Haberler

8 Temmuz 2009, Çarşamba

Gökdelen Projeleri BeklemedeGökdelen Projeleri Beklemede"Askıda" geçtiğimiz aylarda dünyadaki pek çok mimarlık ofisinde belki de en sık duyulan deyiş oldu. İlk bakışta ufak bir erteleme olarak görünen durum, aslında çalışan durumdaki bir bahçe hortumunun üzerine basmak olarak tanımlanabilir. Kesinti kısa sürelidir. Ya proje gerçekleşme evresine hızlı geçer ya da hortum patlar ve proje sona erer. Projelerin askıya alınmasının istihdam konusunda da etkisi ciddi. Niş market ürünü olan "gökdelen" dünya çapında 280.000 kişilik istihdam kaybına neden olabilir. Haberin Devamı
Karayolları''nın bıraktığı 3. köprü izleriKarayolları''nın bıraktığı 3. köprü izleriCNN TÜRK 3. köprünün izini sürmeye devam ediyor. İstanbul''un kuzeyinde gizliden gizliye süren, ancak kimilerince çoktan haritalarla bile takip edilen çalışmaya ait detaylar şaşırtıyor.
Beyazıt Kütüphanesi 125 yaşında Beyazıt Kütüphanesi 125 yaşında Mehmet Yetik''in kaydettiğine göre halen yirmi personeli olan kütüphane, teknolojik desteğin yanı sıra ciddi bir bakım ve onarıma da muhtaç durumda.
Derede temizlik bitti ama koku bitmedi...Derede temizlik bitti ama koku bitmedi...İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce temizliği yapılan Kurbağalıdere''nin çevreye yayılan kokusu hala giderilemedi.
Ilısu''dan üç finansör ülke resmen çekildi, çevreciler memnunIlısu''dan üç finansör ülke resmen çekildi, çevreciler memnunBatman''ın tarihi ilçesi Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''na finansör olan Almanya, Avusturya ve İsviçre''deki kredi kuruluşları projeden desteklerini çektiklerini resmen açıkladılar.
Sümbüllü Konak gün sayıyorSümbüllü Konak gün sayıyor1921-23 yıllarında Ülkü Özalp''in dedesi Rasim Vehbi tarafından yapılan tarihi yapı, Bursa''nın en gözde noktalarından biri olan Tophane sırtlarında yer alıyor ve mimarisiyle göz kamaştırıyor.
İran Karşıt Lideri Mimar Mousaviİran Karşıt Lideri Mimar MousaviBatı dünyası, iktidar partisinin tüm karşıt çabalarına rağmen İran''dan sızan resimleri, kamera görüntülerini ve "twitter" ile benzeri sitelerde yayınlanan haberleri ilgi ile izliyor. Yayınlarda, karşıt lider Hüseyin Mousavi bir sanatçı ve mimar olarak tanımlanıyor. Bunun tam olarak Mousavi''nin politikasında ne anlama geleceği herkesin tahminine açık. Obama "mimar olmak isterdim" dediğinde, kampanyasında bir farklılık yarattı. Bu yorum, kendisini küresel anlamda tüm tasarımcılara sevdirdi ve yapılı çevre politikasına bir nebze olsun güvenilirlik ekledi. Obama''nın tersine, Mousavi kanıtlanmış politik kaydı olan kalifiye bir mimar.
Dubai''nin YokoluşuDubai''nin YokoluşuVegas şehiri ile Mississauga şehirinin bileşimi olan Dubai yıkıntılar şehiri olma tehlikesi ile karşı karşıya. Eğer Dubai bir şeyhin çılgın bir metropol hayali değil de gerçek bir şehir ise o zaman gerçek bir şehir gibi davranmalı. Sonsuz gibi görülen maddi güç ve refaha rağmen, Dubai''yi yaşanılır kılan aslında şehiri planlayanların hiç ummadıkları başka unsurlar oldu. Petrolden gelen ihtişam ve kibire rağmen buradaki hayat da bir gün son bulacak.
Ataköy''deki lüks konaklara büyük gözaltıAtaköy''deki lüks konaklara büyük gözaltıMaliye Bakanlığı değeri 450 bin-1 milyon euro arasında değişen 950 konut sahibiyle görüşerek sorular sordu. Müteahhit firmanın defterleri de incelenmeye başlandı.
Bir rüzgâr esti, köylü köşe olduBir rüzgâr esti, köylü köşe olduEnerji yatırımları için coğrafi elverişlilik gösteren köyde araziler 10-15 kat değerlendi. Dev şirketlerin bir biri ardına santral kurdukları bölgede, arazi için toplam 80 milyon TL''ye yakın para alan köylüler, lüks hayatın keyfini sürüyor.
Üsküdar''ın yaratıcı heykelleri!Üsküdar''ın yaratıcı heykelleri!Üsküdar Belediyesi, sahile hepsi tek elden çıkmış heykeller dizdi. ''Çalar Saat'', ''Futbol Topu'', ''1453''... Yaratıcılıkları dikkate değer!
Yapı Kredi Koray GYO''nun ''Mor Ada''sını FiYAPI devralıyorYapı Kredi Koray GYO''nun ''Mor Ada''sını FiYAPI devralıyorYapı Kredi Koray GYO tarafından 2007''de Esenyurt''ta inşaasına başlanan ancak kriz nedeniyle askıya alınan Mor Ada projesini FİYAPI tamamlayacak. Prensipte anlaşan tarafların15 gün içinde el sıkışması bekleniyor.
Marmaray''da 3. liman iziMarmaray''da 3. liman iziAsya ile Avrupa''yı deniz altından bağlayan Marmaray kazılarının Sirkeci ayağında, Bizans döneminin bilinen önemli limanlarından Neorion''un depoları bulundu. Daha önce de Üsküdar ve Yenikapı''da antik limanlar ortaya çıkarılmıştı.
3. Köprü için çalışmalar başladı mı?3. Köprü için çalışmalar başladı mı?İstanbul''un ormanlarında bir otoban yapılıyordu ve o otobanda çalışan işçiler ne için çalıştıklarını biliyordu: "Üçüncü köprü inşaatı için diyorlar."
3. köprü bağlantısı değil 16 yıllık otoyol inşaatı3. köprü bağlantısı değil 16 yıllık otoyol inşaatıÇatalca İhsaniye-Gaziosmanpaşa Tayakadın arasındaki yol çalışmasının 3. köprü güzergâhı ile ilgisinin olmadığı,16 yıl önce ihale edildiği bildirildi.
150 milyon insan yerinden olacak150 milyon insan yerinden olacakKonferansta konuşan Prof. Veziroğlu, küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişikliği nedeniyle buzulların eriyeceğini ve 6 kıtada 150 milyon insanın taşınmak zorunda kalacağını söyledi.
"İlk İşim Okullarda Değişim""İlk İşim Okullarda Değişim"Kale Grubu''nun sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürüten ve eğitim alanında öncü çalışmalar yapan Dr.(h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) "İlk İşim Okullarda Değişim" sloganıyla yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.
Korunsun mu korunmasın mı?Korunsun mu korunmasın mı?Foça, Türkiye''deki 14 özel çevre koruma bölgesi''nden biri. Foça''da bu durum bir gerilim yaratıyor.
Türk tasarım Oscarları sahiplerini buldu Genç tasarımcıları desteklemek, sektöre yeni tasarımlar kazandırabilmek ve sanayici ile tasarımcıyı aynı platformda buluşturmak amacıyla 5 yıldır düzenlenen Endüstriyel Tasarım Yarışmasında kazananlar ödüllerini aldı. Yarışmada, altı kategoride yarışan 353 projeden 31’i ödüllendirildi. Toplam 108 bin 500 TL para ödülünün verildiği yarışmada birinci olan dört tasarımcı, yurtdışında bir yıl süre ile eğitim alma şansı kazandı. Ayrıca birinci seçilen tasarımlar, Tendence Internationale Frankfurter Herbstmesse 2009 Fuarı’nda sergilenmeye başladı. Öte yandan 12-16 Şubat tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirilecek Abmiente İnternationale Frankfurter Messe 2010 Fuarı’nda bir standda sergileme imkanı sağlandı.
Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Türkiye
Simit Sarayı''ndan sonra Pilav Arabaları! Cüneyt Ortamın bir arkadaşıyla birlikte ortak geliştirdiği son derece çarpıcı logosu, hijyen görüntüsü ve pratikliğiyle hakikaten modern pilav arabaları projesi ilginç geldi.
Üçüncü köprü: Yılgınlık yok direniş var!Kimse, yaz rehavetine getirdik, üçüncü köprüyü Sarıyer-Beykoz güzergâhına kakalarız sanmasın.
Alacağımızın hakkaniyetle ödeneceğine inanıyorum''Seyrantepe için 75 milyon dolar harcadık, sadece KDV olarak 8-10 milyon dolar alacağımız var''
İttirme belgesi, götürgeci karıştırdıİETT''nin yolda kalan metrobüsler için düzenlediği ‘ittirme talimatnamesi'' mizahçıları tabiri caizse ‘dumura'' uğrattı. Kimi "Şoförlere nikâh kıyma yetkisi verilsin" dedi, kimi de "İttir hacııı"
Bu adanın sesini duyan yok mu?Kışın yaklaşık 3000 kişinin yaşadığı, yaz aylarında ise 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan, Avrupalıların olsa değeri ölçülemeyecek ama Türkiye''de bir türlü hakkı verilmeyen Marmara Denizi''nin tam ortasındaki Avşa''ya bu yıl da demir attım.
Urla Meydan projesi başlıyorUrla''nın en büyük projelerinden biri olarak gösterilen 14 bin metrekarelik alanı kapsayan Urla Meydan Projesi 2 yıllık gecikmenin ardından hayata geçiyor.
Başkan Aziz Kocaoğlu, metro inşaatları için yeni tarih verdi Bir türlü bitirilemeyen metro inşaatları, İzmir''in en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor.
Agora İzmir''le buluştuKent merkezinde "dünyanın en büyük antik agorası" kabul edilen tarihi İzmir Agorası''nda Büyükşehir Belediyesi''nin yaptığı kamulaştırmalarda ilk 4 etap tamamlandı.
Karatay''a Olimpiyat ParkKaratay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, temeli atılan Olimpiyat Parkı''nın Karatay Belediyesi Hizmet Binası''ndan sonraki ikinci büyük proje olduğunu söyledi.
Ha Su Isıtıcısı, Ha Baz İstasyonuUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım İzmir''de düzenlenen Baz İstasyonları ve İnternet güvenliği Konferansı''nda yaptığı konuşmada Yargıtay''ın baz istasyonlarının şehir dışına taşınması yönündeki kararını eleştirdi ve baz istasyonlarıyla, bazı elektirikli cihazları aynı kefeye koydu. Hayatımızda yer edinen birçok aletin elektromanyetik dalga yaydığına değinen Yıldırım, "Su ısıtıcısı, elektrikli battaniye, walkman, notebook, bilgisayar tüpü, modem, mikrodalga fırın gibi günlük hayatımızda yer alan birçok alet elektromanyetik dalga yayıyor. Baz istasyonu da onlardan biri. Gülü seven dikenine katlanır" diye konuştu.
Elveda IlısuGene olmadı. Ilısu Barajı''nı yapmayı önce 1997''de Necmettin Erbakan hükümeti denedi. Proje, ihalesiz olarak İsviçre konsorsiyumu Sulzer Hydro ve ABB Power Generation''a verildi.
"Ilısu''da kararlılığımız devam ediyor"Çevre ve Orman Bakanlığı, Ilısu Barajı''nın inşasında yeni bir sayfa açıldığını bildirdi.
Tahran''da en ''kirli'' günlerİran’ın başkenti Tahran’da hava kirliliği tehlike sınırını aştı. Son 30 yılın en ‘kirli’ günlerinin yaşandığı kentte tüm kamu daireleri için bugün de tatil ilan edilirken, sanayi kuruluşlarının tatil süresinin hafta sonuna kadar uzatılabileceği belirtiliyor. Kentin belli merkezlerinde seyyar acil müdahale merkezleri oluşturuldu, halka ücretsiz maske dağıtılıyor. Yetkililer mecbur kalınmadığı sürece dışarı çıkılmamasını isterken, özel araçların trafiğe çıkmasına bazı şartlar getirildi. Sağlık Bakanlığı da solunum yolu ve kalp hastalarıyla yaşlı ve çocukların açık alana çıkmaları halinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacakları uyarısını yineledi. Suudi Arabistan, Irak ve ülkenin güney bölgelerinden gelen kum fırtınası güneybatıdaki birçok eyalette de yaşamı olumsuz etkiliyor. Aşırı toz ve kum zerreciklerinin neden olduğu kirliliğin, görüş mesafesini azalttığı birçok kentte yurtiçi uçak seferleri iptal edildi. Sağlık Bakanlığı, dünyanın en kirli şehirlerinden biri olan Tahran’da yılın sadece 21 gününün temiz olduğunu açıklamıştı.
Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Çevreciler 24 Ekim''de sokaklara çıkacakDünyada iklim değişikliği ile ilgili ilk kitabın yazarı ve atmosferdeki karbondioksit oranının 350 pmm''yi geçmesine dikkat çekmek için oluşturulan 350.org çevre hareketinin yürütücülerinden Bill McKibben, "artık çok geç" dememek için herkesi harekete geçmeye çağırdı.
Athena Tapınağı ayağa kalkacakÇanakkale''nin Ayvacık İlçesi''ndeki Assos Antik Kenti''nde kazılar 15 Temmuz''da başlayacak. Tarihi mirasın ön cephesi de aslına uygun olarak restore edilecek.
TOBB''un Zeytinburnu projesine onay çıktıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği''nin (TOBB) Zeytinburnu arazisine imar onayı çıktı. Arazinin komşuları Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak hareket etmeyi planlayan TOBB, eylül ayında proje taslağını hazırlayacak. Arazide üç çeşit emsal olduğunu söyleyen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı ve projenin koordinatörü İbrahim Çağlar, ''5-10 bin metrekarelik açık ofisler, rezidans, butik otel yapımı düşünülüyor'' dedi. TOBB''un iki yıl önce Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''ndan KDV hariç 392 milyon liraya aldığı 73 bin m2''lik arazisine Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın imar onayını verdiğini söyleyen Çağlar, arazi komşuları Sinpaş ve Delta İnşaat ile ortak imar planı hazırlanabileceğini belirtti. Sinpaş''ın Zeytinburnu''nda 17 dönümlük arazide rezidans ve otel yaptığını; Delta İnşaat''ın ise 40 dönüm arazide konut yaptığını anlatan Çağlar, ''Bu projeler bizim arazinin yanında. Müşterek çalışmaya da girebiliriz. Projenin taslağı ekimde ortaya çıkar'' dedi.
Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Akşam
TOBB, Türkiye''nin tehlikeli atık patronu olmak istiyorTOBB, ‘tehlikeli atıklar'' için harekete geçti. Çevre Bakanlığı''na başvuru kabul edilirse 6 bölgede tesis kurarak Türkiye''de tehlikeli atıkta tek yetkili olacak.
TOKi yabancıya villa satıp, fakire ev inşa edecek!Sahil bölgelerindeki bazı Hazine arazileri TOKİ''ye devredildi. TOKİ buraya yabancılara yönelik yazlık villalar inşa edecek.
Enerjide Türkiye''nin hızını kriz kestiBritish Petroleum tarafından hazırlanan "BP Enerji Raporu-2008"e göre Türkiye''de enerji tüketimi bir önceki seneye göre 2008 yılında yüzde 1,2 oranında artış gösterdi ve geçen sene dünya enerji tüketiminin yüzde 0,9''unu gerçekleştirdi.
Uydukent inşaatı yine durdurulduMahkeme, Kuşadası Belediye Meclisi''nin iki yıl önce aldığı imar tadilatı kararını, plana aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. 10 yıllık sorun, kangrene dönüştü.
20 bin kişiye istihdam sağlayacak teknokent projesi yapboza döndüUrla''yı dünyanın sayılı "bilişim vadisi" bölgelerinden biri yapacak, bölgeye çekeceği 4 milyar dolarlık yatırımla yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayacak Teknokent projesi, tarafların anlaşamamaları nedeniyle bir türlü başlayamıyor.
İstanbul''u sevindiren ‘gerileme!''Bir İngiliz şirketinin araştırmasına göre, dünya kentleri arasında geçen yıl pahalılıkta 23''üncü olan İstanbul, bu yıl 53''üncü sıraya geriledi.
EXPO REAL Ekim''de kapılarını açıyorGayrimenkul fuarı, 5-7 Ekim 2009 tarihleri arasında Münih''te düzenlenecek.
Olimpiyat Salonu, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası''na yetişecek2010 Dünya Basketbol Şampiyonası finallerine ev sahipliği yapacak İstanbul Olimpiyat Salonu''nda inşaat çalışmaları uzun bir aradan sonra, Basketbol Federasyonu ve Büyükşehir Belediyesi''nin ortak girişimiyle yeniden başladı.
Fuji-Miyamoto International’ın İtalya’daki L’Aquila Depremi İnceleme RaporuFuji-Miyamoto International, İtalya''daki L''Aquila depremi hakkında yerinde yaptığı çalışmalar sonucu bir inceleme raporu hazırladı.
İstanbul ile Bangkok kardeş şehir olduİstanbul ile Bangkok, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bangkok Valisi Sukhumbhand Paribatra tarafından imzalanan protokol ile kardeş şehir oldu.
Alke''den Nijerya''ya iki mobil hastaneAlke İnşaat’a bağlı faaliyet gösteren Turmaks Ltd. ve MCC Proje Ltd. şirketleri, Nijerya Savunma Bakanlığı’nın siparişi üzerine iki adet mobil hastane yaptı. Tasarımı, mühendisliği ve imalatının tamamı Türkiye’de gerçekleştirilen hastaneler önümüzdeki hafta Nijeryalı yetkililere teslim edilecek ve gemilerle Lagos’a taşınacak.Hastanelerin Proje Direktörü İlker Hüner “Ülkemizde ilk kez bir mobil hastane yapılıyor. Bunun mutluluğu içindeyiz. Ayrıca bu hastaneleri benzerlerine göre çok kısa bir sürede inşa etme başarısını da gösterdik” dedi. Hüner, “Her biri 40 yataklı olan mobil hastanelerin içinde ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, laboratuvar, diş, röntgen, eczane bölümleri, su arıtma sistemleri, jeneratörler de bulunuyor. Personel yatakhanelerini bile ihmal etmedik” diye konuştu.
Tarih: 7 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Müezzinin 4.8 milyonluk arazisine rezidans izni5 yıl önce İstanbul''un lüks semtlerinden Ataköy''de arazi satın alan müezzin Karabıyık''a imar izni çıktı. Müezzin ve ortağı, değeri 50 milyona çıkan araziye rezidans yapacak.
Yine metrobüsMetrobüs ile ilgili bir konu için hakaret dolu bir mail almak beni biraz şaşırtsa da, dünya da her şeyin, hatta bir toplu taşıma aracının dahi fanatiğinin olabileceğini öğrenmiş oldum.
"Suya zam yapmak zorundayız"Topbaş "İstanbul''un her noktasını denize girilir hale getirmek, doğasını ve çevresini korumak için zam şart."
Bozcaada''nın ilk şarap fabrikası butik otel olduÇanakkale''nin Bozcaada ilçesindeki ilk şarap fabrikası otele dönüştürüldü. Yaklaşık 100 yıllık taş yapı, yeni düzenlemesi tamamlanarak "butik otel" olarak hizmet vermeye başladı.
555 konut hak sahiplerine teslim ediliyorKonya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Yazır Alt Gelir Grubu Projesi kapsamında yer alan 555 adet konutun teslimleri 06-31 Temmuz 2009 tarihlerinde gerçekleştiriyor. Teslimler ilan edilen Konut Teslim Programı''na göre yapılacak.
GM batmış, Eren Bey stadını yapamadıysa dünyanın sonu değil!İki yıl önce Seyrantepe ihalesini alamayan Fettah Tamince, bu sürede FIFA''nın ''elit stadyum'' listesine aldığı Astana Arena''yı bitirdi.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.