Haberler

8 Ağustos 2006, Salı

Yeni TiranYeni TiranTiran, Avrupa’nın son 15 yıl içerisinde değişen bir başkenti. 1990 yılında Arnavutluk''ta komünist rejimin düşmesinden sonra şehir demokrasinin gelişimi, göç, oluşan kargaşa sonrası askeri müdahale ile dramatik ekonomik kriz yaşanması ve daha sonra da hızlı ve oransız bir biçimde ekonominin gelişmesi gibi postmodern prenslerin ellerinde bulunan, pragmatik kentsel politika hikayeleriyle karşı karşıya kaldı. Sürreal bir çıkmaz süreci içinde olan, belediye başkanı ve başbakan arasındaki düellonun azalmasını bekleyen şehre, Pier Paolo Tamburelli’nin anlatımı ve Valentina Gugole’nin fotoğraflarıyla bir görsel gezi düzenleyelim. Haberin Devamı
Orman yangınları 90 hektarı kül ettiOrman yangınları 90 hektarı kül ettiAnkara Hasanoğlan Taşlık ve Tokluoğlu deresi mevkiindeki ağaçlandırma sahasında çıkan ve 60 hektar ormanlık alanı kül eden yangın kontrol altına alındı. Tokat''ın Almus ilçesinde çıkan orman yangınında ise yaklaşık 30 hektar ormanlık alan tahrip oldu.
Hilton zincirinin son halkası Seyşeller''deHilton zincirinin son halkası Seyşeller''deDünyanın en büyük otel zincirlerinden olan ve 500''ün üzerinde otelin işletmeciliğini yapan Hilton Grubu''nun son durağı Seyşel Adaları oldu. Dünya harikası bu bölgede beş yıldızlı Northolme Hotel''in işletmeciliğini 28 milyon dolara alan Hilton, şimdi de ikinci bir otel için yer bakıyor.
Küllerinden doğan şehir: NürnbergKüllerinden doğan şehir: NürnbergBin yıllık tarihi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler''in izini yok etmeye kararlı müttefiklerin bombardımanı altında yok olan Almanya''nın Nürnberg kenti, 1960 yılına kadar aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.
Yeni Ülkeler, Kentler mi?Yeni Ülkeler, Kentler mi?Özgürlüğün peşinden koşan en son devlet adamı, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone. Süper kentlerin yükselişi ulus-devleti tehdit mi ediyor?
İmparator’un Sığınağı Artık Yasak Olmayacakİmparator’un Sığınağı Artık Yasak OlmayacakAmerikalı koruma uzmanı John Stubbs, zarif kaligrafi çizgileri hakkedilmiş tozlu pano duvarın önünde durduğunda el lambasını yakmış Yasak Şehir’in içindeki bir karanlık merdiven boşluğunda ağır ağır yukarı çıkıyordu.
Zeytinburnu''na milyar dolarlık projeZeytinburnu''na milyar dolarlık projeKlas Grup Zeytinburnu''ndaki nakliyat ambarlarının bulunduğu araziye Türkiye''nin en gösterişli projelerinden birini yapmaya hazırlanıyor.
Tarihi Vakıf Han beş yıldızlı otel olduTarihi Vakıf Han beş yıldızlı otel olduDiyarbakırlı üç işadamı, Kurtuluş Savaşı yıllarında Fransız askerlerinin karargâh olarak kullandığı Vakıf Han''ı Vakıflar Genel Müdürlüğü''nden kiralayarak 5 yıldızlı otel haline getirdi. Restorasyon için 30 milyon YTL harcandı.
Boğaz''a 300 metre Marmaray İskelesiBoğaz''a 300 metre Marmaray İskelesiAvrupa ile Asya''yı denizin altından birbirine bağlayacak olan Marmaray çalışmalarını sürdürmek için Üsküdar''dan denize doğru 300 metre uzanacak bir iskele inşa ediliyor.
Betonart''ın 11. Sayısı Çıktı!Betonart''ın 11. Sayısı Çıktı!Betonart Dergisi 11. sayısı ile bayilerde yerini alırken, birbirinden farklı makaleler, röportajlar ve projelerle mimarlık yayıncılığındaki iddiasını sürdürüyor. İç Mekanda Beton konulu dosyanın editörlüğünü Çağıl Yurdakul üstlenirken, Emine Görgül de gelecekçi filmlerde iç mekan tasarımına dair önemli bir yazıyla dosyaya katkıda bulunuyor. Dosyanın dışında Pritzker Ödüllü mimar Paulo Mendes da Rocha ile yapılan bir röportaj ve mimarın Brezilya Heykel Müzesi projesi dergide yerini alıyor. Kanadalı bir mimarlık ofisi olan Moriyama & Teshima, Kanada''nın savaşa karşı duruşunu şiirsel Savaş Müzesi projesi ile hayata geçiriyor.
Ortak Mirasa İlk KazmaOrtak Mirasa İlk KazmaBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ''DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu ve Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar''ın da aralarında bulunduğu çok sayıda devlet görevlisinin katılımıyla llısu Barajı''nın temel atma töreni yapıldı.
Galleria''ya ''Denizci'' makyajı ziyaretçi sayısını ikiye katladıGalleria''ya ''Denizci'' makyajı ziyaretçi sayısını ikiye katladıTürkiye''nin ilk alışveriş merkezi Galleria özelleştirme sonrasında yeniden doğdu. 17 ay önce Denizciler Ataköy Ortak Girişim Grubu tarafından satın alınan Galleria, değişen yüzü ile hem ziyaretçi sayısını hem de gelirlerini katladı.
Hasankeyf''te ''Ilısu barajı'' kaygısıHasankeyf''te ''Ilısu barajı'' kaygısı50 yıldır yapımı gündemde olan Batman''ın Hasankeyf ilçesindeki Ilısu barajı ve hidroelektrik santralinin temeli bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Enerji üretiminde Türkiye''nin 4''üncü büyük barajı olması planlanan projenin bir ''rüya'' mı, yoksa ''kabus'' mu olduğu ise tartışmalı.
Marmaray tüplerini yerleştirme çalışmaları başlıyorMarmaray projesinde deniz dibine 11 adet tüp yerleştirecek olan Ecem Sultan dubası, Haydarpaşa Limanı''ndan Heybeliada açıklarına alınıyor.
Yabancıya mülk satışında İspanya modeli inceleniyorYabancılara mülk satışında İspanya modelinin Türkiye''de uygulanması üzerinde duruluyor. Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, temmuz ayında gerçekleştirdiği İspanya gezisi sırasında, yabancılara mülk satışı konusunda inceleme ve temaslarda bulundu ve yabancıların büyük ilgisini çeken İspanya''nın, taşınmaz satışında nasıl bir model uyguladığı ve ikinci konutların nasıl değerlendirildiği mercek altına alındı.
Zorunlu Deprem Sigortası''nda hüsranMarmara depreminin hafızalarda bıraktığı izler tazeliğini korurken, aradan geçen yedi yıla rağmen hala yeterince ders almadığımız görülüyor.
Hasankeyf ve UtançÖyle çıkıp ''''Biz Türkler şöyle kahramanız, böyle kahramanız'''' diye kasım kasım kasılmayalım. Ya da ''''Biz Türkler vatan dedik mi, akan sular durur'''' diye kendi kendimizi gaza getirmeyelim.
Tarihi Görselliğiyle Mardin MüzesiFarklı birçok kültürün beşiği olan Mardin, değişik mimarisiyle açık bir müze görünümündedir. Kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği yönetim değişimleri, savaşlar ve olaylar kentin mimarisini pek etkilememiş. Mardin, iyi korunmuş ve en az bozulan kentlerimizden biri olmuştur. Kent merkezi, özgünlüğünün korunması amacıyla site alanı içindedir.
Mimarî koruma, ödülle özendirilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, mimarî mirasa ilgiyi canlı tutmak için “Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri” verecek. Bakanlığa bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce verilecek ödüller iki ana başlıkta toplanıyor. Koruma Uygulama başlığı altında Tarihî Çevrede Yeni Yapı Ödülleri, Uygulama Başarı Ödülü, Yapımcı Ödülü, Restorasyon Uygulama Dalı Ödülleri, Restorasyon-Koruma Başarı Ödülü, Yapımcı Firma ya da Ekip Ödülü, Ustalık Ödülü, Tarihî Çevre Koruma Kapsamında Sokak Sağlıklaştırma veya Çevre Düzenlemesi Uygulama Ödülleri, Uygulama Başarı Ödülü ve Yapımcı Ödülü bulunuyor. Koruma ve Restorasyon Projesi başlığı ise Tarihi Çevrede Yeni Yapı Projesi, Anıtsal Yapı Restorasyon Projesi, Sivil Mimarlık Örneği Restorasyon Projesi, Tarihi Çevre Koruma Kapsamında Sokak Sağlıklaştırma veya Çevre Düzenlemesi Projesi ve Arkeolojik Alanda Restorasyon Projesini kapsıyor. Başvurular 21 Ağustos-5 Eylül arasında yapılacak. Sonuçlarsa 3 Ekim’de açıklanacak.
Tarih: 8 Ağustos 2006 Kaynak: Zaman
Tarım arazileri imara açılıyorGAP''la birlikte büyük bölümü birinci sınıf tarım alanı statüsünde olan Şanlıurfa''da, Harran Ovası içersinde yer alan Konuklu beldesi, İl Genel Meclisi kararıyla imara açılıyor. AKP''li üyelerin kararına CHP''liler tepki gösterdi. Şanlıurfa''nın merkeze bağlı Konuklu beldesinin AKP''li Belediye Başkanı Halef Yıldız ''ın önerisiyle İl Genel Meclisi toplantısında beldenin imara açılması konusu gündeme geldi. Açık oylamada muhalefet üyeleri ret oyu kullanmalarına karşın tutanaklarda oybirliğiyle Konuklu''nun imara açılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Karara tepki gösteren CHP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Vedat Melik Şanlıurfa''nın en önemli sorunlarından birinin mevcut toprak potansiyelinin korunamaması olduğunu vurgulayarak, ''''Cumhuriyet tarihinin en önemli projesi GAP burada uygulanıyor. Yerel yöneticilerin yapması gereken, toprağın korunmasıdır. Toprak üzerinde yapılaşmaya izin verilmemeli'''' dedi. AKP''li Konuklu Belediye Başkanı Halef Yıldız ise kararın çevre düzenlemesi olduğunu ve imara açılması durumunda Şanlıurfa Valisi ve Belediye Başkanı ile birlikte karar vereceklerini söyledi.
Tarih: 8 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Arif Faraç
Yabancılara yapılan konutlar elde kaldıTürkiye''de yabancıların mülk edinmesini kolaylaştıran yasanın çıkmasının ardından yabancılara yönelik konut üretiminde patlama yaşandı. Ancak sektörde sancılı gelişmeler yaşanıyor.
Gayrimenkul satışında İspanya modeli geliyorTürkiye''de çok tartışılan yabancılara mülk satışı konusunda ''İspanya modeli'' üzerinde karar kılındı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Turizm Bakanı Atilla Koç ile birlikte 28 - 30 Temmuz arasında gerçekleştirdiği İspanya gezisi sırasında, yabancılara mülk satışı konusunda incelemede bulundu.
Bodrum''da imar yetkisi şoku yaşanıyorKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç''un Kuşadası ziyareti sırasındaki "Bodrum''un imar yetkilerini aldık" açıklaması şaşkınlık ve tepki yarattı.
Evlerimize DokunmayınKocaeli, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Koraosmanoğlu, ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yapılacak Erenler-Cedit konutlarının tanıtım toplantısına katılırken, proje kapsamında evleri yıkılacak vatandaşlar ise protesto yürüyüşü düzenledi.
35 Bin Ton Petrol Denize SızdıUluslararası çevre koruma örgütü Greenpeace, İsrail bombardımanı sonucu denize sızan binlerce ton petrol tabakasının Türkiye ve Kıbrıs kıyıları için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu. Akdeniz''in en korkunç çevre felaketiyle karşı karşıya olduğu uyarısına yer veren İngiliz gazeteleri, Türkiye ve Kıbrıs''taki tatil beldelerinin, İsrail jetlerinin 15 Temmuz''da bombaladığı bir elektrik santralinden denize sızan 35 bin ton petrolün kirlilik tehdidi altında olduğunu yazdılar. Times gazetesine bilgi veren Friends of the Earth Europe adlı çevre örgütünün direktörü Fuad Hamdan, uydu fotoğraflarının, petrol tabakasının şimdiden Suriye kıyılarının yarısını kirlettiğini belirterek, "Kirlilik, bu hafta içinde Türkiye kıyılarına ulaşabilir. Kıbrıs''ı ne zaman etkileyeceğiyse rüzgâra bağlı," dedi. Lübnan Çevre Bakanı Yakub el Sarraf da kirliliğin, sadece Lübnan''n değil Doğu Akdeniz''deki tüm ülkeleri etkileyeceğini söyledi. Yeşil kaplumbağaların beslenme yatağı Lübnan kıyıları, canlılar için öldürücü siyah petrol tabakasıyla kaplanırken, bombardımanın sürmesi temizleme çalışmalarına engel olmuştu.
Tarih: 8 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Türk müteahhitleri tam gazDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2006 yılının ocak-temmuz döneminde (7 ayında), 6,7 milyar dolarlık proje üstlendiğini bildirdi.
Orta Doğu’nun yeni Paris’i HatayOrta Doğu’da yaşanan sıcak gelişmelerin ardından başta yabancı ülke vatandaşlarının terk ettiği, İsrail saldırıları öncesi “Orta Doğu’nun Paris’i” olarak nitelendirilen Beyrut’ta tatillerini yarıda kesmek zorunda kalan Arap turistler için yeni turizm beldesi olarak öne çıkan yerlerin başında Hatay yer alıyor.
İstanbul''un atıkları için dönüşüm projesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ambalaj atıklarının fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçtikten sonra ikinci hammadde olarak üretim sürecine katılması için "Ambalaj Atıklarının Yerinde Ayrıştırılması Projesi"ni başlattı. Ağaçların kesilmesi, havanın, suyun kirlenmesini önlemeyi ve enerji tasarrufu sağlamayı amaçlayan proje, Emirgan Korusu''nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından basına tanıtıldı. Başkanı Topbaş, "İstanbul''un geleceği için ''Büyük Dönüşüm Hamlesi''ni başlatıyoruz. İstanbul''daki ambalaj atıklarının ayrı toplanmasıyla ekonomimize 10 yılda 200 milyon YTL katkı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.
Tarih: 7 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Kurla birlikte ev sahipleri coştu kira artışları enflasyonu katladıEnflasyon yüzde 12''lere dayanınca ev sahipleri de düğmeye bastı. TÜFE''nin yüzde 0.85 arttığı temmuzda kira fiyatları yüzde 2.15 artarken son bir yıllık artış yüzde 21.49''a fırladı.
İzmir İl Özel İdaresi Tavşan Adası''nı satıyorİzmir Özel İdare Müdürlüğü, kira geliri düşük olan ve işletmecileriyle sık sık mahkemelik olduğu turizm tesisi, iş hanları ve bazı lojmanlarını satma kararı aldı. Müdürlük, aralarında Urla açıklarındaki 121 dönümlük Tavşan Adası''nın da yer aldığı 7 tesis ve bir çok lojmanın satışından yaklaşık 80 milyon YTL''lik bir gelir bekliyor. Satış çalışmaları kapsamında bu hafta başında toplanacak İl Genel Meclisi''ne Çeşme''de boşaltılan Capello Otel, Urla''daki Durtur Tesisleri, Foça''da mülkü yine kendisine ait olan tatil sitesi ve ilçelerde bulunan iş merkezleri ile sahip olduğu 310 lojmandan bazılarının satılması önerisi getirilecek. AKP ve CHP gruplarının sıcak baktığı bu önerinin Meclis''te de kabul edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Meclis üyelerinin de satış konusunda onay vermesinin ardından teklif edilen tüm mallar bedel takdiri yapılarak ihale yoluyla satılacak.
Tarih: 7 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah Yazan: İlker Çoban
Sabancı''nın fabrikası yandıBursa''nın İnegöl ilçesi Organize Sanayi Bölgesi''nde faaliyet gösteren 300 kişinin çalıştığı, Sabancı Holding''e ait oluklu mukavva üretimi yapan OlmukSA fabrikasında çıkan yangın, çevrede korkulu anlar yaşanmasına neden oldu. Fabrikanın palet bölümünde başlayan yangın, kısa süre içinde tüm fabrikayı küle çevirdi.
1. Ulusal Mimarlık Koruma ÖdülleriKültür ve Turizm Bakanlığı’nca dağıtılacak Ulusal Mimarlık Koruma Ödüllerine ilişkin ilan, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, projeler 21 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında teslim edilecek.
TOKİ: Çimento İhracatından Biz de Çevre Vergisi AlalımToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınmasını istedi.
Hasankeyf Taşınırsa Tuzla Buz OlurBaşbakan Tayyip Erdoğan’ın, antik kent Hasankeyf’i su altında bırakacak Ilısu Barajı’nın temel atma törenindeki "Hasankeyf’i taşıyacağız" açıklamasına Hasankeyf kazıları başkanı Prof. Dr. Abdulselam Uluçam’dan yanıt geldi.
Tarihi Eseri Çimento ile Restore Etmek İstemişlerSivas''ta restore edilmesi için çalışma başlatılan tarihî eserin onarımında, kerpiç yerine tuğla kullanıldığı ortaya çıktı. Tarihî Eserleri Koruma Kurulu’nun yaptığı incelemede olay fark edilince restorasyon çalışmalarının durdurulmasına karar verildi. 18. yüzyıla ait olduğu belirtilen Pulur Camii, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restore edilmesine karar verilince proje ihale edildi. İhaleyi alan firmanın hazırladığı restorasyon çalışma raporunun, Tarihî Eserleri Koruma Bölge Kurulu''nun onayını alması üzerine çalışmalar yaklaşık 1,5 ay önce başladı. Restorasyon raporunda eserin, aslına uygun olarak özgün malzemeden yapılacağı belirtilmesine rağmen caminin yıkılan duvarlarında günümüz tuğla ve çimento sıvası kullanıldığı belirlendi. Şikayet üzerine Bölge Koruma Kurulu ekiplerinin hazırladığı inceleme raporunda, restorasyonun bu şekilde devam etmesi halinde eserin özelliğini kaybedeceği vurgulanarak, camide onarımdan ziyade yeni imalatlar yapıldığı bildirildi.
Tarih: 7 Ağustos 2006 Kaynak: Zaman
Bakan Koç: Bodrum''un imar planı yetkisini aldıkKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Aslında turizm yörelerinde imar yetkisi bizde ama belediyeler kullanıyor. ''Hiç olmazsa bazı yöreleri kurtaralım'' dedik ve öncelikle Bodrum''un imar işini ele aldık" dedi.
Göçebe Toplumun Tarih Bilinci Hasankeyf''i Yok Etmeye YetiyorGeçen yıl, Çoruh Nehri''ni ve doğasını yok edecek barajlardan Muratlı''nın açılışı için gazeteye verilen davetiye ilanında ''altın gerdanlık'' benzetmesi kullanılmıştı.
Galataport satışa çıkıyorGalataport ihalesinde ikinci perde sonbaharda açılıyor, ihale modeline Rekabet Kurulu ''olur'' verirken, tahsilatın bu kez 49 yıl değil, 3-4 yılda yapılacağı belirtiliyor.
Çimento ihracatına ''vergi'' talebiTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihraç edilen çimentodan ton başına 5 dolar çevre vergisi alınmasını önerdi. Bayraktar, Türkiye''deki ormanların ürettiği oksijenin yüzde 20''sinin çimento üretimi ile yok edildiğini savundu.
Siska yüzde 15 kârla ev satıyorFüsun Akdoğan, piyasada yaşanan durgunluğa rağmen yaptıkları konutların yüzde 20''sinin satıldığını söyledi. İnşaat sektöründe yüksek kârlarla konut satıldığını söyleyen Siska İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Füsun Akdoğan, ''Metrekaresini 1000 dolara mal ettiğimiz evleri vatandaşa ortalama 1.150 dolara satıyoruz'' dedi.
Variller Bulundu, Taşıma Aracı BulunamadıBursa''nın Mustafakemalpaşa İlçesi''ne bağlı Lütfîye köyü yakınlarında tarla kenarında bulunan kimyasal atık dolu variller, hafta-sonu olması nedeniyle atık aracı bulunamayınca ortada kaldı.
Nehirlere Çevresel ÖnlemlerAdana, Mersin ve Hatay''daki nehir ve akarsular yapılan tüm çalışmalara rağmen halen temizlenebilmiş değil.
Bodrum Kempinski''ye de Kazak ortakKazakistan kökenli Capital Partners''ın Milas''ta 4 milyon 815 bin metrekarelik arazi satın almasının ardından, Kazakistan''ın en büyük şirketi olan kamuya ait Kazmunaigaz, Bodrum Kempinski''nin yüzde 75 hissesinin sahibi oldu.
Kentin küllerinden doğan müzeTarih boyunca büyük yangınlar yaşamış İzmir. En son 1922 yangını Rumların mı, Ermenilerin mi, Türklerin mi çıkardığı hâlâ tartışılır. Kentin merkezini yok eden o yangından sonra kurulan Türkiye''nin ilk modern itfaiye müzesi şimdi Kent Arşivi ve Müzesi olarak hizmet veriyor.
Hasankeyf nöbetiDünya kültür mirası Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''nın temeli dün Başbakan Erdoğan tarafından atıldı.
Galataport''ta ''proje yarışması'' belirsizliğiÜç etaptan oluşması öngörülen yeni Galataport ihalesinde, sürecin ilk ayağı olan imar planlarının hazırlanması konusunda çalışmalar büyük oranda tamamlandı.
Bisiklet Turuyla Nükleer ProtestoNükleer Karşıtı Platform 5-6 Ağustos arasında Akku-yu''da yapılacak miting öncesi Adana İnönü Parkı''n-da bir araya geldi. Çok sayıda Nükleer Karşıtı Platform üyesinin katıldığı şehir içi bisiklet turuyla Akkuyu''da kurulması planlanan nükleer santral protesto edildi. Bir saatlik şehir içi bisiklet turuyla devam eden etkinlik, kent halkının da ilgisini çekti. Akkuyu''da Nükleer Santral yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Nükleer Kar-şıtları,duyarh tüm kesimleri 6 Ağustos tarihinde Akkuyu''da yapılacak mitinge destek vermeye çağırdı. "Nükleer Santrale Hayır" tişörtleri giyen çevrecilerin şehir merkezinden başlayan bisiklet turu bir saat sürdü.
Tarih: 7 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Yakup Durmuş
Tozunu bize yutturuyor, yabancıya ucuza satıyorlarToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınmasını istedi.
Enflasyon yükselince ev sahipleri ''coştu''Mayıs ayından itibaren piyasalarda başlayan dalgalanmanın kurda yarattığı hareketlilik ve bunun sonucunda enflasyonun yeniden yükselmeye başlaması, ev sahiplerini ''coşturdu''.
Galataport için yarışma düşünülüyorGalataport''un yeniden ihaleye çıkma sürecinde hazırlıklar tamamlanıyor.
Türk müteahhidi dışarıda 12 milyar dolara koşuyorDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2006 yılının ocak - temmuz döneminde, 6.7 milyar dolarlık proje üstlendiğini bildirdi. 2005 yılında yurtdışında 9.3 milyar dolarlık proje üstlenildiğini hatırlatan Tüzmen, "Ocak - temmuz arasında müteahhitlerimizin yurtdışında gösterdikleri performans 12 milyar dolarlık hedefe ulaşacağımızı gösteriyor" dedi. Türk müteahhitlerinin üstlendiği projelerin yarıdan fazlasının Ortadoğu''da olduğunu ifade eden Tüzmen, projelerin Libya, Katar, Cezayir, Türkmenistan, Kazakistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Rusya Federasyonu''nda yoğunlaştığını bildirdi.
Tarih: 7 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Yatağan''da tarih yatıyorYatağan''da Stratonikeia antik kentinde yapılan kazı çalışmalarında ''yatan aslan heykeli'' bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Çetin Şahin , Stratonikeia''nın dünyanın en büyük antik mermer kenti olduğunu belirterek ''''Burası Türkiye''nin en önemli arkeoloji merkezi olabilir'''' dedi.
Türk müteahhidi dünyayı inşa ediyorTürk müteahhitleri 2006''nın ilk 7 ayında yurtdışında 6.7 milyar dolarlık proje üstlendi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün başarılı çalışmalarına bu yıl da devam ettiğini belirterek yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2005 yılında 9.3 milyar dolarlık proje üstlendiğini, 2006 yılı başında sektör için 12 milyar dolarlık hedef belirlendiğini söyledi. Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2006 yılının ocak-temmuz döneminde, 6.7 milyar dolarlık proje üstlendiğini bildirdi. Tüzmen, Türk müteahhitlerinin üstlendiği projelerin yüzde 50''sinden fazlasının Ortadoğu bölgesindeki petrol üreticisi ülkelerde olduğunu ifade ede etti. Türk müteahhitlerinin yurtdışında üstlendiği 184 projeden 17''sinin 100 milyon doların üzerindeki projeler olduğunu kaydeden Tüzmen, ''''Türk müteahhitleri her geçen yıl daha büyük projelere imza atmakta ve taahhütlerini de zamanında yerine getirmektedirler. Türk müteahhitlik firmaları yurtdışında artık marka olmuşlardır.
Tarih: 7 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Alışveriş merkezleri pasaja dönmesinGalleria Genel Müdürü Hasan Ardıç, İstanbul''da neredeyse her saat başı bir alışveriş merkezi açıldığını belirterek bu kadar alışveriş merkezinin yan yana açılmasını anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.
Enflasyon kiracıyı iki kere vurduMayıs ayından itibaren piyasalarda başlayan dalgalanmanın kurda yarattığı hareketlilik ve bunun sonucunda enflasyonun yeniden çift haneleri bulması ev sahiplerini coşturdu.
Büyükşehir projelerine itirazMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Kadıköy-Koşuyolu Transfer Merkezi ve Şişli''deki Dubai Kuleleri olarak bilinen ''''Turizm Ticaret Alanı'''' plan tadilatlarına hukuka ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle itirazda bulundu.
İstanbul 2009 Dünya Su Forumu''na HazırlanıyorDünya Su Forumu Başkanı Loic Fouchon ekibiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret etti.
Başkan Topbaş: Bazı Beldelerin İmar Planları Su Havzalarını Tehdit EdiyorBazı beldelerin imar planlarının su havzalarını tehdit ettiğini belirten Başkan Topbaş, “Biz bu imar planlarını kabullenmiyoruz. 1/25000’lik Nazım İmar Planları tamamlandığında İstanbul’un tamamı bu planlara tabi olacak” dedi.
Kooperatife geri dönüşEston Yapı Genel Müdürü Salih Kuzu, ilk defa talep örgütlenmesi ile ev satmaya başlayacaklarını kaydetti.
Ilısu temeli atılıyor ama finansman yokBaşbakan Tayyip Erdoğan yarın (cumartesi) hükümetinin en büyük altyapı projesi olan Ilısu Hidroelektrik Barajı''nın temelini atmak için Şırnak''a gidiyor.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.