent yenileme sürüyorBornova’da kent yenileme projesi kapsamında kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Kamulaştırılan alanlardaki ev ve işyerleri, yol, kaldırım, yeşil alan, otopark yapılmak üzere yıkılıyor. Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Sırrı Aydoğan, “Geçen yıl 40 evle 8 işyerini yıkarak ilk çalışmayı başlattık. Kamulaştırmalar tamamlandıkça yıkımları sürdürdük. Hedefimiz, kentin ihtiyacı olan 15 metre genişliğinde yolları, yeşil alanları ve otoparkları artırmak, daha çağdaş bir Bornova yaratmak” dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İnşaat sektörüne web sitesi darbesiBayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın denetim sistemini kontrol eden web sayfasının, yenileneceği gerekçesiyle 6 Şubat 2008''de kapatılması, ardından hizmet veremez duruma gelmesi nedeniyle yapı denetim firmaları ruhsat almak üzere gerçekleştirmek zorunda oldukları hak ediş işlemlerini yapamamaya başladı. Bakanlığın, web sitesini yenilemek üzere ihale açtığı, kazanan firmanın da bu siteyi gerektiği şekilde hazırlamadığı iddia ediliyor. Yapı Denetim Kuruluşları İzmir Şubesi Başkanı Osman Akbaşak, "İki aydır sıkıntıdayız. Bu ay başında bütün firmalar açık verecek" dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Referans
İstanbul modern arıtmayla suyunu birkaç kez kullanacak...AK Parti İstanbul İl Başkanlığının “Hizmet Yerinde Görülür” toplantısında konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un bu yıl da su problemi bulunmadığını, ancak geleceği düşünerek atıksuları geri kazandırarak farklı alanlarda birkaç kez kullanmak için çalışma başlattıklarını söyledi.
Artık köprüden parayla bile geçilemeyecekUlaştırma Bakanlığı, 26 Nisan 2008 tarihinden itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki (FSM) tüm nakit gişelerini kaldırarak, Kartlı Geçiş Sistemi''ne (KGS) dönüştürecek.
Acarlar longozu milli park oluyorCumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Kültür ve Turizm Bakanlığı eski müsteşarlarından Mustafa İsen, dünyanın ikinci Türkiye''nin tek parça halindeki en büyük subasar ormanı olan Acarlar Longozu''nun milli park olması için başlatılan çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.
Küresel sıcaklık bu yıl 2007’den düşük olacakPasifik’teki La Lina akıntısının soğutucu etkisinin yaz boyunca sürebileceği, bunun da küresel sıcaklıkları bastırabileceği ifade edildi. BM iklim uzmanları, bu yıl küresel sıcaklığın 2007’den düşük olacağını tahmin ediyor.
"Bir Çingene Yolculuğu" kitap haline geldiFatih Belediyesi, Sulukule olarak bilinen Neslişah Mahallesi''nde yaşayan Roman vatandaşlarının yüzyıllardır süregelen göçlerle dünyanın dört bir yanına dağılmalarını ve kültürlerini anlatan bir kitap hazırladı. Farklı bakış açılarına sahip makalelerin bir araya toplandığı, yüz seksen sayfadan oluşan ve resimlerle desteklenen "Bir Çingene Yolculuğu" isimli kitabın amacı ise Fatih ilçesinin barındırdığı farklı kültürleri ve değerleri vatandaşlara tanıtmak ve öğretmek. Belediye Sulukule''de yaşayan ve meslekleri olmayan vatandaşlara da mesleki eğitim kursu vermeye başladı.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Deniz Derin
Türkiye''nin kalbi, şehirlerin şehri ''İstanbul''İki kıtayı bağlayan şehirlerin şehri İstanbul, gerek ekonomi, gerek eğlence, gerekse kültür, sanat ve tarihte Türkiye''nin merkezi konumunda bulunuyor.
Tarihin bekçileri sarayda yetişiyor!Yıldız Teknik Üniversitesi''nde kurulan Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Bölümü, restorasyon sahasındaki ara eleman açığını kapatacak.
Yasaklı derelerBizler bu kentte dereleri, çayları vurduk. Betonların altına gömdük. Değil gençler, orta yaşlılar bile bu kentteki dereleri hatırlamıyor.
TOKİ yüzünden Karadağ’a kaçtıkBalkanlarda 170 milyon euro’luk proje yapan Bursalı Gintaş, Karadağ’a yatırıma gitti. Gintaş Yönetim Kurulu Başkanı Doğru, “Türk müteahhitlerinin dışarıda olmasının nedeni TOKİ’dir” dedi.
Gaziantep''te 4 bin konutluk dönüşümGaziantep Şahinbey Belediyesi, TOKİ işbirliği ile toplam 4 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi yapıyor. Belediye''nin havaalanı yolu üzerinde kamulaştırma yoluyla başlattığı projenin 150 dönüm üzerinde bin 260 konut halinde inşa edilen birinci etabı eylülde teslim edilecek.
Demir KavgasıYurtiçinde inşaat demiri fiyatlarının yılbaşından bu yana yüzde 35 oranında artması, demir- çelik üreticileriyle inşaatçılar arasındaki kavgayı yeniden ateşledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mart ayı Üretici Fiyatı Endeksi’nde (ÜFE) en çok fiyat artışının yüzde 22.09 ile demirde meydana geldiğini açıklaması da tartışmayı körükledi.
Atış: Tarihi yapılar en kısa sürede kent kültürüne kazandırılmalıAdana Valisi İlhan Atış, zengin tarihi değerlere sahip olan Adana''da onlarca yapının atıl bir durumda olduğunu belirterek bunların kısa sürede kent kültürüne kazandırılması gerektiğini söyledi.
Kebapçı kapatılacak otel, müze olmayacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 33 aydının yanarak yaşamını yitirdiği Sivas''taki Madımak Oteli''nin altındaki kebapçının kapatılacağını, binanın müze yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. DSP''li Süleyman Yağız''ın soru önergesini yanıtlayan Günay, müze kurulmasının, teknik gereklerin yerine getirilmesi halinde mümkün olduğunu ifade ederek Burada sosyal ve kültürel işlevleri olan bir işletme açılmasına çalışılmaktadır" dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
İTO: İnşaatlar durabilirİstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, çimentodan, musluğa ve ev tekstiline kadar binden fazla ürüne etki yapan inşaat demiri fiyatlarında son aylarda “anlaşılır olmaktan uzak” bir artış olduğuna dikkat çekerek, siyasi gelişmeleri fırsat bilip, demire bir ayda yüzde 30 zam yapanların Türkiye’ye büyük kötülük yaptığını ifade etti.
300 yıllık tarihi konak kaderine terk edildiKastamonu''nun Hanönü ilçesine bağlı Yenice köyünde bulunan 300 yıllık Hüseyin Bey Konağı, bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.
O stada muhalifimKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dolmabahçe Sarayı’nın arkasında bulunan ve bir bölümü tarihi eser statüsünde olan İnönü Stadyumu’nun yıkılıp yeniden inşa edilmesiyle ilgili tereddütleri olduğunu söyledi.
Bu yıl kuraklık var ama içme suyunda problem yok!23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nde, uzun yıllar sonra ilk kez Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği kutlamaya katıldım. Bu kutlamada iki sürprizle karşılaştım.
Anzak Yolu projesinde sil baştanÇanakkale Valisi Orhan Kırlı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yolun yapımıyla ilgili alternatif projenin Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parklar Genel Müdürlüğü''nce inceldiğini bildirdi.
TAV''dan Rusya''ya Accor''la 10 otelTürkiye''de birlikte şehir otelleri inşa ettikleri Fransız Accor Grubu ile Rusya''da 10 otel yapacaklarını bildiren TAV''ın ortaklarından Akfen Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Libya''da 1.5 milyar dolar, Katar''da 5 milyar dolarlık proje yürüttüklerini söyledi.
Kentsel dönüşümde TOKi''ye olağanüstü yetkiKentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olağanüstü yetkilerle donatılacak. Tasarı ile TOKİ, kentsel dönüşüm alanına ilişkin projeler geliştirecek ve bazı yetkileri kullanmakta ayrıcalıklı olacak.
Ören yerleri turizme hazırlanıyorÖren yerleri turizme hazırlanıyor. Aydın''ın ilçelerinde 4''ü yabancı, 6''sı Türk arkeologlarca yürütülen 10 kazının sürdüğü, müzelerdeki çalışmaların da tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. Aydın Kültür Turizm Müdürü Nuri Aktakka , il genelindeki kazıların 2007 yılında sağlanan ödeneklerle başlayacağını söyledi.
Antalya''da Almanlar, Muğla''da İngilizlerTürkiye''de yabancıların en fazla gayrimenkul satın aldığı illerin başında 4 milyon 445 bin 258 metrekare ile Muğla geliyor. Onu, 3 milyon 810 bin 118 metrekare ile Antalya izliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye''de 73 bin yabancının toplam 38 milyon 419 bin 151 metrekare taşınmazı bulunuyor.
Tarihi sarnıç yok edildiSeydişehir''in Tol köyünde kanal kazısı sırasında tarihi su sarnıcı yok edildi. TEMA Seydişehir Temsilcisi Ali Kazankaya, "Dozer kepçesiyle yıktıkları güzelim sarnıcın yerine bir başkasını yapmaya güçleri yetecek mi" diyerek tepkisini dile getirdi. Kanal çalışması uğruna tarihi mirasın yok edildiği belirten Kazankaya, "Yıllar boyu nice dönemlere, olaylara ve insanlık manzaralarına tanıklık etmiş tarihi sarnıcın yerinde artık yeller esiyor. Yerine, kültür mirasına duyarsızlığı vurgulayan anlamsız ve ruhsuz bir çalışma yapılmış. Yılların başaramadığını birkaç acımasız dozer darbesi başarmış. Çok eskidiğinden dolayı yıkılması mı gerekirdi?'''' diye konuştu.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
BJK İnönü''yü yıkamazYöneticiler tarihi stadın deniz tarafındaki tarihi duvarı kalacak şekilden yıkılıp genişletileceğini belirtiyorlar. Oysa, Cumhuriyetin İstanbul''a ilk çağdaşlık armağanı olan stadın sadece o duvarı değil, "Dolmabahçe Vadisi''ndeki topografyayla uyumlu ve kent peyzajını zedelemeyen, zarif ve plastik tasarımı" da korunması gerekli "kültür varlığı" kabul edilmesinin temel nedenidir.
Yabancıların gayrimenkul haritası çıkarıldı: Yunanlıların tercihi BursaTürkiye''de yabancılara en fazla gayrimenkul satışı yapılan illerden Antalya''ya Almanlar, Muğla''ya İngilizler rağbet ediyor.
Köprü ve viyadükler 7,7 büyüklüğündeki depreme dayanıklı hale gelecekİstanbul''da, büyük ölçekli muhtemel bir depreme karşı 14 köprü ve viyadükte 2006 yılının Mart ayında başlayan güçlendirme ve sismik takviye çalışmaları sürüyor.
Lojistik ağları Kocaeli''nde yoğunlaşmaya başladıKocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak, lojistik (taşıma-dağıtım) araçlarının şehrin her yerinde yoğunlaşmaya başladığına dikkat çekerek, "Eğer gerekli tedbirler alınmazsa maalesef kent tıkanıp kalacak. 1960''lardaki vahşi sanayileşmenin başka bir versiyonunu görebiliriz." dedi.
Bursaray hattı neden hep kısa kalıyor?Bursa için en önemli toplu ulaşım aracının Bursaray olduğu konusunda hiç kimsenin en küçük bir tereddütü bile yok.
İzmir, EXPO''yu neden kaybetti?Her şey 1965''te İzmir''den Bodrum''a doğru yol alan otobüsün Milas yakınlarında bozulmasıyla başladı. Otobüsün tamir edilmesini bekleyen yolculardan biri olan Sabiha Tansuğ, fazla uzaklaşmadan çevrede gezintiye çıkar.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.