Haberler

9 Mayıs 2006, Salı

Punk ve Mimarlığın Buluştuğu ProjePunk ve Mimarlığın Buluştuğu Proje1970’lerin ortasında punk grupları ilk kez ortaya çıkmaya başladığında, muhafazakar ve elitist olarak tanımladıkları kesime, müzik endüstrisindeki bürokrasiye ve “progresif rock”ın soyut entellektüelliğine karşı öfke besliyorlardı. Üç akortlu, basit melodili ve kısa şarkıları boyunca, punklar demokratik hatta bazen anarşist beste biçimini savundular. Şarkıların çalınması o kadar basitti ki herhangi biri bir müzik aleti alıp bu işi yapabilirdi. Müziği yapanlar ve dinleyiciler arasındaki bağ mümkün olduğunca direkt olmalıydı, bu yüzden plak yapımcılarını pas geçip dağıtım modelleri de kurmuşlardı. Haberin Devamı
Göcek'i tüketen projeGöcek'i tüketen proje'Turizm kompleksi' inşaatı Göcek'i şantiyeye çevirdi. Yüzlerce ağaç kesilirken, turizm şirketleri rotalarını değiştirmeye hazırlanıyor.
“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleriarasında 'Türkiye'de Tasarımı Tartışmak' başlığıyla düzenlenecek 3. Ulusal Tasarım Kongresi Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşecek.
Gayrimenkul Zirvesi'nin Altıncısı DüzenlendiGayrimenkul Zirvesi'nin Altıncısı DüzenlendiGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından her yıl düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi'nin altıncısı 2-3 Mayıs 2006 tarihlerinde İstanbul Swiss Otel'de yapıldı.
Otoparkta 1676 Yıllık TarihOtoparkta 1676 Yıllık Tarihİstanbul’da Roma ve Bizans döneminin görkemli yapısı Hipodrom’un günümüze ulaşan en büyük parçası "Sfendon" duvarına dikkat çekmek için, Sultanahmet Rotary Kulübü bir proje hazırladı.
Yeni Milano Fuar Binası ÜzerineYeni Milano Fuar Binası ÜzerineYapımı 2002-2005 yılları arasında gerçekleşen Massimiliano Fuksas’ın tasarladığı Yeni Milano Fuar Binası kapladığı alan, devingen sirkülasyon örtüsü ile kullanıcıda oluşumun her noktasını keşfetme isteği uyandırıyor. Işık geçirgen çatı örtüsü kendi sürekliliğinin içinde, fonksiyonunun dalgalanarak değişmesi sonucu farklı perspektifler oluşturuyor.
Avrupa Yakası Ulaşımına ‘Metrobus’lı Çözüm GeliyorAvrupa Yakası Ulaşımına ‘Metrobus’lı Çözüm Geliyorİstanbulluları tramvay ve metro gibi modern ulaşım araçlarıyla tanıştıran Büyükşehir Belediyesi, çok yakında Topkapı-Beylikdüzü güzergahında E-5 üzerinde metrobus seferlerini başlatacak.
Ayasofya türbeleri restore ediliyorAyasofya türbeleri restore ediliyorAyasofya Müzesi Haziresi’nde yer alan ve uzun yıllar kapalı bulunan padişah türbeleri ile vaftizhanede başlayan restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Florya sahilinde yapımı devam eden ‘Akvaryum Park’ projesi yenilenecekFlorya sahilinde yapımı devam eden ‘Akvaryum Park’ projesi yenilenecekİstanbul’un prestij projelerinden biri olarak lanse edilen ve Ali Müfit Gürtuna döneminde Florya sahilinde temeli atılan “Akvaryum Park” projesi revize ediliyor.
Tasarımlarımda Minimalizm Varsa Bu Japon Olduğum İçindirTasarımlarımda Minimalizm Varsa Bu Japon Olduğum İçindirMakio Hasuike, dünyanın en önemli endüstri tasarımcılarından biri. Tokyo doğumlu bir Japon ama mesleğini en başından itibaren İtalya’da sürdürmeye karar vermiş. Milano’nun ilk endüstri tasarım ajanslarından birinin kurucusu. Tasarımcılıkta 30 yılı ve 54 ödülü geride bıraktı.
Jane Jacobs (1916-2006): Yaşam İçin KentlerJane Jacobs (1916-2006): Yaşam İçin Kentler"The Death and Life of Great American Cities" (1961) insanların planlama ve kentin karakteri ve sokaklar üzerine geliştirilen düşüncelerini değiştirdi. Jane Jacobs, bu kitapta farklı bir mesaj veriyordu. Roger Scruton, yazısında bu mesajın günümüz ile ilişkisini ortaya koyuyor. Jane Jacobs hayatı boyunca çok fazla yazı yazmadı. Kent planlama üzerine profesyonel anlamda bir eğitim almadı. O, çoğu kişi tarafından göz ardı edilen veya hiçbir zaman uygulanamayacağı düşünülen fikirlerin savunucusu oldu.
Beyoğlu Nereye Yarışması Teslim Tarihi UzatıldıBeyoğlu Nereye Yarışması Teslim Tarihi UzatıldıSponsorluğunu Demirören Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme ve İşletmecilik A.Ş.'nın yaptığı ve yarışma sekretaryasını Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yürüttüğü “2057’de Beyoğlu” konulu yarışmanın son teslim tarihi gelen talepler doğrultusunda, postada olabilecek gecikmeler de düşünülerek 09 Mayıs 2006 Salı gününe ertelendi.
Sahtecilik makette başlıyorYurtiçi ve yurtdışında katıldığı 260 yarışma ile rekor kıran mimar Yavuz Selim Sepin, "Daha elinde proje bile yokken, hayali maket yaptıran 'yamyam' yatırımcılar var. Bu çok korkutucu bir durum" diyor.
100 milyon metrekareyi 'yalıttık'Isı yalıtımı zorunlu hale gelince, sadece 2005'te 100 milyon metrekarelik inşaat alanında 5 milyon metreküplük yalıtım malzemesi kullanıldı.
'Her şeyimi kaybettim onurumla dönüyorum'Banker Kastelli olarak tanınan Cevher Özden, "Borsaya sokmuyorlar, her şeyimi kaybetmiş olarak inşaat işine onurumla geri dönüyorum" dedi. Özden, projelerinde ödemenin bankayla değil, senetle olacağını söyledi.
Balat'a yepyeni bir çehreİstanbul'un en eski semtleri UNESCO projesiyle baştan sona yenilenmeye başladı. Toplam 7 milyon Euro harcanan proje 2007'ye kadar uzatıldı.
İstanbul’da vapur sesleriİstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO), 8 ayrı modelden birinin İstanbullular tarafından belirlenmesi için başlattığı “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyası, bir taraftan ilgi görüyor bir taraftan da eleştirilere hedef oluyor.
Vakıflar İstanbul’daki tarihî camilerin projelerini çizdiriyorİstanbul’daki tarihî camilerin çoğunun projesi yok. Muhtemel bir depremde hasar görecek, yıkılacak camileri resimlerine bakarak onarmak veya yapmak istemeyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, camileri tek tek projelendirmeye başladı.
30 trilyon harcanan müze 8 ayda tarih olduMTA’nın 70 yıllık çalışmalarını topladığı Tabiat Tarihi Müzesi çürüğe çıktı. Ekim 2004'te açılan müze 8 ay sonra kapatıldı. ODTÜ, “her an yıkılabilir” derken, MTA raporu yolsuzluğa dikkat çekiyor: İnşaatta malzemeden çalınmış.
Henkel, Brezilyalı Alba’yı Satın AldıHenkel, Alba Adesivos’u Hexion Specialty Chemicals’dan satın aldı. Brezilya’da bulunan Alba Adesivos, markalı tüketici ve profesyonel yapıştırıcılar üreten lider bir Latin Amerika şirketi. Şirketin ürünleri arasında son kullanıcı ve inşaat sektörüne yönelik yapıştırıcı, polivinil asetat yapıştırıcı, silikon izolasyon maddeleri ve epoksi yapıştırıcılar yer alıyor. Henkel KGaA Yapıştırıcılar Bölümü Başkan Yardımcısı Alois Linder satın almayla ilgili olarak; "Bu satın alma Latin Amerika’da var olan ürün portföyümüzü mükemmel bir şekilde tamamladı. Satın almayla birlikte güçlü ve iyi tanınan markalara sahip başarılı bir şirketi Henkel bünyesine katarak yapıştırıcı alanındaki gücümüzü daha da artırdık" dedi.
Tarih: 9 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Kentlerimizin SorunlarıBugüne değin üstlendiğimiz görevler nedeniyle batıdan doğuya, kuzeyden güneye, ülkemizin bütün kentlerinde bulunduk. Yıllar boyunca yaptığımız gözlemler bizi bütün kentlerimizin temel sorunlarının aynı olduğu sonucuna götürdü.
Mitsubishi Chemical Firması’nın Türkiye Ofisi AçıldıALPOLIC® marka yangına dayanıklı alüminyum kompozit levhaların üreticisi Mitsubishi Chemical Functional Products Inc. firmasının Türkiye (İstanbul) ofisi nisan ayı itibariyle açıldı.
Yılın Yapı Oscarını İSTON KazandıİSTON, 1991 yılından bu yana Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ve tek ürün ödülü olan “Altın Çekül”ü betonda devrim olarak adlandırılacak İSTON RPC Rögar kapakları ile kazandı.
Depreme karşı yüzde 100 güvenceHan Yapı Gayrimenkul, İstanbul Beylikdüzü'nde ilk projesini başlattı. Türkiye'de ilk kez depreme karşı yüzde 100 güvence veren ''İst han bul Evleri'' projesi dün tanıtıldı ve satışa sunuldu. Aralarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı 'nın da bulunduğu 17 işadamının ortak girişimi olan İsthanbul Evleri, net 108 dönüm alan üzerinde inşa edilecek. 10 şiddetinde depreme dayanacak şekilde tasarlanan konutların birim fiyatı 1000 YTL'den başlıyor. Han Yapı Gayrimenkul Yönetim Kurulu Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara , Türkiye'de bir ilkin gerçekleşeceğini vurgulayarak ''170 dönümün sismik tomografik araştırmasını yaptırdık, deprem riskine karşı güvenliğin sağlanması için çıtayı en üst seviyeye çıkardık, çünkü güvenli zemin yoktur, güvenli bina vardır'' dedi.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Tarihî Mirasımızın Peşine DüştükKültür ve Turizm Bakanlığı, değişik tarihlerde yurt dışına kaçırılan tarih ve kültür varlıkları için harekete geçti. Bakanlık, ABD’den Rusya’ya kadar bir çok ülkede bu eserlerin Türkiye’ye getirilmesi için her türlü yolu deniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili yazılı soru önergesine verdiği cevapta; Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı İnterpol Dairesi ve Yurt dışı temsilcilikleri aracılığıyla girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.
En kalabalık AB ülkesinde bile müteahhit sayısı 20'yi geçmezMesa Mesken'in Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, Türkiye'de müteahhit sayısının 300 binlerle ifade edildiğini belirterek, "Benim anlayışıma göre bu kadar çok marka olmaz. Böyle olmadığını en çok 3 yıl içinde görürüz" dedi.
Unakıtan, ucuz konuta direniyorTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen Konut Finansmanı Yasa Tasarısı'nda bakanlıklar uzlaşamayınca, vergi indirimi ve muafiyet gibi avantajlar da 2008 yılına ertelendi.
Gayrimenkule para aktıEmlak piyasası, gayrimenkul satış miktarı ve ödenen paralarla rekordan rekora koşuyor. Bankalarının konut kredi faizlerini düşürmesiyle hareketlenen piyasa, şimdi de Mortgage Yasası’nı bekliyor.
Çeşme’de ‘kıyı imarı’ tepkisiİzmir’in Çeşme ve Alaçatı ilçelerinde, kıyıda yapılaşmayı önleyen SİT derecelerini düşüren ilke kararı tartışma yarattı. Yerel yöneticiler, bu kararın betonlaşmaya yolaçmayacağını savunurken, çevreciler ise aksini düşünüyor.
Kayseri’de tarih canlanıyorKayseri Büyükşehir Belediyesi’nce restore ettirilmekte olan 100 yıllık evlerin bulunduğu bölge, kentin tarihinin yaşatılacağı bir mekana dönüştürülecek.
Tüzmen'den 'Müteahhitlik Bankası kurulmalı' önerisiDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü desteklemek amacıyla acilen "Müteahhitlik Bankası" kurulması gerektiğini bildirdi.
Kira sözleşmelerinde verginin yansıtılmasıKira ilişkisi, kira gelirini elde eden açısından elde edilen kazanca bağlı olarak vergisel yükümlülükler doğurur. Bu gelir elde eden açısından, elde edenin hukuki statüsüne göre gelir vergisinin veya kurumlar vergisinin doğumuna yol açar.
Yapı sektörünün oskarları İSTON ve Kaleseramik'in1991 yılından bu yana Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen Türkiye'nin yapı malzemesi alanındaki ürün ödülü ''Altın Çekül'' İSTON İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları kazanırken, Teşvik Özendirme Ödülü, ''Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. AŞ'' ye verildi. Ödüller, Beylikdüzü'ndeki TÜYAP'ta 7 Mayıs'a kadar devam edecek olan 29. Uluslararası Yapı / Turkeybuild 2006 İstanbul Fuarı kapsamında gerçekleşen törende sahiplerini buldu. İSTON'un ''RPC'li Yağmur Suyu Izgaraları ve Bakım Rögar Takımları'' ürünü; var olan bir problemi saptayıp çözmek için yola çıkılmış olması, problemin tekrarını önleyici tedbirlerin en akılcı çözümler ile giderilmiş olması, üretim ve Ar-Ge sürecinin tamamında yerli kaynakların kullanılması ve dayanıklılığının son derece yüksek olması ile uzun vadede ekonomi sağlaması gibi nedenlerle Altın Çekül'e değer bulundu.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Arazi affına ilgi olmadıAKP hükümetinin 3.8 milyar dolarlık gelir beklentisiyle geçen yıl çıkardığı, tarım arazisi üzerine izinsiz kurulan tesislere metrekare başına 5 YTL ödemeleri koşuluyla af öngören düzenleme hüsranla sonuçlandı. AKP hükümeti, düzenlemenin görüşmeleri sırasında, süresi 1 Ocak 2006'da dolan af düzenlemesinden 3.8 milyar dolarlık gelir elde edileceğini açıkladı. Ancak, Temmuz 2005'te yürürlüğe giren yasa kapsamında aftan yararlanmak için 100 bin hektarlık başvuru beklenirken, başvurular 50 hektarı bile bulmadı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker 'in CHP'li Nail Kamacı 'nın soru önergesine verdiği yanıta göre, aftan 130 gerçek ve tüzelkişi yararlandı ve Hazine'ye sağlanan gelir 2 milyon 391 bin 242 YTL'de kaldı. Bunun üzerine AKP'li Altan Karapaşaoğlu , affın süresinin 6 ay uzatılması için yasa önerisi hazırladı. TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda dün görüşülmesi kararlaştırılan yasa önerisinin görüşmeleri hükümetin hazır bulunmaması nedeniyle haftaya kaldı.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ayşe Sayın
Kuru fasulyeciye 'kültür' göreviKültür ve Turizm Bakanlığı'nın, ''halk kültürlerini, mutfağını araştırma, inceleme ve tanıtma'' amacıyla kamulaştırılan Mustafa Necati Evi'ni, bu kapsama uymadığı gerekçesiyle Türk Tabipleri Birliği'nden (TTB) alarak ''Hüsrev kuru fasulyecisine'' verdiği ortaya çıktı.
Marmaray Projesi'ne protestoBalıkçılar ve sivil toplum örgütleri, balık göçünü olumsuz etkiledikleri gerekçesiyle Marmaray Projesi'ni protesto etti. Kumkapı'daki balık halinde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ahmet Menekşe, İstanbul Boğazı'nda başlatılan kazılar nedeniyle Balık göçleri gerçekleşmediği için ekolojik dengede bozulma olduğunu anlattı. Menekşe, balıkların Karadeniz'e göç zamanı olan, 1 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında kazı çalışmalarına ara verilmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamanın ardından grup projeyi protesto için ızgarada ithal uskumru pişirerek yedi.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Çocuklar ölüyor, okul çürüyorÜmraniye Alemdar Beldesi Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan 1500 öğrenci kapasiteli, bilgisayar sınıflı, üzerinde futbol sahası dahi bulunan modern ve donanımlı okul, çürümeye terk edildi.
Beyoğlu’nda Metro için yıkım yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Metrosu Şişhane İstasyonu inşa çalışmaları öncesinde istasyon bölgesindeki 21 yapıyı tasfiye ediyor. İstimlâk ve tahliye işlemleri tamamlanan yapıların yıkımının ardından bölge, Şişhane İstasyonu yapım çalışmaları için uygun bir hale gelecek. İstimlâk ve tahliye işlemleri tamamlanan İstanbul Metrosu Taksim-Yenikapı arası Şişhane İstasyonu alanında kalan 21 yapı, 7 Mayıs 2006 Pazar günü tasfiye edilecek. Beyoğlu, Emekyemez Mahallesi'nde bulunan yapıların yıkımına sabah saat 09.00'da başlanacak. Yıkım işlemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama Şube Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Göcek Oto Sanayi!Betonlaşma yat turizminin gözde merkezi Göcek’i de vurdu. Hızlı yapılaşma, dantel gibi koylarıyla, dünyaca ünlü politikacıların, sanatçıların, yatçıların gözdesi olan Göcek’te endişe yarattı. Göcek’in inşaat halindeki hali kimilerince oto sanayi sitesine, kimilerince de kovboy filmi platosuna benzetildi.
Metro güzergahındaki 21 yapı olaysız yıkıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim-Yenikapı arasında yapacağı İstanbul Metrosu için istimlak ve tahliye edilen yapıları yıktı.<p>Şişhane İstasyonu inşaatına başlamak için Beyoğlu Emekyemez Mahallesi’nde bulunan 21 yapının yıkımı sabah saatlerinde başladı. İstanbul Metrosu inşaatının Taksim’den Şişhane’ye kadar olan kaba inşaatı bitti. İstimlâk ve tahliye işlemleri tamamlanan yapılar İBB İmar Uygulama Şube Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından yıkıldı. Olaysız geçen yıkımların ardından hurdacılar enkazdan çıkan demirleri topladı. Yıkımlarda su borusu da patladı. Yetkililer, yıkımı İSKİ ve TEDAŞ gibi birimlere haber verdiklerini açıkladı.
Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Mortgage Yasası ile Hayatımıza Yeni Sigortalar da GirecekMortgage Yasası, Türk tüketicileri önümüzdeki aylarda yeni sigorta çeşitleriyle tanıştıracak. Garanti Sigorta Genel Müdürü Hasan Güller, Mortgage ile birlikte iki temel sigorta ürününün daha Türkiye’ye geleceğini belirtti.
K.Çekmece’de dönüşüm başlıyor konducular apartmana taşınacakKaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Küçükçekmece’de hummalı bir çalışma var. Gecekondularda yaşayan insanlar 3 ay sonra altyapısı tamamlanmış, sosyal ve kültürel tesisleri bulunan sitelere taşınmaya başlayacak.
Müteahhitlere de bankaTeminat mektubu sıkıntısı çeken müteahhitliklerin ihalelere yabancı ortakla girdiğini belirten Devlet Bakanı Tüzmen, 'Müteahhitlerimizin arkasında bir banka olmalı' dedi.
İnşaat kazasının yüzde 4'ü ölümlüÇalışma Bakanlığı Baş İş Müfettişi Cengiz Ayna, inşaat sektöründe meydana gelen kazaların yüzde 4'ünün ölümle sonuçlandığını belirterek, "Sadece inşaatlardan düşmelerin önüne geçilebilse, bu sektördeki tüm iş kazaları yüzde 40-45, ölümlü iş kazaları ise yüzde 50 oranında azalır" dedi.
Göcek'te beton alarmıSivil toplum örgütleri hızla yapılaşan Göcek için harekete geçti. Beldede yaşayan İsviçreli Meier 'Yeni yapılarla Göcek giderek benliğinden uzaklaşıyor, bir özelliği kalmıyor' diyor...
Müteahhitlik Bankası ÖnerisiDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü desteklemek amacıyla acilen 'müteahhitlik Bankası'' kurulması gerektiğini bildirdi. Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye turizm sektörü kadar döviz getireceğini ifade etti.
TAV, Batum'da havaalanı temeli attıKafkaslar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da önemli projelere imza atan TAV, Gürcistan'a yapacağı yatırımlara yenisini ekledi.
Bakır fiyatları uçtu inşaata darbe vurduAsya'daki hızlı büyümeye fonların ilgisi de eklenince bakır fiyatları uçtu. Günde 30 dolar oynayan fiyatlar nedeniyle ithalat kesildi. İnşaatçılar zorda.
Tarihi Camide İhmal YangınıBirinci Abdülhamit tarafından 1780 yılında yaptırılan Emirgan Hamid-i Evvel Camii'nin de restorasyon izni alınmadan yaptırılan çalışma sırasında yangın çıktı. Hünkár dairesinde başlayan yangın, ahşap binada kısa sürede büyüdü. Çatısının bir bölümü çöken dairede bazı hat eserleri zarar gördü.
Ankara'ya dev TV kulesiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çankaya'daki Çaldağ mevkiine 200 metre yüksekliğinde televizyon kulesi yapmayı planladıklarını açıkladı. Kulenin altı da iş merkezi olacak.
'Akmerkez'in rakibi yok'Çevresinde açılan alışveriş merkezlerinin Akmerkez'i etkilemediğini söyleyen Genel Müdür Zeynep Oral, 'Ayda 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği merkezde mağazaların hepsi dolu' dedi.
Galeriler kent dışınaİçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, belediyelerin, oto galerilerinin şehir dışına çıkartılması amacıyla planlamalar yaptıklarını açıkladı. DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın soru önergesini yanıtlayan Aksu, belediyelerin, 14 Ocak 2005'te yayımlanan genelge doğrultusunda, oto galerilerinin şehir dışına çıkarılması amacıyla planlamalar yaptıklarını kaydetti. Bazı belediyelerin oto galerilerini şehir dışına çıkarma çalışmalarına başladığını belirten Aksu, LPG'li araç bulunduran oto galerilerinde gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını ifade etti.
Tarih: 7 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Yedi ülkeden tarihi miras geri istendiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, CHP'li Canan Arıtman'ın soru önergesine verdiği yanıtta bakanlığı döneminde yedi ülkedeki tarihi eserlerin iadesinin istendiğini açıkladı.
Kirada Yıllık Enflasyon % 21.6Ev sahibi olmayan kesimin en büyük gider kalemlerinden birini oluşturan ev kirasında, yıllık enflasyon yüzde 21.6'ya ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) TÜFE'yi hesaplarken esas aldığı, Türkiye genelinde ortalama kira ücreti aynı dönemdeki enflasyona göre üç kat daha yüksek artmış oldu.
İsthanbul Evleri Depreme Karsı Yüzde 100 Güvence VeriyorBeylikdüzü'nde net 108 dönüm alan üzerinde inşa edilecek olan İsthanbul Evleri İstanbullular ile buluşuyor. Han Yapı Gayrimenkul Yönetim Kurulu Danışmanı ve 'Deprem Dede' lakabıyla tanınan Prof. Dr Ahmet Mete Işıkara'nın 10 şiddetinde depreme dayanacak şekilde tasarlandığını söylediği konutların metrekare birim fiyatı 1000 YTL'den başlıyor.
Mortgage sistemi nihayet yasalaşıyorKonut finasmanı sistemi (mortgage) nihayet yasalaşıyor. Yasa, Bütçe ve Plan Komisyonu'ndaki düzeltmelerden sonra, Meclis Genel Kurulu'na geldi. Yasanın bu aşamaya gelmesi için hem Devlet Bakanı Abdüllatif Şener hem de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar çok çalıştı.
Mortgage İçin Vergi Avantajı Adaleti BozarMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, Konut Finansmanı Yasa Tasarısı'nda mortgage (tutulu satış) vergi indirimine ilişkin düzenleme eklenmesini değerlendirirken, "Gayrimenkul piyasamız yeteri kadar cazip bir piyasa bugünlerde. Vergi avantajlarını oraya koymakla belki bazı adaletsizliklere yol açmak söz konusuydu" dedi.
Cam Mozaikler Banyodan Çıktı, Evin Her Yerine YayıldıEskiden sadece banyolarda kullanılan cam mozaikler banyolardan çıktı, evin her köşesine dağıldı. Artık cam mozaikten duvar panosu ve seperasyon da yapmak mümkün, sehpa-puf kaplamak da, zemin döşemek de...
İhracatçıların 'İsthanbul'uTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı'nın da aralarında bulunduğu 17 işadamının kurduğu Han Yapı Gayrimenkul, ilk projesini İstanbul'da başlattı. Beylikdüzü'nde net 108 dönüm alan üzerinde inşa edilecek 'İsthanbul Evleri' projesinde konutların metrekare fiyatı bin YTL'den başlayacak.
Boğaziçi operasyonuKadir Topbaş'ın, Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nde görevli 100 personeli kaçak yapılara göz yumdukları iddiasıyla görevden aldığı ortaya çıktı.
7 Yıldızlı Konutlar GeliyorDünyaca ünlü otel zinciri Kempinski tarafından işletilecek olan rezidansların, 2007 yılı Mayıs ayında ev sahiplerini ağırlaması planlanıyor. 300 m2'den 750 m2'e kadar geniş daire seçenekleri sunulan projede daireler metrekaresi 6 bin ile 8 bin dolar arasında satışa sunulacak. Astaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, '22 katlı, iki kuleden oluşan ve kaba inşaatı tamamlanan rezidanslar, 56 adet seçkin aileye 7 yıldızlı otel konforu hizmeti verecek. Bu proje Türkiye inşaat sektörünün standartlarını da yükseltecek' dedi.
Tarih: 6 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.