Haberler

8 Temmuz 2010, Perşembe

Geçmişin Modern Mimarlığı - 3: Beşiktaş - ŞişliGeçmişin Modern Mimarlığı - 3: Beşiktaş - ŞişliBeşiktaş, İstanbul''un sur dışındaki en eski semtlerinden biri. Eski yazılı kaynaklara göre Beşiktaş adının aslı Beştaş''tı. Bu da Barbaros Hayreddin Paşa''nın gemilerini bağlamak için kıyıya diktirdiği beş taş sütundan gelir. Beştaş adı zamanla Beşiktaş''a dönüştü. Beşiktaş''ın antik dönemde, sık ormanlarla kaplı olduğu belirtilen Boğaz kıyı şeridinin Roma döneminde kıyılarda yapılan birkaç tapınakla yapılaştığı, Bizans döneminde yine birkaç manastır ve imparator yazlık ikametgahına (Ayios Mamas) mekan olduğu, Osmanlı döneminde ise bir "yerleşim yeri kimliği" kazandığı biliniyor. Haberin Devamı
Prefabrik Yapı AŞ''den Engelsiz Ev Projesine Büyük DestekPrefabrik Yapı AŞ''den Engelsiz Ev Projesine Büyük DestekPrefabrik Yapı AŞ, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile birlikte engelsiz yaşamlar için Engelsiz Ev projesini hayata geçiriyor.
Termik santrale karşı davaTermik santrale karşı davaİzmir''in Aliağa ilçesinde kurulması planlanan termik santrale ilişkin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptali istemiyle dava açıldı.
High Line''nın Bir Benzeri Los Angeles''ta YapılacakHigh Line''nın Bir Benzeri Los Angeles''ta YapılacakNew York''taki High Line''nın başarısı üzerine bir benzeri Los Angeles''ta yapılacak. Los Angeles Wilmington Limanı''ndaki 30 dönümlük, 9 parsel boyunca uzanan Harry Bridges Boulevard Buffer adındaki alan New York''taki gibi terkedilmiş bir tren yolu değil. High Line ile arasındaki yegane benzerlik, Los Angeles''takinin de büyük bir kamusal parka dönüşecek olması.
İYTE Mimarlık Bölümü 2010 Yılı Mezunlarını VerdiİYTE Mimarlık Bölümü 2010 Yılı Mezunlarını Verdiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 2 Temmuz 2010, saat 14:00''de İYTE Spor Salonu''nda gerçekleştirilen mezuniyet töreniyle, 2010 yılı mezunlarını verdi.
300 yıllık han, bar oldu300 yıllık han, bar olduMuğla''nın Bodrum İlçesi''ndeki 300 yıllık tarihi hanı restore eden işletmeci Şenkar Öztüzün, NewOld Club adıyla bar açtı.
Betona " G Uygunluk Belgesi"Betona " G Uygunluk Belgesi"Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın yayımladığı Yönetmeliğe göre, Ülkemizde 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren, betonda kalite işareti olan "G Uygunluk Belgesi" olmayan kalitesiz hazır betonlar kullanılamayacak. Bu yönetmelik tüm hazır beton tesislerine denetim ve G belgesi zorunluluğu getiriyor.
"Dereler yokoluyor...""Dereler yokoluyor..."Türkiye genelinde 45''İ inşa, 1576''sı proje aşamasında olan, planlananlar ile 2 bini aşması beklenen HES''lere karşı açılan 65 davadan 34''ü sonuçlandı. Davalardan 33''ünde yürütmeyi durdurma veya iptal kararı çıktı.
İzmir, dönümü 4 bin 100 lirayla ‘Avrupa deniz kirası lideri'' çıktıİzmir, dönümü 4 bin 100 lirayla ‘Avrupa deniz kirası lideri'' çıktıTürkiye''nin en pahalı denizine sahip olduklarına dikkat çeken İzmirli su ürünleri yetiştiricileri, deniz yüzeyi kiralarındaki farklılıktan şikayetçi. "Aynı denize farklı tarife" uygulanmasından yakınan İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği üyeleri, "Fahiş kira farklılığı devam ederse İzmir sadece Mersin, Muğla, Aydın ve Ordu''nun değil su ürünleri sektöründe Yunanistan''ın bile gerisinde kalacak" dedi.
TOKİ Başkanı''na binlerce mesajTOKİ Başkanı''na binlerce mesajToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar bugüne kadar binlerce site yaptı ancak bir siteyi kurduğuna bin pişman oldu! Evlenebilmek için ''evi olma'' şartını koyan kız ailesine karşı yardım isteyenden gençten tutun da TOKİ''ye yemek satmak isteyen firma yetkilisine kadar derdi olan herkes Bayraktar''ın kurduğu internet sitesinden binlerce mesaj yolladı.
Akyazı Projesi Trabzon''a kazandırılacakAkyazı Projesi Trabzon''a kazandırılacakBelediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Akyazı Projesi''nin devletin makamları tarafından onaylandığını ve çalışmalara başlandığını söyledi. Proje konusunda bazı kesimlerin kafa karıştırdıklarına tepki gösteren Gümrükçüoğlu,"TOKİ dolgu ihalesi için gerekli çalışmaları başlattı. Bu proje Trabzon''a mutlaka kazandırılacaktır" dedi.
Alışveriş kültürü, boyut değiştiriyorAlışveriş kültürü, boyut değiştiriyorTürkiye''nin 3 boyutlu sektörel rehber sitesi 3DLocationEarth.com, alışveriş merkezleri ile zincir mağaza ağına sahip perakende sektörü firmalarına yeni nesil tanıtım ve pazarlama çözümleri sunuyor.
Narlıdere''ye "fora kazıklı" istinad duvarı Narlıdere''ye "fora kazıklı" istinad duvarı İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüksek kot farkı nedeniyle tehlike arz eden Narlıdere Özkarakaya Caddesi''nin 150 metrelik bölümüne istinad duvarı yaparak güçlendirmek için yapım çalışmalarını sürdürüyor.
Metro Olimpiyat''a gidiyorMetro Olimpiyat''a gidiyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin toplu taşımada en büyük yatırımlarından biri olan Otogar Başakşehir Olimpiyat Köyü metrosunun yüzde 85''i tamamlandı.
İNTERA İç Mekan Ödülleri için Son Başvuru Tarihi Ertelendi!İNTERA İç Mekan Ödülleri için Son Başvuru Tarihi Ertelendi!Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle gerçekleştirilen İNTERA İç Mekan Ödülleri için son başvuru tarihi gelen yoğun istek üzerine 17 Eylül 2010 Cuma gününe kadar uzatıldı. 2010 yılında ilk defa verilecek İNTERA İç Mekan Ödülleri ile Türkiye''nin iç mekan tasarımı konusunda nitelikli işlere imza atan mimar, iç mimar ve tasarımcıların tasarımlarını ödüllendirmek, nitelikli iç mekanların tasarlanıp üretilmesini teşvik etmek amaçlanıyor.
Kuruyan göl, kuş cenneti olduKuruyan göl, kuş cenneti olduTürkiye''de iki yıl önce yaşanan kuraklık nedeniyle tamamen kuruyan Van''ın Özalp ilçesindeki Akgöl, bu yıl yağış miktarının artmasıyla yeniden eski haline kavuşarak adeta kuş cennetine dönüştü.
TOKİ''ye Mali Kural ÖzgürlüğüTOKİ''ye Mali Kural Özgürlüğü‘Kamu harcamalarını sınırlandırılarak mali disiplin sağlamak'' için düzenlenen Mali Kural''ı belirleyen AKP, TOKİ ve TRT''yi bu denetimden ayırmayı hedefliyor.
Bakanlık ve DSİ''den itiraf!Bakanlık ve DSİ''den itiraf!Çevre ve Orman Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerinin Rize''deki vadilerde inceleme yaparak hazırladığı rapor, çevrecileri haklı çıkardı: Hidroelektrik santrallar (HES) doğaya büyük tahribat verdi!
Sembol İnşaat 400 milyon dolara Astana''ya ‘küçük Antalya'' kurduSembol İnşaat 400 milyon dolara Astana''ya ‘küçük Antalya'' kurduFettah Tamince''nin Kazakistan''ın başkenti Astana''da yaptığı Han Çadırı, Antalya temasıyla kuruldu. 400 milyon dolara mal oldu. Görkemli açılış törenine 6 ülkenin devlet başkanı katıldı.
Eskişehir''e Haliç yapabilirizEskişehir''e Haliç yapabilirizŞelale Park''ın açılışına katılan Bakan Veysel Eroğlu, "Buranın manzarası Eyüp tepesindeki Pierre Loti''yi andırıyor. Burasının bir tek Haliçi eksik isterseniz onuda yaparız bize yeterki yer gösterin bu imkanımız var" dedi.
Mavişehir''e lüks projeMavişehir''e lüks projeNarlıdere Evleri''nde uyguladığı özel mimariyle dikkat çeken Folkart, Mavişehir projesi için de iddialı proje hazırladı.
Geleceğin Yeşil, Küresel ve Dünya ile Bağlantılı Şehri: SydneyGeleceğin Yeşil, Küresel ve Dünya ile Bağlantılı Şehri: SydneySydney 2030 projesi, önümüzdeki 20 yıl ve daha sonrası için şehrin sürdürülebilir gelişimini yansıtan bir vizyon sunuyor. Gelişim sadece fiziksel çevre ile değil, onunla birlikte ekonomi, toplum ve kültürlerle de alakalı. Bunların tümü, cesur fikirler ve iyi yönetişimle ele alındığında, şimdiki ve gelecek topluluklar için çok daha iyi çıktılar elde edilebilir.
Denizli, Geçen Yıl 2 Ulusal Mimari Proje Yarışması ile Dikkatleri Üzerine ÇektiDenizli, Geçen Yıl 2 Ulusal Mimari Proje Yarışması ile Dikkatleri Üzerine ÇektiDenizli Belediyesi Hizmet Binası Projesi ve Denizli Hükümet Konağı ve Çevresi Proje Yarışması çeşitli tartışmalarla ülke mimarlık gündeminde uzun süre yer etti.
1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten Haberler1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten HaberlerKocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Oya Şenyurt tarafından yazılan "1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten Haberler" TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından yayınlandı. Kitabın Cumhuriyet dönemi İzmit kentine ait mimari dönüşümün birincil kaynaklardan araştırılarak oluşturulması ve kentin mimarisini inceleyen ilk kaynak olması açısından ilgi çekici.
İstanbul, Dünya Mirası Listesi''nden çıkarılıyor!İstanbul UNESCO Dünya Mürirası listesinden çıkarılmak üzere... Bunun sorumlusu olan yerel yöneticiler ise hiçbir şey olmamış gibi davranmaya devam ediyor... Bu yöneticilere görevlerini yaptırmak için sizin de yapabileceğiniz bir şeyler var...
Sarıyer Derbent halkı yıkımları protesto etti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 15 yıl önce tapuları ellerinden alınan ve haklarında yıkım kararı verilen Sarıyer’e bağlı Derbent Mahallesi halkı, seslerini duyurmak için İBB önünde eylem yaptı. 460 adet yapının bulunduğu arazinin belediye tarafından Oto Sanatkarları Yapı Kooperatifi’ne satılmasının ardından evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Derbentlilerin mücadelesi sürüyor. Geçtiğimiz hafta Sarıyer Belediyesi’ne 800 dilekçe veren mahalle sakinleri, bu defa da “Çözüm bulun” diyerek İBB’ye dilekçe verdi. Belediye önünde bir araya gelen mahalle halkı adına konuşan Dürdane Yılmaz, evlerini bin bir zorlukla aldıklarını, bugün ise bir avuç sermaye grubunun kentsel dönüşüm adı altında yaşam alanlarına saldırdıklarını ifade etti.
Tarih: 8 Temmuz 2010 Kaynak: Evrensel
İkizdere kuruduRize''nin İkizdere Vadisi''nde yapımı tamamlanan 95 megawatt kurulu gücündeki Cevizlik Hidroelektrik Santrali''nin deneme üretimine geçmesinin ardından suyun tünele alındığı 8.5 kilometre boyunca İkizdereDeresi kurudu.
İklim değişikliğinin yarını yok, bugünü varTürkiye''de yılda ortalama 200 kadar sel ve taşkın olayı meydana geliyor. Bu olayların ülke ekonomisinde yol açtığı kayıp yıllık 150 milyon lirayı buluyor.
Adatepe''de oksijen ve bilgiKaz Dağları’nın eteklerindeki Adatepe köyünde tarih, sanat, siyaset, arkeoloji ve felsefe gibi konularda düzenlenen Taşmektep yaz seminerleri 8 Temmuz’da başlıyor. Seminerlerin yanı sıra çeşitli atölyelerin de yapılacağı etkinlik Zerrin İren Boynudelik ve Kamil Fırat yönetiminde yapılacak ‘Sanat ve Savaş’ ile başlayıp, 23-26 Eylül arasındaki Kamil Fırat ve Orhan Alptürk yönetimindeki ‘Fotoğrafın Anlatı Ormanında Bir Gezinti’ semineriyle bitecek. Kürşad Demirci Dinler Tarihi, Ömer Laçiner İran, Rüstem Aslan Troia başlıklı seminerler yapacak ahşap baskı, fotoğraf, seramik, müzik atölyeleri düzenlenecek.
Tarih: 7 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Ermeni mimarlar arşiviUluslararası Hrant Dink Vakfı, Hayrat Canlandıran ve Araştıran Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği (HAYCAR) ile, İstanbul’un Ermeni mimarlarını gün ışığına çıkarıyor. İstanbul 2010 kapsamında gerçekleştirilen ‘İstanbul’un Ermeni Mimarları ve İstanbul Mimarlığına Katkıları’ çalışması, kasım ayında bir sergi ve kitap projesiyle hayata geçirilecek. Hasan Kuruyazıcı küratörlüğündeki projede 19. ve 20. yüzyıllarda İstanbul’da yaşamış Ermeni mimarların yaşam öyküleri, mimari çizimleri ve eski görüntüleri yer alacak. Vakıf konu kapsamında elinde bilgi bulunanlara da, kendileriyle paylaşma çağrısı yaptı.
Tarih: 7 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Mavişehir''e tatil kasabası makyajıBelediye, iki kilometrelik sahilde; yürüyüş alanları, plaj, plaj voleybolu sahaları, tenis kortu ve otopark yapıyor. Başkan Durak, "Mavişehir''i, bir ay içinde tatil cennetlerinin huzur dolu ortamına kavuşturacağız" dedi.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.