Haberler

8 Temmuz 2008, Salı

Arkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin, Türkiye’deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Arkiv Seçkileri projesinin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye’de bir yıl içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, okunabilir bir kaynak oluşturmak olan Arkiv Seçkileri projesi, Türkiye’nin tek mimarlık başvuru kaynağı olan Arkiv üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci, geçtiğimiz hafta yapılan ikinci etap değerlendirmeleriyle tamamlandı.
Haberin Devamı
TOKİ’den yeni konut atağıTOKİ’den yeni konut atağıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yabancılar için de Çanakkale’den Hatay Körfezine kadarki sahil bandında projeler geliştireceklerini, bunlara da 5-6 ay içinde başlanacağını bildirdi.
Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması SonuçlandıUluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması SonuçlandıFarklı tasarım disiplinlerine ilişkin fikirleriyle 50’ye yakın adayın katıldığı Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması, İngiltere Başkonsolosluğu’nda düzenlenen bir törenle sonuçlandı.
Orman yangını evlere sıçradıOrman yangını evlere sıçradıMersin''in Gülnar ilçesinde çamlık alanda çıkan yangın çevredeki evlere sıçradı. Yangında 2 kişi yaşamını yitirdi. Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, yangında ölü sayısının 4'' e çıktığına dair bilgiler alıdıklarını söyledi.
Ünlü mimarın kulesi ‘erkeksi’ olmayınca...Ünlü mimarın kulesi ‘erkeksi’ olmayınca...Berlusconi, Libeskind’ın eğimli kulesi için “Milano’da yeterince çükü kalkmayan var” yorumu yaptı.
Başkan Topbaş’ın Tepebaşı’ndaki hayali gerçekleşiyor…Başkan Topbaş’ın Tepebaşı’ndaki hayali gerçekleşiyor…Tepebaşı’nda TRT stüdyolarının ve İMP’nin bulunduğu alana, projesini dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin çizdiği ve içinde dram tiyatrosu ile konser salonunun da bulunacağı muhteşem bir kültür merkezi yapılacak. Başkan Topbaş, projenin müjdesini merkezin yapımına talip olan İşadamı İnan Kıraç ile birlikte verdi.
M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine AtandıM. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine Atandı47 yıllık tecrübesiyle gayrimenkul sektörünün lideri olan Soyak, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderliği sağlamak hedefiyle organizasyon yapısını geliştiriyor. Bu kapsamda, 1998 yılından beri Soyak Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde çalışan, 2001 yılından bu yana da Soyak Yapı’da Genel Müdürlük görevini yürüten ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi olan M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekili görevine atandı.
En mutlu şehir DublinEn mutlu şehir DublinDublin, İrlanda''nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey nehrinin ağzında yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ''dan beri İrlanda''nın başkentidir.
‘Belediye şirketi tarihi binaları yıktı’‘Belediye şirketi tarihi binaları yıktı’İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası” listesinden çıkarılıp çıkarılmayacağını belirleyecek olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) heyetinin inceleme raporu, Dünya Mirası Komitesi’nin Kanada’nın Québec kentinde yaptığı 32. toplantıda görüşüldü. Komite, raporda dikkat çekilen eksikliklerin tamamlanması konusunda İstanbul’a 2009’a kadar süre verdi ve İstanbul’la ilgili nihai kararı 33. toplantıya bıraktı.
UNESCO''dan İstanbul''a 2009''a kadar mühletUNESCO''dan İstanbul''a 2009''a kadar mühletBM''nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi, eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul''a 2009''a kadar mühlet verdi.
İşte Pina’da ağaç katliamının fotoğrafıİşte Pina’da ağaç katliamının fotoğrafıGüllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası, otel yapımı için denizin kaçak olarak doldurulması ile gündeme gelmişti.
Neva Nehri kıyılarındaNeva Nehri kıyılarındaSt. Petersburg’un her köşesinde bir tarih var. Topu topu üç asırlık bir başkentin bu kadar dolu olması, ancak onun ardındaki halkın dinamizmi ve zengin muhtevası ile açıklanabilir.
Havana: Eski ile Yeni ArasındaHavana: Eski ile Yeni ArasındaKristof Kolomb, 28 Eylül 1492''de Küba''yı “insan gözünün görmüş olduğu en güzel kara parçası” olarak nitelendirmişti. Havana ise, eski dünya ile yeni dünya arası bir geçiş köprüsü olduğundan büyük zenginlikler bir zamanlar buraya geldi ve buradan geçti. Bu nedenle, çok zengin bir kültürel mirasa sahip olan Havana’nın bir dönem İspanya’nın güneyi ve Kanarya Adaları''nın etkisi altında kaldığını, 18.yy’da Barok tarz mimarinin etkisi altına girerek tüm meydanlarında bu tarzı hissettirerek yaşadığını, sonrasında devreye giren neo-klasik mimari ile de müthiş bir eklektik yapıya kavuştuğu görülür.
Küresel Isınırken Mimarlar da Isınır mı?Küresel Isınırken Mimarlar da Isınır mı?Henüz bitirdiğimiz yüzyılın başlarında cezaevine girip 20 - 30 yıl içerde kalanlar dışarı çıktıklarında büyük bir sürprizle karşılaştılar. Dünya şimdi daha güzeldi.
‘Türkiye’den iki kredi kartıyla ev almak mümkün’‘Türkiye’den iki kredi kartıyla ev almak mümkün’Yabancılara mal satışına ilişkin yasa TBMM’den geçerken İngiliz mülk alıcılarının, fiyatların düşük olduğu Türkiye’ye aktığı, yatırımcıların da Türkiye’nin AB’ye girmesi halinde fiyatların fırlamasını beklediği bildirildi.
10 soruda KEY10 soruda KEYSosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, KEY’le ilgili en çok merak edilen 10 soruyu NTVMSNBC okurları için yanıtladı. Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinin ne zaman yapılacağı henüz netleşmedi.
Öküz Mehmet Paşa''dan Kuşadası''na yadigarÖküz Mehmet Paşa''dan Kuşadası''na yadigarAyıptır söylemesi yolumuz Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı''na düştü. Hayır, işin içinde şaka falan yok, otelin adı gerçekten bu.
Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yenilenerek hizmete alındıHarbiye Açıkhava Tiyatrosu yenilenerek hizmete alındıIMF ve Dünya Bankası ortak Genel Kurul Toplantısı Harbiye Kültür Vadisi''nde yapılacak. Aralarında hazine bakanları, finans kululuşları yöneticilerinin de bulunduğu 23 bin kişi katılacak.
Bahçedeki fıskiyeler dans pistine dönüşüyorBahçedeki fıskiyeler dans pistine dönüşüyorBir ara Et ve Balık Kurumu’nun deposu olarak kullanılan Atik Ali Paşa Yalısı artık beş yıldızlı bir otel: Four Seasons Hotel Istanbul At The Bosphorus.
Doğu Anadolu’ya turizm aşısıDoğu Anadolu’ya turizm aşısıDoğu Anadolu’yu turizme kazandırmayı amaçlayan proje kapsamında ilk pansiyonlar açılıyor. UNDP ile Turizm Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü projenin kaynağı Efes’ten.
Diyarbakır güneş topluyorDiyarbakır güneş topluyorDiyarbakır’da, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ve Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü (UNDP), Dicle Üniversitesi ile Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği ortaklığında enerjisinin tamamını doğadan alan bir Güneş Evi yapıldı.
Kuzey Ege''nin incisi: BozcaadaKuzey Ege''nin incisi: BozcaadaÜzüm bağları, taş evleri, daracık sokakları, Arnavut kaldırımları, masmavi denizi, birbirinden lezzetli deniz ürünleri ve başka yerde tadamayacağınız şarapları ile Bozcaada, huzur arayanlar için ideal bir tatil rotası.
ArkiPARC.com.tr, Gayrimenkul Sektörünün Rehber ve Tartışma Ortamı İhtiyacına Çözüm GetiriyorArkiPARC.com.tr, Gayrimenkul Sektörünün Rehber ve Tartışma Ortamı İhtiyacına Çözüm GetiriyorNisan 2008’de, gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaç edinerek, gayrimenkul sektörünün nabzını tutacak bir iletişim platformu olma hedefiyle yayın hayatına başlayan, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni yayını www.arkiparc.com.tr gelişmeye devam ediyor.
Metin Hepgüler''le Gerçekleştirdiğimiz Söyleşiye Doğan Tekeli''den Gelen YanıtMetin Hepgüler''le Gerçekleştirdiğimiz Söyleşiye Doğan Tekeli''den Gelen YanıtArkitera Mimarlık Merkezi olarak, Metin Hepgüler''le bir söyleşi gerçekleştirmiş ve bu söyleşiyi geçtiğimiz günlerde yayına açmıştık. Söyleşide ismi geçen, Site Kollektif''in kurucu ortaklarından Dr. Yüksek Mühendis Mimar Doğan Tekeli, kendisiyle ilgili iddialara cevap veren bir yazı gönderdi. Yazı elimize ulaştıktan sonra bir yayın kurulu toplantısı düzenleyerek, tarafsızlığımızı koruyabilmek adına bu yazıyı ne şekilde yayınlamamız gerektiğini uzun süre tartıştık. Fakat hem tarafsızlığımızı korumak hem de söz konusu iddialara cevap hakkı doğduğu için yazıyı ana sayfada yayınlamayı uygun gördük. Doğan Tekeli''nin konuyla ilgili sözleri şu şekilde...
Kaynaklar''da Ucuz Arazi Satışı İddiasıİzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar beldesinde önceki gün gerçekleştirilen operasyon kapsamında, kanundaki yeni düzenlemeyle belediye tüzel kişiliğini kaybedecek olan Kaynaklar’da, bazı arazilerin ucuza satıldığı iddiası da inceleniyor.
Termik Santral Zehir SaçıyorKızıltepe İlçesi Kocalar Köyü sakinleri, köyün yanı başında kurulan termik santral yüzünden topraklarından yeterince verim alamadıklarını ileri sürdü.
Sinpaş, Marmaris''te 39 bin konut yapacakSinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Türkiye''nin büyük şehirlerinin yanı sıra konut talebinin yüksek olduğu sahil bölgelerinde de gelişmeye devam edecek. Şirket, Marmaris İçmeler''de Kızılkum Mevkii''nde 39 bin 307 metrekarelik arsada hasılat paylaşımı suretiyle proje geliştirmek üzere Avrasya Toplu Konut ile anlaşmaya vardı. Yerli ve yabancılara hitap edecek konseptte planlanan projenin yapımına 2009 yılının ikinci yarısında başlanacak.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Arsaları Tezgaha KoyacağızToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında dışarıdan kredi ve fon bulabileceklerini, yabancı ortak getirebileceklerini bildirdi.
Çevre yolu için yapılan köprüler ahır oldu!Burhan Özfatura döneminde trilyonlar harcanarak yapılan yollar, yağmur sularıyla bozulurken Söğütler mevkiindeki 60 metre uzunluğundaki iki köprü ineklere ahır oldu.
Türkiye''de ev alma tüyolarıThe Times gazetesi, Türkiye''deki emlak fırsatlarına işaret ederek fiyatların patlayacağını yazdı. Yabancılara mal satışına ilişkin yasa TBMM''den geçerken İngiliz mülk alıcılarının, fiyatların düşük olduğu Türkiye’ye aktığı, yatırımcıların da, Türkiye’nin AB’ye girmesi halinde fiyatların fırlamasını beklediği bildirildi.
Uşak''ta büyük dönüşümBelediye Başkanı Mesut Apaydın, kültürel ve sosyal projelerle Uşak''ın moden bir kent olduğunu söyledi. Kentin büyük bir dönüşüm yaşadığını belirten Apaydın, ''İzmir-Ankara otobanı ile hızlı tren projeleri Uşak''a çağ atlatacak'' dedi.
Başkan Topbaş’tan ‘suda tasarrufa devam’ çağrısı!Melen Çayı’nda azalma tespit edilmesine rağmen İstanbul’da suyla ilgili riskli bir durumun olmadığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Herkesin doğal kaynakları tüketirken çok dikkatli olması gerekiyor.
Yeni Fuar Alanına Dev Kamulaştırmaİzmir’e yeni fuar ve kongre merkezi kazandıracak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapacağı yaklaşık 10 milyon YTL’lık kamulaştırmanın bugüne değin 7.5 milyon YTL’sını mülk sahiplerine ödedi.
''İzmit''in tarihi kentsel dönüşümle korunabilir''İzmit''te çok sayıda tarihi binanın bulunduğunu bildiren Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, yapıların sağlıklı korunabilmesi için kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Yenice, bu konuda yeterli yetkilerinin olmadığını kaydetti.
İstanbul''un dev kongre oteli açılıyorİstanbul''un Anadolu Yakası''na önemli hareketlilik kazandıracak The Green Park Pendik Hotel & Convention Center, önümüzdeki yıl hizmete açılıyor.
Kovulmamak için bir yıldan az kaldıİstanbul yıllardır ucuna tutunduğu Dünya Kültür Mirası listesinden düşmek üzere. Son karar tarihi 1 Şubat 2009... Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi, eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul’a 2009’a kadar süre verdi.
İşte İzmir''in arsenik haritasıKarşıyaka, Çiğli ve Bornova''da içme suyundaki arsenik miktarı sınır değer olan litrede 10 mikrogramın üzerinde bulunuyor. Bu 3 yerleşim biriminde oran litrede 10-17 mikrogram arasında değişiyor. Diğer ilçelerde ise şu an için bir sorun yok.
Raylı sistemde sona doğru2008 yılı sonuna kadar toplam uzunluğu 34 kilometre olan 5 metro hattı açılıyor. Böylece raylı sistemlerin, toplu taşımacılıktaki oranı yüzde 15’lere çıkacak.
143 bin ton çöp dönüştürülecekBeyoğlu Belediyesi tarafından 2006 yılında başlatılan Ambalaj Atıkları Geri Dönüşümü Projesi başarıyla devam ediyor. Projenin 2 yıllık süresi boyunca 1 milyon 143 bin ton geri dönüşüm amaçlı çöp toplandı. 500 tonu kağıt, 350 tonu cam, 283 tonu metal kutu olmak üzere birçok atığın geri dönüşümü sağlandı. İstiklal Caddesi ve çevresi başta olmak üzere, Taksim, Kabataş, Fındıklı, Karaköy, Kasımpaşa, Sütlüce gibi geniş kapsamlı bir alanda, kamu kurumları, okullar ve iş yerlerinden toplama yapılıyor.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Gültekin Kaya
Çeşmealtı kurtarılıyorUrla İlçe Başkanı Latif Özkan, balıkçı barınağına kanal açılması için Ulaştırma Bakanlığı''ndan 300 bin YTL ödenek geldiğini açıkladı.
Tuz Gölü daha temiz olacakÇevresindeki yerleşim birimlerinden bırakılan atıklarla kirlenen Tuz Gölü’nü kurtaracak en önemli adım olan Konya Atık Su Arıtma Tesisi bitme aşamasına geldi. Van Gölü’nden sonra ülkenin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nü sularının azalması dışında tehdit eden en büyük etkenlerden birini de kentsel atıklar oluşturuyor. Konya, Kulu, Cihanbeyli, Eskil ve Şereflikoçhisar ile birçok beldenin atık suları, herhangi bir atık su arıtma tesisi kurulmadığı için Tuz Gölü’ne doğru akıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ahmet Sorgun, günde 140 bin metreküp atık su işleyecek ve 28.5 milyon dolara mal olacak olan tesisin yıl sonundan önce faaliyete geçirileceğini söyledi.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Vagon ihalesinde 2. kez hüsran yaşandıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kent içi metro ağını geliştirmek amacıyla çalışmalarına başladığı 3.4 kilometrelik Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro hattı ile 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular Metro Hatlarında çalıştırılmak üzere alınacak vagonların ihalesi ikinci defa hüsranla sonuçlandı.
Cumhurbaşkanı’ndan çevre sözüCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin küresel ısınmaya karşı uluslararası düzlemde verilmesi gereken mücadelede üzerine düşeni yapacağını belirtti.
Bölgesel kalkınma planı genişliyorGAP’ı bitirmek için kapsamlı bir eylem planını uygulamaya koyan hükümet, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesel kalkınma planları için de çalışma başlatıyor.
Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Arazi Geliştirme Konsept Proje İhalesiİstanbul Maslak''ta 21320 m2 arazimiz üzerindeki Vakıf Yönetim Kurulunun 16 Haziran 2008 tarih ve 6 sayılı kararında belirtilen şartların aynen muhafaza edilmesi suretiyle kapalı teklif usulü Arazi Geliştirme Konsept Proje ihalesi açılacaktır.
TOKİ''nin kredi notu BB(-)Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) kredi notunu BB (-) olarak belirledi.
Kiralar indi, alışveriş merkezlerini kurtarma planı devreye girdiMarkaların ve AVM’lerin zarar etmesini önlemek için 8 AVM; kira indirimi, katkı payı ve reklam desteğini kabul etti. Kira indirim oranları yüzde 10-50 arasında gerçekleşti.
İstanbul Design Week bu yıl 16-20 Ekim''deİstanbul ve Londra ofisleriyle tasarım alanında faaliyet gösteren iletişim ajansı dDf (dream design factory) tarafından organize edilen İstanbul Desing Week bu yıl 16-20 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. dDf Ajans Başkanı Prof. Dr. Esra Ekmekçi, 3 senedir devam eden İstanbul Design Week''in, her yıl artan başarısına endeksli olarak bu yıl İtalya''nın en önemli tasarım etkinliklerinden biri olan Zona Tortona''yı düzenleyen Design Partners ve dDf ortaklığında gerçekleşeceğini belirtti. Ekmekçi, iki firmanın birleşmesiyle kurulan Design in Turkey firmasının, Türk kültürünün canlı enerjisiyle İtalyan tecrübesini buluşturduğunu sözlerine ekledi.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Borova Yapı Kayı İnşaat''la anlaşma imzalıyorBorova Yapi Endustrisi, Kayı İnşaat ile ortak girişim (joint venture) anlaşması imzalıyor. Borova Yapı''dan dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası''na (İMKB) yapılan açıklamada, şirket yönetim kurulunun Kayı İnşaat ile ortak girişim anlaşması imzalanmasına karar verildiği bildirildi. Borsaya yapılan açıklamaya göre ayrıca, Gürcistan Cumhuriyeti Tiflis kentindeki otel, alisveris merkezi, konuttan kompleksi oluşan proje için GMT Real Estade Ltd firmasına teklif verilmesine karar verildi.
Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
TOKİ''ye rekor başvuruTOKİ, 2003 yılından bugüne kadar 81 il ve 431 ilçede 1042 şantiyede 315 bin 747 konut inşa etti.
Antalya sit alanında sürekli gösteri istemiyorAntalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özgen, Aspendos veya Perge gibi eserlerin sürekli etkinlikler için kullanımını eleştirdi.
11 Eylül''de sendeleyen şirketler mortgage ile ikinci yumruğu yediEmlak krizi başladığından bu yana sadece Wall Street şirketlerinin zararı bile 400 milyar doları geçti. 2008''in ikinci çeyreğine ilişkin gelen kar açıklamalarındaki düşüşlerle birlikte ise ABD''li şirketler son 4 çeyrekte üst üste olmak üzere karlarında düşüş yaşadı.
Çiğli’ye 5 yıldızlı alışveriş merkeziİzmir İl Özel İdaresi ile Çiğli Belediyesi’nin 4 bin 600 metrekare alanda inşaatı süren Alışveriş ve Kültür Merkezi 13 milyon Euro’ya malolacak. 150 yataklı otelin de yeralacağı merkezin yıl sonunda hizmete açılması planlanıyor.
Yabancıya Satmadığımız Sadece Toprağımız KalmıştıYabancılara mülk satışına belirli şartlarla izin veren Tapu Kanunu’nda değişiklik yapan kanun Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı’nın onayı ile yürürlüğe girecek.
İstanbul’a Guggenheim tarzı kültür merkeziSuna-İnan Kıraç Vakfı’nın yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırımla Tepebaşı’nda yapmayı planladığı "Suna Kıraç Kültür Merkezi" projesinde anlaşma sağlandı.
Kültür başkentinin merkez üssünü Kıraç inşa edecekİstanbul Tepebaşı''na inşa edilecek Suna Kıraç Kültür Merkezi''nin önündeki son engel de aşıldı. Kültür merkezinin yapılacağı alanda yüzde 20 hissesi olan TRT ile anlaşmaya varıldı. Suna-İnan Kıraç Vakfı, 200 milyon dolarlık projeyle İstanbul''a dev bir kültür merkezi kazandıracak.
Mimarların Uluslararası Birliği (UIA) Toplantısı29 Haziran - 3 Temmuz (08) günleri arasında İtalya’nın Torino kentindeydim. Mimarların Uluslararası Birliği’nin 23. toplantısı gerçekleşti orada...
Yerleşim alanında çöp transfer istasyonuÇaycuma halkı, çöplerin toplanması için belediye sınırları içerisinde kurulması planlanan Çöp Transfer İstasyonu’na tepki gösteriyor.
''Kentsel dönüşüm'' mü ''kültürel dönüşüm'' mü?Düne göre daha bir hızla dönen yerküre, bugün merkez kaçın da etkisiyle muhite doğru savrulmakta; yeryüzündeki bizler "hız" ve "haz" ekseninde gelgitler yaşarken, geleneksel değerlerimizin yanı sıra listeye ismini yazdıran yenileriyle de sıkı bir "halleşme"nin sınavını vermekteyiz.
25 yıllık Kumkapı balık hali taşınıyorİstanbul Kumkapı''daki Su Ürünleri Hali taşınıyor. Yaklaşık 27 bin metrekare alanda mevcut fiziki şartlarla ihtiyaca cevap veremeyen hal, Büyükçekmece Gürpınar Sahili''ne nakledilecek.
EXPO Zaragoza 2008''de, Türkiye''nin adı varSu ve Sürdürülebilir Kalkınma" temasıyla 14 Haziran''da İspanya''nın Zaragoza kentinde başlayan EXPO Zaragoza 2008''de en çok ilgiyi çeken ülke olan Türkiye, 13 Temmuz''daki Türk Milli Günü''nde dünyanın kalbini fethedecek.
TSMD Karum Davasını Kazandı2006 yılında Karum Alışveriş Merkezinde açıldıktan bir gün sonra Karum Yönetimi tarafından hiç bir gerekçe gösterilmeden kaldırılan TSMD "Mimarlıkta İrtica Var mı?" konulu sergi için Karum Yönetimine açılan davayı kazanmış bulunuyoruz. Karum''un hiç bir gerekçe göstermemesine rağmen, kaldırılma olayının Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok''un girişimi ile olduğu biliniyor. Serginin bir haftalık sergileme ücretinin defaten ödenmiş olmasına karşın, 2 günde baskı ile kaldırılmasına tepki olarak açılan dava ile ilgili olarak 30 Haziran 2008 tarihinde yapılan duruşmada mahkeme Karum''a karşı iddialarımızın haklılığına karar vermiş, Karum''un bakiye kira bedeli olan 514.28 YTL''nin TSMD''ye iadesine, 5,000.-YTL manevi tazminata mahkum edilmesine karar vermiştir.
Tarih: 7 Temmuz 2008
Gaziemir''deki yeni fuar alanı kamulaştırma bedellerinin yüzde 75''i arazi sahiplerine ödendiİzmir''in Gaziemir ilçesinde, Ege Serbest Bölgesi AŞ''nin (ESBAŞ) bitişiğinde bulunan ve bir bölümü İzmir-Çeşme-Aydın çevreyoluna bakan 330 bin metrekarelik arazinin yeni fuar ve kongre merkezi olarak düzenlenmesi için çalışmalar devam ediyor.
Sivas''ta kazma vurulan yerden tarih fışkırıyorSivas Selçuk Park içinde yapılan kazı çalışmaları kapsamında çok sayıda Osmanlı''dan kalma tarihî eser bulundu. Kazı çalışmalarının 2 hafta sonra tamamlanacağı belirtildi.
İznik''te Romalılardan kalma su kanalı bulunduBursa''nın İznik ilçesinde, Roma döneminden kaldığı öne sürülen taştan su kanalı bulundu. Kanaldan fışkıran suyun İznik büyüklüğündeki 2-3 yerleşim alanının ihtiyacını karşılayacağı öne sürüldü.
Dikkat plan yine devredeUnutmadık, unutturmayacağız diye yazmıştım dün. Hükümet 3 yıl önce bir yasa tasarısı hazırlamıştı. Tasarı Atatürk Orman Çiftliği ile ilgiliydi.
Kelepir fiyata konut isteyene Türk sahillerini adres gösterdiThe Times gazetesi, Türkiye''deki emlak fırsatlarını İngilizlerin gündemine taşıdı. İngiliz gazete, Türk sahillerinde bir yerin 35 bin sterlin gibi düşük bir fiyattan alınabileceğini belirtirken, kurnaz bir çiftin küçük bir depozito ve iki kredi kartı ile böyle bir yere sahip olabileceğini öne sürdü.
The Times: Kredi krizinden kaçmak isteyen, Türkiye''den emlak alsınİngiliz The Times gazetesi, "Türk sahillerinde bir yer 35 bin sterlin gibi düşük bir fiyattan alınabilir. Size çekici geldi mi? Kurnaz bir çift, küçük bir depozito ve iki kredi kartı ile bir yer alabilir. Kredi kartı şirketleri, hálá iyi kredi notları olanlara 15 aya kadar sıfır faiz sunuyor" dedi.
Çin''de 267 fabrika ''olimpiyatta hava temiz olsun tatili''ne çıktıDünyanın en kalabalık ülkesi Çin, uzun bir mücadele verdikten sonra dünyanın en eski spor etkinliği Olimpiyatları başkenti Pekin''de düzenleyebilme hakkını elde etmişti.
Avrupa''nın en iyi ucuz otellerinden biri Türkiye''deİngiliz The Times gazetesi, Avrupa''da ücreti 100 Euro''nun altında bulunan en iyi 20 otelin listesini hazırladı. Listeye Türkiye''den de bir otel girmeyi başardı: Çıralı''daki Myland Nature Oteli. Ünlü ingiliz gazetesi, ucuz olmasına rağmen iyi hizmet veren Avrupa''daki otellerle ilgili yaptığı araştırmayı yayınladı. Gazetenin, ''100 Euro''nun altındaki en iyi 20 otel'' listesine girmeyi başaran Türk oteli, Antalya''nın 90 kilometre uzağında bulunuyor. Türkiye''den 1 otelin yer aldığı listede, Fransa''dan 8, İspanya''dan 5, Yunanistan''dan 2 ve Polonya''dan da bir otel bulunuyor.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Atatürk Havalimanı''nda pist uzayacak, yanına yedeği de yapılacakAtatürk Havalimanı''nda 2 bin 300 metrelik boyu kısa geldiği için sık sık çıkmalara neden olan pistin, başından ve sonundan 150 metre uzatılması öngörülüyor.
İki pozitif başkanLondra''ya ''makul'' bir havada indik; ne çok sıcak var, ne de yağmur... Kent içine ulaşmak epeyce zahmetli. Trafik ''ceza'' demek bir anlamda. Otobüslerin geçtiği yollarda değil park etmek, durmak bile mümkün değil. Merkeze girmek için C hattını aştığınızda 8 paund ''trafik vergisi'' ödüyorsunuz.
Kazılar 35 bin YTL’ye takıldıTürkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da bulunan Sobesos Antik Kenti’ndeki kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığı, 35 bin YTL kaynak ayırmadığı için başlanamadı.
Müzeci arkeolog ve eşi tutuklandıMuğla’nın Milas İlçesi’ndeki müzede görevli arkeolog Tenzile Uysal Benter ile Alman eşi Mathias Benter, ihbar üzerine önceki gün polisler tarafından Hayıtlı Mahallesi’ndeki evlerinde gözaltına alındı.
Karadeniz ‘Kızılırmak’ı yutuyorTürkiye’nin en önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası, tuzlanma ve evsel atıkların tehdidi altında. Ekili alanları su basmasın diye açılan kanallardan Kızılırmak Deltası’na dolmaya başlayan tuzlu su endişe yarattı.
Sigorta pahalıdır imajını silemedik, sadece 1.1 milyon konutu sigortalayabildikAviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, özellikle konut sigortalarında, tüketicilerde sigortanın pahalı olduğu yönünde yanlış bir kanının hakim olduğunu belirterek, bu yüzden de sigortalanabilir 10 milyon konutun sadece 1.1 milyonunun sigorta yaptırdığını söyledi.
Atıl kooperatifler mülk sahiplerinin sırtında yükBursa''da misyonunu tamamlamış binin üzerindeki yapı kooperatifi resmen kapatılmadığı için bir yandan mülk sahiplerine maddi külfet oluştururken, evrakları ise Sanayi İl Müdürlüğü''nün arşivlerini dolduruyor.
Berlin şantiyelerden bir türlü kurtulamıyorBerlin, Doğu’yla kucaklaştığından beri hep değişim içinde. Kent yıllardan beri şantiye görünümünden kurtulamıyor. Bu inşaatların çoğu, Berlin’e modern bir görünüm katarken, bir bölümü de geçmişin izlerini siliyor. Her şeye rağmen Berlin, Avrupa’nın başkenti olmaya en yakın kentlerden biri.
Kaçakla mücadeleŞüphesiz, yaklaşan her yerel seçim öncesi kaçak yapıyla mücadele, bu tehdit altındaki kentlerimizin gündemini sürekli meşgul eder. Belediyeler aldıkları tedbirleri, yaptıkları planları ve yıkımları bir bir anlatırlar.
Tarlabaşı 9 ünlü mimara emanetTarihi İstanbul’un önemli bir parçası olan Tarlabaşı, değişim ve dönüşüm için gün saymaya başladı. Bölgedeki binalar büyük 1870 yangınından sonra evsiz kalan İstanbulluları yerleştirmek için yapılmıştı. Yüzyıl önce semtte Rum, Ermeni, Polonyalı, Yahudi ve Bulgar nüfusu ağırlıktaydı. Bu özelliğini 40 yıl öncesine kadar sürdürdü.
KEY hesabınızı bu adresten öğreneceksiniz7 Temmuz’dan sonra ödenmesi beklenen KEY hesapları ile ilgili bilgilere www.keyodemeleri.com adlı internet adresinden ulaşılabilecek.
TOKİ''den yabancılara mülk atağıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında dışarıdan kredi ve fon bulabileceklerini, yabancı ortak getirebileceklerini bildirdi.
Binalara manto giydirelim 10 milyar dolar cepte kalsınTürkiye’de, enerjinin yüzde 34’ü evlerde tüketiliyor. Ne yazık ki Türkiye’deki yaklaşık 24 milyon konutun yüzde 90’ı yalıtımsız. Isı yalıtımı ile, petrol fiyatlarının 150 dolara çıktığı bugünlerde yüzde 50 tasarruf sağlamak mümkün.
Gecekonduya af tartışması Meclis’e geliyor“Gecekondulara af” tartışmalarına neden olan düzenleme Meclis Genel Kurulu gündemine geliyor. Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören tasarı Meclis Genel Kurulu’nda ele alınacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na enerji yatırımlarıyla ilgili imar planları konusunda yetki verecek olan tasarı, iskanı alınmış binalara geçici olarak elektrik ve su bağlanmasını da öngörüyor. Meclis Genel Kurulu’nun salı günkü oturumunda, Lübnan’da Birleşmiş Milletler geçici görev gücü UNIFIL bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin 1 yıl daha uzatılması için hükümete izin verilmesini öngören başbakanlık tezkeresi görüşülecek.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Kültür mirasımızı geleceğe çocuklar taşısınÇocukları geçmişiyle, kültürüyle barıştırmayı ve koruma bilinci aşılamayı hedefleyen ETİ-ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi ile 5 yılda toplam 4 bin Kültür Elçisi yetiştirilecek.
İran deniz üzerinde otel inşa edecekİran turizm potansiyelini artırmak amacıyla deniz üzerinde ilk kez bir otel inşa edecek. İran medyasındaki haberlere göre, güney sahil kenti Buşehr’de yapılacak otelin mimarisinde tarihi ve geleneksel örnekler kullanılacak. Otelin inşasında kullanılacak malzemelerin çevreye en az zarar veren ürünlerden seçileceği belirtildi. Kıyıdan 600 metre kadar açıkta yapılacak otelin 1000 yatak kapasiteli olacağı ifade edildi. Otelin 450 milyon ABD Doları’na mal olması öngörülüyor. Buşehr, İran’da yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği önemli turizm kentlerinden biri olarak biliniyor. İran’ı geçen yıl 1,5 milyon turist ziyaret etmişti.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Yeşildere, otogara bağlanıyorBüyükşehir''in projesi kapsamında yapılacak yol, ilk önce Gürçeşme Huzurevi''nde bitecek. Bu çalışma için kamulaştırma haritası hazır.
Kaynaklar''da satışlar inceleniyorİzmir''in Buca ilçesi Kaynaklar beldesinde dün gerçekleştirilen operasyon kapsamında, kanundaki yeni düzenlemeyle belediye tüzel kişiliğini kaybedecek olan Kaynaklar''da, bazı arazilerin ucuza satışların yapıldığı iddialarının da incelendiği bildirildi.
Alsancak Limanı rahatlıyorAlsancak Limanı''ndan yaşanan sıkışıklık karşısında önce D kapısı giriş ve çıkışlara açılırken, 10 bin metrekarelik stoklama sahasının asfaltlanmasına da önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi.
Roma dönemine ait su kanalı bulunduBursa''nın İznik ilçesinde, Roma döneminden kaldığı öne sürülen taştan su kanalı bulundu. Kanaldan fışkıran suyun İznik büyüklüğündeki 2-3 yerleşim alanının ihtiyacını karşılayacağı öne sürüldü.
Bir kentleşme hikâyesi GüngörenGeçmişte sosyal ve kültürel mekanlar, parklar ve daha birçok hizmet yönünden mahrum bırakılan Güngören; 1990’lardaki altyapı hamlesinden sonra, şimdilerde hızlı bir değişim süreci yaşıyor.
Sivas''ta arkeolojik kazı çalışmaları sürüyorCumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bakır, Sivas Selçuk Parkı ve Kent Meydanı''nda yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarını inceledi.
İki müze müdürü ‘tarihi çeşme’ yüzünden karşı karşıya geldiOsmanlı Çeşmesi’ni eski müze müdürü ‘hediye’ diyerek evine götürdü. 15 yıl sonra çeşmenin tarihi eser olduğu anlaşılınca yeni müdür çeşmenin iadesini istedi.
Ariston’dan 4 kapılı soğutucuHotpoint-Ariston ürünlerinin en yenisi dört kapılı kombi buzdolabı Quadrio piyasaya çıkıyor. Ariston’dan yapılan açıklamada, yeni soğutucuların, akıllı çözümlerle kullanıcılarına beklentilerinin üzerinde konfor sağladığı belirtildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre Quadrio, orijinal tasarımı ve yeniliği yansıtan kendine has stili ile 70 santimetre genişliğinde ilk dört kapılı buzdolabı olma özelliği taşıyor. Yuvarlatılmış kenarları, uzun tutma kolları ve metal gölgeleri ile Quadrio’nun ürünlerde tazelik süresini 4 kat artırdığıın belirten şirket yetkilileri, yeni buzdolabının, gereken çekmece açılmak suretiyle yüzde 50 enerji tasarrufuna da imkan verdiğini belirttiler.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Pompeii bakımsızlıktan dökülüyorİtalya Kültür Bakanı Sandro Bondi, Roma Eski Çağ kenti Pompeii için alarm verdi. Bondi, yaptığı açıklamada, "dünyanın arkeoloji gözbebeklerinden Pompeii''in bakımsızlıktan döküldüğünü belirtti.
İSTON ilk 100’e oynuyorİstanbul Ticaret Odası’nın geçen yıl açıkladığı ilk 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında ilk 400’de yer alan İSTON; Fortune Türkiye dergisinin 2007 yılı ilk 500 büyük şirket listesinde 266. sırada gösterildi.
Dünya incisi İstanbul görücüye çıktıTarihi, doğası ve turistik mekânlarıyla dünyanın en güzel kentlerinden olan İstanbul, dünyanın dört bir yanından gelen seçkin yabancı konuklara tanıtıldı. Televizyoncu, gazeteci, gurme ve şehir yazarlarından oluşan 55 yabancı konuk, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’dan hayranlıkla ayrıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin tanıtımı amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında ‘Feeling İstanbul’ adlı proje, Avusturya, Çin, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, İngiltere, Polonya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Finlandiya, İsrail, Bulgaristan, Danimarka, Belçika, ABD, Almanya ve İsviçre’den gelen konukları bir araya getirdi. Yabancı konuklar, İstanbul’un tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerinin bir arada yer aldığı programa dahil oldu. Konuklar, altı gün boyunca, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı, St. Antuan Kilisesi, İstanbul Modern, İstinye Park gibi İstanbul’un en gözde kültür, sanat ve yeme içme mekânlarında ağırlandı.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Altıntepe kazıları başladıErzincan''da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesince (AÜ) yürütülen Altıntepe''de, 2008 dönemi kazı çalışmaları başladı.
TOKİ’nin ucuz evlerine rekor ilgiTOKİ’nin alt gelir grupları için yaptığı konutlara başvurular bazı şehirlerde konut sayısının 35 katına ulaştı. Ankara’da 216 konut için 7 bin kişi başvurdu.
4 numaralı tüp tüneli batırma işlemine başlandıAsya ile Avrupa''yı denizin altındanb irleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, 135 metre uzunluğundaki 4 numaralı tüp tüneli batırma işlemine başlandı.
Trafiği İSPARK çözecek27 bin kilometre cadde ve sokağı bulunan İstanbul’da, trafiğin başlıca sebeplerinden birisi park problemi. Hareket halindeki bir milyon aracın yüzde 90’ı yol üstüne park ediyor. Yolların büyük bölümü de bu sebeple tıkanıyor.
Pekin’de dev tuvalet seferberliğiÇin’in başkenti Pekin, 8 Ağustos’ta başlayacak olimpiyatlar öncesi halka açık tuvaletleri temizlemeye başladı. Pekin’in meşhur pis ve kötü kokulu tuvaletleri tuvalet kâğıdı ve sabuna kavuşacak, lüks ve temiz olacak. Belediye, pis olmasıyla dile düşmüş tuvaletlerin temizlenmesi için seferber oldu. Turizm Bakanı Yu Debin, milyonlarca insanın olimpiyatlar için Çin’e geleceğini, onları temiz ve lüks tuvaletlerle karşılamaya hazır olduklarını söyledi. Çin’i ziyaret eden turistlerin korkulu rüyası halka açık tuvaletler için başlatılan temizlik seferberliği yaklaşık 5 bin tuvaleti kapsıyor. 8 bin temizlik işçisinin çalıştığı temizlik seferberliğinde tuvaletler daha batılı formlarla dizayn edildi. Olimpiyat organizasyon komitesinden Guo Weidong, değişikliklerin Pekin tuvaletleriyle ilgili kanıyı değiştireceğini söyledi. Eski hallerine göre önemli bir fiziksel değişim geçiren tuvaletler olimpiyatlara hazır. Temizlik seferberliği yere tüküren Çinlileri de hedef alıyor. Hükümet yetkilileri halktan yere tükürmek gibi davranışlarda bulunmamalarını istedi.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Bankalar yabancılara mülk satışını bekliyorGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, tutsat (mortgage) sektörünün büyüklüğünün 2012 yılında 100 milyar YTL''ye ulaşmasını beklediklerini belirterek, "Yabancılara mülk satışının önünü mutlaka açmamız gerekiyor" dedi. Yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen Tapu Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı''nın yakında çıkacağını beklediklerini kaydeden Onaran, şöyle dedi: "Türkiye''de yabancılara ilişkin büyük potansiyel var. Yabancılara satışın mutlaka önü açılmalı. Çünkü, Türkiye''nin buna ihtiyacı var.”
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Okullarda ‘enerjik’ yarışmaMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim Genel Müdürlüğü, okullarda enerji kullanımındaki israfın önlenebilmesi amacıyla ‘Geleceğe Enerjin Kalsın’ projesini hayata geçiriyor. MEB 2008’in ‘Enerji Verimliliği Yılı’ olmasından dolayı öğrencilerin enerji kullanımındaki bilincinin geliştirilmesi için harekete geçti. MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün geliştirdiği ‘Geleceğe Enerjin Kalsın’ projesi, okullardaki enerji kullanımındaki israfın önlenmesi, elektrik, su ve ısınma konusunda duyarlılığın artırılması, öğrencinin enerji verimliliği bilinci ile araştırma, sorgulama becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında bakanlık projeye katılan ve enerjinin verimli kullanımında duyarlılık gösteren okulları belirli ölçütler esasında değerlendirecek. Bu şekilde okulların birbiriyle yarışması sağlanacak. Değerlendirme komisyonlarınca okulların su depoları, depoların bakımı, aydınlatma sistemi, musluklar, pencerelerin yalıtımı, ıslak zeminlerde su kaçağının olup olmadığı gibi konular incelenecek. Değerlendirme sonucuna göre başarılı bulunan okullara sertifika verilecek.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Artvin''in Tarihi Köprüleri CanlanıyorArtvin Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, tarihi köprülerin aslına uygun olarak hem eski işlevine, hem de insanların seyir zevkine sunulmak üzere onarıldığı belirtildi.
Kıyı ve ormanlarda yapılaşmaya vizeAKP iktidarı orman ve kıyıları spor faaliyetleri için yapılaşmaya açmaya hazırlanıyor. Meclis Milli Eğitim Alt Komisyonu’nun AKP’li üyeleri Abdurrahman Arıcı, Yüksel Özden ve Fikri Işık’ın hazırladığı kanun teklifi şunları getiriyor...
Yenilenebilir enerjiyi ortak geliştireceğizEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Güneydoğu Avrupa ülkelerine yenilenebilir enerjide ortak araştırma- geliştirme çalışması teklif ettiklerini belirterek, “Bu teklif bölge ülkeleri tarafından olumlu karşılandı” dedi.
Sulukule "Soylulaşacakmış"!İstanbul Sulukule Platformu, UNESCO tarafından hazırlanan raporu açıkladı. Raporda, kentsel dönüşüm projesi ‘soylulaştırma’ olarak tanımlanıyor.
Hastaya acil reçeteKüresel ısınmayla ilgili tarihin en küresel buluşması yarın İstanbul’da başlıyor. Problemi bilimsel verilerin kaosundan kurtarıp halka yakınlaştırmayı hedefleyen kongreyi, fikir babası ve başkanı Dr. İbrahim Dinçer anlattı.
‘Design Turkey’ heyecanı sürüyorTurquality Programı dahilinde Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun işbirliğiyle düzenlenen Design Turkey Endüstriyel tasarım ödüllerine başvurular 15 Ağustos 2008’e kadar devam edecek. Tasarımcıların, marka sahibi ve üretici firmaların başvurularına açılan projede, dereceye giren katılımcılara Design Turkey logosunu ürünlerinde taşıma fırsatı sunulacak. İnternet üzerinden www.designturkey.org.tr adresinden başvuruların alınacağı proje kapsamında değerlendirmeye alınacak.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Fakire KDV’si düşük konut sözüMaliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, barajzede vatandaşlar için TOKİ tarafından yaptırılan toplu konutların anahtarlarını teslim etti.
Eski Krallık’tan bugüne yeni kalıntılarMısır’da M.Ö. 3000 yıllarındaki Eski Krallık dönemine ait ahşap lahit ve insan kemikleri bulundu. Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu’ndan bir ekip Abidos yöresi yakınlarında krallığa ait olduğu tahmin edilen farklı biçimlerde ve boyutlarda 13 lahit ve kemik kalıntıları bulduğunu açıkladı. Araştırmanın yapıldığı bölgede, içinde değerli taşlar, organik araç gereç kalıntıları ve kimi heykelciklerin bulunduğu küçük bir lahdin yanı sıra fildişinden tahta ve kimi parçalardan oluşan bir oyun da bulundu. Buna benzer bir oyuna ilk kez 1922 yılında İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulunan Mısır hanedanının 18’inci firavunu olan ve dokuz yaşında taç giyen Tutankamun’un mezarında rastlanmıştı. Eski Krallık Dönemi aynı zamanda piramit inşaatlarının da altın çağını yaşadığı dönem olarak biliniyor.
Tarih: 7 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Kartal’daki dönüsüm BM’nin gündemindeDünyanın en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan Kartal Projesi, Birleşmiş Milletler’in gündemine girdi. Projenin başlaması ile birlikte Kartal’a lüks yat marinaları iş merkezleri ve üst segmentte oteller de gelmiş olacak.
Faber Franke Grubu Çin''deki fabrikasını Manisa''ya taşıdıFaber, Franke Grubu''nun Çin''deki fabrikasını kapatarak Manisa''da yeni tesis kurdu.
Sakız halkı İzmir''e alışverişe gitti, ada esnafı zora düştüSakız Valisi Polidiros Lambrinoudis, Türk pazarındaki uygun fiyatlar nedeniyle halkın birçok ihtiyacını karşılamak üzere İzmir''e gittiğini bu nedenle Sakız esnafının zor durumda olduğunu söyledi.
Ekonomi için Ege''den uyarılar varTürkiye sıcak günler yaşıyor. Elbette Ege ve İzmir de. Sıcağın en yoğun olduğu yerler buralar. Ama sıcak sadece meteorolojik bir bulgu mu? Ekonomide de sıcak gelişmeler var.
Çoruh Vadisi''nin kaderi değişiyorEfes Pilsen''in "Gelecek Turizmde" sloganıyla yürüttüğü sürdürülebilir kalkınma için turizme öncelik sağlayan projelerden biri olan Çoruh Vadisi''ne yönelik çalışmalar, bölgenin kaderini değiştirmeye aday görünüyor.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.