Haberler

8 Nisan 2006, Cumartesi

Hadid ve Fuksas’ın MetaforlarıHadid ve Fuksas’ın MetaforlarıZaha Hadid’in ortaya koyduğu tasarım bir kurgu bilim çizgi romanını andırıyor. Hatta andırmak ne kelime? Önce ona, sonra mimarlığa yüklenen inşa etmek, kullanmak, hatta ticari değer taşımak gibi ikincil anlamlara gönderme yapıyor. Bu nedenle bu tür tasarımlar inşa etme terimleri ile değil, kanımca ancak edebi terimlerle ifade edilebilir. Haberin Devamı
Öncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi’ne Ödül VerildiÖncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi’ne Ödül VerildiÖncüoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi binası, 31 Mart 2006 tarihinde St. Petersburg Etnografya müzesinde yapılan tören ile “Commercial Real Estate” dergisi jürisi tarafından 2006 yılında St. Petersburg’da yapılan en iyi Alışveriş Merkezi ödülünü kazandı.
Frank Gehry’den Dinamik ve Orjinal Takı KolleksiyonuFrank Gehry’den Dinamik ve Orjinal Takı KolleksiyonuGehry Takı Kolleksiyonu, Gehry’nin hayatı boyunca saplantısı olmuş sanatının ürünü. Sayısız derin ve göz alıcı mimari projelerindekine benzeyen, insan vücuduna uygun boyutlardaki kışkırtıcı tasarımları, takı kolleksiyonunu oluşturdu.
2006 Yılı Serpentine Galerisi Pavyonu’nu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond Tasarlayacak2006 Yılı Serpentine Galerisi Pavyonu’nu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond Tasarlayacak2006 yılı Serpentine Galeri Pavyonu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond tarafından tasarlanacak. Günümüzün en etkili mimarları arasından yer alan Koolhaas, binaları ile olduğu kadar yazıları ile de tanınıyor.
Çebi Uluslararası Tasarım Yarışması SonuçlandıÇebi Uluslararası Tasarım Yarışması SonuçlandıÇebi firması tarafından kullanılmak üzere, çağdaş tasarım standartlarına uygun, yaratıcı yeni ürünlerin ortaya konması amacıyla açılan uluslararası tasarım yarışması sonuçlandı.
Modern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern “sadelik” konulu “Honey, I’m Home” Sergisi, 2 Haziran 2006 tarihine kadar Danimarka Tasarım Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak.
Massimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineMassimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineDomus Dergisi, Maksimilliano Fuksas ile tasarımcısının ismini alan, Torino’daki PalaFuksas hakkında konuştu.
Meksika’da 1500 yıllık piramitMeksika’nın başkenti Mexico City’de, 1500 yıllık büyük bir piramit bulundu.
Vaillant, Akıllı Ev Çözümlerini SergilediVaillant, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 6-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşen “Tasarruf 2006” (1. Tasarruflu Ürünler, Verimli Hizmetler ve Yeni Teknolojiler Fuarı) fuarında yer aldı. Geleceğin teknolojisinin nasıl olacağının gösterildiği “Akılı Ev”de Vaillant’ın akıllı ürünleri sergilendi.
Ruslar''ın santrali Zorlu''ya emanetKojukova''nın proje sahasına ilk taş, Moskova Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Yuriy Vitalieviç Rosliak ile Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu tarafından konuldu.
Gökçek''e imarda Bakan yetkisiAnkara''da kurulacak yeni mini kent için Büyükşehir Belediye Başkanı''na, kanunla süper yetkiler tanındı.
İnşaat maliyetleri 2005''te yüzde 10.2 arttı2005 yılında 2004 yılına göre belediyeler tarafından Yapı Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 42,6, Yapı Kullanma İzin Belgesi verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 56,1 oranında artış hesaplandı. Arsa payı hariç inşaat metrekare maliyetleri ise geçen yıl, 2004 yılına göre yüzde 10,2 oranında arttı.
Torun Şirketler Grubu''ndan Bursa''da bin 300 konutluk projeZafer Plaza ile Bursa''da adını duyuran Torun Şirketler Grubu, Mudanya Yolu üzerinde yapacağı bin 300 konutluk Korupark Projesi''nin tanıtımını yaptı. Torun Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye''nin gayrimenkul açısından dünyanın bir numaralı gözdesi olduğunu hatırlatarak, arsa değeriyle 200 milyon dolarlık içinde alışveriş ve eğlence merkezi de bulunan Korupark Projesi''nin 2 yılda tamamlanacağını söyledi.
İkinci Ikea İzmir''de açıldıDünyanın önde gelen mobilya ve ev eşyası satış mağazaları zinciri IKEA, İstanbul''un ardından Türkiye''deki ikinci mağazasını İzmir''de açtı. Ikea İzmir, Ege Üniversitesi arazisi üzerinde kurulan Forum Bornova içinde yer alan ilk alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyor. Inter IKEA Başkanı Hans Skalin , ''''İzmir''de açtığımız mağaza, şu ana kadarki IKEA mağazaları içindeki en iyi mağazamız'''' dedi. 23 bin metrekare alan üzerine kurulu mağazada, 6 bin 500 ürün çeşidi, 53 örnek yaşam alanı ve 3 model ev bulunuyor.
Tarih: 7 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Plansız projesiz yürütülen tartışmaKuşadası''nda Ofer-Kutman ortaklığının işletmeciliğini aldığı eski Fransız Tatil Köyü''yle ilgili projeler, muammaya dönüştü.
Konut fiyatı düşmezHedeflerinin 2007 yılı sonuna kadar 250 bin konutu aşmak ve bunun 150 binini teslim etmek olduğunu söyleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, özel sektöre rakip olmadıklarını, sadece örnekleme yapmak, fiyatları aşağıya çekmek, kaliteyi yakalamak, düzgün şeyler oluşturmak için bu konut ihtiyacının yüzde 5 ile 10 kadarını ürettiklerini kaydetti. Her ne adla olursa olsun imar affına karşı olduğunu belirten Bayraktar, 2007''den itibaren imarlı arsa sunumuna da başlayacaklarını söyledi. Bayraktar, "70 belediye ile gecekondu dönüşüm anlaşmaları yaptık. Yoksul kesime 50 bin konut üretiyoruz" dedi.
Bu kemer çok su kaldırırMimar Sinan''ın 500 yıl önce yaptığı Avasköy Su Kemeri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın temelini attığı toplu konut blokları arasında kaybolmak üzere.
''Sorun makyajla çözülmez''Kentin dönüşümünü hedef alan ''Üç İstanbul'' projesi, mimarlar ve şehir plancıları tarafından ''planlamadan yoksun'', ''göz boyamacılık'', ''kapalı pazarlama herekâtı'' ve ''şov'' diye değerlendirildi.
“Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri” için Başvurular BaşlıyorBilindiği gibi, Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki yapı ve çevrelerinin tanıtılması, bu yapı ve çevrelere ait özgün mekansal niteliklerin korunması, tarihsel mirasın belgelenerek, geleceğe aktarılması, bu aktarım sürecinde onarım ve iyileştirmeleri yapan kişi ve kurumların belirlenmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri” yarışması ile bu alanda duyarlı İzmirliler, ödüllendiriliyor. Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri Yarışması’nın önemi ve anlamı, metropol alan sınırlarının genişlemesiyle daha da arttı.
Gayrimenkulde yeni model: Önce otur, bir yıl sonra ödeAvrupa Konutları''nda ilk kez ''Önce otur, sonra öde'' modeli uygulanacak. Daireyi Nisan ayında yüzde 15 peşin ile alıp, kredi ödemesini 1 yıl sonra başlatmak mümkün olacak.
MODEKO 2006 Mobilya Fuarı AçıldıEfor Fuarcılık tarafından düzenlenen “MODEKO 2006, İzmir Mobilya Fuarı”, 17. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. İzmir Fuar Alanı’nda 2, 3 ve 4 Nolu sergi salonlarında düzenlenen fuar, 10 Nisan’a kadar açık kalacak. İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden 146 firmanın katıldığı fuarda ev-ofis mobilyaları, mutfak ve bahçe mobilyaları, genç odaları, masa-sandalye grupları, dekorasyon ürünleri ile yan sanayi ürünleri sergileniyor.
1.3 milyon konut satıldı 511 bini için izin alındıGeçtiğimiz yıl inşaat sektörü 19.7 büyüme oranıyla rekor kırarken, satılan konut sayısı 1.3 milyon, yapı ruhsatı alan konut sayısı 511 bin oldu. Yapı ruhsatı alan daire sayısı bir önceki yıla göre yüzde 55 arttı.
30 bin Türk mimar özür bekliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''ın, proje yarışmasına Türk mimarların çağrılmama nedenini "Herkes ipek kumaş dikemez" diye açıklamasına meslektaşları tepki gösterdi: Bu mesleğe hakaret.
Dünya Harikaları TehlikedeABD’nin ünlü dergisi Newsweek, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan dünyanın 7 harikasını mercek altına aldı.
Mimar Kadir Topbaş meslektaşlarını kızdırdıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kartal Sanayi Bölgesi merkezi iş alanları ve Küçükçekmece sahilinde iç-dış kumsal rekreasyon alanlarının planlanması için açılan yarışmaya Türk mimarların davet edilmemesini, "İpek kumaşı herkes dikemez. Dikebilecek kişilerle temasa geçtik" diyerek açıkladı.
Selinus Antik Kenti''nde bahar kazısıAntalya''nın Gazipaşa ilçesindeki Selinus Antik Kenti''nde 2006 bahar dönemi kazısı başladı.
UNESCO''dan İstanbul''a incelemeUNESCO heyeti İstanbul''u teftiş için bugün Türkiye''ye geliyor. Heyet, restorasyonları, projeleri, tarihi dokunun ne kadar korunabildiğini inceleyecek.
E-5 12 şeride çıkarılacak, otobüs ve minibüsler yan yoldan gidecekİstanbul’da ‘ulaşımın aort damarı’ olarak tanımlanan E-5 Karayolu, Topkapı’dan Küçükçekmece’ye kadar genişletiliyor.
İnşaat işine de giren Torunlar’dan 1.300 evTorunlar Şirketler Grubu, Torun Yapı Şirketiyle Bursa’ya ‘Koru Park’ adlı bir projeyle bin 300 konut yaptırıyor.
Dünya Mirası İstanbul''a Ismarlanan ProjelerTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul''un plansız büyümesinin önüne geçilmesi ve İstanbul''un yeni imar ve ulaşım master planlarının oluşturulması amacıyla bir basın toplantısı yaptı.
RAF Ürün Dergisi’nin İlk Sayısı Çıktıİki ayda bir yayınan RAF, seçkin bir ürün dergisi olacak şekilde tasarlandı. Mimarlık ofislerinde projelerde kullanılmak üzere yeni ve seçkin ürünlere ve malzemelere, kısa zamanda ulaşılmasını hedefleyen bu yayın, profesyonel tanıtımlar içeriyor. 5 yıldır yayında olan Arkitera.com’un en yoğun takip edilen bölümü haline gelen Ürün Tanıtımı Bölümü’nün başarısından ve deneyimlerinden yola çıkılarak ve çok sayıda mimarlık ofisinin görüşleri alınarak hazırlanan dergi, mimarlık ofislerine, müteahhitlik firmalarının ve büyük yatırımcıların satınalma pozisyonundaki kişilerin adreslerine ücretsiz olarak gönderildi. Kasım ayı sayısı 6.000 kişiye ulaşmış olan RAF Ürün Dergisi’nin abone sayısı 7.000’e ulaştı.
İzmir Kemeraltı Girişimiİzmir SMD-Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Kenti’ni ilgilendiren yeni bir Sivil Girişim’in öncülüğünü yapıyor.
3. Ulusal Çatı ve Cephe Kaplamalarında Çağdaş Malzeme ve Teknolojiler Sempozyumu Ekim Ayında GerçekleştirilecekÇatı ve cephe sistemlerinin araştırma, geliştirme, tasarım, yapım, kullanım ve dönüştürme süreçlerinde söz konusu olan konsept, malzeme ve teknoloji alanlarında bugüne kadar yapılmış çalışmaların sonuçlarını ilgili kesimlere aktarmayı amaçlıyor.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.