Haberler

9 Nisan 2008, Çarşamba

Dünyanın En Büyük ve En Yüksek Binaları: 21 Mimari CanavarDünyanın En Büyük ve En Yüksek Binaları: 21 Mimari CanavarBelli dönemlerde dünyanın en yüksek gökdelenlerini derleyen, mimarlık, tasarım, moda ve sanat blogu Trend Hunter son zamanlarda inşa edilen, projesi hazırlanan ya da eğlenceye hizmet eden en yüksek ve en büyük binaları tekrar bir araya getirdi. Dünyanın en yükseği, en büyüğü ve en muazzamı olmak için yarışan projelerin tek limiti gökyüzü gibi görünüyor. İşte gökdelenlerden, bulundukları şehirlerin simgesi haline gelen dönme dolaplara ve el maharetini simgeleyen iskambil kulelerine kadar en uzun, en görkemli mimari yapılar... Haberin Devamı
Belçikalı Endüstriyel Tasarım Öğrencilerinin Koleksiyon ZiyaretiBelçikalı Endüstriyel Tasarım Öğrencilerinin Koleksiyon ZiyaretiKoleksiyon, Belçika’dan gelen endüstriyel tasarım öğrencilerini çalışma felsefesi ve yöntemlerine dair bir yolculuğa çıkardı. Gezileri sırasında öğrencilere yapılan sunumda, Koleksiyon çizgisi ve tasarımlarının varoluş öyküleri paylaşıldı.
Büyükşehir''den Kamulaştırmaya 195 Milyon YTLBüyükşehir''den Kamulaştırmaya 195 Milyon YTLİzmir Büyükşehir Belediyesi, son 4 yıl içinde cadde, bulvar, kavşak, alt-üst geçit yapımı, tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması, Gaziemir Fuar Alanı ve kentsel dönüşüm gibi çalışmalar için 195 milyon YTL’lik kamulaştırma bedeli ödedi.
Depreme büyük hazırlıkDepreme büyük hazırlıkHasarlı binaları deprem yıkmadan devlet yıkıyor. Yerine daha güçlü ve sağlıklı konutlar yapılıyor.
Alaçatı''ya dev yatırımAlaçatı''ya dev yatırımBeldenin girişindeki derme çatma işyerleri yıkılırken, 34 yeni işyeri ve 250 araçlık yeraltı parkının inşaatına da başlandı.
Türkiye’nin dokuz harikası masadaTürkiye’nin dokuz harikası masadaTürkiye’nin UNESCO listesindeki 9 dünya miras alanı masaya yatırılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, 18-20 Nisan günleri arasında İstanbul’da çalıştayla Türkiye’nin 9 dünya mirasının durumunu tartışacak, problemleri ve çözüm önerileri bir raporda toplanacak. Çalıştayda, İstanbul kenti tarihi alanları, Kapadokya Peri Bacaları ve Göreme Milli Parkı, Divriği Büyük Cami ve hastanesi, Hattuşaş, Nemrut Dağı taş kral başları, Pamukkale-Hierapolis, Xanthos-Letoon, Safranbolu evleri ve Truva Antik Kenti ele alınacak.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
XI. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri ve Ödül Adayları BelirlendiXI. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri ve Ödül Adayları BelirlendiMimarlar Odası’nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XI. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı. Bu dönem, 128 mimarın, 134 eser ve 169 pano ile yaptığı katılımlar değerlendirmeye alındı.
Vitra’dan, Dünyanın "LGA" Onaylı İlk "Ekonomik" KlozetiVitra’dan, Dünyanın "LGA" Onaylı İlk "Ekonomik" KlozetiVitrA, Alman Standartları Enstitüsü LGA’dan dünyada ilk kez onay alan ve isteğe göre 2,5-4 litre suyla çalışan ekonomik klozeti üretti.
Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında Tarlabaşı ÖrneğiKentsel Dönüşüm Uygulamalarında Tarlabaşı Örneğiİstanbul Proje Yönetim Derneği ve PMI Türkiye’nin ortak girişimleri ile düzenlenen “Dinamikler” kongresinin dokuzuncusu 4 - 5 Nisan 2008 tarihlerinde, İstanbul Taksim The Marmara Oteli’nde gerçekleştirildi. “Dinamikler 2008: Projelerde Performans Yönetimi” başlığı ile düzenlenen oturumlardan birisi de bugünlerde sıkça konuşulan Tarlabaşı Projesi’ni konu alıyordu.
Tarihi Tahtakale Hamamı''nın Eşi Benzeri YokTarihi Tahtakale Hamamı''nın Eşi Benzeri YokOrtadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Mimarlık Fakültesi’nden bir grup akademisyen yaklaşık 3 yıldan bu yana Tire’deki tarihi hamamları akademik bazda inceliyor. Aynı ekip yine Tire’de önemli tarihi mekanlar arasında yer alan Yeniceköy Hamamıyla ilgili yeni bir proje çalışması da başlattı.
Dünya Çelik Endüstrisinin Devleri İstanbul’da BuluştuDünya Çelik Endüstrisinin Devleri İstanbul’da BuluştuKüresel demir çelik sektörünün %100 tarafsız e-pazaryeri ve saygın içerik sağlayıcısı olan SteelOrbis, dünya uzun çelik piyasalarının en önemli toplantısını ülkemizde düzenledi.
Söz Sahibi Aktörler Gebze’nin Sorunlarını TartıştıSöz Sahibi Aktörler Gebze’nin Sorunlarını TartıştıGebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Çayırova Kampüsü’nde 4 Nisan 2008 tarihinde düzenlenen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Zinnur Büyükgöz, Yard.Doç.Dr. Murat Yıldız, Dr. Elif Özlem Aydın ve TMMOB Gebze Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Salim Ünsür’ün konuşmacı olarak katıldığı panelle Gebze’nin sorunları masaya yatırıldı. “Sorunlarıyla Değerleriyle Gebze’yi Tartışıyoruz” başlıklı panel GYTE Rektörü Prof.Dr. Alinur Büyükaksoy’un yaptığı açılış konuşması ile başladı.
Likör''ün tadına bakmak için en az 275 milyon YTL gerek!Likör''ün tadına bakmak için en az 275 milyon YTL gerek!Emlak GYO, Mecidiyeköy''deki Likör Fabrikası''nın arazisini 275 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkardı. Plan tadilatıyla emsalin 4''e ulaştığı arazinin ihalesine yerliler de katılabilsin diye başlangıç fiyatı düşük tutuldu.
İnşaat sektöründe durgunluk 2006’da başladıİnşaat sektöründe durgunluk 2006’da başladı2007 yılında binalara 105 bin inşaat ruhsatı verildi. 2006 yılında 114 bin ruhsat verilmişti. Bina inşaatı ruhsatı sayısında bir yıl önceye göre yüzde 7.3 azalma var. Halbuki 2004 yılında inşaat ruhsatları bir yıl önceye göre yüzde 50, 2005 yılında yüzde 51 oranlarında artış gösterdikten sonra, 2006 yılında birden duraklama ortaya çıkmıştı.
E.C.A.’dan Türkiye’ye “Tüm Zamanların En Tasarruflu Armatürleri” UNICERA Fuarı’ndaE.C.A.’dan Türkiye’ye “Tüm Zamanların En Tasarruflu Armatürleri” UNICERA Fuarı’ndaElginkan Topluluğu’nun Türkiye yapı sektöründe 50 yıldır pazar lideri olan yenilikçi markaları E.C.A. ve Serel’in tasarrufu, sağlığı, estetiği ve konforu bir arada sunduğu yeni ürün serileriyle Unicera Fuarı’nda ziyaretçileriyle buluşuyor.
Mimarlık Öğrencisinden “Arkitera Mimarlık Merkezi” ProjesiMimarlık Öğrencisinden “Arkitera Mimarlık Merkezi” ProjesiArkitera.com’un mimarlık öğrencilerinin projelerini yayınlandığı “Öğrenci Projeleri” bölümünde bu hafta “Arkitera Mimarlık Merkezi Projesi” yayınlanıyor.
Bilirkişi ‘doğal orman’ dedi, mahkeme dinlemedi!Bilirkişi ‘doğal orman’ dedi, mahkeme dinlemedi!İstanbul 4. Bölge İdare Mahkemesi, Acaristanbul’daki villalar için alınan yıkım kararını durdurdu. Mahkeme, bilirkişi heyetinin, Serdaroğlu Özel Ormanı’nın doğal orman olduğu yönündeki raporunu dikkate almadı.
Kentsel Dönüşüm ve Kamusal Alan (Yeniden) TanımlanıyorKentsel Dönüşüm ve Kamusal Alan (Yeniden) TanımlanıyorUluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) işbirliği ile düzenlenen “İstanbul’da Kentsel Dönüşüm ve Kamusal Alanın Yeniden Tanımı” adı altındaki atölye çalışmasına katılan konuşmacılar arasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İhsan Bilgin, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeki Coşkun ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Uğur Tanyeli vardı.
Kalecolor - Active YollardaKalecolor - Active YollardaModern çizgisi ve yenilikçi bakış açısıyla yaşam alanlarına farklı deneyimler kazandıran Kalecolor, boyadaki uzmanlığını satış noktaları ve nalburlarla da paylaşıyor.
Elvin Tekstil’e Red Dot Tasarım ÖdülüElvin Tekstil’e Red Dot Tasarım ÖdülüYarım asırı aşkın süredir dünyanın önde gelen markalarının katıldığı Red Dot Design Award ‘da, bu yıl 51 ülkeden farklı ürün kategorilerinde toplam 3.203 tasarım yarıştı.
Danimarka Tasarımcılar Birliği Yöneticisi Valade Amland Unicera için Türkiye''ye GeliyorDanimarka Tasarımcılar Birliği Yöneticisi Valade Amland Unicera için Türkiye''ye Geliyorİnşaat sektöründeki profesyoneller ve bireysel tüketiciler kadar tasarımcılar tarafından da ilgiyle beklenen Unicera, 9 – 13 Nisan 2008 tarihlerinde Tüyap''ta gövde gösterisine hazırlanıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Bursa demiryolu ihalesi 2008`deTBMM KİT Komisyonu''nun TCDD ve bağlı ortaklıklarının 2006 yılı faaliyetlerini incelemesi sırasında Bursa demiryolu projesi de gündeme geldi.
''Kaçak yapılaşmanın nedeni siyasi irade''Kaçak yapılaşmanın nedeninin plansızlık değil, planlara sahip çıkmayan siyasi irade olduğunu belirten Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık, son günlerde, kaçak yapılaşma ile ilgili gelişmelerin kamuoyunu yoğun şekilde meşgul ettiğini söyledi.
Cushman&Wakefield''ın Türkiye''deki iş ortağı P&DDünyanın önde gelen özel ticari gayrimenkul hizmetleri şirketi Cushman&Wakefield Avrupa çapında genişleme stratejisi doğrultusunda P&D Gayrimenkul Danışmanları şirketini bünyesine kattı. 1998 yılında kurulan ve 1991 yılında Türk pazarında Cushman&Wakefield''in iş ortağı olan P&D Gayrimenkul Danışmanları şirketinin Genel Müdürü Rahşan Cebe, Cushman&Wakefield Türkiye yönetici ortağı oldu.
Milyar dolarlık proje yarattı, 55 milyon dolarlık borç batağına saplandıKemer Country''nin yaratıcısı Esat Edin, 55 milyon dolar borç ile boğuşuyor. Edin''in, borçlarını ödeyebilmek için Kemer Yapı ve Turizm''deki hisselerini satışa çıkardığı belirtiliyor. Kemer Country sakinleri ise yeni bir yönetimin gelmesi durumunda yeşil alanlara bina dikilmesini önlemek için harekete geçti.
Emlak krizi milyon dolarlık evlere de sıçradıABD''de düşük gelir gruplarına yüksek faiz oranlarıyla verilen konut kredilerinde başlayan ve küresel piyasalarda likidite sıkışıklığı sorunu yaratan kriz şimdi de lüks ve pahalı evlere sıçradı. 5 yatak odalı, dört banyolu, 3 otomobili alacak büyüklükte garajı olan geniş salonlu lüks, milyon dolarlık evlerin önünde de artık "Foreclosure" (icra yoluyla satış) tabelalarına rastlanıyor.
''Apartman inşa etmek istemedim''İtalya''nın ünlü dekorasyon dergisi "Abitare" nisan sayısında Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk''un yarım kalan mimarlık serüvenine ait bir yazıyı yazarın kaleminden yayımladı. Orhan Pamuk, yazısında mimarlık okuduktan sonra okulu yarıda bıraktığını belirterek "Neden mimar olmadın?" sorusunu yöneltenlere "Apartmanlar inşa etmek istemiyorum" diye yanıt verdiğini anlattı. Mimarlığı reddeden Pamuk yazısına şöyle devam etti: "25 yıllık yazarlık hayatımdan sonra o kağıtların beyaz olmadığını anladım. Masaya oturduğumda gelenekler ile tarihin ve kuralların ezemediği insanlar bana eşlik ediyor."
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Yasemin Taşkın
Expo 2015’in faturasını kim açıklayacak?İzmirlilerin Expo 2015 hayali suya düşünce fatura, konuya yeterince eğilmeyen hükümete çıkmıştı. Rakibimiz İtalya’nın Başbakanı Prodi kaldığı otelde ikna çalışmalarını sürdürürken bizim yetkililer ne yaptı dersiniz?
Gecekonduya borcumuzu nasıl ödeyelim... Ya da ödeyebilir miyiz?Gecekonduları yıkmanın haklı gerekçeleri vardır. Bir yaşam alanı olan gecekondu bölgelerinde sorunlar vardır ve bu sorunlara müdahale etmek gereklidir. Ama öncesinde kritik bir karar alarak: bu müdahalenin amacı nedir?
Tarihi Orhan Çeşmesi Hizmete AçıldıBüyükşehir, adeta çürümeye terk edilen bir tarihi güzelliği daha yeniden hayata kazandırdı. Halk arasında Orhan Çeşmesi olarak bilinen ve yıllardır atıl durumda kaderine terk edilen çeşme İSU tarafından restore edilerek tarihi kültüre kazandırıldı.
Altıncıyla ortaklığın amacı ne?Uşak Kışladağ''da ve Efemçukuru''nda altın madenciliği çalışmaları yapan Tüprag şirketinin Ege Orman Vakfı ile birlikte İzmir''in Torbalı ilçesinde 10 bin fidanlık ağaçlandırma sahası oluşturma projesi çevre aktivistleri tarafından ''sermayenin birbirini aklaması'' olarak nitelendirildi.
Türkiye''nin 9 dünya mirası İstanbul''da masaya yatırılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşları (STK) ve yerel yönetimler, Türkiye''nin 9 dünya mirasının durumunu tartışacak, sorunlar ve çözüm önerileri bir raporda toplanacak.
Başkan kenti ''kapatacak''Rusya''da Volga bölgesindeki Çapayevsk''in Belediye Başkanı Nikolay Malakhov, kentteki dört askeri fabrikanın yol açtığı çevre kirliliğiyle mücadele edemeyince, ''kenti kapatarak'' insanları tahliye etmeyi önerdi. Çapayevsk, toksik maddeler üreten gizli bir fabrikanın etrafında 1927''de kurulmuş. 70 bin nüfuslu kentte SSCB''nin dağılmasından sonra 90''larda kapatılan dörrt askeri fabrika bulunuyor. Fabrikalar yıllarca toprağı ve yeraltı sularını kirletmiş, kentte tüberkülozla gırtlak, karaciğer ve böbrek kanseri vakaları bölgenin geri kalanına nazaran üç kat fazla.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Mimar Sinan anıldıKonak Belediyesi ve Sanatçı İnşaat Mühendisleri Grubu''nun ortaklaşa düzenlediği Koca Sinan Haftası etkinlikleri, Alsancak Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu Fuayesi''nde başladı. Mimar Sinan''ın 430. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen Koca Sinan Haftası kapsamında, "Sinan" konulu resim, heykel ve gravürler sergilendi. Ayrıca, Sanatçı İnşaat Mühendisleri Grubu üyeleri Uğur Belger, Abdullah Bizden, Mukadder Özakman, Taner Arda, Halit Şekerci, Samim Güner, Osman Akbaşak, Necla Akbaşak ve Hüsniye Palandüz''ün Mimar Sinan ile ilgili yayınlanmış kitapları ve plastik sanat eserleri sergide yer aldı.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Asır
Kadıköy''de rant savaşı Salı Pazarı''na düştüSit alanlarındaki değişikliklere karar veren koruma kurullarının kararlarıyla, Tayyip Erdoğan''ın oğullarına ait arsaya bir kalemde 4.5 trilyon kazandırmasının ardından, bu kez de Kadıköy''de yeni bir oyun tezgaha kondu.
Eskidji''ye TOKİ Komisyonu Meclise TaşındıTOKİ''nin daha önce de adı AKP yandaşlarına arazileri satmakla ilgili iddialara karışan Eskidji adlı aracı kuruma arazi satış işlemi için anlaşmalarında olmadığı halde 1.7 milyon YTL "komisyon" ödemesi soru önergesiyle Meclis''e taşındı.
Karamsar olmayın yolunuza devam edinLoscertales, iyi ilişkilerin bazen kazanmaya yetmeyeceğini belirterek "Kaybettik diye fazla üzülmeyin. Çalışmanızı sürdürün" diye konuştu.
Nükleere karşı hep birlikteKampanya kapsamında, AKP’li milletvekillerine mektup gönderilmesinin yanı sıra ''nükleersiz görüntüler'' kısa film yarışması, ''nükleersiz kareler'' fotoğraf yarışması, grafik ve çizerlerin eserlerini sergileyecekleri ''nükleersiz işler arenası'' açılacak.
Örnek Amfitiyatro YoldaTekirova’da Kentsel Tasarım Projesi içinde yer alan Amfitiyatro''nun temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras ile belediye meclis üyeleri, yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.
Tarihi Harran evleri yıkılıyor, betonlaşma başlıyorDünyanın ilk yerleşim alanlarından olan tarihi Harran ilçesinin, dünya turizminin de göz bebeği haline gelmiş olan kümbet evleri bir bir yıkılmaya ve boşalan yerleri betonlaşmaya başladı.
DAÇE: Balık çiftlikleri çevreye zarar veriyorDoğu Akdeniz Çevre Dernekleri''nin (DAÇE) Şanlıurfa''nın Birecik ilçesinde 5-6 Nisan’da yaptıkları 79. Bölge Toplantısı''nın sonuç bildirgesi açıklandı. Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Mersin, Yumurtalık ve İskenderun Körfezi için çok sayıda balık çiftliği kurma başvurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''''Bu çiftlikler, yarattıkları çevre sorunları nedeniyle kaldırılıyor. Balık çiftliklerinin yasa ve yönetmeliklerin boşluklarından yararlanarak bölgemize taşınması kabul edilemez."
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Emir''in Bir Bakışı Arsaları UçurduKuveyt Emiri, spor şapkayla tatil yaptığı Bodrum’daki Apostol Adası’nı çok beğendi. Emirin arsa almak için niyetlendiği bölgedeki fiyatlar haberden sonra katlandı.
Küresel ısınma 3 milyon kişi öldürüyorDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Müdürü Dr. Margaret Chan, küresel ısınmaya bağlı afetlerde her yıl on binlerce insanın yaşamını yitirdiğini belirtti. Küresel ısınmanın ishal, malarya gibi hastalıkları tetiklediği gibi, beslenme yetersizliğine de yol açtığını bildiren Dr. Chan, bu nedenlerle de her yıl üç milyon kişinin öldüğünü kaydetti. Dr. Chan, DSÖ''nün internet sitesinde Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, hükümetlerin küresel ısınma ve iklim değişiklikleri konularını gündemlerinin ön sıralarına almaları gerektiğini de vurguladı, onlardan özellikle bulaşıcı hastalıklar konusunda duyarlı olmalarını ve temiz su temini çalışmalarına ağırlık vermelerini istedi.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Semih Özcan
Sulukule’de yıkıma devamİstanbul Fatih’te ‘Sulukule’ olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde bina yıkımları dün de devam etti. Polis desteğinde sabah saatlerinde ‘Sulukule’ye gelen Fatih Belediyesi görevlileri, tarihi eser kapsamı dışında kalan ve daha önceden sakinleriyle anlaşma sağlanan binaların yıkımına başladı. Boşaltılan binaların iş makineleriyle yıkımlarının devam edeceği belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iş birliğiyle yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerindeki evlerin yerine, ‘Sulukule Projesi’ kapsamında 620 ev ve bir otel ile ticaret, kültür ve eğlence merkezi yapılacak.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
‘Bu yıl küresel sıcaklık düşecek’Büyük Okyanus’taki La Nina akıntısının soğutucu etkisi nedeniyle bu yıl küresel sıcaklıkların 2007’e kıyasla daha düşük olacağı belirtildi.
Vakıfların başarısıVakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, “Yurt içindeki vakıflara ait eserlerin onarımı neredeyse tamamlandı” dedi. Beyazıt, restorasyonu devam eden vakıf eserlerini incelemek üzere geldiği Aydın’da, Vali Mustafa Malay’ı makamında ziyaret etti.
Vestel, dünya tasarım konseyi üyesi olduVestel Elektronik, endüstriyel tasarım alanında dünyanın en önemli birliklerinden olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Kuruluşları Konseyi ICSID’e (International Council of Societies of Industrial Design) Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek kurumsal üye oldu. Vestel Elektronik’in ICSID’e üyeliği, kurumun endüstriyel tasarım konusundaki faaliyetleri, yatırımları, bünyesinde istihdam ettiği endüstriyel tasarımcılar üzerinden yapılan inceleme sonucu kabul edildi.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Köylüler arıtma tesisi de istemiyorÇanakkale’de, 4000 metrekare arazi üzerinde sulama ve kuru tahıl üretimi yapılan Musaköy’de, içme ve sulama havzası üzerinde Çanakkale Belediyesi tarafından çöp arıtma tesisi yapılmaya çalışılıyor.
Toroslar’a yeni tatil köyüAdanalı iki girişimci ortak tarafından Pozantı ilçesinde, Toros Dağlarının eteğinde yaptırılan ve haziran ayında açılışı planlanan 5 yıldızlı tatil köyü, 240 kişiye hizmet verecek. Yüksek sıcaklığının yanı sıra kuzeyindeki Toroslar sayesinde kar keyfi yaşamanın da mümkün olduğu Adana’ya kazandırılan tatil köyünün, kentte turizmin gelişimine öncülük etmesi bekleniyor. Süreyya Kayar ve Mehmet Erdal Durukan ortaklığındaki Nens İnşaat Turizm tarafından yaptırılan tatil köyünde kral dairesinden suit odalara, çatı katı odalarından yer yataklı, şömineli dubleks villalara kadar her türlü konforun bulunduğu belirtildi. Turizmin yanı sıra ticaretin de geliştiği Adana’nın kuzey ve doğu bölgelerine Soyak-Tahincioğlu Holding ortaklığında 2 yeni alışveriş merkezi yapılıyor.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Orta Asya''nın en modern pazarını Türk şirketi inşa edecekTürkmenistan''da dünyanın en büyük açık pazarlarından birisi olan tarihi "Çöl Pazarı", Türk inşaat şirketinin yapacağı modern tesislere taşınacak.
TOKİ’den İstanbul’a 162 yeni konutTOKİ, İstanbul Gaziosmanpaşa’da 162 konut, genel altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işlerinin yapılması için ihale açacak. Yer tesliminden itibaren 550 günlük süreyi kapsayacak olan ihale, 24 Nisan 2008 tarihinde saat 10.00’da TOKİ’de “açık ihale usulü” ile gerçekleştirilecek.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
İstanbul, oda başına en çok kazanan 20’nci kent olduİstanbul, 2007 yılında oda başına düşen ortalama gelirde, dolar cinsinden yüzde 22.1 oranında artış sağlayarak, en çok kazanan kentler arasında 20’nci sıraya yükseldi.
Tanıtımın İlk Meyveleriİzmir, EXPO 2015 yarışında dünya çapında yaptığı tanıtımın meyvelerini almaya başladı. Uluslararası Sergiler Bürosu’nun merkezi Paris’te yoğunlaştırılan çalışmalar, Fransız turistlerin tatil adresleri arasına burayı da ekledi.
Bir sonraki EXPO’ya adaylık için erkenBaşkan Aziz Kocaoğlu, böyle dedi ve ekledi: Bir defa, bulunduğumuz durumu bir sindireceğiz. Bakmayın yüzümüz gülüyor ama sindirmemiz kolay değil.
Çeşme Limanı’na 7 milyon dolarÇeşme Yat Limanı’nın 2006 yılında yapılan ihale sonrası 25 yıllık işletme hakkını alan IC Yatırım ve Camper & Nicholson konsorsiyumuna bu ay içinde devir teslim yapılacağı belirtildi. Konsorsiyum, limana 7 milyon dolarlık üst yapı yatırımı yapacak. 26 Temmuz 2007’de yap işlet devret modeliyle yapılan ihalede limanın 25 yıllık işletme hakkını alan IC - İbrahim Çeçen Yatırım Holding ve İngiliz Camper & Nicholsons Marinas International konsorsiyumuna devir teslimiyle ilgili belgeler Çeşme Mal Müdürlüğüne ulaştı. Konsorsiyumun 15 gün içinde gerçekleşmesi beklenen devir teslim sonrası "üst yapı" adı verilen sosyal tesisler, atölyeler ve gümrüklü-gümrüksüz satış alanlarının yatırımına başlayacağı, toplam 7 milyon dolar tutacak yatırımın 2009 yılı yaz dönemine yetiştirileceği belirtiliyor. Camper & Nicholsons’un işleteceği limanın mimari tasarımı Atelier Xavier Bohl ve Ayyapı Mimarlık tarafından yapılacak.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Tedaş''ın ışıklandırma çalışmaları Giresun''un görüntüsüne yeni vizyon kattıTürkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Giresun İl Müdürü Köksal Çamaltı, "Giresun, yaptığımız sahil yolu ışıklandırması ile Karadeniz''in boynuna asılmış inci kolye gibi oldu." dedi.
Avrupa kapısına Avrupai dönüşümTOBB’un modernizasyonunu üstlendiği Kapıkule Sınır Kapısı projesi, 132 milyon YTL’ye mal olacak. Projenin 12 ayda bitirilmesi planlanıyor. Modernize edilecek Kapıkule Sınır Kapısı’nın temel atma törenine Devlet bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve diğer yetkililer katıldı.
Tarihî çeşme onarılarak yıkılmaktan kurtarıldıKocaeli''nde bulunan tarihî Kethüda Canfeda Hatun Çeşmesi, yeniden onarıldı. Aslına uygun olarak onarılan çeşme, yıkılmaktan kurtarıldı. Kocaeli''nin su ihtiyacını karşılayan İSU Genel Müdürlüğü, tarihî çeşmeleri onarma kararı aldı.
Uçuş rotasındaki hastanenin yarısı, yeraltına inecekBakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi''nin 2005''te açılması planlanan yeni binası sit alanı, uçuş koridoru ve olimpiyat engellerine takılınca bir türlü bitirilemedi.
"Yatırım için, ulaşım şart"Başesgioğlu, Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi bölünmüş yol şantiyesinin açılış törenine katıldı. Başesgioğlu, bir şehre yatırımın gelmesi için o şehrin ulaşım konuşunda gelişmiş olmasının gerektiğini söyledi.
Tarihi Hanın Onarılması TalebiSiverek´te Kemaliye Çarşısı''nda bulunan tarihi Hacı Yusuf Hanı´nın onarılması isteniyor. Alınan bilgiye göre, Osmanlı''nın son dönemlerinde Siverekli eşraftan Hacı Yusuf Sami Efendi tarafından geleneksel mimari tarzı ve kesme kara taştan yapılan han, son dönemlerde tahrip olmaya başladı. Çarşı esnafı adına gazetecilere açıklamada bulunan Mustafa Gelener, bir zamanlar ilçenin en güzel hanlarından olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Hacı Yusuf Hanı''nda, 15 iş yerinin bulunduğunu belirtti. İş yerlerinin çoğunun yıkılmak üzere olduğunu ifade eden Gelener, ''''Han ve bu iş yerlerinin Vakıflar Bölge Müdürlüğünce aslına uygun restore edilmesini bekliyoruz'''' dedi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: GAP Gündemi
Bodrum Kalesi Turizm Sezonuna HazırlanıyorTurizm sezonuna hazırlanan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Yaşar Yıldız, turizm sezonu öncesinde çalışmaların hız kazandığını ve bu kapsamda kale girişine elektronik turnike sistemi kurulacağını bildirdi ve kale girişine turnike sistemi kurulmasına ilişkin projenin geçen yıl Muğla Koruma Kurulu’nca onaylandığını belirtti.
Hasankeyf''te Mağaralar Tekrar AçılıyorBatman''ın Hasankeyf İlçesi''nde bir süre önce kapatılan iş yerleri tekrar açılacak. Hasankeyf''te hiç bir sanayi tesisinin olmadığını belirten esnaflar, tek geçim kaynaklarının bu dükkanlar olduğunu söyledi.
Ilısu Barajı''nın Bir Ayağı ÇukurdaIlısu Barajı’nın inşa edilebilmesi için Devlet Su İşleri’nin yerine getirmesi gereken 153 ön şartı denetleyen uluslararası bilirkişi heyeti, bu güne kadar şartların hemen hiçbirinin gerçekleştirilmediğini belirtti. Heyet tarafından yayınlanan raporda Doğa Derneği’nin daha önce yayınladığı bilimsel rapora atıfta da bulunularak yapılması beklenen doğa ve kültür araştırmalarının dökümü sunuluyor.
Hamamdan Kültür MerkezineBakımsızlıktan dolayı metruk hale gelen Ördekli Hamamı, Osmangazi Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları sonucu kültür merkezi haline gelecek. Açılış için gün sayan tarihi mekan, 4-6 Nisan tarihleri arasında Osmangazi''yi Anma ve Fetih etkinliklerinde de birçok organizasyona ev sahipliği yapacak.
Geçmişten Gelen MiraslarımızTokat Valisi Dr. Recai Akyel, kültür ve tabiat varlıklarının korunmasının şart olduğunu iletirken "Tarihsel kent dokularının tahrip edilmesi ve yok olması ileride giderilemeyecek kayıplara neden olmaktadır." dedi. Akyel, kültür ve Tabiat varlıklarımızın korunması gerektiğini belirtti.
Cizre''nin Tarihi Sunağı İlgi BekliyorCizre İlçesi''nde bulunan tarihi surlar ilgi bekliyor. MÖ 4000 yıllarında Gudi İmparatorluğu tarafından Dicle Nehri kenarında kurulan Cizre Kalesi ve surları yıkılmaya yüz tuttu. Cizre Kale Mahalle Muhtarı M. Zeki Macartay, "Yetkilileri surların bir an önce bu harap ve yıkılmış görünümden kurtulması için göreve davet ediyorum" dedi.
Tarihi Güdük Minare Restore EdiliyorAkşehir''deki Selçuklu eserlerinden biri olan Güdük Minare Mescidi''nin restore edilmeye başlandığı bildirildi. Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü tarafından Akşehir''deki Nasreddin Hoca Evi yakınlarında bulunan Tarihi Güdük Minare Mescidi''nde restorasyon çalışmaları başlatıldı. Sanat tarihçileri tarafından Selçuklu eserlerinin özelliklerini taşıdığı için ender bir yapı olarak gösterilen Güdük Minare Mescidi''nin tarihi dokusu yapılan restorasyon çalışması ile yenileniyor. Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat''ın hükümdarlığı zamanında Müstehip Hacı Hasan tarafından yaptırılan mescidin, restorasyon çalışmalarının birkaç ay içinde biteceği bildirildi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Merhaba Gazetesi
Açık Hava Müzesi Olacakİl Özel İdaresi, Malatya''daki Arslantepe Höyüğü''nde ortaya çıkarılan sarayın açık hava müzesine dönüştürülmesi için 300 bin YTL ödenek ayırdı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Kazgan, İl Genel Meclisi Başkanı Abdurrahman Atay ve meclis üyeleri, Malatya Arkeoloji Müzesi''ni gezerek, Müze Müdürü İzzet Esen''den bilgi aldı.
Milet Müzesi Haziran''da HizmetteAydın Didim''de fiziki yapı ve güvenlik açısından yetersiz olduğu gerekçesiyle yeni bir bina yapılması kararlaştırılan Milet Müzesi''nde inşaat çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan ve temeli Eylül 2007''de atılan müze inşaatının 2008 yılı Haziran ayında bitirilebileceği belirtildi.
Çatalhöyük Müzesi TamamDünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Çatalhöyük, Çumra Belediyesi''nin çalışmaları ile müzeye kavuşuyor. Belediye Başkanı Nasır Ersöz, yıl içerisinde kazının yapıldığı Çatalhöyük ile Çumra İlçesi arasında büyük ve kapsamlı bir müze yapılacağını söyledi.
Tarihi Medrese Kültür Merkezi Olmaya HazırlanıyorAdana''daki Ramazanoğlu Halil Bey Medresesi''nin, yapılacak çalışmayla Türk İslam Sanatları Kültür Merkezi''ne dönüştürülmesi planlanıyor. Ramazanoğlu Halil Bey tarafından 1513 yılında yapımı başlatılan Ulu Cami ve Medresesi, 1541 yılında Halil Bey''in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilerek ibadete açıldı. Cami; Selçuklu, Memlük ve Osmanlı mimari özelliklerini taşırken caminin doğusunda yer alan medresede ise son derece sanatsal bir şekilde kullanılan bitki motifleri ve çiniler göze çarpıyor. Ramazanoğlu Halil Bey Medresesi''nin Adana Müftülüğü bünyesinde Türk İslam Sanatları Kültür Merkezi''ne dönüştürülmesi için çalışmalara başlandı.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Haberler.com
Antik Troas Bölgesi Maden Ruhsatlarına Kurban mı Edilecek?Antik Troas Bölgesi bugünkü Çanakkale sınırları içinde yer almaktadır ve Kazdağları ve Yöresinde verilen yüzlerce maden ruhsatı nedeniyle dünyada eşi benzeri bulunmayan çok önemli bir kültür coğrafyası olan TROAS, biz korumazsak, yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Troas bölgesindeki envanter çalışmaları henüz tamamlanmadığından neyi kaybettiğimizi bile bilemeyeceğiz.
TOKİ-Eskidji ilişkisi komisyon raporuna geçti2004 yılında Ataköy''deki çok değerli arazileri gazetecilerin içeri girmesine izin vermeden, kapalı kapılar ardında Eskidji şirketinin Yenibosna''daki merkezinde AKP''lilere satan ve bu iddialarla basına yansıyan şirket, bu sefer yeni bir olayla gündeme geldi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (BYDK), Emlak GYO''nun iştiraki olduğu TOKİ''den aldığı arsa için aracı olan Eskidji''ye 1.7 milyon YTL komisyon ödenmesini usûle uygun bulmadı.
Boğaz''a Üçüncü Köprü Projesi: Üçüncü köprü DPT''ye gidiyorİstanbul Boğazı''na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, bu hafta Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) gönderilecek. İstanbul''da yapımı planlanan "3. Boğaz Köprüsü ile Kuzey Marmara Geçişi Otoyolu Projesi"nde özellikle Boğaz''a yapılacak üçüncü köprü ayağı büyük önem taşıyor.
Dikmen halkından belediyeye isyanYukarı Dikmen Vadisi sakinleri, sokaklarda ve evlerinin önünde biriken çöp ve çeşitli moloz yığınlarının, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından temizlenmediği gerekçesiyle temizlik kampanyası başlattı. Dikmen Vadisi''nde yaşayanlar, Barınma Hakkı Bürosu önünde toplanarak, çevredeki çöpleri topladı.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Kuraklığın çaresi ‘deniz’de bulunduYağışların son yıllarda azalması ve kullanımın fazlalaşması nedeniyle yeraltı suları iyice derine çekilince, tuzlu suyu arıtan yaklaşık 300 bin Euro maliyetli tesislere talep artıyor. Çeşme, Bodrum gibi turistik yerlerdeki oteller ve yazlık siteler arasında hızla yaygınlaşıyor.
Emlakdere Köyü’nde yıkım kararı şoku!Manisa’ya 8 kilometre uzaklıktaki köyde 90 ev için, ormanlık alanda kaldığı gerekçesiyle yıllar önce alınan yıkım kararı yeniden gündemde... Vatandaşlar, durumu, köy meydanında protesto etti.
Büyükşehir Belediye Meclisi''nin Nisan ayı toplantıları başlıyor...İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, ''5. Seçim Dönemi, 5. Toplantı Yılı" Nisan ayı toplantısının ilk birleşimi; 14 Nisan 2008 Pazartesi günü saat 14.00’de Saraçhane’de bulunan Belediye Sarayı A Blok içindeki Meclis Toplantı Salonu''nda yapılacak.
İstanbul dünyaya Brüksel’den tanıtılacak…Başkan Topbaş, 8 Nisan’da açılacak merkezin AB ile Türkiye ilişkilerini geliştirmesinin yanı sıra, birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaparak İstanbul’u dünyaya tanıtacağını açıkladı.
Bayanların Gözdesi "Üçü Bir Arada" EvlerHızlı büyüme potansiyelinden dolayı yatırımcıların gözdesi olan perakende sektörü, şehri çevreleyen bölgelerde geliştirilen konut projelerinin satışında da belirleyici hale geliyor.
Keskin: Yıldırım Kentsel Dönüşümle Değişim YaşadıBursa merkez Yıldırım İlçe Belediye Başkanı Özgen Keskin, göreve geldiklerinden bu yana gerçekleştirdikleri en büyük hizmetin kentsel dönüşüm olduğunu belirtti.
Gaziantep''e Uzay Çatılı Alışveriş Merkezi YapılıyorYerel yönetimler de yatırımlarının cazibesini artırmak için AVM projeleri geliştiriyor. Gaziantep''in Şahinbey Belediyesi, 16 milyon YTL''lik bir bütçeyle yapımına başladığı Şehir Parkı''na ilgiyi artırmak için parkın hemen yanı başına Uzay Çatılı Piramit AVM yapıyor.
Likör fabrikasının parası, ''konut edindirme'' ödemelerine gidecekİstanbul Şişli''deki Tekel''e ait eski likör fabrikası, 275 milyon YTL muhammen bedelle satışta. 25 Nisan''da yapılacak ihaleden elde edilecek paranın Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde kullanılması planlanıyor.
Konaklama Vergisi sektöre darbe vururTürkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), "Konaklama Vergisi''nin Türk turizmine darbe anlamı taşıyacağını" savundu. TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ve TYD Başkanı Murat Dedeman dün yaptıkları ortak yazılı açıklamada, hükümetin, belediyelere gelir sağlamak adına İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı''nı yeniden TBMM gündemine getireceği konusunda alınan duyumların turizmcileri ayağa kaldırdığı belirtilerek tasarının yasalaşmasının turizm sektörüne "darbe anlamı taşıyacağı" öne sürüldü.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Referans
Bodrum''da Türkiye sahilleri emlak yatırım buluşmasıDünya turizminin en önemli adreslerinden biri olan Bodrum, mayıs ayında bir yatırım buluşmasına ev sahipliği yapacak.
Yapı sektöründe 650 üretici firma Slovakya''da buluştuTürkiye''nin hızla gelişen yapı sektörünü dış pazarlara açma hedefiyle Meridyen Uluslararası Fuarcılık''ın Türkiye''nin millli katılımını organize ettiği Coneco-Racıonergıa Yapı ve Enerji Fuarı''nın 29''ncusu 01-05 Nisan 2008 tarihleri arasında Slovakya''nın başkenti Bratislava''da gerçekleşti. 60 bin m2 alan üzerinde kurulan fuar, gerek katılımcı firma gerekse ülke sayısı açısından konusunda en önemli fuarlar arasında sayılıyor. Fuara bu yıl Polonya, Almanya, Fransa, İtalya, Litvanya, İsviçre, Kanada, İspanya, Avusturya ve Türkiye başta olmak üzere 14 ülkeden 650''den fazla üretici firma katıldı. Fuar, dünya genelinde yapı sektörüne hareketlilik getiren fuarların başında yer alıyor. İnşaat malzemeleri, inşaat makinaları, yapı planlama, ölçüm Sistemleri, su arıtma teknolojileri, enerji koruma, ısı yalıtımı gibi ürünlerin sergilendiği fuar, sektörle ilgili son gelişmeleri profesyonellere tanıtma açısından önemli bir işlev görüyor.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Referans
"EXPO''yu kazanmış gibi devam edeceğiz"Erdoğan, İzmir''de EXPO için hayata geçirilmesi planlanan projelere "Sanki yarış kazanıImış" gibi devam edileceğini açıkladı.
Çimentoda satışlar hızlandıÇimentoda satışlar hızlandı. Hem çimento satışları, hem fabrika satışları. Türkiye’de çimento sanayinde KİT’ler (Kamu İktisadi Teşekkülleri) hâkim durumda idi. Özelleştirme ile KİT ‘lere ait fabrikaların tamamı satıldı. Bu arada özel sektör fabrikalarında da çok sayıda alım satım görüldü.
İnşaatları durduralımTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili Tahir Tellioğlu, “Sektör yüzde 50’yi geçen zamlardan dolayı dibe vurdu. Mayıs sonuna kadar paydos edelim ki sektörü demir-çelik krizinden kurtaralım” açıklamasını yaptı.
Umudun Adı "Temiz Gediz"Hayata Artı” Gençlik Programı çerçevesinde Manisalı gençlerin başlattığı “Temiz Gediz Projesi” bölge için umut kaynağı oldu.
Hilton Ordu’da yer arıyorAvrupa ve ABD’de turizm sektöründe oteller zincirine sahip iki büyük firma, Ordu’da otel kurmak için yer arayışına girdi. Avrupa’nın tanınmış şehirlerinde 2 yıldızlı 2 bin 500 oteli olan ve ismi açıklanmayan yabancı bir firma, Türkiye’de 2-3 yıldızlı 80-100 adet otel kurmayı hedefliyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) başvuran firma, özellikle Karadeniz’de yer bulunması için yardımcı olunması isteğinde bulundu. ABD merkezli Hilton Otels Corporation ise ortak çalıştığı Amplio Gayrimenkul kanalıyla Ordu’da 300 yataklı otel yaptırmak için yer arıyor. Öte yandan, TÜRSAB’dan 60 kişilik iş adamı grubu mayıs ayında çıkacağı Karadeniz gezisinde, turistik cazibesi artan bölgede doğal, tarihi, kültürel, turistik yerleri inceleme fırsatı bulacak.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Öldürülen kültürler üzerineİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bir heyetle Brüksel’deyiz... İstanbul Merkezi-Brüksel açılışına Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in de katılacağı törende yaşananları ayrıca yazacağım...
Seramikteki en son yenilikler Unicera''daDünya genelindeki 7 milyar metrekare seramik üretiminin yaklaşık 280 milyon metrekarelik kısmını karşılayan Türk seramik sektörünün büyük buluşması yarın başlıyor.
MOSDER üniversite- sanayi işbirliği için çalışma başlattıMobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), üniversite-sanayi iş birliğini pekiştirmek ve öğrencilerle sanayicilerin birbirlerinden beklentilerini paylaşabilecekleri zemini yaratmak amacıyla bir çalışma başlattı. Çalışma kapsamında sektörün önde gelen isimleri yurt çapında çeşitli üniversitelerde seminer verirken, öğrencilere de mobilya fabrikalarını ziyaret etme ve işleyişi yerinde gözlemleme olanağı sunulacak. MOSDER''den yapılan yazılı açıklamada, Derneğin Türkiye''nin dört bir yanındaki üniversitelerde, gençlerle bire bir temaslarda bulunarak, üniversite-sanayi iş birliğini pekiştirmek üzere yeni bir çalışma başlattığı kaydedildi. Mobilya sektörünün önde gelen sanayici, tasarımcı ve temsilcilerinin, yurt çapındaki birçok üniversitenin ilgili bölümlerinde düzenlenecek seminerlere katılacağının ifade edildiği açıklamada, ilki Kocaeli Üniversitesi''nde gerçekleştirilen seminerlerin, Nisan ayı boyunca Gazi, Muğla, Kocaeli, Karabük ve Anadolu üniversitelerini kapsayacağı belirtildi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Topbaş: İstanbul artık dünya şehriİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul AB Bürosu”nu Saraçhane’deki Başkanlık Binası’nda düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıttı. Topbaş, büronun açılmasının İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin doğal bir sonucu olduğunu vurguladı. İstanbul Merkezi’nin faaliyetinin, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki katılım sürecinin desteklenmesinin ötesinde, Türkiye ve AB kamuoyunda İstanbul üzerinden yakınlaşma sağlamayı hedeflediğini belirten Topbaş, “İstanbul artık New York gibi, Londra gibi, Tokyo gibi dünyayı etkileyen megapoller arasına girmektedir” dedi. Öte yandan, Uluslararası Lale Festivali çerçevesinde düzenlenen ‘’Lale Yansımaları Sergisi’’, Başkan Topbaş ve Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da katıldığı törenle açıldı.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Ömer Faruk Aydemir
"Nükleer"e yabancı ilgisiMersin-Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santral için şu ana kadar 4 yabancı merkezli firmanın şartname aldığı bildirildi. Söz konusu ihale için şu ana kadar Kanadalı AECL, Japon Hochu, Fransız Vinci Corp ve Belçika kökenli Suez-Tractabel konsorsiyumu şartname aldı. Yaklaşık 4 bin megavat gücünde kurulması planlanan nükleer santral ihalesinin 24 Eylül 2008 tarihinde yapılması planlanıyor. Yarışma neticesinde TETAŞ’a en uygun fiyatı teklif eden şirket seçilecek. Nükleer santralden üretilen elektriği TETAŞ 15 yıl süreyle alacak.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Nükleer santral ihalesi için 4 firma şartname aldıEdinilen bilgiye göre, nükleer santral ihalesi için şu ana kadar Kanadalı AECL, Japon Hochu, Fransız Vinci Corp ve Belçika kökenli Suez-Tractabel konsorsiyumu şartname aldı.
Cennette 19 bin 320 kızılçam kesilecekMuğla İl Tarım Müdürlüğü, gözde turizm ve çam balı merkezlerinden Marmaris''in Osmaniye Köyü''nde açılması planlanan manganez madeninin bölgede çevre kıyımına neden olacağını rapor etti.
AKM’de Yapı FuarıYapıdecoor İnşaat Malzemeleri ve Yapı Yenileme Fuarı, ISOTEK Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Tesisat Ekipmanları Fuarı ile birlikte 9-13 Nisan tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde ikinci kez düzenleniyor.
5.5 milyon konuta ihtiyaç olacakTürkiye''de önümüzdeki 8 yıl içinde 5,5 milyon konuta ihtiyaç olacağı öngörülüyor. İhtiyacın, 2.8 milyonu hane halkı artışından kaynaklanacak. İstanbul Ticaret Odası''nın (İTO) yayınlarından derlenen bilgiye göre, Türkiye''de konut sahipliği oranı yaklaşık yüzde 65 olmasına rağmen, her yıl 300-350 bin konut üretilmesi gereği bulunuyor.
Ataköy Konakları’nda kandırılıyoruzOkurumuz Fatih İpek’in "Ataköy Konakları’ndan ’Florya müteahhitleri’ne karşı olmama rağmen TOKİ’nin güvencesi olduğu için bir daire aldım.
Üçüncü köprüye karşı çık Başkan!İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı Master Plan Raporu''nda, 3. köprünün çözüm olmadığının açıkça söylendiği, ilgili kişiler tarafından biliniyor...
''Emlak GYO kârlı çıktı''Toplu Konut İdaresi''nin 2006 yılı Yüksek Denetleme Kurulu Raporu''nda yeralan "Kamu kuruluşundan (TOKİ) kamu kuruluşuna(Emlak GYO) satışta Eskidji Müzayede A.Ş.''ye 1.7 milyon YTL komisyon ödendi" iddiasına yanıt veren TOKİ, komisyonu reddetmezken arsayı satın alan Emlak Konut GYO şirketinin kârlı çıktığını savundu. YDK raporunda, TOKİ''ye ait arsanın Emlak GYO''na satışında aracılık yapan kuruma komisyon ödenmesi eleştirilmişti. TOKİ hesaplarının ibra edildiği vurgulanan açıklamada ayrıca, Emlak Konut''un komisyon dahil 63.8 milyon YTL''ye malettiği arsanın "arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı" yöntemiyle 112 milyon YTL''ye ihale edildiğine dikkat çekildi ve "Şirket asgari 48.298.703.-YTL. kar edecektir" denildi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Gülsan''dan Ukrayna''ya 100 milyon $''lık otoyolGülsan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Gül, yeni projelerini Dünya''ya anlattı. Ukrayna''da 100 milyon dolarlık otoyol işi aldıklarını söyleyen Gülsan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Gül, projenin onayının çıkmasından sonra yapıma başlayacaklarını bildirdi. Gül, son dönemde yurtdışından gelen taleplerde önemli artış olduğunu ve kendilerine de 2 milyar dolarlık davet geldiğini vurguladı. Enerjiye özel ilgi gösteriyorlar Yatırım çeşitliliğini esas aldıklarını kaydeden Gül, Ulaştırma Bakanlığı''nın 1 milyar dolarlık ihalesi de dahil tüm ihalelere gireceklerini bildirdi. Enerjide 800 megavatlık üretim hedeflediklerini ifade eden Gül, turizmde otel sayılarını dörde çıkarmayı planladıklarını söyledi.
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Dilek Güngör Yazan: F. Barış Parlak
Kanyon ''Yılın Perakende Noktası''nda finalistKanyon alışveriş merkezinin, Dünya Perakende Kongresi kapsamında verilecek Dünya Perakende Ödülleri''nde, "Türkiye''de alışveriş merkezi sektörüne getirdiği yeni soluk ve uluslararası vizyonunu, bölgesel ihtiyaçlarla bütünleştirme başarısı" dolayısıyla "Yılın Perakende Noktası" kategorisinde finale kaldığı belirtildi.
''İnşaat sektörü dibe vurdu''Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMF) Genel Başkanvekili Tahir Tellioğlu , son bir yıldır sıkıntı yaşayan inşaat sektörünün üst üste gelen zamlarla "adeta dibe vurduğunu" kaydederek "mayıs sonuna kadar paydos edelim ki sektörü demir-çelik krizinden kurtaralım" diye konuştu. Tellioğlu yaptığı açıklamada, başta Çin olmak üzere değişik ülkelerin Türkiye''den demir-çelik taleplerinin iç piyasada fiyatın yükselmesine neden olduğunu belirterek bazı büyük demir tacirlerinin stoka girmesinin piyasayı daha da kızıştırdığına dikkat çekti. Sektördeki krize karşın Bayındırlık ve İskân Bakanlığı''nın ilgisiz kaldığını ifade eden Tahir Tellioğlu "Ehemmiyeti açısından gereklilik arz etmeyen inşaatlarda mayıs sonuna kadar paydos edelim ki sektörü demir-çelik krizinden kurtaralım. Aksi takdirde yüzde 10 kârlarla TOKİ''den iş alan müteahhitlerin demir-çelik ürünlerine gelen yüzde 50''yi aşan zamları dengeleyip, işi bitirip teslim etmeleri mümkün değildir."
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Bodrum''da iskele soruşturmasıİmar ve çevre düzeni planlarında karmaşaların yaşandığı Bodrum''da, Göltürkbükü kıyı düzenlemesi de mercek altına alındı. Göltürkbükü''nün simgesi haline gelen iskeleler belediye tarafından geçen haftalarda sökülmüştü. Kaçak iskelelerin yıkımından sonra dolgu yaparak sahili 10 metre kadar genişleten Göltürkbükü Belediyesi''yle ilgili soruşturma başlatıldı. Muğla Valiliği ve Bodrum Kaymakamlığı''nın "kaçak dolgu" yapıldığı yönündeki açıklamalarının, sadece kendilerine yönelik olmadığını belirten Göltürbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar şunları söyledi: "Suç duyurusu her yer için yapıldı. Tüm kıyılarda izinsiz çalışmaları kaymakamlık yasa gereği durdurabilir ama biz burada izinsiz çalışma yapmıyoruz. Burası dolgu değil, geriye kazanım alanıdır. İskelelerin altındaki pisliği temizledik. Ayrıca kum ile geri kazanımını sağladık. Bunu dolgu olarak değerlendirmemek lazım."
Tarih: 8 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Nurperi Değirmenci
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.