Haberler

8 Haziran 2010, Salı

Megakentten Meta KenteMegakentten Meta Kente1950''de nüfusu 8 milyondan fazla yalnızca iki tane büyük şehir vardı: Londra ve New York. Bundan bir 10 yıl sonrasında da Tokyo bunlara katıldı. Bu üçlü, Amerikan sosyolog Saskia Sassen''in "küresel kentler" olarak tanımladığı, güçlerini imparatorluklarından değil de ekonomik etkilerden alan kentsel merkezler kavramının çekirdeğini şekillendirdi. Dünya''nın malvarlığı bu şehirler vasıtasıyla geçti - genellikle kağıt üzerinde olsa bile- Onlar, insanların fırsatları paylaşmak için doluşmasını hızlı bir şekilde arttırdı. Haberin Devamı
"Balçova Arsaları"na zemin etüdü "Balçova Arsaları"na zemin etüdü İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Arsa Mağdurları''nın sorununa çözüm olacak planlama için zemin etüdü çalışmalarını tamamladı. 53 hektarlık alanda 2.861 metrekarelik bir bölüm "dikkat edilmesi gereken dolgu alanı" olarak belirlendi.
 "Uçan araba" Türkiye''de üretilecek "Uçan araba" Türkiye''de üretilecek Türkiye''de hayallerin sınırını bile zorlayan bir ilk gerçekleşiyor. Planet Green şirketi, ''Uçan Araba'' projesinin seri üretiminin Türkiye''de yapılması kararı aldı.
Mavi tunelin yarısı bittiMavi tunelin yarısı bitti17 kilometre uzunluğundaki tünelin 8.3 kilometresi tamamlandı. Mavi tünel için 17 aralık 2011, suyun akacağı tarih olarak belirlendi. Yaklaşık 650 bin hektar alanı suya kavuşturacak olan projeyle yüzde 50''leri aşacak bir ürün artışı yaşanması bekleniyor.
47 yıllık sema hasreti sona eriyor 47 yıllık sema hasreti sona eriyor Evliya Çelebi''nin Seyahat-name''sinde, "Mamur, binası güzel, İrem bağı gibi içinde limon, turunç ve gülistanı olan bir mekân..." diye anlattığı Trablus Mevlevihanesi, eski ihtişamına kavuşuyor. Lübnan iç savaşında yıkılan 392 yıllık tekkenin önümüzdeki ay açılması planlanıyor.
TOKİ 200 milyon liralık hafriyat ihalesini yeniliyorTOKİ 200 milyon liralık hafriyat ihalesini yeniliyorTOKİ iptal ettiği İstanbul Kayabaşı''nda, maden ocağı boşluğunun hafriyat alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yeniliyor. Yapılacak yeni ihalenin de 200 milyon liranın üzerinde bir teklifle sonuçlanması bekleniyor.
Problemli şehir manzaralarıProblemli şehir manzaralarıOutlet/İhraç Fazlası Sanat, kent temalı resimleriyle iki sanatçıyı birden ağırlıyor. Kente ilişkin sorunları ve hayalleri sorgulayan sergilerde sanatçı Hakan Kırdar ‘Problemli Manzara’ ve Merve Şendil ‘Üç Şehrin Hikâyesi’ başlıklı çalışmaları ile kent yaşamına dair farklı bakış açılarını dile getiriyor. İzmirli sanatçı Hakan Kırdar alışıldık güzel manzara resimlerinden farklı olarak, her gün kent yaşamında karşılaştığımız objelerden oluşan manzaradan yansıyan problemleri sorgularken, Merve Şendil kurgusal anlatılarla hayallerindeki renkli kent yaşamını sanatseverlere aktarıyor. ‘Problemli Manzara’ ve ‘Üç Şehrin Hikâyesi’ 19 Haziran’a kadar pazar - pazartesi hariç her gün Çukurcuma’daki Outlet/İhraç Fazlası Sanat’ta görülebilir.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
''Pisa Kulesi'' koltuğunu kaptırdı!''Pisa Kulesi'' koltuğunu kaptırdı!Abu Dabi''de inşaatı süren bir gökdelen, dünyanın en eğik kulesi unvanını İtalya''daki Pisa Kulesi''nden aldı. Birleşik Arap Emirlikleri basınının haberinde, 160 metre yüksekliğindeki 35 katlı "Capital Gate" adlı gökdelenin bu unvanının Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edildiği belirtildi. Pisa Kulesi’nin aksine, mimarların gökdelenin 12. kattan itibaren eğik olmasını istedikleri kaydedildi. İnşaatı bu yılın sonunda bitmesi planlanan ve beş yıldızlı bir otelle büroların bulunacağı gökdelenin eğikliğinin 18 derece olduğu, bu eğikliğin Pisa Kulesi’ninkinden dört kat fazla olduğu kaydedildi.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Sponsor aranıyorSponsor aranıyorKaraburun''da dalış turizmini geliştirmek için kurulan sualtı arkeoparka hibe edilen, Kıbrıs Harekâtı''nda kullanılmış kargo uçağının uygun şekilde batırılması için sponsor aranıyor.
Dördüncü köprüye hazır mısınız?Dördüncü köprüye hazır mısınız?Karayolları 17. Şube Müdürlüğü 12 yıl önce İstanbul''a yeni köprü için altı koridoru değerlendirdi. Yıllar sonra bunların en ''olumsuz''u benimsendi. Karayolculara göre bu köprü bir ''çözüm'' değil...
Organize Sanayi''ye dev itfaiye istasyonuOrganize Sanayi''ye dev itfaiye istasyonuDudullu Organize Sanayi Bölgesi yönetimince yaptırılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına devredilen Ümraniye Dudullu OSB İtfaiye İstasyonu hizmete girdi. Bin 260 metrekare alana kurulu itfaiye istasyonu, 5 araç, 72 personelle hizmete soktuklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet, belediye olarak, 2.5 milyon TL''ye inşa edilen istasyonu en modern itfaiye araçlarıyla donattıklarını söyledi. İstanbul itfaiyesinde yapılan yeniliklerle, gelinen son noktayı da anlatan Selamet, 2004''te 292 olan araç sayısını 604''e çıkardıklarını söyledi.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
İstanbul sekiz bin yıllık geçmişiyle kendi sahnesindeİstanbul sekiz bin yıllık geçmişiyle kendi sahnesindeSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi''nin (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın işbirliğiyle ve Sabancı Holding''in sponsorluğunda düzenlediği, "Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-Bir Başkentin 8000 Yılı" sergisi 4 Haziran Cuma akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan''ın katılımıyla açıldı.
40 yıl sonra hatırlattık Manisa''ya gölet yapılıyor40 yıl sonra hatırlattık Manisa''ya gölet yapılıyorSarmaşık ekimizdeki köşeyi okuyup projeye geçen sürede tek çivi dahi çakılmadığını gören İl Genel Meclisi Başkanı Yıldız, "DSİ arşivlerinden çıkarıp temelini atacağız. 2001 sonunda bitecek" dedi.
İzmir''in silüeti değişecekİzmir''in silüeti değişecekİnşaatı sırasında bin kişiye iş imkanı sağlayacak ikiz kulelerin tamamlandığında yaklaşık 4 bin kişinin çalışacağı dev bir kompleks haline geleceği bildirildi.
Ekoturistler için yeni bir rotaEkoturistler için yeni bir rotaÇok sayıda farklı endemik türleri bünyesinde barındıran Van ve çevresinde, biyolojik çeşitliliği doğal ortamında görmek isteyen ekoturistler için, rotalar belirlendi.
Beş farklı kimliğin hüküm sürdüğü uygarlıklar kentiBeş farklı kimliğin hüküm sürdüğü uygarlıklar kentiAntakya; Arap, Hristiyan, Müslüman, Ermeni ve Musevi kültürünü yaşatan tam bir sentez. İlk Hristiyan kelimesi buradan çıkmış. Burası aynı zamanda Hac yeri. Büyük İskender suyunu çok beğenmiş, "Annemin suyu kadar tatlı" demiş.
Tarih ve meydanTarih ve meydanAkdenizlilik bizim için kağıt üstündedir. Biz şaraptan ve meydandan nasip almamış bir milletiz. Şarapsızlık bizde yemeğin uzamamasına, meydansızlık hayatın kısalmasına yol açar.
Asfalt çöktü, D-100 trafiğe kapandıAsfalt çöktü, D-100 trafiğe kapandıKadıköy-Kartal Metro İnşaatı nedeniyle, D-100 karayolu Bostancı köprüsü altında, asfaltta, 7 metre derinliğinde çökme meydana geldi.
Velux ile Danimarka''ya Gezi ve Ürünlerine Detaylı Bir Bakış FırsatıVelux ile Danimarka''ya Gezi ve Ürünlerine Detaylı Bir Bakış FırsatıDanimarkalı yapı malzemesi firması Velux''ün ismi mimarlar için çatı pencereleri ile özdeşlemiş durumda. Bu izlenim 3-4 Haziran tarihlerinde Velux tarafından Danimarka''ya yapılan gezi ile farklı bir boyuta taşındı. Velux''ün, sürdürülebilir yaşam konusuna odaklanan projelerini, ürünlerini yerinde görmek geziye katılan mimarlar için oldukça ilham vericiydi.
"Üniversiteyi bize verin""Üniversiteyi bize verin"Aliağa Belediye Başkanı Oğuz, Kemalpaşa Belediye Başkanı Karakayalı ve Menemen Belediye Başkanı Şahin, "İmar planlarında yerleri ayrıldı. Bu konuda en doğru tercih biziz" diye konuştu.
Tarihi tekkeydi kültür merkezi olduTarihi tekkeydi kültür merkezi oldu18. yüzyılda Sertarikzâde Mehmet Emin Efendi''nin adına yaptırılan tekke, kültür merkezine dönüştü. Sertarikzade Kültür Merkezi''nde "Geleneksel Türk Sanatları" ve "Klasik Türk Musikisi" eğitimleri verilecek. Merkezde Sema Gösterisi, Sanat Camiası ile Söyleşiler, Mesnevi Okumaları, Geleneksel Sertarikzâde Ödülleri için çalışmalar da gerçekleştirilecek. 18. yüzyılda Cerrahi dergahı olan yapı, dönemin tasavvuf hayatına bir çok sanatkar, müzik ve bilim adamı kazandırmıştı.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Kendi standını tasarladı sokakta krep satıyor Kendi standını tasarladı sokakta krep satıyor İTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olan Beyza Paksın, akranları gibi bir plazada çalışmayı hayal etmek yerine, kendi fikrini hayata geçirdi. Moda Caddesi''nin köşesine kurduğu ''Crepevi'' standında krep yapıp satıyor. Siz de yolunuzu Moda''ya düşürün, onun bu girişimine destek olun.
Tarihi Kentler BuluşmasıTarihi Kentler BuluşmasıTarihi Kentler Birliği''ne üye 250 belediye başkanı Tokat''ın Zile ilçesinde buluşacak.
Şişli''nin ilk bisiklet park alanı açıldıŞişli''nin ilk bisiklet park alanı açıldıŞişli Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında "Küresel Isınma Mücadelesinde CO2 Salınımı Azaltılması" amacıyla Şişli''de bisiklet park alanları açıyor. Şişli Belediyesi''nin Cevahir Alışveriş Merkezi ve Bisikletliler Derneği ile bir araya gelerek gerçekleştirdiği Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde; Cevahir AVM önünde ilçe halkının da katılımıyla bisiklet park alanı açılışı gerçekleşti. Belediye, proje kapsamında küresel sorunun çözümünde, enerji verimliliğinin desteklenmesi, trafik yoğunluğunun azaltılması, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyumu sağlayacak tüm çabaları desteklemekte.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Sanatın içinden yürüyerek geçinSanatın içinden yürüyerek geçinİngiliz çağdaş sanatçı Antony Gormley, Londra''da bulunan galeri White Cube''de bugünden itibaren sergilenecek olan Breathing Room III adlı yeni sanat eserinde, izleyicilere eserin içinde yürüme şansı sunuyor. Parçalara bölünmüş dev bir labirente benzeyen eser, insan vücudu ve mimari ilişkisini konu alıyor. İzleyiciler eserin içerisinde dolaşarak dışarıdan gördükleri yapının bir parçası olabiliyor.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Kim Misafir Olmak İsterKim Misafir Olmak İsterDünyanın çöpten yapılan ilk oteli İtalya''nın başkenti Roma''da açıldı
Pisa ünvanını kaptırdıPisa ünvanını kaptırdıAbu Dabi''de inşaatı süren bir gökdelenin, dünyanın en eğik kulesi unvanını İtalya''daki Pisa Kulesi''nden aldığı bildirildi.
Dev, dişi ve metaldenDev, dişi ve metaldenÇağdaş sanatın öncüsü Louise Bourgeois, New York''ta 98 yaşında hayatını kaybetti. Yaşamının sonuna dek üretmeye devam eden Bourgeois''yı, kendi röportajlarından bir derlemeyle anıyoruz.
Yuvadan Ayrılan Çırak Mimarlar Şöhrete KavuşuyorYuvadan Ayrılan Çırak Mimarlar Şöhrete KavuşuyorMadonna''nın desteklediği Malawi''yi Kalkındırma Kız Akademisi (üstte). New York''taki PS 1 için tasarlanan Direk Dansı adlı eserin tasviri.
Şehrin Parçaları Adalar gibi ŞekilleniyorŞehrin Parçaları Adalar gibi ŞekilleniyorFotoğrafçı Bas Princen''ın "sığınak" isimli son sergisi Strorefront for Art and Architecture''da açıldı ve bu harika seri, büyük ilgi topladı. Storefront, sergiyi "fotografik kurgu" olarak tanımlıyor. Bu çalışma her ne kadar Ortadoğu ve Türkiye''ye yapılan uzun süreli beş seyahat (İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai)ve araştırmanın sonucu olsa da sadece çok basit bir şekilde, merkezi olmayan, olağandışı büyüyen, ayrıca göçle gelen dokuyu araştırmak için bir kent laboratuvarı, kıtasan ölçekte akımların incelenebileceği bir yer de olabilen hayali şehir olarak karşımıza çıkıyor.
Kopenhag yarın "Anadolu şehri" olacakKopenhag yarın "Anadolu şehri" olacakDanimarka yarın gerçekleştirilecek olan Anadolu kültür gününe hazırlanıyor. Başkent Kopenhag''ın merkezindeki Belediye Meydanında (Radhuspladsen) gerçekleştirilecek programa binlerce kişinin katılması bekleniyor.
Antik kiliseyi cami yaptılarAntik kiliseyi cami yaptılarArtvin''in Yusufeli ilçesine bağlı 300 haneli Altıparmak köyünde, Gürcü Kralı David Magistros tarafından 973 yılında yaptırılan kiliseye kuzey, güney ve batı duvarı ortasındaki üç kapı açıklığından giriliyordu. Ancak köylüler 1959''da camiye çevirdikleri kilisenin kuzey ve güneydeki kapılarını duvar örerek kapattı. Kilisedeki freskleri kireçle boyayan köylüler bir de portatif minber koydu. Diyanet İşleri Başkanlığı 3 yıl öncesine kadar buraya imam atadı. Ancak köyün merkezinde yeni bir cami yapılınca imam ataması durdu. Bunun üzerine köylüler bir yıl önce Selahattin Topuz''u (36) imam yaparak maaşa bağladı. İmam Topuz, "Gözümü açtığımda burası camiydi. O yüzden kilise gözüyle hiç bakamadım. Sonuçta kilise ama Hıristiyanlar da, biz de aynı Allah''a inanıyoruz. Sadece dinimiz farklı" diyor. Topuz, cuma namazlarında bu yapıyı köye kazandıranlara dua ettirdiğini" dediğini söylüyor.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Ulaş Özdemir Yazan: Ümit Uzun
 2 milyar liralık kamu arazi satışına onay 2 milyar liralık kamu arazi satışına onayBütçe gelirlerini artırmayı hedefleyen Maliye, yeni bir kaynak daha buldu. İki milyar lira değerindeki kamu taşınmazının satışı için onay çıktı.
Keşfedilmemiş cennet: Kabak KoyuKeşfedilmemiş cennet: Kabak KoyuŞehir stresinden sıkılanlara, dingin bir yaz isteyenlere Fethiye- Kabak Koyu tatilini ısrarla önerir şimdiden iyi tatiller dileriz.
İtalya''dan müze manzaralarıİtalya''dan müze manzaralarıZaha Hadid''in tasarladığı İtalya''daki çağdaş sanat müzesinin açılışında neler yaşandı? Mardin''de bienal başlıyor. Sanat dünyasından son dedikoduları Adalet Cingöz aktarıyor.
İnciraltı planları bir ay sonra hazırİnciraltı planları bir ay sonra hazırİnciraltı Planlaması İstişare Toplantısı gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO 2015 adaylığının ardından bölgede yeni bir planlama gereğinin hissedildiğini belirtti.
Haydarpaşa Garı''na sanat geldi Haydarpaşa Garı''na sanat geldi Etkinlikler yarın 21.30''da Tiyatro Oyunevi''nin sahnelediği Beklerken oyunuyla son bulacak. Son konseri ise Göçebe Şarkılar bugün verecek. Haydarpaşa Tren Garı; tiyatro, sinema ve dans gösterileriyle adeta bir sanat merkezine dönüştü. Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın düzenlediği etkinlikler, bekleme salonlarında ve vagonlarda yapılıyor.
Gökçeada havaalanı açılıyorGökçeada havaalanı açılıyorDaha önce yasak bölge olan mevki "insani uçuşlar" için açılacak. ''''Yasak bölge''''de olduğu için uçuşların yapılamadığı Gökçeada Havaalanı, 19 Haziranda sadece ''''insani uçuşlar'''' için açılacak. Gökçeada Havaalanına, prefabrik bir terminal binası, apron ve giriş-çıkış noktalarının yapımını tamamlayan DHMİ Genel Müdürlüğü, havaalanını 19 Haziranda açmayı planlıyor. Gökçeada Havaalanında çalışacak DHMİ personelinin görevlendirilmesi konusunda da sona gelindi. Yetkililer, ''''yasak bölge''''de olan Gökçeada''da yer alan havaalanının sadece insani uçuşlar için kullanılacağını kaydetti.
Tarih: 7 Haziran 2010
Dedeman Antakya''dan çekildiDedeman Antakya''dan çekildiDedeman Otelcilik, zincirin 17. oteli olarak 2007 yılında Antakya''da açtığı Dedeman Antakya otelin işletmesinden çekildi. Yatırımı Çankaya şirketler grubuna ait olan otelin işletmesini dün itibariyle devrettiklerini doğrulayan Dedeman Otelleri Akdeniz Bölge Müdürü Tayfun Döşkaya," Yatırımcımızla görüşerek ve anlaşarak ayrıldık" dedi. Döşkaya, bölgede grubun standartlarına uygun başka yatırımlar için yatırımcılarla görüşmeye açık olduklarını da sözlerine ekledi.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Çöpü denize mi dökelim?Çöpü denize mi dökelim?Başkan Aziz Kocaoğlu''nun, Torbalı''da kurulması planlanan çöp deponi tesisi nedeniyle protesto edilmesinin yanlış olduğunu kaydeden Tatar, "Anlamadan, dinlemeden karşı çıkmak yanlış" dedi.
Çin''in Yeni Hong Kong''u: ÇongçingÇin''in Yeni Hong Kong''u: ÇongçingÇin''in güney batısında bulunan Çongçing, 32 milyonluk nüfusu ve yüksek kalkınma hızıyla göz kamaştırıyor.
Stratejik Çevresel Degerlendirme Tehdit mi Fırsat mı?Stratejik Çevresel Degerlendirme Tehdit mi Fırsat mı?"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak."
 Şimdi Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vakti... Şimdi Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vakti... Vakit Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vaktidir! Her mevsim ayrı bir güzel olan Boğaz, yazın da muhteşem tablonun en güzelini sunuyor insana.
''Akaretler Mustafa Kemal Müzesi'' açılışa hazır''Akaretler Mustafa Kemal Müzesi'' açılışa hazırİstanbul Akaretler''de, Ulu Önder Atatürk''ün bir süre kaldığı ev, Vakıflar Genel Müdürlüğünce müze olarak açılışa hazır hale getirildi.
Pasifik adaları batmıyor, genişliyorPasifik adaları batmıyor, genişliyorKüresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesinin Pasifik Okyanusu''ndaki ''cennet adaları''nı sular altında bırakacağı tezi başka bir bilimsel araştırma ile çürütüldü. Yeni Zelandalı bilim adamları, Pasifik''te bulunan 27 adayı inceledi. Bu adaların bugünkü halleri ile 60 yıl önce uydudan çekilmiş görüntüleri karşılaştırıldı. Geçen zaman diliminde deniz seviyesindeki 12 santimetrelik yükseliş de hesaba katılarak bu adalardan sadece 4''ünün küçüldüğü, diğerlerinin ise aynı yüzölçümüne sahip olduğu, hatta bazılarının daha da genişlediği belirlendi.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
İstanbul''un 8 bin yılı İstanbul''un 8 bin yılı İstanbul bir sergiye sığar mı? Bu kışkırtıcı sorunun cevabı Sabancı Müzesi''nde açılan "Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a - Bir Başkentin 8000 Yılı" sergisinde sanatseverleri bekliyor. Baştan söyleyelim yılın en iyisi denilebilecek bu sergide İstanbul''a dair her şey var. Daha önce Paris''te minik bir provası yapılan ve dünyanın kırk farklı müzesinden beş yüz eserin yer aldığı sergi, ziyaretçilerini 8 bin yıllık tarihÎ bir yolculuğa çıkarıyor.
ABD''li muhafazakarlar ayaklandıABD''li muhafazakarlar ayaklandıAmerikalı muhafazakarlar, New York''un Manhattan bölgesinde 11 Eylül saldırısında yıkılan İkiz Kuleler''in yerinde bir cami inşa edilmesi projesine karşı harekete geçti. Amerika''nın İslamlaşmasını Durdurun adlı bir grup, internet sitesinden ve grup üyelerinin kendi bloglarından yaptıkları çağrılarda, kuleler yıkıldıktan sonra boş kalan ve Ground Zero (Sıfır Nokta) adı verilen bölgeye bir İslam Kültür Merkezi ile cami yapılması planlarına karşı çıkıyor.
Ev Sahiplerinin Rüyalarını Öldüren Kişi Kapıyı ÇalıncaEv Sahiplerinin Rüyalarını Öldüren Kişi Kapıyı Çalıncaİknayla evlerini boşaltmayanları çıkarmak şerife kalıyor. Eğer kapınızın önünde Joseph Laubinger''i görürseniz, eşyalarınızı toplamaya başlayın. Onun varlığı evinizi elinizde tutabilecek bütün seçeneklerin tükendiği anlamına geliyor.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
İşte Kültür Merkezi, İstanbulOrkestra çukurlu salonu olmadığı için adam gibi opera ve bale temsili yapamayan İstanbul''da kış geçirmenin ayıbını yaşadık. Hem de Avrupa Kültür Başkenti olduğu 2010 yılında.
Denizli, sağlık merkezi olduTavas, Acıpayam ve Çameli ilçelerine yeni hastane binaları yapılacağını ifade eden Bakan Akdağ, Üçler mahallesinde kampus bölge hastanesi yapılacağını belirtti.
Çevre mücadelesi büyüyor EGE Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), 5 Haziran Dünya Çevre Günü''nde yaptığı basın toplantısında, yaşam alanlarına dönük tüm sermaye saldırılarına rağmen mücadelenin de her geçen gün büyüdüğünü açıkladı.
3. köprü mü İstanbul mu? Sarıyer Belediyesi tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi''nde ‘İstanbul mu, 3. Köprü mü?'' başlıklı bir panel düzenlendi.
İstanbul''da Ayazmalılara Ev Yok mu? TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi''nin başlattığı Ayazma/Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi için Ayazmalılara verilen sözler unutulunca, halk yeniden eylemlere başladı.
İstanbul''un en büyük meydanı olacakToplu Konut İdaresi, Kayabaşı''nda, maden ocağı boşluğunun hafriyat alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yenileyecek.
Kapalıçarşı müze mi olacak?Osmanlı İmparatorluğu''nun en şerefli ve büyük padişahı Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri ekonomiyi canlandırmak için ticaret merkezi olarak Kapalıçarşı''yı kurdurmuş.
“Meydan projesiyle Urla’nın cazibesi daha da artacak”Güzelbahçe Belediyesi, ilçeyi yaza hazırlıyor. Maltepe-Siteler arasındaki sahil şeridinde temizlik çalışmaları başlatıldı. Başkan Mustafa İnce, Körfez’in temizlenmesiyle vatandaşların denize girmek için tercih ettikleri yerlerin başında Güzelbahçe’nin geldiğini söyledi. İnce, şunları kaydetti: “Bu nedenle biz de sezon başlamadan tüm sahil bandımızın düzenlemelerini ve temizliğini yapıyoruz. Denize girilen bölgelere vatandaşlarımızın duş almaları için kabinler ve seyyar tuvaletler koyduk. İkinci limanda önümüzdeki günlerde güneşlenip dinlenebilecek betondan şezlonglar yapacağız, şemsiyeler koyacağız. İzmirlilerden tek ricamız, sahilleri nasıl görmek istiyorlarsa öyle bırakmaları.”
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Milliyet
İMO: TOKİ başkanına verilen ödül rant politikalarına verildi İnşaat Mühendisleri Odası Gazi Üniversitesi''nin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''a fahri doktor unvanı verilmesine tepki gösterdi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.