Haberler

8 Haziran 2008, Pazar

Gayrimenkul Sektörünün Sorunları ve Çözümleri Zirveye TaşındıGayrimenkul Sektörünün Sorunları ve Çözümleri Zirveye TaşındıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından ilki 2000 yılında düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’nin sekizincisi 4-5 Haziran 2008 tarihlerinde İş GYO, EURO Hypo ve REDEVCO’nun ana sponsorluğu ile İstanbul’da gerçekleştirildi. İki gün süren zirve GYODER Başkanı Bekir Cumurcu, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve SPK Başkanı Doç. Dr. Turan Erol’un açılış konuşmaları ile başladı. Gayrimenkul Zirvesi’nde başta proje geliştirici, finansör ve yatırımcılar olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri, sektör liderleri ve uzmanlar sektörün durumunu ve ortak sorunlarını ele alıp, çözüm önerilerini değerlendirdiler. Haberin Devamı
Büyükşehir Belediyesi, Kentteki Koltuk Sayısını 3''e KatlıyorBüyükşehir Belediyesi, Kentteki Koltuk Sayısını 3''e Katlıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin dört bir köşesinde başlattığı yeni kültür-sanat yatırımları sayesinde koltuk kapasitesini 5 bin 90’dan 15 bin 795’e çıkarıyor.
Nuxx 1. Yaşını Akaretler Sıraevler’deki Mağazasında KutladıNuxx 1. Yaşını Akaretler Sıraevler’deki Mağazasında KutladıBir yıldan beri, bir araya getirdiği dünyaca ünlü markaların ürünleriyle müşterilerine yaşam tarzı önerileri sunan Nuxx, 1. yaşını yeni açtığı Akaretler Sıraevler’indeki mağazasında keyifli bir partiyle kutladı.
‘Meydan’ yurtdışına çıkacak‘Meydan’ yurtdışına çıkacakMetro Group, yüzde 100 açık havada hizmet veren ve çevreci bir alışveriş merkezi olarak bilinen İstanbul’daki Meydan Alışveriş Merkezi (AVM) konseptini örnek bir proje olarak dünya çapında yaygınlaştırmayı planlıyor.
Türkiye Kyoto Protokolü''ne KatılıyorTürkiye Kyoto Protokolü''ne KatılıyorTürkiye''nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya''nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi''nin Kyoto Protokolü''ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı''na sunuldu.
Gürsu''nun çehresi değişiyorGürsu''nun çehresi değişiyor"Köyden kente dönüşüm" sloganıyla çalışmalarını yürüten Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, 17 bin 400 konuttan oluşan sosyal bir kompleksi hayata geçiriyor.
Tarihi yarımadada ‘iddialı’ projelerin tümüne dur emriTarihi yarımadada ‘iddialı’ projelerin tümüne dur emriDanıştay’ın kararından, aralarında Four Seasons Oteli’nin ek bina inşaatı, Haliç köprülü geçişi ve İMÇ’ye yapılacak lüks konut projelerinin de olduğu birçok proje etkilenecek.
Kalekim’den İnşaat Sektörüne DestekKalekim’den İnşaat Sektörüne Destekİçinde bulunduğu sektöre verdiği desteği sürdüren Kalekim, son olarak da AB Komisyonu tarafından fonlanan EUbuild Projesi Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı’na destekçi olarak katkı koyuyor.
Dubaililer, Türkiye’yi 50 milyon dolara sattı!Dubaililer, Türkiye’yi 50 milyon dolara sattı!Denizi doldurarak 300 adadan oluşan yapay bir dünya yaratan Dubaili Nakheel şirketi, Türkiye adasının satışı için 50 milyon dolara anlaştı.
Allianoi’nin kurtulması için son keşifAllianoi’nin kurtulması için son keşifİzmir’de Yortanlı Barajı’nın suları altında kalması planlanan Bergama yakınlarındaki 1800 yıllık Allianoi Antik Kenti için hukuk mücadelesi sürüyor. Bölgede İzmir 4. İdare Mahkemesi heyeti ve üç bilirkişi ile keşif yapıldı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Duble yollar bütçeyi delecekHükümetin hızlandırmayı planladığı duble yol ve diğer karayolu projelerini özelleştirmeler, arsa satışları ve bütçe kaynakları finanse edecek.
Kuraklık alarmı veren İzmir acil eylem planı hazırladıİzmir''in yüzde 40''lık bölümünün su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı''nda 160 günlük su kalınca, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediye başkanları ve vatandaşları su tasarrufuna yöneltmek için yeni bir kampanya başlattı.
Hızlı trene para yetişmedi, ilk etapta bile maliyet iki katına çıktıHızlı trende bu yıl tamamlanması gereken ilk etap için öngörülen 437 milyon euroluk başlangıç maliyetine 381 milyon euroluk ek maliyet çıktı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ''Yapılması gerekeni yaptık. Bunun da bir bedeli var'' dedi.
Meydan Alışveriş Merkezi''ne ULI Avrupa''dan iki çevre ödülüTürkiye''nin yüzde 100 açık havada hizmet veren ilk alışveriş merkezi Meydan, sıradışı mimarisi ve kullandığı enerji kaynakları ile ödülleri topladı.
Mezbelelikten kurtarılan tabya, cazibe merkezi haline geldiÇanakkale Zaferi''nin kazanılmasında kilit rol oynayan Namazgâh Tabyası, 1,2 milyon ziyaretçi ağırladı.
Yeni Kent Hali açılışa gün sayıyor Büyükşehir Belediyesi tarafından Görükle''de inşa edilen Kent Hali 9 Haziran Pazartesi günü faaliyete geçiyor. 1,5 yıl önce inşaatına başlanan hal binası, şehir içinde kalan eski halin yol açtığı aksamaları ortadan kaldıracak. Görükle''ye yapılan Kent Hali''nin Türkiye''nin en büyük, en modern ve en hijyen hali olduğunu açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "9 Haziran Pazartesi gününden itibaren esnaf yeni haldeki yerlerini alacak." dedi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Bozüyük''ün caddeleri desenli asfalt ve ışıklarla süsleniyorBilecik''in Bozüyük ilçesinde ilk defa renkli asfalt döşeniyor. Belediyenin Dr. İsmailbey Caddesi''nde uygulamaya başladığı renkli asfalt, güneş ışınlarını emerek çevreye sıcak hava yayan siyah asfalt gibi yakıcı özellik taşımıyor.
Belediyeler restorasyon paralarının üzerine yatıyor2010 Kültür Başkenti İstanbul''da ilçe belediyeleri, kültür varlıklarının korunması için vatandaştan topladığı paraları İl Özel İdaresi''ne ödemiyor.
Antalya''ya 230 milyon Dolar''lık yatırım yaptıkAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 4 yılık icraatlarını anlattı. Taahütlerini yüzde 120 oranında gerçekleştirdiklerin belirten Türel, görev süreleri içinde 230 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade etti.
Süleymaniye''de dönüşüm 200 restorasyonla başlıyorİstanbul''un Dünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkma tehlikesi ile gündeme gelen restorasyon çalışmaları Süleymaniye''de başlıyor.
‘TOKİ haksız rekabet yaratıyor’TOKİ’nin sosyal konut yerine lüks konut üreterek piyasa koşullarına müdahale ettiği ve haksız rekabete girdiği ileri sürülen ANASİAD açıklamasında, ‘Bursa’da yapılan 10 bin 784 konutun sadece 885’i sosyal konut statüsünde’ tespitine yer verildi.
Eminönü''nün geleceği, panelle masaya yatırılıyorEminönü Belediyesi''nin düzenlediği ''Uluslararası Eminönü Sempozyumu''nun üçüncüsü, bu yıl Eminönü ve Fatih ilçelerinin birleşmesinden dolayı "Tarihi Yarımada Sempozyumu" olarak düzenlenecek.
Tarihi Kayseri Evleri yeniden hayat buluyorTavukçu Mahallesi''nde 100 yıllık evlerden 7 tanesi daha yıl sonuna kadar restore edilerek kültür merkezine dönüştürülüp kiraya verilecek. Kayseri''nin geçmişi burada canlandıracaklarını belirten Başkan Özhaseki, 7 ev için 3 milyon üzerinde bütçe ayırdıklarını söyledi.
Galata Kulesi’nde tasarım festivaliTürkiye’nin en önemli tasarım sanatçılarının katılımıyla Galata Kulesi Meydanı’nda düzenlenen 1. Galata Tasarım Festivali başladı.
Şansı olan depreme Köprü''de yakalanır!Günde 200 bin aracın geçtiği Boğaziçi Köprüsü ile Ortaköy Viyadükleri, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 7.7 şiddetindeki depreme dayanıklı hale getirme çalışmaları sonlanmak üzere.
Siirt''in altyapısı yenileniyorBelediye Başkanı Mervan Gül, 4 yılda yaptığı icraatları anlattı. Cumhuriyet''ten bu yana yapılmayan çalışmaları hepsini görev süreleri içinde yaptıkların belirten Gül, şehrin alt yapısını baştan aşağı değiştirmek için büyük çaba sarfettiklerini söyledi.
İzmir, Çevre Yatırımları Konusunda, Türkiye''nin Örnek Kenti Oldu5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in çevre konusundaki uygulamalarının AB standartlarına uyum sürecinde olan Türkiye’nin pek çok kenti için ideal bir model oluşturacağını belirtti.
Metrobüs sefer aralığı kısaltılıyorİETT, metrobüs hattında çalıştırılmak üzere Hollanda''dan getirilecek lastik tekerlekli araçların ilk etapta 5''ini kullanıma sokmayı, sefer aralığını da otuz saniyeye çekmeyi hedefliyor. İETT''den yapılan yazılı açıklamada, her biri 1.2 milyon avroya mal olan Hollanda''dan getirilecek Phileas marka araçların, işletme maliyetlerini üçte bir düşürerek, diğer araçlara göre çok daha kısa sürede amorti edeceği kaydedildi. Avcılar-Topkapı metrobüs hattında yolcu taşıyan Mercedes Capacity marka otobüslerin de Ağustos sonuna kadar sayıları 50''yi bulacak Phileas''larla birlikte hizmete devam edeceği belirtildi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Iglesias’ın ev baktığı Bosphorus City’de yalılar 1 haftada tükendiSinpaş GYO’nun Halkalı’da başlattığı ve İspanyol şarkıcı Julio Iglesias ile tanıtımını yaptığı ’İkinci Boğaz’ konseptli Bosphorus City projesinde 1 haftada 550 ev satıldı. Projede 2 milyon 350 bin YTL’lik müstakil yalılar ise şimdiden tükendi.
Türkiye Sonunda Kyoto Protokolü''ne Taraf Olacak mı?Bazı gazetelerde de Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalamakta olduğu ve çevre için büyük bir adım atılmış olduğu belirtiliyordu.
Ulucanlar Cezaevi’nde proje tartışmasıMimarlar Odası, Altındağ Belediyesi’nin Ulucanlar Cezaevinin kültür merkezine dönüştürülmesi protokolüne aykırı hareket ettiğini açıkladı.
Semt pazarlarında değişim rüzgârıAfet Merkezi, Kurban Satış ve Kesim Merkezi, Otopark, Pazar Merkezi ve yeşil alan olmak üzere beş ayrı fonksiyonu içinde barındırması sebebiyle “Beş’i Bir Yerde” olarak isimlendirilen tesis, toplam 57 bin metrekare alandan oluşuyor.
Kanada’da eski arabanı getir, bisiklet götürKanada hükümeti, atmosferi daha fazla kirleten eski araçlarını hurdaya çıkaran vatandaşlarına, bisiklet, toplu taşıma kartı ya da para öneriyor.
Torba Kavşağı’na acil düzenleme yapılacakMuğla Valisi Ahmet Altıparmak, sık sık kazaların meydana geldiği, pop müzik sanatçısı Barış Akarsu’nun yaşamını kaybettiği Torba Kavşağı’nda gerekli düzenlemelerin bir an evvel yapılması gerektiğini söyledi.
"Kentsel Gelişim Üzerinde Durulmalı"Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER), "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri" raporunda, Türkiye''nin daha çok kentsel gelişim üzerinde durması gerektiğine dikkat çekiliyor.
Gökçek insanlık suçu işliyorEleştirilere yanıt veren TÜDEF Başkanı Ali Çetin, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik sert açıklamalar yaptı. Ali Çetin, "İnsanlığa karşı suç işlemiştir ve suçunu itiraf etmiştir. Artık görev savcılarındır" dedi.
Gökçek şimdi de gözünü Eymir''e diktiAKP''li Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi, Mogan Gölü''nün ardından gözünü şimdi de Eymir Gölü''ne dikti. Gökçek, göle Kızılırmak''tan gelen suyu verebileceklerini, ancak gölün halkın kullanımına açılmasını isterken, ODTÜ yönetimi "Eymir Mogan olur" gerekçesiyle teklife sıcak bakmıyor.
Türk mimar da sıtma kurbanıİstanbul Altın Rafinerisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Halaç’ın (38) Orta Afrika Cumhuriyeti’nde sıtmadan ölmesinden üç hafta sonra, proje yöneticisi olarak Nijerya’da bulunan Mimar Buğra Kural da (58) sıtmadan hayatını kaybetti.
Gökçek''in ithal ağaçları kuruduAnakent Belediyesi''nin, binlerce YTL ödeyerek yurtdışından getirdiği ve kentin çeşitli noktalarına diktiği ithal ağaçların birçoğu kurudu.
80 milyon dolara Babil’in Asma Bahçeleri’ni Şişli’ye taşıyorOfton İnşaatın Şişli Bomanti’de akıllı ev teknolojisiyle uygulamaya koyduğu Elysium Fantastic projesi, Babil’in Asma Bahçeleri’ni andıran mimarisiyle dikkat çekiyor.
Kutlama değil mücadele günü5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yurt genelinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliklerde, küresel ısınma felaketine, nükleer santral tehdidine ve tehlikeli atık sorunlarına dikkat çekildi.
İnönü yıkılamıyorBeşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, İnönü Stadı’nın yerine yapılacak yeni stat projesiyle ilgili yasal prosedür ve izinlerin alınma sürecinin sürmesi nedeniyle ve taraftarların isteği üzerine, yeni sezon kombine kart satışlarına, BJK İnönü Stadı üzerinden başlanmasını ve gerekli izinler alındıktan sonra maçların Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmasını kararlaştırdı. Yönetim kurulunun dünkü toplantısının ardından yapılan açıklamada, yeni statla ilgili prosedür ve gerekli izinlerin alınma sürecinin sürdüğü ve taraftarların da ısrarlı kombine kart istekleri bulunduğu belirtilerek, “Yönetim kurulumuz, bu doğrultuda, 2008-09 sezonu maçları kombine kart satışlarına BJK İnönü Stadı üzerinden başlamayı, gerekli izinler tamamlandığı gün itibariyle de maçlarımızı Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynamayı kararlaştırmış bulunmaktadır. Buna göre, kombine kart satışlarına 12 Haziran Perşembe günü başlanacaktır” denildi. Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba, İnönü Stadı’nın asla yıkılamayacağını belirterek, “İnönü Stadı Beşiktaş’ın futbol evidir. Yenilenir, modernleştirilir, büyütülür ama asla yıkılıp başka bir yerdeki stat karşılığında devredilemez” dedi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Gayrimenkulcüler TOKİ’ye ’konuttan elini çek’ dediAmerikalı Affordable Housing Institute gayrimenkul sektörüne ilişkin hazırladığı raporda, Türkiye’de konut sisteminin gelişebilmesi için TOKİ’nin konut üretiminden çekilerek finansmana yönelmesi ve arsa üretmesi gerektiğini vurguladı.
Ah o eski İstanbul...İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan ‘Uzun Öyküler: Melling ve Dunn Panoramaları’nda İstanbul’ sergisi, izleyiciyi 18 ve 19’uncu yüzyılın İstanbul’una götürüyor. Küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını M. Baha Tanman’ın üstlendiği, kentin tarihsel topografyasına odaklanan bir mikro tarih çalışması niteliğindeki sergide iki orijinal panorama ve bu panoramaların büyütülerek mimari okumaları yapılmış versiyonları yer alıyor. Sergiyi oluşturan Antoine-Ignace Melling ve Montagu B. Dunn’ın İstanbul ponoramaları, kentin modernleşme tarihine de ışık tutuyor. Melling, Aydınlanma Çağı’nın ideallerine bağlılığını, 18. yüzyıl sonu İstanbul’unun panoramik tarihsel topografyasındaki gerçekçi yaklaşımıyla kanıtlarken Dunn, Kırım Savaşı sırasında geldiği İstanbul’u Tanzimat sonrası yeni çehresiyle yansıtıyor. Sergi, 3 Ağustos’a kadar açık. İnternet: www.iae.org.tr
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Kyoto Yasası TBMM’ye geldiTürkiye, 11 yıldır imzalamamakta direndiği ‘Kyoto Protokolü’nü dün TBMM’ye getirdi. Gerekçede ‘ulusal güvenliğe’ vurgu yapıldı.
Afrodisias’ı gidin, görünNe biçim bir ülke burası diye şaşmaktan kendini alamıyor insan... Bir gün bulutların üzerinde uçuyorum, ertesi gün dipsiz kuyuların en dibine yuvarlanıyorum. Kimi kez aynı gün, aynı zaman dilimi içinde ikisi arasında gidip geliyorum...
Su yok, ama İstanbul’u hala imara açıyorlarİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın danışmanı İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde, Küresel İklim Değişikliği ve Su Sorunu konulu konferans verdi. Göçün önüne geçilemediği takdirde İstanbul’daki su sorununun çözülemeyeceğini belirten Prof. Şen, şunları söyledi: "Bir belediye başkanı çıkıp ’Su sorununu çözeceğim’ derse bu mümkün değil. İstanbul’da 3-4 baraj var, başka su kaynağı yok. TOKİ, İstanbul’da gökdelenler yapacağına, gitsin krediyle Kayseri’ye, başka yerlere yapsın. İstanbul’da su yok, hala imara açıyorlar."
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Durmuş Sevindik
Okul inşaatıOkullar bir yandan şeriatçıların türban kuşatması altında inliyor bir yandan da bazı okullar dini imanı para olanların ağzının suyunu akıtıyor.
Topbaş gitmeli mi, yoksa yine aday olmalı mı?Belediye başkanları kadar -haklı haksız- gaddarca eleştirilen, seçimle iş başına getirdiğimiz başkaca bir yönetici tanımıyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar mutlaka yerden yere vurulurlar.
Eminönü için durdurma kararıDanıştay 6. Dairesi, “Tarihi Yarımada-Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın Süleymaniye, Sultanahmet, Barbaros Evleri Turizm Merkezleri kapsamında kalan ve 6 ayrı madde olarak belirtilen kullanım kararları ile 30 ayrı madde olarak sayılan plan uygulama hükümlerinin” yürütmesini durdurdu. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nce, söz konusu plan uygulama hükümlerinin, “şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı” olduğu belirtilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açılmıştı. Davayı görüşen Danıştay 6. Dairesi, “Tarihi Yarımada-Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın Süleymaniye, Sultanahmet, Barbaros Evleri turizm merkezleri kapsamında kalan ve 6 ayrı madde olarak belirtilen kullanım kararları ile 30 ayrı madde olarak sayılan plan uygulama hükümlerinin” yürütmesini oybirliğiyle durdurdu. Dairenin kararında, 2634 sayılı yasanın 7. maddesi hükmü uyarınca “Bakanlığın, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Turizm Merkezleri’nde plan yapmaya, yaptırmaya, resen onaylamaya yetkili olduğu”, ancak “Turizm merkezi olmayan veya turizm merkezi olmaktan çıkarılan bir alanda artık bakanlığın onay yetkisinin bulunmadığı” kaydedildi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.