Haberler

8 Ağustos 2008, Cuma

Haydarpaşa’nın Geleceği AranıyorHaydarpaşa’nın Geleceği Aranıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 – 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yıldız Parkı, Malta Köşkü’nde Haydarpaşa konulu bir arama konferansı düzenledi. Haydarpaşa hakkında söz sahibi olan bütün kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve konu hakkında katkısı beklenen kişiler bu konferansa davet edilerek, görüşleri alınmak üzere bir araya toplandı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Arama Yönetim Danışmanlığı Kurucu Direktörü Oğuz Babüroğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen toplantı, 30 Temmuz Çarşamba sabahı yoğun bir katılımla başladı. Haberin Devamı
 Verde, Chocolate''ı Bahçeşehir''e taşıyor Verde, Chocolate''ı Bahçeşehir''e taşıyorAvrupa İnşaat''ın Bahçeşehir 2''nci kısımda inşa ettiği Verde Molino Alışveriş ve Yaşam Merkezi, eylül ayında kapılarını açıyor.
 İstinye bir ''Park''la yıldız oldu, arsa fiyatları uçtu İstinye bir ''Park''la yıldız oldu, arsa fiyatları uçtuBoğaz manzaralı ev deyince, İstanbul''un Avrupa yakasında akla gelen ilk adreslerden biri İstinye.
100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyor100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyorPendik’te 100 milyon Euro yatırımla hayata geçen ve 250 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ’outlet’i olan Viaport, Dubai modeli ile yılda 1 milyonluk ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.
Meksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''nın orta kesimlerindeki Tula kentinde arkeologlar, MS 900 ile 1150 yılları arasındaki döneme ait bir çocuk mezarı ortaya çıkardı.
ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?Gündemi oluşturan konu ve konukları ile renkli bir içeriğe sahip Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete”nin ilk sayısı çıktı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan ArkiPARC Gazete üç ayda bir yayımlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak.
Bir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBatı Japonya’nın Çugoku Bölgesi''ndeki, hafızalara “ilk atom bombası” saldırısıyla kazınan Hiroşima, felaketin üstünden geçen 63 yılda “Su Şehri” ünvanına yakışır bir yeniden yapılanma öyküsüne imza attı. Dönemin en güçlü derebeylerinden Mori Terumoto’nun Ota Nehri ağzında kendisine bir kale inşa ettirmeye karar vermesiyle (1589) şehirleşme yolunda ilk adımın atıldığı Hiroşima’ya içinden geçen altı nehir nedeniyle “Su Şehri” ve “100 Köprülü Şehir” de deniyor.
Odunpazarı Belediyesi''ne Tarihi Kentler Birliği''nden uygulama ödülüEskişehir Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı Evleri Koruma ve Yaşatma Projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında "Sokak Sağlıklaştırması Projesi" ile Tarihi Kentler Birliği''nden (TKB) Uygulama Ödülü aldı.
İzmir''in göbeğindeki ''utanç çukuru'' için anlaşma sağlandıTemeli 10 yıl önce atılan, açılan davalar nedeniyle yapımı yarım kalan İzmir Basmane Meydanı''ndaki Dünya Ticaret Merkezi (DTM) projesi değiştirildi.
Akıllı binalar Diyarbakır''daElektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, dışarıdan sıfır enerji ile ısınan, soğuyan, aydınlanan binaların artık hayatın içine girmeye başladığını söyledi.
Munzur Vadisi için Kültür Bakanlığı’na pankartİHD Tunceli Temsilciliği, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan başvuruya rağmen bölgeye heyet gönderilmemesini verilmemesini protesto etti.
Yatırım geleceğeFerahlı- 26 Ağustos-Mehmet Akif ve Ulubatlı mahallerini ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 4 yıl içinde gerçekleştirdikleri yatırımlar ve projelerle 20 yıllık iş yaptıklarını söyleyerek, “Bu çalışmaların önemi ve değeri, 3-4 yıl sonra daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
Okullara ‘yıkılsın’ raporuİzmir’deki 48 çürük okuldan 6’sının güçlendirilmesi yerine yıkılıp yeniden yapılması istendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal, hazırladığı raporda, kentteki 6 okulun güçlendirme maliyetlerinin fazla olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini bildirdi.
Kurtuluş Parkı’nda aydınlatma yetersizBaşkentin en önemli yeşil alanlarından biri olarak kabul edilen Kurtuluş Parkı’nın geceleri yeterince aydınlatılmaması yurttaşları tedirgin ediyor.
Kızılay binası yeni ihaleyi bekliyorUzun süredir mahkemelik olan ve kullanılmayan Türkiye Kızılay Derneği’ne ait Kızılay Meydanı’ndaki bina, geçtiğimiz ay derneğe teslim edildi.
132 dekarlık alan neden veriliyorAtatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 258 bin metrekaresi TBMM kapanmadan bir gün önce “jet hızıyla” kabul edilen yeni bir yasayla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) devredildi.
Cumhuriyet dönemi yapıları korunmuyorTMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Nimet Özgönül, başkentin mimari yapısının gün geçtikçe bozulduğuna dikkat çekerek Anakent Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’i “uzman görüşü almadığı” ve “şehir plancısı gibi davrandığı” için eleştirdi.
Mogan’daki su kaybı engellenemiyorMogan Gölü’nün su seviyesindeki düşüş, su takviyesine karşın engellenemezken, Gölbaşı Belediyesi su kaybının nedenini “buharlaşmanın fazlalığı” olarak açıklıyor.
Beşiktaş Satın Alma MüdürüBeşiktaş İnönü Stadı projesiyle ilgili basında yer alan haberler, Ergenekon davası haberleriyle çok benzeşiyor. Çelişkili açıklamalar birbiri ardına yayımlanıyor.
Yangınlar rastlantı değilManavgat’ta 31 Temmuz’da başlayan ve 6 günün sonunda kontrol altına alınabilen orman yangınında yaklaşık 10 bin hektarlık alan kül oldu.
Vestel, Vestfrost''u aldı, Danimarka''yı ihracat üssü yaptıVestel, Vestel Beyaz Eşya''nın yarısını Whirlpool''a devretmek konusunda görüşmelerini sürdürürken, Avrupa ve Rusya''nın güçlü beyaz eşya markalarından Danimarkalı Vestfrost''u satın aldığını açıkladı.
Devlet de kurtarabilir özel sektör de..Midilli''deki cami haberi nasıl ortaya çıktı, anlatalım. Bize bu konuyu, buraya sık giden Ahmet T. isimli bir işadamımız aktardı. Ona da Midilli''deki Yunanlı dostları söylemişler.
Kıyı Kanunu''muz Kamuya Ne Kadar Yararlı?Kıyılar tarih boyunca toplulukların gözde yerleşim merkezleri olmuşlardır. İnsanlığın suya olan gereksinimi kıyı kentlerinin önemini artırırken, kıyılardan yararlanma şekilleri uygarlıkların gelişmesi ile çeşitlenmiş...
Kent-Yorum: Kentsel Kriz SınıfsaldırEmek-sermaye çelişkisinin somut olarak kendini gösterdiği temel mekân, hiç şüphe yok ki üretimin yapıldığı yerdir. Bu mekân bir fabrika da olabilir, hizmet üretilen bir okul ya da hastane de.
Amplio otel yatırımları için 7 yabancı fonla flörtte81 ile Hilton otelleri kurmayı planlayan Amplio Hotel Investments Emlak şirketinin sahibi Alaeddin Babaoğlu, 7 yabancı fonla ortaklık görüşmesi yaptıklarını, aralarından seçim yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Kale-i Tavas günyüzüne çıkıyorEge Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy başkanlığında sekiz öğretim üyesi, bir konservasyon teknikeri ve 17 öğrenciden oluşan ekibin kazılarına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Kale Belediyesi de destek veriyor.
Kaçak marina inşaatı durdurulduPendik Belediyesi’nin üç büyük projesinden biri olarak gösterdiği marina inşaatı, Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak yapılaşma gerekçesiyle durduruldu.
Urartu konutları gün yüzüne çıkarılıyorİstanbul Üniversitesi (İÜ) Avrasya Arkeoloji Enstitüsü tarafından Van''ın Yoncatepe Kalesi''nde yürütülen kazılarda, Urartular dönemine ait bölgenin en eski geleneksel konut mimarisi gün yüzüne çıkarılıyor.
SİT alanları ‘inşaat alanı’ mı oluyor?Arkeolojik sit alanlarının tüzel kişilere tahsisinin yolunu açan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun verdiği İlke Kararı tartışmaları beraberinde getirdi.
Turizmciler zam şaşkınıÖrenyerleri ve müzelere giriş ücretine yüzde 400’e varan oranda zam yapıldı. Turizmciler isyan etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve örenyerlerinin giriş ücretlerine yüzde 400’e varan oranlarda zam yaptı.
‘Örenyerleri inşaat alanı olacak’“Örenyerleri ve ören yerlerinde bulunan arkeolojik taşınmaz kültür varlıkları; ziyaretçilere açık olmak üzere Bakanlıkça tüzelkişilere yasa kapsamında kullandırılabilir” diyen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ilke kararı, tartışma yarattı.
AB’ye enerjide verimlilik sözüHükümet, AB’ye uyum çerçevesinde, beyaz eşya ve elektrikli aletlerde enerjiyi verimsiz kullanan ürünlerin kullanımını önleyecek. Binalarda enerji daha verimli kullanılacak. Enerjide AB’ye uyumun maliyeti 77 milyon avro.
Kaz Dağı kazılmasın!“Şu Kaz Dağı’nın adını değiştirmeli... ‘Kaz’ denildikçe akıllarına sadece kazmak geliyor...” Bu söz, 24-25 Temmuz 2008’de Çanakkale’de toplanan mimarların bölgeyi “tüm değerleriyle savunma” kararlarına da esin kaynağı oldu.
Didim Marinası için AKG seçildiAKG Gazbeton, Malmö''deki Turning Torso''dan sonra şimdi de Didim Marinası''nda kullanılacak.
Büyükşehir 5 yeni raylı sistemi hizmete açıyorHer geçen gün çekilmez bir hal alan trafik meselesine çözüm için geliştirilen raylı sistem çalışmaları hızla devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2008 yılı sonunda inşaatı devam eden 5 yeni metronun açılışını yapacak. Yeni metro hatlarının açılması ile birlikte İstanbul’da toplu taşımacılıkta metronun oranı yüzde 10’lardan yüzde 15’lere çıkacak. Büyükşehir; sırasıyla Taksim-Yenikapı metrosunun Şişhane kısmı ile birlikte Otogar-Bağcılar- Kirazlı, Kirazlı-Olimpiyatköy, Topkapı-Edirnekapı ve 4. Levent-Darüşşafaka metrolarını 2008 yılı sonunda faaliyete geçirecek.
Marmaray’da iki tüp tünel kaldıMarmaray projesi kapsamında İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek 1387 metre uzunluğundaki 11 tüp tünelden 9’uncusu da dün deniz tabanına batırıldı. 58 metre derinliğe inme özelliğiyle mühendislik açısından bir ilk olarak tanımlanan batırma işlemi bu alanda rekor kırdı.
Emlak sektörüne büyük gözaltıSon yıllarda emlak satışlarında görülen hızlı artış ve Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nun gayrimenkul incelemelerinde ortaya çıkarılan yüksek vergi kaçağı, Gelir İdaresini, geniş kapsamlı bir sektör incelemesine yöneltti.
Arkeolojik Sit Alanları Yeni Yönetmelikle Özel Sektöre PazarlanacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yeni Yüksek Kurul kararıyla devletin imkanlarının "ayağa kaldırmaya" yetmediği 1. derece tarihsel ve arkeolojik sit alanlarında özel sektörün imkanlarından yararlanılabileceğini belirterek...
İmar planında TOKİ ve ÖİB’ye süper yetkiBüyük gayrimenkul satışlarının önünü açacak 5793 sayılı kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Başkan Topbaş; “Bu yıl su problemi yaşamayacağız”İstanbul’da şu anda susuzluk problemi bulunmadığını ve suyun içilebilecek kalitede olduğunu belirten Başkan Topbaş, kendisinin de zaman zaman musluktan su içtiğini söyledi.
İzmirli inşaatçı konut satışı için sonbahardan umutluİzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, inşaatta düşen satışlara karşın maliyetlerin durmadan arttığını söyledi
Mevlana Müzesi, su sızıntılarına karşı restore edilecekTopkapı Sarayı''ndan sonra Türkiye''de en çok ziyaret edilen mekân konumundaki Mevlana Müzesi, su sızıntıları ve tavanlarının bazı bölümlerinde meydana gelen kabarmalar nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.
''20 konut satar, projeyi bitiririm'' diyen müteahhidin nefesi kaba inşaata yetiyorEkonomik durgunluk ve siyasi gelişmeler sebebiyle durma noktasına gelen konut satışları inşaat firmalarını zor durumda bıraktı. Büyük şehirlerde temeli atılan ya da kabası bitirildiği halde tamamlamayan inşaat sayısında dikkat çekici bir artış var.
New York’u biçimlendiren tasarımların sergisiABD’nin New York kentinin en ünlü müzelerinden Modern Sanat Müzesi (MoMA), 1970’lerin önde gelen mimarlarının, kentin mimarisini biçimlendiren tasarımlarını konu alan bir sergiye evsahipliği yapıyor.
Öğrenci yurdu çöktü: 13 ölü 22 yaralıKonya''nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, üç katlı bir öğrenci yurdu çöktü. Çöken kız yurdunun enkazından 13 ölü 22 yaralı çıkarıldı.
Akıllı evler, akıllı önerilerEvler, binalar toplam enerji tüketiminde yaklaşık %40’lık bir paya sahip. Bazı enerji tasarruf ve enerji verimlilik özellikleri yeni ev yapımında, CO2 emisyonu azaltmak için çevreci malzeme ve yaklaşımlar kullanılmaya başlandı.
Metrobüsle Avcılar-Mecidiyeköy arası 45 dakikaİstanbul’da metrobüs projesinin ikinci etabı olan Topkapı-Zincirlikuyu hattının açılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni eğitim dönemine yetiştirilmeye çalışılan hat, 10 buçuk kilometre uzunluğunda ve 10 duraktan oluşacak.
AOÇ arazisi 49 yıllığına GSGM’ninAtatürk Orman Çiftliğinin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
Türkiye bunu da gördü...Türkiye’de ilk defa yapılan uygulama ile Kralkızı Barajı’nda enerji amaçlı kullanılan 17 milyon 500 bin metreküp su Dicle Barajı’na, oradan da sulama için Devegeçidi Barajı’na aktarıldı. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen tüm bu operasyonun tek bir hedefi vardı. Diyarbakır’da ekili alanları kurutmamak. Devegeçidi Barajı’nda doluluk oranı yüzde 22’e kadar düşmüştü. Hem enerji hem de sulama amaçlı kullanılan Batman Barajı’nında da doluluk oranını bu yıl yüzde 5.5’e düşünce elektrik üretimi durdu.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’u finans merkezi yapma projesi masadaEkonomi dünyası İstanbul’u finans merkezi yapma projesini ilk kez geniş katılımlı toplantıyla ele aldı. Nazım Ekren, ‘ABD’deki mortgage krizinden sonra bu proje son derece doğru’ dedi.
ODTÜ’deki Kaçak YapılarAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Evde ortalama 10 bin dolara elektrik üretip, fazlasını devlete satabilirsinizDünyada enerji talebi hızla artarken, sınırsız enerji kaynağı güneş de yeni alternatifler arasında dikkat çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle evde küçük çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim yapmak da mümkün.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.