Haberler

9 Nisan 2009, Perşembe

Frank Lloyd Wright’ın Özel Hayatı Binalarından Daha UnutulmazdıFrank Lloyd Wright’ın Özel Hayatı Binalarından Daha UnutulmazdıFrank Lloyd Wright, 20. yy’ın en güzel binalarını tasarladığı sıralarda özel hayatı kötüye gidiyordu. Marcus Fiel, Wright’ın ölümünün ellinci yılında onun hayatını etkileyen cinayet, cinnet, uyuşturucu ve borçlarından kurtulmasının hikayesini anlatıyor. Mart 1985: Wisconsin Spring Green’in yanında nemli, soğuk ve yosun tutmuş bir mezar sessizce açılıyor, mezar kazılmış ve çıkan toprak yığını düzensizce bırakılmış. Sadece bir avuç insan, ünlü Amerikalı ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın vücudunun 25 yıldır Madison yakınlarında olduğunu biliyor. Mezardan çıkarma belgeleri Wright’ın üçüncü karısı Olgivanna’dan olan kızı Iovanna tarafından imzalanmış. Olgivanna ölüm döşeğinde Wright’ın ve kendisinin küllerinin karıştırılarak Arizona’ya 3 km uzaklığındaki kışlık evleri Taliesin West’e defnedilmesini vasiyet etmiş. Haberin Devamı
Yedikule Hisarı''nın tahliyesi onaylandıYedikule Hisarı''nın tahliyesi onaylandıŞehristanbul Derneği Başkanı Atilla Tuna, Danıştay 13. Dairesi''nin, İstanbul 1. İdare Mahkemesi''nin tarihi Yedikule Hisarı''nı 30 yıllığına kiralayan şirketin tahliyesiyle ilgili 2006 yılında verdiği kararı onadığını bildirdi.
Nevşehir Adnan Menderes Terminali projesine ödülNevşehir Adnan Menderes Terminali projesine ödülBelediye Başkanı Hasan Ünver, Adnan Menderes Şehirlerarası Otobüs Terminali için geri sayımın başladığını söyledi. Ünver, Ofiss Mimarca Tasarım Grubu tarafından hazırlanan terminal projesinin, teklif alma usulü ile yürütülen proje aşamasında birinciliğe layık görüldüğünü kaydetti.
İzmir''de Engellilerin Kaldırım Kabusu Bitiyorİzmir''de Engellilerin Kaldırım Kabusu Bitiyorİzmir kent merkezindeki cadde, meydan ve bulvarların kaldırımları, engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde yeniden düzenleniyor. Özürlü rampaları; tekerlekli sandalyelerin kaymasını önleyen, uzun ömürlü ve aşınmaya karşı dirençli Bergama granit taşından imal ediliyor.
“Deutsche Bank Urban Age Award” 2009’da İstanbul’u Seçti “Deutsche Bank Urban Age Award” 2009’da İstanbul’u Seçti Deutsche Bank, 100.000 USD tutarındaki üçüncü "Deutsche Bank Urban Age Award"ı İstanbul metropoliten alanı içerisinde yer alan bir projeye verecek. Son başvuru tarihi 11 Eylül 2009 olan yarışmanın ödül töreni 4 Kasım 2009 günü yapılacak.
Su HakkıSu HakkıExpress dergisinden Ulus Atayurt, Dünya Su Forumu için İstanbul''da bulunan Kanadalı yazar, aktivist, "su savaşçısı" Maude Barlow ile, Açık Radyo''da bir söyleşi yaptı. Bu söyleşinin kısaltılmış hali ilk olarak Express dergisinin son sayısında yayımlandı.
Şişli Kentsel Dönüşüm ProjesiŞişli Kentsel Dönüşüm Projesi2009 Yerel Seçimleri öncesinde İstanbul''da aynı günde miting yapmak isteyen siyasi partiler arasında bir meydan krizi yaşanmıştı. Meydan konusundaki tartışmalar sürerken, bunu fırsat bilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül bir basın toplantısı düzenleyerek 3 yeni projesi ile İstanbul''a yeni meydanlar kazandıracağı yönünde açıklamada bulunmuştu. Bu projelerden bir tanesi olan Şişli''de gerçekleştirilecek.
Hatay''a İki "Katlı Otopark" GeliyorHatay''a İki "Katlı Otopark" Geliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Hatay bölgesindeki otopark ihtiyacının karşılanması amacıyla Hatay Pazaryeri ve Hasan Tahsin katlı otoparklarını yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Projeleri hazır olan iki otopark, toplam 907 araç kapasiteli olacak.
Yeni Metro ile İzmir''de 7 Ana Arter RahatlayacakYeni Metro ile İzmir''de 7 Ana Arter Rahatlayacakİzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi''nin TUBİTAK''la yürüttüğü ortak projeye göre, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi ve Üçyol-Üçkuyular metro hattının tamamlanmasıyla...
42 saat sonra enkazdan canlı çıktı42 saat sonra enkazdan canlı çıktı2 gün önce meydana gelen depremde ölü sayısının 250''ye yükseldiği İtalya''da dün gece 5.6 büyüklüğündeki artçı sarsıntı paniğe neden oldu; 1 kişi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremden 42 saat sonra, enkaz altından bir kişi kurtarıldı.
Gezi Notları: Han SarayıGezi Notları: Han SarayıBakü’deki Han Sarayı, 1761-1762 yıllarında Azerbaycan’da ilk bağımsız hanlık düzeni sahibi Çelebi Han’ın torunu Hüseyin Han tarafından inşa edilmiş. İki ayrı ana girişi olan bina, haremlik-selamlık düzene göre tasarlanmış. İki katlı binanın her katında üç oda bulunuyor. Bu odalar, Han’ın odası, eşi Sultan’ın odası ve bu iki oda arasındaki büyük salondur.
Elektrikli otomobiller işbaşındaElektrikli otomobiller işbaşındaİki kişilik elektrikli otomobiller geliyor... Amerikan otomobil devi General Motors, mobilet üreticisi Segway ile iki kişilik ve elektrikle çalışan bir araba üretmeye başlıyor. GM, bu araç için 2012 yılından itibaren üretime geçmeyi planlıyor.
Louvre''un Kucağında Parlayan Piramit 20 YaşındaLouvre''un Kucağında Parlayan Piramit 20 YaşındaGünümüzde birçok yerde taklitlerini görebileceğimiz Louvre Piramidi, 20. yaşını kutluyor. Eski Fransa Başkanı François Mitterrand döneminde, müzenin yenilenmesi çalışmaları sırasında inşa edilen piramit, Çin asıllı ABD''li mimar Ieoh Ming Pei tarafından tasarlandı. CAP 24 Kanalı''nda Patrice Carmouze''un hazırlayıp sunduğu "The Louvre Pyramid 20th Birthday" isimli programa konuk olan Pavillon de l''Arsenal''in Yöneticisi Mimar Dominique Alba, 24 Mart 2009 Salı günü yayınlanan programda piramit hakkındaki soruları yanıtladı...
İstanbul Kayabaşı Bölgesi için "Konut Tasarımı" Mimari Fikir Proje Yarışması Jürisi''nden DuyuruTC Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ), 18 Şubat 2009 Çarşamba günü ilan ettiği "İstanbul Kayabaşı Bölgesi için Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması"nın jürisi tarafından, yarışma sürecinin devam ettiğini ve sürenin uzatıldığını bildiren bir duyuru yayınlandı.
Zorlu''nun ikinci projesi de Tabanlıoğlu''na emanetİstanbul Zincirlikuyu''daki 800 milyon dolarlık Karayolları arsasının üzerinde yükselecek Zorlu Center''ın ardından, Zorlu Gayrimenkul''ün geliştireceği ikinci projenin mimarı da belli oldu. Türkiye''nin önde gelen mimarlık platformlarında konuşulanlar, Zorlu Center projesini mimar Emre Arolat ile ortak hazırlayan Murat Tabanlıoğlu''nun şirketten ikinci projeyi de kaptığı yönünde. Hatta çizimler de neredeyse tamamlanmış.
2009 Yılı Yapı Yaklaşık Maliyetleri Açıklandı2009 yılı yapı yaklaşık maliyetleri açıklandı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından Resmî Gazete''nin 27174- sayısında duyurulan maliyetler şöyle...
ArkiPARC 2010 Vizyon Projeleri Danışma Kurulu Üyeleri Bir Araya GeldiBu yıl ikincisi düzenlenecek olan ArkiPARC 2010 kapsamında gerçekleşecek projeler arasına, Vizyon Projeleri de eklendi.
ArkiPARC 2010 Four Seasons Bosphorus''ta GerçekleşecekArkiPARC 2010, Nisan 2010''da hizmet kalitesi ve konumlandığı noktalarla dünyanın en gözde otel zincirlerinden Four Seasons''ın Türkiye''deki ikinci oteli olan Four Seasons Hotel Bosphorus''ta düzenleniyor.
Torbalı''ya "Temiz Su" Desteğiİzmir Büyükşehir Belediyesi, su sıkıntısını çözmek için yeni kuyular açtığı Torbalı''da eskiyen şebekelerin neden olduğu su kayıplarının da önüne geçecek. 302 kilometre uzunluğundaki yeni şebeke ile ilçe sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşacak.
''Mustafakemalpaşa Kent Meydanı olacak''Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, 52 yıldan bu yana kullanılan mevcut belediye binası ve eski garajı yıkarak, Mustafakemalpaşa''yı Kent Meydanı yapacaklarını söyledi.
New York''a ekolojik gökdelenManhattan''daki Empire State Binası''na yapılacak çevreci düzenlemeyle şehirdeki karbon salımının azaltılması planlanıyor.
Anıtlar Kurulu''ndan İpekiş''e vizeKültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, temelini Atatürk''ün attığı Bursa''nın köklü iplik üretim tesisi İPEKİŞ''in, Otel ve Alışveriş-Ticaret Merkezi yapılmasını öngören projeyi onayladı.
Tasarım yarışmasına rekor başvuruToplu Konut İdaresi (TOKİ) ve özel sektör tarafından 65 bin konutun yapılacağı İstanbul Kayabaşı konutları için başlatılan ''Konut Tasarım Yarışması''nda sona yaklaşıldı. 29 Nisan''a kadar müracaatların devam edeceği yarışma için şimdiye kadar TOKİ''ye 120 proje sunuldu. Yarışmada dereceye girecek 8 projeye 40 biner lira ödül verilecek. Bedeli ödenen projeleri TOKİ istediği gibi kullanabilecek.
Tarih: 9 Nisan 2009 Kaynak: Zaman
TOKİ''den ''kıyak'' açıklamasıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi, Radikal''in 6 Nisan 2009 tarihli nüshasında yer alan "Milletvekilinin damadına kadro kıyağı" başlıklı haberle ilgili bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili olarak Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği''nden yapılan açıklamada, "İdaremiz kayıtlarının incelenmesinden, AKP Uşak Millevekili Mustafa Çetin''in damadı olduğu iddia edilen Volkan Metin isminde çalışan ve ayrılmış olan personel kaydı bulunmamaktadır" denildi. TOKİ''nin açıklama yapma gereği duyduğu haberde, AKP Uşak Milletvekili Mustafa Çetin''in damadı Volkan Metin''in torpille önce TOKİ''ye, ardından Tekirdağ Valiliği''ne daha sonra da TRT''ye soktuğu öne sürülmüştü.
Tarih: 9 Nisan 2009 Kaynak: Radikal
Muzaffer Çilek: "İtiraf ediyorum; IKEA bu işi iyi yapıyor"Çilek Mobilya genel müdürü ve ortağı Muzaffer Çilek, "Bizde ya bebek beşikleri ya da üniversiteye giden gençlerin yatakları vardı. Çocuk beşikten çıktı mı, artık kocaman bir yatakta yatmak durumundaydı.
Tesco, enerjisini sudan üretecekGüneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemini Ayvalık mağazasında uygulamaya sokan Tesco, ayrıca hidroelektrik enerji santralı kuracak.
Dati, Ataköy''de Sheraton''u açtı, diğer yatırımlar ise beklemedeÖzelleştirme İdaresi''nden 2004 yılında devraldığı Ataköy arazisine otel, marina, kongre ve alışveriş merkezi projeleriyle 1 milyar dolarlık yatırım planlayan Dati Yatırım Holding, ilk yatırı-mını gerçekleştirdi.
"Kristal İstanbul"Kristal cam içerisine 3 boyutlu olarak işlenen İstanbul''daki 16 tarihi yapı, "Kristal İstanbul" müzesinde görülebiliyor.
İstanbul''un barajları doldu taşıyorİstanbul''a su sağlayan 10 barajdan 7''si yüzde 100 doluluk oranına ulaşınca, baraj kapakları zaman zaman açılarak fazla su denize deşarj ediliyor.
Ünlülerin müteahhidi KDV alacağı için yarı fiyatına daire satıyorBJK''ye para basacak olan Selenium Twins, cuma günü açılıyor. 200 milyon dolarlık dev projeyi inşa eden Aşçıoğlu, üç gün boyunca 15 daireyi yarı fiyata satacak.
"Suya sahip çıkmalıyız"Uzmanlar Türkiye''de bir "su hovardalığı" yapıldığı görüşünde... Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atabay Düzenli, son aylarda gerçekleşen yağışlarla, Türkiye''de ürün artışı olacağını kaydederek...
Balık çiftliklerine denetimÇevre ve Orman Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı''na balık çiftliklerine ceza kesme yetkisi verdi. Balık çiftliklerine, biyolojik çeşitliliği tahrip ettiği gerekçesiyle 25 bin 885 liraya kadar ceza kesilebiliyor.
Ankara''nın 60 yıllık Sanat Kurumu yakıldıAnkara''da Gençlik Parkı içinde yer alan 60 yıllık Sanat Kurumu binasının, önceki gece camları kırılarak, sahne bölümünde yangın çıkarıldı.
Kentlerimiz kültür ve medeniyet değerleriyle gelişirÜnlü kentbilimci Lewis Mumford, "Kentlerin Kültürü"adlı yapıtında, "Kent, bir topluluğun kültürünün ve erkinin yoğunlaştığı yer, zamanın bir ürünü, birikimidir" der. Gerçekten, kentsel yaşamla medeniyet arasında yakın bir ilişki olduğunu varsayan görüşler yaygındır.
Çimentaş iştirak hissesini sattıÇimentaş, İtalya''da kurulu bulunan iştiraki Alfacem S.R.L''deki payının satışının tamamlandığını duyurdu. Çimentaş''tan yapılan açıklamada, daha önce yapılan özel durun açıklaması ile şirketin İtalya''da kurulu bulunan Alfacem S.R.L şirketinde anılan şirketin sermayesinin yüzde 99,9''una denk gelen 1 milyon avro nominal değerli iştirak payının 85 milyon avro bedelle Cementir Holding bünyesinde yer alan bir İtalyan şirketi olan Cementir Delta S.P.A firmasına satılmasına karar verildiğinin kamuya duyurulduğu belirtildi.
Tarih: 8 Nisan 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Yangının zararı, 1 milyon Dolar!İstanbul Gösteri Merkezi''nin sahibi Özbey, "Yangının faturası, yapılması planlanan 30 organizasyonun iptali. Bunun değeri 1 milyon dolar" dedi.
İnegöl Mobilya Fuarı törenle açıldıTürkiye''nin önemli mobilya üretim merkezlerinden İnegöl''de 21''incisi düzenlenen Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF 2009) önceki gün yapılan törenle açıldı. 12 Nisan''a kadar açık kalacak MODEF-2009''a ilçede faaliyet gösteren 110 firma katıldı.
Boğaz''a belediye sarayı yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuklarını ağırlamak için Boğaz kıyısında bir ''belediye sarayı'' yapmayı planladıklarını söyledi.
Hasankeyf''in kaderi Kültür Bakanlığı''nın elindeBaraj yapımı nedeniyle, yıllardır sular altında kalma tehlikesi içinde olan Hasankeyf ve Allianoi gibi daha bir çok antik kentte "hayati" kararı, artık tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı verecek.
Çöplükten tarih çıktıTürkiye topraklarından tarih fışkırıyor. Aydın''da bir aydır yağan yağmurların ardından çöplük olarak kullanılan alanın üstünün açılmasıyla tarihi hamam ortaya çıktı.
Emniyet: Tünel, Osmanlı devrinden kalma su kanalıBaşbakan''a suikast amaçlı kazıldığı kuşkusu uyandıran tünelin sırrı çözüldü. Yapılan araştırmalar tünelin Osmanlı döneminden kalma su galerisi olduğunu ortaya çıkardı.
Form Temiz Enerji Sistemleri''nden Bir İlkTürkiye''de ilk defa Nevşehir''de bir yurt binasının çatısı güneş panelleriyle kaplanacak. Nevşehir yurt binası yetkilileri yapacakları bu sistemle LEED sertifikasına başvuruda bulundular. Kurulacak olan bu sistemde Onduline firması ile işbirliğine gidildi. Form Temiz Enerji Sistemleri''nin Türkiye''deki temsilciliğini yürüttüğü Sharp Solar tarafından üretilen güneş panellerinin kullanılacağı projede Onduline de yeşil çatı uygulaması gerçekleştirecek. Nisan ayı içerisinde sistem kurulumunun tamamlanması bekleniyor.
Tarih: 7 Nisan 2009
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.