Haberler

8 Haziran 2006, Perşembe

"Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak""Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak"Venezuela’nın başkenti Karakas’ın kentsel çevresi, kararsız bir biçimde dışarıdan gelen nüfusun döngüsü ile gelişmeye devam eden, oldukça dengesiz bir planlama sistemine sahip. Çeşitli kentsel uygulamaların keşfiyle, Karakas’ın yerel kentsel gerçekleri inatla, yabancı plan teorilerine direndi. Şehrin sokaklarında ise bir duvar yazısı göze çarpıyor. “ Sonunda kent, günün problemi olacak.” Karakas, oldukça bölünmüş bir şehir. Farklı belediyeler, değişik polis üniformaları ve bir bölgeden diğerine geçtiğinizi belirten kocaman yazıları ile sınırlarını vurguluyor. Şehirdeki sınırlar, aynı zamanda yasak olan ve olmayan arasındaki sınırları da belirliyor. Haberin Devamı
Bul-Fiction: Sinema Kent BuluşmasıBul-Fiction: Sinema Kent Buluşmasıİstanbul 2056 / Bul-Fiction - İstanbul & Cinema Workshop, 9 - 23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Nostaljik vapur önde modern vapur ikinciNostaljik vapur önde modern vapur ikinciYeni şehir hatları vapurlarının seçimi için oy verme işlemi sürüyor. İnternette şu ana kadar kullanılan 305 bin oyun yüzde 40'ını 4 numaralı günümüz şehir hatları modeli aldı. Modern çizgili 8 nolu model ikinci. En az oyu yüzde 2 ile balkonsuz model aldı.
Bakan Koç’a ‘imar yetkisi’ tepkisiBakan Koç’a ‘imar yetkisi’ tepkisiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, turizm bölgelerindeki imar yetkisinin belediyelerden alınacağını, uygulamaya da Bodrum’dan başlanacağını açıklaması tepkilere neden oldu.
“Beşiktaş'ta Yaşamak” Final Projeleri Sergisi“Beşiktaş'ta Yaşamak” Final Projeleri SergisiYıldız Teknik Üiversitesi Mimari Tasarım birinci sınıf öğrencilerinin “Beşiktaş'ta Yaşamak” konulu proje çalışmalarının yer alacağı sergi 12 Haziran 2006 saat 20:30’da Beşiktaş Abbasağa Parkı Amfi Tiyatrosu’nda açılacak. Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 8 Haziran 2006
543 yıllık tarihi Kapalıçarşı yenileniyor543 yıllık tarihi Kapalıçarşı yenileniyorKapalıçarşı'yı yeniden cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalar başladı. Çarşıdaki bazı hanların içine butik oteller yapılacak. Kapalıçarşı esnafı, otellerin müşteriyi yeniden çarşıya çekebileceğini düşünüyor.
Kadıköy'ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy'ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy Mimarlar Odası Başkanı Arif Atılgan, MSGSÜ öğretim görevlisi Aykut Köksal ve Yeşiller Grubu'ndan Hacer Mertler'in konuşmacı olarak katılacağı Kadıköy'ün Kent Sorunları ve Çözümleri adlı tartışma paneli 10 Haziran 2006 tarihinde Kadıköy Mimarlar Odası'nda gerçekleştirilecek.
Sertifikalı Restorasyon UstalarıSertifikalı Restorasyon UstalarıTarih öncesi çağlardan beri pek çok uygarlığın belgelerini günümüze taşıyan Türkiye, kültür varlığı yönünden zenginliğiyle, dünya kültürel mirasının en önemli yapı taşlarından biridir. Buna rağmen, ne yazık ki, Türkiye’de gerçekleştirilen restorasyon uygulamalarında, proje aşamasındaki uzmanlığın uygulamalara yansıtılmasında önemli sorunlar yaşanıyor.
Türk Mimarlar İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası Yarışması’nda Ödül AldıTürk Mimarlar İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası Yarışması’nda Ödül AldıTürkiye'den bir grup mimar Cidde-Suudi Arabistan'da yapılacak, İslam Konferansı Örgütü Merkez Yönetim Binası'nın iki aşamalı Uluslararası Yarışma Projesi'nde ödüle hak kazandı.
İstanbul, depreme en hazırlıksız kentİstanbul, depreme en hazırlıksız kentAmerikan Associated Press (AP) haber ajansı'nın yayımladığı bir analiz yazısında, İstanbul'un büyük bir depreme ne kadar hazır olduğu ve bunun sonucunda yaşanacak olası yıkımın boyutları masaya yatırıldı.
Tatilya yerine 200 mağazalık dev alışveriş merkezi geliyorTatilya yerine 200 mağazalık dev alışveriş merkezi geliyorABD'li ve Alman gayrimenkul devleri GGP ve Otto, 200 milyon dolar yatırarak Tatilya'nın yerine 140 bin metrekarelik bir alanda 200 mağazalık bir alışveriş merkezi yapacak.
Toronto Kıyı Bölgesi Tasarım Yarışması’nı West-8 KazandıToronto Kıyı Bölgesi Tasarım Yarışması’nı West-8 KazandıToronto Kıyı Bölgesi tasarım yarışmasının kazananı belli oldu. Finale kalan beş takıma arasından Hollandalı mimarlık ofisi West-8 birinciliği aldı.
Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'a Nasıl Bakmalı?Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'a Nasıl Bakmalı?İstanbul Turizm ve Kültür Müdürlüğü, "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'a Nasıl Bakmalı?" isimli bir panel düzenleyecek.
Guggenheim Müzesi Zaha Hadid'i AğırlıyorGuggenheim Müzesi Zaha Hadid'i AğırlıyorZaha Hadid`in bugüne kadarki mimarlik kariyerini özetleyen "Zaha Hadid: Thirty Years in Architecture" Sergisi 3 Haziran`da Guggenheim Muzesi`nde, dünyanın çeşitli yerlerinden gelenlerin ve Arkitera Mimarlık Merkezi'nin de katıldığı bir davetle açıldı. Hadid'in disiplinlerarası mimari yaklaşımını çok iyi bir şekilde özetleyen ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Zaha Hadid ile ilgili bir ilk olan bu sergide resimlere, eskizlere, mimari çizimlere, maketlere, mimari animasyonlara, obje tasarımlarına hatta otomobil tasarımına bile rastlamak mümkün.
Zaha Hadid “Business Bay” Yarışması’nı KazandıZaha Hadid “Business Bay” Yarışması’nı KazandıDubai Properties ( DP) tarafından Dubai’deki Bussiness Bay’de inşa edilecek kulelerin tasarımı için açılan davetli yarışma sonuçlandı. Bölgenin en önemli yatırım projesinin tasarımını Zaha Hadid yapacak.
2005-2006 Ulusal ve Uluslararası Beton Tasarım Yarışması Sonuçlandı2005-2006 Ulusal ve Uluslararası Beton Tasarım Yarışması SonuçlandıTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nın katkılarıyla düzenlenen 2005-2006 plastic-OPACITY Beton Tasarım Yarışması’nın ulusal aşama sonuçlarının ödülleri 08 Haziran 2006 tarihinde İTÜ, Maçka Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşecek tören ile sahiplerini bulacak.
İstanbul’a Yakışan Kültür MerkezİAyazağa’da yapımı yılan hikayesine dönen ve son 6 yıldır tek bir çivi bile çakılmayan ‘İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi’nin yapım işi yeniden start alıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, söz konusu kompleksin tamamlanabilmesi amacıyla yeri Kültür Bakanlığı’na devrediyor. Böylece yıllardır yapım işinin gecikmesinden dolayı Kültür Bakanlığı’yla İstanbul Kültür Sanat Vakfı arasında süren polemik te sona ermiş olacak. Cumhurbaşkanlığı fonlarıyla bugüne kadar 32 milyon dolar harcanarak yarısı tamamlanabilen merkezin bitmesi için 30 milyon dolar paraya ihtiyaç var.
Konut Sektöründen Piyasaya Hodri MeydanPiyasalarda mayıs ayında başlayan dalgalanma, halen durulmadı. Piyasaların iki-üç ay içinde durulacağı öngörülüyor. Ama bazı sektörlerin bu dalgalanmaya tahammülü yok. Sektördeki dalgalanmayı durgunlukla geçirmek istemeyen sektörlerin başında inşaat geliyor. İnşaat sektörü son bir yıl içinde milyarlarca dolarlık, binlerce konuttan oluşan yatırıma başladı. Bu konutların satılamaması, ortaya devasa zararlar ve yarım inşaatlar çıkarabilir.
Ege'nin ikinci önemli projesi Denizli'de gerçekleşiyorAvrupa'nın en büyük bağımsız proje geliştirme şirketi Multi Development ve Türkiye'nin en çok proje geliştirmiş şirketi Turkmall'un ortaklığı ile kurulan Multi Turkmall, Ege bölgesindeki ikinci yatırımını Denizli'de gerçekleştiriyor.
Bu tersane alkışlanırYalova'da yıl sonunda tamamlanması planlanan ve toplam 40 şirketin faaliyet göstereceği tersane, şimdiden önümüzdeki 5 yıl için 10 milyon dolarlık sipariş aldı.
Toplumsal risklerden bireysel güvenlik takıntısına...Günümüz kent yaşamının giderek daha da güvenliksiz hale geldiği her fırsatta vurgulanıyor. Özel güvenlik şirketleri kentlerde kol geziyor. Ancak güvenlik muğlak bir kavram ve doğrudan adi suçlar ile bağlantılandırılıyor. Hırsızlık ve kapkaç olayları en fazla gündeme getirilenler. Oysa kent yaşamında gizli tehlikeler de var; her an karşı karşıya bulunduğumuz doğal ve yapay riskler...
Kalabalıklar ve kaybolma duygusuModern hayatın insanların gündelik hayatına kattığı en önemli deneyimlerden biri hiç şüphe yok ki uçsuz bucaksız bir anlamlar denizinde özgürlüğün tadını çıkartmaktır. Kent kalabalıkla birlikte anılır. Kalabalık ise farklılıkları olağanlaştıran bir benzeşim alanıdır: Herkesin öteki olduğu bir alan. Kentin havasını özgür kılan işte budur. Kaybolma duygusu.
Emlak TV yayında Türkiye’nin ilk ev yaşamı ve gayrimenkul kanalı Emlak TV yayına başladı. Doğan Holding bünyesinde yer alan Emlak TV, mimari fikirlerden proje tanıtımlarına, yasal düzenlemelerden kredi ve mortgage imkânlarına ve ev dekorasyonundaki püf noktalarına kadar çok geniş yelpazede zengin program içeriğine sahip. Emlak TV’yi izleyebilmek için gerekli olan uydu frekansları şöyle: Uydu: TURKSAT 2A 42 Doğu; transponder: 29; alış frekansı: 12.652 MHz/ Horizontal (Yatay); Symbol Rate: 22.500 Sym/s.
Tarih: 8 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Mittal-Arcelor görüşmeleri başlıyorDünyanın en büyük demir-çelik üreticileri Mittal ve Arcelor'un, birleşme görüşmelerine başlayacağı belirtildi. Lüksemburg merkezli Arcelor şirketinden yapılan açıklamada, kendilerine sunulan 33 milyar dolarlık birleşme teklifinin ayrıntıları hakkında Mittal'e sorular sorulduğu ve cevapların alınması için bir toplantı talep edildiği belirtildi. Mittal'in iyileştirilmiş birleşme önerisinde Arcelor'a, 'bağımsızlık' garantisi verdiği ve hissedarların plana olumlu baktığı ifade ediliyor. Avrupa Birliği Komisyonu'nun şartlı olarak onay verdiği birleşmeyle oluşacak şirket, dünya çelik pazarının yüzde 10'undan fazlasını kontrol edecek.
Tarih: 8 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Yere çöp atana 100, zehirli atığa 2 milyon YTL cezaÇevre Kanunu uyarınca verilecek idari para cezaları Resmi Gazete'de dün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme, çevreyi kirlettiği için para cezası verilen kişi ya da kuruma, idare mahkemesine dava açarak dava sonuçlanana kadar para ödemeden kurtulma yolunu kapatıyor.
Alman yatırımcı emlak piyasasına hızlı girdiEmlaktaki hareketlilik Alman şirketleri de çekti. Ottoman ve Turkey fonları piyasaya girmişti. Fideltus da 7 bin konutluk projeye ortak oldu. Deutsche Bank'ın da Maya ile proje görüşmesi yaptığı belirtiliyor.
İstanbul’a Yeni bir Araştırma Enstitüsüİstanbul'da Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın açtığı Pera Müzesi’nden sonra aynı vakıf şimdi de gene aynı caddede İstanbul Araştırma Enstitüsü’nü açıyor.
Dedeman 80 milyon dolarlık yatırımla 5 otel daha açacak40'ıncı yaşını kutlayan Dedeman Grubu, 50'nci yaşında 50 otele ulaşmayı hedefliyor. Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, ilk otellerinin 1966 yılında açıldığını, şu anda 3'ü yurtdışında olmak üzere 16 otelleri olduğunu belirtti.
Topkapı surlar bölgesi, turizm ve ticaret merkezi olacakKentsel dönüşümde pilot bölge ilan edilen İstanbul Zeytinburnu Belediyesi, Topkapı surlar bölgesini yenileme alanı ilan etmek için Bakanlar Kurulu'na başvurdu. Bakanlar Kurulu'ndan onay çıkması halinde surlar bölgesi, turizm ve ticaret merkezine dönüştürülecek.
Alanya'da dört halk plajına mavi bayrakAlanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği, Antalya'nın Alanya ilçesindeki dört halk plajına mavi bayrak verdi.
TOKİ, ÜFE'ye değil inşaat enflasyonuna bakacakTOKİ'yle sabit fiyat modeliyle iş yapan müteahhitler zora düşünce TOKİ Başkanvekili Bayraktar ve Başbakan Erdoğan bir araya geldi.
Marmaray'ın arkeolojik maliyeti 10 milyon DolarDLH Genel Müdürü Arslan: Dünyada bu derinlikte tüp daldırılarak yapılan başka bir proje yok. İmalatı biten ilk iki tüp sonbaharda Boğaz'a yerleştirilecek. Krediler döviz bazında alındığından etkilenmeyeceğiz.
'Turizm bölgelerinde imar yetkisi bizde'Turizm Bakanı Atilla Koç, turizm bölgesi ilan edilen yörelerde imar yetkisinin bakanlığa ait olduğunu, bundan böyle bu yetkiyi kullanacaklarını söyledi. Koç, turistik sahil ilçelerinde belediye başkanlarından gelen tepkiler için "Belediyeler baskılara dayanamıyor. Gelsinler yetkiyi birlikte kullanalım" diye konuştu. 10 yıldır belediye başkanlığı yapmış ama kanalizasyon, atık su arıtma tesisini tamamlayan belediyeler olduğunu söyleyen Koç, "Geçen yıl gezdiğim bir sahil beldesinde bir otel sahibine sordum, 'Bu denize Almanlar nasıl giriyor?' diye... Bana, 'Çocuklarımı sokmam' demişti. Bu gerçeği gözardı edemeyiz" dedi.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Eminönü bugününü tarihiyle yaratıyorTürkiye ve dünyanın dikkatini Eminönü'ne çekmek ve bölgenin cazibe merkezi olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen "1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu" 17-19 Haziran arasında gerçekleştirilecek.
5 Haziran'larda ne kutlanıyor?Her yıl 5 Haziran 'da kutlanan Dünya Çevre ''Gün'' ü giderek çoğalan etkinliklere yetmedi; sonunda ''hafta'' ya dönüştü... Ne var ki onca törenlere, konferanslara ve panellere rağmen en duyarsız uygulamalar bile atalarımızın ''eski tas eski hamam'' sözünü anımsatırcasına sürüp gidiyor...
Belediye bize bakmıyor!Mimarlar Odası İstanbul Şube-si'nde dün bir açıklama yapan TMMOB'a bağlı 12 meslek odası, İstanbul Metropoliten Planlama Merke-zi'nin yaptığı planların yasadışı olduğunu ve İstanbul'un tarihi yapısını bozduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve planları yapan meslektaşlarından savunma istediklerini bildirdiler.
Marmaray’da Arkeolojik Kazılara 10 Milyon DolarUlaştırma Bakanlığı Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, Marmaray’daki arkeolojik kazılar için 2 milyon dolarlık bir maliyet öngörüldüğünü, ancak bu rakamın 10 milyon doları bulacağını söyledi. Sirkeci, Üsküdar ve Yenikapı’da arkeolojik kazılar yapıldığını belirten Arslan, "Arkeolojik kazıların çalışmaya engel olduğu söyleniyor. Ancak proje çok büyük. Bazı bölümlerde aksama olsa da 2009 ortalarında testlere başlamayı hedefliyoruz. Beklentimiz, 2010’da İstanbul Avrupa kültür başkenti olduğunda Marmaray’ı bitirmek" dedi. Arslan, imalatı devam eden ilk iki tüpün sonbaharda İstanbul Boğazı’na yerleştirilmeye başlayacağını söyledi.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Konut kredisi faizi yüzde 1.41'e çıktıBankaların konut kredisindeki faiz düzeltmeleri artış yönünde devam ediyor. İş Bankası yaptığı yazılı açıklama ile konut kredisi faiz oranlarını tüm vadelerde yüzde 1.30'dan yüzde 1.40'a çektiğini açıkladı. BankEuropa, konut kredisi faizlerini yüzde 1.24'ten yüzde 1.41'e, 5 yıla kadar yıllık ana para ertelemeli konut kredisi faizini de yüzde 1.29'dan yüzde 1.41'e yükseltti.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet
Son Osmanlı rayı yenileniyorOsmanlı zamanında Gaziantep-Nusaybin arasına döşenen raylar, yenileniyor. Yaklaşık 100 yıl önce döşenen 140 kilometrelik hat, Alman, İngiliz ve Finlandiyalı firmalarca kurulan meşhur Bağdat Demiryolu hattının hâlâ hizmet veren tek bölümüydü. TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, "İlk olarak 60 kilometrelik bölüm yenilenecek. Şimdilik 27 kilometrelik hat yenilendi. Seneye 140 kilometrelik eski hattı tamamen yenilemiş olacağız. Eski hatta 20 kilometre olan trenin hızı 120 kilometreye çıktı" diye konuştu.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
İstanbul plaj hayatını benimsediPlajlar birer birer açılınca, İstanbul'da Rio manzaraları yaşanmaya başladı. Bugünden itibaren yağış beklenen İstanbul'da dün sıcaktan bunalan vatandaşlar hafta içi olmasına rağmen plajları tıka basa doldurdu. Haftanın son güneşli gününde denizden ve güneşten yararlanmak isteyenler İstanbul Boğazı ve Marmara'da bulunan plajlara akın etti. Büyükçekmece Halk Plajı'na gelenler de İstanbul siluetine karşı yüzerek serinlemeye çalıştı. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den alınan bilgiye göre İstanbul'da hava, hafta sonuna kadar yağışlı geçecek. Yağışlarla birlikte hava sıcaklığı da birkaç derece azalacak.
Tarih: 7 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Van Gölü'ne Koç temizliğiKoç Holding'in 80'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle, 'Ülkem İçin Elele' projesi kapsamında, Van Gölü kıyısında ve gölde temizlik kampanyası başlatıldı.
Tüp geçit inşaatında ilk tüpler sonbaharda Boğaz’a konulacakMarmaray inşaatı hakkında bilgi veren DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, Boğaz’a toplam 11 tüp konulacağını söyledi. Arslan, tüp yerleştirme işleminin 2007’de tamamlanacağını, tüp geçitin de 2010 yılında ulaşıma açılacağını kaydetti.
Tarihî dokunun korunması için binaların yıkılmasını istediTopkapı Sarayı Müzesi Müdürü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Eminönü bölgesindeki tarihî dokunun dış yardımlarla değil, yerel yönetimlerin çabaları ile korunabileceğini söyledi.
Aykut Köksal'ın İstanbul'un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine KonferansıAykut Köksal, 14 Haziran Çarşamba günü Osmanlı Bankası Müzesi’nde “İstanbul’un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem” konulu bir konferans verecek.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.