Haberler

8 Ağustos 2009, Cumartesi

Arkitera.com YenileniyorArkitera.com Yenileniyor9 Ekim 2000''de internet üzerinden yayına başlayan Arkitera.com, kısa süre içinde mimarların ve mimarlık öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği güncel yayınlardan biri olmayı başardı. 2010 yılında yepyeni bir tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıkacak olan Arkitera.com, bunun için görüş ve önerilerinizi bekliyor. Sizin katkılarınızla şekillenecek yeni arayüz sayesinde, Arkitera.com tarafından sunulan bilgilere ulaşımın kolaylaşması hedefleniyor. Haberin Devamı
Yeni AKM''ye Karşı Çıkanlar Sadece Boya-Badana İstiyorYeni AKM''ye Karşı Çıkanlar Sadece Boya-Badana İstiyorİstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, Atatürk Kültür Merkezi''nde yapılacak yenilemenin tamamen bilimsel olduğunu ve itiraz edenlerin ''Sadece boya-badana işleri yapılsın'' demek istediklerini söyledi.
Rami Kışlası satılıyorRami Kışlası satılıyorŞimdi sıra geldi Rami Kışlası''na... Gıda toptancıları, gıda satışını bıraktı, şimdi de Rami Kışlası''nı TOKİ''ye satıyor...
Küresel Isınmaya Karşı Pedal Çeviriyorlar Küresel Isınmaya Karşı Pedal Çeviriyorlar Küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla 5 Ağustos''ta Çanakkale''den yola çıkan Karşı Bisiklet Grubu etkinliğini 12 Ağustos''ta İzmir''de sonlandıracak. Grup, bisiklet kullanımını teşvik etmeye çalışıyor.
Kağıthane’ye 100 milyon dolarlık yatırımKağıthane’ye 100 milyon dolarlık yatırımTekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Ömer Egesel, Kağıthane Ofis Park projesinin tanıtımı amacıyla Santralistanbul''da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kağıthane''yi kent merkezi ile Levent-Maslak iş merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ettiklerini belirtti.
İstiklal caddesine Şanzelize modeliİstiklal caddesine Şanzelize modeli20 yıl önce araç trafiğine kapatılan caddenin etrafındaki 43 nokta daha, Paris''in ünlü Şanzelize bulvarında olduğu gibi tamamen yayaların kullanımına açılacak.
Haliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde depreme karşı güçlendirme çalışması 25 Temmuz Cumartesi günü başlayacak.
Edirne Sarayı''nın restorasyonu başladıEdirne Sarayı''nın restorasyonu başladıTopkapı Sarayı''ndan sonra Osmanlı''nın en büyük sarayı olan Edirne Sarayı''nın restorasyonuna başlandı. Tunca Nehri kenarındaki saray, 1878 Osmanlı-Rus Savaşı''nda cephanelik olarak kullanılmış. Saray, Rusların eline geçmesin diye dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa tarafından havaya uçurulmuş.
Ayasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaAyasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaEn son Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati''nin gördüğü, üzerleri sıva ve metal maskeyle kapatılan 700 yaşında olduğu tahmin edilen altı kanatlı melek figüründen birinin yüzü açıldı.
TOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''le, onun ölümünden sonra da mirasçılarıyla16 yıl süren tahliye davası sonucunda devraldığı C Motelleri arazisinin 153 dönümlük bölümünü 517 milyon liraya satışa çıkardıİdare, aynı yerdeki 60 dönümlük bir parseli de yıllık 6 milyon lira bedelle kiraya verecek.
64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ın64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ınAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yenilenme ihalesini Kars Havalimanı, Harran Sulama, Hatay Yayladağ İçme Suyu gibi projeleri yapan, daha çok kamu işleriyle gündeme gelen Özsoy İnşaat Turizm Ticaret A.Ş. kazandı.
Seyrantepe''de şartlar yumuşuyor, ''açılır tavan'' başka bahara kaldıTOKİ, Seyrantepe Projesi ihalesine katılımı artırmak için TOKİ payının yüzde 5''inin peşin ödenmesi şartını kaldırıyor. Stadın açılır-kapanır çatısı da teslimden bir yıl sonra yapılabilecek.
Doğuş, Port Göcek ve Select Maris Oteli alıyorTurizm sektöründeki büyümesini sürdüren Doğuş Grubu, Turkon Holding''e bağlı Port Göcek ve Marmaris''te bulunan Select Maris Otel''i alıyor. Böylece Doğuş''un Türkiye''de sahip olduğu marina sayısı üçe, otel ve tatil köylerinin sayısı sekize çıkıyor.
Metro inşaatında sözleşme feshedildiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez arasındaki 3.3 kilometrelik metro hattını tamamlayamayan Bozoğlu Firması’yla sözleşmesini tek taraflı feshetti. İhalenin 4.2 milyon TL’lik teminatı nakde çevrilerek, firmaya fesih tebligatı yapıldı. Hattın tamamlanması için yeni ihale şartnamesi hazırlanacağı, ardından ihaleye çıkılacağı bildirildi.
Tarih: 7 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Kordon’un cumbalı evleri onarılıyor Kordon’un cumbalı evleri onarılıyorSekiz bin yıllık zengin geçmişiyle dünya kenti olma hedefi güden İzmir’de, gözler hangi köşeye dönse bir başka güzellik görüyor. Her dönemde şehrin vitrini olma özelliğini koruyan, Körfez’e nazır Alsancak’ta da Türk ve Rum mimarisinin birbirinden seçkin örnekleri yer alıyor. Yıllara inat ayakta duran, ancak çok da yıpranan cumbalı evler de onlardan... Birinci derece koruma altındaki bu tarihi binalar için restorasyon izni çıktı. Sahipleri, çalışmalara başladı. Şimdi her biri, İzmir’in inci gerdanlığı Birinci Kordon’da, o eski ihtişamlı günlerine geri dönme yolunda tek tek onarılıyor.
Tarih: 7 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Sulukule’yi kurtarma projesi UNESCO’yu sevindirdiUNESCO, Roman kültürünü mahalle sakinleriyle birlikte yeniden hayata geçirmek için hazırlanan projeyi olumlu karşıladı. Projeyle 400 ailenin yaşamını sürdürmesi amaçlanıyor.
AKM’ye Topkapı Sarayı muamelesi yapılır mı?13 aydır kapalı olan ve Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya gibi ‘birinci grup anıtsal yapı'' kapsamına girdiği için koruma altına alınan AKM''nin tadilatı şimdi de bu özelliği nedeniyle çıkmazda.
Mardin''de beton binalar yıkılıyor Mardin Valiliği ile Belediye Başkanlığınca yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 1. Cadde''de bulunan eski Bağ-Kur binasının yıkımına başlandı.
AKM, bir kez daha tartışıldı Cumhuriyet tarihinin en çok tartışılan yapısı olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önceki gün bir kez daha tartışıldı.
İzmir neden kokuyor?Bildiğiniz gibi bundan iki ay önce herkes gözü (ve burnu) kapalı bir vaziyette harıl harıl İzmir güzellemeleri yaparken ben "kral çıplak" dedim. "İzmirli hanımlar ve beyler; şehrinizle ve kendinizle pek övünüyorsunuz ama şehriniz lağım kokuyor, bilmem farkında mısınız.." dedim.
TATSO''nun Alman başkanı sözünü tuttu, Türkiye için partisini bıraktıMelkan Tabanlıoğlu, "Görmelisin" diye ısrar edince, kurdelesini Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış''ın kestiği Alman Metro Grubu''na ait İstanbul Merter Meydan Alışveriş Merkezi''nin açılışına katıldım.
Doğuş, Hırvatistan''dan sonra Muğla koylarına 2 otelle döndüTemmuz''da Hırvatistan''da marina yatırımı için ortaklık anlaşması imzalayan Doğuş Grubu, Port Göcek Marina ile Marmaris Select Maris Oteli''ni bünyesine katmak için Turkon Holding ile anlaştı.
Bakırköy''e dev bir marina geliyorDati Yatırım Holding, ekonomik kriz nedeniyle ertelediği Bakırköy''deki marina projesine yeniden başlama kararı aldı. Kredi için bankalarla görüşmelere başladıklarını anlatan DATİ Holding CEO''su Ulvi Süvarioğlu, iki yıl içinde projeyi tamamlayıp hizmete açacaklarını söyledi.
Pazar yerlerine AB standardı getiren yasa tasarısıHükümet, hal ve pazar yerlerine AB standartlarını getirmek için hazırladığı yasa tasarını Meclis''e sevk etti.
TOKİ Seyrantepe’de şartları yumuşattıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı değerlendirmede, firmaları mali yönden rahatlatmak üzere, "firmanın teklif etti idare payı toplam gelirinin (İPTG) yüzde 5''inin sözleşmenin imzalanacağı güne kadar TOKİ hesabına yatırılması" şartını kaldırdıklarını belirtti.
İnşaat Mühendisleri''nden uyarıİnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Nevzat Ersan, "Ankara''da metro inşaatları hızla tamamlanmalı, bunun ardından ise çağdaş kent yapısına uymayan katlı kavşaklar kapatılmalıdır" dedi.
Yeşilköy Parkı otopark olmayacakMahalle sakinleri tarafından tepkiyle karşılanan Yeşilköy Olimpiyat Parkı''na yapılması planlanan zemin altı otopark projesi iptal oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu raporunda, "Bakırköy ilçesi, şevketiye mahallesi Nazım İmar Planı kararlarının iptal edilerek parselin yeşil alan olarak korunması komisyonumuzca uygun görülmüştür" denildi. Meclis''te okunan komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi, projenin Merter''de başka bir yere kaydırılmasına karar verildi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Orman yangınları hakkında...Dünya''daki ve ülkemizdeki orman yangınlarının % 80''inden fazlası yaz mevsiminde meydana geliyor. Yazın rehaveti, yangına elverişli koşullar ve benzeri nedenlerle orman yangınlarının her yıl yeniden yaz aylarında gündeme gelmesi neredeyse olağan bir durum olarak algılanıyor.
İptal ettirenin alnından öperimBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Akay Kavşağı, Çankaya Belediyesi''yle ilişkiler ve belediyenin kent uygulamaları konusunda Ankara Hürriyet''e günlerce konuşulacak açıklamlarda bulundu.
Türkiye güneş enerjisi yasasını neden ağırdan alıyor?Enerjide büyük oranda doğalgaza ve dolayısıyla dışarıya bağımlı olan Türkiye, doğanın bu bedava nimetinden eninde sonunda yararlanmak zorunda.
Terim, kışın hareket olsun diye Bodrum''a 5 stadyum önerdiGeçen cumartesi akşamı The Marmara Bodrum''dan ilçe merkezindeki trafik tıkanıklığını izlerken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon''a işaret ettim.
Neden İTÜ''den değil de Berlin Üniversitesi''nden görüş alındıİETT''nin metrobüs hattında kullanılmak üzere Almanya''dan tanesini 450 bin Euro''ya satın aldığı 250 Mercedes Capacity araçla ilgili dava dün Beyoğlu 5''inci Asliye Ceza Mahkemesi''nde başladı.
TOKİ taksitlerine zamTOKİ, yılın ikinci yarısında, taksitlere yüzde 4 artış uyguladı. Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) edinilen bilgiye göre, bu yılın ikinci yarısında, kredi ve konut taksitlerinin geri ödenmesinde uygulanacak artış oranı belli oldu.
Metrobüs, İETT müdürünü koltuğundan ettiTanesi 2.4 milyona alınan metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda adı geçen İETT Genel Müdürü görevden alındı. Hollanda’dan tanesi 2.4 milyon liraya satın alınan ve bir kısmı garajda bekletilen Phileas marka metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda ismi sık sık gündeme gelen İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, görevden alındı. Öztürk’ün görevden alınğını yaptığı açıklamayla duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, boşalan genel müdürlük koltuğuna Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hayri Baraçlı’nın atandığını kaydetti. Topbaş, “Mehmet Öztürk’ün, Baraçlı’ya yardımcı olacağına, destek vereceğine inanıyorum. Herkesin katkısının olmasını arzu ediyorum. Başarıya birlikte imza atmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Stadyumda killi zemin kazığı mı?Bugünlerde Atatürk Stadı''nın yenilenmesi kentin en önemli sorunu olarak gündeme oturdu. İş güç bırakıldı, memleket memleket en iyi stat projesi araştırmasına çıkıldı.
Gayrimenkul kriz dinlemediEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ahmet Gür, ekonomik krize rağmen haziran ayında gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı şehrin Bursa olduğunu söyledi.
Hasankeyf SİT alanı olsunHasankeyf''i Yaşatma Girişimi, 1985 yılından bu yana sürdürülen Hasankeyf kazılarının amacı ve Hasankeyf''te bundan böyle yapılacak olan kazı ve kurtarma çalışmalarına ilişkin öneri ve taleplerini basın toplantısı ile duyurdu.
Aphrodisias''ın görkemine yaraşır bir kitapAphrodisias''ın, Erken ve Orta Roma dönemlerinde (M.S. birinci ve ikinci yüzyıl), sahip olduğu refah düzeyi, kentin mimari ve heykel sanatında benzersiz bir konuma gelmesini sağlamıştı.
Trump Towers''ta 71 daire şimdiden satıldıTrump Towers''ın örnek daireleri tanıtıldı. Trump Towers İstanbul - Şişli''de dairelerin metrekaresi ortalama 6 bin 200 dolardan satılacak.
İstanbul''u boşaltacaklar Bulgaristan''a mı gideceğizİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin sanayiyi şehir dışına taşıma planı sanayicilerden büyük tepki aldı. Projenin uygulanamayacağını savunan İSTOÇ Başkanı Nahit Kemalbey "Bizi İstanbul''dan çıkarırlarsa sanırım Bulgaristan''a kadar gideriz" dedi.
En büyük şemsiye sigaracılara armağan!Konya Seydişehir İlçesi''nde işadamı Hüseyin Ulaşan 150 metrekareyi kapatabilecek büyüklükte bir şemsiye yaptı.
Apartman ve sitelere 50 milyon TL EKOkrediŞekerbank, ekonomik kriz ortamında apartman ve site yönetimlerine, enerji tasarrufu sağlayacak ''EKOkredi Yalıtım'' kredisi veriyor. İlk etapta 50 milyon TL kaynak ayrılacak.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.