Haberler

9 Mart 2011, Çarşamba

Yap-Boz KentlerYap-Boz KentlerKubilay Kağan, Marco Polo''nun kentleri arasındaki - sanki farklı kentler değilmiş de kentsel elemanlarda bazı değişiklikler oluyormuş gibi gözlenen - benzerliği belirtmiş. Binbir Gece Masalları''nın kentbilim versiyonunda Venedikli Polo''nun, Moğolistanlı Kağan''a imparatorluğunda gezidiği büyüleyici kentlerden keyifli hikayeler anlatıyor. Gerçekle kurgu arasında gidip gelen bu hikayeler, Italo Calvino''nun "Görünmez Kentler" kitabında toplandı. Haberin Devamı
Olba''da tarihi esere patlayıcı düzeneği!Olba''da tarihi esere patlayıcı düzeneği!Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Erten başkanlığında 2010 yılından itibaren arkeolojik kazıların başladığı Mersin''in Silifke ilçesi, Uzuncaburç beldesinin 4 km. doğusunda yer alan denizden 1050 m. yükseklikteki Olba antik kenti, definecilerin saldırısı altında!
Türk kadın mimara Avusturya''dan altın liyakat nişanıTürk kadın mimara Avusturya''dan altın liyakat nişanıODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydan Balamir, TBMM Ana Binası ile bakanlıkların da aralarında bulunduğu 15 binanın Avusturyalı mimarı Holzmeister üzerine yazdığı kitabı ve araştırmaları dolayısıyla "Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı"na layık görüldü.
Tekneler dev limanlarda yatacakTekneler dev limanlarda yatacakUlaştırma Bakanlığı, bu yıl ''dev'' limanların yanısıra marina kapasitesini arttırmak için yat limanlarının da inşasına hız verdi. Bu kapsamda, Mersin ve Kaş limanlarında son aşamaya gelindi.
Doğu Almanya''da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü''nü KazandıDoğu Almanya''da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü''nü KazandıDoğu Almanya''da 1.000 adet boş bira kartonunun bir araya getirilmesiyle tasarımına başlanan kütüphane bugün inanılmaz bir açık hava kütüphanesi olma yolunda ilerliyor.
3. köprü ihaleye çıktı3. köprü ihaleye çıktıİstanbul Boğazı''na yapılacak olan 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ihaleye çıkarıldı.
Cannes''ın kırmızı halısında Zorlu yürüyüşCannes''ın kırmızı halısında Zorlu yürüyüşCannes''daki fuar, Zorlu''nun büyük gösterisine sahne oldu. Sponsorluğunu yaptığı açılış gecesinde 3 bin 44 yatırımcıya İstanbul''u anlatan şirket, Zorlu Center hakkında da konuştu.
Büyükşehir ulaşımda sorun yaşanmaması için çalışıyorBüyükşehir ulaşımda sorun yaşanmaması için çalışıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul''da etkili olan kar yağışı nedeniyle kent ulaşımında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için çalışmalarını artırdı.
Rüya Proje''de düğmeye basıldı, Kıbrıs''ın can suyu 2014''te Ada''ya ulaşacakRüya Proje''de düğmeye basıldı, Kıbrıs''ın can suyu 2014''te Ada''ya ulaşacak''Besleme krizi''yle çalkalanan KKTC''nin yüreğine su serpildi. Başbakan Erdoğan, yılda 75 milyon metreküp suyu temin edecek ''Rüya proje''yi Ferhat ile Şirin''in hikayesine benzetti. Derviş Eroğlu ise ''Doğum günümde rüya gibi hediye aldım'' dedi.
Parıltılı projelerin söndürdüğü yaşamlarParıltılı projelerin söndürdüğü yaşamlarKartal Adliye Sarayı, Çağlayan''daki İstanbul Adliye Sarayı, Kadıköy-Kartal metro hattı, TT Arena Stadı, Zincirlikuyu TAT Towers, Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli, TOKİ inşaatları, İstanbul Sapphire... İstanbul''un bu "parıltılı" projeleri, devasa reklam kampanyalarıyla, devlet erkânının katıldığı gösterişli açılışlarla bir bir hayata geçirildi, geçiriliyor. Bu projeler o denli parıltılı ki, bu parıltıların ardında yaşanan iş cinayetleri, sakatlanmalar, insanlık dışı çalışma koşulları ve sömürü çoğu zaman görünmüyor.
Bernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul''a geliyorBernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul''a geliyorİstanbul''un finans merkezi olması için dört koldan atağa geçen Türkiye, yeni bir zirveye ev sahipliği yapacak. Fatih Üniversitesi''nin 20-22 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği zirvede, FED Başkanı Bernanke, Nobel ödüllü iktisatçı Krugman gibi otorite isimler söz alacak.
Dünya''daki En Önemli Alışveriş CaddeleriDünya''daki En Önemli Alışveriş CaddeleriDünya''da trendleri belirleyen, yaratıcı endüstrilerin yer seçtiği ve birden bire inanılmaz bir tüketim cenneti haline gelen alışveriş caddeleri, her ne kadar AVM''lerin içine sıkıştırılmaya çalışılsa da, hiçbir zaman kent hayatı içinde popülerliğinden ödün vermeyecek. Kentte sektörlerin yer seçimi, beraberinde birçok dinamiğe etki edip, değiştiriyor. Kentin fiziksel formunu da... Ünlü markaların yer seçtiği caddeler, birkaç blok ötesindeki ekonomik hayatı canlandırıyor. Yer seçim kriterleri bu yüzden özellikle büyük metropoller için çok önemli. Arkitera Mmarlık Merkezi olarak Arkiparc 2011 öncesi "Cadde Perakendeciliği" başlığı altında Dünya''nın en önemli alışveriş caddelerini mimari özellikleri ve gayrimenkul piyasası açısından inceledik.
İnsanlık Anıtı''nın yıkımı durdurulduİnsanlık Anıtı''nın yıkımı durdurulduHelkeltıraş Mehmet Aksoy dava açmış, Kars Belediyesi de yıkım için bugün ihaleye çıkmıştı. Mahkeme, ''geri dönüşümü olmayan bir zararın doğmaması için'' dava sonuçlanana dek yıkımla ilgili yürütmeyi durdurdu.
İstanbul''a ''depreme hazırlıklı ol'' raporuİstanbul''a ''depreme hazırlıklı ol'' raporuİngiltere''nin başkenti Londra merkezli olan "Disasters Emergency Committee-DEC" (Felaketler Acil Durum Komitesi) tarafından hazırlanan bir raporda, aralarında İstanbul''un da bulunduğu bazı büyük şehirleri bekleyen deprem tehlikesine dikkat çekildi.
Çıralı''nın doğası onlara emanetÇıralı''nın doğası onlara emanetYıllardır çözülemeyen imar sorunu nedeniyle gündeme gelen Antalya''nın turizm cenneti Çıralı''daki koruma çalışmalarını anlatan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç, Çıralı''ya yakın diğer kumsalların turizm yatırımları nedeniyle yuvalama özelliğini yitirmesinin, deniz kaplumbağaları açısından Çıralı''nın önemini arttırdığını söyledi
Ayasofya''nın üç hayatıAyasofya''nın üç hayatıİtalya''da aylık yayınlanan Bell''Europa dergisi, Şubat sayısında Ayasofya''ya 15 sayfa yer ayırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği''nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İtalyan yazar Luca Mozzati, dergideki köşesinde Ayasofya''nın tarihi serüvenini, mimari ve kültürel zenginliklerini ''Ayasofya''nın Üç Hayatı'' başlıklı yazısıyla okurlara duyurdu.
İstanbul''un en pahalısı MIPIM 2011 yolcusuİstanbul''un en pahalısı MIPIM 2011 yolcusuZorlu Gayrimenkul, Fransa''nın Cannes şehrinde 8-11 Mart tarihleri arasında düzenlenecek gayrimenkul buluşması MIPIM 2011''e katılacak. Fuar kapsamında Zorlu Center ve Zorlu Levent projelerini tanıtacak olan Zorlu Gayrimenkul, MIPIM 2011''in 8 Mart''taki açılış gecesi sponsorluğunu İstanbul''a "Değer" kazandırmayı önceliği olarak gören Zorlu Center projesi ile üstlendi.
''Statta tepiniyorlar Dolmabahçe kayıyor''''Statta tepiniyorlar Dolmabahçe kayıyor''Kültür Bakanı Ertuğrul Günay''dan tarihi öneri...
Gençler, Sapphire''de dökülen emekçi kanını protesto ettiGençler, Sapphire''de dökülen emekçi kanını protesto ettiAvrupa''nın en yükseği olduğu iddia edilen Sapphire Gökdeleninin açılışını önceki gün Başbakan Erdoğan''ın yaptığı sırada, gökdelen inşaatında yaşanan iş cinayeti protesto edildi.
Köşk''ün tapusu 34 hissedardaKöşk''ün tapusu 34 hissedardaBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan''ın önergesine verdiği yanıtta, kıyı alanına ilişkin Bütünleşik Kıyı Alanı Planlarının yapıldığını, İzmit Körfezi ve İskenderun Körfezi''nde planlama çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
3''üncü HABİTAT Zirvesi İstanbul''da yapılabilir3''üncü HABİTAT Zirvesi İstanbul''da yapılabilirUN-HABİTAT İcra Direktörü Joan Clos, konuşmasında, "Yakında Türkiye''yi ilgilendiren bir sürprizimiz olabilir" dedi.
Emre Arolat''a Osman Hamdi Bey Sanat ÖdülüEmre Arolat''a Osman Hamdi Bey Sanat ÖdülüEmre Arolat, MSGSÜ''nün bu yıldan itibaren vermeye başladığı Osman Hamdi Bey Sanat Ödülü''nün ilk sahibi oldu. 7 Mart Pazartesi akşamı düzenlenen törenle takdim edilecek olan ödüle paralel olarak Tophane-i Amire''de EAA-Emre Arolat Architects''in güncel üretimlerine yer verilecek bir de sergi düzenleniyor.
Buzullar "yükseliyor"Buzullar "yükseliyor"En saygın bilim dergilerinden sayılan Science''da yayınlanan araştırmaya göre, Antarktika buzulları sadece üzerlerine yağan karın donmasıyla değil, dipte deniz suyunun donup yeni bir tabaka eklemesiyle de yukarı doğru yükseliyor. Birleşik Devletler Columbia Üniversitesi''nin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi kurumundan jeofizik uzmanı Robin Bell, Güney Kutbu kıtasının doğusunda A Kubbesi adı verilen buz platolarının yüzde 24 oranında erimiş ve yeniden donmuş buz kütlelerinden oluştuğunu kaydetti.
3. köprü için gözler 23 Ağustos''ta3. köprü için gözler 23 Ağustos''taİstanbul''a 3. köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi''nin gelecek hafta yayımlanacak ihale ilanına göre, 23 Ağustos''ta teklifler açılacak.
2011 Dünya Mimarlık Günü Teması Açıklandı: Mimarlık ve İnsan HaklarıHer yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan ve bu yıl 3 Ekim''de düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Günü teması "Mimarlık ve İnsan Hakları" olarak belirlendi.
Hisar Camii''ni Arınç açacakTarihi Kemeraltı Çarşısı içinde bulunan ve 1597-1508 tarihinde Aydınoğulları''ndan Özdemiroğlu Yakup Bey tarafından inşa ettirilen Hisar Camii''nin, yaklaşık 2 yıl süren restorasyonu tamamlandı. Yaklaşık 1 milyon liralık harcama ile yenilenen cami, önümüzdeki Cuma günü saat 12.00''de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Erten''in katılacağı törenle yeniden ibadete açılacak. Tarihi camide uzun yıllar restorasyona ihtiyacı duyulmayacağını belirten yetkililer, "Caminin iç-dış, iç-dış döşemeleri, su yalıtımı, direnaj sistemi, aydınlatma sistemi ve çatısındaki kurşunlar yenilendi, boyası yapıldı. Eksik olan merlerleri tamamlandı. Tarihi cami yeni bir görüntüye kavuşturuldu" diye konuştu. Arınç''ın açılış sonrasında Hisar Camii''nde Cuma Namazı kılması ve ardından Manisa''ya geçmesi bekleniyor.
Tarih: 9 Mart 2011 Kaynak: Yeni Asır
Havaalanında çevre desteği''Sürdürülebilir yaşam için geri dönüşüm'' sloganıyla 20 yıldır faaliyet gösteren ÇEVKO Vakfı, havalimanı ziyaretçileri ve çalışanlarını, geri dönüşümün önemi konusunda bilinçlendirmek amacıyla Sabiha Gökçen Havalimanı ile birlikte proje başlattı.
İzmir''in ilk apartmanı "film yıldızı"İzmir''de çok katlı konut türünde günümüze kalmış ilk ve tek yapı olan Anadolu Apartmanı hayata dönüyor.
Karadeniz''in dalgaları AVM "aşkı" yarattıKişi başına harcamada ikinci büyük kent Samsun, iki AVM yatırımcısını daha kendine çekti. İdol İnşaat, ‘Lovelet'' ismindeki lüks outlet için 50 milyon euro''luk bütçe ayırırken, Rönesans 250 milyon liralık plan yaptı.
"İstanbul Gibi Bir Kentin Merkezinin, Karaköy''ün Yalnızca Turizmle, İnşaatla Gelişmesi Yeterli Olamaz"Robb Report Dergisi''nin Korhan Gümüş ile Karaköy''de gerçekleştirilmek istenen dönüşüm projeleri ve Galataport Projesi hakkındaki söyleşisini sizlerle paylaşıyoruz.
Arkitera Seyahat Bursu Gezgini Belli OlduArkitera Mimarlık Merkezi 10. yılında Türkiye''de bir ilki gerçekleştirerek mimarlık alanında bir seyahat bursu vermeye karar verdi. 17 Aralık''tan beri içinde olduğumuz bu heyecanlı süreçte, bursu kazanan gezgin sonunda belli oldu. İki haftadır herkesin nefesini tutup beklediği gün geldi ve adaylar geçtiğimiz haftasonu sunumlarını gerçekleştirdi. 1 ay boyunca belirlediği tema üzerinden Dünya''nın 10 farklı şehrini gezme fırsatı kazanan, "Üretimin Peşinde" temasıyla Yelta Köm oldu. Seyahat Bursu''nu kazanan gezginin tüm masrafları Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından karşılanacak. Ayrıca gezginin seyahati ile ilgili tüm gelişmeler, Arkitera.on sitesinden takip edilebilecek.
En "havalı" fotoğraf kareleri aranıyorİstanbul''un havasını temizlemek için 25 yıl önce kurulan İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İGDAŞ), ''En Havalı Kareler'' temalı fotoğraf yarışması düzenliyor. İGDAŞ abonesi olan 18 yaşın üzerindeki tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılabileceği yarışmanın sonunda İstanbul''u en güzel anlatan fotoğraflar seçilecek. 25 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuruları devam edecek olan yarışmada dereceye giren fotoğraflar, Dünya Çevre Günü''nde sergilenecek.
Tarih: 7 Mart 2011 Kaynak: Zaman
"Akıllı Ev" projesi zaman ve ekonomik tasarruf sağlıyorIsparta Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü öğrencileri, insan yaşamını kolaylaştırmak için ''Akıllı ve Tasarruflu Teknoloji Evi'' projesi geliştirdi. Proje Danışmanı Tahir Topçu, hedeflerinin insan yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi.
İklim meydanıEge Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Erdem, iklim değişikliğine karşı tek çarenin yeşili korumak olduğunu söyledi.
Bandırma''ya 40 milyon dolarlık yatırımFormula 1 yarışlarının gerçekleştirildiği İstanbul Park''ın yol inşaatını yapan Ayhanlar Holding, yaz döneminde deniz otobüsü ile feribot seferleri sayesinde ziyaretçi akınına uğrayan Bandırma''ya 40 milyon dolarlık AVM, otel ve iş merkezi yatırımı yapmaya hazırlanıyor.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.