Haberler

9 Mayıs 2011, Pazartesi

Dön Baba Dönelim!Dön Baba Dönelim!Dünyanın farklı yerlerindeki kentlerde devasa boyutta dönme dolaplar arka arkaya yapılıyor. Peki bu görülmeye değer yapıların bu kadar popüler olmasının altında ne yatıyor olabilir? Pekin ve Berlin'in başlangıcı yapmasının ardından, eVolo dergisinin her sene düzenlediği mimari yarışmayı da dev bir dönme dolap kazandı. Dönme dolap Yeni Delhi için tasarlanacak. Guiness Rekorları art arda kırılıyor, aynı dönemde yapılan dönme dolapların hangisinin gelecek sene rekoru elinde tutacağı belirsiz... Haberin Devamı
3. kez yolda3. kez yolda2008'de "insan hakları", 2009'da ise "çocuk hakları" temalı yolculuklar yapan Hürriyet Hakkımızdır Treni, yarından itibaren yine yollarda.
Ekonomi değil ekolojiEkonomi değil ekolojiTEMA'nın partiler ve seçmenler için hazırladığı bildirgede çevre vurgusu yapıldı. Eko-Siyaset Bildirgesi'nde toprak, su, tarım, orman ve çevre hakkı konularında alınması gereken önlemler sıralanıyor.
Selimiye resmen UNESCO listesine giriyorSelimiye resmen UNESCO listesine giriyorUNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesi çalışmaları yürütülen Selimiye Camisi ile ilgili dosya üst komiteye olumlu bir raporla sunuldu. Selimiye, 19 Haziran'dan sonra kalıcı listede yer alacak.
Sarıyer tapusuna ve hükümet konağına kavuştuSarıyer tapusuna ve hükümet konağına kavuştuBakanlarla birlikte Sarıyer'de tapu dağıtan Başkan Kadir Topbaş, "Cumhuriyet tarihinde ilk defa Sarıyer'de tapu veriliyor. Size bugüne kadar kimler kimler söz verdi? O kadar çok ki, ancak bu bize nasip oldu" dedi.
Saraçbendi HES, ticari enerji üretecekSaraçbendi HES, ticari enerji üretecekSaraçbendi HES'i bu gece yarısından itibaren ticari enerji üretimine başlayacak.
Hileli ruhsatla obez rezidansHileli ruhsatla obez rezidansBüyükçekmece'de Eresin Grubu'nun yaptırdığı 20 katlı ikiz rezidansların hem ruhsatı hileli çıktı hem de 31 bin 545 metrekare fazladan inşaat yapılarak binanın şişirildiği anlaşıldı.
Osmanlı'nın çılgın projeleriOsmanlı'nın çılgın projeleriGünlerdir Türkiye'nin merakla beklediği "Çılgın Proje " geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Seçim vaadi olamayacak kadar dev bir proje. Bu topraklarda yaşayan ve hayal eden kimseler için aslında çok da dahiyane bir proje değil aslında . Osmanlı'da da hayal edebilen ileriyi görebilen insanlar vardı. Sayısız padişah ve sadrazam bu projeleri yüzyıllarca önce hayal edip kurgulamıştır; ama ne yazık ki dönemin ekonomik, siyasal, sosyal şartlar yüzünden bir türlü gerçekleşme imkanı bulamadı. Bunlardan bazıları Sokullu, Kanuni, Mimar Sinan'dı...
Nabucco için tarih verildiNabucco için tarih verildiProjenin inşaat çalışmaları 2013'te başlayacak, ilk gaz akışı ise 2017'de gerçekleşecek.
Tarih yeniden canlanıyorTarih yeniden canlanıyorMeram Belediyesi, Osmanlı döneminde yapılan ve yıllardır metruk bir şekilde bulunan Konya İstasyonu karşısındaki Augustus Otel'deki restorasyon çalışmalarına start verdi.
Ban Ki-moon:En az gelişmişler için gelecek 10 yılı planlıyoruzBan Ki-moon:En az gelişmişler için gelecek 10 yılı planlıyoruzBM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı"nın bu ülkelerin sorunların üstesinden gelmeleri için önemli olduğunu belirterek, "En Az Gelişmiş Ülkeler için önümüzdeki 10 yılda yapılması gerekenler ele alınacak. Kapsamlı ve sürdürülebilen bir kalkınma için çalışmalar yapılacak" dedi.
Çılgın projeye ÇILGIN KAPIÇılgın projeye ÇILGIN KAPIDünyada ilk defa bir kapının üstünde oteller, kafeler ve restoranlar olacak .
Ekoloji İzmir Fuarı 12 Mayıs'taEkoloji İzmir Fuarı 12 Mayıs'taİzmir Organik Ürünler Fuarı-Ekoloji İzmir 2011, 12 Mayıs Perşembe günü başlayacak.
İki mavinin arasında bir İstanbulİki mavinin arasında bir İstanbul 18. yüzyılda kente gelen Luigi Mayer ile İstanbul'da evlendiği Clara Barthold Mayer'in Beylerbeyi, Üsküdar, Boğaz, Okmeydanı, Eyüp, Haliç ve Tarabya'yı anlattığı suluboya resimleri görücüye çıktı. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde açılan küçük ama bir o kadar güzel 'Uzak İzlenimler' adlı sergi, İstanbul'un eşsiz ihtişamına kapı aralıyor.
Heyelan, karayolunu nehre doğru kaydırıyorHeyelan, karayolunu nehre doğru kaydırıyorKars'ın Kağızman ilçesinde son günlerde yağan yağmurlar sebebiyle Aras Nehri'nin önünü kapatan heyelan, Kağızman-Iğdır-Erzurum karayolunda çatlaklara ve kaymalara neden oldu.
İşte HESİşte HESRize'nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi'ndeki HES projelerinin yapımına başlanmasının ardından vadide doğa tahribatı had safhaya ulaştı.
Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği'nin yeni başkanı GökçekAvrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği'nin yeni başkanı GökçekAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği''nin yeni başkanı seçildi.
Eskişehir'e uzay üssü gibi tren garı geliyorEskişehir'e uzay üssü gibi tren garı geliyorAnkara için hazırlanan uzay üssü görünümlü hızlı tren istasyon projesinin ardından şimdi de Eskişehir, benzer bir gara hazırlanıyor.
"Ekolojik Anayasa" için"Ekolojik Anayasa" içinEkolojik Anayasa Girişim, yeni, sivil, demokratik, özgürlükçü, sosyal ve ekolojik bir Anayasamızın olması için hangi ilkelerin gözetilmesi gerektiğini saptamak amacıyla bir araya geldi.
Asıl çılgın proje 1 trilyon dolarlık ulusal planlamaAsıl çılgın proje 1 trilyon dolarlık ulusal planlamaAli Dumankaya'ya göre asıl 'çılgın proje', Kanal İstanbul değil, tüm Türkiye'yi kapsayacak 'Ulusal Planlama'... Dumankaya, 'Türkiye'nin 50 yılının planlandığı 1 trilyon dolarlık projeden bahsediliyor. Asıl çılgın proje bu' diyor.
Çin Seddi'nin yeni kalıntılarıÇin Seddi'nin yeni kalıntılarıÇinli arkeologlar ülkenin kuzeydoğusundaki Lioning eyaletinde Çin Seddi'nin 20 kilometrelik yeni kalıntılarına ulaştı.
Çimsa'ya İSG performans ödülüÇimsa'ya İSG performans ödülüÇimsa Kayseri Fabrikası'na, "Çimento Sektörü İş Sağlığı ve Güvenliği Performans Ödülü" verildi.
'Çılgın proje benim' dedi, iki gün sonra öldü'Çılgın proje benim' dedi, iki gün sonra öldüBaşbakan Erdoğan'ın açıkladığı 'Kanal İstanbul' fikrinin kendisine ait olduğunu iddia eden Trabzonlu esnaf, dün akşam hayatını kaybetti.
5 yıldızlı otel değil, cezaevi5 yıldızlı otel değil, cezaeviNorveç'te 120 kişinin bulunduğu lüks cezaevinde kalan mahkumlar, günlerini plajda güneşlenerek ve balık tutarak geçiriyor. Hapishanede parmaklık ve kamera bulunmuyor.
Çatılarından belli olur bir şehirÇatılarından belli olur bir şehirÇatılar, sadece evleri örtmekle kalmaz, bir iklimin, bir hayat tarzının manzarasını da yansıtır. Onduline Avrasya'nın yayınladığı "Türkiye'nin Çatıları" adlı fotoğraf albümü, doğudan batıya Türkiye'nin 45 ilinden çatı fotoğraflarını bir araya getiriyor. Bünyamin Aygün'ün çektiği fotoğraflar, Türkiye'nin 'çatı' arşivini oluşturmakla kalmıyor, şehirlerimizin sosyal ve kültürel hayatına dair izlenimler de ortaya koyuyor.
Ahi Çelebi Cami'sinin çilesi bitiyor...Ahi Çelebi Cami'sinin çilesi bitiyor...Evliya Çelebi'nin seyahatine başlamasına vesile olan mübarek rüyayı gördüğü Ahi Çelebi Cami'sinin çevre düzenlemesinin ve sel baskınlarına son verecek drenaj çalışmasının yılsonunda tamamlanacağını açıklayan Başkan Topbaş, tarihi eserlerin ihyasına özel önem verdiklerini kaydetti.
11 yeni büyükşehir geliyor11 yeni büyükşehir geliyorBaşbakan Erdoğan, Kahramanmaraş'ta açıkladı: Seçimden sonra 11 il büyükşehir olacak.
Bayındırlık-Çevre birleşecek, çarpık kentleşme bitecekBayındırlık-Çevre birleşecek, çarpık kentleşme bitecekBayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı birleştiriliyor. İki bakanlığın birleşmesiyle, çarpık yapılaşma gibi sorunların çözümü için şehircilik ağırlıklı bir yapılanmaya gidilecek.
Kanal İstanbul gibi çağ atlatan projeleri desteklemek görevimizKanal İstanbul gibi çağ atlatan projeleri desteklemek görevimizKanal İstanbul projesiyle ilgili uluslararası camiadan destek yorumları geliyor.
Beylerbeyi'nde Boğaz manzaralı at ahırıBeylerbeyi'nde Boğaz manzaralı at ahırıİstanbul Boğazı'nın orta yerinde, manzaranın göbeğinde bir ahır var. 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış. Şimdiyse restore ediliyor. "Boğaz manzaralı ahır" kulağa garip gelse de, o dönemde her biri statü göstergesi kabul edilen saltanat atlarına az bile.
Van Gölü'ndeki 'Çernobil' zararlı mı?Van Gölü'ndeki 'Çernobil' zararlı mı?Ukrayna'da meydana gelen Çernobil nükleer kazası sonucu atmosfere yayılan radyoaktif serpintinin saptandığı Van Gölü'nde, değerlerin düşük olması nedeniyle insan sağlığı ve ekoloji açısından herhangi bir risk oluşmadığı bildirildi.
8 binayı, davul-zurna eşliğinde yıktılar8 binayı, davul-zurna eşliğinde yıktılarİstanbul'da, Tuzla Belediyesinin kent içi trafik sıkışıklığını çözmek için hazırladığı "İçmeler Kavşak Rehabilitasyon Projesi" kapsamında 8 bina, davul zurna ile yıkıldı. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, yıkılan 8 binanın yerine 13 katlı modern bir yapı inşa edileceğini ifade etti.
TMSF, müteahhit olduTMSF, müteahhit oldu2017 yılına kadar bitirilmesi planlanan 5 bin 359 konutluk Eston Deniz ve 2 bin 800 konutluk Eston Şehir projesinde inşaat çalışmaları TMSF ile tekrar başladı.
Draw-Think-Tank: Emerging Territories of Movement 15x360 Manifestos Draw-Think-Tank: Emerging Territories of Movement 15x360 Manifestos Bu proje, öğrencileri, keşifçileri, yeni çağın filozoflarını, uzmanlarını ve karar merciilerini, geleceğin kentlerini ve halkını düşünmek üzere bir araya getirecek.
Sahil camileri cemaatini bekliyorSahil camileri cemaatini bekliyorKalabalık cemaatle namaz kılmak müthiş huzur verir insana. Bu yüzden selâtin camilerinde her dem gökyüzüne açılan yüzlerce el, avlusuna ayak basan binlerce insan var. Peki ya Boğaziçi'nin en güzel yerlerindeki sahil camileri?
Odun deposundaki tarihi mezar çalınmışOdun deposundaki tarihi mezar çalınmışSakarya'da bir odun deposunda yapılan zemin çalışmalarında geç Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen bir mezar bulundu ve bunun üzerine kurtarma çalışması başlatıldı.
Metro inşaatları devrediliyorMetro inşaatları devrediliyorAnkara'da yapımı devam eden metro inşaatları, 7 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek törenle Ulaştırma Bakanlığına teslim edilecek
Kadıköy-Kartal metrosunda vagonlar raylara konduKadıköy-Kartal metrosunda vagonlar raylara konduİstanbul'un Anadolu Yakası'nın trafik sorununa çözüm için yapımı devam eden Kadıköy-Kartal metrosunda bugün vagonlar raylara konmaya başlandı.
Yuvayı Dişi Kuş YaparYuvayı Dişi Kuş YaparBu hafta yayınlamayı düşündüğüm projeleri incelerken kadınların mimarlık mesleğinde temsili konusunda oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştım. Hatırladığım projeleri aklımdan geçirmek suretiyle kadın mimarlar tarafından tasarlanmış on yapıyı seçtim. İlk seçtiklerim arasında Zaha Hadid, Kazuyo Sejima ve Gae Aulenti vardı. Bu seçimi yaparken doğal bir şekilde bir liste oluşacağını düşünmüştüm ama farkettim ki karı-koca eşli takımlar haricinde kadınlar tarafından tasarlanmış mimari eserlere ulaşmak oldukça zor. Bulabildiklerimin çoğu da iç mimarlık veya iç mimarlığın ağırlıkta olduğu tasarımlardı.
CHP'li belediye, cami külliyesinin ruhsat iznini iptal ettiCHP'li belediye, cami külliyesinin ruhsat iznini iptal ettiCHP'li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğü'nce yapılacak olan Diyanet Külliyesi ve Camii'nin ruhsat iznini iptal etti.
Kanal İstanbul'dan çıkan hafriyatla Marmara Denizi'nde yapay ada yapılacakKanal İstanbul'dan çıkan hafriyatla Marmara Denizi'nde yapay ada yapılacakUlaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, "Kanal İstanbul Projesi"nden çıkan hafriyatın bir kısmının üçüncü havaalanının alt dolgularında kullanılacağını, bir kısmıyla Marmara Denizi'nde yapay bir ada oluşturulacağını söyledi.
Kakava'da ateş yakıldıKakava'da ateş yakıldıEdirne'nin Uluslararası Kakava Şenliği, dün Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı.
Tuhaf icatlar için de başvuruldu!Tuhaf icatlar için de başvuruldu!İcatlar tarihi mucitlerin 'tuhaf' buluşları için patent ofislerinin kapısını aşındırmasına da tanık oldu, işte birkaç örnek.
Gülsan, yenilenebilir enerji yatırımına hazırlanıyorGülsan, yenilenebilir enerji yatırımına hazırlanıyorGülsan Holding, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi projelerini değerlendiriyor.
Gökçek'e 'otopark' şokuGökçek'e 'otopark' şokuAnkara 1. İdare Mahkemesinin, Büyükşehir Belediyesince geçen yıl başlatılan cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulaması hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiği bildirildi.
Bu bir tekne! Bu bir ev! Hayır, bu bir yüzen ev!Bu bir tekne! Bu bir ev! Hayır, bu bir yüzen ev!Amsterdam ve Londra'daki kanallarda da kullanılan tekne-ev konsepti, lüks konutlara ilham verdi. Bazıları hareket de edebilen evlerin pek çoğu da enerjisini doğal kaynaklardan elde ediyor.
7 asırdır direniyor7 asırdır direniyorEşrefoğlu Cami, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmesi için başvuru yaptığı 27 merkezden biri...
Menemen'de ‘Belen Köprüsü' bayramıMenemen'de ‘Belen Köprüsü' bayramıMenemen'e bağlı 8 köyü merkeze bağlayan yolu 14 kilometre kısaltan Belen Köprüsü ulaşıma açıldı.
'Ucube'ye Berlinli talip çıktı'Ucube'ye Berlinli talip çıktıBaşbakan Erdoğan beğenmediği için yıkımına başlanan anıtı, Berlinli Türk işletmeci istiyor.
Bir İlkbahar Sabahı Güneşle Uyandınız mı Hiç?Bir İlkbahar Sabahı Güneşle Uyandınız mı Hiç?Bugün 5 Mayıs! Baharın habercisi Hıdrellez'in kutlandığı gece. İstanbul yine bugüne ayak uyduramadı... Kent gittikçe metropol olmanın sınırlarını zorluyor derken iklim açısından da Londra'ya benzemesi gerektiğinden kimse bahsetmedi. Hava ne zaman ısınacak? "Güneşi gördüm" sadece bir film ismi olarak mı kalacak? Bir ilkbahar sabahı güneşle uyanıcak mıyız hiç? Çılgın gibi koşarak kırlara uzanabilecek miyiz biz? Hepsini hayat isimli pembe dizimizin ilerleyen bölümlerinde göreceğiz. Peki bu Hıdrellez nedir? Neden kutlanır? Nerede kutlanır? Ya da Ahırkapı'da bu sene neden kutlanmıyor?
Almanlar, Dünyanın En Büyük Havaalanı Maketini İnşa EttiAlmanlar, Dünyanın En Büyük Havaalanı Maketini İnşa EttiHamburg'daki Knuffingen Havaalanı'na ait bu muhteşem minyatür maket, 6 yılın sonunda sergilenmeye başlandı.
BIG, Arnavutluk'ta Bir İslami Kültür Merkezi TasarlayacakBIG, Arnavutluk'ta Bir İslami Kültür Merkezi TasarlayacakBIG, Martha Schwartz Landscape, Buro Happold , Speirs & Major, Lutzenberger & Lutzenberger, ve Global Cultural Asset Management, Arnavutluk'ta, bir cami, bir İslami Merkez ve bir din müzesini bulunduracak 27,000 m²'lik yeni bir kültürel merkez tasarımı için açılan uluslararası tasarım yarışmasını kazandı.
Sürdürülebilir Özellikleriyle Öne Çıkan Niagara Şaraphanesi TasarımıSürdürülebilir Özellikleriyle Öne Çıkan Niagara Şaraphanesi Tasarımısuperkül, bir mimarlık firması adı olarak kulağa çok anlamsız geliyor, fakat Andre D'Elia ve Meg Graham'ın çalışması öyle değil. Fielding Estate Şaraphanesi tamamen şatafattan uzak.
"Efes Antik Kenti için de geç kaldık..."Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesi çalışmaları yürütülen Selimiye Camisi ile ilgili dosyanın üst komiteye olumlu bir raporla sunulduğunu, 19 Haziran'dan sonra Selimiye'nin kalıcı listede yer alacağını, bunun müjdeli bir haber olduğunu söyledi.
UNESCO'nun korumaya aldığı Barana 3 günlük şenlikle tanıtılacakUNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde yıllardır devam eden folklor geleneği 'Barana', üç gün sürecek bir şenlik tanıtılacak.
Ecdat yadigârı cami, tamir sonrası ibadete açıldıKocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 2009'da Bulgaristan'a düzenlediği kültür programı çerçevesinde Burgaz kentinde tadilatı gerçekleştirilen 700 yıllık tarihî cami, onarımı tamamlanarak hizmete açıldı.
Ege Denizi'nde depremEge Denizi küçük sarsıntılarla başlayan deprem fırtınası 5.0'la Atina'yı korkuttu.
Akkuyu'da santral inşaatı için geri sayımRusya lideri Medvedev'in de imza atmasıyla iki ülkenin onay süreci tamamlandı. İnşaatın başlaması için son raporlar hazırlanırken, çevreciler nükleer santrale şiddetle karşı çıkıyor.
SimCity İstanbulBomonti'deki dev gökdelenlerin arasında metruk durumda bir türbe var. Hadi yık yıkabilirsen...
Haliç Metro Geçiş Köprüsü planı tamamlandı UNESCO'nun vereceği son kararı bekliyorİstanbul'un, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde kalıp kalmayacağını belirleyecek unsurlardan biri olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün Alan Yönetim Planı tamamlandı.
Kütahya'yı son set kurtardıKütahya'nın Gümüş Köyü yakınında gümüş üretimi yapılan Eti Gümüş A.Ş.'ye ait tesisteki üç kademeli siyanürlü su atık barajındaki setlerden birinin çökmesi, ikincisinin de zarar görmesi çevre paniğine neden oldu.
Çılgın yandaşlık projeleri'Kanal İstanbul Projesi'nin çılgın bir proje olmadığını, ondan daha önemlilerinin, daha çılgınlarının bile geçtiğimiz son 3-5 yılda bitirilmesi için önemli mesafe kat edildiğini yazdım. Acayip, tuhaf, eleştiri kültüründen nasip almamış mesajlar geldi.
Çevresel ve ülkesel çılgınlık(lar)...İstanbul Boğazı'na paralel bir kanal ve iki yakasında yeni kentler inşa etme iradesi, seçim arefesinde kamuoyuna "çılgın proje" olarak açıklandı. TDK Sözlüğü'ne göre çılgın, "aşırı davranışlarda bulunan, deli, mecnun".
Belki şehre bir kanal gelir, çok fena olur!Balıklar için Boğaz'ı bayram yerine çeviren akıntıların bu insan eli 'kanalı' tercih edip etmeyeceği konusunda doğayla beraber hareket ediyor ve 'tatmin' olmuyoruz. Bu sular bizim değil, onların!
Basit bir ‘bakkal hesabıyla' Kanal İstanbul!BAŞBAKAN'ın bir işadamının 30 milyar dolar yatırmaya hazır olduğunu söylediği kanal projesi ile ilgili basit bir hesabı, Mülkiyeli bir hesap uzmanı arkadaş yaptı.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.