Haberler

9 Eylül 2008, Salı

İhsan Bilgin ile Europan Süreci ve Sümer Mahallesi Üzerineİhsan Bilgin ile Europan Süreci ve Sümer Mahallesi ÜzerineZeytinburnu Sümer Mahallesi, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin 8. döneminin Türkiye’de düzenlenmesini sağladığı Europan yarışmasına konu olan alanlardan biriydi. Europan 8’in Türkiye Ulusal Komite Başkanı Prof.Dr. İhsan Bilgin ile içinde bulunduğumuz günlerde tekrar gündeme gelen Europan sürecini, yarışmanın getirilerini ve bu getirilerin kentsel dönüşüm bağlamında taşıdığı değeri konuştuk. Haberin Devamı
BP Türkiye''den "İstasyon Yenileme Projesi"BP Türkiye''den "İstasyon Yenileme Projesi"BP Türkiye, su ve enerji tasarrufu potansiyelinin ekonomiye kazandırılması ve küresel ısınma ile mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla "İstasyon Yenileme Projesi"ni hayata geçirdi.
Ağaçtan 8 katlı apartmanAğaçtan 8 katlı apartmanUyguladığı çevre programlarıyla Avrupa ülkeleri arasında en yeşil kent seçilen İsveç’in Vexjö kentinde Avrupa’nın en yüksek ahşap binası inşa ediliyor.
Arkitera Eğitim Merkezi 500. Öğrencisini Ücretsiz EğitiyorArkitera Eğitim Merkezi 500. Öğrencisini Ücretsiz EğitiyorOn ay süre içinde beş yüze yakın öğrencisi olan Arkitera Eğitim Merkezi’ne gösterilen yakın ilgi ve güven nedeni ile AEM yöneticileri, kısa zaman içinde belli olacak 500. öğrencisini ücretsiz eğitme kararı aldı.
8 asırlık Zazadin Han kültüre hizmet edecek8 asırlık Zazadin Han kültüre hizmet edecekAlaaddin Keykubat döneminde 1236 yılında yapımına başlanan ve 2.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde tamamlanan Konya''daki Zazadin Han''ın sosyal ve kültürel amaçlı kullanımlara açılacak. Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen,Tarihi hanın restorasyonu için 1 milyon 998 bin YTL harcama yapıldı.
Tasarım, 184. Sayısında "Aydınlatma"yı Ele AlıyorTasarım, 184. Sayısında "Aydınlatma"yı Ele AlıyorTasarım, bu ay Türk aydınlatma sektörünü incelediği 184. sayısıyla okurlarıyla buluşuyor. David Atkinson Lighting Design (DALD) tarafından aydınlatılan "The Golden Age of Couture" (Terziliğin Altın Çağı) adlı sergi, Johanna Keimeyer’in geri dönüşüm lamba tasarımları ve Louis Saul’un yaratıcı aydınlatma tasarımları, dergide yer alanlar arasında.
Silivri Kapısı’nın İki FotoğrafıSilivri Kapısı’nın İki FotoğrafıBugüne dek İstanbul surlarının restorasyonu pek çok haklı eleştirinin konusu oldu, ne var ki bu onarımları -öncelikle- kendi dışındaki olguların göstergesi olarak okumak gerek.
Peyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç), Erzurum''da Yaz Kampı DüzenlediPeyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç), Erzurum''da Yaz Kampı DüzenlediPeyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç) Yaz Kampı, 15 üniversiteden 26 öğrencinin katılımıyla 18 - 31 Ağustos 2008''de Erzurum‘da gerçekleştirildi.
Avcılar-Zincirlikuyu arası metrobüsle 38 dakika!...Avcılar-Zincirlikuyu arası metrobüsle 38 dakika!...Avcılar-Topkapı arasındaki metrobüsü Zincirlikuyu’ya uzatan 10.5 kilometrelik hat, Başkan Topbaş’ın da katıldığı deneme seferiyle hizmete girdi. Okulların açılışına yetişen Avcılar-Zincirlikuyu hattı; hızlı, konforlu ve klimalı bir yolculukla 38 dakikaya indi.
Batı ile Gelenek Arasında: TahranBatı ile Gelenek Arasında: TahranModern mimari, İran’la 60 yıl önce tanıştı. Şimdi dördüncü nesil İranlı mimarlara tanıklık ediliyor. Bu dönemde önemli bir gelişmenin kaydedildiği ise kabul edilen bir gerçek. Günümüzde en azından bürokratik açıdan bakılırsa, birçok bina mühendisler tarafından inşa ediliyor ve mimarlık bölümü mezunlarının sayısı artıyor. Ancak mimarlıktaki kültürel gelişme, inşa edilen bina sayısıyla veya genç mimarların zevklerindeki ve trendlerdeki değişimle aynı anlama gelmiyor.
Körfez''e 5 milyar dolar yatacak, Kocaeli''nin çehresi de değişecekKörfez''e 5 milyar dolar yatacak, Kocaeli''nin çehresi de değişecekHükümet 5 milyar dolarlık İzmit Körfez Geçişi ve 420 kilometrelik Ege Otoyolu için 7 Ekim''de ihaleye çıkmaya hazırlanırken, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, kenti yeni konumuna hazırlamak için harekete geçti.
139 yıllık Sveti Konstantin Kilisesi yeniden doğdu139 yıllık Sveti Konstantin Kilisesi yeniden doğduEdirne’nin Kirişhane semtinde harabe halinde olan ve turizme kazandırılacağı anı bekleyen Sveti Konstantin ve Elena kilisesi yoğun uğraşlardan sonra Türk ve Bulgar devletlerinin ortak kararı sonrasında yeniden hayat buldu.
Can Güvenliğine Önem Veren Lirefa AŞ Türkiye''de Ortak Olarak Global MT''yi SeçtiCan Güvenliğine Önem Veren Lirefa AŞ Türkiye''de Ortak Olarak Global MT''yi SeçtiGlobal MT, Lirefa Holding tarafından üretilen patentli Lirefa Deprem Duvar Sistemi’ni, 25 Nisan 2008 tarihinde Lirefa Holding ile imzaladığı sözleşmeyle dünyada ilk kez kullanıma sundu.
Haydarpaşa ve Sirkeci’yi kimler kurtaracak?Haydarpaşa ve Sirkeci’yi kimler kurtaracak?Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı hatlarının kapatılmasını engellemek için internette imza kampanyası başlatan “Kent ve Demiryolu” girişimcileri kamuoyuna çağrıda bulundu: Tarihi bir hata yapılıyor, geri döndürelim.
Ayasuluk kalesi 4 yılda ziyarete açılacakAyasuluk kalesi 4 yılda ziyarete açılacakSelçuk''taki tarihi Ayasuluk Kalesi''nde Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen restorasyon ve kazı çalışmalarının 2008 yılı programı tamamlandı.
Ataköy''deki komşu araziyi 3 milyar dolara satın, biz özür dileyelimAtaköy''deki komşu araziyi 3 milyar dolara satın, biz özür dileyelimDATİ Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, "208 bin metrekare inşaat hakkı bulunan arsanın 3 milyar dolar edeceğini söylüyorlar. Yanımızda 250 bin metrekare inşaat hakkı olan arsa ihaleye çıktı. 3 milyar dolara oraya müşteri bulsunlar biz özür dileriz" dedi.
Agora büyüdü dışarda milyon metrekare yaptı sıra Katar''a geldiAgora büyüdü dışarda milyon metrekare yaptı sıra Katar''a geldiOdak Group, yurtdışında 1 milyon metrekare inşaatı tamamladıktan sonra gözünü Katar''a dikti. İzmir''deki alışveriş merkezi Agora''yı 45''ten 100 metrekareye çıkardıklarını belirten Odak Group Başkanı Gürcan Oral, Katar''da da konuttan alt yapıya kadar pekçok fırsat bulunduğuna dikkat çekti.
Arçelik buzdolabında enerjiyi ''en az''a çektiArçelik buzdolabında enerjiyi ''en az''a çektiArçelik, beyaz eşya sektöründe bir yeniliğe daha imza atarak, kendi sınıfında dünyanın en az elektrik enerjisini tüketen, ilk A++ No Frost buzdolabı ''Yeni Siyah Orbital''i üretti. Kendi Ar-Ge ekibi tarafından Eskişehir Buzdolabı İşletmesi''nde eylül ayında seri üretimine başlanan Arçelik''in yeni buzdolabı, tasarımının yanı sıra, teknolojik özellikleri ve enerji tasarrufuyla da ön plana çıkıyor. Yeni Siyah Orbital''in tasarımında Arçelik''e ait olan 6 adet patent uygulandı. Aynı hacimdeki mevcut A sınıfı no-frost ürünlerin yarısı kadar enerji harcayan yeni buzdolabı, bu buzdolaplarının 1 yılda harcadığı enerji ile 2 yıl boyunca çalışabiliyor.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Dünya Metropolleri Urban Age Konferansları''nda Ele AlınıyorDünya Metropolleri Urban Age Konferansları''nda Ele Alınıyor15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Richard Burdett’ın yürütücüsü olduğu Urban Age projesi, disiplinlerarası incelemelerini geliştirmeye devam ediyor. Urban Age’ın son ayağı olan İstanbul’dan önce bir yıllık araştırmalar ve analizler sonucunda gerçekleşecek olan Güney Amerika’nın kentleşme sürecinin anlatacağı konferans Aralık 2008’de São Paulo’da düzenlenecek.
İstanbul’un Artık ArkiPARC’ı Var!İstanbul’un Artık ArkiPARC’ı Var!15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Harbiye Askeri Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği gerek Türkiye’den gerekse tüm Dünya’dan her biri kendi alanında uzman konukları ağırlamaya hazırlanıyor. Gelecek mimar konuklar arasında, Dünya’da mimarlık üretimine önemli etkileri olan Hollandalı mimar Rem Koolhaas, Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden SOM’in tek Türk ortağı olan Mustafa Kemal Abadan, hem spor hem de mimarlık gündemini uzun süre meşgul eden Aslantepe Stadyumu’nun mimarı Mete Arat, yine Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden Foster & Partners’ın ortaklarından Nigel Dancey de bulunuyor.
Yunuseli için yeni projeSağlık Bakanlığı, 2 yıldır anlaşmaya varılamayan Yunuseli''deki askeriyeye ait bin dönüm arazi üzerinde yapmayı planladığı Ortadoğu''nun en büyük sağlık sağlık kompleksi için yeni teklif hazırladı.
Metrobüsün özel otomobillerle imtihanıMetrobüsler özel yolda rahatça ilerlerken Mecidiyeköy’deki araç trafiği adım adımdı. İlk günü eksiklikler de ortaya çıktı. Çağlayan’da yolcular metrobüsten indikten sonra üstgeçide geçmeleri için yol bırakılmamıştı.
Alman mimarlar da bizi görebilecek!Alman Mimarlık Müzesi’nde açılan ‘Becoming İstanbul’ sergisi İstanbul’un bugüne kadarki gelişimini göz önüne seriyor.
Venedik’te ‘türbülans’İlk kez kısa süre önce Garanti Galeri’de izleyicilerle buluşan Marcos Novak’ın ‘Türbülanslı Topolojiler’ başlıklı sergisi, 11. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’yle eşzamanlı olarak Venedik’te sergilenecek.
3. Boğaz Köprüsü ve AKP demokrasisiÜniversitede Şehir ve Bölge Planlama eğitimi alırken en zorlandığımız derslerden biri ulaşım planlaması idi. Hocamız sınavda iki soru sorardı biri dersin tanımına dair olup herkes ezbere bilirdi.
Daha fazla güneş enerjisi kullanma çağrısıİspanya’da düzenlenen bir uluslararası konferansta bilim adamları, güneş enerjisinden daha fazla yararlanılması çağrısı yaptılar.
Denizli’nin akciğerine ateş düştüDenizli’nin akciğerleri olarak bilinen, kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Başkarcı Dağı Milli Parkı’nda, İsrafil Deresi Mevkii’nde çıkan yangında, 5 hektar kızılçam ormanı kül oldu.
Bu sular ısıtacakAmasya''nın Hamamözü İlçesi''nde atık kaplıca suları konut ve seralarda ısıtma amacıyla kullanılacak.
Halı altına süpürülen dertlerBodrum’un Güvercinlik Köyü, ‘Türkiye’ye yılda 5 milyon avro kazandırıyor’. Ancak bunun beşte birine mal olacak arıtma tesisi hâlâ yapılamadığı için köyün atıkları ormana akıyor!
Mevzu bahis rantsa, gerisi teferruat!Büyük bir rant alanı olan İstanbul Tepeören sınırları içerisinde bulunan devlet ormanının sahte haritalarla imara açılarak parsel parsel satıldığı ortaya çıktı.
Roma Hamamı kutsal yol kazıları başladıRoma İmparatoru Caracalla döneminde inşa edilen ve dünyanın ikinci büyük hamam kompleksi Roma Hamamı''nda 2008 yılı kazı çalışmalarına başlandı.
Dünya Su Forumu''na doğruDünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, ''''Eğer su konusunda bir savaş çıkmasını istemiyorsak yapılması gereken bazı şeyler var. İlk olarak hepimiz birer vatandaş olarak farklı bir yaklaşım içinde olmalıyız.
Afganistan''da 19 metrelik Buda heykeliArkeologların, Afganistan''ın orta kesimindeki Budistlerin merkezi Bamiyan''da 7 yıl önce Taliban rejimi tarafından yıkılan 2 dev Buda heykelinin yakınında 19 metre yükseliğinde bir Buda heykelini ortaya çıkardığı bildirildi.
Kendi insanından kopmamak...Bir avuç genç insanın dokuz günlük mutluluklarının algısını paylaşmak istiyorum bu gün. Mimarlık öğrenimini tamamlamış ya da son yılına gelmiş gençlerle her yıl bir yaz okulu gerçekleştiriyorum: Makedonya’da, Manisa’da, Denizli’de, Afyon’da, en çok da Güre’de...
Kaunos antik kentinde bir çeşme ortaya çıkartıldıMuğla''nın Köyceğiz ilçesindeki Kaunos antik kentinde bir çeşme ortaya çıkarıldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, Kaunos antik kentindeki çalışmalarda tarihe ışık tutacak çok önemli bulgular elde edildiğini kaydetti.
TMSF, 69 adet taşınmazını satacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), muhtelif illerde bulunan toplam 69 adet taşınmazını satmak üzere ihale açtı.
TÜSİAD''dan ''Sürdürülebilir Su Yönetimi'' konferansıTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), ''Türkiye''de Su Yönetiminin Durumu: Sorunlar ve Öneriler'' ile ''Şebeke Suyu Hizmetlerinde Özel Sektör Katılımı: Dünya Uygulamaları Işığında Türkiye İçin Model Tartışması'' başlıklı raporlarını yarın İstanbul''da kamuoyuna açıklayacak.
Erdal Eren: Belediye ihalelerinden haberimiz olmuyorTürkiye Müteahhitler Birliği (TBM) Başkanı Erdal Eren’in yalnızca iki cümlesinin içini doldurabilsek, “yolsuzluk“ enkazına ilk kepçeyi atmış oluruz.
”Konutta finansman problemi yaşanıyor”MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, konutlara yeterli talep oluşmaması sonucunda konut sektörünün yoğun bir finansman problemi yaşadığını savundu.
Sirkeci-Harem arası 8 dakikaya indiİstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Sirkeci ile Harem arasını arabalı vapurlarla ortalama 8 dakikaya indirdi.
TOKİ Başkanı, gazete ilanıyla derdini anlatacakToplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar’la hafta sonu İstanbul’da karşılaştık. Baktım ki Bayraktar, Ataköy’de Galleria ve Dünya Göz Hastanesi’nin üzerinde bulunduğu araziyi satamadığı için pek dertli.
Büyükşehir, temiz çevre için 200 milyon YTL harcayacakMenemen ve Ayrancılar-Yazıbaşı Bölgesinin atık sularını toplayıp arıtma tesisine iletecek 42 kilometrelik kanal hattı için ihaleye çıkmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi deniz, nehir ve tarım alanlarını kirlilikten kurtaracak projeler için 200 milyon YTL''lik kaynak ayırdı.
Metrobüs, Hilton, İBB, 2 Numaralı Kurul gibi konularBenzer bir öneriyi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın (gazeteyi ziyareti sırasında olduğunu belirteyim ki dedikodu çıkmasın!) huzurunda dile getirdiğimi iyi hatırlıyorum.
Bu işin ‘suyu’ çıktı kaosa 79 gün kaldıİstanbul için olumlu projeler olarak nitelendiren ve İstanbulluların desteğini alan; Topkapı-Zincirlikuyu metrobüs hattı, deneme aşamasında olan İstanbulkart, İSPARK’ın ‘Park Et Metrobüsle Devam Et’ projesi, kentin yerel yöneticilerinin ve belediye bürokratlarının hanelerine artı puan yazıldı.
Bakanlıktan demir-çeliğe soruşturmaMaliye Bakanlığı, demir-çelik ürünlerinde son dönemde meydana gelen yüksek fiyat artışları üzerine, sektörde kapsamlı bir vergi incelemesi ve fiili envanter çalışması başlattı.
Dünyanın inşaatını Tekfen yapacakTekfen İnşaat''ın yüzde 50''sini, 520 milyon dolar bedelle satın alan Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar ve Palmali Holding, şirkete beş yılda 37 milyar dolarlık inşaat işi verecek.
İşten çıkarılan arkeologlara destek eylemiYenikapı’daki Marmaray ve Metro Projeleri nedeniyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin başkanlığında yürütülen kurtarma kazılarını sürdüren arkeolog, restoratör ve sanat tarihçileri, 4 Eylül 2008’te iki serbest arkeolog ve bir sanat tarihçisi arkadaşlarının işten atılmalarını protesto etti.
Güvercinlik dosyası Başbakan’daBodrum’un cennet köşelerinden, mavi denizi, yemyeşil Halep çamı ormanları ile ünlü Güvercinlik Koyu, kirliliğe teslim oldu. Bin kişilik arıtma tesisinin yeterli gelmeyerek atık suların denize ve ormana boşaltılması, nüfusun 25 yılda 150’den 25 bine çıkması tatil beldesini cehenneme çevirdi.
Fannie Mea ve Freddie Mac devletleşti, ABD’ye 200 milyar dolar fatura çıktıFannie Mea ve Freddie Mac devletleşti, ABD’ye 200 milyar dolar fatura çıktı Hazine Bakanı Henry Paulson’ın Fannie Mea ve Freddie Mac’i kurtarma girişimi 200 milyar dolara mal olacak.
Peyzaj öğrencileri İtalya yolcusuBartın Valiliği ile Padova Eyaleti arasında imzalanan protokol çerçevesinde Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri 23 Eylül 2008 tarihinde İtalya''nın Padova eyaletine gidecek.
Yenilenebilir enerji yatırımları dünya ekonomisini durgunluktan kurtaracakYenilenebilir enerji kaynakları son dönemlerde tüm şirketlerin ilgilendiği alanların başında geliyor. Sadece enerji şirketleri için değil, inşaat şirketleri, danışmanlık şirketleri ve bankalar için de yeni bir yatırım alanı yenilenebilir enerjiler.
Bakalım Siz Hangisini Beğeneceksiniz?İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Kemaraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması” sonucu belirlenen 8 eseri, 06 Eylül 2008 tarihinden itibaren kamuoyunun öneri ve görüşlerine sunuyor.
Akıllı duraklar geliyorİstanbul''da toplu taşıma araçlarında elektronik devrim olarak adlandırılan, akıllı durak ve otobüsler yıl sonunda hayata geçiriliyor. İETT''nin yürüttüğü akıllı yolculuk projesi ''Akyolbil''de sona yaklaşıldı. Bu sistem sayesinde gerek otobüs içindeki yolcular, gerekse duraklarda bulunan yolcular seyahat edecekleri araçlar ve güzergâhlar ile ilgili bir çok faydalı bilgiye anlık olarak ulaşabilecek. Şu an tarifeli olarak yapılan otobüs seferleri duraklarda bekleyen yolcu yoğunluğuna göre yapılacak. Vatandaşlar yeni nesil akıllı duraklar ve cep telefonundan otobüsün ne zaman geleceğini görebilecek.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Tuz Gölü''nü yanlış politikalar kuruttuDoğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, ''Konya Kapalı Havzası''nda DSİ tarafından yapılan baraj ve kanal inşaatları, on binlerce yasa dışı kuyu ve yanlış su politikaları sebebiyle Türkiye''nin en büyük ikinci gölü kurudu'' dedi.
”Çinliler güneş enerjisi alanına yatırım yapmak istiyor”Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çin''deki temasları sırasında, Türkiye''de özellikle güneş enerjisi konusunda yatırım yapmak isteyen, alanında Çin''in en büyük, dünyanın ise 2. büyük firması TBEA yetkilileriyle bir araya geldiklerini belirtti.
Yalıtım yapmayan ev sahibi, kiracının yakıt masraflarına ortak olacakTürkiye''de enerji ihtiyacı, nüfus artışına ve sanayideki gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe artış gösterirken hükümet, enerjide tasarruf etmek için yeni adımlar atıyor.
Duble yolun ekonomiye katkısı 900 milyon YTL15 kilometresi bölünmüş hale getirilen İzmir çevre yolunda 6 ayda 84 milyon YTL''lik akaryakıt tasarrufu sağlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın büyük önem verdiği duble yol projesinde ilk meyveler alınmaya başlandı.
Konut kredisi kullananların işsizlik korkusu dev sigorta şirketlerini Türkiye''ye çekiyorGenworth''un Türkiye Direktörü David Nolan, üç yılda 5-10 milyon kişinin işsizlik sigortasını yaptıracağını söylüyor.
Müteahhite müjde: Fiyat farkı kararnamesi hazırKamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, fiyat farkı kararnamesinin, 31 Mayıs 2008''den önce ihalesi gerçekleştirilen işleri kapsayacağını ve 1 Ocak 2008''den sonra yapılan ve yapılacak yapım işlerine yönelik ödeneceğini söyledi.
Balkaner’in arsası satışa çıkarıldıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Balkaner Grubu’ndan devraldığı, 35 milyon YTL muhammen bedele sahip Marmaris’teki turistik tesis arsasını satışa çıkardı. İhalesi 16 eylülde yapılacak arsa için 15 eylüle kadar en az muhammen bedel olmak şartıyla teklif alınacak. Muğla’nın Marmaris ilçesi Siteler Mahallesi Boynuzbükü mevkiindeki üç parselden oluşan turistik tesis alanının çevresinde alış veriş merkezleri ve küçük turistik oteller bulunuyor. Teklif sahiplerinin, gayrimenkule ait muhammen satış bedelinin yüzde 5’i tutarındaki 1 milyon 750 bin YTL nakit teminatı TMSF’ye ait İş Bankası hesabına yatırmaları ya da en az 3 ay süreli geçici banka teminat mektubu vermeleri gerekiyor.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
Milli Kütüphane yer altına taşınıyorYer altı arşivi fikrinin sahibi Milli Kütüphane Başkanı Tuncel Acar. Milyonları bulan eser koleksiyonuyla ''Türkiye''nin hafızası'' niteliğinde olan Milli Kütüphane, arşivini yer altına taşıyor.
Teleferik projesi güzergah belirleme aşamasına geldiAvusturya''daki teleferikleri inceleyen Büyükşehir Belediyesi heyeti, İzmit''te de araştırma yaptı. İzmit, yıllardır hayalini kurduğu teleferiğe adım adım yaklaşıyor.
Konutta durgunluk fuarları da etkilediAtılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluk nedeniyle geçtiğimiz yıl düzenlenen beş fuardan bu yıl ancak ikisinin gerçekleştirilebileceğini söyledi.
Isparta''nın deprem haritası çıkarılacakIsparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) işbirliğinde hazırlanacak proje çerçevesinde Isparta''nın deprem haritası çıkarılacak. SDÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ümit Yalçın Kalyoncuoğlu, merkez olarak ilin deprem haritasının çıkarılacağı Deprem Master Planı Projesi hazırladıklarını ancak bu projenin iki kez, ''yeterli yerel yönetim desteği görülmediği'' gerekçesiyle TÜBİTAK tarafından reddedildiğini belirtti. Projenin SDÜ imkanlarıyla hayata geçirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Kalyoncuoğlu, "40 bin YTL''ye daha ihtiyacımız var. Valilik bunu bize sağladığı takdirde projeyi hemen başlatacağız.'''' dedi.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Optimum, 1 park için 4 okul verdiTürkiye''nin zincir alışveriş merkezlerinden Optimum Alışveriş Merkezi (AVM), Kadıköy''de inşa ettiği mağazının bitişiğindeki ilköğretim okulunun altını yeraltı otoparkı yapmak ve 25 yıl bedelsiz kullanmak için İstanbul İl Özel İdaresi''ne 4 ilköğretim okulu yapma teklifinde bulundu.
Kepez kanalına yeşil makyajKepez Belediyesi, ilçenin simgelerinden biri olan DSİ''ye ait kanalı, yeşil kuşak projesi ile güzelleştiriliyor. Projenin 1. etabı, Ahmet Vefik Paşa Caddesi''nde kanalın 700 metrelik alanında başladı.
Fıstıklı arsa rantı Silivri’yi gölgede bıraktıBelediyeden imar değişikliği sözü alıp, arsayı alışveriş merkezi yapacak olan Alman şirkete 3 gün sonra 87.5 milyon YTL’ye sattı.
Danıştay’ın Çeşme’deki zaferi yargıya örnek oluşturmalıVallahi de, billahi de bu kere kazandık. “İzmir, Çeşme-Alaçatı-Paşalimanı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Girişimi”nin Turizm Kenti projesine yargı izin vermedi.
Seydişehir''de şehircilik bilimsel yapılacakSınırları tespit edilen Seydişehir''in Sayısal Hâlihazır Haritası çıkarılıyor. Projenin belediyecilik açısından çok önemli bir çalışma olduğuna dikkat çeken Başkan İbrahim Halıcı, ''Bu çalışmadan sonra Seydişehir''de şehircilik daha teknik, daha bilimsel veriler ile yapılmış olacak" dedi.
Yalıkavak’ta cinayet (Maktul sahilde yatıyor, katiller serbest)Türkiye’de turistik bölgelerde işlenen cinayetler büyük tırmanış gösteriyor. Bodrum’un Yalıkavak beldesindeki cinayet, turistik bölgelerdeki cinayetlerin ulaştığı boyutu gösteriyor.
Bırak kalsınODTÜ’deki birçok bina için ruhsatsız olduğu gerekçesi ile yıkım kararı veren, 2 milyon liraya yakın para cezası kesen Ankara Büyükşehir Belediyesine mahkemeler geçit vermedi.
Gemiler battı, Kandilli doğduKandilli’nin 140 yıllık tarihi, Karadeniz’de Fransız gemilerinin battığı 1868’e uzanıyor. Fransızlar istedi, rasathane kuruldu. Fransız gemileri Karadeniz’de battığında yıl 1868’di.
Halifax: Mortgage krizi 2010’a kadar sürecekİngiltere’nin en büyük mortgage kredisi sağlayıcısı Halifax’a göre, ABD’de başlayıp bütün dünyaya yayılma eğilimi gösteren kredi krizinin etkileri 2010’a kadar sürecek.
Depremde ilk yıkılacak bina, valilikTürkiye günlerdir sarsıntılar ve İstanbul için olası felaket senaryolarıyla ‘irkilirken’, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, kentte olası bir depremde yıkılacak ilk binanın kullandıkları valilik olduğunu söyledi.
Osmanlı mirasına İstanbul sahip çıktıOsmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki önemli tarihî eserlerinden biri olan ve ilgisizlik sebebiyle yıkılmaya yüz tuttuğu bildirilen “Murat Hüdavendigar Camisi”, İstanbul Büyükşehir Belediyesince restore edildi.
Gökçek: İzmirli zehirlendiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara suyuna ilişkin iddialarına yanıt verdi.
Arkeologlar Sasani kentinin kalıntılarını bulduÇin Seddi’nden sonraki en büyük insan yapımı duvar olan İran’daki Gorgan Seddi’nde kazı yapan İranlı ve İngiliz arkeologlar, bir Sasani kentinin kalıntılarını ortaya çıkardılar.
''''Ağaçtan'''' 8 katlı apartmanUyguladığı çevre programlarıyla Avrupa ülkeleri arasında en yeşil kent seçilen İsveç''in Vexjö kentinde Avrupa''nın en yüksek ahşap binası inşa ediliyor.
Ulubat''ta çevre katliamıDünyanın yaşayan 17 gölü arasında bulunan Uluabat Gölü, kirlilik tehlikesi altında. Gölü besleyen ve gölden Marmara’ya boşalan derelerin bir bölümü de koruma bandı olmasına karşın Mustafakemalpaşa ilçesindeki fabrikalar atıklarını buraya boşaltıyor. Denetimlerin ve cezaların yetersiz kalması nedeniyle bölgede her yıl toplu balık ölümleri görülüyor. Bu yıl da binlerce ölü balık Uluabat Gölü kıyılarına vurdu. Derelerin çeşitli bölümlerinden su ve ölü balık örnekleri alan yetkililer, katliamdan bölgedeki fabrikaları sorumlu tuttular. Karacabeyli çevreciler de sorunun bir an önce çözülmesi çağrısında bulundu.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Roma meclis binasının çevresi kazılıyorKütahya''nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti''nde devam eden kazılar kapsamında Zeus Tapınağı''nın arka kısmında bulunan ve Romalıların şehir meclisi olarak kullandıkları binanın çevresi gün ışığına çıkarılmaya çalışılıyor.
Agora yüzde yüz büyüdü41 bin metrekare kapalı alanda 85 mağazaya sahip olan AVM, 10 Eylül''de ek binanın açılması ile 86 bin metrekarede 178 mağazaya ulaşacak.
Tünel yapımında Roma eseriKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-100 kara yolunda yapımı süren tünel inşaatında Medusa figürlü 3. yüzyıl Roma dönemine ait lahit kapağı bulundu.
Kuzey Trakya çöle dönüşecekTrakya’dan İstanbul’a getirilen Istırancalar’ın suyunun bölgede ciddi susuzluk sıkıntısı yarattığı vurgulanarak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın izniyle İSKİ’nin Kuzey Trakya’yı tamamen çöle çevirecek Rezve Deresi projesinden derhal vazgeçmesi istendi.
Ankara''yı beklemeyin siz önce davranınMidilli''de çürümeye terk edilen ve kurtarılmayı bekleyen iki cami için Ankara harekete geçti. Güzel... Ancak, bürokrasinin ağırlığını biliyoruz.
Başkan Aziz Yeniay’a Çevre Ödülü verildiKüçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, ilçesinde gerçekleştirdiği çevreye yönelik çalışmaları sonucu İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu (İSTÇEF) tarafından 2008 Çevre Ödülü’ne layık görüldü. Green Park Hotel’de düzenlenen ödül töreninin açılışı hep birlikte yenilen iftar yemeği ile başladı. AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır’ın da katıldığı yemeğin ardından törene geçildi. Törende bir konuşma yapan Yeniay, “Görevde olduğumuz son dört yıl boyunca Küçükçekmece’de çevre için yaptığımız yatırım Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan yatırımın yirmi katı” sözleriyle büyük alkış aldı.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
‘İstanbul’da ‘dişleme’ olayı çok’Uzun yıllardır AKP’li belediyelerde usulsüzlük, yolsuzluk haberleri sık sık gündeme geliyor. Her yerden pis kokular ortalığa saçılıyor.
Köprü möprü istemiyoruzGençler artık çevreci yetişiyorlar, hem de çevreciliğin daniskası oluyorlar. Bu gençler ormanlara, ağaçlara, su kaynaklarına, hava, su ve çevre kirliliğine karşı çıkacaklar.
Jeotermal sahaları açılıyorMaden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne (MTA) ait 6 jeotermal sahası özel sektöre açıldı.
Sanko, Yedigöze Barajı''nı 600 milyon dolara bitirecekSanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, yenilenebilir enerji üretimi yapan hidroelektrik santrallerin büyük önem taşıdığını belirterek, "İmamoğlu Ovası sulaması ile yeni bir Çukurova oluşmasını sağlayacak Yedigöze Sani Bey Barajı ve HES, 600 milyon dolara mal olacak" dedi.
Gayrimenkul değerleme hizmetine standartBanka ve sigorta şirketlerinin şirket sermayesinin çoğunluğuna sahip olması durumunda sorumlu değerleme uzmanı, sermayenin yüzde 51’ine sahip olması şartından istisna tutulabilecek.
Denizli''de orman yangınıDenizli merkeze bağlı Başkarcı beldesindeki Başkarcı Dağı ormanlık alanında çıkan yangın, etkisini sürdürüyor. Yangında, ilk belirlemelere göre 5 hektar kızıl ve kara çam ormanı zarar gördü.
''Krizle yaşamaya alıştık satışlar daha çok düşmez''Gayrimenkul sektöründe gözlenen durgunluğa rağmen 2009''dan umutlu olduğunu belirten Sur Yapı Başkanı Altan Elmas, "Kriz ortamına alıştık, bir şekilde atlatılıyor" dedi.
‘Venedik gibi olur’Eminönü Bölgesi’nde toptan ticaretten boşalan alanların geleneksel ürünlerin de dahil olduğu perakende ticareti sarmalayacak yaşam alanlarına dönüştürülmesinin önemine değinin Çınar, “Bölgede başlatılan trafikten arındırma ve yayalaştırma çalışmaları son derece önemli bir adımdır. Neden bir Venedik örneğini bu bölgede yerleştirmeyelim? Neden Venedik’e giden herkesin parasına bakmadan Murano’dan cam eşya alması gibi İstanbul’a gelen herkesi Eminönü’ne çekecek, orada özel, İstanbul’a özel, tekstil ürünleri veya otantik ürünleri almasını sağlayacak bir ortam sağlayamayalım?” dedi.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Boğaz iki vapurunu daha kaybettiKimbilir yıllar içinde kaç tarihi olaya tanıklık etmiş, hangi anılara ev sahipliği yapmış, kaç tanışmaya sebep olmuş, kaç mutluluğu, kaç ayrılığı yaşamış yolcu vapurlarıydı onlar.
Plan tutsa, büyük rant sağlayacaktıAydın Doğan''ın 2005''te satın aldığı Hilton Oteli''nin arazisinde, proje sayesinde sağlayacağı kazancın, 3 milyar doları bulacağı belirtiliyordu.
"Park et metrobüsle devam et"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan toplu taşımı teşvik etmek, vatandaşların rahat ulaşımını sağlamak için yeni bir uygulama başlatıldı.
Amaca uygun tasarımlarİlham dediğimiz şey nedir? Kimine göre yaratıcılığın anahtarı, kimine göre belirsiz, uçucu bir olgu... Tasarımcı Avşar Gürpınar’a göre ilham, tasarım sürecinin ufak bir kısmını oluşturuyor. Amacı ise kullanıma uygun tasarımlar yapmak…
İyiyle kötü ayrışıyorABD''de gayrimenkul fiyat balonu ile patlayan bir kriz yaşanıyor. Bu gayrimenkul krizi, daha sonra mali kesime de (yani bankalara da) sıçradı.
Gaziantep''te fıstık arsasından 73.5 milyon YTL''lik rant çıkardılarGaziantep''te Güvenevler Mahallesi''nde 119 bin metrekarelik arazinin 14 milyon YTL''ye satın alındıktan 3 gün sonra, alışveriş merkezleri kuran Lüksemburg''lu bir firmaya 87.5 milyon YTL''ye satıldığı ortaya çıktı.
ABD’de iki dev şirkete el konulduABD hükümeti iflasın eşiğine gelen iki büyük mortgage şirketi Fannie Mae ve Freddie Mac’e el konulduğunu açıkladı.
Hilton projesini ‘sit’ durdurduBaşbakan Erdoğan’ın, Almanya’daki Deniz Feneri Derneği’nin yolsuzluk haberlerinden ötürü suçladığı Aydın Doğan’a ait İstanbul-Hilton Oteliyle ilgili “imar değişikliği” talebinin “kendisi” tarafından geri çevrildiğini açıklaması, konuyu izleyen uzman çevrelerde şaşkınlık yarattı.
Ateş’ten Ankara Çayı sorularıCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Çayı’nın ıslahı için Ankara Büyükşehir Belediyesine ilgili kurumlar tarafından gönderilen uyarı olup olmadığını sordu. Ateş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, ’Başkentin içinden geçen tek akarsu olma özelliğini taşıyan Ankara Çayı’nın, aynı zamanda yarattığı kirlilik, pis koku ve salgın hastalık riski nedeniyle Ankara’nın en önemli sağlık ve çevre sorunu olmaya devam ettiği’ni savundu.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Mogan kıyısında yeni imara iptalGölbaşı Karşıyaka Mahallesi Mogan Gölü kıyısında bulunan bölgedeki imar sorununun çözüme kavuşturulması için belediyenin hazırladığı yeni imar planı, vatandaşların başvurusu üzerine idare mahkemesince iptal edildi.
TMSF, Marmaris''teki turistik tesis arsasını satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Balkaner Grubu''ndan devraldığı, 35 milyon YTL muhammen bedele sahip Marmaris''teki turistik tesis arsasını, kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı.
Palmali-Socar Tekfen İnşaat’ın yarısını alıyorTekfen İnşaat’ın yüzde 50’sinin, Azeri Palmali ve Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar tarafından 520 milyon dolara satın alındığı öğrenildi.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.